Haarlems Dagblad Spaak Nederlaag van Labourpartij m Nieuw-Zeelandse verkiezingen de Weerbericht 61e Jaargang No. 19413 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: jOflöO. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 1,2, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 1 December 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <&pretijte igaarlemsrttc «Courant Qtono tó^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE BELGISCHE EX-PREMIER zou voorzitter worden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Ik noem haar maar voluit, dan weet u waarover het gaat. Meestal wordt zij aan geduid als O.E.E.C.; dat is een afkorting van de Engelse benaming Organisation of European Economie Cooperation. Als dat gebeurt weten blijkbaar 9 van de 10 men- <en niet wat bedoeld wordt. Misschien heb •jc nu weer wat tot de verbreiding van het begrip O.E.E.C. bijgedragen. Enfin, Paul Henri Spaak zou daar voorzitter van wor den, hetgeen eigenlijk betekent dat men er een nieuwe motor van honderden paarde- krachten in wilde zetten. Want de Belg is een vervaarlijke bron van energie, zoals allen getuigen die vergaderingen onder zijn leiding hebben bijgewoond en dan vooral degenen, die onder zijn leiding vergaderd hebben. Want hij laat hen werken! De As semblee te Straatsburg heeft dat ook on dervonden: ondanks de hitte die toen heerste liet Spaak de heren maar door vroegen en zoals ik van meer dan één van hen heb gehoord namen ze het hem vol strekt niet kwalijk ook. Hij is een mensen kenner en daarom heeft men veel voor hem over. Zelf is hij trouwens onvermoeibaar; hij gaat maar met opgewektheid door en het verhaal gaat over hem, dat toen in een door hem geleide vergadering twee Engel sen het aan de stok kregen over een pro cedure-kwestie, gegrond op Lagerhuis-ge bruiken, de voorzitter de oorsprong van het meningsverschil niet kende maar niette min de moeilijkheid oploste. Waarom? Hij begreep die twee Engelsen. Geen wonder dat ook aan de overzijde van het Kanaal de kracht van deze presi dent erkend wordt. Nu wilden de Ameri kaanse en de Franse regering dat hij voor zitter van de O.E.E.C. en daarmee de eerste woordvoerder in aangelegenheden inzake het Plan-Marshall zou worden. Washington en Parijs zijn van mening, dat daarmee ge zag en prestige van de instelling zouden worden verhoogd. Welnu, de Britse rege ring heeft verklaard dat zij zich niet tegen de benoeming zal verzetten, als de Bel gische ex-premier zich tevoren van zijn politieke verplichtingen in België wil vrij maken. Het Franse (officieuse) persbureau Agence France Presse zegt, dat Londense politieke waarnemers in deze voorwaarde een bewijs zien van niet-uitgesproken wees der Britse regering voor verhoogd prestige van de O.E.E.C.. Dit zou Groot Brittannië tot verder gaande verbintenissen ten aanzien van het Europese vasteland kunnen nopen. Londense politieke kringen verwachten dat Spaak de voorwaarde niet zal aanvaarden. Hij zou al aan Britse mi nisters hebben gezegd, dat hij niet U'it de Belgische politiek kan treden op een ogen blik, waarop het Belgische volk zich zal moeten uitspreken over de mogelijkheid van terugkeer van Koning Leopold III. Dit bericht geeft weer een nieuw voor beeld van de onwil der Britse regering ten opzichte van de Europese toenadering. Ge moet niet denken dat Spaak geen voorzitter van de O.E.E.C. zou kunnen zijn en tevens Belgisch fractieleider in de Kamer. Ge zult wel niet denken dat de Britse regering van zo tedere bezorgdheid voor hem vervuld is,, dat zij vreest dat hij het te druk zou krijgen. Neen, zij heeft er eenvoudig geen zin in. Deze houding wordt ook in Engeland scherp gehekeld. Het invloedrijke Londense weekblad The Observer heeft tien dagen geleden betoogd: „Een kloof heeft zich in de laatste maanden geopend tussen ons en diegenen in Europa, die onze partners zou den willen zijn". Plet blad haalde toen een rede van Bevin in het Lagerhuis aan waar in hij voor bijna iedereen een onvriendelijk woord had en zijn meest kwetsende spot- bestemde voor de Assemblée te Staatsburg, die door Spaak besloten was met de woor den: Europa is te Straatsburg geboren. De Observer heeft gezegd dat de grote meerderheid van het Britse publiek ver baasd zou zijn als het vernam dat Groot- Brittannië in geheel West-Europa -en in feite ook in de Verenigde Staten be schouwd wordt als het grote struikelblok op de weg naar Europese eenheid. Als men sommige Britse ministers hoort spreken zou men denken dat dit slechts een dwaasheid van malle vreemdelingen is. Hebben wij (zeggen zij) niet het initiatief tot de vor ming van het Brusselse Pact en de O.E.E.C. genomen? Hebben wij niet verscheidene practische maatregelen voorgesteld? Nu ja, wij zijn voorzichtig ten aanzien van zulke avontuurlijke denkbeelden als eenheid in valuta en douane-unies, om maar te zwij gen van politieke federatie. Wij moeten aan het sterling gebied en het Gemenebest denken en bovendien zo wordt geop perd zijn de Fransen, Belgen en Italianen zelf niet in ernst met die denkbeelden: zij willen er alleen maar daverende redevoe ringen over houden en met grote woorden spelen. Dat is onwaar, zegt de Observer, want Benelux en de Frans-Italiaanse douane unie tonen duidelijk aan dat het onze buren op het vasteland ernst is, als zij om econo mische Unie vragen. Evenmin is er reden om de oprechtheid te betwijfelen van die leidende Europese staatslieden, die Fede rale Unie als de toekomstige politieke staatsvorm van Europa wensen. Het is on miskenbaar dat deze wens gerechtvaardigd is en dat zij in deze tijd van vlucnt-sneller- aan-het-geluid en van atoombommen min stens even „realistisch" mag heten als een pleidooi voor het traditionele nationalisme. Het blad merkt tenslotte op dat de Britse betrekkingen met Europa vergiftigd worden door de achterdocht dat de Britten denkbeelden hebben verkondigd, waarin zij zelf nimmer geloofd hebben. Dat zij „trouweloze huichelarij" hebben bedreven. Dat is het niet, het ligt veeleer aan gebrek aan heldere gedachten („muddled thin king", zegt de schrijver). Maar de schijn en de kwade gevolgen blijven. De Obser ver doet een beroep op de regering om verheldering van haar bedoelingen en meer openhartigheid. Zou misschien Spaak's aandrang beter resultaat in Westminster kunnen uitwer- De houding tegenover zijn president- fchap van de O.E.E.C. duidt er niet op. öf zou er verandering komen als de Con servatieven bij de Britse verkiezingen mochten winnen? De kans daarop lijkt toe te nemen nu in het dominion Nieuw- Zeeland deze ommekeer heeft plaatsgehad en nu een „proefstemming", door de News Chronicle georganiseerd, in Engeland tot dit resultaat heeft geleid: Conservatieven Volkspolitie op mars in Oost-Duitsland. - Deze uit de Russische-zöne gesmokkelde foto toont 'n afdeling van de door de Russen geformeerde en geleide volkspolitie" in feite een uitstekend bewapend en goed getraind leger in haar nieuwe uniformen (van maar al te bekende snit!) op mars in de stad Chemnitz. Duitse politieke partijen zonder geallieerd fiat „Öet zal verstandiger zijn nazi-achtige en anti-democratische Duitse politieke partijen bij de verkiezingen te laten afma ken dan ze bij order van de geallieerden te verbieden," aldus heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, Woensdag verklaard, nadat hij Dinsdag mededeling deed van het besluit de verplichting tot het aanvragen van vergun ning voor Duitse politieke partijen in de Amerikaanse zóne af te schaffen. Men verwacht, dat ook de Britse en de Franse Hoge Commissaris binnenkort van een gelijk besluit voor hun zones mede deling zullen doen. McCloy zeide verder op zijn persconfe rentie van Woensdag, dat men evenwel de democratische doelstellingen van de bezet ting niet in de wielen zou laten rijden. Wanneer het nodig zou blijken, zou er op getreden worden. Op de vraag, of het afschaffen van het licentie-voorschrift het aan de naar gezegd wordt ultra-nationalistische partij van Otto Strasser mogelijk zou maken in de Ameri kaanse zóne op te treden zeide McCloy, dat elk geval op zijn eigen mérites beoordeeld zou worden. Nazi's zouden weer de heren van Beieren zijn Opzienbarend rapport aan geallieerd commissaris In een telegram uit München in de New York Times werd gisteren een „gedetail leerd en sober" verslag aan de geallieerde commissaris van Beieren aangehaald, waarin wordt gezegd, dat door „renazi- fïcatie" Beieren grotendeels weer in han den is gekomen van degenen, die het onder Hitier beheersten. Het verslag was opgesteld door een van de voornaamste ondergeschikten van de commissaris. Het genoemde citaat was „een van de vele openhartige verklaringen in dit do cument, waarin gewezen wordt op de terugkeer van de voormalige nazi's tot de macht". „Beieren is geen op zichzelf staand geval. Onderzoek in de andere staten van de Amerikaanse zone onthult eveneens een wederopleving van het nazi dom. Het ergste is, dat over de gehele lijn de democratie, die de Verenigde Staten in West-Duitsland trachtten te brengen, aan de verliezende hand is en de autoritaire" opvattingen winnen". Volgens het telegram is de „renazifica- tie" in Beieren het openlijkst en de goed keuring door de regering van deze staat, het meest direct. Het telegram ging verge- ;eld van een lijst, welke het aantal voor malige nazi's noemt, die volgens Ameri kaanse ambtenaren thans in de Beierse ministeries werkzaam zijn. Het percentage varieert van zes in het ministerie voor godsdienstzaken en onderwijs tot 77 in het ministerie van voedselvoorziening, land bouw en bosbouw en 81 onder de rechters en openbare aanklagers. Beieren beschuldigd van ver waarlozing Dachau-graven Verontwaardigd Duits protest De Beierse premier, dr. Hans Ehard, ver klaarde gisteren in het parlement, dat hij de leden van een Franse missie „eruit ge gooid" zou hebben, als zij tijdens hun be zoek aan hem dezelfde argumenten hadden gebruikt die zij in een communiqué publi ceerden; een rapport namelijk, dat de Beierse autoriteiten beschuldigt van ver waarlozing der graven van slachtoffers van het concentratiekamp Dachau. Leden van de missie hadden, na een bezoek aan Ehard, deze beschuldiging in het communiqué uit gesproken. Ehard beschuldigde de missie zijdelings van pogingen om „de Frans-Duitse ver standhouding door dergelijke beschuldi gingen te torpederen." De beschuldigingen waren zo „ongehoord", dat men de „ergste motieven" er achter moest vermoeden, al dus Ehard. De Franse bond van oud-gedeporteerden, welke door de missie vertegenwoordigd werd, heeft gisteravond de beschuldigingen van dr. Hans Ehard en dr. Philïpp Auer- bach „dwaas" genoemd. Er wordt medegedeeld, dat de missie uit zes personen bestond, onder wie twee leden van de nationale vergadering en een pries ter. Slechts twee waren communisten. De bond telt personen van elke politieke ge zindheid en te zeggen, dat de missie uit communisten was samengesteld is gewoon belachelijk, aldus de verklaring. „Het is dwaas te zeggen, dat de missie trachtte on enigheid te zaaien tussen Frankrijk en Duitsland. De missie vernam enige betreu renswaardige feiten, maar haar enige zorg was objectief te zijn. Wij weten, dat er, on danks onze herinneringen aan nazi's, andere mensen van goede wil zijn aan de andere kant van de Rijn en wij willen Franse toe nadering met hen niet verhinderen". Doodstraf geëist tegen leider van „Sport und Spiel" De procureur-fiscaal van de Utrechtse kamer van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, mr. L. W. M. M. Drabbe, eiste de doodstraf tegen de 66-jarige Julius Hrxdtmann, een tot Nederlander genatu raliseerde Duitser uit Düsseldóf en tegen de 62-jarige H. Kohier uit Utrecht, die zich in 1938 in Düsseldóf vestigde. H. was leider van „Sport und Spiel" waarvan de circa 150 leden in speciale kampen in Westfalen een militaire opleiding ontvin gen met het doel de Duitsers te helpen bij een inval in Nederland. K. was de helper van H. Sidney Holland, de leider van de Nieuw- Zeelandse nationale (conservatieve) partij, zal vrijwel zeker de nieuwe minister-presi dent van Nieuw-Zeeland worden, aange zien de veertien jaar oude Labourregerïng bij de gehouden verkiezingen de nederlaag heeft geleden. In het nieuwe parlement krijgt de Natio nale Partij 46 zetels en Labour 34, met in begrip van vier Maori-zetels. In het oude parlement had de Nationale Partij 38 en Labour 42 zetels. Peter Fraser, die sedert 1940 minister-president is geweest, behield zijn zetel met een zeer kleine meerderheid. Alle zestien communistische candidaten verbeurden hun gedeponeerde geldsom. Twee Labourministers verloren hun zetel, namelijk Edward Cullen, de minister van Landbouw en Arnold Nordmeyer van Indu strie en Handel. Sidney Holland is 56 jaar oud. Hij kwam in 1935 in het parlement en heeft sedert 1940 de Nationale Partij geleid. Te Londen is men van mening, dat de nederlaag van Labour in Nieuw-Zeeland een ongunstige weerslag kan hebben op de kansen van de Britse Labourparty bij de komende verkiezjngen in Engeland. De uitslag der'Nieuw-Zeelandse verkie zingen heeft in Engeland aanleiding gege ven tot veel commentaar. In verband met het feit dat over negen dagen in Australië en in het voorjaar van 1950 in Engeland algemene verkiezingen zullen worden ge houden, zien velen de nederlaag van de Nieuw-Zeeland se labourpartij als een aan wijzing dat ook in de beide laatste landen een verschuiving naar conservatieve zijde te verwachten is. De Engelse conservatieve bladen als de Evening News en de Evening 48 procent, Labour 38 procent, Liberalen 13 procent. Maar of de Britse Conservatie ven sterker bereid zouden zijn dan Labour om de Federale Unie van Europa te hel pen scheppen staat (ondanks Churchill) nog wel zeer te bezien. Van nationale tra ditie gesproken!.... R. P. 'onservatieve Nationale Partij na veertien jaar oppositie thans in de meerderheid Churchill als jarige in het Lagerhuis LONDEN, 30 November (Reuter.) Winston Churchill, die Woensdag zijn 75ste verjaardag vierde, is Woensdagnamiddag in het geheel bezet Lagerhuis door vrien den en tegenstanders toegejuicht. Hij luis terde met zichtbare ontroering naar een lofrede van minister-president Attlee. Deze laatste, van ouds Churchills tegenstrever in het debat, zeide: „Ik ben er zeker van, dat wij allen verheugd zijn deze man in goede gezondheid en actief als immer te zien. Wij wensen hem nog vele jaren". Churchill uitte er in zijn dankwoord zijn vreugde over, te hebben kunnen consta teren, „hoe veel groter al die gevoelens zijn die ons verenigen dan de overigens belangrijke kwesties, welke dikwijls zowel in het Lagerhuis als daarbuiten aanleiding geven tot twistgesprek". Laatste Japanse herstel leverantie aan Nederland Het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur heeft bekend gemaakt, dat Japan zijn laatste lading herstelbetalingsgoede ren naar Nederland heeft verscheept. De waarde van de verzonden goederen be draagt op basis van 1939, 2.931.525 yen. Op dezelfde basis is nu het totaal dezer leveranties aan Nederland gekomen op een bedrag van 19.038.706 yen. Standard constateren met voldoening dat de mislukking van de socialistische poli tiek in het gehele gemenebest schijnt ge demonstreerd te worden. De zelfvoldaan heid van socialistische ministers en publi cisten in Engeland, aldus het eerstgenoem de blad, zal een hevige schok gekregen hebben door het nieuws van deze defini tieve ommekeer in Nieuw-Zeeland. Lord Woolton, voorzitter der Britse conservatieve partij, noemde de nederlaag van labour in Nieuw-Zeeland een teken des tijds en voorspelde „dat de Engelse kiezers te zijner tijd niet zullen achter blijven om de wereld te laten zien welke weg moet worden gevolgd". Hij voegde erbij dat de inzet der Nieuw-Zeelandse verkiezingen dezelfde was als die in En geland. Het programma der Nieüw-Zee- landse conservatieven vermeldde herzie- ziening der belastingen, herstel der vrije concurrentie, verzet tegen het communis me, bevordering van de eigen productie en verlaging der overheidsuitgaven. Opnieuw staking der Amerikaanse mijnwerkers De vierde Amerikaanse mijnwerkerssta king in dit jaar is hedenmorgen vroeg be gonnen. Enige honderden mijnwerkers in Pennsylvanië zijn niet op het werk ver schenen. Men verwacht, dat het merendeel der 400.000 arbeiders in de bruinkoolmijnen die lid zijn van de Verenigde Mijnwerkers- bond waar John Lewis de leiding van heeft, zich bij hen zal aansluiten. Officieel is de staking te middernacht begonnen, toen de „wapenstilstand" tussen Lewis en de werk gevers ten einde liep. Volgens een woordvoerder uit de indu strie wordt geen onmiddellijke crisis voor het land verwacht tengevolge van de sta king, daar er nog voor 30 dagen voorraad steenkool is. Twaalf „Atlantische" ministers vandaag te Parijs bijeen PARIJS (Reuter). Men verwacht spoe dige overeenstemming op de bijeenkomst van de ministers van Defensie van de twaalf landen van het Atlantisch pact, welke heden te Parijs is begonnen ter bestudering van een gecoördineerd defensie-program, dat gisteren door de stafchefs is goedge keurd. Men gelooft, dat dit program het volgen de inhoudt: Verdeling van wapenen en uit rusting, coördinatie tussen plaatselijke defensie-groepen, de keuze van de bevel hebbers, Duitslands rol in het nieuwe plan en het gebruik van de atoombom. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, verklaarde tegenover ver slaggevers, in antwoord op een vraag, of de West-Duitse republiek zonder bewapening een rol zou kunnen spelen in de organisatie van het Atlantisch pact: „Nadat wij onze eigen organisatie op gang hebben gekregen en de Duitsers er in geslaagd zijn hun eigen democratie te doen functionneren, kan de tijd aanbreken dat wij samen kunnen komen." Claxton zei, dat het pact spoedig bekend zal staan als N.A.T. (North Atlantic Treaty) en de organisatie als N.A.T.O. Dinsdag is een DC 4 van de Air France nabij Lyon neergestort. Drie leden van de bemanning en twee 2passagiers kwamen hierbij om het leven. Het verongelukte vliegtuig in de heuvels bij Lyon (A.N.P. Telefoto.) Oost-Borneo vraagt om T.N.I. BATAVIA, 1 December, (Aneta). De raad van Oost-Borneo heeft een motie aangenomen, waarin het zenden van *T.N.I. troepen naar Oost-Borneo verzocht wordt voor de zuivering van de in dat gebied geïnfiltreerde gewapende benden en voorts om de rust en orde te handhaven. Dit zou uiterlijk 10 December moeten geschieden. De federale regering van Oost-Borneo heeft deze motie goedgekeurd en haar door tussenkomst van de vertegenwoordi ger van Oost-Borneo, de heer Aflus, naar het nationale voorbereidingscomité gezon den. Oost-Duitse vluchtelingen vechten voor vrijheid Naar uit Bonn wordt gemeld zijn vijftig Oost-Duitse vluchtelingen, waaronder vier invalide mannen, zestien vrouwen en vijf tien kinderen, in drie weken van Uelzen waar zij in een vluchtelingenkamp waren ondergebracht naar Bonn gelopen, om een persoonlijk beroep te doen op de West- Duitse autoriteiten voor het verkrijgen van een him in eerste instantie geweigerde ver gunning om in West-Duitsland te mogen blijven. Zij hebben in deze drie weken een afstand van ongeveer vier honderd kilo meter afgelegd. Een uit drie man bestaande delegatie der vluchtelingen heeft zich vervoegd bij de West-Duitse minister van vluchtelingen zaken, dr. Hans Lukaschek. De delegatie heeft minister Lukaschek een schriftelijk protest overhandigd tegen de weigering van de Duitse autoriteiten te Uelzen dat aan de grens van de Britse en Sovjet-Russische bezettingszones van Duitsland is gelegen om haar vergunning te geven op West- Duits grondgebied te mogen blijven. De 47 andere Oost-Duitse vluchtelingen bevinden zich thans te Keulen. Minister dr. Lukaschek antwoordde de delegatie dat de West-Duitse regering, in verband met de moeilijkheden die de vluch telingen bij een gedwongen terugkeer naai de Sovjet-Russische bezettingszone van Duitsland te wachten staan, mogelijk spe ciale overwegingen bij beoordeling van de situatie der vijftig uitgewekenen zal laten gelden. Proteststaking in Italië wegens incident bij Bari De Italiaanse minister van Binnenland se Zaken heeft de opdracht gegeven per soonlijk ter plaatse een onderzoek' in te stellen naar de bloedige incidenten, die Dinsdag te Torre Maggiere bij Bari hebben plaats gehad. Uit de verslagen is gebleken dat de eer ste handmitrailleur „per ongeluk" door een lid van de carabinieri werd afgeschoten. Zestien personen werden gewond, onder wie 12 carabinieri, die allen door stenen werden getroffen. Onder de 38 gearres teerde personen zijn 12 vrouwen. De be roering is zeer groot in de gehele streek, waar de onrust onder de landarbeiders de laatste dagen nog is toegenomen. Het communistische blad „Unita" gaf een kop over de gehele breedte van de voorpagina: „in geheel het land zal een machtige arbeidersactie worden ingezet uit protest tegen de regering, die laat vu ren op de arbeiders". De door de communisten geleide Ita liaanse federatie van vakverenigingen heeft opgeroepen tot een staking van 24 uur op heden uit protest tegen het inci dent te Bari. De niet-communistische vakverenigings- bond besloot zich niet bij de staking aan te sluiten en deed een beroep op de leden, „kalm te blijven". Alle soorten van vervoer worden dooi de staking beïnvloed. De treinen staan slechts 2 uur stil, maar de andere open bare vervoersmiddelen 24 uur. Alle winkels zijn gesloten. Alleen de winkelt, die voed sel verkopen, zijn tot 12 uur open. In het gas-, electricitei,ts- en waterleidingbedrijf wordt niet gestaakt. Slagers lokken proces uit Er is in slagerskringen verzet gerezen tegen de bepaling in de door het Bedrijf schap voor Vee en Vlees op 12 October 1949 vastgestelde verordening, waarbij het slachten van runderen, varkens en schapen slechts is toegestaan, indien de slachtdieren verzekerd zijn, hetgeen op grond van de verordening slechts mogelijk is bij de Stichting Bureau Slachtveeverze- ring te Utrecht, welke in 1941 uit een com binatie van enkele verzekeringsmaatschap pijen is ontstaan. De bezwaren der slagers gelden zowel de voorrang, welke aan de Stichting Bureau Slachtveeverzekering wordt gegeven, als de verzekeringsdwang. Het verplicht stellen van deze verzeke ring wordt geacht te liggen buiten de be voegdheid van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. De slagers zijn van mening, dat zij vrij gelaten dienen te worden, om hun slacht vee al dan niet te verzekeren en dat niet door het Bedrijfschap een gedwongen ver zekering bij een bepaalde maatschappij kan worden opgelegd. Zowel In Alkmaar als in Hoorn, waar onderlinge veefondsen bestaan, die zich niet bij de Stichting Bureau Slachtvee- verzekering hebben aangesloten, is een proefproces uitgelokt. In Alkmaar heeft de oud-voorzitter van de Alkmaarse Sla gersvereniging zich laten verbaliseren we gens het slachten van een niet bij het C.B.S. verzekerd rund. In Hoorn heeft een slager hetzelfde gedaan. De rechter zal nu uitmaken, of een bedrijfschap zich ook kan bemoeien met het verzekeringswezen en of een slager, die zelf het geldelijk risico wil dragen, een strafbaar feit pleegt, wan neer hij een niet-verzekerd dier slacht. Minister Stikker haalt het heerlijk avondje misschien Naar onze Haagse correspondent mede deelt wordt minister Stikker, die met minister Van Schaik sinds enkele dagen in Indonesië verblijft, op 5 of 6 December per vliegtuig in Nederland terugverwacht. Verder zij medegedeeld dat speculaties ten aanzien van de benoeming van Hoge Commissarissen, de toekomstige vertegen woordigers der Unie-partners in de beide landen, geheel zonder grond zijn. aange zien er in regeringskringen nog geen en kele benoeming wordt overwogen. Het woord is aan O v i d i u s Wacht even,een kort uitstel brengt wel eens groot voordeel. Voor de Stille Armen 3e verantwoording M. M. M. 1,—: T. T. 1.—; H. J. O. 1.—: N. N. 1.—: C. P. B. 1.50: H. G. R- 2.50: N. N. ƒ2.50: J. W. J. v. d. S. ƒ2.50; C. H. V. ƒ2,50: J. J. zv. d. V.—v. d. S ƒ2.50; P. V. ƒ2,50; J. S. de Gr. ƒ2.50; J. P. E. ƒ2.50: M. L. v. E. f 2,50; I. J. 2,50; L. A. W. 2.50: G. K. v. d. H. ƒ2,50; F. H. ƒ5.—G. E. S D. ƒ5.—; J. J. B. ƒ5.—: N. F. d. V.—v. G. G. ƒ5.—: Dr. J. v. D. ƒ5.—: J. G. D. ƒ5.—: C. H B. B. ƒ5.—; E. P. M. S.—v. T. ƒ5.—: G. H. E. E. ƒ5,—: A. D. V. ƒ5.—: W. R. F. ƒ5.—: N. N. ƒ5.—: D v. H. ƒ10,—; Dr. D. M. H. flO,—C. N. H. d. J. ƒ10,—: A. W. ƒ10.—: j. H. N. 10.—; T. d. J. 10.—: „Emdeka" 10.—R. M. ƒ10.—: E. H. J. B. ƒ10.—; Bridgepot „Jan Haring" 10.H. B. 10, M. H. v. S. L. 10.—: H. C. 10.—: N. N- f 11.—H. B. ƒ20.—; O. F. W. 25,—: N. N. ƒ25,—: J. V. S 25.—: W. K. ƒ50.—: H. X. S. ƒ2,50; Riekje 1.—: A. S. ƒ5.—; J. B 10.—: C. S. ƒ5.—: A. Z. ƒ1.—: A. v. R. O. ƒ2.50 C S ƒ10.—: N. N. ƒ2.50: A. Ph. R. ƒ10.—: W. J. F. ƒ5.—: Kurd ƒ5.—; v. E. ƒ1.—; J. H. ƒ2.—; Prov. Griffie Bur. Motor en Rijwielwet 10.Jan ƒ0,10: B. R. 10. M. H. R. ƒ5.—: L.v. E. ƒ2.50: J. F. S. ƒ2.50: M. B. 1.50: Dames X. IJ. Z. 10,—: M. v. S. 10.—: Zr. D. P. 1.—: Zr. J. W. d. K. ƒ5.—: Gepens spoorman ƒ2.50: Wed. C A. Br. J. ƒ2,50: Mevr. M. S. f2.50; P. B. ƒ2.50; Mevr. F K. f 1—H. de V. ƒ10.—: E. v. L. ƒ2,50; v. d. M. ƒ5,—: v. E. ƒ1,50: C, S. ƒ1.—: E. v. D. 10.—: S. H. ƒ2,50; P. 10.—: R. B. ƒ5.—: Mevr. G. B B. ƒ5.—: J. C. K. ƒ2.50: Mevr. M. ƒ10.—; G. A P. ƒ2.50; N. N. ƒ10.—. Dagtolaal ƒ590.10. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 1893.10. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107, de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Piloot en marconist van de PH-TFA begraven Het stoffelijk overschot van de heer L. J. Frouws, in leven gezagvoerder bij Aero- Holland, is Woensdagmiddag onder grote belangstelling te Rijswijk begraven. De met de Nederlandse vlag en vele bloemen overdekte kist werd op de be graafplaats door een grote schare familie leden, vrienden en belangstellenden ge volgd. Aan de groeve sprak mr. J. A. G. Jonckheer, directeur van Aero-Holland, woorden ten afscheid. Hij herdacht gezag voerder Frouws als een voortreffelijke vlieger en teamleider. Als mens en vakman was hij zeer gezien. Tot de vele belangstellenden behoorden de heer P. O. I-I. Gevaert voor de Kon. Ned. vereniging voor Luchtvaart, de pre sident van de raad van bestuur van Aero- Holland, de heer J. E. van Tyen, de heer Th, J. van Midde, directeur van de Rijks luchtvaartschool, de heer F. Diepen, ge delegeerd commissaris van Aero-Holland, mr. A. H. Hoekstra en B. Korsten namens de stoomvaartmaatschappij Nederland en een vertegenwoordiger van de luchtmacht staf. Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer M. Westenberg, in leven radiotelegrafist van Aero-Holland. Bij de vele belangstellenden waren leden van de Rijksluchtvaartdienst en van het bestuur van de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart. De heer Frits Diepen, gedelegeerd commissaris van Aero-Hol land, sprak woorden van waardering en afscheid. Voorts voerde als vriend het woord de heer J. K. Hoekstra, chef-vlieger, en ds. Y. Alkema, Ned. -Hervormd predikant te Amsterdam. (Elders in dit nummer berichten wij over de crematie van de twee andere leden dei- bemanning van het verongelukte vlieg tuig). Koningin steunt de Hulpactie Davos Het bureau van de Hulpactie Davos heeft van het secretariaat van de Konin gin bericht ontvangen, dat Hare Majesteit een bedje van deze hulpactie zal kopen. De Hulpactie Davos beoogt, het aan Nederlandse longlijders in Zwitserland mogelijk te maken, daar te blijven. Door de stijging van verplegingskosten als ge volg van de devaluatie bleek per half jaar per patiënt een bedrag van 1.190 meer nodig dan voorheen. Het aankopen van een hulpactiebedje voor dit bedrag betekent dus voortgezet herstel voor een tbc-lijder in Zwitserland. In totaal is 476.000 nodig. In de eerste weken van de actie is ruim 20.000 bin nengekomen. IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.?<LI. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Langs de Waddeneilanden aanvanke lijk nog vrij krachtige, overigens ma tige tot zwakke wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets kouder met in het Zuid oosten van het land op enkele plaat sen in de nacht en vroege ochtend temperaturen even onder het vries punt en hier en daar mist. 2 December: Zon op 8.26 uur. onder 16.32 uur Maan op 14.48 uur. onder 5.03 uur Hoog en laag water in IJniuiden Donderdag I December: Hoog water: 0.47 en 13.14 uur. Laag water: 8.43 en 20.58 uur. Vrijdag 2 December: Hoog water: 1.40 en 13.59 uur. Laag water: 9.33 en 21.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1