Haarlems Dagblad inzameling Militaire bespreking der landen van Atlantisch Pact te Parijs Spaak noemt Engeland onmisbaar als tegenwicht van Duitsland „Rechtse socialisten zijn belangrijkste vijanden der werkende klasse" Robineau: spion of avonturier Weerbericht 6ii' Jaargang No. 19411 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 29 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Oprechte Ifjaaclemscbe Courant (Tfttno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Evenals vorige jaren doen wij een beroep op onze lezers om door hun gjften te helpen, de Stille Armen een vro lijk Kerstfeest te bezorgen. Wij vragen dat met vertrouwen, omdat het beroep nooit vergeefs is gedaan. Het is waar dat in deze naoorlogse jaren meer en veelvuldiger aan het publiek is gevraagd dan ooit tevoren. Daar hebben de noden en de ontwrichting, door de oorlog teweeggebracht, onvermijde lijk toe geleid. Men heeft dat in Haarlem en omliggende gemeenten ook wel getoond te begrijpen. En als wij ons de opbrengsten van de inzameling voor de Stille Armen uit vorige jaren herinneren verheugt het ons, dat zij onder de mededinging van zoveel andere instellingen, die zich tot het publiek hebben gewend, niet geleden hebben. Toen het Comité na de oorlog opnieuw in actie kwam hebben wij ons, eerlijk gezegd, wel even bezorgd gevoeld over de kans op wel slagen. Binnen enkele dagen bleek al, dat daar geen reden voor was. De traditie bleek zich te handhaven. Want ik geloof dat wij ten aanzien van de inzameling voor de Stille Armen nu wel van een traditie mogen spreken. Zij heeft haar plaats verworven in de belangstelling en sympathie van het publiek. Zij is een erkend instituut geworden. Er zijn velen, is ons gezegd, die er telken jare al tevoren op rekenen en er hun gift voor opzij leg gen. Ik zou diegenen en ook anderen willen verzoeken, niet te dralen met hun toezen ding. Ervaring heeft sinds lang geleerd, dat de publicatie van flinke lijsten van bij dragen in het begin sterk stimulerend werkt op het verdere verloop van de inzameling. Welnu, wij bieden u de keus: aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of op onze postgiro-rekening 273107 zullen wij gaarne uw giften ontvan gen. De Twentse Bank, de Rottei-damse Bank en de Amsterdamse Bank zijn ook alle bereid, op hun Haarlemse kantoren bij dragen met vermelding „voor de Stille Armen" in ontvangst te nemen. Het geldt een goede zaak, een die geen mens onverschillig kan laten. Gisteren schreven wij: „De groep Stille Armen is altijd groter dan wij denken. Het zijn niet alleen de mensen die „overal buiten val len", op wie geen enkele sociale maatregel toepasselijk is. Er behoren ook mensen toe met een zeer ontwikkeld zelfstandigheids- en verantwoordelijkheids-gevoel". Ja, die laatsten kunnen er niet toe komen, een be roep op de openbare middelen of in bet algemeen op anderen te doen, om hun nood te helpen verlichten. Het zijn mensen die zelf niet willen vragen. Sommigen zijn het met deze opvatting niet eens. Maar dat kan nooit een reden zijn om die mensen niet te helpen. Want of men persoonlijk met hun opvatting instemt of niet, zij blijven ernaar handelen en verkeren in armoede. De ge dachte dat in die laatste, die donkerste maand van het jaar, waarin gelukkiger stervelingen hun Kerstfeest vieren, wij niet zouden helpen om ook in hun gezinnen die vreugde te brengen is toch niet te aan vaarden. Dezerzijds zij gezegd dat wij de houding, die wij hebben aangeduid als „een zeer ontwikkeld zelfstandigheids- en verantwoordelijkheidsgevoel" volledig respecteren. Wij hebben indertijd het feit vermeld, dat in de Nederlandse statistiek van kerkelijke en particuliere liefdadigheid liever zou den wij zeggen: hulpvaardigheid Haar lem naar verhouding van het bevolkings totaal de eerste plaats innam. Wellicht is dat nog zo: die statistiek is ons de laatste jaren niet onder ogen gekomen. Laat deze slad haar ook als een traditie zien, die moet worden gehandhaafd. Dan zal de inzame ling voor de Stille Armen opnieuw voor treffelijk slagen. De eerste .oproep heeft al dadelijk het gewenste gevolg gehad: er is een goed begin gemaakt. R. P. Onveiligheid in Soerabaja en Malang Overvallen en berovingen aan de orde van de dag BATAVIA, 28 November (Aneta). Vrijdaganacht is te Soerabaja een recher cheur van politie door drie onbekenden van zijn revolver beroofd en in de rivier ge worpen. Hij liep geen ernstig letsel op. Zaterdagavond begaven de commandant van het politie-posthuïs en een agent zich met een arrestatiebevel naar de Kampong Banjoe Oerip te Soerabaja. Zij zijn niet te ruggekeerd en ieder spoor ontbreekt. In Soerabaja roofden vijf lieden, met re volvers gewapend, sieraden ter waarde van achthonderd gulden. De rovers waren ge kleed in politie-uniformen. Enkele uren later werd het gebouw van de verkeerspolitie overvallen door lieden, die gekleed waren in uniformen van de veldpolitie, waardoor de bewaking werd misleid. Uit een kast, die werd opengebro ken, werden twee geweren en elf revolvers meegenomen. De mannen maakten de tele foon onbruikbaar en verdwenen met de wapens en een schrijfmachine in de crème kleurige autó. De laatste tijd zijn te Soerabaja geregeld gestencilde pamfletten verspreid, waarin de Europeanen met de meest gruwelijke dood bedreigd worden, wanneer de Neder landse troepen zijn teruggetrokken- De laatste weken is de onveiligheid te Soerabaja groot. Er worden meer misdrij ven gepleegd dan er bekend zijn, daar velen uit angst geen rapport bij de politie uit brengen. Voorts komen uit Malang wederom tal rijke berichten van roofovervallen en toe nemende afpersing vooral in de Chinese wijk. Zaterdag en Maandag zijn weer fiet sers aangehouden door gewapende lieden, die de fietsen in beslag namen. Maandagmorgen is bij de voorzitter van het parlement een motie ingediend, waarin de regering van de Negara verzocht wordt slappen te nemen tot onmiddellijke inscha keling van de TNI en handhaving van orde en veiligheid in de Negara. De motie wordt gesteund door de Fraksi Nasïonal en de Fraksi Indonesia. Aanvaarding van de motie is vrijwel zeker. In de motie wordt gezegd, dat, gezien de nog steeds sterk op de voorgrond tredende sentimentskwestie, de TNI met het onschadelijk maken van ongure elementen en het handhaven van de orde betere en snellere resultaten zal kunnen bereiken dan het Nederlandse leger. Zolang de souvereiniteit nog niet is overgedragen, aldus cle motie, moet dit ge schieden in samenwerking met de Neder landse troepen. Verdedigingsplan voor Wesf-Europa zai worden vastgesteld PARIJS (Reuter). Maandagmiddag is te Parijs een bijeenkomst begonnen van de chefs der Britse, Franse en Amerikaan se generale staven. Deze bijeenkomst gaat vooraf aan de besprekingen over de ver dediging, welke door de commissie voor militaire zaken van het Atlantisch verdrag waarin twaalf staten zijn vertegenwoor digd zullen worden gevoerd. Deze laat ste besprekingen vinden hun hoogtepunt in een algemene vergadering van de minis ters van Defensie der twaalf staten, welke Donderdag zal worden gehouden. Admiraal Lord Fraser opperbevelhebber van alle Britse zeestrijdkrachten en tevens chef van de Engelse marinestaf, generaal Omar N. Bradley, chef van de gecombi neerde generale staven der Amerikaanse strijdkrachten en generaal Charles Lechares, chef-staf van de Franse luchtmacht, heb ben Maandagmiddag gedurende twee en een half uur in het gebouw van het Franse ministerie van Marine vergaderd. Door de politie waren uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. Het was journalisten en fotografen zelfs niet toegestaan de tuin van het ministerie te betreden. In Parijse kringen meent men dat tijdens de Maandagmiddag gehouden bijeenkomst is gesproken over de volgende drie hoofd punten van het te volgen beleid tot verde diging van het Atlantisch gebied: 1. De defensie-zönes van het Atlantisch gebied zullen worden vastgesteld, met een verdedigingslinie langs Rijn of Elbe. 2. De wijze waarop strategisch zal kun nen worden ingegrepen. Waarschijnlijk zullen de besprekingen hierover worden gevoerd aan de hand van de vijf stellingen voor de verdediging van het Atlantisch ge bied, die door generaal Omar Bradley in Juli in het Amerikaanse congres werden genoemd en toegelicht in het debat over de gelden welke door de Amerikaanse re gering waren aangevraagd voor de bekos tiging van de militaire hulpverlening aan de verdragsstaten. 3. De gevolgen, welke zullen voortvloeien uit over de twee eerstgenoemde punten ge nomen beslissingen. Deze zijn: het vaststel len van de sterkte der benodigde troepen, het coördineren van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van de twaalf staten, het bepalen van ieders aandeel in de onderlinge militaire hulpverlening en het uniform maken van de bewapening der betrokken landen. In de loop van deze week zullen, ter be handeling van deze vraagstukken, nieuwe bijeenkomsten worden gehouden. De twaalf betrokken leden-staten van het Atlantisch verdrag zijn: Groot-Brittannië, Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Denemar ken, Noorwegen, Italië, Portugal en IJsland. Bradley's stellingen De voornaamste der vijf hiervoor genoem de stellingen van generaal Bradley zijn: De Verenigde Staten zullen de „strategi sche" bombardementen uitvoeren. De ter zee te verrichten operaties zullen worden uitgevoerd door de marine-strijdkrachten van de Verenigde Staten en van de landen der Westelijke Alliantie, terwijl de andere betrokken landen zullen zorgen voor de verdediging van hun havens en kusten. De Europese landen zullen de „vaste kern" leveren van de landstrijdkrachten. De Europese staten zullen door niet-Europese landen worden geholpen, naarmate laatst genoemden hiertoe na mobilisatie, in staat zullen zijn. Zoals gemeld, heeft het Amerikaanse Congres indertijd, in het kader van de overeenkomst tot het verlenen van onder linge bijstand welke een uitvloeisel is van het Atlantisch verdrag, een bedrag van duizend millioen dollar beschikbaar gesteld, dat onmiddellijk door de twaalf genoemde staten kon worden besleed voor de aan- Werkloosheid in de Verenigde Staten De American Federation of Labour heeft bekend gemaakt dat het werkloosheids cijfer dat volgens deze organisatie een millioen hoger is dan een jaar geleden, mogelijk gedurende enige tijd groter zal zijn dan in de winter 1948-'49. Zelfs met de gunstige vooruitzichten voor de eerste helft van 1950 is het volgens de organisa tie twijfelachtig, of de werkgelegenheid voldoende zal toenemen om het aantal nieuwe betrekkingzoekenden op te nemen. koop van oorlogsmateriaal. Tevens werden surplus-voorraden Amerikaanse wapens beschikbaar gesteld. Na de bijeenkomst van de stafchefs te Parijs is geen communiqué of officiële ver klaring uitgegeven, doch een der stafchefs verklaarde: „Het ging op volle kracht voor uit op een kalme zee". Generaal Omar Bradley zeide dat de besprekingen een goed verloop hadden. Nederlanders naar onthulling van Voortrekkersmonument Elf jaar geleden, op 16 December 1938, werd bij Pretoria ter gelegenheid van de honderdste herdenking van Dingaansdag (de dag waarop de Boeren de Zoeloekoning Dingaan versloegen) de eerste steen ge legd voor het voortrekkersmonument. Het monument is thans gereed gekomen en zal op 16 December worden onthuld. Een niet-officiële Nederlandse delegatie zal op 14 December per K.L.M.-vliegtuig naar Zuid-Afrika gaan om de onthulling bij te wonen. De delegatie bestaat uit prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleraar in Gro ningen, J. D. D. Pruissen, directeur van de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika te Amsterdam, L. R. Middelberg, voorzitter van de Nederland-Zuid-Afrikaanse ver eniging te Amsterdam en G. J. Reyers, hoofd lijnbedrijf Afrika van de K.L.M. Communisten in Tsjoengking Naar United Press uit Hongkong meldt, is de com munistische voor hoede vanochtend de buitenwijken van Tsjoengking binnengetrokken. De nationale rege ring is gevlucht naar het 300 kilo meter Noord-Oos telijker gelegen Tsjengtoe. „Verenigd Europa niet zonder Engeland" Churchill: „Er is geen gevaar dat Engeland afzijdig zal blijven" Voor de Stille Armen Eerste verantwoording Vandaag kunnen we het eerste resultaat van onze oproep voor de Kerstinzameling voor de Haarlemse Stille Armen bekend maken. Het stemt tot bijzondere vreugde dat reeds zovelen aan dat appèl gehoor hebben gegeven. Een dagtotaal van 871.vormt een lang niet slecht begin. Moge het voorbeeld van deze eerste gevers velen bewegen hun beurs voor dit goede doel te openen. De eerste lyst vermeldt: A. G. B. ƒ10,—; Ph. K.—.M. ƒ25.—; Br. cl. Marjomian t 35.J. K. ƒ5,M. J. K. ƒ2,50; Zr. de J. ƒ2.50: Ir. P. V. 10.—: N. V. 10.—; W. J. J. S. ƒ10.—: N. N. 10,—; C. R. ƒ1.—: H. v. d. S. 1.—; Mr, F. v. d. G. 25,—: N. N. ƒ30,Haarlems Dagblad ƒ500,E. M. F. 100.—: Mej. J. J. B. ƒ5.—: Mej. C. M. 1— G. N. 10.—: M. J. K. 2,50; G. H. 2.50; v. O. ƒ5,—: L. ƒ2,50; G. ƒ1.—: L. V. ƒ1.—: T. S. i,t. N. 1.—: B. V. 1.—: C. M. 1,—; G R. ƒ1,—; J- ƒ1.—: Sp. ƒ2.50; Fam. E. ƒ1.—: V. T. ƒ5.—: J. L. ƒ3.—: K. ƒ1,—: J. H. B. ƒ2,50; H. C. ƒ1.—: D. K. ƒ1.—: N. N. 1.—: W. L. B. 1.—: G. N. 1.—: N. A. K. ƒ1,—: S. B. ƒ1,—; G. V. R. ƒ1,—; A. ƒ1,—; A. de J. 1.—; J. v. B. ƒ1.—: T. W. ƒ1,—; P. H. K. ƒ2,50; B. W. 1.—; J. S. ƒ2,50: W. G. ƒ2.—; R. P. ƒ10,—; A. G. P. S. ƒ2,50; T. d. B. 10,—. Dagtotaal ƒ871, Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107, de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de coulant ver antwoord. Het woord is aan Garfield Een pond moed is meer ivaard dan een ton geluk. Militair vliegtuig bij Buitenzorg neergestort: één dode BUITENZORG, 29 November (Aneta). Bij het vliegveld Semplak is tijdens een oefenvlucht een militair vliegtuig neerge stort, aldus verneemt Aneta. Hierbij werd een persoon gedood en een gewond. Namen zijn nog niet beschikbaar, daar de-familie nog gewaarschuwd moet worden. Donderdag ontscheping van de „Tabinta" Het troepenschïp „Tabinta" wordt Woensdag in de loop van de namiddag met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint Donderdag 1 De cember des morgens om negen uur. Zonne-energie. De UNESCO onderzoekt de mogelijkheid een internationaal in stituut te stichten voor de dorre gebie den van de wereld. Dat klinkt vreemd, maar het is de bedoeling zonne-energie te gaan winnen in de woestijnen die onze aardbol rijk is. Professor Pierre Auger heeft verklaard dat hij de kan sen voor het gebruik van zonne-energie in de nabije toekomst uitstekend achtte. Cominform werkt met resoluties LONDEN, 28 November (Reuter). Paul Henri Spaak, voorzitter van de Euro pese Consultatieve Vergadering, heeft he den op een bijeenkomst van de Europese Beweging te Londen verklaard, dat, nu Duitsland weer begint op te lcomen, Enge land als tegenwicht in Europa onmisbaar is. Het probleem van Europa's organisatie hangt thans voornamelijk van Engeland af; niet-deelneming van Engeland zou zowel voor Europa als voor Engeland zelf ramp zalige gevolgen hebben, aldus Spaak. „Duitslands rol in een dergelijk Europa zou te aanzienlijk zijn, hoezeer ik ook wens het Duitse probleem zonder vooroordeel onder de ogen te zien en alles te vergeten, wat er vergeten kan worden". Eerder op de dag had Spaak op een druk bezochte bijeenkomst van Britse parle mentsleden verklaard, dat Europa zonder Engeland weer onder Duitse overheersing zou komen. „Er is geen conflict tussen En- gelands deelneming aan de Europese or ganisatie en zijn belangen ten opzichte van het Britse gemenebest, daar Europa de nauwe relatie met het Gemenebest zou toejuichen", zeide Spaak. Churchill: „Engeland doet mee" Winston Churchill, leider van de con servatieve oppositie in het Britse parle ment, heeft op deze massa-bijeenkomst van de Europese Beweging te Londen verklaard, dat het alternatief van het succes van een Verenigd Europa is „de volledige ineen storting van de Europese economie en ge meenschap, wanneer de Amerikaanse hulp ten einde loopt". „Dat zou gepaard gaan met een wijdver breide ellende, welke de bodem vormt waaruit het communisme ontstaat en het droevige dieet, waarop het zich voedt", al dus Churchill. Er moet begrip en samen werking komen tussen Duitsland en da rest van Europa", zo verklaarde Churchill. Churchill haalde een verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, aan, dat „er zonder Enge land geen Verenigd Europa kan zijn". Hij verklaarde vervolgens, dat de dominions in het overleg moeten worden betrokken Sï? Hs SOI»®!»*?sfi Britse troepen verlaten Griekenland. Ongeveer 3000 Engelse militairen, van wie sommigen sinds 1944 in Griekenland dienst hebben gedaan, gaan dit land verlaten. Een groep „Tommies", die per lichter naar Cyprus wordt vervoerd, wuift Griekenland vaarwel en dat deze er van moeten worden over tuigd, dat „hun zowel als onze belangen liggen in een Verenigd Europa". „Er is geen gevaar, dat Groot-Brittannië terzijde zal blijven", aldus zeide Churchill onder'luide toejuichingen. Ten aanzien van Duitsland zeide hij: „Europa heeft Duitsland nodig en Duits land nog meer Europa. Ik wens hef Franse parlement geluk met zijn besluit, de toe lating van Duitsland tot de Raad van Euro pa goed te keuren". „De Raad van Europa", aldus Churchill, „is geen rivaal van de UNO. Wij vormen een van de regionale groepen zonder welke de UNO niet tot volle ontwikkeling en la-acht zou kunnen komen, doch binnen die groep moeten wij ons ook zo krachtig mogelijk organiseren voor de verdediging van de mensenrechten". Alle plannen voor een nieuw Europa moeten volgens Churchill gebaseerd zijn op de overtuiging, dat „het deel van Europa, dat thans gebukt gaat onder het juk van het totalitarisme", eens zijn plaats in de Raad van Europa zal komen innemen. Churchill bracht lof aan Spaak die hij „een groot Belg en tegelijkertijd een groot Europeaan" noemde. Lord Lay ton," een van de vice-voorzitters van de Europese Assemblée, noemde later de rede van Spaak „een uitdaging aan het Britse volk, welks lot onverbrekelijk ver bonden is met dat van Europa". In de tweede helft van November heeft een vergadering van de Cominform plaats gehad, zo deelt het officiële orgaan van de Franse communistische partij, „l'Humanité" mede. Over de plaats van de vergadering wordt niets gezegd. Communistische par tijen van de volgende landen waren ver tegenwoordigd: Bulgarije, Roemenië, Hon garije, Polen, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Italië. Volgens radio-Warschau werd de bijeen komst in Hongarije gehouden. Een plaats naam werd echter ook hier niet genoemd. In de belangrijkste door de vergadering aanvaarde resolutie wordt verklaard, dat „de dreiging van een nieuwe oorlog meer en meer toeneemt, terwijl te zelf der tijd het imperialistische en anti-democratische kamp verzwakt". De resolutie, ingediend door het hoofd van de Russische delegatie, Soeslof, zegt verder dat de strijd voor de uitbreiding van „de beweging van partisa- nen voor de vrede" intensiever gestreden dient te worden, voornamelijk door de ver eniging van de werkende klasse. Deze een heid kan slechts verkregen worden door een „resolute strijd tegen de rechtse vleu gel der socialisten,' die de arbeidersbewe ging verdeelt en ontmoedigt." Rechtse so cialisten zoals Bevin, Attlee, Blum, Guy Mollet, Spaak, Schumacher, Renner, Sara- gat en de reactionnaire vakverenigingslei ders zoals Green, Carey en Deakin, zijn volgens de resolutie de belangrijkste vijan den van de eenheid van de arbeidende klasse en de partijgangers van oorlogssto-r kers en imperialisten. Zij bedekken hun verraad met een „pseudo-socialistische cos- mopolistische phraseologie". Opdrachten De communistische partijen van Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Engeland valt de belangrijkste taak toe: „Zij behoren hun strijdbaarheid voor de vrede te ver hogen en de misdadige plannen van de Brits-Amerikaanse oorlogsstokers te niet te doen. De Brits-Amerikaanse imperialisten hebben een belangrijke rol voor de nationa listische kliek van maarschalk Tito gereser. veerd, die dienst heeft genomen in de spion- nagedienst van de imperialisten", aldus de resolutie. Pools-Franse spanningen Frans consul in Stettin desavoueerde hem openlijk in de Poolse pers (Van onze correspondent te Parijs) De arrestatie door de Poolse autoriteiten van de Fransman Robineau, die verbonden zou zijn geweest aan het consulaat te Stet tin, is door de Franse regering beantwoord met een reeks huiszoekingen bij en uitwij zingen van ongeveer twintig Poolse onder danen en het ziet er naar uit dat dit diplo matieke spel van zetten en tegenzetten daarmee nog niet geëindigd is. Er wordt in Parijs al gesproken van een mogelijke verbreking van de laatste relaties die Po len en Frankrijk nog verbinden, maar het is zeker, dat de anders zo zachtzinnige mi nister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman besloten heeft zijn tanden eens te tonen. In het eerste officiële communi qué over de zaak-Robineau, die hier met grote spanning gevolgd wordt, werd aan het adres van de Poolse regering zeifs van „onze vijand" gesproken. Inmiddels zitten er nog verschillende duistere punten aan deze affaire, die hoog nodig opgehelderd moeten worden. In de eerste plaats het punt betreffende de wer kelijke functie die Robineau in Stettin ver vulde en de vraag of hij al dan niet een diplomatiek paspoort bezat en derhalve aanspraak op diplomatieke onschendbaar heid kon maken. Van Franse zijde werd hij in het begin aangeduid als een consu lair functionaris, doch zijn sperieur, de Franse consul te Stettin, heeft hem daar na openlijk gedesavoueerd met de verkla ring, dat hij niet op de lijst der officiële ambtenaren stond vermeld. Hij zou zich, als vroeger lid der Franse verzetsbewe ging, in het consulaat hebben binnenge drongen waar men hem, uit respect voor zijn antecedenten, slechts had geduld. Vol gens de consul was Robineau een avontu rier, die in zijn gedragingen blijk gaf van kwajongensachtigheid. Is dit een poging gelijk de Poolse regering insinueert zich van een spion te distanciëren die zich wat onvoorzichtig heeft gedragen, of heeft de consul andere redenen gehad om in het openbaar van een afwijkende houding van zijn superieuren aan de Quai d'Orsay te getuigen? Men weet het nog niet. Maar om zijn brief, die door de Poolse pers ge publiceerd werd, nader toe te lichten is de consul uit Stettin inmiddels naar Parijs ontboden. Intussen heeft volgens Warschau Robineau natuurlijk een „volledige beken tenis" afgelegd, die door de Poolse radio stations is uitgezonden. De Poolse verte genwoordiger bij de UNO heeft verder verklaard dat zijn regering met de arresta tie van de Fransman de draden van een uitgebreid spionnagenet in handen had ge kregen en dat de bewijzen daarvan nog wel volgen zouden. De ervaringen die men in de loop der jaren met bekentenissen en bewijzen uit deze hoek heeft opgedaan, dragen er niet bepaald toe hij, een over dreven vertrouwen in de objectiviteit en betrouwbaarheid van het onderzoek te stellen. Bovendien kan men zich thans reeds afvragen waarom de Polen niemand toelaten bij Robineau en hem evenmin, zoals de Quai d'Orsay heeft geëist, de bij stand van een advocaat wordt toegestaan. In elk geval, waarop deze zaak ook uit mag draaien, kan men al wel zeggen, dat de „vriendschap" tussen een tweetal ge allieerden aan weerszijden van het ijzeren gordijn met de arrestatie van Robineau, i avonturier, spion of diplomaat, weer een I van haar schaarse veren heeft gelaten. In een tweede resolutie, ingediend door de Italiaanse afgevaardigde Togliatti, wor den de „pseudo-socialisten, die deel uit ma ken van de regeringen in Frankrijk, Enge land, Oostenrijk en de Scandinavische lan den" veroordeeld. De communisten krijgen opdracht „om speciale aandacht aan katho lieke arbeiders te besteden". Voorts wordt eraan herinnerd dat „godsdienstige over tuigingen geen hinderpalen vormen voor de eenheid van de werkende klasse". Een be langrijke taak vormt de één-making van de vakverenigingsbeweging. De communisti sche partijen dienen de strijd te leiden voor de afschaffing van het „monopolie-kapita- lisme" en voor de „erkenning van een maatschappij op socialistische basis". Een derde resolutie, ingediend door de Roemeense delegatie, verklaart dat de Joe goslavische communistische partij in de macht is van „moordenaars en spionnen". Zuid-Afrika in conflict met UNO-commissie De beheerschapscommissie van de UNO, die de kwesties behandelt der gebieden die onder toezicht van bepaalde mogendheden gesteld zijn of zullen worden, heeft volgens de mening van de Zuid-Afrikaanse rege ring een inbreuk gemaakt op de „politieke welvoeglijkheid" door een zendeling uit Zuid-West-Afrika, dominee Scott, gehoor te verlenen die ernstige klachten van de in heemse bevolking kwam openbaren over de manier waarop de Zuid-Afrikaanse rege ring tewerk was gegaan bij de onderdruk king van een opstandige beweging onder inboorlingen. Volgens de Zuid-Afrikaanse hoge commissaris te Londen hadden de door de eerwaarde heer Scott opgesomde beschietingen en bombardementen van inheemse dorpen plaats in 1922, doch de zendeling betoogde voor de commissie dat de inboorlingen ook nu nog te lijden hebben van onmenselijke methoden. Intussen heeft de Zuid-Afrikaanse dele gatie ter UNO besloten, geen deel te nemen aan de vergaderingen der beheerschaps commissie zolang deze kwestie aan de orde is. Zoals bekend streeft Zuid-Afrika naar een inlijving van Zuid-West-Afrika, dat het thans onder beheer heeft. Onder de inboorlingen valt een toenemend verzet tegen deze eventuele inlijving te consta teren. Dx*. Malan, de Zuid-Afrikaanse premier heeft tijdens een interview verklaard dat het een ernstig precedent betekent, dat de UNO agitatoren gaat horen met voorbij gaan van de wettelijke regering. Communiqué over Belgische Prinselijke verloving verwacht Onze Brusselse correspondent telefoneer- de ons hedenmorgen: Naar enkele Bx*usselse kranten heden morgen melden, zal men nog deze week een officieel communiqué mogen verwach- ten over de verloving van de prins-regent Karei van België met de prinses Thérèse d'Orléans-Braganza. Prinses Thérèse is dertig jaar oud en 'oont in de ouderlijke woning, het kasteel d'Eu in Bretagne. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot krachtige en later in het Noorden van het land wellicht storm achtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Zachter. 30 November: Zon op 8.23 uur. onder 16-33 uur Maan op 14.27 uur. onder 2 41 uur Hoog en laag water in IJmuïden Dinsdag 29 November: Hoog water: 11.14 en 23.50 uur. Laag water: 6.34 en 18.58 uur. \V0ensd3g 30 November: Hoog water: 12.19 en 00.00 uur. Laag water: 7.44 en 20.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1