Engelse ïafelklokken van 'n Betrouwhaarheidsrit VAN NIEL Nederlandse verliezen in Indonesië vxmsl qddm t Woensdag 30 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Wie het vorige jaar de tentoonstelling van „Les ateliers du Goüt" in het Louvre te Parijs bezocht, maakte daar kennis met een geheel nieuw principe voor het presen teren van de kunst der gebruiksvoorwer pen en kleding. Eén zaal, bijvoorbeeld, vertoonde tegen drie muren drie omgeval len oude karossen. De koffers, valiezen en reiszakken waren opengegaan en de kost bare eigendommen der reizigers lagen ver spreid over de weg. Al die kammen, fla cons, brillen, snuifdozen, handspiegels, da meslaarsjes, étuis, kwamen uit musea of uit familiebezit der aristocraten. Alles was antiek en had aan historische personen toebehoord. Een andere zaal heette „De onderbroken soupers". Vijf ramen met smeed-ijzeren balcons waren tegen de mu ren aangebracht. Achtereenvolgens her innerde het daarvoor tentoongestelde aan evenzovele perioden. Omdat wij, de bezoe kers, zo onbeleefd naar binnen gluurden, waren de bewoners overhaast weggegaan, maar zij hadden alles laten liggen: hand schoenen, dameshoeden, tasjes. Het tafel servies en het meubilair - een tafel en twee stoelen. Het werd een evenement, deze idéé van Louis Chéronnet. De ondernemende jonge directeur van het Prinsenhof te Delft, mr. L. J. F. Wij senbeek, heeft begrepen dat voor een ten toonstelling van jachtschilderijen („Merry old England") óók een dergelijke toenade ring tussen het leven en de kunst nodig was. Een echte jachtstoet van kleurige rui ters, met jachthonden en hoorngeschal, was bij de opening der tentoonstelling vóór het Prinsenhof aanwezig. Maar ook binnen zag men: drie antieke schabraken (zilver-geborcluurd op groen en bruin flu weel) afkomstig van F. C. van Reede, Graaf van Athlone, Vrijheer van Ame- rongen (1668-1719), een jachthoorn, een antieke jachtkalender, kunstig gerang schikte herfstbloemen. Zo kreeg deze een voudige, weinig-gecompliceerde kunst de warme sfeer van het leven. De invloed van de Nederlandse schilders op deze Engelse jacht-schilderschool is onmiskenbaar. De grondlegger, Francis Barlow (1620-1702) vertoefde, tijdens de ballingschap van Ka vel II, in Nederland: Hondecoeter, Cuyp! Ook onze Koning-Stadhouder Willem III hield van het werk van Barlow en diens opvolker Wootton. De Nederlander John Wyck (1640-1702) eigenlijk Jan Wijck ge heten, was leermeester van laatstgenoem de. Hij bleef, hier vrijwel onbekend. Er is naar we menen maar één particuliere ver zameling in ons land die een John Wyck bezit. Plet wemelt van Nederlandse namen in deze Engelse jachtschilderschool: Guil- liam van Herp uit Antwerpen (1614-77), Dirk Langendijk (1748-1805). Maar vooral Dirk Maes (Haarlem 1659-1717 Londen) dient genoemd te worden. Hij kwam met Willem III naar Engeland. Zijn „Althorp Park met uitrijdende jachtstoet" is een heerlijk werk. De architectuur, ietwat droog, contrasteert met het poëtisch ge ziene landschap, dat groen-grijs is. Opval lend zijn de kleine mensen- en dieren- figuurtjes erop aangebracht. Een der geëxposeerde doeken ..The turn pike gatevan George Morland (no. 48). Maar onze nationale trots mag ons niet doen vergeten dat deze Engelse School bij zondere kwaliteiten heeft. Wat een fijne miniaturist is Charles Towne (1763-1840), die de oude Nederlanders blijkbaar ter dege bestudeerd heeft. De Wolstenholme's (vader en zoon, die als bankiers failliet gingen, maar als schilders hun. fortuin hèr- wonnen) bezitten een fris scharlakenrood en geestige boom-silhouetten. Qua colorist vormt George Morland's „Draaihek" (zie afbeelding) het hoogtepunt van deze ex positie. Al is de jachtschilderkunst van de olieverf naar de prent en vervolgens naar het koekjes-trommeltje verhuisd, een ex positie als deze herstelt haar weer geheel in de oude glorie. H. SCHMIDT-DEGENER De Indische danseres Mifabai. „de Pavlova van India", danst op het ogenblik in Lon den. Hier is zij in haar creatie als de godin Pdrvathi, de vrouw van Shiva. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: Salzburger Marionetten theater, 3 uur. Krelagehuis: Lezing over „De stenen spreken". 8 uur. Frans Hals: „Twee Yankees in Trinidad", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zo is vader", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De fluwelen hand schoen". 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrijbuiter", 18 j.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De cobra-afgod". 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet van de zweep", 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg ..Tramlijn Begeerte' (Comedia), volksvoorstelling, 7.30 u. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. FILMBEDRIJF „CEBUFA" Verhuur van 8 en 16 m.m. films (Adv.) met maan en slagwerk, in zeer fijne uitvoe ring, wortelnoten, vanaf f 325. UURWERKEN Grote Houtstraat 86 (Adv.) Aantal kleine wetsontwerpen goedgekeurd De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag een aantal kleine wetsontwerpen zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Van de agenda werd afgevoerd het wets ontwerp betreffende goedkeuring van de tegemoetkoming aan personen, die ten on rechte als politieke delinquenten zijn be handeld. Op Dinsdag 6 December zal de Kamer opnieuw bijeenkomen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. Monshouwer, zonder beroep, wonende te Haarlem, Florapark 9. Rechter-commis- saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. W. Koster, vrachtrijder, wonende te Bever wijk, Noorderwijkweg 91. Rechter-commis- saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. Bij beschikking van de rechtbank is in de plaats van mr. J. Jansonius benoemd tot curator in het faillissement van L. W. Kok meubelmaker, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Sperwerstraat 21. mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haar lem, Kruisstraat 1. 's-GRAVENHAGE, 29 November. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 16 November 1949: korporaal G. Vermaas, af komstig uit Arnhem. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Thans is vastgesteld, dat op 7 Januari 1949 door ge weld om het leven is gekomen: korp. inf. J. Wibalda, afkomstig uit Leeuwarden. Ge sneuveld i3 Maart 1949, na vermissing sinds 7 Januari 1949: res. kapt. inf. P. Scheepers, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 13 Juli 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Askan, afkomstig uit Indonesië; 30 Oc tober 1949: Jav. sold. Ie kl. inf. Sipan, af komstig uit Indonesië; 3 November 1949: sold. Ie kl. inf. W. Paath, afkomstig uit Indonesië. Valse handtekeningen op C.P.N.-lijst? Tumult in de raad van Heerenveen In de gemeenteraad van Heerenveen kwam aan de orde een voorstel van de communistische fractie, een toeslag te ver lenen op de uitkeringen voor ouden van dagen en hun aardappelen, vrij wonen en brandstoffen te geven. B. en W. waren tegen dit voorstel. Daarop kwam de CPN- fractie met een voorstel, om in de Kerst dagen een extra uitkering te verlenen van 100,aan gehuwden en 50,aan on- gehuwden. Aan dit voorstel was kracht bij gezet door het indienen van een adreslijst, waarop 128 handtekeningen voorkwamen. Wethouder De Haan nam deze adreslijst onder de loupe en kwam tot de conclusie, dat er 63 van de 128 mensen op de lijst in aanmerking zouden kunnen komen voor deze uitkering. Hij laakte in scherpe be woordingen deze actie van de CPN, die naar hij zeide meer bedoeld was als pro paganda dan om de ouden van dagen een dienst te bewijzen. Daarop ontspon zich tussen de fractieleiders van de CPN en de PvdA een heftig debat. De voorzitter deelde mede, dat hij over woog een rechtsvervolging te doen in stellen tegen de CPN wegens het plaatsen van valse handtekeningen op de door de CPN ingediende lijst. De voorstellen van de communisten werden tenslotte verworpen. Alleen de vier CPN-ieden stemden voor. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Drijvende school In ons bericht over de „drijvende school van Kees Boeke" hebben wij door onjuiste informaties doel en organisatie van dit pro- paganda-instituut te water niet ruim ge noeg omschreven. Het betreft hier namelijk een plan voor een studie-centrum van de „werkgroep aesthetische vorming" van de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs, waarin naast de methode-Boeke ook andere vooruitstreven de onder wijs-systemen vertegenwoordigd zijn. OLDEN VAN DAGEN KLOPPEN AAN BIJ MINISTER JOEKES De minister van Sociale Zaken heeft het dagelijks bestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in audiëntie ont vangen. Het dagelijks bestuur heeft de mi nister verhoging van uitkeringen, kolen- toeslag, vrijstelling van premiebetaling voor ziekenfondsen en vrijstelling van de hogere kosten der radiodistributie gevraagd. De rookworst met de fijne, zachte L rook smaak In winkels mei k ons raambiljeil Maandag werd tn de County Hall te Londen de conferentie geopend van de vrije vakverenigingen, die ten doel heeft een nieuwe internationale organisatie op te richten nu de wereldfederatie in elkaar is gestort; 245 afgevaardigden vertegen woordigden hier 50 millioen arbeiders uit alle delen van de wereld. De Nederlandse gedelegeerden de heren E. Kupers (links), H. Oosterhuts (midden) en Ad. Vermeulen. Miauw internationaal vakverbond in oprichting LONDEN, 29 November (Reuter). De redevoeringen die vanmiddag op het inter nationale vakverenigingscongres te Londen gedurende zes uur in vele talen werden ge houden, duiden er sterk op dat de nieuwe vakverenigingsinternationale, welke dit congres wil oprichten als concurrente van het bestaande wereldvakverbond (W.F.T. U.), bovenaan op haar programma de vol gende twee taken zal plaatsen: strijd tegen het communisme en hulp aan de arbeiders bewegingen in economisch onontwikkelde •landen. Tevoren was de ontwerp-constitutie voor de nieuwe organisatie ingediend door Ar thur Deakin. algemeen secretaris van de Engelse Bond van Transportarbeiders en arbeiders in aanverwante diensten, de grootste bond, die op de conferentie ver tegenwoordigd is. Hij noemde niet-inmen- ging van de werkgevers en vrijheid om openlijk crïtiek te oefenen op de regering de voorwaarden voor een bona fide vak vereniging. De Belg Paul Finet werd vanmorgen tot voorzitter van het congres gekozen. Tot vice-voorzitters werden gekozen: Aguirre (Cuba), Nordahl (Noorwegen) en Adams (Barbados). Vincent Tewson, secretaris generaal van het algemene Britse vakver bond, de T.U.C., werd tot secretaris geko zen. De Nederlandse afgevaardigde E. Kupers, oud-voorzitter van het N.V.V., heeft er op aangedrongen, dat het dagelijks bestuur van de nieuwe internationale organisatie zo spoedig mogelijk het vraagstuk van de in ontwikkeling achtergebleven gebieden in studie zou nemen. Algemene vraagstukken als sociale wet geving, samenwerking met de UNO, strijd tegen dictatuur, verheffing van het levens peil der arbeiders en strijd voor sociale zekerheid en gerechtigheid zouden in het arbeidsveld van de nieuwe organisatie moeten liggen, aldus Kupers. Een mooi plaatje In een min of meer Victoriaans inge richte salon van het Amstelhötel, waar nu en dan het horten en stoten van voorbijgaande binnenschepen als stem men van een andere planeet in door drong, ontving de wereldvermaarde actrice met het roestige haar, Elisabeth Bergner, op een mistige middag in het begin van deze week ons en onze colle ga's op een ongedwongen theevisite. Zij verblijft hier zeer tegen de zin van haar echtgenoot en regisseur Paul Czinner, die haar met lede ogen zag gaan. Dit wilden wij graag geloven. Maar zij werd gedreven door een ontembaar verlangen om het vasteland van Europa terug te zien, waar zij haar jeugd doorbracht en eerste successen boekte, doch waarvan zij achttien jaar geleden afscheid nam, toen Hitier zijn schaduw op de land kaart begon te werpen. Hoe zij Duitsland terug vond na haar langdurige afwezigheid? „Dat kan ik nog niet zeggen. Indrukken van oog en oor zijn niet voldoende. Al mijn oude vrienden zijn weg, behalve een kleed ster en een toneelknecht. Ik zal het eerst allemaal moeten verwerken, zodra ik daar de moed toe bezit. Maar ik ben zo geschrokken, dat ik mijn geboortestad Wenen maar heb overgeslagen. Er be staat geen weg terug, het leven gaat verder". Elisabeth Bergner vertrok in 1931 via Frankrijk naar Engeland en woont nu al tien jaar in Amerika. Na haar optre den in ons land gaat zij korte tijd naar Israël, hetgeen ons inspireerde tot de vraag waar zij zich nu het beste thuis gevoelde. „Dat vraag ik mezelf ook wel eens af, maar ik weet het niet. Ik zou graag in Amsterdam willen wonen of in Stockholm. Het is in de oude wereld veel mooier dan in New York, hoewel daar jeugd en vitaliteit een bijna sym- phoniscli karakter aan deze stad ver lenen. De enige plaats ter wereld waar ik een afschuw van heb is Hollywood!" Iemand wilde weten waarom en kreeg ten antwoord: „Omdat ik er geweest ben. Dan opeens zegt Elisabeth Bergner zonder aanleiding of overgang: „Ik leef nu al twee jaar vegetarisch, overigens zonder een bepaalde reden daartoe. Ik leg mezelf ook wel eens de straf op dat ik drie dagen geen koffie mag drinken. Tussen twee haakjes: hoe spreekt men dat uit in het Nederlands? Iedereen heeft mij gezegd dat uw taal zowel op het Duits als op het Engels lijkt, maar ik versta er geen woord van". Dan pro beert zij een fragment voor te lezen uit de door haar impresario opgestelde le vensbeschrijving: stoedierde eerst alda.alda.aldaar an het Konzerva- to-rioem oen deboetierde als Ophelia ien Zürich wahr (ah that means where!) Alexander Moissi haar ontdeckte. De naam van haar eerste leraar is zij vergeten, zo'n afschuwelijke man was dat. Daarna kreeg zij les van een Span jaard (dat was heel iets anders) die een actrice van haar maakte. Op negen jarige leeftijd stond zij al zo'n beetje op de planken, later speelde zij als stu dente in „Lente" van Wedekind en haar debuut had plaats toen zij negentien was. Behalve als toneelspeelster veroverde zij een uitzonderlijke reputatie als film ster. In Engeland vertolkte zij Rosalind in „Naar het u lijkt" met Laurence Oli vier als tegenspeler. „Ik meg wel zeggen dat ik de weg naar de roem voor hem gebaand heb, want voordien wilde nie mand iets van hem weten". Natuurlijk verscheen ook de traditio nele vraag over de vrije-tijdsbesteding op het tapijt. „Muziek maken, manu scripten lezen of het nieuwste boek van mijn vriend Thomas Mann maar die zijn zo dik dat er voor de andere dingen - des levens meestal geen kwartier meer op over schiet". Iemand anders wilde weten of zij lang nodig had om zich bij de toestan den in Amerika aan te passen. Direct antwoordde Elisabeth Bergner: „Ja. Heel lang. Want ik gedroeg me veel te arrogant. Dat doen daar alle vreemde lingen. Maar op hef ogenblik voel ik me werkelijk helemaal vrij". Hier kwam de fotograaf tussenbeide. Hij zette in twee rijen negen kopjes voor haar neer, duwde haar een verzilverde pot in de hand en verzocht haar bijna bevelend om voor haar gasten thee te schenken. Zij gehoorzaamde, maar wees alle verantwoordelijkheid voor de ge volgen af. Daar stond zij achter de tafel, een kleine, tengere vrouw, zonder schmink, vriendelijk lachend, in een zeil- broek en een witte blouse met Schiller kraag, zo zenuwachtig bij dit ongewone werk, dat zij vier zakjes suiker in het dichtstbijzijnde kopje leeg goot. Toen schitterde het blitz-licht juist op tijd om haar brede glimlach op de gevoelige plaat te vangen. De fotograaf was ge lukkig. „Nou jongens, heb ik effe een moui plaatje?" Iemand zei: „Hij zou een goede foto graaf zijn in New York!" waarop Elisa beth Bergner het gesprek besloot met haar repliek: „Hij is het waarschijnlijk in Amsterdam!" De laatste ronde Wij zagen dezer dagen in een Amster dams warenhuis een droef tafreel. Ten einde de omzet wat te stimuleren, had men namelijk Sinterklaas uitgenodigd om daar zitting te houden. Dat zitting moet niet al te nauwkeurig worden op gevat, want de goede Sint moest rond schrijden over de gehele betreffende verdieping, een methode die zijn actie radius niet weinig uitbreidde. Met de regelmaat van een klok draaide de goed heilig man zijn rondjes die ongeveer een half uur in beslag namen. Totdat de klok tien minuten voor vijf aanwees. De man met de tabberd, die het einde van zijn gecontracteerde dagelijkse ■ambtsperiode zag naderen, begon toen slinks naar de uitgang te schuifelen. Voortdurend murmelende tegen de kin derschare die hem omstuwde: „Jij bent zeker wel een brave jongen, maar je moet goed je tandjes poetsen", begaf hij zich naar het buffet, alwaar hij zijn zak met pepernoten inleverde. Minzaam wuivend naar de hem ach tervolgende jeugd begaf hij zich daarop naar de uitgang. De klok wees vijf mi nuten voor vijf. Toen verstarde zijn minzaamheid. Want in die uitgang stond de onderdirec teur van het warenhuis en deze wees even onverbiddelijk naar het midden van de zaal als een voetbal-scheidsrech ter naar het midden van het veld. Met grote weemoed begaf de Sint zich op de weg terug. Aan het buffet haalde hij zijn zak met pepernoten weer. En met de wanhoop der nutteloze opstan digheid begin hij aan zijn laatste ronde. Picturale woede Als u ooit in het Oosterpark komt en daar een slordige man onder een breed gerande vilthoed driftig op zijn zwart zijden plastron ziet kauwen, dan kunt u er zeker van zijn het pad te hebben ge kruist van een schilder, die ziedend van heilige toorn de letterkunde loopt te ver achten. Wij zagen er één bezig zich de talrijke haren uit het hoofd te rukken onder het slaken van de kannibalistische zinsnede (in artistieke zaken kan men het nu eenmaal niét zonder isme stel len): „Parbleu! Verzen schrijven doe je in de kroeg of op een kille zolderkamer, maar ik, zoon van Picasso, heb een ate lier nodig!" De reden tot deze opwinding staat kadastraal bekend als perceel nummer 82 en is kort geleden door de Rijksge bouwendienst van onder tot boven ge restaureerd. Hier sleet de dichter Wil lem Witsen een kwart eeuw van zijn leven. Lodewijk van Deyssel noemde het eens het mooiste artistenhuis van de hoofdstad. Op de rez-de-chaussée was de werkkamer van Isaac Israels, waar aan het einde van de vorige eeuw de Franse dichter Paul Verlaine logeerde en in een versleten maar nog heel mooie sjamberloek van lichtgele zijde zijn ver zen voorlas aan Willem Kloos, die hij later „een origineel type" noemde. Ook Breitner heeft er gewoond. In het testament van de weduwe Wit senSchorr, die in 1940 overleed, is be paald dat het huis voortaan gratis be woond zal worden door letterkundigen met hun gezinnen, aan te wijzen door een commissie onder voorzitterschap van de burgemeester. Vijf jaar lang wordt nu het Witsenhuis domicilie van de dichters mr. J. C. Bloem, Bert Voeten en Gerrit Kamphuis, welke laatste nu al weer geruime tijd geleden een vers publiceerde dat eindigde met de thans in vervulling gaande regel: „Zal eens voor ons een licht huis openstaan?" In 1955 fungeert de Nederlandse Ver eniging van Letterkundigen als huisves tingsbureau om weer nieuwe bewoners aan te wijzen. Misschien komt dan de beurt aan Simon van het Reve om er zijn r?\ Elisabeth Bergner draagt Donder dagavond in de grote zaal van het Concertgebouw fragmenten uit het Oude Testament voor die het Nieuwe verklaren cn omgekeerd. Verder be staat haar programma uit Frdulein Else" van Arthur Scimitzler en een bedrijf uit „Saint Joan" van Shaw. Hierbij moet aangetekend worden dat de gehele voordracht in de Duit se taal geschiedt. Met ingang van 1 December krijgen enkele schouwburgen weer andere bespelers. Li het Centraal Theater komen Cor Ruys en de zijnen terug met het blijspel „De Zilveren Fluit" en in hel Leidsepleintheater herhaalt Wim Sonneveld zijn cabaretpro gramma „lene-miene-mutte". Hedenavond geeft het Rotterdams Toneel voor de laatste keer een voor stelling van het prachtige probleem stuk „Christopher Blake" van Moss Hart, met Jan Velzeboer in de titel rol. In Bellevue zingt het Christelijk In de hoofdstad uit Mamienkoor „Adama van Schelte- ma" werken van Schubert en Men delssohn. Ten bate van de vereniging Pro Juventute voert de Nederlandse Opera Vrijdagavond in de Stads schouwburg „Hoffmanns Vertellin gen" uil onder leiding van de diri gent Charles Briick. In de Bachzaal zingen op 2 December Roos Boelsma en Ernst Haflinger. Tot 10 December laten „Les presses universitaires de France" in de Uni versiteitsbibliotheek eigen uitgaven bewonderen. In Studio '33 aan de Weteringschans is een expositie van handgedrukte wandkleden door Gras Heijen en Ulco Kooistra. Er is nog veel meer te zien: in de Moderne Boekhandel „Kunst in het bedrijfs leven", in de papiergroothandel Cor- vey aati de Keizersgracht tekenwerk van Jeanne Bicruma Oosting en in kunsthandel Van Meurs een collectie glaswerk. In Museum Fodor blijft de groepstentoonstelling van ,,St. Lucas" \^tot 18 December geopend. avonden door te brengen. Wellicht slaat ook hij dan een boek met herinneringen op aan de tijd, waarin men buitenlandse dichters per open landauer voor een rondrit door de stad kwam halen. Maar de schilders kunnen dit onrecht niet verkroppen. De gewezen eigenaar, zeggen zijbnet de vlammen der veront waardiging lekkend uit de mond, was een lijnrechte afstammeling van de be roemde burgemeester Nicolaas Witsen, van wie ieder weet dat hij Rembrandt protegeerde en niet de een of andere rij melaar. Laten de moderne meesters van het palet zich troosten met de gedachte dat de eerste verdieping tot museum wordt ingericht van honderd schilde rijen, die bij de schoonmaak op zolder zijn gevonden. BOEDA. De toestand van kardinaal Mindszenty PARIJS. 29 November (AFP). Vol gens berichten uit Wenen heeft radio Va ticaanstad gemeld, dat kardinaal Minds zenty zich nog steeds in de gevangenis te Boedapest bevindt. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de kardinaal lichamelijk en geestelijk ge zond is. Hij vast twee dagen per week voor het heil van Hongarije en een dag voor het heil van de gehele wereld. Twee nachten per week slaapt hij op de grond. Volgens dezelfde berichten laten de Hon gaarse autoriteiten kardinaal Mindszenty bewaken door leden van de geheime poli tie der communistische partij. De directeur en de arts van de gevange nis brengen, volgens de mededeling van radio-Vaticaanstad. de kardinaal dagelijks een bezoek. Deze laatste heeft elke bevoor rechte behandeling met beslistheid gewei gerd. De kerkvorst leest slechts zijn brevier en mediteert vaak langdurig over de tekst. DE R0GY ANEGANG 14 naast C. A. LUXE POSTPAPIEREN ook bedrukt met naam en adres of monogram (Adv.) Bietencampagne nog in volle gang Er is dit jaar een geweldige aanvoer van suikerbieten. De suikerfabriek „Holland" te Halfweg heeft nu al 160.000.000 kg ver werkt en men verwacht nog een aanvoer van ongeveer 40.000.000 kg. Voornamelijk komen de bieten uit de Haarlemmermeer- en Wieringermeerpolder en uit Zeeland. Was voorgaande jaren de campagne op dit tijdstip al geëindigd, thans verwacht men dat de fabriek in de derde week van De cember de bieten pas verwerkt zal hebben. VEEHANDELAAR BEROOFD. Een 56-jarige veehandelaar uit Gilze Rijen is in een café in Tilburg door twee mannen neergeslagen en van zijn porte feuille met 1900.beroofd. De politie heeft de vermoedelijke daders gearresteerd. Men is begonnen met het slopen van het station der Nederlandse Spoorwegen te Vlis- singen. Daarna begint de bouw van het nieuwe station. zoudt U kunnen maken mei een bij ons ge huurde wagen. Wij'verhuren uilsluitend per K.M., alléén eerste klas materiaal, dat onder voortdurende en strenge controle staat. Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 (Adv.) Hadhramaut, het stamland der Indonesische Arabieren Hadhramaut, een groot gedeelte van het Arabisch schiereiland, ligt ver van Indonesië af. Toch bestaan er banden en een lezing over deze streek past dus op het program van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Ver eniging „Oost en West". Dat bleek uit de mededelingen, welke de heer D. van der Meulen, oud-resident, en oud-gezant der Ne derlanden in Saoedi-Arabië. die Dinsdag avond in hotel „De Leeuwerik" het onder werp „Hadhramaut. het stamland der Indo nesische Arabieren" behandelde deed De heer Van der Meulen heeft omstreeks 1930 deel genomen aan twee expedities naar dit gebied. In zijn inleiding besprak de heer Van der Meulen de banden welke er tussen Hadhra maut en Indonesië bestaan. De meeste Arabieren, welke daar wonen, zijn uit Hadhramaut afkomstig. Reeds .gedurende vele jaren trekken de bewoners van deze streek weg: zij blijven echter aan hun ge boortegrond gehecht en keren later zoveel mogelijk terug. Aan de hand van een serie lichtbeelden gaf de heer Van der Meulen een beschrijving van Hadhramaut. dat in vroeger eeuwen een belangrijke streek is geweest en vertelde van de levenswijze der bewoners. Er heerste wel vaart, toen er een irrigatie-systeem bestond. Van de havenplaats ?.ïakal!a uit heeft de spreker tochten gemaakt In het binnenland is een uitgestrekte hoogvlakte met kegel vormige ten dele oud-vulkanische toppen. Het is doorsneden van wadi's of diepe kloven met een welig begroeide bodem. Deze wadi's zijn zeer vruchtbaar en er bevinden zich vele dadelbossen. Op vele plaatsen treft men prachtige paleizen aan. De architectuur staat op een hoog peil en berust op kennis en be schaving van het zeer oude volk. De aanwezigen toonder, voor het onder werp, dat weinig behandeld wordt, grote belangstelling.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5