r „De voedseltoestand is over de gehele wereld veel verbeterd" De radio geeft Dinsdag iooiMi Adventbocdschap Het Amerikaanse Huis Jac. Morris See „Morris" Before You Buy PANDA EN DE MEESTER-GIDS Wereldnieuws Maandag 28 November 1949 2 U.N.O.-voedselcommissie brengt verslag uit „De oogst van verleden jaar in het Noor delijk halfrond heeft.de nijpende voedsel schaarste, die na de oorlog over de hele wereld heerste, blijkbaar opgelost", aldus luidt de conclusie van het verslag over de vrereldvoedseltoestand, door de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO opge maakt ten behoeve van de afgevaardigden op de vijfde jaarvergadering van deze or ganisatie, die op 21 November te Washing ton begon. In het verslag wordt gewezen op het ver schil in de levensstandaard van de rijke en de arme landen. Voorts wordt verklaard dal de levensstandaard de jongste tien jaren in de rijke landen nog gestegen is, terwijl hij in de arme landen gedaald is. In het verslag worden als de twee hoofd factoren van de strijd van de regeringen tegen armoede en ondervoeding genoemd: 1. De noodzakelijkheid van technische hulpverlening aan niet ontwikkelde landen, waar de goederenvoorziening, de technische uitrusting en de technische scholing ontoe reikend zijn; 2. De noodzakelijkheid de weg te ope nen naar uitbreiding van de handel in landbouwproducten, de valuta-muren te slechten en de beperkingen op de produc tie op te heffen. In 1948'49, zo luidt het verslag, is de voedselproductie in alle landen verbeterd, behalve in Australië en Nieuw-Zeeland. Daar. de wereldbevolking echter met één procent per jaar blijft toenemen, blijkt de voedseltoestand minder gunstig te zijn, wanneer de gemiddelde hoeveelheid be schikbaar voedsel over de gehele wereld per persoon wordt berekend. Overal, behalve op het Westelijke half rond, is de per hoofd van de bevolking be schikbare hoeveelheid levensmiddelen dan ook geringer dan vooi' de oorlog. Duitsland Op basis van het gemiddelde der dagelijks door de inwoners van elk land verbruikte calorieën, is de levensstandaard, verge leken met die van 19471948, in de Euro pese landen, de landen van Noord- en Zuid-Afrika, zowel als in die van het na bije Oosten, en van Latijns Amerika, op merkbare wijze gestegen. Daarentegen is hij gedaald in de landen van het Verre Oosten, en eveneens in zekere mate in Nieuw-Zeeland, Canada en de U.S.A.. Maar in deze landen, evenals in Australië, Ar gentinië, Denemarken, Ierland, Noorwegen, Zweden en Groot-Brittannië is het caln- rieënverbruik het hoogst. De meest aan zienlijke verbetering werd in Duitsland waargenomen. Wat de prijzen der landbouwproducten betreft, wordt in het verslag vastgesteld, dat de voorspoed van de boerenstand, die zich na de oorlog ontwikkelde, gedurende het afgelopen jaar in de gehele wereld is verminderd. De prijzen der landbouwpro ducten zijn in de landen van de dollarzöne en in die van Europa, die de gevolgen van de devaluatie hebben ondergaan, enigs zins gedaald. In het verslag wordt er voorts de nadruk op gelegd, dat de meest kenschetsende factor in het internationale handelsverkeer de buitengewone toeneming van de uitvoer van de Verenigde Staten en Canada is. Ge durende de afgelopen tien jaar is het aan deel van deze beide-landen in de-wereld- uitvoer van levensmiddelen van minder dan 1/7 tot ongeveer 2/5 van het totaal gestegen. Terwijl de handel met de landen van de dollarzöne op steeds grotere moeilijkheden stuit, breidt de handel onder de landen met zwakke valuta, of waar de dollar niet als ruilmunt wordt gebezigd, zich verder uit. In 1949 is de lijst van de handels- en be talingsovereenkomsten aanzienlijk langer geworden. Ongeveer tachtig procent van de gehele wereldhandel in levensmiddelen en Fonds ter voorkoming van ziekten De regering overweegt het instellen van een fonds tot het nemen of bevorderen van maatregelen, welke strekken om ziekten te voorkomen of de gezondheid te bevor deren. Een desbetreffend wetsontwerp zal spoedig worden ingediend. De gelden hier toe zullen worden bijeengebracht door de Ziekenfondsraad in de vorm van een bij drage uit het verenigingsfonds, bijeenge bracht uit de premies, welke werkgevers en werknemers opbrengen ingevolge het Ziekenfondsenbesluit. Het Prophilaxefonds zal dan in het nieuwe fonds worden opge nomen. EEN PARAPLU IE van St. Nicolaas SCHOTH GROTE HOUTSTRAAT 47 - TELEFOON 18036 Reparaties HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Her sengymnastiek. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Pla ten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Zang en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Zuid-Amerikaans orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuziek. 13.30 Piano en orgel. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Muziekcauserie. 15.15 „Die Fledermaus". 16.15 Muzikale causerie. 17.30 Kinderkoor. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 00 Voor kinderen. 19.05 Ka mermuziek. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Surinaamse muziek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Orgel, zang en fluit. 22.30 Klankbeeld over Zeeuws-Vlaanderen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gebied. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 8.52 Weerberichten. 8.55 Hoogmis. 10.25 Voor kinderen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.35 „Lichtbaken". 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert, 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Zang en orgel. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 School radio. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Amusmentsorkest. 18.10 Orkest en solisten, 18.50 Sportpraatje. 19 00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 „De gewone man". 20.13 „Jeremias", hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. landbouwproducten wordt het ogenblik door dergelijke overeenkomsten geregeld. De FAO verwacht, dat de levensmiddelen voorziening in 1950/'51 beter zal zijn dan thans het geval is, en dat de prijzen lager zullen, zijn. Van bepaalde levensmiddelen zal er wellicht een overschot zijn. De Ver enigde Staten en Canada hebben ten aan zien van de productie reeds beperkingen ingevoerd. Daarentegen zijn vele andere landen vastbesloten alles in liet werk te stellen om hun productie op te voeren. Tram ramt tram in de hoofdstad Bijwagen kantelde; 31 passagiers gewond Zaterdagavond heeft op de kruising Wi- bautstraatRuyschstraat in Amsterdam een motorwagen van lijn 5 de bijwagen van een tramstel van lijn 3 geramd. De bijwa gen kantelde en de motorwagen van lijn 5 kreeg ernstige schade. Bij dit ongeluk werden 31 passagiers gewond, waarvan er drie in ziekenhuizen moesten worden op genomen, respectievelijk met een hersen schudding, een vermoedelijke wervelfrac tuur en een gecompliceerde beenbreuk. De overige passagiers, waarvan de meesten snijwonden hadden, konden na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis gaan. De botsing ontstond doordat de electri- sche rem van de motorwagen van lijn 5 weigerde. Bankpersoneel vraagt gratificatie De Algemene Bond van Werknemers in Handel-, Bank- en Verzekeringswezen heeft er in een brief aan de Werkgevers vereniging voor het Bankbedrijf op ge wezen, dat de werkgevers dit jaar geen vacantietoeslag van 2 procent hebben ver strekt. Zij dringen er thans op aan, deze 2 procent als gratificatie ter gelegenheid van de komende feestdagen te verstrek ken. Britse ambassadeur biedt schilderij van wijlen luitenant G. Steen aan In de officiersmess van de Luchtstrijd krachten te Scheveningen heeft de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, aan de Nederlandse luchtmacht een geschilderd portret aangeboden van de in 1942 gesneu velde luitenant-vlieger Govert Steen. Op een avond in Mei 1941 slopen luite nant Steen, de luitenant van de cavalerie ihr. Beelaerts van Blokland en twee mon teurs naar de Coenhaven in Amsterdam. In een rubberbootje roeiden zij naar een oud Fokker-watervliegtuig, dat startklaar in de haven lag. Luitenant Steen slaagde erin het toestel in de lucht te krijgen en veilig naar Engeland te brengen. Hij werd op genomen in de R.A.F. en nam deel aan de oorlogsoperaties. Op 5 Juni 1942 werd zijn toestel boven Frankrijk door vijandelijk vuur getroffen en stortte brandend neer. Juist op die dag was een portret van hem gereed gekomen, geschilderd door de bekende Engelse kun stenaar Eric Kemmington. Dit schilderij heeft thans een ereplaats in de mess te Scheveningen gekregen. ADVERTENTIE „Kijk, hier is Simon Snugger....!'" In elk pak HOOIMEIJERS BESCHUIT zit een plaatje uit een getekend vervolgverhaal I En wètvoor verhaal I Nu brengt HOOIMEIJER dubbel ple zier: de lekkerste beschuit en de daverende avonturen van die malle detective SIMON SNUGGER. Maar er komt nóg meerl Let op de vol gende advertentie.... Kijk uit naar beschuit A. HOOIMEIJER ZOHEH. BAREHDRECHT van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft Zondagmiddag om twaalf uur over beide Nederlandse radiozenders de volgende Adventboodschap uitgesproken „Advent is de tijd om ons te bezinnen op de onbegrensde mogelijkheden die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze Redder en verlosser. Niet omdat deze voorbereiding zich ieder jaar herhaalt, niet als sleur, want zij is geeste lijk een noodzaak in de tijd waarin wij leven. De mens is afgedwaald van de gebeds gemeenschap en het wandelen met God, als ziende de Onzienlijke. Als hij temidden van de grote nood van onze tijd geen op lossing of uitkomst ziet, keert hij tot zich zelf in, en gaat zijn kleinheid en machte loosheid gevoelen. Dan volgt een waar achtig zoeken en trachten te grijpen, wat hij nog niet, of maar voor een deel bezit. Hierop geeft Kerstmis het antwoord. Als ik thans een ogenblik tot u wil spreken over vrede, dan is het wel zeer duidelijk dat ik hiermede uitsluitend op het oog heb de innerlijke vrede. En als ik hierover begin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door de mens heengaat, dwars door zijn span ningen. en strijd, door heel de geestelijke crisis en de verwarring van onze tijd heen, dwars door de verwording van mens en maatschappij. Tot het ogenblik aanbreekt dat die weg al hetgeen wij hier noemden beneden zich laat en opstijgt tot die hoog ten, waar die vrede heerst die noch onrust, noch onvrede kan verstoren en ons be kwaamt en kracht geeft alles aan te kun nen, alles wat op ons levenspad komt. Op deze gang kunnen denken .en ver stand niet het kompas zijn. Alleen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt, dat hart waaraan God zn'n belangrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toegewezen en dat zo vaak door nns en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diepste roer selen van ons bestaan bloot te leggen. Waarom luisteren wij niet naar die stem en waarom vertrouwen wij niet op dit kompas? Alleen het hart kan de liefde stralen opvangen van het grote hart, het hart van onze Verlosser, waarnaar het onze geschapen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van zijn liefde, heden, morgen en altijd. Men versta mij wel: hier is geen sprake van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opofferende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem die zij helpen en redden wil, ja zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproeving, omdat zij de kracht kent van te zijn wat zy is. Hoe moeten wij daartoe komen? Jaren geleden werd een wedstrijd voor kinderen uitgeschreven, wie de mooste bloeiende plant kweken kon. De eerste prijs werd gewonnen door een meisje uit een donkere steeg die op een zolderkamer woonde met maar één klein raam. Toen zij geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zij wel met haar geranium gedaan had, dat hij zo prachtig bloeide. Zij vertelde dat zij steeds had uitgezien naar de zon, door het kleine raam, maar ook door alle kieren van de zolder en het dak, en steeds de geranium had rondgedragen, al naar gelang zij een zonnestraal kon opvangen. Als wij ons hart zouden willen verzor gen, zoals het kind haar plant, en in het donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij, die het Licht der wereld is, toegang zou krijgen tot ons innerlijk leven, dan zou ons hart bloemen voortbrengen als de geranium, uit dank baarheid, en die vrede die onuitroeibaar is, die geen stormen meer kunnen verjagen. Als ik dit zeg, sta ik niet alleen in mijn overtuiging, want: „wij zijn omgeven door een grote wolk van getuigen", die deze waarheid door alle eeuwen heen bevesti gen en zij zijn het die getuigen van de eenheid en de verbondenheid, van de ver broedering van alle mensen in en door Christus, ziende op Hem als de Overste Leidsman des geloofs. Het is een verblijdend' verschijnsel dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar op heffing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ontwakend besef komt van wat Christus van ons vraagt, en daaruit voortvloeiend een waarachtige keer naar Hem toe, niet in schijn of in woorden doch van ons gehele innerlijke wezen, want door de kracht die ons gege ven wordt, zijn wij hiertoe in staat door offervaardigheid in de meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want dit roept ons toe: één herder, één kudde, één liefde en één vrede die allen omvat". Ook de Wereldomroep heeft deze bood schap van Prinses Wilhelmina uitgezon den in verschillende talen. In de in Den Haag gehouden algemene vergadering van het Jack London-verbond is besloten dat de voorzitter, mr. dr. W. Hu- genholtz. zich tot de minister van Justitie zal wenden met het verzoek te komen tot een wet, waarin het vertonen van kunsten- makende dieren verboden zal worden. aan da zeep van ieders voorkeur! s reden tot vreugde. Er is bewezen, dat Nederland beschaafd geurende zeep verkiest boven alle andere. Sinds Juli bevat Palmolive weer de volle 100% van het befaamde Palmolive parfum. En zie; nóg meer vrouwen vragen (hans Palmolive! Daarom wordt Palmolive Zeep thans feestelijk verpakt. Om de beschaafde smaak van Neerlands vrouw te complimenteren met de fijnste zeep, die geurend en schuimend haar charme zo verhoogt. Vraag nu Palmolive in de feestverpakking (3 stukken: 90 cent). Mogelij'kheld tot verlaging van het aantal Drankwet-vergunningen De minister van Sociale Zaken heeft de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op de mogelijkheid, voorstellen van de gemeenteraad tot de Kroon te richten be treffende de maximavder Drankwetvergun ningen en de verloven A. De minister voegt hieraan toe, dat het toegenomen alcoholgebruik in ons land hem aanleiding geeft aandacht te vestigen op deze mogelijkheid tot verlaging van de maxima, als middel tot het tegengaan van misbruik. Eventuele voorstellen tot verhoging van de maxima zullen op zeer gewichtige gron den gebaseerd moeten zijn om voor inwilli ging in aanmerking le kunnen worden gebracht. LEREN EN LAMSHUIDKLEDING VOOR DAMES EN HEREN Paardenleren jassen 155. Paardenleren pantalons 91.50 Waterdichte rijlaarzen 29.95 Paardenleren handschoenen en wanten met kap 8.90 Lamswanten 15.60 Lamspantoffels 10.75 Falcon en Big Ben Regenkleding BARTELJORISSTRAAT - HAARLEM Telef. 13439 Geschenk uit Auckland voor Middelburg De eerste gedemobiliseerde militairen uit Indonesië die naar Nieuw-Zeeland zijn ge- emigreerd, hebben op hun vliegtocht daar heen een geschenk van de burgemeester van Middelburg voor diens collega van de stad Auckland meegenomen. Dit cadeau, een ets van het Middelburgse stadhuis, was bedoeld om uiting te geven aan de vriend schappelijke gevoelens van het „oude Zee land" voor Nieuw-Zeeland. De burge meester van Auckland, de heer J. A. C. Millan, was door deze attentie ten zeerste verrast en heeft aan de KLM-bemanning, die de emigranten had gebracht, een brief en een geschenk voor de burgemeester van Middelburg meegegeven. De bemanning van de Skymaster „Aals meer", onder leiding van gezagvoerder G. van Messel, werd Vrijdagmiddag door het gemeentebestuur van Middelburg ont vangen en overhandigde aan de waar nemende burgemeester, de heer J. W. Kögeler de brief en het geschenk, een fraaie sigarettenkist, vervaardigd door Maori's. De waarnemende burgemeester bood als aandenken aan ieder lid der bemanning van de „Aalsmeer" een verkleinde repro ductie aan van de aan de burgemeester van Auckland ten geschenke gegeven ets. N J 42. Heel verdrietig liep Panda het hötel uit. „Mijnheer Bobberbroelc heeft gelijk," dacht h\j bij zichzelf. ,JDan had ik maar beter uit moeten kijken! Die koopman Ben Soethchoeth heeft me natuurlijk be drogen. Allemaal namaak-kronenen dat, terwijl ik dacht dat ik nu toch ein delijk een nette betrekking had gevonden en bezig was, iets te worden in de wereld! Kon ik nu maar die enige échte kroon vinden, dan zou alles weer goed zijn. Wat moet ik anderszo helemaal alleen in deze grote, vreemde stad?" Terwijl Panda zo somber liep te denken, was Joris Goed- bloed alias Joesoef hem achterna gegaan. „Ons kleine manneke is in een slecht humeur," zo dacht hij. „Och, och, wat is hij terneergeslagen. Hij schijnt my in een stemming, waarin hij zo licht dom me dingen zou kunnen doen! Het zal mijn taak zijn, hem nauwlettend gade te slaan.." En dus zag Joris uit de verte, hoe Panda tenslotte op zijn wandeling terecht kwam op de markt. Nu, dat was een zeer drukke markt; bazar, noemen ze zoiets in het Oosten. Daar waren allemaal kleine tent jes en winkeltjes, en in de meeste daar van werden oudheden verkocht, of tapij ten, of souvenirs, of andere dingen waar vreemdelingen van houden. „Oudheden, Effendi! riepen de kooplieden, toen ze Panda zagen. „OO 20 oud! Marschal- lah! Wat oud!" „Zal ik het hier dan toch nog maar eens proberen?" vroeg Panda zich af. De reorganisatie bij de Fokkerfabrieken Regering heeft haar stand punt nog niet bepaald In antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Nederhorst (Ar beid) hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Economische Zaken en van Financiën medegedeeld, dat het hun niet bekend is, dat aan personeel, werkzaam bij de constructie-afdeling van de Fokker fabrieken, ontslag is gegeven als gevolg van de inkrimping van deze afdeling. De regering heeft de mogelijkheden van de zelf ontwikkelende Nederlandse vlieg tuigindustrie opnieuw doen onderzoeken. Een beslissing inzake het ten deze in te nemen standpunt is nog niet genomen. Deze kan echter binnenkort worden tegemoet gezien. Aan de interne reorganisatie der Fokker fabrieken nemen de ministers deel. Het regeringsstandpunt ten aanzien van een zelfscheppende Nederlandse vliegtuig industrie zal mede worden bepaald door de resultaten van deze reorganisatie. De ministers zijn bereid, indien zij na afweging van alle factoren tot de conclusie moeten komen, dat voor de zelfontwikke- lende vliegtuigindustrie niet voldoende levenskansen bestaan, de Tweede Kamer volledig van de gronden, waarop hun standpunt berust, in kennis te stellen, al vorens zodanige maatregelen te nemen waardoor de genomen beslissing onherroe pelijk zou worden. In dat geval zijn zij ook bereid de rapporten, welke over de reorganisatie van de Nederlandse vliegtuig industrie verschenen zijn, ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. De ministers geven de verzekering, dat bij de bepaling van hun beleid de betekenis van de zelf- ontwikkelende vliegtuigindustrie voor het Nederlandse economische leven niet uit het oog verloren zal worden. Woningen voor arbeiders die buiten hun woonplaats werken De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft besloten voor 1950 een beperkt aantal woningen ter beschikking te stellen ten behoeve van gehuwde manne lijke werknemers, die werkzaam zijn in bedrijven met 10 of meer arbeiders en in de plaats van tewerkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de grote afstanden tot hun plaats niet dagelijks heen en weer kunnen reizen. Deze extra-woningen zullen slechts worden toegewezen ten behoeve van werk nemers, wier plaats van tewerkstelling in een andere provincie is gelegen dan hun woonplaats. De minister heeft voorts aan de provin ciale besturen verzocht voor arbeiders die elders, doch binnen de provincie werken, uit het provinciale woningcontingent een redelijk aantal woningen te reserveren. Ondernemingen en bedrijven (met uit zondering van de metselsteen- en dakpan- nenindustrie), die op 1 November 1949 10 of meer werknemers (mannen of vrouwen) in dienst hadden en het komende jaar ver moedelijk zullen houden, kunnen een aan vraag indienen bij de gewestelijke arbeids- bureaux. India schatkamer voor archeologen PARIJS. 25 November (ANP). Dr. N. P. Chakravarti, directeur-generaal van de dienst voor oudheidkundig onderzoek in India, heeft verklaard dat volgend jaar voor de Indiase archeologen een enorm arbeids terrein zal worden opengesteld, wanneer 568 vorstenstaten onder de grondwettelijke jurisdictie van de centrale Indiase regering komen. De oudheidkundige bronnen in deze staten zijn tot dusver nagenoeg niet aange boord. De beroemde grotten van Ajanta in Haiderabad, waar de eerste Indiase teke ningen zijn gevonden, zullen India wat oude kunstschatten betreft tot een der rijkste landen ter wereld maken, aldus dr. Cha kravarti. Ook de hoeveelheid materiaal voor de studie van India's prae-historische perioden zal aanzienlijk worden vergroot. „Tot voor enkele jaren", aldus spreker, „ging onze kennis van de Indische geschiedenis niet verder terug dan de geboorte van Boeddha, in de vijfde eeuw voor Christus. Sindsdien hebben wij bewijzen gevonden van verge vorderde beschavingen die 2500 jaar voor Christus al bestonden, maar er is een hiaat tussen de beide tijdperken, dat wij door verdere onderzoekingen hopen te kunnen vullen. Bepaalde autoriteiten zijn van mening, dat India een van de eerste baker matten van de mens is geweest en wij zijn bezig deze theorie te onderzoeken", aldus dr. Chakravarti. Na het bombardement van Rotterdam in 1940 heeft een ijsbereider uit Gouda grote partijen levensmiddelen gekocht, afkomstig uit vernielde pakhuizen. Hij heeft de goede ren in Gouda opgeslagen en er niet meer aan gedacht, zelfs in de hongerwinter niet. Toen de Keuringsdienst van Waren een onderzoek instelde, bleken vrijwel alle levensmiddelen bedorven te zijn. Wegens overtreding van de Warenwet is thans een boete van f 650 tegen hem geëist. R.K. Vereniging van werkgevers in het bloemboilenbedrijf In een te Lisse gehouden vergadering is door een aantal werkgevers in het bloem boilenbedrijf besloten tot de oprichting van de R.K. Vereniging van Werkgevers in het Bloemboilenbedrijf. De huidige organisatie voor het bloem boilenbedrijf in de L.T.B. kon vele werk gevers in deze bedrijfstak niet bevredigen. De oprichting is geschied onder voor behoud van de goedkeuring van de Bisschop van Haarlem. Tot voorzitter van de nieuwe organisatie is gekozen de heer C. Ph. Freriks te Hiïlegom. Bij de nieuwe vereni ging heeft zich reeds een groot aantal katholieke werkgevers in het bloembollen- bedrijf aangesloten. Het werk van kustbrigades In hötel Lion d'Or te Haarlem werd Zaterdagmiddag een bijeenkomst gehou den van afgevaardigden van kustreddings- brigades, aangesloten bij de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Na een inleidend woord van de voorzitter van de bond de heer J. P. Weyburg, behandel de de heer K. G. Rima uit Den Haag een rapport dat in de afgelopen zomer was opgemaakt, betreffende het werken van de kustbrigades. het materiaal en het con tact met andere organisaties op het gebied van hulpverlening langs de kust. Vooral het in gebruik zijnde materiaal gaf aan leiding tot bespreking, evenals het aan duiden van de gevaarlijke plaatsen voor baden en zwemmen. De heer Wittepen van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Redding Maat schappij besprak het werken van deze maatschappij, waarna een film werd ver toond; een gedeelte van deze film liet zien liet redden' van de schipbreukelingen aan het Bloemendaalse strand op 1 Maart van de C. A. Banck. Uit de bijlage van het rapport nemen we nog over, dat op het Noordzeestrand van Hoek van Holland tot Bergen aan Zee dertien reddingsbrigades des zomers strandwacht houden. Het gemiddelde aan tal reddingen bedraagt 90 per jaar en het aantal verdrinkingsgevallen 17. RHEUMIN IM |20 TABL. 35 CTS; (Adv.) Het kan verkeren. Het Albanese nieuws bureau meldt, dat Albanië op de Joego slavische legatie in Tirana een aantal oorlogsmedailles heeft gedeponeerd, die door de „fascistische regering van Joe goslavië" aan Albanese officieren waren verleend. Ninotchka. Een lid van de op'instigatie van de communisten gestichte „Vrije Duitse Jeugdorganisatie" uit Potsdam, dat tijdens een bezoek aan West-Berlyn de film „Ninotchka" ging zien, is ge royeerd wegens „anli-Sovjet-Russische activiteit", zo meldt het West-Duitse nieuwsbureau. Kwispelt niet meer. Berlijnse dieven van metaalafval hebben de staart van een bronzen leeuw aan de voet van een mo nument van keizer Wilhelm I afgezaagd. Verdienste. Een schaapherder op een „volks"-boerderij in Oost-Duitsland is met het „activisten-insigne" onderschei den, omdat zijn 300 schapen hun quotum voor het werpen van lammeren met 65 percent hebben overschreden. Van echtgenoot tot echtgenote. De heer John Anderson, de echtgenoot van de nieuwbenoemde Amerikaanse vrouwe lijke ambassadeur in Denemarken, zal te Kopenhagen de status genieten van echt genote van een ambassadeur, aldus de News Chronicle. Volgens het blad heeft de benoeming van een vrouwelijke am- basadeur het protocol van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken voor problemen geplaatst waaraan nimmer was gedacht. Kerstmannetje. Een duizendtal kinderen van het Amerikaanse plaatsje Gallipolis, die op het marktplein waren samenge stroomd om het Kerstmannetje per pa rachute te zien neerdalen, kregen een grotere sensatie dan waarop zij gerekend hadden, doordat het Kerstmannetje met zijn valscherm in het ijskoude water van de Ohïo-rivier terecht kwam. Het Kerst mannetje, dat spoedig tussen de ijs- schotsen opdook, werd door een red» dingsploeg op het droge gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2