(ABdüsYroöP geschenken Geen melkkoeien, doch dienaressen van het streekbelang <~Yiuttige. Aan beperking der consumptie valt niet te ontkomen Radio geeft Donderdag i15 HOEST r PANDA EN DE MEESTE3GGIBS A J Wereldnieuws 1M ïeuwe HJ Itgavein Woensdag 30 November 1949 2 De N.S. en haar dochters Er bestaan over de verhouding tussen de Nederlandse Spoorwegen en hun dochter ondernemingen nogal wat misverstanden, die men in het algemeen kan, beschouwen als gevolgen van de belangenstrijd die er bestaat tussen de particuliere trajectver voerders dat zijn dus de ondernemers die slechts één autobuslijn met ten hoogste een enkele zijtak exploiteren en de streekvervoerbedrijven. Reeds vóór de oorlog was het een uitge maakte zaak, dat er zowel in het personen- als in het goederenvervoer langs de weg meer eenheid moest komen, in het bijzonder dat het „afromen" van vervoer door de verschillende bedrijven onderling moest worden tegengegaan, omdat dit leidde tot een grenzenloze verspilling van energie. Er zijn toen ondernemers geweest die de noodzaak van concentratie hebben ingèzien en in onderling overleg, vaak ook met het brengen van niet onaanzienlijke financiële offers door het overnemen en exploiteren van onrendabele lijnen, streekvervoer- maatschappijen hebben gevormd. Een streekvervoermaatschappij behoeft dus niet noodzakelijkerwijs, zoals wel eens gedacht wordt, een dochtermaatschappij van de spoorwegen te zyn. Met de particuliere bedrijven onderhou den de spoorwegen over het algemeen zeer goede relaties. Zij zien hen meer als mede werkers aan het vervoer dan als concur renten. Nauw contact met het Gewest Uiteraard hebben de spoorwegen zich zelf ook voor het wegverkeer geïnteresseerd, eerst door middel van de A.T.O., later, toen bleek dat de belangen van een gewest beter gediend konden worden door een onder neming, die in dat gebied zelf is gevestigd en dus een nauw contact met de bevolking kan onderhouden, door de oprichting van bedrijven wier terrein van werkzaamheid samenviel met een geografische en econo mische eenheid. De dochterondernemingen kan men in twee groepen verdelen: die. welke in de kern oude tramwegmaatschap pijen zijn en die, welke pas voor en in de ooi-log in nauwe relatie tot de spoorwegen zijn komen te staan en vaak gegroeid zijn uit een enkele lijndienst. In vele gevallen zijn deze ondernemingen groot geworden door de in de oorlog geno men beslissingen van de Commissie-Van Breen, omdat vele kleinere ondernemers toen niet in staat waren aan de hoge eisen, die de omschakeling van hun benzine- tractie op allerlei andere verbrandings motoren in financieel opzicht stelde, te vol doen. Uiteraard is voor die overgenomen concessies een redelijk bedrag betaald. Volledig autonomie Op het bgenblik zijn de spoorwegen de grootste aandeelhouders vaak de enige in veertien grote streekvervoerbedrijven. Dit betekent echter helemaal niet, dat het wel en wee van deze maatschappijen van „Utrecht"' afhangt. De ondernemingen genieten een volledige autonomie en dat kan iedere reiziger die wel eens van verschillende diensten heeft gebruik gemaakt, constateren: de ene maat schappij doet het beter dan de andere, ook al is de ene bus even groen als de andere. Er zijn trouwens dochters die een andere kleur prefeveren. De directeuren voelen zich dan ook zeker geen „filiaalhouders" en staan pal voor hun bedrijven: men kan zelfs zeggen, dat er ook tussen moeder N. S. en haar kinderen vaak een gezonde rivaliteit bestaat. teur enige tienduizenden guldens aan tan tièmes toucheerde. Het gevolg is geweest, dal de Rijksverkeersinspectie de tarieven van deze maatschappij heeft herzien, waar bij bleek dat deze veel te hoog waren. Geen melkkoeien „Goed. maar de N.S. is toch geen philan- tropische instelling", zal men tegenwerpen. Het antwoord hierop luidt: De spoorwegen streven ongetwijfeld naar een redelijke rentabiliteit van hun dochtermaatschap pijen. maar beschouwen deze niet als melk koe. Pas over het vorige jaar (1948) hebben de spoorwegen voor het eerst geprofiteerd van een zeer bescheiden dividend van ver schillende aan hen gelieerde bedrijven. Die winstuitkeringen varieerden van 3'/2 tot 6 In de jaren daarvoor werden de over schotten in de bedrijven gelaten ter ver zekering van een zo gezond mogelijke eco nomische basis. Geen opgedrongen Crossley's In verband hiermee kan meteen de vaak gehoorde opmerking weerlegd worden, dat de N.S. om het bestaande overschot aan Crossley-bussen weg te werken een aantal tramwegen waaronder de N.Z.H.V.M. gedwongen zouden hebben tramlijnen door buslijnen te vervangen. „Er is geen denken aan", zo zei men ons in spoorwegkringen, dat de spoorwegen door maatregelen van een permanent karakter terwille van een tijdelijk voordeel de bedrijfsvoering der bedrijven zouden willen beïnvloeden. Verdeling van het vervoer De spoorwegen hebben slechts belang bij een rechtvaardige verdeling van het reizi gersaanbod over de twee belangrijkste vor men van vervoer: de rail en de weg. Daar bij is het logisch, dat zij er niet veel voor voelen, dat trajecten waarin grote kapitalen zijn geïnvesteerd, door vrijwel evenwijdig lopende concurrerende buslijnen onrenda bel worden gemaakt. Nu de herziening van det Wet Autover voer Personen de vorige week door de Eer ste Kamer is aangenomen, kan de Commis sie Vergunningen Personenvervoer een be gin maken met de verlening van definitieve concessies. Het kan evenwel nog wel een tijdje duren voor de situatie in het autobus- verkeer is geconsolideerd. Iedere belanghebbende kan namelijk tegen een beslissing van de C.V.P. in beroep komen, waardoor de beslissing wordt op geschort. Gezien het feit. dat na de oorlog voor alle autobusdiensten opnieuw ver gunning moet worden verleend, is het te verwachten, dat een groot aantal beroepen tegelijk zal moeten worden behandeld, zo dat temeer daar vertragingen in de behan deling waarschijnlijk zijn het wel enige jaren kan duren voor de beroepenstroom zal zijn verwerkt. HANDWEEF TAFELKLEED in diverse kleuren REISDEKENS uitgebreide sortering,^ Q "7C Schotse blokken AfcS. SCHOORSTEENLOPERS KEL|M 11 75 zuiver wol I B> OOR FAUTEUILS prima stoffi mooi gebloemd' cretonm Streekbelang praevaleert Men heeft alles gedaan om de band tus sen streek en vervoersmaatschappij zo hecht mogelijk te maken. Representatieve figuren uit het rayon hebben zitting in de Raden van Commissarissen en dikwijls hebben de vertegenwoordigers van de streek in deze lichamen meer stemmen dan de aandeel houders, in casu de spoorwegen. In de tweede plaats heeft men de tan tièmeregeling der directeuren losgemaakt van de bedrijfsuitkomsten, omdat men an ders tegenstellingen forceerde tussen het streekbelang en dat van deze functionaris sen. Bij de particuliere bedrijven is dat soms wel eens anders. Bekend is het geval van een, niet eens zo heel groot, bedrijf in het Noorden des lands, waarvan de direc- St. Nicolaas die gaat straks weer komen Ik zag hem reeds nu in mijn dromen Hij was met een schuit TIP VAN BOOTZ puild' er uit Hij mag zo bij mij binnen stomen. lnz. de Hr. C. J. S. te De Steeg ontv. 1 fl. TIP (Adv.) Voor kunstliefhebbers Het is verbazingwekkend hoeveel goede boeken over kunst er gedurende het afgelo pen jaar zijn verschenen. Vrijwel al deze vindt U bij Boekhandel H. de Vries Ged. Oude Gracht 27 - Jacobijnestraat Haarlem. 138.75 KAPSTOKKEN old finish met jj™ chroom AD. KELIM TAFELKLEDEN uó%"o7037.50 POUFFES prima kunstleder, Qft diverse kleuren A B n ROOKFAUTEUILS met vaste kussens, CA pluche bekleding B a BALATUMLOPER 0.62 Minister Van den Brink: breed, sn gebloemd VITRAGE 90 cm. breed HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Voor de vrouw, 9,35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Promenade-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Carillon, orgel en zang. 11.45 „Denkt u er eens over na". 12.00 Semi- klassieke muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 ..In 't spionnetje". 12.38 Bowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Melropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Trio. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.30 Kaleidoscoop. 1800 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Volksmuziekschool. 19.15 Orgel. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmo- nisch orkest en solist. 21.15 Avondschool. 21.40 Orkest. 22.10 ..Televisie-forum". 22,30 „Die Schöpfung". 23.00 Nieuws. 23.15 Dans muziek. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10,00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orkest en soliste. 11.00 Voor zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Strijkkwartet, 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.80 Platen. 15.45 Bijbellezing. 17.30 Vocaal kwartet. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Pla ten. 18.15 De Christelijke vakbeweging. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziekcauserie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Familiecompetitie. 21.35 Selecta-orkest. 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Vocaal ensemble, cembalo-gezelschap en solisten; 23.40 Platen. Jhr. W. van Tets Nederlands gezant in Praag Jhr. W. van Tets, die in Canada secre taris is geweest van prinses Juliana, is be noemd tot Nederlands gezant te Praag. Mr. P. W. H. Schaepman zal jhr. Van Tets te Dublin opvolgen als tijdelijk zaakgelas tigde. Nieuw middel tegen t.b.c. Prof. Gerhard Domagk, de bekende Duitse medicus en nobelprijswinnaar en zijn assistent dr. Erich Kaufmann verkla ren een nieuw geneesmiddel tegen tuber culose te hebben gevonden, dat dr. Kauf mann „absoluut doeltreffend" genoemd heeft. Hij zei dat sinds het vorige jaar honderden pi'oeven zijn genomen, die alle een volkomen succes zijn gebleken. Het nieuwe middel, aldus dr. Kaufmann, wordt gemaakt in de Duitse Bayerfabrie- ken te Leverkusen onder de naam „tb 1/698 contiben". Het zal alleen aan zie kenhuizen worden verstrekt, daar bij het gebruik voortdurende medische observa tie noodzakelijk is. Dr. Kaufmann deelde verder mede, dat- het Amerikaanse „Shanley Concern" met de Duitse autox-iteiten onderhandelt over hel vervaardigingsrecht voor de Verenig de Staten. H0LTAP KARPETTEN 200 x 275, grote keuze, diverse 7C kleuren en dessins f/ DRESSOIRLOPERS zuiver wol, kelim 1175 MARQUISSETTE Zwitserse invoer, 4 C 90 cm. breed -3. HAARDFAUTEUILS met rieten rug, velours bekleding, 3 vlot model v n BOUCLÉ LOPER 50 cm. breed 3»^ KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 Mr. B. J. Besier naar Leeuwarden Bij K.B. is benoemd tot advocaat-gene raal bij het Gerechtshof te Leeuwardexx mr. B. J. Besier, thans substituut-officier vaix Justitie bij de arrondissements recht bank te Haarlem en advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Mr. Besier promoveerde in 1930 aan de Universiteit te Utrecht. Nadat hij als waarnemend ambtenaar bij het Kanton gerecht te 's-Graverxhage werkzaam was geweest, ging hij in 1934 naar Middelburg, waar hij als ambtenaar bij het O.M. en als substituut-officier bij de rechtbank fun geerde. In Mei 1941 werd hij in Haarlem benoemd als ambtenaar bij het O.M. en in 194^ volgde zijn installatie als substituut officier. Na de bevrijding werd mr. Besier be noemd tot hoofd van de P.O.D. afdeling Haarlem-centrum. Iix November 1945 volg de zijn benoeming als advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Hof in Amstex-dam. Middenslandsproblemen ier sprake Nadat enige wetsontwex-pen van eenvou dige aard onder andex-e een tot be krachtiging van een ordonnatie, waarin aan de Javase Bank wordt toegestaan tijdelijk bankbiljetten van f 0.50. 1.00 en 2,50 uit te geven zonder beraadslaging of stemming waren goedgekeurd, heeft de Tweede Kamer Dinsdagmiddag een begin gemaakt met de beraadslaging over de be groting voor 1950 van het departement van Economische Zaken. De heer Van den Heuvel (A.R.) die met veel van de daden en woorden van de minister zeide te kunnen instemmen, vroeg hoe het verder met de kolen zal gaan en waar de millioeixen voor de in dustrialisatie vandaan moeten komen. Bij de huidige belastingdruk kan er van kapi taalvorming niets komen. Tegen de fun- dering van 's ministers economisch beleid, dat zijns inziens zuiver oppoxdunistisch is, had hij bezwaar. Het gebrek aan spaarzin is xxaar zijn oordeel te wijten aan de wijze, waarop spaarders in het verleden zijn be handeld. De heer S c h m a 1 (C.H.) zeide ver trouwen in het beleid van de minister te hebben. Een aantal middenstandskwesties besprekend vroeg hij bijzondere aandacht voor de positie der sigarenwinkeliers. Met bezox-gdheid zag hij. dat het cadeaustelsel weer de kop opsteekt. Tenslotte bepleitte hij de wenselijkheid van een zelfstandig dii-ectoraat-igeneraat voor de middenstand. De heer Stapelkamp (A.R.) had geen bezwaar tegen overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven, maar wel als het evenwicht wordt verstoord en de verant woordelijkheid der ondernemers wordt uitgehold. Hij vroeg hoe de minister bij vrijblijvende en nog stijgende prijzen de sociale rechtvaardigheid denkt te betrach- ten. De heer Koersen (K.V.P.) hoopte, dat de economische betrekkingen tussen Nederland en Indoxxesië mogen worden bevestigd en uitgebreid. De Benelux-voor- unie besprekend vroeg hij de minister er in het comité van ministers op aan te dringen, de unie zo volledig mogelijk te verwezenlijken. De West-Europese econo mische samenwerking is daarvan afhan kelijk. Voorts vroeg hij inlichtingen over een Nederlands plan, dat aan Amerika zou ziin voorgelegd ten aanzien van het op gang brengen van de „Fibenel". De heer Nederhorst (ax-beid) was van mening dat het verband tussen de economische en sociale politiek in het be leid van de minister niet steeds tot uiting komt. Deze afgevaardigde zou zich kunnen verenigen met de liberalisering van het handelsverkeer als deze gepaard ging met de vorming van nieuwe Europese ox-ganen, die de taak overnemen, welke aanvankelijk was toebedeeld aan bepaalde nationale organen. Als middelen om te komen tot consumptiebeperking noemde hij minder .VQrbruik.van electriciteit. afschaffing van -witbrood en gebruik van kqffiesürrogaat, waardoor ieder gelijkelijk zotï "bëz'uinigen. Wil men onze dollarposilie vex-beteren, dan moet zuinig worden omgegaan met inves teringen. Vex'scheidene stationsverfraaiïn- gen konden zijns inziens best wachten. Bij de arbeiders bestaat alle bereidheid om de productie te verhogen, maar dan moet het nationale productie-apparaat op de meest efficiënte manier worden gebruikt. Ten slotte zei de heer Nederhorst bereid te zijn de minister te steunen in alles, waarmede zijn economisch beleid gediend zou zijn. „Wij eisen niet dat dit beleid socialistisch is, maar wij willen in deze politiek iets van onze eigen denkbeelden terugvinden". Middenstand De heer Hooij (K.V.P.) betoogde, dat de middenstand met velerlei moeilijkheden heeft te kampen. Met de bestrijding der oneerlijke concurrentie moet worden voort gegaan. Hij meende, dat het nu de juiste tijd is om te komen met een ontwerp tot bestrijding van het cadeaustelsel. Voorts Die krampachtige hoestbuien laten U rust nog duur. Uw beklemde borst snakt pijnlijk naar lucht! Spaar Uw longon en neem nog vandaag de ver zachtende, slijmoplossende: 44. Teriüijl Panda sprak met koopman Ibn Knaeiknoei, en Joris Goedbloed stond te peinzen over wat hij nu zou moeten beginnen, naderde van de andere kant zoals we reeds zagen, de deftige Abbas Poespas Pasja op zijn ochtendwandeling. En dat bracht Joris op een gedachte! Met snelle schreden rende hij op de waardige wandelaar toe. en hij stortte zich op hem, terwijl hij hem met een stortvloed van woorden overlaadde. „O, alleredelste Ef- fendi!" zo riep hij. „Welk een geluk dat ik u mag treffen! U goedaardige inborst, uw edelmoedigheid, uw nobele zelfverloo chening zijn mij bekend! Op> de hoeken van de stralen wordt uitgeroepen dal gij de grootste weldoener der wereld zijt! Nimmer deed iemand vergeefs een beroep op 1 ien zo nog meer; en intussen voelde Abbas Poespas Pasja zich aan zijn jas en zijn sjerp en zijn broek trekken, maar dat ging allemaal zo vlug dat hij helemaal niet begreep wat er eigenlijk gebeurde. „Hé, hé!" riep hij. „Wat is er? Waar praat je over?" Maar Joris was al veel verder met zijn verhaal; „....mijn arme, oude oom, van wie ik een nederig oomzeggertje ben, sterft daarginds van honger en koude. Welk een verrukking zal hem doorgloeien nu hij begrijpt, dat gij hem net bijtijds te hulp zijt gekomen! Allah il Allah! .zo zal hij krijten. Uw goedheid is onvergelijkelijk.En toen hij zo ver was, had hij de deftige Pasja reeds de overkleding uitgetrokken. Hij hulde zich er bliksemsnel in en draafde toen naar de plek waar Panda stond en waar de koopman Ibn Knoeiknoei intus sen zeide: „Zeer zeker heb ik de enige echte kroon van Isis, Effendi! Wilt gij die kopen?" „Ik geloof dat ik nog maar net op tijd kom om te verhoeden, dat ons makkertje anderenmale bedrogen wordt!" mompelde Joris. Hij tuas de Pasja al lang vergeten; en deze zat in zijn jaegertje op de achtergrond en begreep het niet. drong hij aan op spoed bij het indienen van een ontwerp inzake winkelsluiting. Pe heer Schil thuis (Arbeid) be sprak ook middenstandskwesties. Zijns in ziens hebben de middenstanders recht op een compensatie voor de huurverhoging. Hij wilde spoedige indiening, van al lang hangende ontwerpen, welke de midden stand raken. Ook wenste hij een commissie, die zal hebben na te gaan of sanering in de middenstand nodig is. Hij wilde be scherming van bona fide tabakswinkeliers. Zijns inziens is het aantal verkoopplaatsen thans te groot. De heer Suurhoff (Arbeid) zeide, dat men de loonpolitiek niet aan te grote spanningen mag blootstellen. Regering en bedrijfsleven waren eind 1948 van mening, dat de economische toestand handhaving van het evenwicht tussen lonen en prijzen wettigde. Na 1948 zijn er geen schokkende gebeurtenissen geweest, die een zodanige ommekeer terxgevolge hadden, dat gespro ken kan worden van consumptiebeperking op grote schaal. De weg tot beperking dei- consumptie en daardoor tot vergroting dei- investeringen loopt zijns inziens niet via een daling van het inkomen der werkne mers. De grote gezinnen hebben meer zijde gesponnen bij de politiek der regering dan de kleine, zo betoogde hij. Tenslotte vroeg hij of de minister al kon mededelen, dat er in Januari een looncompensatie komt. In de avondvergadering was eerste spre ker de heer Cornelissen (V.V.D.) die het met de minister eens was, dat industria lisatie nodig was. Maar de belastingpolitiek bevordert haar allerminst. Spreker betreur de het dat zo weinig voor de'middenstan ders gedaan wordt in vergelijking met het geen voor de arbeiders geschiedt. Er wordt onvoldoende rekening gehouden met de draagkracht van de middenstand. Spreker zeide, dat zijn fractie geen tegenstander van de huurverhoging in het algemeen is, maar er moet onderscheid gemaakt worden tussen woon- en bedrijfspanden. Hij be pleitte een algemene winkelsluitingswet met de mogelijkheid van plaatselijke rege lingen. Ook de heer Verkerk (A.R.) besprak nog middenstandskwesties. Ten aanzien van de verkoop van tabaksartikelen wilde hij koppeling van tabaksvex-gunning aan vesti gingsvergunning en een „demarcatielijn" tussen Hoi-ecabedrijven en sigarenwinkels. Ds heer Hoogcarspel (C.P.N.) be toogde, dat de arbeidende bevolking in de bitterste armoede verkeert en dat de deva luatie loonsverlaging betekent. De minister antwoordt Toen minister Van den Brink aan het woord kwam om de sprekers te beantwoor den, leek het wel alsof men in de college zaal van een economische hogeschool te recht was gekomen. Achter de ministers tafel stond namelijk een drietal grote beeld grafieken in kleur opgesteld, die eerst als stille getuigen dienst deden, maar later door de minister werden gebruikt om zijn be toog te illustreren. Verhoging van produc tie en handhaving van de consumptie zal niet gaan, zo verklaarde hij. Aan beper king van het .verbruik is niet te ontkomen, al zal het met de grootste voorzichtigheid moeten gebeuren. Anders kan de betalings balans niet in evenwicht komen. De regering is voorstandster van vrij making van het Europees handelsverkeer, maar heeft tevens oog voor sommige daar mee samenhangende bezwaren ten aanzien van onze industrialisatie. In antwoord op het Franse voorstel inzake ruimere West- Europese samenwerking op economisch ge bied is er van Nederlandse zijde op gewe zen, dat de mogelijkheid gewenst kan zijn van maatregelen, die een „beschermings"- opvoeding van sommige industrieën zouden kunnen inhouden. Natuurlijk betoogde de minister dat het noodzakelijk is de export te verhogen. Wat de devaluatie aangaat, kreeg men te horen, dat als het gordijn opgaat, zal blijken, dat de stukken op het internationale econo misch schaakbord verschoven zijn. De partij is toch moeilijk gebleken, maar er zit een x-emisekans in. De bewindsman liet zich optimistisch uit over de kansen van onze handelsbetrekkin gen met Indonesië en over de Benelux, die Vorderingen heeft gemaakt. Vandaag zal de minister zijn rede voort zetten. Juridisch. De juridische commis sie van de UNO heeft besloten de Al gemene Vergadering te verzoeken Spanje niet toe te laten als onderteke naar van de conventie betreffende vol- kenmoord, omdat dit land geen lid js van de UNO. Amerika en Engeland dx-ongen aan op algemene aanvaarding van de conventie. Teveel opgebeld? Anna Pauker, minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië en voorvechtster der Cominform, was niet aanwezig bij de laatste Cominform- vergadering in Hongarije. Zij had de reputatie dat zij het enige communisti sche partijlid in het buitenland was dat Stalin kon opbellen wanneer zij wildt Haar afwezigheid wordt in verband ge- bracht met recente berichten die meld- den, dat zij bij Moskou in ongenade wis gevallen. Er ging hem een licht op. De Russische ge- leerde Pavel Borissoff heeft ontdekt dat 40 vissoorten, waaronder zeldzame au- sjovis-vai'iëteilen, op het licht afkomen. Hij heeft de Russische vissers daarom aangeraden gebruik te maken van fel gekleurd licht uitstralende lampen on der water. Vitamine-pillen. Dr. Birger Enochsson, een Zweedse specialist (die ï-heumatisehe aandoeningen met hormoon-injecties en vitamine C bestrijdt) is van oordeel dal het Hongaarse succes in de voetbal wedstrijd tegen Zweden (5-0) te wijten is aan vitamine C. De Hongaren zijn grote fruiteters en daar worden zij licht voetig van, zo verklaart hij. De Zweedse spelers eten teveel vlees en daarom zijn zij traag. Voor de enige. De „Pioneer Women", een Zionistische vrouwen-organisatie In de V. S., heeft besloten 4200 dollar te be steden aan de opvoeding van Isaac Al- lal, het enige kind dat de ramp met de Nederlandse Dakota bij Oslo overleefde. Jarige. Winston Churchill, de leider der Britse conservatieven, wordt vandaag 75 jaar. Hij viert deze dag met een in tiem verjaardagsdiner bij zich thuis, maar heeft verder geen tijd om zijn da gelijkse drukke werkzaamheden te on derbreken. Huwelijksbureaucratie. In Praag is een huwelijksbureau ingesteld, dat alle for maliteiten regelt voor huwelijksplech tigheden. Het bespreekt kamex's voor de wittebroodsweken en zorgt voor foto's en extra-rantsoenen. Geen bediening. De kellners van hotel Majestic in Belgrado voelden zich in hun Joegoslavische eer getast, toen zij moes ten bedienen op een receptie van de Al banese legatie ter ere van de Albanese onafhankelijkheidsdag. „Een nieuwe in trigue tegen het Joegoslavische volk", zeiden zij. „Ons te vragen om voor lakei van de Sovjet-Unie te spelen is vernede rend en offensief. Wij doen het niet!" Wapens. Nederland staat nummer vijf op de voorrangslijsi voor wapenzendingen uit de V.S. Er komen tanks, artillerie, voertuigen en communicatie-middelen. Tesamen met de economische steun, zo zegt men in Washington, vormen deze zaken de beste garantie voor de vrede. Botsing. Toen in Bari (Italië) een groep stakers de politie-verordening overtrad door een optocht te houden, kwam het tot een hevige botsing met de politie. Deze opende het vuur en twee stakers werden gedood. Twaalf politie-agenten werden gewond. Keukenfront. Een aantal genationaliseerde bedrijven in Oost-Duitsland heeft de gewoonte aangenomen om aan de vrou wen van him „activisten" rapporten toe te zenden over de productie-prestaties van hun mannen in de fabriek. Dit zou een bijzondere aansporing voor deze bij zondere arbeiders wezen om hun pro ductie-records steeds weer te verbeteren. Strop. Bij een grote brand in Cambridge is een enorm aantal radio- en televisie toestellen die voor de export waren be stemd, verloren gegaan. De schade be draagt tien millioen gulden. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. thermogene (Adv.) Charles R. Joy en Meivin Arnold, Het Afrika van Albert Schweitzer Vertaald door Jan Spiei-dijk „Het Wereldvenster-", Amsterdam. Er is niet weinig geschreven over Albert Schweitzer en zijn hospitaal in Lambarene dat beter ongepubliceerd had kunnen blijven waarvan het de schrijvers minder oir Schweitzer te doen was, dan om een gele genheid om hun begrip te tonen van de waarde van opofferingsgezindheid, en waar bij de doctor zelf een soort rol te vervullen kreeg als de filmsterren, die bij een bepaal de zeepsoort zweren. De Amerikanen Joy en Arnold doen het gelukkig anders; zij geven voornamelijk een reportage: beschrijvingen van het dagelijks leven, anecdoten, meestal zakelijke commentaren. Dank zij de beschei denheid en belangstelling waarmee zij die hebben uitgevoerd, is hun beeld van de be volking van het hospitaal en van het werk, dat er gedaan wordt, zonder meer in staat om veel van de waarde van Schweitzer's onderneming te verduidelijken niet door diep te wroeten tot alles herleid is op een stuk of wat beginselen, die de lezer ook wel kent. maar door aan het werk de inspirerende kracht, waarmee die beginselen in de practijk worden gebracht, te laten voelen. Er staat een groot aantal goede foto's met uitvoerige toelichtingen in het boek. En tot slot vindt men een artikel van Schweitzer zelf, waarin hij spreekt over de noodzaak om de Afrikaanse negervolken te ontwikke len en beschaven voor men hun aankomt met de politieke onafhankelijkheid, waar zo'n ideaal van gemaakt wordt, maar die op het ogenblik nog weinig waard zou zijn, en terstond beperkt zou worden door afhanke lijkheid op allerlei andere wijzen, zoals economisch. Ovex-igens, behalve dat artikel zouden wij toch niet veel missen wanneer nu eens druk gedaan werd over een andere zendeling-arts ergens in een woeste streek; niet alleen in Lambarene zijn de inboorlingen ziek, noch is Schweitzer de enige blanke die de befaamde zegeningen van de beschaving aan heeft gegeven. Het is toch niet vol te houden dat dat laatste moeilijker zon zijn naarmate men begaafder is en beter Bach speelt. Om bekendheid in het algemeen zou de nieuwe keuze misschien weinig geven, maar des te meer om die bij Amerikaanse philan thropes S. M. Meisjesboeken Voor meisjes van 8 tot 12 jaar schreef Freddy Hagers een fris en gezellig boek („Juffertje Korenbloem") dat werd uitge geven door Kluitman te Alkmaar. Het is een verhaal over een klein meisje, Josientje, dat voor haar gezondheid een poos in een sanato rium wordt opgenomen. Het valt het leven dige kind moeilijk zich aan te passen, maar door de prettige sfeer leert ze zich al gauw schikken en knapt ze volledig op. Zonder sentimenteel te worden geeft dit boek het besef aan de lezertjes dat het leven niet altijd uit rozengeur en maneschijn bestaat, maar dat er ook onder moeilijke omstandig heden nog veel heerlijks te beleven is. De tekeningen van H. Giesen zijn aardig. Voor meisjes van 12 tot 16 jaar verscheen een uit het Noors vertaald boek. eveneens bij Kluitman en geïllustreerd door Nans van Leeuwen. „Zal ik.... of niet?" door Santé Trove is een verhaal van vier vriendinnen die op uitnodiging van de grootvader van een van hen een reis door de Middellandse Zee maken op een vrachtboot. Ze beleven er allerlei avonturen en al lezende krijg je een indruk van verschillende vreemde landen, Het romantische element ontbreekt niet en het slot is een verloving, na de thuiskomst in Noorwegen. Bij dezelfde uitgever verscheen van me vrouw Van der Meer—Prins „De spiegel van het verleden". Dit boek is origineel van opzet en laat een tante aan haar nichtje haar eigen geschiedenis vertellen om te bewijzen dat ruim tien jaar geleden de jonge meisjes te kampen hadden met dezelfde moeilijkheden die de generatie van nu moet overwinnen. Ook toen: werkende jonge menscen die niet altijd tevreden zijn in het ouderlijk huis, die op eigen benen willen staan en dan merken dat ook de vrijheid problemen brengt. Een boek dat jonge meisjes zeker zal boeien. Nog een uit het Noors vertaald boek is Lisbeth, roman voor oudex-e meisjes van Aimée Sommerfelt, eveneens een uitgave van Kluitman. Het is een romantisch verhaal uit het begin van de 19de eeuw en beschrijft de moeilijke toestanden, waarmee de mensen in Noorwegen te kampen hadden. Er komt oorlog met Zweden en de hoofdpersoon. Lisbeth. tx-otseert allerlei gevaren om haar land te helpen. Zij slaagt er in haar gewonde verloofde in veiligheid te brengen. De taal is niet altijd even gelukkig, maar romantisch aangelegde meisjes, die zich voor geschiede nis interesseren, zixllen dit boek wel waar- waar? ca

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2