Haarlems Dagblad Groot Man Enorme schade op de beplante hellingen door lavastromen Braziliaans vliegtuig neergestort:21 doden fe lÉSA* Weerbericht 64e Jaargang No. 19415 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14325. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 3 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en «öpcecijtc Ttoclcmsctje Courant (Knno 165:6) Directie: T. W. Peereboom en Robert Peereboom DE BRITSE OUD-PREMIER Winston Churchill is op 30 November vijfen zeventig jaar oud geworden en men heeft hem in het Lagerhuis hulde betoond. Har telijke woorden zijn door de premier Attlee, met wiens Labour-regering hij op zo felle wijze de degens pleegt te kruisen, tot hem gericht. Hij heeft geantwoord en zijn vol doening geuit over een wederzijdse waar dering, die tenslotte de geschillen te boven gaat. Een Nederlander die zich de vriend schap herinnert tussen staatslieden uit ons verleden, die niettemin felle politieke tegen standers waren, zal dit niet verwonderen. Hij behoeft alleen maar aan Thorbecke en Groen van Prinsterer te denken om te weten dat dit vriendschaps-betoon van Churchill en Attlee geen comedie of hui chelarij was. Winston Churchill heeft zich in de staat kunde een groot man getoond door zijn ge weldige energie, zijn veelzijdige begaafd heid en zijn verbeeldingskracht. Misschien zou men die laatste het eerst moeten noe men. Zij heeft vooral in zijn jongere dagen de toen in Engeland toonaangevende krin gen vaak verontrust, vooral omdat een zekere „Amerikaanse stijl" hem bleef ken merken. Dertig jaar geleden gold hij als een der begaafdsten misschien als de begaafdste man in de politiek, maar tevens als de man die men nooit Prime Minister moest maken. Want hij was te wild. Mislukking van een paar van zijn plannen tijdens de eerste wereldoorlog, toen hij minister van Marine was, leidde er toe dat hij jarenlang niet alleen buiten de regering maar zelfs buiten het parlement- stond. In een paar verkiezingscampagnes was hij ondanks zijn grote welsprekendheid en de niet geringe reclame, die hij er altijd aan heeft weten te vei*binclen, verslagen. In die jaren schreef hij veel; hij deecl het om den brode want een rijk man is hij nooit geweest. En ook als journalist had hij altijd over buitengewone gaven beschikt. Zijn te rugkeer in de politieke arena kon niet uit blijven en tenslotte leidde het uitbreken van de tweede wereldoorlog toch tot dat pre mierschap, dat zovelen hem niet hadden toegedacht en waarin hij als groot strijder een merkwaardige climax in zijn veelbe wogen loopbaan zou bereiken. Dat hij 11a de overwinning onmiddellijk bij de verkiezingen ten val werd gebracht en de Labour Party de reger, ig veroverde op een ogenblik waarop de gehele Wes terse wereld hem toejuichte en vereerde wekte in het buitenland verbazing. In zijn eigen land uiteraard veel minder. Het herin nerde overigens aan een gebeurtenis in Frankrijk na de eerste wereldoorlog: toen de oude Georges Clemenceau, vereerd als „Père la Victoire", zich eincl 1919 candidaat liet stellen voor het presidentschap der Republiek, werd hij door de meerderheid van de Assemblee Nationale verslagen. Hij trok zich terug en keerde niet weer in de politiek. Hij was toen trouwens al 78. Chur chill, bij het einde van de tweede wereld oorlog zeventig jaar oud en leider ener nationale regering, evenals Clemenceau dat geweest was, daalde van zijn positie boven de partijen af en wierp zich weer in de politieke arena. Dat deed hij al bij de ver kiezingen, die hij verloor. Hij is er sinds dien in gebleven als leider der Oppositie: een taak die hem niet het best ligt. En men heeft het in zijn land teleurstellend gevon den dat hij in 1945 die hoge post boven de partijen, die rol van „Grand Old Man" heeft opgegeven. Maar men acht hem, evenals Clemenceau indertijd, een kenmerkende premier voor oorlogstijd. Een vechtjas, en niet een man voor gestage, weloverlegde opbouw in vredestijd. Misschien zag men ook in '45 reeds de man van een vroeger tijdperk in hem, die hij na de oorlog ongetwijfeld ge worden is. Het moge moeilijk zijn dat toe te geven ten aanzien van een groot man, maar het is een kenmerk dat op hoge leef tijd niet vermeden kan worden. Vooral als zo grote veranderingen in de wereld en niet het minst in Europa gaande zijn, als nu het geval is. Churchill moge zelf als voorvechter van Europese eenheid zijn op getreden, hij blijft toch naar aard. traditie en persoonlijkheid bovenal -de Brit. Een Brit met een merkwaardige Amerikaanse inslag, die hem in zijn optreden van zijn landgenoten doet verschillen, maar met dat al een Brit en geen „drager van het nieuwe Europa". Geen man als Snaak, wiens figuur als zodanig al erkend wordt. Zal, indien de Conservatieven in het voorjaar de overwinning bij de Lagerhuis- verkiezingen mochten behalen, Churchill opnieuw premier worden? Misschien. Maar dan ongetwijfeld maar voor korte tijd. Het is waar dat Gladstone nog als 80-jarige Brits premier was. Maar in een gans andere tijd. R. P. Varkensvlees iets duurder; prijsverlaging van suiker DEN HAAG, 3 Dec. Aangezien de uit voering van de sedert 6 November j.l. gel dende subsidieverlening op varkensvlees in de praktijk heeft geleid tot voor de regering onaanvaardbare consequenties, heeft de regering besloten deze subsidie met ingang van 5 December te verlagen. Een gedeeltelijke compensatie van de prijsstijging van varkensvlees, welke hier van het gevolg is, zal geschieden door een prijsverlaging" voor suiker. Maatregelen daarvoor zijn in voorbereiding. Campagne tegen inschakeling van Duitse troepén De campagne in de Duitse pers tegen inschakeling van Duitse troepen onder Westelijk commando in het West-Europese verdedigingsstelsel gaat voort. Het blad „Frankfurter Allgemeine" schreef, dat de Bondsdag spoedig een wetsontwerp in be handeling zal nemen, dat dienstneming bij vreemde troepen strafbaar stelt. Het wets ontwerp zal volgens het blad moeten wor den aangevuld met de bepaling, dat ook aanwerving van recruten voor buiten landse troepenonderdelen strafbaar is. Het vermoeden, dat plannen tot derge lijke maatregelen in Parijs besproken zijn is in Duitsland toegenomen. Het feit, dat suggesties in die richting door vooraan staande figuren worden geuit, bewijst vol gens het Frankforter blad „hoe twijfel achtig het nog met de Duitse gelijkgerech tigdheid gesteld is". Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene woonden gisteravond een voorstelling bij van de Snip en Snap revue" in hotel Gooiland. De opbrengst van deze avond was ten bate van Pro Juventute. In de pauze werd Rare Majesteit door een gezelschap Zuid-Fransen, dat op het ogenblik een reis door Nederland maakt, een pop in de klederdracht van Nice aangeboden. DE ETNA WERKT WEER CATANIA, 2 December (United Press). De Etna, Europa's hoogste vulkaan in het Noord-Oosten van Sicilië, is weer in werking. Gloeiend rode lava stroomde van avond langs de Zuicl-Westelijke helling van de Etna in de richting van het plaatsje Bronte, welks 18.000 inwoners twee uren van schier ondraaglijke spanning door maakten en pas weer herademden toen de lavamassa's plotseling in een andere rich ting gingen stromen en vaart minderden. De lavastromen gleden met een snelheid van ruim een kilometer per uur naar be neden, maar toen zij Bronte tot minder dan zes kilometer waren genaderd zwenkten zij in Noord-Westelijke richting af. Andere lavastromen gleden in de richting van het stadje Adrano dat 23.000 inwoners telt; maar ook de snelheid van die „ton gen" verminderde al spoedig. Laatstge noemde „tong" borrelde op uit een nieuwe krater, de vierde die de vulkaan thans telt, die kort na 12 uur vanmiddag ontstond op 1800 meter hoogte. De uitbarstingen van de nieuwe krater gaan nog steeds gepaard met diep gerom mel. De lavatongen die voor de middag de plaatsen Maria di Licodia, Biancavilla en Adrano bedreigden, hadden later op de dag vaart geminderd en waren vanavond vrij wel tot stilstand gekomen. Die tongen wa ren te voorschijn gekomen uit een krater die op 2600 meter hoogte werd gevormd. De aan wijngaarden, wouden en boom gaarden toegebrachte schade is enorm groot. De getroffen hellingen zijn de dichtstbe- plante van de Etna. Het vulcanologisch instituut van de uni versiteit van Catania heeft reeds een vol ledig rapport over de erupties, voor zover die tot dusverre zijn waargenomen, uit gegeven. De huidige uitbarsting van de Etna is de hevigste, welke zich sedert verscheidene Twee overlevenden ernstig gewond Donderdagavond is nabij Ribeirao-Claro in de binnenlanden van Brazilië een Bra ziliaans lijnvliegtuig, een DC-3, neerge stort. 17 passagiers en vier leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De overlevenden zijn een vrouwelijke passa gier en een kind van vijf jaar. Alle passagiers waren Brazilianen. Men neemt aan dat het vliegtuig bij een nood landing over de kop sloeg. Het wrak van het vliegtuig werd gevon den op zeven mijl afstand van de stad Ri beirao-Claro in de staat Parana. De licha men van 17 passagiers en vier leden der bemanning zijn naar Jacarezinho overge bracht. Twee overlevenden konden uit het wrak worden bevrijd en zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis van Jacarezinho over gebracht. Het waren een vrouw en een vijf jarig kind dat deze vrouw in de armen ge klemd hield. Volgens de vliegtuigmaat schappij „Real" moet het ongeluk waar schijnlijk worden toegeschreven aan de dichte mist en de zware regenstormen waarmede de DC-3 na het vertrek uit Sao Paulo te kampen had, meldt United Press. Den Haag heeft een nieuwe burgemeester ,Den Haag heeft een nieuwe burgemees ter en, wat meer zegt, een nieuwe burger vader", zeide de oudste wethouder en waar nemend burgemeester ir. Feber in een har telijke rede bij de installatie van mr. F. M. A. Schokking, welke Vrijdagmiddag in een buitengewone vergadering van de gemeen teraad geschiedde. In zijn antwoord zette burgemeester Schokking zijn verwachtingen en zijn taak in Den Haag uiteen. De installatie werd onder andere bijgewoond door de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid holland, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en van alle gemeenten van Rijn land, alsmede notabelen uit Alphen aan de Rijn, waar mr. Schokking burgemeester was. jaren heeft voorgedaan. De Etna, welke niet minder dan 262 kraters telt, is voort durend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw hebben zich acht uitbarstingen voorgedaan. De laatste grote uitbarsting van de Siciliaanse vulkaan dagtekent van 1829. Drie dagen lang beefde de aarde, waarna lavastromen van de hellingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeeltelijk vernielden en ten slotte in de Middellandse Zee terechtkwa men. Geallieerde grendel op West-Duitse politie BONN, 2 December (Reuter). De geallieerde Hoge Commissie te Bonn heeft Vrijdag een verklaring gepubliceerd, waar in de elf landen van de West-Duitse repu bliek gewaarschuwd worden, hun politie organisaties niet de kenmerken van half* militaire formaties te laten aannemen. De organisatie van de politie mag, aldus de verklaring, niet zo gecentraliseerd worden, dat zij eeix bedreiging zou gaan vormen van de democratische regering of de vei ligheid van de bezettingstroepen. De Lander-commissarissen (geallieerde vei-tegenwoordigers) hebben, aldus de Hoge Commissie, de tekst van de verkla ring der commissie ovei'gebracht aan de ministers-presidenten van de elf Lander. De verklaring geeft een aantal grond regels voor de organisatie van de Duitse politie. Volgens deze regels moet de polite in elk der Lander afzonderlijk gedecen traliseerd blijven, tenzij de Hoge Commis sie speciale toestemming geeft voor op richting van een „land"-politie. Twee of meer gemeenten mogen, wanneer de geo grafische gesteldheid hiertoe geschikt is, een gemeenschappelijke politiemacht vor men, mits deze niet meer dan tweeduizend man telt. De Hoge Commissie zal te allen tijde het aantal manschappen van een politiemacht kunnen doen verminderen. Samenvoeging van de politiemachten van twee of meer Lander is verboden. Politie mannen mogen niet aan politieke activi teit deelnemen en niet staken. Atoom-accoord in voorbereiding? Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Russische zóne van Duits land heeft medegedeeld da,t de Ameri kaanse financier Bernard Baruch in Mos kou met de plaatsvervangende Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko besprekingen gevoerd heeft over een accooi'd inzake de atoomenex-gie. In verband hiermede herinnert men er aan, dat de Canadese vertegenwoordiger in de commissie van de UNO voor de Atoomenergie, generaal Mc Naughton, Donderdag jl. te Baltimore verklaard heeft, dat een overeenkomst over de controle op de atoomenergie tussen Oost en West mo gelijk was. Voortzetting van het proces tegen Russen in Joegoslavië SERAJEWO, 2 December (Reuter). Een Russisch orthodoxe priester met grijze baard en een zwarte toog zeide het hof, waarvoor hij terechtstaat wegens spionnage tegen maarschalk Tito: „Ik ben niet bang voor dit hof en zelfs niet voor de dood." De priester, Alexej Krisko, is een van de elf Russen die van spionnage voor de Co- minform beschuldigd zijn. De twaalfde hing zich op in zijn cel. De priester nam een uitdagende houding aan toen het proces, dat gisteren geopend werd, vandaag werd voortgezet en de pre sident hem zeide, vrijuit te spreken. Hij bekende schuldig te zijn op enkele punten van de tenlastelegging en gaf toe geheime inlichtingen aan de Sovjet-Russische am bassade te Belgrado gegeven te hebben. Hij ontkende echter tijdens de oorlog met de Gestapo te hebben samengewerkt. Krisko zeide een speciale code gebruikt te hebben om zijn inlichtingen door te geven. Deze inlichtingen betroffen de arrestatie van Wit-Russen in Serajewo. Zijn helper daar bij was Vladimir Nekloedof, de gevangene die gisteren dood aan een strop in zijn cel werd aangetroffen. De priester vertelde, dat hij ai sinds hij Rusland in 1920 verliet anti- Sovjet-Russisch gezind was. Hij had even wel niet voor de Gestapo gewerkt. Hij gaf toe vrijwilligers geworven te hebben voor liet bij Hitiers legers ingelijfde Wit-Russi- sclie korps. Krisko verklaarde verder twee keer een bezoek te hebben gebracht aan de Sovjet-Russische ambassade te Belgrado. De eerste keer ontmoette hij de eerste secre taris Anatol Ivanof en de tweede keer de tweede secretaris, Pavel Elysey. Deze twee functionarissen werden gisteren door de openbare aanklager genoemd als te zijn betrokken in het spionnagecomplot. Naar men meent te weten, hebben beiden Joego slavië verlaten. Hedcnmox-gen voegden twee Sovjet-Rus sische coi-respondenten zich bij hun Weste lijke collega's op de perstribune. De tweede phase van het proces eindigde hedenmorgen met het kruisverhoor van een vrouwelijke beklaagde, Xenia Komad, die bekende met de Gestapo te hebben samengewei'kt. Ook verklaarde zij met de priester Krisko te hebben geleefd. Het proces wordt voortgezet. Bulgaarse vice-premier Kostof binnenkort voor de rechter Naar de correspondent van de Times te Boedapest meldt, verwacht men dat het proces tegen de voormalige Bulgaarse vice- premier Traitsjo Kostof binnen tien dagen te Sofia zal beginnen. Het zou in grote trek ken de lijnen van het proces-Rajk volgen in zoverre dat de voornaamste beschuldig den ook hier weer maarschulk Tito en zijn Engels-Amerikaanse „medeplichtigen" zijn, aldus de Times. Er zullen 51 getuigen, alle a charge, wor den gedagvaard. In de ten laste legging van Kostof komen allei-lei namen voor, die bijna reeds ver geten zijn. Onder andere die van Bela Kun. het hoofd van het korte communistische bewind in Hongarije in 1919. Van Bela Kun, die na de omverwerping van zijn regering naar Moskou vluchtte, is sindsdien niets meer gehoord. In de ten lastelegging van Kostof wordt hij aan de kaak gesteld als een ..Trotzkiïst" en Kostof wordt ervan be schuldigd. dat hij in 1934 te Moskou het nauwste contact heeft gehad met hem en met een andere „Tiotzkiïsl", genaamd Wal ter. Walter was het pseudoniem van Josip Broz-Tito, die toentertijd hoofd van de Joegoslavische communistische emigranten te Moskou was, aldus de Times. Kostof, die algemeen als de belangrijkste communistische Bulgaarse leider na Dimi- trof werd beschouwd, was sinds 1924 lid van het centrale comité der Bulgaarse com munistische partij. In 1935 werd hij lid van het politbureau en in 1940 tevens secretaris van het centrale comité. In 1944 werd hij secretaris-generaal van de gehele Bul- gaarse communistische partij, waardoor hij de eerste verantwoordelijkheid droeg voor de opbouw van het partijappairaat. In Augustus werd te Sofia bekend ge maakt, dat de in Maart gearresteerde Kostof zeer binnenkort terecht zou staan. Het pro ces is tweemaal uitgesteld. Prinses Wilhelmina schenkt f 50.000 voor Davos Prinses Wilhelmina heeft 50.000 uit de opbrengst van de tentoonstelling „De Vrouw" ter beschikking gesteld ten bate van het Nederlands Sanatorium te Davos. Gisteren zijn ten Oosten van Deventer twee goederentreinen op elkaar gereden De locomotief van de ene en een aantal wagens van de andere trein werden volkomen vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een overzicht van de ravage Nederland wil West-Duitsland bij Fritalux betrekken PARIJS, 2 December (United Press). Nederland heeft verzocht West-Duitsland te doen deelnemen aaix de huidige econo mische besprekingen 'der zogenaamde „fri talux", zo deelde een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag mede. Deze woox-dvoerder vertelde, dat Neder landse deskundigen, mede sprekende- uit naam van de Beneluxpartners België en Luxemburg, het voorstel hadden gedaan West-Duitsland uit te nodigen deel te ne men aan de besprekingen die op het ogenblik worden gevoerd tussen Frank rijk, Italië, Nederland, België en Luxem burg. Deze besprekingen hebben tot uit eindelijk doel de vorming van een econo misch verbond tussen de betrokken lan den. Als eerste doel stéllen zij zich echter voor ogen overeenstemming over de op heffing van de handelsbelemmeringen, omwisselbaarheid der valuta's en coöx'di- nering der investeringspolitiek. Volgens genoemde woordvoerder is, in afwachting van een bestudering door Frankrijk en Italië, nog geen beslissing genomen over het Nederlandse voorstel. ;vf tM- Dezer dagen werd in Nazareth een aanvang Koptische kerk in Israel. Een overzicht van de heuvels gemaakt met de bouw van de eerste de eerste steenlegging. Op de achtergrond van Nazareth. Loonsverhoging onder bepaalde voorwaarden? Regering wacht op nadere voorstellen der Stichting van de Arbeid Op net verzoek van de Stichting van de Arbeid is onder leiding van de minister president een bespreking gehouden tussen een delegatie uit de Ministerraad en ver tegenwoordigers van de Stichtixxg van de Arbeid over de voorstellen tot loonsverho ging. die door de raad van gakcentralen hij de stichting zijn ingediend. Bij de uitvoerige gcdachtemvisseling over deze voorstellen heeft de regering als haar standpxmt medegedeeld, dat zij onder be paalde voorwaarden niet afwijzend staat tegenover enige loonsverhoging met ingang van 1 Januari, waarbij evenwel ook de subsidie-politiek opnieuw zal dienen te worden bezien. Overeengekomen werd, dat thans binnen de Stichting van de Arbeid het overleg tus sen werkgevers en werknemers zal worden hervat, teneinde tot nadere gezamenlijke voorstellen aan de regering te komen. Deze voorstellen zullen betrekking hebben op het loon en op de verhoging van de arbeids productiviteit. Zes doden bij vliegtuig ongeluk op Banka Tijdens een nautische verkenning in de omgeving van Muntok (Banka) veronge lukte Vrijdagmorgen bij het neerkomen op het water een amphibie-catalina vlieg tuig vaix de B.P.M. Hierin bevonden zich, behalve de bemanning van vijf leden, zes passagiers. Twee passagiers waren rege ringsambtenaren. Vier andere passagiers behoorden tot de staf van de met de B.P. M. verbonden Nederlands-Indonesische Tankvaar t-maatschappij De twee Engelse piloten, Wax'd en Ken- ney en de twee Nederlandse werktuig kundigen Winkelaar en Geeve, kwamen om, van de passagiers werden de twee nautische adviseurs Bnnkgreve en de Braber gedood. De heer Reiniers, hoofd van de kustverlichting en bebakening van het Indische departement van Scheep vaart, de heer Fray, havenmeester van Palembang, de marconist van Polanen Petel, de nautische adviseur Happee en gezagvoerder Meyer werden gewond. De toestand van de zes gewonden is be vredigend en voor niemand bestaal direct levensgevaar. Het woord is aan J. H. Hooyer: Er zijn van die onschatbare we zens die ons omhoog tillen en voorwaarts stuiveneenuoudig door itt ons te geloven, zo sterk en zo vast dat tvij er verlegen mee worden en onze eer er in betrokken achten hen niet teleur te stellen. Voor de Stille Armen 5e verantwoording. P. A. B. S. 25.—; W. d. G. 25.—: J. M. B. ƒ25.—; Jhr. I. H. A. B. ƒ25.—: G. K.—K. /20.—; P. W. P. ƒ10.—: P- N. ƒ10.—: Mevr. N. van K. 10.—; J. C. S. 10.—; J. H. W. E. —de K. 10,—; Jhr. P. J. B. 10.—; Mej. A. de G. 10,—; Mevr. A. A— A. 10,—: J. A. A, O. f 10.—; N. J. H. ƒ10,—; Mej. M. M. f 10,f Mevr. M. J. S. V.—V. ƒ10—; Mej. M. M. v. V. ƒ10,—; M. J. K. ƒ10.—; J. F. f 10.Mej. E. de G. ƒ10,—; W. K. den B. 'f 10Wed. G. P. M—v. B. 10.—: Mevr. v. H.—B. te Aerd. 10.—: Th. B. ƒ5.—: D. J. W. f 5.Wed. M. J. V.—C. ƒ5.—: L. A. v. B. ƒ5,—; J. V. ƒ5.—; Mevr. M. N. V.—V. ƒ5,—; R. W. ƒ5.—: J. H. ƒ5,—: Dika ƒ5,—: Zr. P. j. g. ƒ3,—; H. M. W.—B. ƒ2.— F. W. ƒ5,—; Mevr. C. J. G. v. O. ƒ5,—: Mej. L. H. ƒ5,—; S. H. H. 5.—: N. N. 5.—; G. T. 3,50; Mevr. S. C. B. K. ƒ3.—; Védé ƒ3.—: V. v. d. L. ƒ1.50; Uit Bridgepotje ƒ2,50; Dr. G. J. D. ƒ2,50; Wed. W. A. v. d. H. v. E. ƒ2.50; S. B. ƒ2,50; J. v. G. ƒ2,50; H. K. ƒ2,50: W. N. ƒ2,50; C. D. en L. D. ƒ2.50; Mevr. S. ƒ2.50: A. H. M. f2,—: Mej. C. G. de G. ƒ2.—: van E. f2,— J. A. H.—M. ƒ2.—: J. V. S.—T. 1.—: M.'C. T. 1—J. S. ƒ4,69; P. F. 10.—; Br. L. 100,—: J. C. T. 10.—: L. P. G. ƒ2,50; M. R. ƒ2,50; M. S. de B. ƒ2,50; M. S. K. ƒ5.—: Fam. v. M 2,50: W. van E. 2.—: Rusthuis 11,85: F. B. ƒ10.—: J. S. Santpoort ƒ5,—: De Zwanenridders ƒ32,Mr. W. 10.— A. wat gij. aan deze Mijner minsten Broeders gedaan hebt hebt gij Mij gedaan ƒ1.G. K. ƒ1. C. J. M, ƒ2,50; F. L. ƒ2,50; N. N. ƒ10,—; A. B. ƒ2,50; R. ƒ1,50. Dagtotaal ƒ660.04. In liet geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ3036,14. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107, de Twentse Bank, de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: Mej. C. C. ƒ25,— en D. H. S. 10 Bij de Twentse Bank N.V. bijkantoor Haarlem, zijn de volgende bijdragen gestort: C. H. D. ƒ2,50; S. F. v. D. K. ƒ10,—; Mevr. M. E. L. de V. 25,—. Regering zal Nederlandse vliegtuigindustrie steunen Toch esn kans voor ontwik keling van nieuwe typen DEN HAAG, 3 December. De regering heeft zich nader beraden over de Neder landse vliegtuïgenindustrie en is na ampele overweging tot de overtuiging gekomen, dat de zelfontwikkeling van vliegtuigen in Nederland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De regering is bereid de hiervoor vereiste steun te verlenen. Uiteraard zal zij er daar bij op toezien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfontwikkeling wordt voldaan. Nadat de na-oorlogse moeilijkheden der Nederlandse vliegtuigindustrie niet opge lost konden worden stelde de regering in 1948 de zg. „kleine vliegtuig-commissie" in, die de vraag moest beantwoorden of voort zetting der zelfontwikkelende vliegtuigin dustrie verantwoord was. In afwachting van het door deze com missie uit te brengen rapport werd in April van dit jaar de uitbreiding van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium stop gezet en de bouw van de grote windtunnels stilgelegd. Het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling kreeg een geringere toelage en beperkte dus ook zijn activiteit. Aanvankelijk dacht men, dat de regering zich 11a ontvangst van het rapport in Juli vrij snel zou uitspreken. De inhoud van het rapport werd niet gepubliceerd. De bepei'kte activiteit van het luchtvaart laboratorium heeft tot gevolg gehad dat de Fokkerfabrieken, hangende het onderzoek, geen ontwerpen voor nieuwe vliegtuigen ter hand namen. Dit zou onlangs de directie aanleiding hebben gegeven de conclusie te trekken, dat het raadzaam zou zijn de werk nemers aan de afdeling constructie te ont slaan. NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bil', geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk langs de Waddeneilan den nog stormachtige, overigens ge leidelijk verder afnemende Westelijke wind. Morgen in de loop van de dag weer aanwakkerende en tegen de avond aan de kust wellicht opnieuw stormachtige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuidwest en West. Weinig veran dering in temperatuur. 4 December: Zon op 8,29 uur, onder 16.31 uur Maan op 15-21 uur. onder 7.32 uur 5 December: Zon op 8.30 uur. onder 16.31 uur Maan op 15.49 uur. onder 8.47 uur (Volle maan) Hoog cn laag water in IJmuiden Zaterdag 3 December: Hoog water 2.19 en 14 31 uur. Laag water: 10.15 en 22.22 uur. Zondag 4 December: Hoog water: 2.54 en 15.07 uur. Laag water: 10.51 en 23.02 uur. Maandag 5 December: Hoog water: 3.26 en 15.39 uur. Laag water: 11.21 e.n 23.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1