Het boordje en de overal! Frans Heerkens Thijssen f INTERNATIONALE f KUNSTVEILINGEN! Manicure etui's WEBER Geef haar, ook hem DE ROOY VULPENHOUDERS PHILIPS H00GTEZ0N Maandag 28 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 5 Meer waardering voor de vakarbeider is noodzakelijk In een vorig nummer hebben wij ver teld hoe het rijk door de stichting van 34 werkplaatsen voor vakopleiding (één daarvan is in Haarlem gevestigd) berei ken wil dat ongeschoolden alsnog een vak leren. Dit wordt gedaan omdat het be drijfsleven behoefte heeft aan vakarbei ders, terwijl er daarentegen onder de on geschoolden zeer velen zijn die terdege in slaat zijn om zich de daarvoor vereiste be- kwaamheden eigen te maken. De rijkswerkplaatsen staan onder de hoede van de directies van de Geweste lijke Ai-beidsbureaux. De heer J. F. Kooistra, chef van de Arbeidsvoorziening van het Haarlemse bureau, betreurde het dat er in het alge meen geen voldoende waardering gevon den wordt voor de vakarbeider. Zeer veel, in elk geval te veel, ouders zetten er alles op om hun kinderen opleiding te laten volgen voor een intellectueel beroep. Daardoor worden tal van jongelui in een richting gedreven die him op den duur geen bevrediging kan geven, daar zij de capaciteiten missen om zich, bij de grote concurrentie die er op dat gebied bestaat, te handhaven. Daardoor ontstaat een wan verhouding op de arbeidsmarkt. Het ge volg is dat er nu zeer veel werkloze kan toor- en handelsbedienden zijn, terwijl er een tekort is aan goede vakarbeiders. Daarom is het een maatschappelijk be lang dat er minder verafgoding van het boordje komt en daarentegen meer waar dering voor de overall. Op den duur wordt het bezwaar ge voeld dat in de collectieve arbeidsover eenkomsten voor vakarbeiders een gelijk loon is bedongen. Het is voor een werk gever moeilijk geworden de waardering die hij heeft voor een werkman die door bijzondere bekwaamheid en arbeidspres tatie uitmunt, uit te drukken in een extra beloning. Dit heeft vanzelf tengevolge dat het streven onder de arbeiders om hun vakbekwaamheid te verhogen niet bevor derd wordt. Vandaar ook dat er meer voorstanders komen van het beginsel van loondifferentiatie. De goede vakarbeiders hebben recht op een eervolle plaats in de samenleving. Dat zal dan ook tengevolge hebben dat de drang naar intellectuele beroepen, die nu te groot is, minder wordt. Meer ouders zullen er dan ook genoegen mee nemen dat hun zoon zich een toekomst zoekt in het bedrijfsleven. Het zou voor vele kantoor- en handels bedienden, die nu aan de kant staan erf een grote kans lopen ook in de toekomst werkloos te blijven, goed zijn indien zij zich alsnog lieten scholen als vakarbeider. Er zijn nu bijvoorbeeld vele ambtenaren zoekende naar een werkkring omdat zij ontslagen zijn door opheffing van rege- ringsbureaux, o.a. door opheffing van de distributie. De bekwaamste mensen die daar werkten hebben, toen zij hun ontslag zagen aankomen, kans gezien ergens an ders onder te komen. Maar anderen zijn er zo lang mogelijk blijven hangen. Dit zijn de mensen die zonder veel kantoor routine op zo'n bureau gekomen zijn en ook niet de noodzakelijkheid hebben inge zien om zich verder te bekwamen. Het is dus geen wonder dat zij nu achter liggen bij hun collega's die steeds op handels kantoren gewerkt hebben, want bij de rijksdiensten hebben zij veelal geen werk gehad dat hun bruikbaarheid voor het par ticuliere bedrijf vergroot heeft. Helaas zijn er weinig van deze ex- ambtenaren die zelfstandig er toe kwamen om het roer om te gooien en alsnog een vak te leren. Enkele hebben de conse quentie aanvaard, maar anderen zien de 'noodzakelijkheid er niet van in, ook al wordt er aandrang op hen uitgeoefend vanwege het Arbeidsbureau, temeer nu de •kans daarvoor bestaat op de rijkswerk plaats. De regelingen maken het weliswaar mo gelijk om iemand, die onder de rijksrege ling voor steun valt, daartoe te verplich ten, maar in de praktijk stuit het op moei lijkheden, daar een onwillige bij het mis sen van zijn rijkssteun toch geen uitkering onthouden kan worden vanwege armen zorg der gemeente. De heer Kooistra wees ook nog eens op de belangrijke taak die de rijkswerk plaatsen hebben voor de scholing van vak arbeiders. Het is eigenlijk onbegrijpelijk PLEIN 13, HAARLEM e Voor de grote kunst- en antiekveiling kunnen nog tot 5 Dec. a.s. belangrijke antieke meubelen, porselein en Delfts aardewerk, oude en moderne schilde- rijen, tapijten, goud, zilver en juwelen 1 worden ingezonden. Inlichtingen Tel. 10386 000000000000000008000809000 (Adv.) Schilders actief De Vakgroep Schildersbedrijf houdt een demonstratie over het afbranden van verf, waarbij geen brandgevaar ontstaat, op de binnenplaats van de Brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht, op Dinsdagmiddag 29 November. De schilderspatroons worden van 3i uur verwacht en de autoriteiten van 45 uur. De verre staat van verwaarlozing waarin het buitenwerk verkeert, veroorzaakt door de langdurige oorlogstoestand, het gebrek aan materialen en het in de handel brengen van voor het buitenverfwerk ongeschikte materialen, stelt hoge eisen aan de uitvoe ring van het schilderwerk. Afbranden is een dagelijks terugkerend werk, veel meer dan dit vroeger het geval was en hierdoor is het brandgevaar groter geworden, vooral door de slechte staat waarin het houtwerk, door deze verwaarlozing, verkeert. Volgens genomen proeven is de Prent- Brander zodanig geconstrueerd, dat brand gevaar geheel is uitgesloten. Verder wordt voor de vakgroep een lezing gehouden door de heer J. Vogel, secretaris van de Schoonheidscommissie te Haarlem over „Kleurkeuze bij het buitenverfwerk" in verband met de thans geldende Politie verordening, óp Donderdagavond 1 Decem ber in Brinkmann, Grote Markt. Deze avond zijn ook de ingekomen werk stukken voor de prijsvraag „Werkspreiding" in de Muziekzaal te bezichtigen. dat niet alle cursussen steeds volledig be zet zijn. Het rijk getroost zich millioenen in het jaar om de ongeschoolden in staat te stellen alsnog een vak te leren. Per jaar levert de Haarlemse werkplaats onge veer 250 vakarbeiders af, maar dat is veel te weinig, gelet op het grote leger onge schoolden. De 34 werkplaatsen die het rijk heeft zijn over het gehele land verdeeld. Er zijn o.a. ook werkplaatsen in Amster dam, Den Helder en Leiden. Dat wil dus zeggen dat de Haarlemse werkplaats be doeld is voor een gebied van meer dan 400.000 inwoners. Vroeger was er ook nog een rijkswerk plaats in IJmuiden, maar die is later met die in Haarlem verenigd. Die centralisatie was mogelijk omdat beide inrichtingen niet steeds volledig bezet waren. Het is een gelukkige omstandigheid, nu er zoveel gedemobiliseerden uit Indonesië komen, waaronder vrij veel jonge mannen zijn die geen vak kennen, dat de rijks werkplaatsen de gelegenheid bieden als nog een vak te leren. Nu zijn er reeds 64 gedemobiliseerden op de Haarlemse werk plaats (het totaal aantal cursisten is 125), maar de verwachting is dat er weldra veel meer zullen komen. Als de toeloop zeer groot is kan, zoals wij reeds in ons vorig artikel mededeelden, de capaciteit van de werkplaats nog opgevoerd worden tot 250. „1NTIMA" Lampenspeciaalzaak MODERNE ZITKAMERVERLICHTING Originele ontwerpen KRUISSTRAAT 42, HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) „Zelfkennis en kennis van anderen" Voor „Les conférences franqaises" heeft de Franse filosoof, Louis Lavelle in restaurant Brinkmann een lezing gehouden over „Zelf kennis en kennis van anderen". Wanneer wij zijn these in dit korte bestek niet duidelijk kunnen weergeven, dan zegt zulks niets ten nadele van de helderheid van de spreker. In tegendeel zijn betoog was zo logisch en zo scherp geformuleerd, dat er geen overbodig woord door hem gesproken werd, hetgeen de noodzakelijkheid met zich mee zou brengen de gehele lezing onverkort weer te geven. Een beter compliment kan men zich voor een spreker nauwelijke indenken. Wij moeten ons dus bepalen tot het weer geven van enkele gedachten die hij ontwik kelde. Hij definieerde kennis als datgene wat ons van de dieren onderscheidt. De belang rijkste kennis is die van andere mensen en hef moet gezegd dat zij van heel andere aard is dan de kennis der dingen want onze betrekkingen tot andere mensen gelden als het waardevolste in ons leven. Wanneer wij ons afvragen wat zelfkennis is, stuiten wij direct op het moeilijke geheim van het „ik". Dit is niet ons eigen lichaam, maar dat mysterieuze iets, dat ons permit teert „ik" te zeggen. Zelfs de meest geper fectioneerde robot zal dat nooit kunnen. Wij zouden ons moeten losmaken van onszelf om dat „ik" te bekijken, maar dat is onmogelijk zonder de essentiële eenheid van het „ik" te vernietigen. Ook in de kennis van anderen moeten wij echter met die moeilijkheid rekening houden, want wij kunnen nog zo nauwkeurig het geestelijk portret van een ander schilderen, de mogelijkheid bestaat, dat hij uit innerlijk verzet tegen een dwin gende'formule heel anders zal handelen en reageren. Het „ik" is minder een realiteit als een mogelijkheid. De kennis van de men selijke persoonlijkheid bepaalt zich dan ook altijd tot mogelijkheden en nooit tot feiten. Er is nog een factor waarmee wij bij het zoeken naar zelfkennis rekening moeten houden en dat is het bewustzijn. De zelfken nis komt pas na het gebeurde, het bewustzijn begeleidt het gebeuren, het is zelfs inhaerent aan het gebeuren. Het is de verbintenis tus sen het bewustzijn van onszelf en anderen, die een der machtigste stimulansen in het menselijk leven is om de mogelijkheden die in ons liggen te verwerkelijken. Daarom kan nooit zelfs de geniaalste mens de vooruitgang van de mensheid uitmaken. Die wordt be reikt door de resultante van de inspanningen der mensen. Het is de wederzijdse kennis die tot gezamenlijke scheppingen leidt, die de hoop voor deze wereld vormt. Jhr, mr. C. J. A. den Tex bracht in zijn dankwoord hulde aan de Franse geleerden, die in moeilijke tijden zoveel voor de weten schap hebben gedaan en de klaarheid van hun gedachten ver over de Franse grenzen hebben doen uitstralen. SCHEEPVAART Alcinous, JavaAmsterdam 25 Nov. pass. Startpoint. Bantam. R'damJava 25 Nov. te Pandan. Boissevain, HongkongRio de Janeiro 25 Nov. van Singapore. Garoet, 25 Nov, van Penang naar Port Swet- tenham. Groote Beer, A'dam—Batavia 25 Nov. pass. Suez. Japara, Java—Galveston 26 Nov. te Suez. Johan van Oldenbernevelt, BataviaA'dam 25 Nov. te Suez. Kamerlingh Onnes, R'damJava 25 Nov. Port Said. Oranjefontein, A'dam—Oost-Afrika 25 Nov. op 480 mijl van Kaapstad. Volendam, BataviaR'dam 25 Nov. van Lis sabon, 29 Nov. Hoek van Holland verw. Zuiderkruis, 2o Nov. van Batavia n. R'dam. Leken bouwen huizen. - Zeventien maan den hebben Philips-employ és, kantoorbe dienden zowel als arbeiders, in hun vrije tijd gebouwd aan' enkele woonhuizen, van welke het eerste thans wordt inge richt. Aan de bouw van deze woningen kwam geen bouwvakarbeider te pas. Meet i huizen voor en door Philipsmensen zullen volgen. inh. goede staalwaren GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug (Adv.) Zaandams burgemeester sprak voor Haarlemse „Nieuwe Koers" Zaandams burgemeester, de heer W. Thomassen, die Zaterdagavond in het wijk- gebouw aan de Molenaerstraat op een openbare bijeenkomst van de Haarlemse afdeling van de Democratisch-socialistische Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" een propaganda-rede hield, had een aankno pingspunt gevonden in een gedicht van Garmt Stuiveling in „Tijd en Taak". Het gaf hem gelegenheid te spreken over het onderscheid tussen het socialisme van na de eerste en dat van na de tweede wereldoorlog en ook van de houding van de jeugd in die perioden. Na 1918 het vurige optimisme en de rotsvaste overtuiging, dat het socialisme komen moest, zelfs ondanks zijn belijders, na de tweede het besef, dat het socialisme een opdracht geeft, waarmee men nooit helemaal zal klaar komen. Van daar ook de romantiek in de jeugdbewe ging, waar Thomassen eens toe behoorde en het nuchtere realisme, zoals dat tot uiting komt in de liedjes en sketches van het lekencabaret van „Nieuwe Koers", dat deze avond tot groot vermaak van de aan wezigen, waaronder wethouder Geluk, op luisterde. Stuiveling schreef „Wij hebben zwaarder taak dan ooit tevoren" en: „Wij zoeken ge staag naar een nieuwe zekerheid". Die nieuwe zekerheid, zo zei de heer Thomas sen, vinden wij niet buiten ons, maar in ons, niet alleen in de nodige hardheid, maar ook in ons vertrouwen in een groeien de schoonheid van de ons omringende maatschappij. Het socialisme, zo zei spre ker voorts, heeft thans een kans als nooit tevoren, juist omdat het van een levens beschouwing tot een maatschappelijk ideaal werd, dat door belijders van ver schillende gezindten en godsdienstige over tuigingen kan worden aangehangen. Het is gebaseerd op een internationale rechts orde en op een productiestelsel dat maat schappelijke onzekerheid en schrijnende onrechtvaardigheid wil uitbannen. Het is de schone en oude gedachte van de recht vaardige samenleving, waarnaar ook de jongeren van de „Nieuwe Koers" in opge wekte kameraadschap zoeken en streven, zo besloot de heer Thomassen zijn onder grote aandacht beluisterde toespraak. De cabaretgroep van de Haarlemse af deling toonde ook bij het optreden na de pauze, dat de jonge socialisten de humor en de levensvreugde in hun strijd voor een nieuwe maatschappij niet schuwen. Vlees over.de vrijbank In ons bericht van Zaterdag over de hervatting van de distributie van het vrij- bankvlees aan het Haarlemse Slachthuis door bemiddeling van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken aan on- en min vermogenden, schreven wij dat de verkoop van vlees over de vrijbank niet had plaats gevonden van 9 Januari 1948 af tot heden. Wij maakten ons daarbij aan onvolledig heid schuldig: bedoeld was dat de verkoop door bemiddeling van Sociale Zaken aan de economisch-zwakken was stopgezet. Natuurlijk was er ook in die periode steeds vrijbankvlees (ook voor on- en minver mogenden) te krijgen, doch er werd toen geen reservering voor speciale groepen van de bevolking toegepast. Binnenkort zal dus het in de oorlogsjaren in zwang gekomen systeem, waarbij dat wel het geval was, worden hersteld. Deze regeling is tot stand gekomen door de goede samenwerking tussen de houder van de vrijbank en de directeuren van bet slachthuis en de dienst van Sociale Zaken. Nieuwe Cantor-organist Her vormde Gemeente Heemstede De Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente van Heemstede heeft de heer Jac. Bley te Amsterdam als opvolger van de heer P. van Westering tot Cantor-organist van de kerk aan het Wil- helminaplein benoemd. GEEFT RADIO'S - STOFZUIGERS - VERLICHTING e, a. ELECTR. APPARATEN HET ST. NICOLAAS CADEAU J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Hannie Schaft herdacht Op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg heeft gisteren een herdenking plaats ge had van de Haarlemse verzetsstrijdster Hannie Schaft, als symbool van het Ne derlandse verzet. Deze herdenking was georganiseerd door het Jeugdvredes-comi- té daarbij gesteund door het Nederlandse vredes-comité. Een aantal uitgenodigde verenigingen, waaronder de Nederlandse vereniging van politieke gevangenen, had den geweigerd aan deze demonstratie deel te nemen. Op de Dreef formeerde zich om één uur een stoet van naar schatting 2 a 3000 men sen met vlaggen en bloemen. Aan de kop van de stoet werd een portret van de ge vallen verzetsstrijdster meegedragen. De colonne trok in volmaakte rust en orde naar Bloemendaal. Op het Ere-kerkhof maakten tallozen van de gelegenheid ge bruik om het graf van Hannie Schaft onder bloemen te bedekken. Namens het Jeugd-Hannie Schaft-comité werd het woord gevoerd door Ton Dekker die de betekenis van het verzetswerk van Hannie Schaft schilderde en haar moed en strijdbaarheid ten voorbeeld stelde aan de jeugd. Nadat H. van Lange namens de plaatse lijke afdeling van het Algemeen Neder lands Jeugdverbond het woord had ge voerd, kwamen nog verschillende andere sprekers het hunne zeggen over de strijd tegen de onderdrukking die in het Haar lemse meisje wordt belichaam? Drie doden bij verkeersongelukken Nabij Zevenbergen is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een personenauto, bestuurd door de heer G. Kooistra uit Ber gen op Zoom tegen een langs de weg staande vrachtauto gebotst. De personen auto werd vrijwel geheel in elkaar ge drukt. Mevrouw Kooistra, die naast haar echtgenoot zat, werd evenals de heer N. Valen uit Bergen op Zoom, die op de ach terbank zat, op slag gedood. De heer Kooi stra liep zeer ernstige inwendige kneu zingen op. Zondagmiddag is de 42-jarige heer A. ten Hage uit Udenhout, die op de Bossche- weg te Tilburg liep, onder een Deense vrachtauto geraakt, waarmee vis werd vervoerd. De heer Ten Hage, vader van tien kin deren, werd op slag gedood. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen economie de heer Ch. ForceviUe te Heemstede. Onder auspiciën van het theaterbureau Ernst Krauss zal de wereldberoemde film actrice Elizabeth Bergner in verscheidene Nederlandse steden optreden. Haar réper toire omvat onder meer werk van Arthur Schnitzler en G. B. Shaw. Op 29 Novem ber komt zij in Utrecht30 November in Den Haag, 1 December in Amsterdam en 2 December in Rotterdam. als St. Nicolaasgeschenk Uw artistiek portret, gemaakt bij RICHE FOTO ART 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 (Adv.) Televisie-amateurs hielden een congres in Eindhoven In Eindhoven hebben ongeveer honderd televisie-amateurs uit alle delen des lands een congres gehouden. Het zoontje van de voorzitter, Keesje Sanders, heeft de con gressisten vermaakt met het zingen van liedjes voor zijn vaders „kijkzender" in Groningen. In de congreszaal, geïmprovi seerd in Philips' kleuterschool, werd de uitzending in beeld en geluid ontvangen op twee door amateurs vervaardigde toe stellen. Het experiment verliep zeer be vredigend. „Wij hebben hier weer wat geleerd", zeiden leden van de Groningse zendgroep en die van Haarlem, Den Haag en Rotterdam zijn vast van plan het re sultaat in de toekomst te overtreffen. In Haarlem staat een zender, die door één amateur werd gebouwd. In Groningen en Eindhoven wordt thans geregeld uit gezonden. Den Haag hoopt in de loop van 1950 in de lucht te komen. Daar komt de studio in de 36 meter hoge toren van Houtrust. „Wij hebben prachtige toestellen, een zender en een camera gebouwd", vertelde de voorzitter van de televisiewerkgroep uit Amsterdam, „maar wij hebben nog nooit een beeld gezien". Wat er aan de installatie mankeert is men nog niet aan de weet gekomen. De Amsterdammers deden daarom een beroep op hun vrienden uit andere steden om hun zendgroep te hulp te komen. Uitvoerig werd gediscussieerd over het aanvragen van een „eigen bandje" in de aether. Op het ogenblik liggen de televi sie-kanalen tussen de 41 en 68 megacycles. Besloten werd bij P.T.T. het verzoek in te dienen een stukje in de twee-meter band (144 megacycles) voor televisie amateurs te willen reserveren. Opgravingen in de Leidse burcht zijn stopgezet Op initiatief van de vereniging „Oud Leiden" heeft de Rijksdienst voor Oudheid kundig bodemonderzoek onder leiding van de heer J. G. N. Renaud sinds eind Octo ber opgravingen verricht binnen de wallen van de Leidse burcht, een vroeg-middel- eeuwse versterking, welks wallen in het centrum van Leiden op een kunstmatige heuvel werden gebouwd. De laatste dagen zijn sporen gevonden, die er op kunnen wijzen, dat zich eertijds bij de hoofdingang van de burcht iets be vonden kan hebben dat op een vaste woon gelegenheid heeft geleken. Zowel de moei lijke financiële toestand als de voor op gravingen slechter wordende weersomstan digheden hebben echter een einde gemaakt aan de verdere onderzoekingen. Enkele de tails omtrent het vroegere gebruik van de burcht zijn weliswaar aan het licht getre den, doch de opgravingen van de laatste weken hebben hoofdzakelijk alleen tot re sultaat gehad, dat men bij verdere onder zoekingen in de eerste plaats dient te zoe ken in de nabijheid van de hoofdingang. De onderzoekingen hebben echter vroegere conclusies dat de burcht een middeleeuws bouwwerk vormt, bevestigd, al is een nauw keurige bepaling van de ouderdom door de nog beperkte kennis omtrent gcherven-ma- teriaal nog niet mogelijk. Supportersvereniging der HFC „Haarlem" viert feest De Supportersvereniging van de H.F.C. „Haarlem" viert Zondag 10 December in het Concertgebouw het vijf en twintigjarig be: staan met een feestavond, waarop de variété „Cheerio Haarlem-supporters" vertoond zal worden. Ter gelegenheid van het jubileum is een gedenkboekje verschenen, dat opent met een artikel van de voorzitter, de heer P. de Nijs. Deze herinnert er aan. dat de supportersvereniging op 12 December 1924 is opgericht, toen de voetbalclub haar vijf en dertigjarig bestaan had gevierd. Dc sa menwerking en waardering van het bestuur der voetbalclub is altijd hartelijk geweest. De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Rees Jr., geeft een kort overzicht van de afgelopen vijf en twintig jaar. Deze deelt mee, dat de vereniging in 1933 de Spaerne- beker heeft aangeboden. De wedstrijden om deze prijs vormen de opening van het voet balseizoen In het boekje zijn voorts artikelen opge nomen van de heren Jan J. van den Berg, ere-voorzitter van „Haarlem", J. P. van Ba len Blanken, voorzitter van „Haarlem". Corn. Bouwens, lid van verdienste. Arie Bieshaar, die als aanvoerder optrad, toen Haarlem in de eerste klas terugkeerde, Kick Smit. Arie de Winter, aanvoerder van het elftal, dat kampioen van Nederland werd en A. W. Roggeband, namens de jeugdcom missie der voetbalclub. Handbal Overwinningen voor Concordia en Rapiditas In de hoofdklasse heren is de landskam pioen er niet in geslaagd PSV van de eerste plaats te dringen. Met 25 moest Niloc de punten laten aan de buitengewoon goed spe lende Eindhovenaren. Bij de dames kwam Zeeburg gelijk met UDI door een 10 over winning. Beide ploegen hebben thans acht punten verzameld en zijn daardoor de enige mogelijke bedreigers van PSV. welke ploeg echter met een voorsprong van vijf punten vrijwel niet meer in te halen is. In district West-A zijn de verrassingen van de dag de overwinningen van Concordia (le klas) en Rapiditas (2e klas B). Immers beide herenteams bleven de leiders in hun klasse de meerdere. Concordia speelde tegen Attilla op het zeer zware Utrechtse veld een prachtige wedstrijd, waaraan noch het sterke Attila, noch het slechte veld afbreuk konden doen. Toch was het met de 23 ruststand nog geheel onzeker, welke ploeg als over winnaar zou optreden. De Haarlemmers maakten kort na rust weer een doelpunt en tien minuten later nog één. Intussen werden de aanvallen van Attila geen lang leven be schoren, want steeds weer zuiverde de ach terhoede van Concordia het veld. De doel- verdediger Van Aren stopte enkele uiterst gevaarlijke schoten. Door de overwinning van Aalsmeer is nu de stand der drie hoogst- geplaatsten: Attilla 12 punten uit 8 wedstrij den; Aalsmeer 11 pnt. uit 7 en Concordia 10 pnt. uit 9 wedstrijden. De ruststand 33 deed niet vermoeden, dat Rapiditas met maar liefst 106 HHC zou kloppen. Het was een zeer spannende wed strijd. waarin Rapiditas vooral in de tweede helft de toon aangaf en HHC geen kans gaf de eenmaal behaalde voorsprong in te lopen. Een uitstekende en faire wedstrijd, waar mede Rapiditas heeft bewezen meer waard te zijn dan de plaats op de ranglijst aanwijst. De heren van HOC (2e klas A) wonnen him zesde achtereenvolgende wedstrijd. Dit maal moest Unitas er met 1—10 aan geloven. Met 13 punten uit 8 wedstrijden leidt HOC onbedreigd. Slechts Lijnden en AHC 2 zou den nog moeilijkheden in de weg kunnen leggen, doch alle tekenen wijzen op een regelrechte mars naar het kamipoenschap. Ook de dames van HOC doen het goed. Weliswaar kan hier nog niets met zekerheid gezegd worden, doch HOC heeft ook in deze tweede klas de leiding met twee punten voorsprong op de tweede: HAV (11 pnt.). Met 4—0 won HOC van Nieuwe Niedorp, Gita heeft een mooie kans laten glippen. Hoe wel deze dames de gehele wedstrijd een kleine meerderheid hadden op OSS ging de voorsprong van 32 op het laatste ogen blik verloren. OSS maakte de gelijkmaker, waardoor Gita dusdanig gedeprimeerd werd, dat OSS van zijn kans gebruik kon maken. Met 43 moest Gita huiswaarts keren. De uitslagen luiden: Hoofdklasse heren: NilocPSV 25. Hoofdklasse dames: Zeeburg—UDI 1—0. Eerste klas heren district West A: AHC Achilles 7—2; APGS—Amersfoort 6—1; Attilla—Concordia 2—5; Aalsmeer—Sport Vereent 122. Eerste klas dames district West A: Amers foortADA 05; Blauw WitBHC af gek.; VriendschapSport Vereent 50; Achilles Vrone 11. Tweede klas heren A: AnimoAHC 2 14; HAV—GVA 2—2; Unitas—HOC 1—10; Lijn den—'Turno 5—3. Tweede klas dames A: OSSGita 43; N. Niedorp—HOC 04; HAV—Tonegido 4—2. Tweede klas heren B: RapiditasHHC 10—6; Tonido—Aalsmeer 2 1—7; WVGV— Vriendschap 47; CatchersZeeburg 312. Tweede klas dames B: Niloc—Attila afgek.; TonidoVolewijckers 1—1; HHCHVB 00; SagittaCoubertin 13—0. Eerste klas heren: IJmondVlug en Vaar dig 152; Concordia 2AHV 4—10; AVA BC-V afgek. Eerste klas dames: BeverwijkConcordia 2 afgek.: ForestersOSS 2 2—0; BGV— Animo, A. n. o. Tweede klas heren: HOC 3DWO 15; AVA 2Rapiditas 2 afgek. Tweede klas dames: BGV 2Foresters 2 14; HOC 2Heemstede afgek.; Gita 2 Rood Zwart 2 70; HOC 3—IJmond 2 0—0. Biljarten Wuyts kampioen klein biljart libre, hoofdklasse Het eerste treffen om het nieuw inge stelde kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart, dat in Apeldoorn werd gespeeld, is geëindigd in een zege van de Rotterdammer Wuyts die door een veel beter algemeen gemiddelde de Ossenaar Scheffer achter zich liet. De eindstand luidt: gew. p. h. s. alg. gem 14.79 92 99 10.44 73 9.84 4 70 8.83 4 73 8.24 Van Hinthum 3 90 9.13 2 68 6.97 Boendermaker 1 41 7.84 Competitiewedstrijden In de afgelopen week zijn de volgende wedstrijden gespeeld voor de competitie N. B. B. Afdeling C: InsulindeSeheijwijk 6—2; SuisseMeeresteijn 80; 't Noorden—Suisse 4—4. Afdeling D: DES—Hof v. Holland 6—2. Afd. E: DESInsulinde I 44. De stand na de eerste ronde luidt: Afdeling C: 1. DES 40 pnt.; 2. Seheijwijk 36 pnï.; 3. 't Noorden 32 pnt.; 4. Hof v. Holland 32 pnt; 5. Suisse 31 pnt.; 6. Exselcior 30 pnt.: 7. Meeresteijn 30 pnt.; 8. Insulinde 30 pnt.; 9. O VS 27 pnt. Afdeling D: 1. DES 30 pnt.; 2. Insulinde 28 pnt.; 3. Suisse 27 pnt.; 4. Hof. van Holland 25 pnt.; 5. Excelsior 24 pnt.; 6. Seheijwijk 21 pnt; 7. Frans Hals 13 pnt. Afdeling E: 1. Suisse 28 pnj.; 2. Insulinde II 26 pnt.: 3. DES 24 pnt.; 4. Frans Hals 16 pnt.; 5. Insulinde I 14 pnt.; 6. OVS 12 pnt. In Januari begint de tweede ronde, Voor de Stille Armen aan de Haarlemse burgerij van het Comité voor de Stille Armen. Het Comité be gint deze keer eerder met zijn inzameling dan vorige jaren. Dat heeft zijn goedere den. De economische omstandigheden zijn voor menigeen moeilijker geworden en te gen liet einde van het jaar pleegt als regel meer dan één charitatieve instelling een beroep op de gulheid der burgerij te doen. Daarom is het noodzakelijk de actie voor de Stille Armen thans over een langere termijn te spreiden. Intussen heeft het Comité alle aanleiding tot vrijmoedigheid. Het bleek immers ver leden jaar opnieuw, dat zijn devies „Be zorgt de Stille Armen een vrolijk Kerst feest!" weerklank vindt in de harten van duizenden. In 1948 werd niet minder dan veertienduizend gulden bijeengebracht. Daar waren gaven bij van vele honderden guldens, er waren ook bijdragen van enkele kwartjes. Al die uiteenlopende giften zijn het Comité even lief: zij vormden het over tuigende bewijs, dat naastenliefde en hulp vaardigheid in deze goede stad niet ge storven zijn, doch slechts wachten op een gelegenheid zich te uiten. Van die veertienduizend gulden zijn toen 1000 huishoudens die in moeilijke omstan digheden verkeerden, geholpen. Aan 1000 gezinnen werd getoond, dat de Haarlemmers bereid zijn de Kerstgedachte tot werkelijk heid te maken èn dat zij hen wisten te vin den die hun kommervolle omstandigheden zelf moesten en wilden dragen. De groep „Stille Armen" is altijd groter dan wij denken. Het zijn niet alleen de mensen die „overal buiten vallen", waarop geen enkele sociale maatregel toepasselijk is. Het zijn ook degenen met een zeer ontwikkeld zelf standigheids- en verantwoordelijkheids gevoel. Soms komen zij door een toevallige maat regel aan het licht, zoals twee jaar geleden bij de invoering van de „Noodvoorziening Ouden-van-Dagen". De Commissie die des tijds de uitkeringen voorbereidde, is vaak geschrokken van de hopeloze ellende die toen openbaar werd. „Veelal waren dat degenen van wie "men dat nooit zo had vermoed." Met behulp van sociale werksters, van kerkelijke en buitenkerkelijke organisaties, van de Sociale Raad, weet het Comité vele Stille Armen op te sporen. Het is zijn trieste ervaring, dat het er altijd nog te weinig zijn. „Haarlems Dagblad" roept zijn lezers op tot de traditionele Kerstgave voor de Stille Armen. Geeft zoveel als gij maar kunt missen. Dan zal er met de Kerstdagen vreugde heersen in vele woningen, waar men met een bang hart het nieuwe jaar verbeidde. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplcin 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storton op onze Postgiro rekening 273107, de Twentse Bank, de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank. alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in dc courant ver antwoord. ANEGANG 14 naast C. A. met volle garantie (Adv.) Voorronde kampioenschap derde klas van Nederland De Haarlemse candidaten voor het kam pioenschap van Nederland derde klas klein biljart hebben aan voorwedstrijden deel genomen. Baart won vijf partijen en had een algemeen gemiddelde van 9,44; Dollé won twee partijen (8.88); Dickmann drie (7.78); Van Rongen twee (7.63) en Nobels één (6.96). Haarlemse voetballers op Java Van bevriende zijde werd ons een kran- tenknipsel toegezonden over een wedstrijd onlangs te Semarang gespeeld tussen een combinatie van „oude oud-HFC'ers, jonge oud-HFC'ers, oude oud-Haarlemspelers en jonge oud-roodbroeken" tegen het aloude Semarangse THOR (Tot Heil Onzer Rib benkast). De partij was georganiseerd in verband met het 70-jarig jubileum der HFC'ers en het 60-jarig jubileum van Haarlem. Een bijbehorende foto geeft het elftal bestaande uit: Kornmann, Willems, Jochemus, Heymans, De Groot, Looyen, Th. Leslie Miller, Van Eek, Wydenis en Van Baasbank, in willekeurige volgorde. In het verslag wordt de oud Haarlemspe ler Severïen nog genoemd. De achterhoede bestaande uit Van Eek (doel), Th. Leslie Miller en WJjdenls was gezamenlijk zo ongeveer 170 jaar oud, maar speelde toch nog zo, dat THOR slechts een maal wist te scoren, terwijl de HaarlemHFC-com- binatie zevenmaal het net wist te doen trillen. Severien nam er drie voor zijn rekening, Kornmann twee en De Groot één. Het zevende wordt niet vermeld. Het was een zeer geslaagde ontmoeting, waarbij ook na afloop weer bewezen werd, hoe de oudspelers van beide clubs nog met hun verenigingen medeleven. Bij deze ge legenheid werd gememoreerd dat noch Haarlem noch HFC in hun resp. afdelingen tot dusver een nederlaag hadden geleden. Dat is sindsdien enigszins anders gewor den, maar deze verre vurige belangstelling moge blauwwitten en roodblauwen mede inspireren tot verdere successen. Verkoop en verhuur THEO v. AWIERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 November 1949 GEHU WD: 26 Nov., J. P. M. Hölsken en W. M. Schrama. BEVALLEN van een zoon: 24 Nov., M. van den BogaadKloosterman: 25 Nov., IJ. de GraaffOsinga; V/. G. M. ZeijlemakerMet selaar. BEVALLEN van een dochter; 25 Nov., J. A. T. M. KuipersSchneider; S. W. M. Schoen- van Musscher; 26 Nov.. B. G. de Vos—Pieters; C. E. RoestStellbrink; W. J. van der Fange —var. der Meij. OVERLEDEN: 24 Nov., S. Oomen, 46 j., Linschotenstraat; G. de Bie, 51 j., van 't Hoff- straat; 26 Nov.. G. J. van Welzenis. 28 M. v. Heemskerkstraat. Geen zaak wordt groot zonder reclame. De beste reclame is: adverteren. Het best adverteert men in Haarlems Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7