Haarlems Dagblad Amerikaanse senatoren in Indonesië geven hun ontevredenheid te kennen Heuvel aan welks voet het toestel verongelukte, stond niet op kaart „Er bestaat geen plan om Duitsland te herbewapenen De heer Lovink heeft ontslag gevraagd De Marshall-landen gaan technische en wetenschappelijke kennis ruilen 64e Jaargang No. 19410 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 28 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75, Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©preekte IgaaclentBcke Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „Gebruik der Marshall-hulp is niet na te gaan" BATAVIA, 26 November (Reuter). De Amerikaanse republikeinse senator Home Ferguson (Michigan), een van de vier Amerikaanse senatoren die thans In donesië bezoeken, heeft op een persconfe rentie medegedeeld te hebben vernomen, dat een aanzienlijk deel van de Marshall hulp in Indonesië was aangewend voor het verminderen van de openbare schuld. „Daarvoor was deze hulp niet bedoeld", aldus de senator. „Ik heb er bezwaar te gen, dat Amerikaanse hulp op dergelijke wijze door Nederland, Indonesië of Enge land gebruikt wordt". Hij verklaarde zich „zeer onvoldaan over het gebrek aan in lichtingen", die die missie kon verkrijgen over de wijze, waarop de millioenen van de Marshall-hulp in Indonesië werden ge bruikt. „Wij hebben hier „waakhonden", die niet toezien op de financiële belangen van het Amerikaanse volk. Ons werd me degedeeld, dat tachtig procent van de Marshall-toewijzingen in Indonesië werd gebruikt voor rijst en textiel, doch wij kunnen van de Nederlanders of zelfs van onze eigen mensen geen bijzonderheden krijgen, die bevestigen hoeveel precies verstrekt werd en hoe dit bedrag gebruikt werd". De senator deelde mede, dat hij voor nemens was deze kwestie in de Senaat op te werpen, indien niet spoedig bevredigend antwoord kwam. Senator Allen Ellender (democraat uit Louisiana) gaf eveneens uitdrukking aan zijn ontevredenheid omtrent de verkregen inlichtingen. Hij zeide, dat hij niet geneigd v/as het overdragen van Amerikaanse wa pens aan Indonesië aan te bevelen. Hij op perde het denkbeeld, dat de nieuwe VSI het verplaatsen van personen uit het „over bevolkte" Java naar het „dunbevolkte" Sumatra en andere eilanden in de Archi pel moet overwegen. De eerste verant woordelijkheid voor de nieuwe staat moet de handhaving van recht en orde zijn, al dus senator Ellender. Aneta bericht nog omtrent de perscon ferentie der Amerikaanse senatoren, dat alle senatoren hun spijt uitdrukken over de genoemde gang van zaken bij hun be zoek aan Indonesië, welk bezoek zij zagen als een grote gebeurtenis in hun leven: te mogen staan bij de wieg van een grote nieuwe staat. De voornaamste taak van de toekomstige leiders van de nieuwe staat zal zijn, verantwoordelijke posten te doen bezetten door mannen, die strijden voor het belang van het volk en daarbij partij politieke belangen achter kunnen stellen. Ten aanzien van de resultaten der Ronde Tafel meenden zij, dat deze naar letter en geest zullen worden uitgevoerd. Dit was hun van Nederlandse en Indonesische zijde verzekerd. Frankrijk en Polen wisselen profesten uit Opstootjes voor Franse ambassade in Warschau De Franse regering heeft geantwoord op het door de Poolse ambassadeur te Parijs overhandigde protest van de regering te Warschau tegen het aanhouden van de (in middels weer op vrije voeten gestelde) be manning van een Pools vliegtuig; dat was het vliegtuig waarmede André Robineau, de gearresteerde Franse consulaire ambte naar in Polen, in de afgelopen week uit Warschau naar Parijs zou vertrekken. In de Franse nota wordt de Poolse rege ring ervan beschuldigd in strijd met letter en geest van de van 1925 daterende Frans- Poolse overeenkomst te hebben gehandeld. In de nota wordt onder meer verklaard: „Robineau was cTe houder van een door de Poolse autoriteiten afgegeven bewijs, waar in hij werd erkend als attaché van het Franse consulaat te Stettin. Zijn arrestatie, toen hij op het punt stond zich aan boord van een vliegtuig te begeven, doet duidelijk uitkomen dat het de bedoeling van de Poolse autoriteiten was het te doen voor komen alsof hij naar Frankrijk was ver trokken. In Warschau is een massa-bijeenkomst belegd, waarop werd geprotesteerd tegen „het vervolgen van Poolse emigranten in Frankrijk". Een delegatie van de aanwezi gen trachtte de tekst van een ter vergade ring aangenomen resolutie, waarin onder meer het vrijlaten van alle in Frankrijk ge arresteerde Poolse burgers en het beëindi gen van de „vervolging" der Polen in Frankrijk werd geëist, aan de Franse am bassadeur te Warschau te overhandigen. De ambassadeur weigerde echter de delegatie te ontvangen. In een onderhoud dat de Franse ambas sadeur-, Jean Baelsens, later met de Poolse plaatsvervangende minister van buiten landse zaken, Stanisla Leszcycki, had pro testeerde hij tegen de poging van een uit arbeiders samengestelde Poolse groep om het terrein van de ambassade te betreden, om hem te spreken te krijgen. De Poolse politïe-autoriteiten hebben daarop de sterkte van de polïtie-wacht buiten het ge bouw van de ambassade verdubbeld. Ook zijn de Poolse wachten buiten de parti culiere woningen van enkele functionaris sen van de Franse ambassade, die thans min of meer „in staat van beleg" leven, ver sterkt. Een militair gerechtshof te Parijs heeft Zaterdag de Poolse vice-consul te Rijssel, Szcerbinski. van spionnage beschuldigd en hem naar de militaire gevangenis te Cher- che-Midi doen overbrengen. -Naar op het departement van binnenlandse zaken ver nomen wordt, zijn Vrijdag nog negen Polen aangehouden en uit het land gezet. De zeventien Polen, (Re Donderdag zijn uit gezet, zouden de hand gehad hebben in stakingen. Geschenken voor Stalin Het Berlijnse blad „Die Welt" (Britse licentie) meldt, dat uit de Russische zóne van Duitsland zeventig wagons met ver jaardagsgeschenken voor Stalin zullen wor den verzonden, die op 21 December jarig is. Ook de wagons en de locomotieven zul len in Rusland blijven, aldus het blad. Ferguson sprak voornamelijk over de verantwoordelijkheid van de leiders 11a de soevereiniteitsoverdracht om orde en rust te bewaren. Hij voorzag echter, dat met het voorbeeld van driehonderd jaar Euro pees recht voor ogen, vrede en rust zou den kunnen worden gehandhaafd. Ellender meende, dat intensiever ge bruik gemaakt moest worden van de rijk dommen van het land. De democratische senator''Wteodore Green van Rhode Island vergeleek Rhode Island de kleinste van de Amerikaanse staten met Indonesië. Hij zeide, dat „Indone sië over rijkere hulpbronnen beschikt dan onze kleine staat, die het klaar speelde on afhankelijk te blijven". De senatoren zijn hedenavond naar Manilla vertrokken. Klacht van Zuid-West-Afrikaanse inboorlingen in UNO-commïssie LAKE SUCCESS (Reuter). De zende ling Michael Scott heeft als woordvoerder van de Zuid-West-Afrikaanse inboorlingen in de beheerschapscommissie van de UNO verklaard, dat de Unie van Zuid-Afrika als Volkenbonds-mandataris over Zuid-West- Afrika de weerloze inboorlingen uit vlieg tuigen heeft gebombardeerd en beschoten, om hen van landerijen te verdrijven. Ds. Scott, die zeide deze dingen met documen ten te kunnen bewijzen, verklaarde voorts, dat de windmolens der inboorlingen waren vernield, hun huizen en tuinen verbrand en hun vee werd afgenomen. De zetel van de Zuid-Afrikaanse delega tie was leeg, toen ds. Scott zijn verklaring aflegde. Ds. Scott bracht een verzoek van de inboorlingen over dat de UNO een com missie zou zenden om een onderzoek in te stellen naar „de ware feiten en de mening der inheemse bevolking." Indien dit niet kon gebeuren, zou ds. Scott willen voorstel len, dat de beheerschapscommissie een aan tal personen zou aanwijzen, die een onder zoek naar zijn documenten zouden moeten instellen. De ramp met de PH-TFA Volgens de directie van Aero-Holland was de Dakota niet uit de koers geraakt De directie van Aero-Holland deelt het volgende mede: „Uit de haar nu ter be schikking staande gegevens meent de direc tie van Aero-Holland met stelligheid te mogen afleiden, dat de berichten als zou de PH-TFA uit de koers zijn geraakt en rond gecirkeld hebben, niet waar zijn. De directie meent als vaststaand te kun nen aannemen: 1. De machine verongelukte op een punt juist liggende op de lijn, die de ma chine te volgen had en vliegende volgens deze lijn. 2. De machine vloog op een hoogte van 350 meter (ruim 1000 voet), welke hoogte nog radio-telephonisch aan de verkeers toren werd gemeld. 3. De gezagvoerder meende veilig op deze hoogte, die afweek van de voorge schreven hoogte, te kunnen vliegen. Er zijn verschillende redenen die de ge zagvoerder hebben kunnen dwingen om lager te vliegen dan de officiële hoogte, waarover het onderzoek van de tamelijk compleet teruggevonden boorddocumenten vermoedelijk nader licht zal verschaffen. In zijn beslissing' zulks te doen kan een fout in de topografische kaart een belang rijke rol gespeeld hebben. De vliegkaart gèeft als hoogste en enig obstakel vóór het open water van de Oslo- fjord moest worden bereikt, een heuvel aan van 164 meter. De heuvel Gleinaas, waarop de machine verongelukte en die, de bomen niet mede- gerekend, 343 metér hoog is, komt op deze kaart niet voor. De gebruikte kaart was een kaart van de laatste uitgave, die bij vrijwel alle lucht vaartmaatschappijen in gebruik is en die Amerikaans protest „Zinneloze ruwheid van Russische schildwacht" De Amerikaanse commandant van Ber lijn, generaal-majoor Maxwell Taylor, heeft een krachtig protest bij de Sovjet- Russische autoriteiten ingediend in ver band met het doodschieten van een Ame rikaanse sergeant door een Sovjet-Russi sche schildwacht. In het protest, dat aan de plaatsvervanger van de Sovjet-Russi sche bevelhebber generaal-majoor Kotikof werd overhandigd Kotikof zelf was ziek wordt gesproken over de „zinneloze ruwheid van optreden" van de Sovjet- Russische schildwacht. Tenslotte vraagt generaal-majoor Maxwell Taylor in zijn protest-schrijven op de hoogte te worden gehouden van de maat regelen, die zullen worden genomen, niet slechts om de verantwoordelijke Sovjet- Russische schildwacht te straffen, doch ook om te verzekeren dat er in de toekomst van Sovjet-Russische zijde zal worden ge waakt tegen het op onverantwoordelijke wijze gebruik maken van wapens. ook door de Noorse autoriteiten gebruikt wordt. Naar aanleiding van buitenlands com mentaar op de ramp met de PH-TFA, als zou het vliegen met z.g. charter-maatschap pijen minder veilig zijn, legde de directeur van Aero-Holland, mr. J. A. G. Jonckheer er in een persconferentie de nadruk op, dat zulks in Nederland allerminst het geval is. Ons materiaal en ons personeel staan onder voortdurend toezicht en moeten aan hoge eisen voldoen, die volkomen gelijk zijn aan de eisen, gesteld aan de lijndiensten. Ook is er een constante en zeer scherpe controle op onze bedrijfsvoering, aldus de heer Jonckheer. De kindertransporten geschieden geheel in overeenstemming met de voorschriften. De Dakota PH-TFB van Aero-Holland is Zondagmiddag op Schiphol aangekomen met de stoffelijke overschotten van de leden der bemanning van de bij Oslo veronge lukte PH-TFA. De PH-TFB is-Donderdag naar Oslo ver trokken met aan boord directieleden van Aero-Holland en de heer L. C. Gosen van de Rijksluchtvaartdienst; De heer Gosen is le Oslo gebleven om deel te nemen aan het onderzoek dat door de Noorse luchtvaart dienst wordt ingesteld. De anderen keer den Zondag met hetzelfde toestel terug. Het ligt in de bedoeling dat de PH-TFB op nieuw naar Oslo vliegt om Dinsdag de stof felijke overschotten der verongelukte kin deren naar Lydda en Tunis over te bren gen. De begrafenis der omgekomen beman ning zal Woensdag geschieden, en wel van de eerste bestuurder L. Frouws te Rijswijk en van de radiotelegrafist M. Westenberg te Amsterdam. De stoffelijke overschotten van de tweede bestuurder A. v. d. Touw en de boordmeccano K. Stukje zullen te Wes- terveld gecremeerd worden. Franse Dakota neergestort: Tien doden Bij de grens tussen China en Tongking is een Franse Dakota brandend neerge stort. Tien inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was opgestegen van Hanoi, Noordelijk Indo-China, om voorraden uit te werpen boven de steden Langson en Caobang, die aan de stategische weg langs de grens liggen. Alle Irakezen uit Perzië verdreven Gemeld wordt, dat de Perzische regering bèsloten heeft alle Iraakse burgers binnen vijftien dagen het grondgebied van Perzië te doen verlaten. Deze beslissing is bedoeld als wraakmaat- regel naar aanleiding van de onvriendelijke behandeling van de Perzische burgers in Irak. Amerikaanse minister van Defensie in Frankfort: Een „volledige verklaring zonder uitvluchten" FRANKFORT, 27 November (United Press) De Amerikaanse minister van Defensie Louis A. Johnson en generaal Omar N. Bradley, het hoofd der commissie van Amerikaanse stafchefs, zijn hier van daag per vliegtuig uit Philadelphia aange komen om met de Amerikaanse leiders in Duitsland over de toepassing van het At lantisch pact te praten. Tijdens een onmiddellijk 11a aankomst gehouden persconferentie sprak Johnson op verstoorde toon alle berichten tegen die melding hebben gemaakt van Amerikaanse plannen tot herbewapening van Duitsland. „De president der Verenigde Staten heeft zijn standpunt duidelijk uiteengezet", zeide Johnson. „Er bestaat geen voornemen of plan om Duitsland te herbewapenen. Die verklaring is volledig", vervolgde de mi nister die er op /ees dat daar verder geen uitvluchten bij te pas komen. Johnson wilde niets weten van de plei dooien voor Duitse herbewapening zoals zij gehouden zijn door de v lormalige mili taire gouverneur der V.S. in Duitsland, generaal Lucius D. Clay en senator Elmer Thomas. „Ik heb hier de politiek uiteen gezet van de gemeenschappelijke stafchefs zoals zij is goedgekeurd door de president", zo verklaarde Johnson, die er verder op wees dat zijn werkzaamheden in dit gebied van de wereld de vrede en de defensie betroffen. „Ik zal alles bespreken wat van invloed is op de verdediging der Verenigde Staten en de vrede in de wereld", aldus de Amerikaanse minister. Met betrekking tot de op 1 December te Parijs beginnende conferentie van de mi nisters van Defensie van het Atlantisch pact verklaarde Johnson dat hij geen bij zondere moeilijkheden verwachtte ten opzichte van de aanvaarding van het pro gram, dat door de militaire commissie is opgesteld. Het Amerikaanse lid van deze commissie, generaal Bradley, die zoals ge meld Johnson vergezelde, begaf zich naar Parijs voor de besprekingen van deze commissie. Deze zullen worden gehouden in het Franse ministerie van Justitie. Men verwacht dat daarbij een besluit zal wor den genomen in de belangrijke kwestie, of West-Europa aan de Rijn dan wel aan de Oostelijker gelegen Elbe vc- ledigd zal worden ingeval van een gewapende over val. Johnson, die de hoogste Amerikaanse militaire leiders alsmede de hoge commis saris John J. McCloy ontmoette, vertrekt hedenmiddag naar nonden, na eerst een bezoek aan West-Berlijn te hebben ge bracht. Volgens de persdienst van het Berlijnse gemeentebestuur zal hij in het stadhuis een ontmoeting hebben met de burgemeester van West-Berlijn Ernst Reuter. In Londen ontmoet Johnston mi nister-president Attlee en de minister van Financiën sir Stafford Cripps. Bradley „Over duizend jaar" Generaal Omar Bradley verklaarde eveneens dat de Verenigde Staten op dit ogenblik geen voorstander zijn van een Duitse herbewapening. „Elke toekomstige bewapening van Duitsland", zo zeide Bradley, „hangt af van omstandigheden en zal door de lan den van het Atlantisch verdrag zelf gere geld moeten worden". In antwoord op de vraag of hij in de toekomst een verandering ten gunste van een herbewapening voorzag, antwoordde de generaal: „Dat hangt geheel en al af van omstandigheden. Dat zal geregeld moeten worden door de Atlantisch pact- landen zelf, die kunnen zeggen: over dui zend jaar is het misschien goed". Doordat de remmen weigerdenkwam Zaterdagmiddag in Amsterdam een motorwagen van lijn 5 in botsing met een bijwagen van lijn 3. De schok ivas zo hevig dat de bijwagen omsloeg en zwaar beschadigd werd, waarbij drie personen ernstig en 31 andere licht gewond, werden. De ontspoorde bijwagen in zijn vreemde positie. Het woord is aan Allard Pierson: Wat vraagt de nachtegaal, of iemand luistert! Hij zingt zijn lieddat is zijn lust. Nieuw Wereldvakverbond in oprichting Gedelegeerden uit ongeveer 50 landen en koloniën zullen Maandag te Londen bijeen komen om een nieuwe niet-communistische internationale vereniging van vakverbon den te organiseren, die mogelijk „het vrije wereld vakverbond" zal heten. De nieuwe organisatie zal een tegenwicht vormen voor het wereldvakverbond (WFTU). Verscheidene landen, die hebben deel genomen aan het voorbereidende werk, maakten eertijds deel uit van het WFTU, maar scheidden zich in Januari af. Als eersten traden uit het Britse vakvereni gingscongres (TUC), het Amerikaanse congres van industriële organisaties (CIO) en het Nederlandse NW. Het toeval wil, dat de afgevaardigden voor de conferentie zullen vergaderen in hetzelfde gebouw waar in Februari 1945 het WFTU werd geboren. Tachtig landen en koloniën hebben een uitnodiging ontvangen. Onder de deelne mers bevinden zich afgevaardigden uit ieder niet-communistisch land in Europa, uitgezonderd Spanje cn Portugal. Ook in ballingschap levende leiders van Spaanse en Oost-Europese vakbonden zullen aan wezig zijn. Voor het eerst in de geschie denis zullen ter conferentie beide vleugels van de Amerikaanse vakbeweging de AFL en de CIO vertegenwoordigd zijn. Niet vertegenwoordigd zijn Australië, Nieuw-Zeeland, Israel en wellicht ook Zuid-Afrika. De eerste taak van de conferentie is de behandeling van het ontwerp-constitutie, opgesteld op een voorbereidende conferen tie te Genève in Juli. Dit congres zal de secretaris-generaal aanwijzen en beslissen over de plaats van vestiging van het hoofdkwartier. Voor de functie van algemeen secretaris zijn voorgedragen de Nederlander de heer J. H. Oldenbroek, secretaris-generaal van de internationale federatie van transportarbeiders en de Belg G. de Muynck. Het hoofdkwartier van de organisatie zal waarschijnlijk in een van de kleinere aangesloten landen gevestigd worden. Er is reeds voorgesteld om Brussel tot zetel te kiezen. Demonstraties tegen de schorsing van Schumacher In Hannover heeft een menigte van 3000 personen gedemonstreerd tegen de schor sing van dr. Kurt Schumacher. Er werd een motie aangenomen, volgens welke de schorsing ongedaan moest worden gemaakt. Twee mannen die tegen de motie stemden, werden door de menigte afgeranseld. De vergadering werd geleid door de plaats vervanger van Schumacher, Erich Ollen- hauer. In vele steden in West-Duitsland wer den Zondag protestvergaderingen gehou den. Passagierslijst van de Jolian van Oldenbarnevelt99 Op onze kantoren ligt ter inzage de I passagierslijst van het troepentransport- I schip „Johan van Oldenbarnevelt", dat I op 12 November met ongeveer 1850 j militairen aan boord uit Tandjong Priok j is vertrokken. Het schip wordt om- I streeks S December in Amsterdam ver- ivacht. In Eindhoven werd Zondag een amateur-televisie-congres gehouden. President van het congres was de heer C. Sanders uit Eindhoven, die ter gelegenheid van dit congres uit zijn woning een uitzending verzorgde. Zijn echtgenote, een vriend en zijn zoontje traden als acteursop. De „studio" van de heer Sanders met de drie acteurs. Als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lo vink, heeft aan de regering verzocht, hem met ingang van de datum van de souve- reiniteitsoverdracht ontslag uit zijn hoge functie te verlenen. Dit verzoek is een uit vloeisel van het feit, dat bij de souverei- niteitsoverdracht het ambt van Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon vervalt. De regering, aldus een A.N.P.-bericht uit Den Haag, heeft de grootste waardering voor de eminente en toegewijde wijze, waarop de heer Lovink onder de moeilijk ste omstandigheden dit ambt heeft ver vuld. De regering zou daarom de heer Lovink gaarne in de functie van Hoge Commissa ris in Indonesië gehandhaafd hebben. Het verschil echter tussen de oude en de nieuwe rechtsorde en het daarmee sa menhangend verschil tussen de positie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de Hoge Commissaris heeft de regering doen besluiten om niet dezelfde persoon, die thans het ambt van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon bekleedt, voor de functie van Hoge Commissaris aan te zoe ken. De heer Lovink zal dus binnenkort als laatste Nederlandse landvoogd Indonesië verlaten. Communisten rukken op naar Tsjoengking De Chinese communistische troepen be vinden zich thans op een afstand van min der dan 20 kilometer van de nationalistische noodhoofdstad Tsjoengking, aldus een com munistisch bericht. Nantsjoean, ten Zuid- Oosten van de hoofdstad aan de weg Hoe- r.an-Szetsjoean gelegen, werd gisteren door de communisten bezet. In een slag, die drie dagen duurde, wer den eerder in de week twee nationalistische divisies op ongeveer 80 kilometer ten Oos ten van Tsjoengking vernietigd. Met de be zetting van Lioetsjou zijn de communisti sche troepen in het bezit gekomen van alle belangrijke plaatsen van Kwangsi en zijn de nationalistische troepen in dit gebied afgesneden van de troepen bij Tsjoengking, aldus dit bericht. PARIJS, 28 November (Reuter). De raad van do organisatie der Europese Eco nomische Samenwerking (OEES) heeft be kend gemaakt, dat de 18 landen, die bij het plan-Marshall zijn aangesloten, een beslissing hebben - genomen over de vol ledige uitwisseling van wetenschappelijke en technische kennis om de industriële productie zo hoog mogelijk op te kunnen voeren. Dit besluit werd genomen op grond van een rapport van een werkgroep van geleerden en specialisten, geleid door dr. Alexander King (Engeland), die in Juli dit vraagstuk in studie nam. Elke lid-staat heeft het verzoek ontvan gen, alle andere leden afdrukken van do cumenten te verstrekken over physische en biologische wetenschap, technologie en medische aangelegenheden in verband met de industriële productie. In elk van de Marshall-landen zal een centrum gesticht worden, waar de documenten ontvangen en verzonden worden. Er zijn maatregelen getroffen voor ver taling en publicatie, voor zover de eigen- doms- en auteursrechten in de landen, die de inlichtingen verstrekken, dit toelaten. Ir. een ander besluit dringt de raad van de OEES er bij de leden-staten op aan, zo spoedig mogelijk een overzicht in te dienen Columbiaans vliegtuig neer gestort: twaalf slachtoffers Een Columbiaans verkenningsvliegtuig heeft Zondag bij de ingang van een berg- spleet de uitgebrande romp van een vlieg tuig gezien, die naar men aanneemt de overblijfselen vormt van een DC 3 die Zaterdag met twaalf man aan boord neer stortte. „Er was geen teken van leven le be speuren", aldus de piloot. Het zal waar schijnlijk dagen duren voor reddingsploe gen door het moeilijk begaanbare terrein de plaats bereikt zullen hebben. Het toe stel behoorde aan een Columbiaanse bin nenlandse luchtvaartmaatschappij. Aan boord van het toestel bevond zich ook een beeld van Onze Lieve Vrouwe van Fatima. dat in verschillende plaatsen van Columbia ter verering was uitgestald en thans njiar een andere plaats zou worden gebracht. van mogelijke ontwerpen, die het onder zoek en de technische ontwikkeling te stade zouden kunnen komen. Verder is aan de Marshall-administratie verzocht een lijst op te stellen van alle verzoeken om technische hulp, die tot nog toe van de leden-staten zijn ontvangen. Japan wil de Koerillen en Okinawa terug De Japanse minister-president, Shigeru Yoshida, verklaarde Zaterdag dat de Ja panners, indien de besprekingen voor het sluiten van een vredesverdrag met Japan begonnen, zouden „wensen", dat de Koeril len een thans door de Sovjet-Unie be zette eilandengroep ten Noorden van Japan en het eiland Okinawa dat nu door de Verenigde Staten als militaire basis wordt gebruikt, aan Japan worden terug gegeven. De Japanse premier sprak ook nog over Formosa. Hij verklaarde hieromtrent er nog niet zeker van te zijn welke staat uiteinde lijk dit eiland zou verkrijgen, doch hij drong er bij de Japanners op aan in het algemeen „scherpe aandacht" te-besteden aan de vraagstukken van territoriale aard. IETS KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- daga%-ond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaarbewolkt met opklaringen en hier en daar nog een enkel buitje. Matige wind tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland tempera tuur plaatselijk even onder het vries punt. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 29 November: Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur Maan op 14.18 uur. onder 1.31 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 November: Hoog water: 10.05 en 22.40 uur. Laag water: 5.23 en 17.53 uur. Dinsdag 29 November: Hoog water: 11.14 en 23.50 uur. Laag water: 6-34 en 18.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1