Haarlems Dagblad Puccini Twee vliegtuigen stortten bij landing neer: 34 doden Weerbericht 61c Jaargang No. 19412 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 30 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per-week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn ^prctttc tjaarirmscbc Courant (anno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET WAS GISTEREN een kwart eeuw geleden dat de Italiaanse opera-compo- jjjst Giacomo Puccini, 66 jaar oud, te Brus sel stierf. Hij heeft uitsluitend opera's ge componeerd. Drie daarvan: La Bohème (1896). La Tosca (1900) en Madame Butter fly (1904) hebben hem wereldvermaardheid «ebracht. Ook in Nederland zijn die drie opera's talloze malen ten tonele gebracht en zij hebben overal hun plaats op het répertoire behouden. In een aantal landen is'dat ook het geval geweest met Manon i.escaut (1893) ofschoon hij al de vierde componist was die door de gelijknamige roman van l'Abbé Prévost tot het scheppen van een opera werd geïnspireerd, en onder je drie anderen de Franse componist Jules Massenet met zijn „Manon" een groot suc ces had behaald. Puccini schreef nog ver scheidene andere opera's, waarvan enkele in muzikale qualiteiten niet bij zijn grote successen achterstonden, maar in de pu- biieke waardering geen stand hielden door tekortkomingen in het libretto. Hij liet de oflna voltooide opera Turandot na; van dit werk op Chinese motieven ging een jaar na rijn dood. nadat het door een ander was afgemaakt, de première. Het wekte verras sing. omdat Puccini er een geheel nieuwe koers in had gekozen en een grote taak aan de koren had toebedeeld. Het wekte de ge dachte dat men, als hij was blijven leven, een merkwaardige nieuwe ontwikkeling van zijn werk had kunnen beleven. Maar Turandot verwierf niet snel de bijval van het grote publiek; zijn kostbare enscènering beeft ook wellicht de altijd in financiële zorgen verkerende opera-gezelschappen er van weerhouden. Puccini heeft bij zijn leven groot succes jekend en de tallozen ook in ons land die La Bohème, La Tosca en Madame Butterfly gehoord en gezien hebben en de muziek vooral van La Bohème en Butterfly ken nen zullen zich hem als een lievelingskind der Fortuin voorgesteld hebben. In refe rentie-werken vindt men hem vermeld als „öe grootste Italiaanse opera-componist na fefdi" en de tweede plaats na zulk een genie al is die dan door de grenzen van èén land bepaald, Italië Is toch bij uitstek het land van de opera lijkt een zeer glo- rieuse. Er ligt ongetwijfeld een heel lange afstand tussen de wonderbaarlijke schep pingskracht van een Verdi en die van de componist van La Bohème en Butterfly. Dat geeft nog geen verklaring van de ver guizing, soms bittere verguizing, die Puc cini van de zijde van vele critici ten deel is gevallen. Wie zich het leven van een zo succesvol componist als deze voorstelt als een weg over rozen vergist zich deer lijk. Menige eenvoudige muziekliefhebber, de man benijdend die zulk een verovering bereiken kon, zou dergelijke stormen niet het hoofd hebben kunnen bieden en zijn werk ongeschokt voortzetten. Men heeft Puccini vooral jacht op goedkoop succes verweten. Hij is als een handige exploitant van populariteit en als een slordig en haas- lig werker uitgekreten. Hij werd vergeleken met groteren dan hij en kwam daar onge twijfeld slecht af hetgeen overigens een gemakkelijke methode is en sommigen voorspelden met .zekerheid dat zijn .schép pingen van korte levensduur zouden zijn. Dat is zeker niet bewaarheid; een halve eeuw na hun premières hebben de grote successen nog steeds niet aan populariteit ingeboet. Al was de critiek ten dele juist, zij liet na de -grote eigenschappen van Puc cini's talent in het licht stellen, waartoe een rijke melodische begaafdheid en gevoel voor het theater behoorden. Hij was uitsluitend en bij uitstek tot de muzikaal- dramatische kunst geroepen; of bijvoor beeld een mate van grove toneel-effecten in La Tosca afbreuk aan die opera deed kon zijn wezenlijke grote gaven geen afbreuk doen. La Bohème, gebouwd op vier taferelen uit de roman La Vie de Bohème van de Fransman Henry Murger, die het leven dei- bohémiens van het oude Montmartre in een poëtische visie geschilderd had, sleepte bij de eerste opvoering onmiddellijk de Ita liaanse geestdrift mee en ving spoedig zijn zegetocht door de wereld aan. De kleine opera Madame Butterfly, muzikaal wellicht zijn best-geslaagde werk, begon daaren tegen met een fiasco, misschien omdat men het ongewone Japanse milieu aanvankelijk niet aanvaarden wilde. Maar zoals dat wel eens meer gebeurd is: een maand of drie later verkeerde de mislukking plotseling in een storm van bijval. De kleine stad Brescia was de eerste die Butterfly toejuichte en het keerpunt bracht: een derde groot succes was geboren. Het moet Puccini bijzondere vreugde en voldoening geschonken hebben, want de glorie van La Tosca, vier jaar te voren, had hem juist in die tijd zoveel bit tere tegenstand gebracht. In 1910 herleefde die nog eens sterk bij een nieuwe opera, op een Wild West-libretto gecomponeerd; in zijn latere levensjaren verwierf hij weer erkenning met de opera Trittico en met drie opera-éénacters, waarvan Gianni Schicchi nog op vele opera-répertoires is gebleven, zij het dan niet in ons land, waar de muzi- kaal-dramatïsche kunst nu weer in betere omstandigheden verkerend zoveel jaren varr verwaarlozing heeft gekend. Tot verdriet van velen en tot nadeel voor de veelzijdigheid van onze cultuur. R. P. Waarnemend president van China naar Amerika Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een bezoek van Li Tsoeng-Jen, waarnemend president der Chinese natio nalistische regering, aan de Verenigde Staten. Het is te Washington niet bekend, of om een visum is verzocht, doch volgens be richten uit Hongkong heeft generaal Li het Plan naar de V. S. te komen „om zuiver persoonlijke redenen", in de eerste plaats voor een medische behandeling. Hij heeft reeds enige tijd in een ziekenhuis te Hong kong doorgebracht. Arrestatie van Fransen in Polen gaat verder De Poolse veiligheidspolitie heeft te Warschau Guy Auffret, een Franse han delsbediende, gearresteerd. In Franse kringen te Warschau krijgt men de indruk, dat de Poolse autoriteiten alle Fransen in Polen (150 in totaal) als Eijzelaars willen gevangen houden. Vliegrampen in Frankrijk en Texas Overlevenden konden uit de brandende wrakken ontkomen Opnieuw zijn twee volbezette passagiers vliegtuigen neergestort, thans in Frankrijk en in de Amerikaanse staat Texas, waarbij in totaal 34 doden zijn te betreuren. De Franse machine, een DC 4 van de „Air France", verongelukte nabij het vliegveld Bron ten Zuid-Oosten van Lyon, op zijn reis van Parijs naar Tunis, toen het op het vliegveld van Lyon wilde landen. Het vliegtuig had 32 passagiers en een vijfkoppige bemanning aan boord. Drie leden der bemanning en twee passagiers verloren het leven. De overigen konden zich bijtijds uit het brandende wrak bevrijden. De Amerikaanse DC 0', van Washington op weg naar Mexico City. stortte neer bij Dallas in Texas bij een mislukte landingsmanoeuvre. Van de 46 inzittenden kwamen 29 mensen om het leven. De anderen konden door toegesnelde omwonenden uit de vlammen worden gered. Het toestel was in de lucht onklaar geraakt en had vlak voor het ongeluk een der propellers verloren. Drie gebouwen in brand De Amerikaanse machine kwam in de vroege ochtend van Dinsdag op het vliegveld van Dallas aanvliegen. Dallas was een normale pleisterplaats voor de machine op deze route. Tijdens de lan dingsmanoeuvre'seinde de piloot dat hij „iets verloren had". Onmiddellijk daarna zag het personeel van het vliegveld de ma chine overhellen en op enige afstand van het vliegterrein naar de grond duiken. Het toestel raakte een telegraafpaal en botste tegen een gebouw, waar een werkplaats voor vliegtuig-reparaties gevestigd was. Daarna kwam het in aanraking met het gebouw van de luchtvaartschool en een bijgebouwtje daarvan. Alle drie de gebou wen raakten in brand en het toestel sloeg in vlammen gehuld neer. Verscnillende in zittenden werden uit de machine ge slingerd, anderen konden zich uit de vlam men redden en weer anderen werden eruit getrokken door toegesnelde ooggetuigen. Men kapte met bijlen gaten in .de romp, doch 29 inzittenden, onder wie twee leden der bemanning, kwamen in de vlammen om die razend snel om zich heen grepen en de redders terugdreven. De gezagvoer der Claude, de tweede piloot Lewis en de mecanicien Forbes werden gered doordat zij uit de vallende machine werden ge slingerd. De twee "stewardessen kwamen in de vlammen om. Een kind van bijna twee jaar en zijn ouders ontkwamen aan de dood en werden niet ernstig gewond. Ze ventien personen in totaal brachten er het leven af. Enkelen van hen moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd wegens brandwonden of „shock". Volgens de eerste verklaringen van over levenden brandden enkele motoren van het Vliegtuig reeds voordat dit in aanraking kwam met de gebouwen. De tweede piloot verklaarde dat hij vlak voor het ongeluk de benzinetoevoer naar alle vier de moto ren had afgesneden om uitbreiding van de brand te voorkomen. Koelbloedige steward Aan het dappere optreden van een steward, die in de Franse DC 4 zat, welke bij Lyon verongelukte, is het te danken dat bij dit. Qiigelük nóg. .niet meer slachtoffers zijn gevallen. De'Franse machine, die in de mist op het vliegveld Bron wilde landen, schoot over het vliegveld heen en kwam in heuvelachtig terrein zo ongelukkig" aan de grond dat ze over de kop buitelde en in brand «raakte. De machine werd nagenoeg geheel vernield door de klap, doch de brand brak pas enkele seconden later uit, waardoor enig respijt ontstond voor de in de wrakstukken beklemde passagiers. De steward, ^Ziegleï genaamd, verloor zijn tegenwoordigheid van geest geen moment en hakte met een bijl de verwrongen romp open, waardoor hij een aantal gewonde in zittenden naar buiten kon helpen voordat de inmiddels in de kop der machine ont stane brand de passagiersruimte had be reikt. Vijf der inzittenden werden bij de botsing gedood, onder wie een echtpaar, Haik genaamd en drie van de vijf leden der bemanning, de piloot, de marconist en de mecanicien. Vijftien inzittenden liepen kwetsuren op, de anderen kwamen met de hevige schrik vrij. Tsjoengking zonder strijd in communistische handen Tsjoengking, de derde hoofdstad van de nationalisten, is zonder strijd in handen van de communisten gevallen. Dit is mede gedeeld door nationalistische ambtenaren, die vandaag per vliegtuig in Hongkong zijn aangekomen. Zij zeiden voorts, dat de nationalisten begonnen zijn Tsjengtoe te ontruimen, 300 km ten Noord-Westen van Tsjoengking. „Air France" geeft als vermoedelijke oorzaak van het ongeluk atmosferisch on gunstige omstandigheden op. Er hing een laag wolkendek boven de omgeving van het vliegveld en de piloot heeft zich waar- schijnlijk vergist in de plaatsbepaling van de landingsbanen. De machine kwam niet ver van het vliegveld neer op voor lan dingen volkomen ongeschikt terrein met heuvels en bebossing. Nederlands pianist gewond In het toestel bevond zich één Nederlan der, de Haagse pianist Dani Wayenberg, die slechts licht gewond werd en spoedig het ziekenhuis van Lyon, waar hij werd opgenomen, zal kunnen verlaten. De ove rige inzittenden waren allen Fransen of Noord-Afrikanen. Dani Wayenberg ver klaarde tegenover Reuter dat hij als door een wonder gered was. (United Press en Reuter) Spaak over de taak der Europese Beweging LONDEN, 29 November (Reuter). De voorzitter van de Europese Assemblée, Paul Henri Spaak, heeft vandaag op een verga dering van de Britse raad van de Europese Beweging te Londen gezegd, dat de Euro pese beweging zich de steun van de gewone man moet trachten te verwerven. De Euro pese Beweging moet gesteund worden dooi de politieke opinie wil zij dat de regeringen meer stoutmoedigheid zullen tonen. Voorts is het de taak der beweging een stap voor waarts te zetten ten aanzien van de kwestie van de politieke structuur van Europa. Een van de voornaamste doeleinden is volgens Spaak te beletten dat Engeland hoe langer hoe minder belang gaat §tellen in het Euro pese ideaal. Spaak zeiife persoonlijk geen afkeer te hebben van een geschreven con stitutie „gelijk sommigen van mijn Britse vrienden". Hij zeide evenwel bereid te zijn van dit denkbeeld af te stappen wanneer Engeland dan zijn aandeel zou aanvaarden. Volgens Spaak moesten de bevoegdheden van de consultatieve vergadering, het mi nisterscomité en de permanente commissie vastgesteld worden. De Assemblée moet practische uitvoering kunnen geven aan de realiteiten waar zij haar goedkeuring aan hecht. Spaak verklaarde zich bereid de grote mogendheden meer stemmen te geven, doch waarschuwde tegen het veto. Hij hoop te, dat Duitsland van zijn verlangen tot samenwerking blijk zou geven. Desgevraagd verklaarde Spaak tegenstander te zijn van opneming van het Vaticaan als staat in de Raad van Europa, daar het Vaticaan een aparte staat is en opneming het homogene karakter van de raad van Europa zou ver storen. Een D.C. 6-toestel van een der Amerikaanse luchtlijnen is gisterochtend bij Dalian in Texas neergestort en in brand gevlogen. Het toestel was onderweg van New Yortz naar Mexico en stortte neer bij een landingspoging. Negen-en-twintig doden zijn uit het vliegtuigwrak geborgen. De felle brand op de plaats van het ongeluk. WYSJINSKI IN DE UNO: „Russische politiek sinds 1917 is vredespolitiek" De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Wysjinski, heeft Dinsdag in dé Algemene Vergadering der UNO, bij het debat over het Sovjet-Rus sisch voorstel tot het sluiten van een vijf- mogendhedenpact tot versterking van de vrede, verklaard, „dat de UNO de weg opgaat van de: Volkenbond zaliger gedach tenis". - - Wysjinski zei, dat er drie „leugenachtige en lasterlijke'' beschuldigingen zijn geuit tegen de Sovjet-Unie, namelijk dat zij een communistische wereldrevolutie steunt, dat zij niet bereid is het vreedzame samen gaan van communistische en kapitalistische landen te aanvaarden en dat zij een nieuwe oorlog voorbereidt. Wysjinski ontkende dit en gaf een overzicht van de Sovjet-Russi sche politiek, die hij een vredespolitiek noemde, sedert 1917. Daarop sprak de Amerikaanse afgevaar digde Warren Austin met nadruk de be schuldigingen van Wysjinski, dat het At lantisch pact en het Brussels pact tegen de Sovjet-Unie gericht zijn, tegen. Mr. G. J. van ITeuven Goedhart ver klaarde namens de Nederlandse delegatie, dat deze geen deel zou nemen aan het de bat over het Russische voorstel voor een vijfmogendliedenverdrag. Hij zei, dat het reeds dagen lang in de politieke commissie was besproken en dat verdere besprekingen tijdverkwisting zouden zijn. Hij zeide te hopen, dat de andere delegaties het Neder landse voorbeeld zouden volgen. Franco zou graag Amerikaanse hulp hebben „Want Spanje is een belangrijke j vesting tegen het Oosten" „Als hoofd van de Spaanse regering is j het voor mij moeilijk de vijandige houding 1 van de Amerikaanse regering te begrijpen, I want nu meer dan ooit zouden dc Wes terse landen verenigd moeten staan ten opzichte van het communistische gevaar uit het Oosten", zo verklaarde Franco tij dens een interview dat hij te Madrid heeft toegestaan aan de Amerikaanse journalist Constantine Brown, van de „Evening Star" uit Washington, „Spanje", aldus de Caudillo, „is een der belangrijkste vestingen van de Westelijke verdediging omdat het een achterhoede is die het hoofd kan bieden aan de aanvallen van een onverhoedse invaller". Franco zeide, dat de Russen het strategische be lang van Spanje zeer goed begrijpen, en „sedert vijf jaar niets nalaten om in Spanje onrust te zaaien". Hij verklaarde voorts, dat „benden terroristen, die in 1939 naar Frankrijk zijn gevlucht, van daar uit op nieuw over de Spaanse grens komen, hoe wel het grootste deel van hen zich laat gevangen nemen". „Die terroristenbenden pogen Spanje binnen te komen als voorposten van het rode leger, dat van plan is zijn parachu tisten in te zetten op de dag, welke Moskou geschikt zal oordelen om de open strijd met het Westen te beginnen", aldus Franco. Na te hebben verklaard, dat Spanje maatregelen heeft genomen ter uitschake ling van de agenten, die gepoogd hebben Spanje te betreden of die daarin zijn ge slaagd, zeide hij, dat zijn land Amerikaan se hulp nodig heeft ter verbetering, van de technische uitrusting van het Spaanse leger. Tegen de zware druk van Duitsland in, kon Spanje in de oorlog neutraal blijven, aldus vervolgde de Caudillo, wat, sinds Nieuwe Amerikaanse proef nemingen met atoomwapens Op Eniwetok in de Stille Oceaan Gisteravond is te Washington officieel bekend gemaakt dat de Verenigde Staten voornemens zijn een nieuwe reeks proef nemingen met atoomwapens op het atol Eniwetok in de Stille Ocoaan uit te voe ren. Deze proefnemingen hebben ten doei de doelmatigheid vast te stellen van de verbeterde atoomwapens, waarover de Verenigde Staten, na de laatste proefne mingen op Eniwetok in begin 1948, de be schikking hebben gekregen. De proefnemingen geschieden op geza menlijk advies van het Amerikaanse ministerie van defensie en de commissie voor de atoomenergie aan president Tru man. In alle fasen van de proefnemingen zullen de veiligheidsmaatregelen, welke overeenkomstig de bepalingen van de wet op de atoomenergie zijn vereist, worden toegepast. Aan de proefnemingen zal worden deel genomen door personeel van leger, vloot en luchtmacht der Verenigde Staten, die als één enkele eenheid, onder gemeen schappelijk bevel van de generaal van de luchtmacht, El wood Quesada, zullen sa menwerken. Aan deze eenheid zullen bovendien deskundigen van de commis sie voor de atoomenergie worden toege voegd. Er is niet bekend gemaakt, wanneer de proefnemingen zullen worden gehouden. Het atol Eniwetok behoort tot de groep der Marshall-eilanden. Deze vroegere Duitse bezitting werd na de eerste we reldoorlog door Japan, ingevolge een man daat van de Volkenbond, bestuurd. Zij werd in de afgelopen oorlog door de Ame rikanen op de Japanners veroverd. Kort na de proefnemingen met atoom wapens, welke verleden jaar zijn gehou den, werd door het Witte Huis een ver klaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de proefnemingen betrekking hadden gehad op drie verschillende atoomwapens, die waren verbeterd en waarvan de uit werking was onderzocht. Mr. Evert Cornells directeur van het Residentie-orkest Tot directeur van het Residentie-orkest is met ingang van 1 December benoemd de vroegere onder-directeur van het Concert gebouw. mr. Evert Cornelis, een vooraan staande figuur in het Nederlandse muziek leven. De heer Cornelis is lid van de Raad van beheer der Nederlandse Opera en secre taris van Wagnervereniging en Holland Festival. Zijn vader, die hij geruime tijd als administrateur terzijde stond, was jaren lang dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest. Het woord is aan Goethe: Wie zichzelf hoog stelt mag anderen niet gering achten. Voor de Stille Armen 2e verantwoording C. M. en J. M. 10,—: H. D. 10.—; Mevr. K. 2.50; J. P. 1,—: N. N. 1.—: M. A. W. G. 10—; M. C. 1.—: Mevr. H. ƒ2.50: V. 5,—: N. N. ƒ10.—: Mevr. S. ƒ5.—: H. ƒ200.—: T. ƒ20.—; N. N. f 50,—: N. N. ƒ2.50: Mr. P. E. B. ƒ25,—; S. V. ƒ1.—; BI. R. v. L. 10.—: G. en H ƒ1.—; I. S. ƒ2.—; Mevr. B. H. 2.50; Jhr. J. Th. V. S. 10.—; J. de B. ƒ25.—; Jhr. F. T. v. B. 25.—. Dagtotaal ƒ432.—. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 1303,—. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107. de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank cn de Amsterdamse Bank. alle tc Haarlem, met vermelding voor dc Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Doodstraf geëist tegen handlanger der Duitsers De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, mr. J. C. Louet Feisser, heeft de doodstraf geëist tegen de 53-jarige koopman H. R. uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd, dat hij van Juli 1942 tot Januari 1945 als V-man spi- onnagewerkzaamheden heeft verricht voor de Duitse „Abwehrstelle Niederiande" en dat hij doorgedrongen is in illegale organi saties. waardoor talrijke geallieerde piloten in handen der Duitsers zijn gevallen. De verdachte, die wordt verpleegd in de ziekenafdeling van het kamp Vught, werd op een brancard de rechtszaal binnenge bracht. Hij verklaarde dat hij „een spelletje met de Duitsers" had willen spelen en in de mening verkeerd te hebben dat zijn chef. de Duitser Kristmann, in werkelijkheid voor de geallieerden werkte. De president liet een verklaring van deze Kristmann voorlezen, waarin gezegd wordt dat verdachte zijn eigen vrouw heeft laten arresteren omdat zij hem tegenwerkte. De vrouw heeft geruime tijd in Duitse con centratiekampen gevangen gezeten. In zijn requisitoir zei de advocaat-fiscaal „Het leed, dat deze man gebracht heeft over mensen, die zich hadden ingezet voor de goede zaak, is enorm". Hij was van me ning, dat verdachtes ziekte bij het bepalen van de strafmaat geen rol zou mogen spe len en eiste de doodstraf. Het Hof zal op 13 December uitspraak doen. Napoleon, buiten Spanje slechts aan j Zwitserland en Zweden is gelukt Het was vooral de communistische pro paganda, die in Amerika en in het Westen „de legende van Spanje's Duits gezind- I heid" had doen ontstaan. Wanneer Duits land er in geslaagd zou zijn Spanje in zijn i spel tcbetrekken, zou de veldtocht in I Noord-Afrika lastiger en bloediger zijn In de openbare zitting van de Haarlemse rechtbank, waarin Dinsdagmorgen afscheid werd genomen van mr. W. M. Paardekooper Overman, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftrad, deelde mr. A. A. L. F. van Dullemeji, procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam (links) de scheidende officier (in het mid den) mee, dat deze door de Koningin benoemd was tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De overhandiging van de „ridderbrief". geweest. Ingeval van oorlog, zo betoogde Franco, zou Spanje's economische en militaire zwakheid rampzalige gevolgen hebben voor het Westen. Beschuldigingen tegen Kostof Het Bulgaarse nieuwsbureau deelt mede, dat Traitsjko Kostof, de vroegere Bul gaarse vice-premiër, zich zal moeten ver antwoorden op grond van de beschuldiging dat hij gepoogd zou hebben de overleden premier Dimitrof te arresteren en „phy- siek te vernietigen". Hij zou tevens mede verantwoordelijk zijn geweest voor het feit dat maarschalk Tito aan de macht gekomen is door hem voor te dragen voor een politieke opdracht in Joegoslavië in 1934, toen Kostof in Moskou werkte voor de organisatie van communistische kaders in de Balkan. Bij zijn terugkeer naar Bul garije zou Kostof in dienst zijn getreden van de Britse geheime dienst. Maandagavond werd in Kingsway Hall te Londen een vergadering gehouden van de Europese beweging. Tot de sprekers behoorden Paul Henri Spaak (links), de aarts bisschop van Canterbury (midden) en Winston Churchill, die vandaag 75 jaar geworden is. Blauw-gele vlag wappert van Zandvoorfs raadhuis De tienduizendste is er! Vanochtend omstreeks half elf werd voor het eerst de officiële Zandvoortse gemeente- vlag op het Raadhuis uitgestoken. Het was ter ere van Willem Eelt je Keur, zoon van de 32-jarige electro-monteur Jacob Keur en diens vrouw Elly Keur-Draaisma uit de Burgemeester Engelbertslraat, die zich er tot in lengte van dagen op mag beroemen op Woensdag 30 November 1949, veertig minuten na middernacht, het inwonertal van de badplaats op het schone cijfer 10.000 te hebben gebracht. Burgemeester Van Fenema liet niet al leen de vlag hijsen; hij ontving ook de ge lukkige vader en enkele ambtenaren in Stijn werkkamer en hield een toespraak, waarin hij zijn genoegen uitte, dat de tien duizendste een oer-Zandvoortse naam droeg en zijn moeder een Friezin is, want Zand- voorts eerste burger bewaart altijd nog een plaatsje in zijn hart voor het land zijner vaderen. Mr. Van Fenema overhandigde Jacob Keur namens de gemeente een spaar bankboekje ten bate van de jonggeborene. Niet alleen mr. Van Fenema had reden tot glunderen, ook de chef van de afdeling Bevolking, de heer P. van der Mye, keek opgewekt. In de eerste plaats is de heer Keur een goede vriend van hem en ten tweede was Willem Eeltje de eerste Zand- voorter die in het pas geopende nieuwe bureau van de afdeling werd ingeschreven. Er waren dan ook niet minder dan vier ambtenaren bij aanwezig! De gemeente was trouwens toch goed vertegenwoordigd, want bij de bevalling assisteerden de ge meente-arts J. Tichelaar en de gemeente vroedvrouw zuster L. Dammers. Moeder en kind maken het goed, de jongen woog bij de geboorte bijna acht pond. Het ziet er naar uit, dat de raadsverga deringen in Zandvoort in de toekomst nog langer gaan duren, want na de eerstvol gende gemeenteraadsverkiezing zal de raad uit vijftien in plaats van uit dertien leden bestaan. Voor het overige zal het bereiken van deze mijlpaal weinig veranderingen tengevolge hebben. Door zijn uitzonderlijke positie als badplaats verkeert Zandvoort administratief reeds in de kringen der „tienduizenden". In 1939 had het inwonertal van Zand voort bijna de 10.000 bereikt, maar door de oorlogsomstandigheden liep dit getal sterk terug. In 1944 waren er nog maar 1400 in woners in de gemeente. WEER TOENEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt ie 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, morgen later op de dag enkele verspreide opklaringen en matige tot krachtige, in de kustprovincies tijde lijk harde of stormachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 1 December: Zon op 8.25 uur, onder 16-33 uur Maan op 14.36 uur, onder 3.51 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 November: Hoog water: 12.19 en 00.00 uur. Laag water: 7.44 en 20.02 uur. Donderdag 1 December: Hoog water: 0.47 cn 23.14 uur. Laag water: 8.43 en 20.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1