Immigratie is de zijn bestaan en hoeksteen van zijn veiligheid Familie Roosevelt blijft politiek actief Een oud land ziet zich opgenomen in het wereldverband DE KERKUIL TENTOONSTELLING 75-JARIG 5 DECEMBER LINGERIES TRICOTAGES KOUSEN Parkieten MARGRIET babyplano gem. zit- en slaapk. magazijn Nederland TIP-TOP EERST even kijken bij Parfumerieën - Toiletartikelen - Bijouterieën Dinsdag 29 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 6 Het nieuwe Israel In 1948 kwamen een kwart millioen nieuwe bewoners binnen uit 50 verschillende landen door P. A. Colijn) De herrijzenis van de staat Israel demon streerde de daadkracht, waarvan het jonge en toch zo oude volk op elk gebied blijken doet. Een daadkracht die zich voortzet in de wijze waarop de jonge staat de moeilijk heden weet te overwinnen, waarvoor hij zich op schier elk terrein gesteld ziet. Onder die moeilijkheden neemt de immi gratie de eerste plaats in. Zij raakt niet alleen het bestaan van de staat, maar is voorwaarde voor dat bestaan. De eerste minister David Een Goeripn heeft een half jaar geleden, in een radio rede bij de herdenking van het éénjarig bestaan van de staat Israel gezegd: „De hoeksteen van ons bestaan en van onze veiligheid is de immigratie en de toetssteen van ons staatsbestel is ons vermogen om onze ballingen op te nemen en een immi gratie op grote schaal te organiseren en te absorberen. In het eerste hoofdstuk van het ontwerp- grondwet wordt gezegd: „Israël zal wezen het nationaal tehuis voor alle Joden, waar toe in principe elke Jood toegang heeft." Dat zegt nog ai iets: elke Jood, want be halve het ene millioen in Israel, zijn er nog elf millioen daarbuiten. Van die elf millioen wonen er echter 5,5 millioen in Amerika en wij zijn bijna ge neigd om te zeggen: Gelukkig maar Als men zou moeten aannemen dat ook die nei ging zouden hebben naar Israel te immi greren, zou het toch al zo moeilijke vraag stuk immers volkomen onoplosbaar worden. In 1948 250.000 immigranten Men kan zich op een afstand moeilijk een voorstelling maken van wat een immi gratie van duizenden en duizenden zon der enige onderbreking voor een jonge staat te betekenen heeft. Behoudens weinig uitzonderingen zijn het van alles beroofden en een mengeünj van de meest uiteenlopende nationali teiten In het laatste jaar kwamen er in ronde cijfers uitgedrukt 250.000 binn°n, de maand Maart was een „topmaand" met 32.000. Van de uitroeping van de staat op 15 Mei 1948 af tot heden heeft Israel zijn aantal inwoners zien toenemen met 50 procent. Waar komen die immigranten nu van daan? Men noemt een getal van vijftig landen: dat cijfer is wellicht niet op de letter juist en daarom is het eenvoudigst te ze< gen: ze komen overal vandaan. Intussen is de omvang der immigratie uit de verschillende landen aan voort durende wisseling onderhevig. Dit houdt verhand met de politiek der regeringen van de betreffende landen, met name of deze bereid zijn de aldaar wonende Joden naar Israel te laten vertrekken. Oppervlakkig gedacht is men geneigd te zeggen: Welk bezwaar zou men daartegen inbrengen, maar in de politiek staan de stukken blijk baar anders, want de belemmeringen zijn er, en niet zelden zeer absoluut. Tegenover het stopzetten der immigratie vanuit Rus land en de satellietstaten valt momenteel „De dijk is dicht" Nederlandse speelfilm over de wedergeboorte van West- kapelle Op de plaats waar in October 1944 de dijk om Walcheren door een bombarde ment werd vernield om redenen van oor logsbelang, is in de-afgelopen dagen en nachten met medewerking van een groot deel van de Westkapelse bevolking, het slot van een nieuwe Nederlandse speel film opgenomen. De titel daarvan luidt „De dijk is dicht" en de vervaardiging ge schiedt door Polygoon-Profilti. Een feest in de cantine bekroonde de samenwerking. Het plan tot deze film over de weder geboorte van Zeeland is een jaar geleden ontworpen door de uit Westkapelle af komstige vlieger-schrijver A. Viruly en de journalist A. Koolhaas, laatstgenoemde, die reeds enkele documentaires op zijn naam heeft staan, stelde het scenario sa men en werd tevens met de regie belast. De Haarlemse camera-man Piet Buis had de leiding van de fotografie. De hoofdrol wordt vertolkt door Kees Brusse. Van de andere medewerkers noe men wij de dames Coba Keiling, Mieke Flink, Antoinette de Visser, Kitty Knappert en de heren Cor Hermus, Jan Teulings, Jules Verstraete, Piet Bron en Henk van Buuren. Moeilijkheden bij de leiding der Pharmaceutische Fabrieken N.V. Aandeelhouders van de Verenigde Phar maceutische Fabrieken N.V. -te Apeldoorn zijn opgeroepen tot bijwoning van een bui tengewone algemene vergadering op Dins dag 20 December. De agenda vermeldt een voorstel tot wijziging van de raad van com missarissen. In de toelichting wordt ver klaard: Reeds lang bestond er verschil van in zicht tussen de raad van commissarissen en de heer C. J., voormalig directeur, over de vraag hoe een rendabele exploitatie van de nieuwe fabriek (waar blauw maanzaad- kaf tot opium-alcaloïden verwerkt moest worden), mogelijk zou zijn. In deze fabriek is ruim 650.000 geïnvesteerd. De bereke ningen van de directeur bleken in de prac- tijk onjuist te zijn. Commissarissen hebben maatregelen genomen om aan de naar hun mening onoordeelkundige leiding een einde te maken. De maatregelen resulteerden in het ontslag van de heer J. als directeur en de benoeming van twee nieuwe directeuren. De heer J. werd gedelegeerd commissaris. Als gevolg van het optreden van de hfeer J. als gedelegeerd commissaris hebben echter de nieuwe directeuren en de procu ratiehouder hun ontslagaanvrage ingediend, daar zij zich door zijn optreden te zeer be lemmerd gevoelden om de aan hen toever trouwde belangen op te verantwoorden wijze te behartigen. Aan aandeelhouders word i zocht aan de heer J. als gedele geerd commissaris eervol ontslag te ver- Ie...:'. V.'i rut dit voorstel niet aangenomen, da:i rieden de commissarissen dr. W. H. Bloemendal en L. W. Wildervanck terstond af. Aan de agenda is op verzoek van de heer C. J. die ook aandeelhouder is, toegevoegd „ontslag van de heer L. W. Wildervanck als commissaris en de benoeming van een nieuwe commissaris". een sterke aandrang te constateren uit Al'rika, Koerdistan, Afghanistan. Jemen en Turkije, ja uit geheel Azië. Niemand wordt geweerd De vraag wordt natuurlijk gesteld: V/aar blijven al deze immigranten? Een betrek kelijk klein getal weet zijn weg zelf te vinden, vooral zij die uit Nederland komen en in staat worden gesteld hun bezittingen geheel of grotendeels mee te nemen. Het overgrote deel evenwel moet worden voortgeholpen en wordt ook voortgehol pen. Zowel wat betreft onderdak, verzor ging als middelen van bestaan. Een deel der binnenkomenden heeft men huisvesting kunnen verlenen in door Ara bieren verlaten woningen, maar men stelle zich daar niet al te veel van voor, want wat in Nederland „woningnood" noemen, is nog maar kinderspel bij wat Israel te zien geeft. Een gezin tot en met vier per sonen krijgt een kamer toegewezen: pas bij meer dan vier volgt een tweede ruimte. Daarenboven wordt met inspanning van alle krachten en aanwending van alle be schikbare middelen getracht het aantal woningen uit te breiden, maar tegen een jaarlijkse stroom van om en bii de 250.000 immigranten is niet op te werken, ock al gaat men bij de bouw te werk met een vaart waarvan wij ons in Nederland geen voorstelling kunnen maken. Israel telt maar 1 millioen inwoners, met inbegrip van de laatste aangekomenen. Toch zag het kans in een jaar 7000 wonin gen te bouwen. Niettegenstaande alle inspanning kunnen 90.000 immigranten niet in woningen wor den ondergebracht. Zij leven in kampen, welke niet zelden uit tenten bestaan. Tegen het einde van het jaar verwacht men. dat het cijfer tot 100.000 zal zijn gestegen. Zo mogelijk nog lastiger dan de huis vesting is de tewerkstelling der immi granten. Slechts een betrekkelijk klein deel van hen kiest land- en tuinbouw. Men noemt daarbij het cijfer van 20 proeent. Wat de nederzettingen op het land be treft, daaronder verdienen de collectieve gemeenschappen wel zeer bijzonder de aandacht. Het zijn geen experimenten van het heden, maar er zijn er bij die al dertig a veertig jaar hebben bestaan en daarmee hun bestaansmogelijkheden hebben be wezen. Cyriel Verschaeve overleden Onze Brusselse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Cyriel Verschaeve, de Vlaamse priester dichter. die tijdens de bezetting een van de kopstukken der collaboratie was, is in Oos tenrijk nabij Innsbrück overleden. Tot aan zijn dood kon hij zich dus aan het Belgisch militair gerecht, dat hem waarschijnlijk tot de doodstraf zou hebben veroordeeld, onttrekken. Zijn groot talent van dichter, kunstcriticus en redenaar stel de hij in dienst van een zeer pro-Duitse politiek, die van Vlaanderen een groot- Duitse gouw moest maken. Korte tijd na ineenstorting van het nazi-regiem leefde hij te Berlijn, waar hij voordien voorzitter was geworden van een Vlaamse emigran ten-regering, die na de verovering van het Westen door de Wehrmacht zich in de Bel gische hoofdstad geïnstalleerd zou hebben. Na de Duitse capitulatie vond hij asyl in een Oostenrijks monnikenklooster, waar hij geestesziek werd. Engels schip met Estlandse vluchtelingen gestrand Het Britse s.s. „Britkon", met een uit Esten bestaande, 33 koppen sterke beman ning, is Maandagnacht voor de Zweedse kust aan de grond gelopen en ernstig ge havend. De kapitein ried de leden van zijn bemanning aan hun identiteit niet in Zwe den bekend te maken, daar zij politieke vluchtelingen zijn en de Russen, indien zij van hun ontsnapping uit Estland op de hoogte kwamen, mogelijk représaillemaat regelen tegen de nog in Estland verblij vende familieleden zouden nemen. Later werden evenwel de namen van de Estlandse opvarenden voor publicatie vrijgegeven. De opvarenden, waaronder vier vrouwen, verlieten het schip in de sloepen. In de loop van de nacht en in de ochtend werden zij door Zweedse reddingsboten uit hun hachelijke positie bevrijd. „Amerika's Koninklijke Familie" is nog zeer populair (Van onze correspondent in New York). Het is voor de Roosevelts klaarblijkelijk moeilijk om uit de politieke zoeklichten te blijven. De weduwe van de president speelt nog altijd een prominente rol in de Ver enigde Staten, Franklin Delano Roosevelt Jr. werd enkele maanden geleden gekozen tot Congresman uit de staat New York in Washington en nu gaat „Big Jim", James Roosevelt, de oudste zoon van de overleden president, een gooi doen naar het gouver neurschap van Californië. Voor „F. D. R. Jr." liggen misschien nog grotere glories in de toekomst dan lid van het Huis van Afgevaardigden. De recente overwinning van Lehman over Dulles in de staat New York heeft de New Yorkse democraten nieuwe moed gegeven. Volgend jaar worden in deze staat verkiezingen ge houden voor het gouverneurschap en moet Dewev zijn plaats verdedigen. Ten eerste heeft Dewey aan prestige verloren en ten tweede is het zeer goed denkbaar dat Dewey zelf overweegt om de politiek op te geven nu het Witte Huis toch niet voor hem weggelegd schijnt te zijn en zich in een particuliere advocatenpraktijk te ves tigen. Het is duidelijk dat hij op deze wijze een aanzienlijk groter inkomen kan ver dienen dan als gouverneur. De democrati sche partij denkt er nu over om Frank Jr. candidaat te maken voor gouverneur van New York. Met een mogelijke candidatuur van Frank Jr. in New York loopt derhalve de candi datuur van James in Californië parallel. TIBET OP DE TWEESPRONG De Tibetanen vinden het maar matig (Van een bijzondere medewerker) Het is nog maar kort geleden, dat in het leidende dagblad van Tibet een artikel verscheen, waarin werd aangekondigd, dat Westerse technici een straalvliegtuig heb ben uitgevonden, waarmee het mogelijk zal zijn in minder dan een half uur van Calcutta naar Lhasa (de hoofdstad van Tibet) te vliegen. Want zelfs Tibet, het meest afgelegen en geïsoleerde land ter wereld begint in te zien, dat die positie niet lang meer zal zijn vol te houden. In de laatste paar jaren zijn vele radio's in het vroegere „verboden land" ingevoerd. Er verschijnt nu een geïllustreerd week blad, uitgevoerd volgens de meest moderne Westerse beginselen, dat bovendien ook zeer moderne advertenties publiceert. Dit modernisme in het oude Tibet strekt zich ook uit tot voetbalwedstrijden, telefoons, gramofoons en de daarbij behorende platen van Tibetaanse, Chinese, Indiase en zelfs wat Westerse muziek. En zo wordt dit land in vele opzichten binnen de cirkel van de Westerse bescha ving getrokken. Ondanks het feit, dat het bijvoorbeeld nog steeds geen internationaal erkende munteenheid heeft en de regering zich eerst kort geleden voor het eerst ge noodzaakt heeft gezien een handelsmissie naar andere landen uit te sturen. En on danks het feit ook, dat het grote, zwerven de deel van de bevolking nog strikt aan de oude principes vasthoudt en vooralsnog zeker niet in staat zal zijn zich aan te pas sen aan de vernieuwingen. Die mensen leven nog in hun donkere tenten van vak- haar: zij beschouwen de wereld als een plaats waar slechts nomaden behoren te werken, te wonen en te trekken en mensen, die dit door een vaste vestiging op een be paalde plaats in de weg staan, bezien zij met grote minachting. Enige malen is geprobeerd deze nomaden wat beschaving bij te brengen door kleine paleisjes te bouwen voor de opperhoofden van de stammen, maar de nomaden lieten hun vee in de paleizen verblijven en ble ven zelf in de tenten in de omgeving wo nen. Zij zijn er van overtuigd, dat de ge hele wereld de nomadische beschaving zal volgen en het is geenszins het nieuws over de atoombom, dat hen deze gedachte heeft doen ontwikkelen. De verandering is moeilijk En zelfs de andere groepen van de be volking merken dat het moeilijk is om de afzondering en de altijd gevolgde gedach- tengang in de steek te laten. In de afge lopen winter nog werd het „frontpagina nieuws" in Tibet gevormd door het op treden van een aantal slechte voortekenen, waaronder de verschijning van een hui lende vogel op het dak van een bekend gebouw in Lhasa. De allerbelangrijkste ontwikkelingen in het naburige buitenland zonken bij dit afschuwelijke nieuws in het niet. En nog onlangs wijdde de belang rijkste Tibetaanse krant de heift van zijn inhoud aan verslagen over de aankomst van twee Boeddhistische reliquieën in India. Ook de houding van de Tibetaan tegen over de Westerse vooruitgang op technisch gebied blijft vreemd. Zij accepteren met graagte ieder gereedschap of werkstuk, dat zonder veel moeite en bijkpmstige nood zakelijkheden kan worden gebruikt. Maar als men het gebruik van een vrachtauto aanbeveelt om een hele karavaan van die ren onnodig te maken, dan constateert de Tibetaan vol afschuw, dat een auto maar een tijdje achter elkaar loopt en dan op nieuw moet „drinken", maar de yak, zeg gen zij dan, blijft doorlopen en kan op bij na alles gevoed worden. Het argument, dat men een netwerk van wegen zou kunnen bouwen en daar „drinkplaatsen" voor auto's langs zetten, zint hen helemaal niet. Zij zijn volkomen bereid om de voordelen van de Westerse cultuur in hun eigen land te ontwikkelen, maar liet idee, dat zich daar allerlei, door hen ongewenste ver plichtingen bij zouden opdringen, maakt hen al weer afkerig. Tegenstrijdighede u Het staat te bezien, of Tibet in staat zal blijken deze houding nog lang vol te hou den. Nog maar kort geleden kocht een Ti betaanse handelsmissie in het buitenland vier spiksplinternieuwe personenauto's, waarvan er nu reeds één in de hoofdstad is aangekomen. Men zou er de Centraal Aziaat van moeten kunnen overtuigen, dat de invoering van Westers materiaal op allerlei gebied hem meer tijd over zou laten om te peinzen over het doel en de beteke nis van het leven. Maar hoewel hem dit inderdaad al verteld is, hoort hij van andere zijde hoe de mensen in de Weste lijke wereld ondanks al die tïjdsbesparen- de instrumenten steeds minder tijd voor zichzelf en hun gedachten overhouden. En hij hoort dan ook, dat een oceaan, waar onze voorouders soms een paar maanden voor moesten varen om de overkant te be reiken, thans met vliegmachines in enkele uren tijds wordt over gevlogen, maar dat het krijgen van een paspoort of een visum voor het verre land de hele reis vaak net zo lang doet duren als vroeger. Korte tijd 'geleden heeft voor het eerst een Westerse vrouw, de echtgenote van een Brits autoriteit, een bezoek mogen brengen aan de Dalai-Lama. Zij vertelde hem, dat een vrouwelijke Britse pilote juist alle be staande snelheidsrecords had gebroken met een bliksemsnelle vlucht van Engeland naar Australië. De Tibetaanse regeerder vroeg daarop op rustig-verbaasde toon: „Maar waarom had ze zo'n haast?" Het zijn twee werelden, die in Tibet tegenover elkaar staan: een wereld van rust en gemak, met alle nadelen en gebrek aan comfort daaraan verbonden en het Westerse idee van snelheid en efficiency, dat toch nog steeds met argwaan door de Tibetanen wordt beschouwd. Het is geens zins uitgesloten, dat op den duur een compromis tussen deze twee strevens iets geheel unieks en bijzonders te voorschijn zal brengen. Staaf van beleg in Nigeria De Britse gouverneur van de West-Afri kaanse kolonie Nigeria heeft voor de ge hele kolonie de staat van beleg afgekon digd na acht dagen van stakingsongere geldheden waarbij 19 personen om het leven kwamen. De relletjes in Nigeria begonnen te Enoegoe, een mijnstad in de Oostelijke provincie van Nigeria, toen de vrouwen van de stakende arbeiders der kolenmijnen de woningen van bedrijfsleiders der mij nen in brand staken. Tijdens verdere on geregeldheden te Enoegoe werden 18 sta kers gedood en 31 gewond door schoten der politie. Ook sloegen de wanordelijkheden over naar de zeehaven Port Harcourt. Een per soon werd gedood en 2 andere demonstran ten werden gewond. (United Press). James heeft thans officieel aangekondigd, dat hij candidaat is en dat hij trachten zal Truman's „fair deal" in Californië te intro duceren. De huidige gouverneur van Cali fornië Earl Warren (die vorig jaar met Dewey werd verslagen als candidaat voor het vice-presidentschap van de Ver. Staten) heeft nog niet bekend gemaakt of hij vol gend jaar candidaat is. Het vuur, waar mede James thans de „fair deal" verkon digt en verdedigt, doet wonderlijk aan, wanneer men bedenkt, dat het dezelfde James is, die in 1948 Truman overboord wilde zetten als democratische candidaat voor het presidentschap. James trachtte toen tevergeefs Eisenhower voor de democratische candidatuur te interesseren. Toen zijn plannetje niet opging en Truman eenmaal herkozen was, kwam hij braaf in de rangen der democratische partij. Een goede naam De Roosevclt-naam is nog altijd ver bazend populair bij de „gewone man" van Amerika. Alle Roosevelt-zoons genieten een prestige, dat ver uitgaat boven hetgeen zij op politiek gebied gepresteerd hebben. Van hun vader hebben zij het vermogen om boeiend te spreken en de beroemde Roosevelt-glimlach geërfd. De Amerikanen, die in het geheel niet houden van erfelijke opvolging in politieke ambten, hebben klaarblijkelijk een zwak voor de charmante Roosevelt-zoons, die overigens nogal wat capriolen gemaakt hebben op velerlei gebied. Gekscherend spreekt men over de Rooseveltfamilie als „Amerika's Koninklijke Familie". James heeft bekend gemaakt, dat hij geen ondersteuning wenst van splinie- partijen, die de communistische tint hebben of die de communistische lijn volgen. Roo sevelt, die thans 42 jaar is, was gedurende de oorlog twee jaar kolonel in het Korps Mariniers. Vervolgens was hij voorzitter van de democratische partij in Californië, maar kreeg daar moeilijkheden, toen zijn loyaliteit ten opzichte van Truman ver zwakte. Watersnood in Italië ROME (United Press). Vernielende slagregens, overstromingen en springvloe den veroorzaakten Zondag vernieling en rampspoed in Italië. Duizenden koeien ver dronken, honderden huizen werden door het woedende water meegesleurd en grote stukken land en boomgaarden werden on der water gezet. Men verwacht dat er vele doden te be treuren zijn. Reddingsploegen voeren uit in roeiboten en verlosten de boeren die op hun daken een veilig heenkomen hadden ge zocht. Te Ponte Gallo bij Bologna werd meer dan twaalfduizend hectare door het water overspoeld, nadat de Reno buiten haar oevers was getreden. Tot overmaat van ramp komen uit de bergachtige gebieden berichten binnen over aardverschuivingen waardoor huizen be dolven werden en vele wegen onbegaan baar werden. Verschillende spoorwegtrajec ten werden niet bereden wegens het weg spoelen van bruggen of het overstromen van de rails. Bij Rimini spoelde een springvloed enkele kilometers strand weg, plus een gedeelte van de electrische leiding van de stad en een paar zomerverblijven. Van Florence en Pisa uit vertrokken trucks met reddingsploegen naar de ver schillende overstroomde gebieden. Honderden boeren werden van huis en haard verdreven. Op alle daken en in alle bomen zaten mensen, die inderhaast hun kostbaarste bezittingen bijeen hadden ge gaard, op een reddingsboot te wachten. In de stad Pisa stonden verschillende gedeelten van de stad onder water en een groot gedeelte van de bevolking moest ge- evacueerd worden. Mijnbrand in Saksen Vierhonderd, enkele duizen den of géén doden? Het met Britse licentie verschijnende Berlijnse blad „Telegraf" meldt, dat Don derdag brand is ontstaan in een uranium- mijn te Johann-Georgenstadt in Saksen (Russische-zöne van Duitsland) en dat 400 mijnwerkers om het leven zijn geko men. Volgens de avondeditie van de „Te legraf" geloofde men, dat een paar duizend mensen hierbij om het leven waren ge komen. De brand zou overgeslagen zijn naar een bunlcer met springstoffen. Doordat de lift brand vloog, aldus het blad, konden slechts enkele mijnwerkers zich in veilig heid stellen, reddingsploegen konden niets uitrichten, omdat zij geen gasmaskers had den. Het Oost-Duitse persbureau ADN meldt thans, dat er geen doden zijn te betreuren. Het blad verklaart: „Een brand, welke uit brak in een mijn te Johann-Georgenstadt tengevolge van kortsluiting, is door de plaatselijke brandweer tezamen met tech nische eenheden van de mijn geblust. De mijnarts behandelde negentien gevallen van lichte rookvergiftiging. In geen enkel geval was opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Een gemeente-ambtenaar van Johann- Georgenstadt had te voren ReuL-r getele foneerd, dat drie of vier mijnwerkers om het leven waren gekomen en dat er in de mijn weer normaal werd gewerkt. F.A.O. krijgt haar hoofd kwartier in Rome WASHINGTON. 29 November (United Press.) De Voedsel- en Landbouworga nisatie van de UNO heeft vanochtend een kwestie die haar al vier jaar lang veel hoofdbrekens bezorgt opgelost door bij stemming te besluiten het permanente hoofdkwartier te Rome te vestigen. Met 30 tegen 28 stemmen werd aan Rome de voorkeur gegeven boven een plaats in de Verenigde Staten, na een debat van acht uur en drie stemmingen. Opinie-onderzoek naar de Britse politieke voorkeur De „News Chronicle" publiceert de uit- I slag van een opinie-onderzoek over de vraag „als u morgen ter stembus werd ge- roepen, op wie zoudt u dan stemmen?" 48 procent van de ondervraagden ver klaarde op de conservatieven te zullen stemmen, 38 procent op de Labourpartij, 13 procent op de liberalen en 1 procent 0 andere partijen. Getrouwd: Mr. H SIERTSEMA en C. TEERINK De heer en mevr. Siertsema- -Teerink zeggen mede na mens wederzijdse ouders, hartelijk dank voor de bij hun huwelijk betoonde be langstelling. Amersfoort, 29 Nov. 1949. 2 December zal het de dag zijn dat onze geliefde ouders de heer en mevrouw KORS-KUIJTEN, Burgwal 74, Hun dankbare kinderen Jan en Cor Met grote droefheid ge ven wij hiermede kennis van het overlijden van onze vertegenwoordiger voor Noordholland de heer J. WESSELING Wij verliezen in hem een getrouw en toegewijd me dewerker. Eindhoven, 26 Nov. 1949. Directie der N.V. Linnenfabrieken E. J. F. v. Dissel en Zonen Heden overleed tot onze grote droefheid onze beste broer, zwager en oom LAMBERTUS JAN SABELIS in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam: P. Sabelis. Heemstede, 27 Nov. 1949. Nic. Beetsplein 6. Op verzoek van de over ledene heeft de begrafenis in alle stilte plaats gehad. Zaterdag 26 November overleed in de leeftijd van ^4 jaar Mevr MARIA JACOB A GRANSBERGEN geb. STAM Zij ruste in vrede. Aerdenhout, Vogelenzangseweg 50. Uit aller naam: Mr. M. J. C. Vrij Ex. test. Liever geen bezoek. De crematie zal plaats hebben Woensdag 30 No vember a.s., na aankomst van trein 13.07 uur te Driehuis-Westerveld. RECTIFICATIE. In de overlijdens adver tentie van Mevr. E. v d. Worm-Delfos leze mén: Bandjermasin Borneo: M. E. Verhoef-v. d. Worm J. Verhoef Marian. Dr. M. H. P. M, Eysvogel Kcel-Neus-Oorarts, DONDERDAG AFWEZIG JAC. VAN MARIS (Welf specialist) Ontvangen: WELF Pantoffels Beperkte voorraad. Barrevoetcstr. 19. Tel. 15051 Ria Roozen HYACINTENLAAN 31 Tel. 15730. Med. Gedipl. Gelaat-, Hand en Voetverzorgster. NIEUWE GRACHT 23. HAARLEM in verband met de komende feestdagen K R U IJ E R'S MACHINEFABRIEK C.V. - HAARLEM 1874 1949 Hiermede berichten wij dat wegens het bestaan onzer fabriek op 1 December 1949 fabriek en kantoren zullen zijn gesloten. Gelegenheid tot bezoek van 35 uur, 's middags Ingang Fabriekstoegang; Regulierstraat 40. Tel. 13808. Beherend Vennoot: P .KRUIJER Sr. dag van verwachting Laat U door de Sint verrassen met een practisch en mooi geschenk uit onze uitgebreide collectie in: L I N GROOTE HOUTSTRAAT 135 HAARLEM Meisje, 21 jaar, werkkr. in Hlem hebb zoekt KAMER met voll. pens. bij net gezin. Brieven no. 4455. per paar f 8. Dierenparadijs „Wouwerda" Wouwermanstr 1. Tel. 20184 Loten o.a. Wilhelminastr. 2 Wegens bijzondere omstan digheden ter overname aan geboden (merk Zimmerman) Krela- gestraat 14, Hrl. In villa te H'stede per 1 Jan, '50 aangeb. voor echtp. z. k. c. v., tel., gebr badk. 1 min. van bush. Br. no. 4450. AANGEBODEN: 2 ineenlopende gemeub. kamers GROTE HOUTSTRAAT 36 TELEFOON 10568 St. Nicotaas geschenken waar men iets aan heeft Alvorens uiv St. Nicolaas inkopen te doen PARFUMERIE Paarlaarsteeg 3-5-7 Gr. Houtstr. 129 Ruime keuze in

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8