Het HoLand Festival krijgt een bredere basis STOFZUIGERS H A ARDF AUTEUÏLS Ideeën voor cadeaux OPZEELAND j SLEUTEL WEG! Kort en Bondig r 3 man Woensdag 30 November 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Bloemendaalse Openluchttheater w crdt misschien ingeschakeld Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft op een gis teren te Sassenheim gehouden persconfe rentie, in grote lijnen de plannen meege deeld voor het Holland Festival 1950. Bepaalde de aandacht zich in de beide voorgaande jaren in hoofdzaak tot de mu ziek, thans is ook het toneel op het réper toire gebracht. Voorts wil men meer plaats ruimen voor de film en wordt overwogen ook de letterkunde op de een of andere wijze in te schakelen. Daar er in de laatste jaren meer festivals in Europa komen, acht men het nuttig om tot samenwerking te geraken. Binnenkort zullen daarom in Den Haag en Amsterdam besprekingen worden gehouden met de or ganisatoren van Edinburgh en Salzburg. De belangstelling in het buitenland voor het Holland Festival is sterk groeiende. Er zijn reeds vele aanvragen uit de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dat 300 Ameri kaanse studenten in de muziek een reis naar Europa ondernemen met hun hoog leraren. Zij zullen in groepen van 75 het Festival bijwonen. Tenslotte tonen ook de radio-organisaties in Engeland, Australië en Zuid-Amerika veel interesse. Muziek Wat het muzikale gedeelte betreft, wordt medewerking aan het Festival verleend door het Concertgebouw-orkest (dat onder leiding zal staan van Eduarö van Beinum, Wilhelm Furtwangler, Erich Kleiber en Pierre Monteux),door het Residentie-orkest (gedirigeerd door Willem van Otterloo. Carl Schuricht, Charles Münch en Leonard Bernstein, wiens compositie ..Age of anxie ty" haar eerste uitvoering in Europa zal beleven) en door het Kamerorkest van Szy- mon Goldberg. Het is de bedoeling om gedurende het Festival de première te geven van „Philo mela" van Hendrik Andriessen en de tekst dichter Jan Engelman door de Nederlandse Opera onder leiding van Paul Pella, welk gezelschap tevens de eerste opvoering in Nederland' verzorgt van Weber's „Oberon" ter viering van de 75ste verjaardag van Pierre Monteux. Ook „Carmen" van Bizet en „La belle Hélène" van Offenbach komen op het répertoire. Speciale concerten worden gegeven ter herdenking van Bach onder leiding van dr. Anthon van der Horst en door het ensemble Alma Musica. Ook zullen thans voor het eerst enkele grote dilettanten-koren wor den ingeschakeld. Het is de bedoeling om in het gehele land de aandacht op het .Fes tival te richten door het houden van bij zondere orgelconcerten en carillonbespelin gen in de voornaamste steden van alle pro vincies. Toneel en ballet Tot zover is er slechts weinig verschil met de programma's van 1948 en 1949, doch thans zullen voor het eerst enige toneel voorstellingen worden opgenomen. ..The Old Vic Company" uit Londen komt in Am sterdam en 's-Gravenhage een aantal op voeringen geven van „Hamlet" door Wil liam Shakespeare en van de comedie „She stoops to conquer" van Oliver Goldsmith. Een bestaand of speciaal te vormen Neder lands gezelschap zal het treurspel „Anti gone" van Sophocles met de muziek van Willem Pijper ten uitvoer brengen. Voorts wordt in het Prinsenhof te Delft een mid deleeuws stuk vertoond. Zoals reeds eerder werd bericht zal in de tweede helft van Juni het gezel schap van de Young Vic" een serie van tien voorstellingen van „Een Midzo- merhachtdroom" in het Bloemendaalse Openluchttheater geven. Er zullen bin nenkort onderhandelingen worden ge houden om te trachten ook voor deze artistieke gebeurtenis een plaats in het Holland Festival te vinden. Het zou aanbeveling verdienen, als men tevens moeite deed om ook de bovengenoemde Nederlandse vertoningen in deze rege ling op te nemen. Beide stukken zijn voor opvoering onder de blote hemel bijzonder geschikt. Het bestuur van het Holland Festival is tot medewerking bereid, doch er zouden bezwaren kunnen rijzen van de kant der gemeenten Amsterdam en 's Gravenhage, die de onderneming met een grote subsidie steunen. De danskunst wordt vertegenwoordigd door- het „Grand Ballet de Monte Carlo'" van de Markies de Cuevas, dat met mede werking van het Concertgebouw-orkest on der Pierre Monteux onder meer „Petrouch- ka" van Igor Strawinski zal uitvoeren. De Wagnervereniging verzorgt bovendien nog enige voorstellingen van „Die Walküre" van Richard Wagner en laat voorts „Les Ballets des Champs Elysées" uit Parijs over komen. En dit is dan nog maar een greep uit het programma, dat zowel op de Europese cul tuur van het heden als op die van het verre verleden gericht zal zijn. Een groot aantal volksvoorstellingen zal ook aan minder kapitaalkrachtigen gelegenheid bieden het Holland Festival bij te wonen. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij verkopen alle solide en wij geven U een betrouwbaar advies. Betaling in overleg Gladheid van de weg oorzaak van ernstig auto-ongeluk Dinsdagmorgen zijn op de rijksweg bij de Moerdijkbrug te Willemsdorp verschei dene auto's tengevolge van de door nacht vorst gladde weg geslipt en met elkaar in botsing gekomen. Een auto waarmee een familie uit Rotterdam op weg was naar Zeeland, slipte en botste tegen een veeauto, die aan de kant van de weg stond omdat de chauffeur wegens de gladheid niet ver der durfde te rijden. De personenauto sloeg na de botsing om en gleed met de wielen omhoog nog enige tientallen meters op het gladde wegdek door. Van de inzittenden werden de heer M. van de Hart en zijn kleinzoon licht gewond. Mevrouw Van de H. en een van haar dochters kregen zeer ernstig letsel. Een andere dochter overleed enkele ogenblikken na het ongeluk. Aanbesteding Te Haarlem is aanbesteed het onderhoud van de verdediging van de Noordzeekust in Noordholland en het onderhoud van de dui nen en zanddijken in 1950. Laagste inschrij ver was P. Daalder's Aannemersbedrijf N.V. te Alkmaar voor f208i465. Mijnhardtjes: de cachet, die pijn verdrijft en kou afzet 40 en 75 cr. van f 27.50 tot f 207.— Grootste sortering v. DUIVENBODEN Woninginrichting GED. OUDE GRACHT 108-110 Directeur van metalenhandel pleegde deviezenfraude De economische politierechter te Am sterdam heeft de 38-jarige directeur van een metalenhandel in de hoofdstad veroor- eeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Hem was ten laste gelegd dat hij destaat voor zeer hoge bedragen heeft be nadeeld door zich herhaalde malen aan deviezendelicten schuldig te maken. De officier van justitie had drie jaar gevange nisstraf geëist. De 49-jarige mede-diretceur der me talenhandel, die bij de overtredingen der deviezenbepalingen was betrokken, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden en een boete van 2000,Er was tien maanden tegen hem geëist. Ongeluk op overweg voorkwam treinbotsing Nadat een personentrein was gepasseerd en de afsluitbomen van de overweg bij het station te Tilburg waren opgehaald, nader de een goederentrein. Een bespannen wa gen, welke zich op de overweg bevond, werd aangereden en zestig meter meege sleurd. Het naard werd gedood, maar de voerman kreeg geen letsel. Een geluk bij dit ongeluk is, dat de goe derentrein tot stilstand werd gebracht. De machinist moet namelijk door een onveilig signaal gereden zijn, want zijn trein x-eed op hetzelfde spoor als dat waarop de per sonentrein enkele honderden meters verder tn het station stilstond. Door de aanrijding op de overweg is waarschijnlijk voorkomen dat de goederentrein op de stilstaande personentrein botste. Bosbaas poogde zijn vrouw te vergiftigen Vijf jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank tegen de bosbaas A. H. te Angerlo, aan wie ten laste was gelegd dat hij getracht had zijn vrouw door vergif van het leven te be roven. H. gaf toe, dat hij vergif in een flesje had gedaan en dit aan een waarzegster had gegeven met het verzoek een bal gehakt te braden en daar het vergif in te doen. De waarzegster, die voor een ander feit drie jaar gevangenisstraf ondergaat, werd als getuige gehoord. Zij ontkende dat. H. gezegd had dat het flesje vergif bevatte. Tegen haar werd op de zitting proces-ver baal opgemaakt wegens meineed. Schokland, eens een eiland in de Zuiderzee, toen een idem in het IJselmeer en nu een dito in de Noord-Oosl])older, steekt hoog hoven het omliggende polderland uit met het gevolg, dat de druk van de waterleiding vaak niet voldoendeis om do Schoklanders van water te voorzien. In zo'n waterarme periode rijden de bewoners met een tankwagentje naar het polderland en tanken daar bij langs de weg staande pompen water. TaxiBei 13000 DAG EN NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 November 3949 GEHUWD: 29 Nov., J. L. Zieren en G. van Hamburg; C. van der Tas en A. Jacobs. BEVALLEN van een zoon: 27 Nov., T. Brands—Smit; 28 Nov., J. Hoevelaken—van Scherpenzeel; M. E. van BakelBooms; 29 Nov., A. KoppeAlberda; A. de Haan Biesma. BEVALLEN van een dochter: 27 Nov., J. H. M. van der EemSmid. OVERLEDEN: 28 Nov.. A. Mast. 60 j„ Spaarnhovenstraat; T. de BruinBeen, 81 j.. Brouwersstraat maak het U makkelijk; J maak keus bij ZIJLSTRAAT 24—30 Theeservies 12 pers. 29.75, 18.45, 8.42 Gebakstel 12 pers17.50 Kunstfiguren en -vazen Nestschalen G-dlg. m. décor 720 Theepotten, Filterpotten, Choco-kannen Jampot plateel 4.50, 2.95, 2.00 Bonbonnières. Roomstellen enz. Drinkservies 30-dlg. geslepen v.a, 17.95 Borrelglaasjes fijn slijpsel v.a. 65 ct. Presenteerbladen Gero-artikelen Tafel- en Ontbijtmessen enz. In de synagoge te Oslo werd een rouw-plechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de Joodse kinderen, die verleden week bij de vliegramp van de Dakota van Aero Holland om het leven kwamen. Tijdens de rouwdienst. De Haagse Comedie speelde „Laura" De Amerikaanse schrijfster Vera Caspary heeft, naar uit haar tezamen met George Sklar voor het toneel bewerkte roman „Laura" wel zeer duidelijk blijkt, met vrucht het proza van Oscar Wilde ge lezen. De zonderlinge hoofdpersoon van dit' detective-stuk is tenminste een krui sing van de onophoudelijk met cynische aforismen strooiende Lord Henry en van de aan zijn misdadig ingestelde schoon heidsdrang te gronde gaande titelheld uit „Het portret van Dorian Gray". Maar daarmede houdt de gelijkenis op. Cees L-aseur, die het stuk bij de Haagse Comedie regisseerde, schrijft in het pro gramma dat „Laura" meer is dan een ouderwetse wie-is-de-moordenaar-geschïe- denis, waarin door middel van „combinatie en deducatie" van langzamerhand bekend rakende feiten hij bedoelt natuurlijk deductie tenslotte het geheim van de dader ontsluierd wordt. In dit geval ech ter geschiedt de opsporing zo goed als ge heel langs de moderne kronkelpaden dei- toegepaste psychologie. Mede omdat het accent zwaarder drukt op de motieven dan op de eigenlijke handeling. Het merk waardige hierbij is (hetgeen men een toneelcriticus niet spoedig zal horen ver klaren) dat deze veel duidelijker en over tuigender spraken uit de gelijknamige film dan uit de dramatische versie. Mis schien een bewijs temeer voor de i*eeds vaak geponeerde stelling, dat men zich met dergelijke toneelstukken op de verkeerde weg bevindt. Waarom toch niet een ge woon melodrama met een speurder, die niet met de verzamelde werken van Freud in zijn achterhoofd loopt en zonder al dif duistere abnormaliteiten? Overigens heerst er, na een tamelijk ver velende expositie en een meerbelovend tweede bedrijf, in de slottaferelen span ning' genoeg. Zonder de gehele intrige aan de openbaarheid prijs te geven, hetgeen bij een thriller nu eenmaal onbehoorlijk is, kan gezegd worden dat het hier gaat om een mooie jonge vrouw die slechts bij toeval niet is vermoord door een sater achtige maniak, omdat deze zich in het slachtoffer vergis -te. Zoals men dat van Cees Laseur gewend is, verzorgde hij ook nu weer een rustige, men zou haast zeggen gesoigneerde voor stelling met* goede en gave rollen van vrijwel alle medewerkers: Elisabeth An dersen, die vooral tegen het einde een tegelijk scherpzinnig en innemend spel ontplooide, verder Jan Retèl als de sym pathieke detectrve, Pim Dikkers als de overspelige verloofde en Luc van Gent als een opgeschoten maar nog net niet vol wassen buurjongen. Coba Keiling zorgde op de haar eigen manier voor wat harte lijke humor, die door de zaal buitenge woon op prijs werd gesteld. Theo Frenkel voldeed voor de pauze volkomen als de ergeniswekkende poseur met zijn epi grammatische spraakwaterval, doch bracht daarna het gehele stuk in gevaar met zijn on ver dragelij ke corned i a nten-manieren, waaraan hij zich anders toch zelden be zondigt. „Laui-a" werd gisteren in de Haarlemse Schouwburg tweemaal opgevoerd, dés middags voor de Vereniging van huisvrou wen en des avonds in het zogenaamde personeelsabonnement. DAVID KONING. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Haarlems chauffeur bleek een verdienstelijk fantast Overval tot in de puntjes nagebootst „Om tien minuten over zeven 's avonds was ik van liuis gegaan. Ik was op weg naar de bestuursvergadering van een Sint- Nicolaas-vereniging. Maar eerst moest ik nog tweehonderd gulden afgeven bij een kennis aan de Harmenjansstraat. Halver wege, op de Oudeweg kwam iemand naast mij fietsen: de onbekende vroeg de weg naar de YVaarderweg. Terwijl ik hem uit legde hoe hij daar moest komen kwam er ook aan de andere kant een man naast mij fietsen en één achter mij. Plotseling kreeg ik een klap met hst een of andere harde voorwerp op mijn hoofd. Ik viel van mijn fiets en de drie mannen stortten zich op mij. Kort daarop heb ik het bewustzijn verloren. Ik herinner me vagelijk dat ik nog naar de Harmenjansstraat ben ge strompeld." Daar wercl het 48-jarige slachtoffer Maandagavond half bezwijmd aangetroffen in de portiek van het huis, waar hij het geld had zullen afdragen. Hij werd naar binnen gehaald en verloor opnieuw het bewustzijn. Hij was gewond aan handen en gezicht en zijn kleren waren op vele plaatsen gescheurd. Zijn portefeuille met 200 was verdwenen. In het Grote Gasthuis, waar het slacht offer, de chauffeur G. S.. heen was ge bracht, werd ook nog een hersenschudding geconstateerd. Niettemin was hij nog wel in staat een kort verhoor van de politie te ondergaan en een nauwkeurige beschrij ving te geven van de man, die hem naai de weg had gevraagd. Maar de recherche wilde meer weten en zette het verhoor voort. En toen duurde het niet lang meer voor S. door de mand viel. Hij had de tweehonderd gulden aan Sint- Nicolaas-presentjes voor zichzelf besteed en dit gehele verhaal van de sensationele overval verzonnen. Wel had hij alle om standigheden zo natuurgetrouw mogelijk nagebootst. Inderdaad was hij naar de Oudeweg ge fietst. Daar was hij afgestapt, had zich met een scheermesje een paar bloedende won den aan gezicht en handen toegebracht en zijn kleren stuk gesneden. Toen hij weer od de fiets wilde stappen was hij en nu zonder opzet op straat gevallen; daarbij had hij de hersenschudding opgelopen. Waarschijnlijk zal de justitie wel een klein appeltje met deze chauffeur schillen, ook al omdat hij in aansluiting op deze be kentenis nog toegaf een bedrag van f 25 te hebben verduisterd en een andere stadge noot voor veertig gulden te hebben opge licht. Voetbal Twee wedstrijden van de Zwaluwen Maandag 26 December wordt in het Stadioa Feijenoord te Rotterdam een wedstrijd ge- sDeeld tussen het Rotterdams elftal en een ploeg van de Zwaluwen. Het ligt in de bedoeling om op Zondag 1 Januari te Amsterdam een ontmoeting te houden tussen het Amsterdams elftal en een ploeg van de Zwaluwen. Biljarten Kampioenschap vierde klas De biljartvereniging TOP zal Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zonddag het biljart kampioenschap vierde klasse, district Haar lem- houden in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Deelnemers zijn: H. Meunier, H. Heynsbergen, G. J. Veldt, C. H. Broertjes, N. v. d. Linden, A. Komduur. A. Bakker en J. Nijssen. BINNENLAND ZVIet de „Kota Inten", die 26 November uit Tandjong Priok is vertrokken, repa triëren het derde bataljon van het regiment stoottroepen, voorts 3-5 R I en 1-1 A. A. T., all onderdelen van de 7 December-divisie. Het is de laatste tijd herhaaldelijk voor gekomen dat Nederlanders in het buitenland ontdekken, dat bij het parkeren of stallen in de auto achtergelaten papieren gestolen waren. De A. N. W. B. waarschuwt daarom alle bezitters van motorvoertuigen de papie ren niet onbeheerd in de auto achter te laten. Wegens zijn benoeming tot lid van het dagelijks bestuur van de V.A.R.A. zal het hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting, de heer J. W. Rengejink, op 1 December Ret ministerie verlaten Op de onbewaakte overweg te Schagen is een vrachtauto, geladen met aardappelen, door een trein aangereden. De bestuurder van de vrachtauto, de heer H. Schilder uit Zijpe, liep slechts enkele lichte kwetsuren op. Een mede-inzittende, de heer A. Hartog uit Zijpe, brak zijn rechter pols en kreeg in wendige kneuzingen. De auto werd vernield. In Wittem is een vals honderd gulden- biljet aangeboden door een fruitkoopman. Bij onderzoek bleek, dat de koopman het biljet van een bankinstelling in betaling had ont vangen. Het behoorde tot de valse honderd jes, welke in België waren gemaakt, Op een klein perceel bouwland in Ze venhuizen is een viertal vliegtuibommen van 500 tot 1000 kilo gevonden. De hulp verleningsdienst heeft de projectielen on schadelijk gemaakt. Door alle kerken in Nederland die aan gesloten zijn bij de Oecumenische Raad van Kerken is besloten op Zondag 4 December het oecumenische werk in het bijzonder te gedenken. In een tuin te Zurich (Fr.) staat een appelboom in bloei en dragen frambozen- struiken rijpe vruchten. In Friesland heeft dc muizenplaag een zodanige omvang aangenomen, dat enige waterschapsbesturen besloten hebben, de landerijen onder "water te zetten. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in Noord holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zal op 8 December geen audiëntie houden. De excursie- en St. Nicolaasvereniging „Haarlem" organiseert op Zondag 4 Decem ber haar 15e St. Nicolaasfeest in het Con certgebouw. De Sint zal om 12.30 uur door de kinderen afgehaald worden aan de Baljuws laan, en daarna met muziek van „Harmonie- Crescendo" naar het Concertgebouw rijden. Wegens verhinderingen en ziekte van medewerkenden worden na 2 December voorlopig geen diensten van de Alle Dagkerk meer gehouden. Dc heer en mevrouw P. KlaverJanse vertrekken Volgende week als zendelingen naar de Cong'o Evangelisatie-missie (Belgisch Congo"», namens de zendingscommissie Volle .Evangelie-gemeenten in Nederland. Ter ge legenheid van hun vertrek houdt de Pink stergemeente in de Immanuel-kapel Nieuwe Kruisstx-aat, Donderdagavond een afscheids bijeenkomst. Donderdag 1 December zal Sint Nicolaas in het Sportfondsenbad op bezoek komen bij de donateurs en donatrices van de Commis sie „Volkszwemfeest", bij welke gelegenheid hij zich op de hoogte zal stellen van de vor deringen op zwemgebied. Aan elk kind wordt een surprise uitgereikt. De Haarlemse afdelingen der Interna tionale Orde van Goede Tempelieren houden op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 December een bazar in gebouw de Nijverheid, Jansstraat, waarvan de opbrengst besteed zal worden voor de voortzetting van haar juist thans zo noodzakelijk drankbestrijdingswerlc. Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Korfbal Oefenwedstrijd H.K.B. Zondagochtend wordt op het terrein van „Aurora" een oefenwedstrijd gespeeld tus sen twee twaalftallen van de Haarlemse Korfbalbond, welke als volgt zijn samen gesteld. Twaalftal A: Aanval. Dames: B. PlooyerZandstra, J. PoelgeestWaage. Heren: H. Hommers, M. Dinkelberg (allen Oosterkwartier). Midden. Dames: A. Kraay, M. Nuis. Heren: C, Kraay, E. Argeloo (allen T.H.B.). Verd. Dames: W. SterkCompiet (Animo Ready), A. Blom (Aurora). Heren: L. Waa ge, J. Mansvelder (beiden Oosterkwartier). Twaalftal B: Aanval. Dames: A. Steiger (Haarlem), P. Wehnes (Haarlem). Heren: A. Klasen"(Haar lem), W. Klasen (Haarlem). Midden. Dames: J. BoxmanWesseling (N. Flora), B. Hofer (N. Flora). Heren: H. Kroes (Onder Ons), H. Trap (Nieuw Flora). Verd. Dames: M. Demmers (Watervliet), L. v. Dansik (THB). Hex-en: R. de Boer (Haarlem), H. v. Sómeren' (Watervliet). Reserves. Dames: C. Schouten (THB), A. v. Bilderbeek (Oosthoek). Heren: A. Doets (Oosthoek), R. Vinckx (Animo Ready). FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 29) Katherine hield haar handen nog steeds in haar schoot geklemd. Ze sprak enigszins gehaast: Dan zit er dus niets in mijn veronderstelling. Het was dom van mij te denken, dat er wèl iets in zat. Dat is het vreselijke van dit soort dingen, dat je je gewoon allerlei gaat verbeelden. Ze legde er extra de nadruk op: Het was natuurlijk alleen maar verbeelding. Ik ben het volkomen met u eens, het kan niet anders geweest zijn. Ze legde haar handen op de stoelleu ningen, als wilde ze op gaan staan. Juf frouw Silver kuchte en Katherine had het gevoel, dat ze tot de orde werd geroepen. Ze keek enigszins verschrikt. De vraag, die volgde, was echter niet in het minst 'alarmerend. Toen meneer Tattlecombe dat ongeval overkwam, werkte u toen al in het speel goedmagazijn? O, nee. Hoelang bent u daar? Ongeveer zes weken. Ik kwam er vlak na dat ongeval. Ze hadden iemand in de zaak nodig. Schreef u op een advertentie? Nee, zei Katherine en ze had opnieuw het gevoel, clat ze in diep water kwam. Werd u misschien door.... meneer William Smith aanbevolen? Er kwam een diepe blos op Katherine's gezicht. Ze zei snel: O, nee, hij wist toen nog niet eens van mijn bestaan. Ik. ehben gewoon gaan vragen, of ze niet iemand konden gebruiken. Hadt u enige ervaring in dat soort werk? vroeg juffrouw Silver. Nee, dat niet, maar ik had een baan nodig. Juffrouw Silver glimlachte. Denkt u alstublieft niet, dat ik het u lastig wil ma ken. Maar ik zat me alleen af te vragen, hoe u daar juist in Tattlecombe's Speel goedmagazijn terecht bent gekomen. Katherine had het gevoel, dat een grote golf over haar hoofd heenspoelde en haar alle adem benam. Na even aarzelen zei ze: Welik moest een baantje vin den ik ging er domweg naar binnen en vroeg, of ze me konden gebruiken. Juist, zei juffrouw Silver. Katherine had de indruk, dat de kleine, onopvallende ogen recht door haar heen keken. Er kwam even iets van paniek over haar zoals iemand ondervindt, als hij droomt, dat hij naakt temidden van een mensenmenigte loopt. Haar handen klem den de stoelleuningen vast. Ze stond op. Juffrouw Silver, ik kan nu niet lan ger blijven. Mijn man weet niet, dat ik naar u toe ben gegaan. Als. u meent dat u iets kunt doen, wilt u ons dan helpen? Juffrouw Silver stond ook op. Op haar kalme, zeer beheerste wijze vroeg ze: Wat denkt u, dat ik zou kunnen doen? Katherine keek haar aan. Ik weet S het niet. Ik dacht, dat u misschien iets zou kunnen ontdekken met betrekking tot Emily Salt. Juffrouw Silver keek haar strak aan. U zoudt willen, dat ik ontdekte, dat het juffrouw Salt is, die uw man heeft aangevallen. Ze is een ongelukkige, die haar verstandelijke vermogens niet hon derd procent ter beschikking heeft, en eigenlijk onder controle behoort te staan. Het zou een eenvoudige oplossing van het probleem zijn, vindt u niet? Maar ik kan onmogelijk op mij nemen, u deze oplossing te verschaffen. Ik kan u alleen maar be<- loven, dat ik mijn best zal doen achter de waarheid, te komen. En ik kan niets uit richten, wanneer me opzettelijk niet alles verteld wordt. Juffrouw Silver. De ietwat strenge blik werd iets zach ter. U vindt misschien, dat er geen reden is, mij uw volle vertrouwen te geven. Dat moet u natuurlijk zelf uitmaken. De dichter Tennyson zei Juffrouw Silver Er was opeens een stralende glimlach op het oude gezicht. U hebt inderdaad niet de minste re den om mij uw vertrouwen te schenken. Denkt u vooral niet, dat ik vertrouwel ij k- iieid wil forceren. Maar u moet wel be denken, dat ik aan halve waarheden niets heb, waardoor opzettelijk een en ander achter gehouden wordt. U hebt me nog héél wat niét verteld, is dat niet zo? Ik '.eloof, dat u veel meer van uw echtgenoot veet dan u hier hebt gezegd. Hij heeft zijn geheugen verloren, maar u niét het uwe. U zei, dat hij weinig veranderd was: dat het voor iemand, die hem vroeger gekend had, gemakkelijk zou zijn, hem te her- I kennen. Hoe weet u dat zo zeker? U voelt i het niet als noodzakelijk om er bij Frank Abbott op aan te dringen om achter zijn naam te komen; om iedere bekende en vriend te hulp te roepen om bewijzen te verzamelen om achter de verloren gegane identiteit van William Smith te komen, j Zal ik u zeggen, waarom? Omdat u, naar j ik concludeer, dergelijke bewijzen niet nodig hebt. Ik ben van mening, dat u heel I goed weet, wie uw echtgenoot in werke- 1 lijkheid is. Als u mijn hulp nodig hebt, komt u dan gerust weer. Het zal mij een genoegen zijn u te helpen. Maar gaat u nu naar huis en denkt u na over wat ik u I gezegd heb. HOOFDSTUK XXI. Katherine liep naar huis in een soort j verdoofde toestand. Ze ging de hele weg te voet, omdat ze wilde nadenken, maar dit lukte haar niet erg, want het was één chaos in haar hoofd. Ze kon haar gedach- ten niet ordenen en het slot van alles was, dat ze niet wist wat ze moest doen. Ze liep door. De lucht was zacht en j vochtig, 't was een van die milde Januari- I dagen, waarop de vochtige lucht soms op- eens in mist overgaat. Ze had liever iets I van vorstige koude in haar gezicht ge voeld of een frisse wind, om haar uit deze half verdoofde toestand op te wekken. Als ze nu terug ging naar juffrouw Silver, was het onmogelijk te bepalen, wat hier van de gevolgen zouden zijn. Op z'n aller ergst zou het misschien publiciteit en schandaal veroorzaken, dingen, die Wil- liam haar nooit zou vergeven. Maar als ze j bleef zwijgen, liep zijn leven misschien 1 gevaar, Toen ze in de flat aankwam, vond ze een briefje van hem op de plaats waar het hare had gelegen. „Ik ben even de auto gaan nakijken. Meneer Tattlecombe zei onlangs, dat hij ons Zaterdagmiddag vrij wilde geven." Toen hij terug kwam, was hij in een opgewekte stemming. Het was laat ge worden en hij ging eerst naar de slaap kamer om zich wat op te knappen. Toen hij eindelijk met een kop thee voor zich zat en zijn toast met jam bestreek, vroeg hij haar. waar ze geweest was. Ze had zich al afgevraagd, of hij dit zou wil len weten, en wat ze zou antwoorden. Toen hij het haar nu vroeg, wist ze maar één antwoord: de waarheid. Ze kon William geen leugen vertellen. Ik ben bij juffrouw Silver geweest, zei ze. Juffrouw Silver? Ja, die relatie van meneer Abbott. Hij gaf je toch haar adres! William laadde veel te veel jam op zijn toast en zei: O, die, waarom ben je daar heen gegaan? Om wat je me verteld hebt. Bedoel je, omdat ik die stoot in m'n rug heb gehad? Ja. Dat was ietwat zonderling, inderdaad Allemensen, wat een lekkere jam is dit. waar heb je die vandaan? Ik heb die verleden zomer zelf ge maakt, toen ik buiten logeerde. Ik dacht al. dat het geen gewone huïs- houdjam was. Zonderling is ook. dat Ze lachte even. Wat bedoel je? Die jam Ja, juist. Stel je voor, dat je die ver leden zomer maakte en dat ik toen nog niet eens wist, dat je bestond, laat staan, dat je dergelijke jam kon maken. Wat voerde je daar buiten eigenlijk uit? Ik logeerde bij een tante. Waar? In Ledstow. Hij kneep zijn ogen dicht. Behoor ik te weten, waar dat ligt? Het is ongeveer een zeven kilometer van Ledlington. Hij knikte. Ik ben wel eens een dag in Ledlington voor zaken geweest. Er is een aardig oud marktplein met een af schuwelijk standbeeld in het midden sir Albert zus of zoHoe is die juf frouw Silver eigenlijk? Katherine verschoot van kleur. Ze ziet er uit als een oude gouvernante. William reikte haar zijn lege theekop aan. Dat schijnt ze vroeger ook ge weest te zijn. Je bent niet over-enthousiast, lijkt me. Het was het beste geweest, als ze er niet verder op ingegaan was. Misschien had hij er dan ook niet meer over nage dacht. Maar om de een of andere reden moest ze er verder over spreken. Ze maakt wel indruk, zei ze. Hoe zo? Wel, ze weet veel en ze heeft onmid dellijk door, wat je haar vertelt, en of je iets achterhoudt. Ik zei haar nl. niet alles en dat voelde ze direct. William nam opnieuw jam. Misschien had die knaap Abbott haar alles al ver teld. Liefje, weet je, dat je helemaal niets eet? Ik heb geen trek. Nee, Abbott kon dat niet vertellen, die wist dat niet. Waarom heb je geen trek? Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6