Mr. W. M. Paardekooper 0 verman benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw „MODERNE KUNST", Gierstraat 53 Kort en Bondig 5 GIERSTRAAT-VERENIGING Amsterdamse Beurs Dinsdag 29 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Officier van Justitie nam afscheid Tijdens een openbare zitting: van de Haarlemse rechtbank, waarin afscheid nomen werd van mr. W. M. Paardekooper Overman, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn ambt van officier van justitie heeft neergelegd, hem meegedeeld, dat de Koningin hem be noemd heeft tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Voor deze zitting bestond bijzonder grote belangstelling. Aanwezig waren dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, commissaris van de Koningin in de provincie Noordhol- land, mr. P. O. F. M. Cremers, burgemees ter, mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecreta ris, hoofden van politiecorpsen uit het arrondissement en talloze advocaten. De president van de Haarlemse rechtbank mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken richtte zich het eerst tot de scheidende officier van justitie. Hij merkte op. dat het ambt een zeer verant woordelijk is. Het stelt aan de drager hoge eisen. Hij moet niet alleen juridische in zichten hebben, maar er wordt ook tact van hem gevraagd. Wanneer deze eigen schappen bij een officier aanwezig zijn,-dan heeft dat tot gevolg een vruchtbare samen werking tussen de officier en de echtbank. Mr. Overman heeft getoond een officier van justitie te zijn. die de eigenschappen bezat, óm mee te werken aan die samenwerking. Eerst was hij substituut-officier en later nam hij de leiding van het parket over. In beide gevallen was de samenwerking van bijzonder goede aard. Nu is het tijdstip aangebroken, dat mr. Overman afscheid neemt. Spreker zegde hem namens de rechtbank dank, uitte gevoelens van grote erkente lijkheid voor de samenwerking gedurende vele jaren en sprak de hoop uit, dat de scheidende officier nog vele jaren van goe de gezondheid mag genieten. Mr. B. v. d. Burg, die namens andere substituut-officieren van justitie sprak, herinnerde aan de loopbaan van mr. Over man. Gedurende vijf en dertig jaar is hij bij de rechterlijke macht werkzaam, waar van vier en twintig jaar in Haarlem. Na het vertrek van mr. Roeters van Len- nep werd mr. Overman officier van justitie. De belangrijkste zorg is de bestrijding van de criminaliteit. Voor een substituut is het aangenaam te ervaren zelfstandig te wor den gelaten, als het werk afgebakend is. Ml'. Overman liet de suostituut-offieieren vrij. Mochten zij raad nodig hebben, dan konden zij altijd bij hem terecht en steeds wist hij een lichtpunt in soms duistere zaken aan te wijzen. Mr. Van den Burg dankte mr. Overman voor de samenwer king en sprak de beste wensen uit voor de toekomst. Mi'. C. van Leeuwen van Dui- venbode, griffier bij de Haarlemse rechtbank bracht de prettige samenwerking tussen het parket en de griffie in herinne ring. Dank zij de leiding van mr. Overman Gouden bruidspaar Op zes December hopen de heer H. J. van Leen en mevrouw R. van Leen- ool in hun woning aan de Gen. de la Reijstraat de dag te herdenken waarop zij voor vijftig jaar met elkaar in het hu welijk traden. Bruid en bruidegom zijn in die halve eeuw behalve elkaar, ook de krant trouw gebleven, want volgende maand zijn zij ook vijftig jaar abonné van Haarlems Dagblad. De heer Van Leen is nu 71 en evenals 2ijn een jaar jongere echtgenote, nog kerngezond en goed ter been. Het gouden bruidspaar heeft 10 kinderen 25 klein kinderen en vijf achterkleinkinderen. Kruijers Machinefabriek C.V. bestaat 75 jaar Op 1 December zal het 75 jaar geleden zijn, dat wijlen de heer P. A. Kruyer zich in de Anthoniestraat 2 en in de Hoogstraat 10 te Haarlem vestigde als meester-smid. Hij verkreeg als vakman al spoedig een uitstekende naam en het bedrijf breidde zich steeds uit. Na zijn dood werden de zaken voortge zet door zijn zoon, de tegenwoordige fir mant P. Kruyer van Kruyers machinefa briek C.V. Hij legde zich vooral toe op het vervaardigen van speciale machines, zoals luchtdruksmeedhamers voor het smeden van zware stukken. Hij kocht voor zijn bedrijf het fabrieksgebouw van de Haarlemse Ijzergieterij aan de Reguliers straat aan. Daar werden naar zijn ont werpen ook guillotinescharen, afkantper- trilscharen en zetbanken onder het gedeponeerde fabrieksmerk „Titan1" ge maakt. Ook werden en worden machines voor conservenbedrijven gefabriceerd, welke de laatste jaren met veel succes worden geëxporteerd. VERKEERD ONDERSCHRIFT Door een technische fout is in een deel van onze editie van gisteren een foto met een verkeerd onderschrift geplaatst, waar voor wij de lezers onze excuses aanbieden. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresR'dam 28 Nov. van Montevideo. Alnati, Buenos AiresR'dam pass. 28 Nov. Finisterre. Boissevain, HongkongRio de Janeiro 28 Nov. van Penang. Friesland, Java—R'dam 29 Nov. te Belawan. Indrapoera, 28 Nov. van R'dam te Aalborg. Johan van Oldenbarnevelt, JavaA'dam 28 Nov. 70 mijl Zuid-Oost van. Kreta. Meliskerk. R'damSydney 28 Nov. te Marseille. Modjokerto, 29 Nov. te Karlshamn v. R'dam. Ridderkerk," R'damJapan 28 Nov. pass. Mlnicoy. Slamat, Java—N. York 28 Nov. te Singapore. Ternate, 28 Nov. v. Marseille naar Batavia. Volendam, 29 Nov. van Batavia te R'dam. Waal, AmsterdamMaracaibo 27 Nov. te Barbados. Tabinta, Java—A'dam 29 Nov, Ouessant gep. Ternate, R'dam—Batavia 29 Nov. te Genua, bezettingstroepen. werd er prettig gewerkt. Spreker wenste de scheidende officier goede jaren toe. Als waarnemend deken voerde m r. L. Hoog het woord en deze zeide, dal de balie vaak in aanraking komt met het par ket, niet om samen te werken, maar om elkander te bestrijden. Dat is te begrijpen, als men de taak van beide partijen kent. Toch is er nooit enige wrijving geweest. Er bestond een goede onderlinge verstand houding en het vertrouwen werd nooit ge schokt. Daarvoor dankte spreker mr Over man en besloot met te zeggen, dat de balie de beste herinnering aan hem zal blijven bewaren. M r. A. A. L. F. van D u 11 e m e n, procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, deelde mee, dat de Koningin mr. Paardekooper Overman benoemd had tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, als belening voor zijn lange dienst tijd en de wijze, waarop hij zijn ambt heeft vervuld. Spreker vervolgde, dat de minis ter van justitie steunt op de procureurs generaal en dezen rusten op hun beurt op de zuilen van de officieren van justitie. In het ressort Amsterdam kon gerekend wor den op mr. Overman. Deze was zeer be trouwbaar en sprekers voorganger heeft hem hoog gewaardeerd. Het verheugde mr. Van Dullemen dan ook zeer, dat de officier onderscheiden is. Namens de minister van justitie dankte hij hem zeer voor zijn arbeid en overhandigde een brief van de minister, waarin deze gelukwensen aanbiedt. Nadat de president van de rechtbank woorden van gelukwens tot mr. Overman had gericht, dankte deze de Koningin, die hem de onderscheiding heeft verleend. Spreker wierp een blik op zijn ambtelijke loopbaan en herinnerde in het bijzonder aan de tijd in Haarlem doorgebracht. In de loop der jaren heeft hij met zes en twintig rechters samengewerkt. Een van hen is thans lid van de Hoge Raad en twee staan op de voordracht. Haarlem geniet een goe de naam in ons land en dat verheugde spreker zeer. Ook richtte hij zich tot allen met wie hij heeft samengewerkt. Na afloop der zitting werd een receptie ge- houden.Vervolgens was er een bijeenkomst van het personeel van de griffie. De schei dende officier is een geschenk aangeboden. Cor de Groof opende Meesterserie Dat Cor de Groot een pianist van bij zonder formaat is, heeft hij voor de zo veelste maal bewezen met zijn recital van Maandagavond. Zijn brillante techniek heeft een waardevolle tegenhanger in zijn uiterste correctheid en zijn delicaat gevoel voor nuancering, dat, met een aristocrati sche reserve toegepast, vergoedt wat zijn spel aan spontane expressie mist, wat het vroeger wel eens spichtig maakte. Maar onder die terughoudende beheersing voelt men in de interpretatiekunst van de in middels gerijpte kunstenaar een verfijnde poëzie, die volledig in evenwicht is met zijn techniek. Het is „zijn" stijl geworden, een speelwijze, die onder die van honderd anderen herkenbaar is. Tot welk een zui ver resultaat de evolutie van Cor de Groot heeft geleid, werd deze avond wel heel stérk belicht door de vertolking van „La plus que lente" - wals .van Debussy. Dat werd een juweeltje van klankpoëzie. De concertgever opende zijn programma met de sonate in a (op. 143) van Schubert, waarvan hij niet ten onrechte het felle karakter liet domineren. De lyrische ne venthema's kunnen bij romantische over drijving wat De Groot trouwens niet ligt het geheel slechts verslappen. Een zeer belangrijke prestatie werd ver volgens de verklanking van de geduchte Variaties en Fuga van Brahms op een thema van Handel. Deze krachtproeve gaf Cor de Groot gelegenheid de facetten van zijn kunstenaarschap in rijke ver scheidenheid te tonen, technisch en muzi kaal, tot in het stroeve toe. 't Werd een magistrale uitvoering om°niet licht te ver geten. Na de pauze volgde een progvammadeel in „driekwartsmaat", met walsen van Cho pin, Liszt, Chabrier, Debussy en Strauss- Tausig. Virtuoos en toch gracieus, brillant. maar ook zeer verfijnd en gedistingeerd werd nu muzikale speelsheid tot klank poëzie gemaakt. Als tegenstelling tot de indrukken die de vertolking van het stevi ge Brahms-opus gewekt hadden, was dit alles verrijkend en verfrissend. En men kon erbij ervaren, dat de stijl van De Groot zich logisch aanpast in welke rich ting dan ook. De pianist dankte voor het grote succes met de Wals in ges van Chopin. JOS. DE KLERK De „Volendam" bracht 2000 militairen naar huis Minister Schokking heette vanmorgen de militairen welkom die met het troepen transportschip „Volendam" te Rotterdam waren aangekomen. Er zijn nu weer 2015 militairen, die aan de slag moeten, zei mr. Schokking. Velen zullen een werkkring moeten kiezen. „Heb niet het ideaal, dat je alleen gelukkig wordt met een witte boord om. Er zijn zo veel arbeiders in de industrie nodig, dat het witte boordje onttroond is". „Ge kunt uw ogen niet geloven als ge ziet hoe de winkels er uit zien", zo ver volgde de minister, „en u hebt wat ge spaardHier werd de toespraak on derbroken door gelach en gejuich. De „Volendam" heeft Gibraltar en Lis sabon aangedaan. Beid£ keren moest eon soldaat met blindedarmontsteking naar een hospitaal worden overgebracht. Rookgordijn boven Amerika Als de Amerikanen nog zes weken door gaan met zoveel te roken als zij tot op de dag van vandaag hebben gedaan, dan zullen op oudejaarsavond 1949 358 milliard sigaretten in rookwolken zijn opgegaan. Per volwassen Amerikaan komt dit neer op 3400 sigaretten per stuk of 170 pakjes per jaar. Verbazingwekkend is de toeneming van het sigarettengebruik sedert de laatste jaren voor de oorlog toen per jaar slechts 157 milliard sigaretten verrookt werden. Intussen is de bevolking flink toegenomen en gedurende de oorlog werd het roken nog gestimuleerd, ondanks het feit dat er een „schaarste" was. Ondanks alle dollarpro blemen, die de niet-Amerikaanse wereld heeft, worden er vier maal zoveel sigaretten geëxporteerd als vóór de oorlog. Waar schijnlijk komt een groot kwantum hiervan echter voor rekening van Amerikaanse Haarlem 50 jaar geleden Het onderwijs Wanneer wij vergelijkingen maken wat het onderwijs betreft tussen nu en 50 jaar geleden, dan komen veel tegenstellingen naar voren. Omstreeks 1900 waren er in Haarlem slechts negen openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, namelijk vier kosteloze en vijf tussenscholen. Die hadden tezamen 4583 leerlingen. Voorts waren er van gemeentewege twee opleidingsscholen met 546 leerlingen en twee burgerscholen met 515 leerlingen. De leerschool van de Rijkskweekschool bestond toen ook al, zij werd bezocht door 206 leerlingen. 1744 kinderen werden kosteloos onder wezen. Het schoolgeld op de lagere scholen was heel laag: 10 cent voor één leerling uit een gezin per week, 15 cent voor twee kin deren, 20 cent voor drie of meer. Op de Op leidingsscholen werd 50 per jaar voor één leerling betaald, op de burgerscholen 15. Als er meer kinderen uit één gezin waren, werd ook daar korting gegeven. In die tijd bestonden er nog verschillende particuliere scholen en onderwijsinstituten waar een heel wat hoger schoolgeld werd betaald, maar die inrichtingen moesten zich zelf ..bedruipen'-. Het bijzonder onderwijs werd in die tijd nog niet van rijkswege gesubsidieerd. Er waren toen zes protestants-christelijke scholen (inbegrepen de school van het'Ge reformeerde Weeshuis) en vijf R.K. scholen Het aantal leerlingen op die elf scholen was 3345. Uit deze cijfers blijkt dat in die tijd de meeste leerlingen openbaar onderwijs ge noten. Nu is het juist andersom, want thans zijn er 6710 kinderen op de openbare en 12572 op de bijzondere scholen. Opvallend is dat er 50 jaar geleden op de openbare scholen 3396 jongens en 2454 meisjes waren en op de bijzondere scholen 1770 jongens en 2274 meisjes. Op de open bare scholen dus het meest jongens en op de bijzondere meest meisjes. De hoofden van de openbare scholen voor lager onderwijs hadden in 1900 een salaris van 1460, plus 500 vergoeding voor het gemis van een ambtswoning. Voor de bur ger- en opleidingsscholen varieerde het salaris van 1558 tot 2106. De 159 onderwijzers en onderwijzeressen kregen tezamen 118.485, dus gemiddeld 750. De leerkrachten waren gesplitst in onderwijzers le en 2e klasse. Op de bijzondere scholen waren de schoolgelden naar draagkracht. De ouders die het enigszins konden doen moesten zich grote financiële offers getroosten. Toch waren in het algemeen de salarissen der onderwijzers aan die scholen veel lager dan bij het openbaar onderwijs. De hoofden waren ambulant, dat wil zeg gen dat zij als regel geen eigen klas had den. Maar toen waren er ook veelal scho len met 12 klassen. Later is het ambulan- tisme afgeschaft en werden het scholen met zes of zeven klassen. Op de gemeentelijke kosteloze en tussenscholen varieerde het leerlingenaantal van 425 tot 569 kinderen. De kinderen die de zes klassen van de lagere school doorlopen hadden, moesten een examen afleggen voor de Commissie van Toezicht. Het omvatte lezen, schrijven, taal en rekenen. Voor ons ligt het dictee dat toen werd opgegeven. Dit was over een winternacht en luidde: ,Ik zie mijn venster uit. Buiten is het niet zo donker als anders; alles is wit. De grond is bedekt met eene dikke laag van fijne, droge, vaste sneeuw, die onder de voetstappen van enkele late voorbijgangers kraakt. Sommige kale plekken op straat glinsteren, als waren kleine diamantjes over de keien uitgestrooid, en tegen de on derkanten der huizen en stoepen heeft de wind kleine hoopjes poederige sneeuw samengèjaagd, Van het blauw gewelf des hemels, zoo donker, dat het blauw bijna zwart schijnt, blikken ontelbare sterren omlaag, als hel dere ogen, die geruststellend lonken. Sta tig, vol en blinkend glijdt de maan voort aan den trans. Haar helder schijnsel tee kent, met grillige slagschaduwen, schoor- steenen en goten na op de besneeuwde daken, die door het maanlicht met een blauwzilveren glans overtogen worden." Hoevelen zullen met 0 fouten uit de bus gekomen zijn? De kinderen die het beste examen afleg den, kregen een geschenk. Aan allen werd een getuigschrift uitgereikt, dat gebaseerd was op de gegevens der onderwijzers en de prestaties bij het. examen. Gebruik van een woordenboek bij eindexamens klassieke falen Gecommitteerden hebben er ernstig bezwaar tegen Acht-en-twintig rijksgecommitteerden, allen hoogleraren en oud-rectoren van mid delbare scholen, hebben zich gewend tot de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van 28 Juni 1949, waar bij het gebruik van een woordenboek bij het schriftelijk eindexamen in klassieke talen geoorloofd wordt verklaard. Adressanten beschouwen het als hun plicht op enige ernstige bezwaren tegen deze nieuwe regeling te wijzen. Zij voorzien dat het gebruik van een woordenboek een ongunstige invloed op het concentratiever mogen dei- candidaten zal hebben. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij door zich aan een in het woordenbeek ge vonden vertaling vast te klampen, volko men in de war zullen geraken. In ieder geval zou een langdurige oefening in het hanteren van een woordenboek aan het gebruik bij het eindexamen vooraf moe ten gaan. De gecommitteerden verklaren voorts, dat men echter kan betwijfelen of zulks het gewenste gevolg een dieper door dringen in de tekst en een meer verant woorde vertaling zal hebben. Vooral de middelmatige en zwakke leerlingen zullen zich waarschijnlijk een zekere geestelijke luiheid aanwennen, die hen voor de fines ses van het origineel ongevoelig zal ma ken. Doordat zij namelijk stelselmatig zul len nalaten woordbetekenissen zelf uit het verband van de zin af te leiden, zullen zij de taal gaan beschouwen als een conglo meraat van woorden, waarbij datgene wat niet direct door de afzonderlijke woorden wordt uitgedrukt, hun zal ontgaan. Gecommitteerden beschouwen de thans ingevoerde regeling als een avontuur, dat ernstige schade aan de klassieke vorming kan berokkenen. Voor sommigen van hen. is het een vraag of zij, wanneer deze re geling doorgang mocht vinden, nog langer de verantwoordelijkheid van gecommit teerde kunnen dragen. Zij dringen er bij de minister met kracht op aan de intrekking van het desbetref fend Koninklijk Besluit te willen bevorde ren. Amerikaans vliegtuig met 40 inzittenden verongelukt Een DC 6 van een Amerikaanse luchtlijn is bij Dallas in Texas neergestort en in brand gevlogen. Van het lot der veertig inzittenden is nog niets bekend. Nieuw Vennep Bloedtransfusie Op de gehouden bloedtransfusie-avonden in Nieuw Vennep hebben totaal 527 bloed gevers hun bloed afgestaan. Een zeer goed resultaat. Beverwijk Oude dame aangereden Een 74-jarige Beverwijkse dame werd Maandagmiddag, toen zij de Breestraat wilde oversteken, door een auto aangere den. Zij liep een hoofdwond op en werd na door een dokter verbonden te zijn met een auto naar haar woning gebracht. Sint Nicolaas op bezoek I Sint Nicolaas zal Zaterdag 3 December j in café Zomerlust op bezoek komen bij de ieden van de speeltuinvereniging „Jong Santpoort". Eerst zullen de kleintjes door de Sint ontvangen worden, waarna de grotere kinderen een toneelstukje zullen opvoeren. De ouders komen des avonds in Zomerlust bijeen. Haarlemmermeer Bouw van dupiexwoningen In Zwanenburg, Hoofddorp, Badhoeve dorp en Nieuw Vennep worden vele dupiex woningen gebouwd. Naar aanleiding hier van deelde de directeur van Gemeente werken, dr. ir. Breuning mee, dat de ge meente een groot aantal woningzoekenden telt. Het grootste deel daarvan wordt ge vormd door jonggehuwden en door hen, die al jaren lang met trouwen wachten, omdat er geen woonruimte beschikbaar is. Voor deze mensen is de duplexwoning een ideale oplossing. Ieder gereedgekomen blok brengt het gemeentebestuur aanzienlijk dichter bij de oplossing van het woningvraagstuk. Na tuurlijk besteden wij aandacht aan de nor male woningen, welke het volgend jaar eveneens aan de beurt komen, merkte de heer Breuning op. Wat de woningen te Zwanenburg betreft, welke door de AalsmeersQ combinatie van aannemers worden gebouwd, had dr. Breu ning niets dan lof. Hoe zien deze dupiex woningen er uit? In de eerstè plaats is er voor gezorgd, dat de bewoners elkander niet de minste last bezorgen. Door een ge meenschappelijk voorportaaltje, dat het enig contact tussen de boven- en beneden- bewoners vormt, betreedt men de woning. De benedenbewoners krijgen de beschik king over een ruime huiskamer, een klei nere slaankamer, een flinke keuken en een toilet, voorts over een afgescheiden gedeelte van de tuin. alsmede over een gedeelte van de schuur. De keuken is gerieflijk en prac- tisch ingericht en is met een kleine deur verbonden met de achterkamer. Wie hier van geen gebruik wenst te maken kan er met board een kast bij maken, aangezien hier een speciale nis voor is bijgebouwd. Ter beperking van brandgevaar en om het geluid te dempen heeft men de vloeren van steen gemaakt. De assistent van dr. Breu ning de heer De Geus deelde mede, dat dit absoluut niet, zoals veelvuldig wordt be weerd, kouder zou zijn dan een normale vloer. Het scheuren van plafonds wordt tevens voorkomen. Ook de bovenverdieping bevat een gerieflijke huiskamer, benevens een grote en een kleine slaapkamer, en een kleine keuken. De technische uitrusting van deze kleine keukens is echter zo vol maakt. dat de huisvrouw er zich zal thuis- voelen. Alle vertrekken zijn voorzien van grote ramen. De zolderverdieping is bereik baar via een trap en bevat een grote zolder kamer met bergruimte. Een experiment is de ligging der straten. Deze liggen namelijk niet precies midden tussen de huizenblokken maar dicht op een der huizenrijen. Men besloot hiertoe om te bewerkstelligen dat de tuinen en de breedste trottoirs zoveel mogelijk in de zon wouden liggen. De schuren staan op korte afstand van de huizen. De bovenbewoners moeten hun brandstof in zakken in huis opslaan, de beneden- bewoners hebben een behoorlijk kolenhok. Alle fietsen kunnen in de schuur worden geborgen. De tuinen zullen langs een ach terpad bereikbaar zijn. Santpoort Invallers van „De Diagonaal" niet opgewassen tegen Halfweg II De dammers van de Christelijke dam- en schaakvereniging „De Diagonaal" ver loren dezer dagen met 9-11 een uitwed strijd van Halfweg II doordat de drie toon aangevende spelers van „De Diagonaal" verstek hadden laten gaan. Wanneer de Santpoortenaren zich Woensdag 7 Decem ber de meerderen tonen van St. Thomas I uit Castricum behouden, zij echter nog een redelijke kans op het kampioenschap. De uitslag Diagonaal I-Halfweg II is als volgt: A. de Vries-A. Kempe 0-2, J. Slager-J. van Halle 2-0, H. de Groot-J. van Muijlwijk 0-2, D. W. Tuijl-W. Dubbeldam 0-2, J. van Rijswijk-J. Gorter 2-0, P. Bakker-F. van Nieuwenhuizen 2-0. G. van der Steen-K. Bakker 0-2, D. Smit-J. van de Berg 1-1, J. van Wolferen-F. Bijma 0-2,'J. van der Steen-A. v. Duijn 2-0. De afgebroken schaakpartijen tegen Santpoort II zijn remise verklaard, waar door de stand op 5-5 is gebracht. Het fraaie station van 's Hertogenbosch heeft door oorlogshandelingen zodanig geleden, dat men besloten heeft het af te breken. Zo zien de reizigers van het eerste perron af het zwaar gehavende stationsgebouw. SPECIAAL HUIS FOTOLIJSTEN - SCHILDERIJEN (Adv.) Lisse „IJsclub" vergaderde Maandagavond hield de IJsclub van Lisse haar jaarvergadering in de zaal „De Vereni ging", onder leiding van de heer P. Mielo. Aanwezig waren de heer Vlasveld, districts- voorzitter en de afgevaardigde van de ijsclub „De Kaag". De voorzitter deelde mede, dat ofschoon afgeweken is van het oorspronkelijke ver- Lichtingsplan der ijsbaan, de verlichting goed te noemen is, De secretaris-penningmeester de heer A. Wesselo bracht de jaarverslagen uit, waaraan we ontlenen, dat de ijsbaan bijna gereed is gekomen en voorzien is van een verlichting en een geluidsinstallatie. Het financiëel verslag vermeldt een kapi taalbezit van f 539. Het ledenaantal bedraagt 436 Als bestuursleden werden herkozen de heren W. v. d. Linden. H. W. Vreeburg en G. Verdegaal. In de vacatures van de heren L. B. Vreeken en C, v. Waveren werden ge kozen de heren J. Blitterswyk en D. Schaap. De heer Vlasveld, districtsvoorzitter sprak woorden van dank voor het vele werk, dat de heer C. van Waveren heeft verricht in het districtsbestuur. De voorzitter deed me dedelingen over de nieuwe baan. Een bestuursvoorstel om f 25 beschikbaar te stellen ten behoeve van training voor hardrijders keurde de vergadering goed. Medegedeeld werd, dat ijs en weder die nende in dit seizoen ook jeugdwedstrijden zullen worden gehouden, waarvoor de mede werking van de hoofden der school zal worden gevraagd. Ned. Hervormde Kerk Bij de verkiezingen zijn door de Ned. Herv. Gem. herkozen als Ouderling de heren J. v. d. Pol en A. de Vries. In de vacature D. Rie- dijk is de heer G. van Waveren gekozen. In de vacature P. Boot werd als Diaken gekozen de heer C. v. d. Beek. Voor het College van Notabelen werden herkozen de heren K. Drijver en G. van Parijs Jr. Restauratie op het tentoonstellingsterrein De bouw van een restaurant op het terrein van de bloemententoonstelling „Keukenhof" is opgedragen aan de Fa. Vink te Rotterdam. De bouwkosten zullen in totaal f 100.000 be dragen. LISSE IBSM I 21 Na een spannende strijd is Lisse er in ge slaagd zijn eerste overwinning te behalen. In het eerste kwartier waren de Lissenaren het meest in de aanval. Bij een goede aanval van Lisse speelde Van Rooyen de bal op fraaie wijze naar de vrijstaande Vrijburg, die op gemakkelijke wijze in het verlaten doel plaatste. Er volgde een sterk BSM-overwicht. dat geen doelpunten opleverde, zelfs niet toen de Lisser doelman reeds gepasseerd was. Kapteyn schoot de bal nog juist van de doel lijn weg. In de tweede helft werd er aan beide zij den energiek gestreden; opnieuw werd Lisse geruime tijd op eigen helft terug gedrongen en spoedig werd het enthousiasme van de bezoekers met een fraai doelpunt van de midvoor bekroond (11). Ruim 10 minuten voor het einde moest de BSM-doelmani voor de tweede maal zwichten door een schot van korte afstand van Faas. Met de grootste moeite behield Lisse zijn kleine voorsprong. BINNENLAND Jhr. dr. D. J. van Lcnnep heeft zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de psycho diagnostiek van de volwassene en de psycho logie van het arbeidsleven, aan de rijks universiteit te Utrecht aanvaard. De verbouwing van de hal van het Hol landse Spoor-station in Den Haag is gereed gekomen De hal is van 240 tot 325 vierkante meter vergroot en er zijn nieuwe lokalen voor administratie, informatie en kaart verkoop ingericht Het aantal loketten is van 7 tot 11 uitgebreid. De algemene vergadering van de Friese Maatschappij voor Landbouw besloot voor één jaar een fusie aan te gaan met de Bond van Kleine Boeren. De heer C. Adrï3anse, chef der directie juridische en administratieve zaken van het departement van Buitenlandse Zaken, is be noemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse. HAARLEM EN OMGEVING De afd. Haarlem van de N'ed. Relsver- eniging houdt een Zwitserlandavond op Don derdag 1 December in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw waar de alg. secr. der N. R.V. de neer J. G. Beui's zal spreken bij kleurendia's en kleurenfilms. Ds. S. Datema. cm. predikant te Drie bergen. die van 1916—1921 predikant was bij de Gerei, Kerk van Haarlem, mag 2 Decem ber de dag herdenken waarop hij voor 55 iaar het predikambt aanvaardde. De ruim 81-jarige gaat nog geregeld voor in de prediking. Te Hilversum slaagde voor het coupeuse examen. nieuwste coupe, mej. C. Breibach te Heemstede. Zestien washandjes en vUftien bad handdoeken nam de politie gisteren op de markt in beslag, omdat die voorwerpen te duur werden verkocht en bovendien uit België gesmokkeld bleken te zijn. De 46- jarige koopman en zijn 19-jarige assistente, beiden uit Den Haag, zullen zich over enige tijd voor de kadi moeten verantwoorden. De heer W. J. van Essen houdt Woens dagavond 30 November een lezing met licht beelden over „De verzorging van kamer- planter/' ir. Brinkmann. Grote Markt, voor het „Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling". tAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 4 Grote Winkelweek t/m 6 Dec. Bij aankoop van 1 gld. -1 bon Prijzen: Radio, Fiets, Autoped en vele 4 andere waardevolle artikelen. PAKT UW KANS E a „Waarom verder lopen? L In de Gierstraat kunt U zeer voordelig j kopen" r Prijzen te bezichtigen in étalage No. 31 Jubileum C.N.V. Door hel Christelijk Nationaal Vakverbond, zal op 2 December een vergadering gehouden wordc-n In de Ned. Herv. Kleuterschool, waarin als sprekers zullen optreden de heren W. v. d. Hof. districtsbestuurder C.N.V., en Th. Palma. hoofdbestuurder van de Ned. Christ. Bouwvakarbeidersbond, met het on derworp: 40 Jaar Christelijke sociale strijd en de opdracht voor de toekomst. Hillegom „Harten op hol" De Hillegomse toneelvereniging „Allian ce" heeft met de klucht „Harten op hol" van Piet Mossinkoff het publiek enkele üren hartelijk doen lachen. Het spel is gebaseerd op het beproefde trucje der persoonsverwisseling. Het eind was wel zeer „happy", want niet minder dan vijf minnende paren bevolkten het toneel toen eindelijk het scherm voor het laatst zakte. „Alliance", onder de beproefde regie van de heer Paling, wist met dit stuk best raad en vooral de hoofdrolspeler, de heer Bijlo, voelde zich in zijn rol blijkbaar als een vis in het water. Hij werd alleszins voldoende gesecondeerd door Nelly Paling als de mannentemmende feeks en mevrouw Meyer-Van Teylingen als de bekoorlijke diplomatieke en trouwlustige schrijfster. De verdere bezetting paste zich bij dit trio wonderwel aan; men handhaafde een vlot tempo; grime en décors waren, traditie ge trouw, prima. Het succes was voor een club als „Alliance" misschien iets té ge makkelijk behaald, maar ze zal dit seizoen ongetwijfeld tonen dat ze meer in haar artistieke mars heeft! Hillegoms Dameskoor Het Hillegoms Dameskoor, onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz, geeft Donder dagavond in „Sistermans" zijn jaarlijkse uitvoering. Instrumentale medewerking zal worden verleend door Guus Spaans, fluit en Frits Mondriaan, piano. Halfweg HALFWEG KLOPT ADO '20 MET 3—1 In een spannende en op behoorlijk peil staande wedstrijd is het Halfweg gelukt het Heemskerkse ADO '20 met 31 te kloppen. Binnen tien minuten had de thuisclub een voorsprong van 20 door fraaie doelpunten van rechtsbinnen De Graaf en linksbuiten Boellaard. Linksbinnen Zijlmans had een be- lanrgijk aandeel in de doelpunten. ADO nam voor de rust het heft in handen, doch kon door het uitstekende werk van doelman Ter- neuzen niet tot scoren komen. Na de hervatting volgde een kort heftig offensief van ADO. Na 23 min. spelen maakte Boellaard er 30 van voor Halfweg. De wed strijd werd daarna een half uur gestaakt voor een vermeende beenbreuk van stopperspil J. Dirks van ADO. Dokter Hoekstra consta teerde een gescheurde knieband. In de reste rende speeltijd zag ADO kans uit een hoekschop de eer te redden. Rechtshalf C. Dirks was er de maker van. Rechtshalf Land man van Halfweg was de beste speler van het veld. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 294 Ti 293# 237 238 230# 230*4 175% 176 130# Nederlandse Ford 290 Nederlandse Kabel 288 v. Berkel's Patent 114 Scheepvaart-Unie. 139 137% Holl.Amerika Lijn 160^ Deli Maatschappij 119 121% 134*4 136# A'dam Rubber 121% 123 Ned. Handel Mij. 152 N.-I. Handelsbank 100# Billiton My. II 245

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7