CKort en Bondigj Maandag 28 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 6 H. P. Baard leidde we.k van Herman Moerkerk in Ter inleiding van de tentoonstelling van de vijftig aan de gemeente Haarlem nage laten tekeningen door Herman Moerkerk, die Zaterdagmiddag in ..Het Huis van Looy" werd geopend, gaf de heer H. P. Baard, directeur van 't Frans Halsmuseum, een met hartelijke overtuiging voorgedra gen kenschets van dit werk en vooral van zijn vervaardiger. Het was spreker alsof hij door middel van deze tekeningen de wel dadige aanwezigheid van Herman Moer kerk zelf gevoelde weldadig door de warmte van zijn persoonlijkheid en de tin teling van zijn nimmer aflatende humor. De heer Baard vervolgde: „Ik geloof zeker dat Moerkerk het als een behoefte heeft gevoeld deze schenking te doen, om dat hem daardoor de zekerheid zou worden gegeven dat hij onder de mensen blijft. Dit „onder de mensen blijven" betekende dat hij ieder op de hem eigen, gulle wijze wilde laten delen in de kleine vreugden van het leven, die hij steeds weer en overal wist te ontdekken. Geen diepzinnige of hemelbe stormende ideeën warén het die hem be roerden, doch de oneindig variërende ver schijningsvormen van de menselijke come- die, ter registratie waarvan hij dezelfde regie-talenten aan de dag legde die hem zozeer te stade kwamen bij historische op tochten en het ensceneren van toneelstuk ken. Maar ook het leed trof hem. in de uit beelding waarvan hij steeds blijk gaf van oprecht mededogen." Spreker vertolkte de mening dat Moer kerk met vaardige hand in zijn werk zijn levensbeginsel heeft vastgelegd. dat berust te op blijheid van geest. Vandaar dat men deze tekeningen beschouwende de onmis kenbare nabijheid ondergaat van de harte lijke en mededeelzame causeur, die hij al tijd is geweest. „Zij die hem gekend hebben, zullen hem nog voor zich zien, zoals.hij met tekenstift en papier voor zijn objecten stond, scherp observerend, de oogleden half toegeknepen als om alle bijkomstigheden uit te bannen, met rake zetten neerschet- send wat essentieel was voor het geval dat hem boeide, met het élan en het brio van zijn Zuidelijk temperament." De eigenlijke opening van de expositie geschiedde ten overstaan van mevrouw Moerkerk en enkele familieleden door de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onder wijs en Kunstzaken, die verklaarde dat het gemeentebestuur met grote vreugde dit geschenk van Herman Moerkerk aan zijn moederstad (zoals hij Haarlem placht te noemen ter onderscheid van 's Hertogen bosch, zijn vaderstad) had aanvaard, om dat daardoor tot in lengte van dagen zijn werkzaamheid als kunstenaar hier ter stede zou blijken. Persoonlijk zou spreker zich hem altijd blijven herinneren als een fijn en gevoelig mens, gezegend met een milde humor. De wethouder memoreerde het on vergetelijk aandeel van Herman Moerkerk in de historische optochten én vooral de joviale, geheel belangeloze wijze waarop hij voor de stad zijn beste krachten heeft gegeven. Spreker hoopte dat de bevolking een grote belangstelling naar deze tentoon stelling zou laten uitgaan. Concert van „Sursum" te Bloemendaal Met welwillende medewerking van Haar lems Postaal Mannenkoor, concerteerde de Christelijke Muziekvereniging „Sursum" Zaterdagavond in hotel Vreeburg te Bloe mendaal. „Sursum" heeft zich pas omge vormd van harmonie tot fanfare. Hiervan werd deze avond voor het eerst het resul taat ten gehore gebracht en het was met Psalm 150 dat de „Fanfare" haar entrée maakte voor het publiek. Het korps heeft door het afschaffen van de klarinetten iets verloren in de discant, wat het voorlopig nog niet voldoende heeft kunnen vervangen door bugels, maar „Sur sum" is er mede op vooruit gegaan in deze zin, dat de zuiverheid en de samenklank aanmerkelijk beter zijn geworden. En wat de discant aangaat daarin voorzien cornet ten, trompetten en sopraan-sax. Dat klinkt wel, maar men zou het mildere timbre van bugels daar naast willen horen en wel overwegend. Maar het is al heel wat dat er met de beschikbare krachten zuiver gespeeld wordt en dat er een betrekkelijk evenwicht heerst in het samenspel. In de fragmenten uit „Romeo en Julia" van Bellini was me nige goed klinkende passage te beluiste ren. De aanhef was al direct heel fraai en de solo voor tuba klonk uitstekend. Het korps maakte een goede beurt met het „Ave verum" van Mozart: trouwens al de nummers die na de pauze gespeeld wer den gaven een goede indruk van verzorgd samenspel. Een extra compliment verdien den de eerste hoorn en de bas. Aan alles was te merken dat directeur J. A. Meng zijn korps op deze uitvoering goed voor bereidde en dat hij het op een accuraat samenspel voorzien had. Haarlems Postaal Mannenkoor trad op onder leiding van de waarnemende diri gent P. J. Potgieser, die er in slaagde de bekende „Hymne an die Musik" van Lach- ner rijk aan effect te laten klinken, voor zover dit in deze ruimte mogelijk was. Van de verschillende nummers die gezongen werden, viel om het goede klankeven- wicht en de muzikale uitdrukking vooral op: ..Abendfriede am Rhein" van Neumann. De in de zaal aanwezige dirigent van het koor, de heer Germes, die gelukkig her stellende is en wellicht eerlang de leiding weer zal kunnen overnemen, kon tevreden zijn over het resultaat dat zijn plaatsver vanger vooral in dit koorwerkje bereikte. JOS. DE KLERK. KERSTBAL TEN BATE VAN DE STILLE ARMEN. De amusementsvereniging „De Melodis- ten" houdt op Zondagavond 18 December in het Concertgebouw te Haarlem een groot Kerstbal, waarvan de baten zullen worden afgestaan aan het Comité voor de Stille Armen. Er wordt belangeloze medewerking ver leend door het dansorkest „De Melodisten" onder leiding van Henk van Montfoort. door de Hawaiianband „The Miami's en de Zingende Dwazen. Als conférencier fun geert Harry Moors, als balleider de heer C. A. Nibbelink. Er zijn nog enkele extra at tracties, onder andere een gratis verloting. Agenda voor Haarlem Gemeentelijk Concertgebouw: Cor de Groot. 8 uur. Frans Hals: „Twee Yankees in Trini dad", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zo is vader". 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De fluwelen handschoen", 13 j.. 2, 4.15. 7 en 915 u. Luxor: ..De vrijbuiter", 18 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De cobra afgod", 14 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet van de zweep", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Laura" (Haagse Come- die), 3 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Aerdenhouts Kindertoneel De jeugd die gistermiddag in grote ge tale naar de Haarlemse Schouwburg was gekomen, had geen ogen genoeg om al het I daar gebodene in zich op te nemen. Want in de loge van het gemeentebestuur zaten Sint Nicolaas en zijn zwarte knechten naar links en rechts te wuiven en op de planken ver toonde Aerdenhouts Kindertoneel het blij spel „Koning Brombeer" van een niet ge noemde schrijver, die in de zonderlinge mening verkeerde dat hij ook zonder han deling wel vier bedrijven bij elkaar kon rijmen. Dank zij de voldoende steun van de fantasie gevende décors en de fraaie costuums bleef men toch tamelijk geboeid zitten kijken. Speciaal geldt dit voor het ge deelte na de pauze, toen er in het geheel niets meer voorviel, omdat het eigenlijke stuk reeds voor het begin daarvan was af gelopen. Des te meer bewondering moet men heb ben voor mevrouw J. van Kampen-Van den Brink, die er, uitgaande van het magere scenario, met hulp van mevrouw Hesmerg voor de dansbewegingen en met mede werking van mevrouw De Wijn aan de pi ano, toch in slaagde zon aardig schouwspel aan haar overwegend zeer minderjarige publiek voor te zetten. Vooral de ontvoering van de altijd slecht gehumeurde koning door de rood- ge'mutste dwergen, die hem wel eens mores zouden leren en ook het grote divertisse ment voor het prinselijke bruidspaar aan het slot mochten gezien worden. In het algemeen acteerden de kinderen er trouwens lustig op los, vaak verrassend zuiver intonerend. Hoewel er werkelijk maar heel weinig zwakke broertjes en zus jes waren, moet toch de jolige nar even apart worden genoemd, die met grote vrij moedigheid over het toneel buitelde en op een kostelijke manier het hoogste woord voerde. Eveneens komt een bijzondere hulde toe aan de proloogzegster voor haar duidelijke voordracht van een langdurige tekst. Misschien kan er in de toekomst wat op gevonden worden, al zal dit altijd wel het moeilijkste onderdeel blijven, om de arm gebaren te beperken. Tot besluit van deze leuke middag deelde Sinterklaas temidden van de medewerken den vele bloemen, lofprijzingen en verma ningen uit. In de pauze werd in de foyers allerhande lekkers gestrooid. D. K. Cabaretgroep „Mascotte" De cabaretgroep „Mascotte" van de ver eniging „De Reünie" moest Zater dagavond aan veel tegenslagen het hoofd bieden. Ten eerste ontbraken tengevolge van een sterfgeval in de familie twee van de zeven krachten, die aan het programma „Hebt u even tijd?" hun medewerking zouden verlenen en verder kon men door toedoen van een vracht rijder, die des middags bij vergissing de ge reedstaande kist met kledingstukken en attributen ontvoerde en de voor hem be stemde liet staan, pas drie kwartier te laat beginnen. Dit laatste was overigens niet zo erg, want er heerste in de geheel ge restaureerde grote zaal van het gebouw Lange Margaretnastraat 13 een bijzonder genoegelijke stemming, terwijl bovendien opgewekte muziek het wachten zo aange naam mogelijk maakte. Het bleef trouwens een gezellig avondje, dat nog met een gezellig bal tot twee uur na middernacht werd verlengd, in het begin waarvan enige dames en heren in het licht van de schijnwerpers traden om wat voor te dragen, te dansen of te zingen. De pres taties waren nu en dan wel aardig, maar van een cabaret kon men toch echt niet spreken, zelfs al houdt men er rekening mee dat alles uit liefhebberij geschiedde. Een uitzondering op deze regel moet wor den gemaakt voor An van der Wolk, die overigens op dit gebied dat veel moei lijker te betreden is dan men schijnt te denken reeds eerder haar lofwaardige kwaliteiten bewees. Haar beide chansons en het boerenvertelseltje vormden, even als haar aandeel in de demi-finale, een klasse apart. Frans Pennarts probeerde zijn succes te behalen met doorgaans te goed kope middelen, hetgeen vooral te betreuren is omdat hij zeker wel aanleg voor de klein kunst heeft. Het schone vers „Dieuwertje Diekema" van Kees Stip, een kostelijke parodie op „Maria Lécina" van Werumeus Buning, voor wie dit laatste gedicht niet kent toch al weinig zeggend, werd op een manier ten _;ehore gebracht waarvoor maar één term bestaat: bedroevend slecht. De sketches be rustten veelal op aardige vondsten, doch '.aren meestal te kort, slechts ten dele uit- jewerkt, ofschoon de scène met de helder ziende en die met leugenverklikkende andborden in bijna ieder opzicht de toets der critiek konden doorstaan. Ted Koops liet veel goeds van zich horen op de zwarte en witte toetsen. D. K. Variété voor de tweeduizend leden der vereniging „Nieuw Leven" Men behoefde maar te letten op de van intens plezier stralende gezichten en de onbedaarbare bijvalsbetuigingen van het publiek om te weten dat het variété-pro gramma van Daan Hooykaas en de zijnen precies was afgestemd op de voorkeur van de leden der geheel-onthoudersvereniging „Nieuw Leven" die Zaterdag en Zondag de grote zaal van het Concex*tgebouw vul den. De ware stemming kwam er reeds aan stonds in door het vrolijke optreden van „De Spelbrekers" twee prettige stem men bij een guitaar. Dank zij het accor deon-duo „De Pico's" ontbrak ook het Nonnenkoor, rillend en bevend van sen timentaliteit, in deze parade van klein- unst niet. Veel aardiger klonk de pot pourri van succesnummers uit de tijd toen grootmoeder jong was. Johnny van Zwieten en Martin van Heelsbergen zongen enige duetten uit operette, film en opera. Als bijzonderheid moet hierbij worden aangetekend dat de vrouwelijke helft van deze combinatie de tenorpartijen vertolkte met een volumineus jeluid. Een demonstratie van kracht en evenwicht leverden „The Broytons" met hun zeer goede doch niet altijd even fraaie plastische acrobatiek. Met begeleiding door Koos Vermeulen aan de piano zong Daan Hooykaas een paar liedjes, die een dankbaar onthaal vonden omdat de voorgedragen populaire levens wijsheid en politieke lekepraat op een leuke manier beantwoordde aan het be grip van gemiddelde burger. Op muziek van „The Rythm Collegians" werden er beide avonden na afloop van de voorstel ling nog enkele uren op de dansvloer doorgebracht. Poëzieprijs voor Elisabeth Zernike In hun vergadering van 18 November 1949 hebben burgemeester en wethouders van Amsterdam, op advies van de daartoe benoemde jury, bestaande uit de heren mr. J. C. Bloem, mr. W. W. J. M. Keuls en A. L. Sötemann, de prijs voor het beste anoniem ingezonden gedicht Poëzieprijs- C. 1948 toegekend aan Elisabeth Zerni ke voor haar gedicht „En toen wij afscheid namen... 4"* Sint Nicolaas per Puck Duizenden op de been bij originele intocht Zaterdagmiddag heeft Sint Nicolaas op het Zandvoortse strand voet aan wal gezet. Duizenden uit de badplaats zelf, maar ook uit Haarlem en zelfs uit Amsterdam waren van deze unieke gebeurtenis het was voor het eerst in de geschiedenis, dat de goedheilig man op een dobberende Duck zijn joyeuse entrée maakte getuige. De Sint had het niet beter kunnen tref fen. Het door een stralende zon overgoten strand deed meer denken aan een milde voorjaarsdag dan aan een ruige November - maand. Om twee uur lcwam het vaartuig in zicht. Op de voorplecht stond de Hoge gast. door niet minder dan zes Pieterbazen omgeven. Kinderhandjes gingen omhoog, men schreeuwde en juichte, zes gitzwarte Pieten sprongen en dansten en zwaaiden met kleine bosjes takken. Er werd gehuild door de kinderen en gelachen door de groten, die zichtbaar genoten van dit fleurige schouwspel. De Zandvoortse muziekkapel speelde het ene St. Nicolaaslied na het andere, de boot schuurde over het strand, de Sint stapte uit en nam plaats op de vurige schimmel, die hem wachtte en die de goede Heilige tot grote hilariteit van het talrijke publiek maar nauwelijks in be dwang wist te houden. Kinderen van de Corodex personeelsvereniging en van de gymnastiekvereniging OSS namen achter de stoet plaats, daar door de besturen van deze verenigingen deze unieke landing was georganiseerd en voorafgegaan door de muziekkapel trok men door het met vlag gen versierde dorp naar het raadhuis, waar Sint Nicolaas door burgemeester Van Fene- ma en echtgenote werd ontvangen en naar het bordes van het raadhuis geleid. Daar sprak de burgemeester Sint Nico- loas toe, er op wijzende dat in Zandvoort geen ondeugende kinderen en nog minder ondeugende ouderen aanwezig waren. „De Taxi Bei 1 3000 DAG EN NACHT „De minderheden" aan het woord Enkele honderden Haarlemmers waren Zaterdagmiddag in het Concertgebouw bij een gekomen voor de openbare vergade ring, die belegd was om het standpunt van de Indonesische minderheden uiteen te zetten. De minderheden, dat wil zeggen: de Ambonnezen, de Timorezen, de Mena- donezen en al die andere bewoners van de Zuid-Molukken, en geheel Indonesië die zich niet kunnen verenigen met de huidige gang van zaken in Insulinde. - Na een korte inleiding sprak de heer H. J. Vigeleyn Nikilujuw over de eeuwen lange, zeer nauwe band die tussen Neder land en juist die delen van ons overzees gebiedsdeel heeft bestaan. In het kort ver telde spreker over de geografische en his torische achtergrond van de Zuid-Moluk- ken. Daarna ging hij nader in op het feit, dat de minderheden vragen om het recht, dat hun is gewaarborgd in verscheidene officieel afgelegde verklaringen en over eenkomsten. Al die millioenen mensen, al dus de heer Vigeleyn Nikilujuw, hebben er voortdurend op vertrouwd, dat de Ne derlanders hen zouden blijven beschermen. Zij zijn thans ernstig teleurgesteld in de Nederlandse regering, die hen naar hun oordeel heeft overgelaten aan chaos, communisme en anarchie. Spreker consta teerde, dat de Nederlandse regering zal moeten zorgdragen, dat wat in meer dan drie eeuwen in de tropen werd opgebouwd, niet verloren zal gaan. Ook de tweede spreker van deze mid dag, de heer L. Polhaupessy legde de na druk op deze teleurstelling, die heerst on der de bewoners van de Zuid-Molukken. Teleurstelling over de houding van de Ne derlandse regering op de Ronde Tafel-con ferentie en twijfel over wat de toekomst hen zal brengen. Het is, aldus deze spre ker, nu nog niet te laat om deze zaken recht te stellen. Die Nederlanders, die van Indonesië houden, kunnen nu tonen hoe zeer ze van het land houden door hen te helpen hun doel te bereiken. De beide toespraken werden herhaalde lijk door applaus onderbroken. De natriumverlichting langs de Rijksstraatweg Met leggen van kabel wordt morgen begonnen Zoals wij reeds mededeelden wordt de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord tussen Soendaplein en Muiderslotweg met na- triumlampen verlicht. Morgen begint het Gemeentelijk Ener giebedrijf met de aanleg van de speciale kabel voor deze lantaarns. Over een week zal met het plaatsen van de lichtmasten worden begonnen. Men hoopt begin Januari van het vol gend jaar de verlichting over de gehele lengte van de weg te kunnen ontsteken. Daarna wordt begonnen aan de verlich ting van het pas gereed gekomen gedeelte van de Delftlaan tussen Orionweg en Rijksstraatweg. Jong en oudklein en groot waren Zater dagmiddag op het Zandvoortse strand samengestroomd om tegenwoordig te zijn bij de aankomst van de Goed-heilig man, die staande op de voorplecht van een de baren van de Noordzee doorklievende Duck, bij zijn landing een grootse hulde moest ondergaan. Niet minder dan zes Zwarte Pieten deelden in de ovatie. geest van saamhorigheid en de goede wil tot samenwerking is waarschijnlijk nergens zo groot als hier", zei spreker niet zonder ironie. „Sint Nicolaas, geef ons niet alleen cadeautjes, maar geef ons bovenal morele steun in 't leven", besloot mr. Van Fenema zijn enthousiaste toespraak. De goede Sint antwoordde dat hij met voldoening en blijdschap de rede van de burgemeester had aangehoord. Hij zei te betreuren, nog niet meer saamhorigheid en goede wil tot samenwerking in zijn zak te hebben, anders zou hij daarvan in de eerste plaats in Zandvoort uitdelen, „maar", zei Sinterklaas, „ik hoop, dat mijn komst van middag daartoe in elk geval zal mede werken". Daarna overhandigde spreker aan de burgemeester zes enveloppen met inhoud als blijk van medeleven met de ge meente Zandvoort en zei, dat hij dit jaar voor Zandvoort zijn inkopen uitsluitend bij de Zandvoortse winkeliers wenste te doen. De zes enveloppen bleken bestemd te zijn voor de R.K. wijkverpleging, „het Witte Kruis", de Ned. Herv. wijkverpl., Comité „ouden van dagen", Comité „verzetsmonu- ment" en „Onderling Hulpbetoon". Na af scheid van 't gemeentebestuur te hebben genomen en nadat de burgemeester 'n drie werf hoera op de goede Heilige had laten uitbrengen vertrok deze, vooraf gegaan door de kapel naar Zomerlust en Monopole waar de directie Corodex een Sint Nico- laasfeest voor de kinderen van het perso neel en het bestuur van OSS voor de jonge leden der vere niging hadden georgani seerd. De tocht door het dorp werd een ware zegetocht. Het orginele idee bi ijkt dermate te zijn ingeslagen dat in volgende jaren gteracht zal wor.den op deze wijze één groot Zandvoorts Sint Nicolaasfeest te organiseren voor de Zandvoortse jeugd, waaraan verenigingen en scholen gezamen lijk medewerking zullen verlenen. WERELDFEDERALISTENBE WEGING De afdeling Zandvoort van het Interna tionale legioen van wereldburgers belegt een openbare debat-avond in gebouw „Ons Huis" op Woensdag a.s. Als spreker zal optreden de heer H. B. Bakker. Hoofddorp HOOFDDORP BOYS— VL. VOGELS 2 2-2 Hoofddorp Boys was gedurende de ge hele wedstrijd in de aanval. Het spel van de gasten was echter technisch beter. Na ongeveer 20 minuten spelen doelpuntte midvoor Zijp onhoudbaar (1-0). Direct hierop verplaatste Vliegende Vogels het spel en de rechtsbinnen maakte met een uit stekend schot gelijk (1-1). Enige minuten voor' rust bracht dezelfde speler de stand op 1-2. Na de hervatting volgde hetzelfde spelbeeld. De thuisclub bleef aanvallen doch succes kwam eerst enige minuten voor het einde, toen midvoor Ziip opnieuw on houdbaar de bal langs de doelman van de gasten schoot. LOC—ETO 3-2 Een geringe veldmeerderheid van de gasten werd echter niet in doelpunten uit gedrukt. Voor de rust maakte de linksbin nen van de gastheren uit een corner een prachtig doelpunt (1-0). Na de hervatting brachten de gasten na enkele minuten de partijen op gelijke voet door een goed schot van C. Roodzand. Direct hierop maakte D. Dekker het tweede doelpunt voor ETO na prachtig individueel spel. Dit lieten de gastheren echter niet op zich zitten en uit een misverstand in de verdediging van ETO maakten zij gelijk (2-2). Direct hier op ontstond weer een misverstand in de verdediging van de bezoekers, welke werd afgestraft (3-2). Hoe ETO ook werkte in de stand kwam geen verandering meer. Haarlemmermeer „Uohannes" Op 15 December zal de C.J.M.V. „Johan nes" het 45-jarig jubileum vieren; op die dag zal een middagbijeenkomst worden ge houden voor bestuursleden en oud-be stuursleden. Op 16 en 22 December vol gen feestavonden voor leden en donateurs, waar zal worden opgevoerd het toneelstuk „De mens wiktonder regie van de heel' C. Klootwijk. Zondag 11 December is er een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep. Een toogdag De Ned. Chr. Landarbeidersbond houdt cp Vrijdag 2 December een „Toogdag" in Hotel De Beurs" te Hoofddorp. Vertoond wordt de fraaie kleurenfilm van de Aals- meerse Bloemenveiling. Een jeugdavond Dinsdag 29 November wordt in Hotel De Landbouw te Hoofddorp een jeugdavond gehouden van de Ned. Herv. Gemeente. Spreker is ds. G. A. Alma van Lisse over „Kerk en Jeugd". Verder zal het toneel spel „De Zoon van Berkenhof" worden op gevoerd. „De tractor op de weg" De Vereniging van Tractorverbruikers in Nederland houdt op Vrijdag 2 December een vergadering'in Hotel De Landbouw te Hoofddorp. Spreker is de heer C. P. M. van Beek over: de tractor op de weg. Het Rode Kruis Aan de excursie van de afd. Hoofd dorp van het Ned. Rode Kruis naar de bloedtransfusiedienst te Amsterdam heeft ongeveer een vijftigtal personen deelge- Bloemendaal Winkelsluiting B. en W. van Bloemendaal hebben ook ontheffing verleend van de verplichting tot winkelsluiting in die gemeente op 1, 2 en 3 December en op 22 en 23 December a.s. tot 21 uur. Heemstede Vrouwen maken lekkernijen De Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting te Heemstede organi seert op Donderdagavond 1 December in het gebouw Christelijke Belangen aan de Voorweg een demonstratie in het bereiden van lekkernijen. Iedere huisvrouw zal het op prijs stellen iets te bereiden en zo doende de gezelligheid op St. Nicolaas, Kerstmis en Oudjaar, te verhogen. Op 16 December zal de heer J. Drijver een lezing met lichtbeelden houden in de Cantine aan de Heemsteedse Dreef over het vogelleven. Op deze bijeenkomst hebben ook kinderen boven 14 jaar en heren toe gang. Nieuu) Vennep NIEUW VENNEP—BEVERWIJK 3 3-0 Nieuw Vennep komt hoe langer hoe beter op dreef. Werd in het begon van het sei zoen iedere wedstrijd verloren, nu is het juist andersom. Ook Beverwijk kon het niet bolwerken en Nieuw Vennep won op vol komen regelmatige wijze de wedstrijd. Reeds voor de rust werd een 2-0 voorsprong bereikt en na de pauze werd nog een doel punt aan de score toegevoegd. De eindstand was dus 3-0. Hillegom Gevaarlijke tramrails Nadat in de loop van deze week te Lisse een wielrijdster op de gladde tramrails slipte, met als gevolg dat zij door een pas serende auto werd aangereden en dodelijk gewond, is Donderdag te Hillegom een wielrijdster door dezelfde oorzaak met haar rijwiel gevallen en met een zware hersenschudding naar haar woning ver voerd. Nu de trambaan niet meer wordt onder houden, leveren de uitstekende rails bij het slechte weer der laatste dagen ernstig gevaar voor het verkeer op. Men hoopt in de bollenstreek dan ook dat de opruiming zo snel mogelijk zal geschieden. Tentoonstelling „Streven tot verbetering" Vrijdagavond werd door de burgemeester van Hillegom de jaarlijkse tentoonstelling der pluimvee- en konijnenfokkersvereni ging „Streven tot Verbetering" geopend. Bijna duizend inzendingen (pluimvee en konijnen, maar ook cavia's, kanaries en zelfs ééndagskuikens) bevolkten de grote hal van het gebouwencomplex der firma Rijnveld. Niet minder dan acht keurmeesters heb ben de dieren aan een nauwlettend onder zoek onderworpen: het resultaat was dat de volgende inzenders met de hoofdprijzen gingen strijken: G. Westerlaken te Hille gom (die maar liefst vijf hoofdprijzen wist te veroveren!), F. B. H. Scheiberlich te Amsterdam, C. - Gelein te Aalsmeer, G. Mooyekind te Vogelenzang, G. Verbeek te Wieringerwerf, J. Vastenouw te Hillegom, J. P. Pool-Wit te Wieringerwaard, D. H. G. Langeler te Hillegom, F. G. Blom te Zoe- termeer, Jac. Haans te Tilburg en J. Vis te Bennebroek. BINNENLAND Het ligt in de bedoeling van een aanUl gemeentebesturen weer over te gaan tol het plaatsen van plaatsnaamborden. Wegens de zeer spoedige gereedkoming van het nieuwe Wegenverkeersreglement acht de minister van Verkeer en Waterstaat het ge wenst het herplaatsen van plaatsnaamborden nog even te doen aanhouden, omdat zowel met betrekking tot de vorm en kleur van de nieuwe plaatsnaamborden als ten aanzien van de betekenis van deze borden speciale voorschriften gegeven zullen worden. De Efficiency-dagen 1949 van het Ne derlands Instituut voor Efficiency in het Indisch Instituut te Amsterdam zijn Vrijdag gesloten. De discussies waren gewijd aan de tweede reeks prae-adviezen, die tot onder werp hadden „geografische decentralisatie van bedrijven". Gedeputeerde Staten van Friesland hebben aan de kunstschilder Cor Reisma opdracht verleend tot het vervaardigen van een schilderij van koningin Juliana, dat tg zijner tijd zal worden geplaatst in het Pro vinciehuis te Leeuwarden. De heer C. W. van den Broek te Roosen- daal, die benoemd verklaard was tot lid der Tweede Kamer, in de cacature-prof. Gielen (K.V.P.) heeft voor deze benoeming bedankt Thans is benoemd verklaard de heer Bernard Verhoeven, letterkundige te Arnhem. De raad der gemeente Bergen op Zoom heeft besloten B. en W. een crediet toe te staan van f27.030, voor de aanleg van een draf- en renbaan. De sociale argumenten welke hieraan ten grondslag liggen gaven b,j het nemen van dit besluit de doorslag. Hier mee wordt een werkobject geschapen, dat gedurende een jaar aan ruim 100 werklozen werkgelegenheid biedt. De toren van het Friese dorpje Olde- boorn zwiept bij stormweer zodanig, dat een gemeenteraadslid al eens heeft opgemerkt, dat hij zich bij harde wind in hel dorp niet veilig'voelt. Thans zal deze toren worden ge restaureerd. Men zal er spoedig mee begin nen. daar men vreest, dat de toren bij c flinke storm zal instorten. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, is Zondagavond per K.L.M.- vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrok ken. Hij zal op het congres van de American Municipality Association in Cleveland (Ohio) een voordracht houden over de stadsuitbrei ding en de stadsontwikkeling van Amster dam. 4 December keert mr. d' Ailly 0 Schiphol terug. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagmiddag om twee uur was de stagnatie op het baanvak AmsterdamHaar lem. die 's morgens om kwart voor tien ontstond tengevolge van een draadbreuk in de bovenleiding, opgeheven en kon het treinverkeer worden hervat. De stagnatie duurde vier uur. Op Dinsdag 29 November spreekt Roeit van Bergen in het Vrijzinnig Protestants Jeugdhuis, Gedempte Oude Gracht 47, voor de afdeling Haarlem van de Democratisch- Socialistisch Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" over Vincent van Gogh. De Nationale Christen Geheel Onthou ders Vereniging, afd. Haarlem, geeft een filmavond op Vrijdag 2 December in het Hervormd Wijkgebouw Ged. Oude Gracht, voorafgegaan door een kindervoorstelling in de middag. De hoofdfilm is „De God der schepping". Dindag 6 December viert het echtpaar H. van Leen, Generaal de la Reyslraat 78 zijn gouden huwelijksfeest. Er is een buurt- commissie gevormd, om het echtpaar te hul digen. Een erepoort is voor de woning opgesteld. De afdeling Maatschoenmakers en Schoenherstellers Gewest Haarlem van de lederverwerlrende ambachten houdt een film avond op Maandag 12 December in de Haar lemse Kegelbond, Tempeliersstraat. De minister van Wederopbouw cn Volkshuisvesting mr. dr. J. In 'l Veld heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Kalkzandsteenfabriek Arnoud te Hillegom. Deze is de grootste in haar soort in Europa. De minister bij een der roterende kalksteen-persen. Minister In 't Veld bij de kalkzandsteenindustrie De minister van Wederopbouw, mr. dr. J. In 't Veld. heeft vergezeld van de secre taris-generaal van zijn departement, dr. ir. Z. Y. van der Meer en de directeur- generaal van de Volkshuisvesting ir. W. H. Mouton een bezoek gebracht aan de N.V. Ivunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hil legom. Zoals men zich zal herinneren, is de mi nister onlangs tussenbeidën gekomen in een dreigend conflict tussen de directie van deze fabriek, die het tweeploegenstelsel wilde invoeren, en het Centraal Verkoop kantoor voor Kalkzandsteen, dat deze maatregel ongewenst achtte, hetgeen ten gevolge had, dat de Arnoud-directie haar plannen kon doorvoeren. De kalkzand steen-productie kon hierdoor zodanig worden opgevoerd, dat invoer uit België niet langer noodzakelijk was. In een toespraak zeide de minister on der meer, dat als men tot normale toestan den wil komen, niet alleen op het gebied van de woningbouw, maar ook op dat van de scholen- en bedrijfsbouw, de bouwnij verheid zeker nog dertig jaren nog bóven het huidige peil zou moeten werken. De minister schatte cle huidige baksteen productie op een milliard per jaar, die van de kalkzandsteenindustrie op ongeveer 650 millioen. De behoefte is 1700 millioen per jaar, zodat men de binnenlandse markt vrijwel van eigen productie kan voorzien. Nadat de minister met zijn gezelschap het bedrijf van de „Arnoud" had bezich tigd, bezocht hij een der woningen welke door de „Arnoud" voor haar personeel zijn gebouwd. De architect, de heer A. C. Gathier deel de mede, dat de bouw van deze woningen min of meer een experiment was geweest. Een gedeelte was „prefabricated" van hout vervaardigd, voor het overige was uitslui tend kalkzandsteen verwerkt. Ook voor de gevels was kalkzandsteen gebruikt, welke daarna met een mortel was bestreken. De bouwverordeningenn van de meeste ge meenten verbieden het gebruik van kalk zandsteen voor gevels, maar het gemeen tebestuur van Hillegom had bij wijze van proef vergunning verleend, in de gevels van deze huizen kalkzandsteenklinkers t£ verwerken. „Steun Wettig Gezag" opgericht Ook in Hillegom is een plaatselijk co mité „Steun Wettig Gezag" opgericht. De zer dagen werd een matig bezochte ver gadering gehouden, welke door de burge meester van Hillegom werd geopend, waarna kolonel Meyer en mr. van Meche- len het doel en de werkwijze van dit cor mité belichtten. Tenslotte werden enkele legerfilms gedraaid. Bijbelgenootschap uitgebreid De afdeling Hillegom-Lisse van het Ne derlands Bijgel Genootschap heeft zich zo danig uitgebreid, dat splitsing naar de beide gemeenten noodzakelijk is. Hierover zal beslist worden in een vergadering die Woensdag in een der lokalen van de Gere formeerde Kerk te Hillegom wordt gehou den. Lisse telt 300 en Hillegom 258 ledefl en begunstigers.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8