^h-tdm r Voorshands nog geen verlaging der P.T.T.-tarieven De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag P. HARTOG 3*. Te veel pessimisme ter beurze over Indonesië HOORTOESTELLEN IBO NTEKOEB heemstede! PANDA EN DE MEESTER-GIDS J V/ereldnieuws J Ui Zaterdag 3 December 1949 2 Exploitatiesaldo was grotendeels „boekwinst" Geen drastische inkrimping van het personeel Verschenen is de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat over de ontwerp-begroting van het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie. Hieraan is het volgende ontleend: De vraag of de omvang van het batig exploitatiesaldo, mede gelet op het totaal bedrag hetwelk aan het Rijk wordt uitge keerd, zou kunnen leiden tot tariefsver laging, moet ontkennend worden beant woord. Voorop moge worden gesteld, dat indien het wetsontwerp betreffende de rechtspositie van P.T.T. wordt aanvaard in de plaats van de uitkering ingevolge Verordening nr. 67-1941 (in deze begroting circa 15H millioen gulden) zal treden de belastingplichtigheid van het bedrijf. Er mag niet uit het oog worden verloren, dat in het voordelig saldo van ruim 22 2/3 millioen gulden is begrepen de winst van de Postchèque- en Girodienst ten bedrage van rond 9.3 millioen gulden, welke indien het vorenbedoelde wetsontwerp wordt aanvaard niet langer ten goede zal komen aan het Staatsbedrijf. Het resterende bedrag der winst circa 13 Vz millioen gulden vormt dus in wer kelijkheid het exploitatiesaldo van het P.T. T.-bedrijf, maar ook deze winst is in wezen grotendeels een boekwinst, omdat het be drag van de afschrijvingen op de duurzame productiemiddelen is berekend over de oor spronkelijke aanschaffingswaarden. Bovendien moet er op worden gewezen, dat de uitbreiding van de appai'atuur geen gelijke tred heeft kunnen houden met de toeneming van het verkeer, hetgeen een ongezonde overbezetting van de bedrijfs middelen der telefonie heeft doen ontstaan. Het P.T.T.-bedrijf streeft er naar, aan deze ongunstige toestand zo spoedig mogelijk een einde te maken. Dit houdt echter in, dat dan ook de tijdelijke winst voort vloeiende uit de huidige overbezetting tot het verleden zal behoren. Bij het opstellen van de begroting is geen rekening gehouden met de nog niet vol ledig bekende gevolgen van de devaluatie. De tarievenpolitiek bij het staatsbedrijf der P.T.T. blijft gericht op het verstrekken van zo goed mogelijk dienstbetoon tegen zo gering mogelijke kosten voor de gebruikers. De minister vertrouwt, dat het mogelijk zal zijn het wetsontwerp regelende de rechtspositie van het Staatsbedrijf der P. T.T. zeer binnenkort te doen verschijnen. Het standpunt der regering, dat de deva luatie geen aanleiding mag vormen tot ver hoging van de kapitaalsbegroting, heeft voor het investeringsprogram van het Staatsbedrijf der P.T.T. tengevolge, dat bepaalde voorzieningen in het bijzonder bij de telefonie voorshands achterwege zullen moeten blijven. Het valt niet te ontkennen, dat de moge- Heel Metzelawier en heel Haren Heel Sittard, Terneuzen en Laren Ja, heel Nederland Is Bootz' vaste klant Want TIP is niet t' evenaren. Inz. de Hr. N. O. te Den Haag ontv. 1 fl. (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor de tuin, 8.45 Muziek, 9.10 Sport. 9.15 Platen. 9.45 „Geestelijk leven". 10.00 „Geef het door". 10.05 Voor de jeugd. 10.30 Protestantse kerk dienst. 12.00 Orkest. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 „Even afreke nen, heren". 14.00 Platen. 14.05 Boekbespre king. 14.30 Philharmonisch orkest. 15.45 Film praatje. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sport. 17.00 Gesprekken met luisteraars". 17.20 Muziek- causerie. 17.30 „Ome Keesje". 17.50 Kinder koor. 18.05 Reportage. 18.15 Nieuws. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Radiolympus". 19.30 Weense muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 „Le Villi", opera. 21.15 Cabaret. 21.40 Populaire muziek. 22.00 „Paul Vlaanderen". 22.35 Viool, 23.00 Nieuws. 23.15 Dansorkest. 23.40 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Protestantse kerkdienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 Kamermuziek. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.40 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Maastrichts stedelijk orkest (in de pauze: „Uit het Boek der Boeken"). 14.30 „De man die St. Nicolaas zag". 15.30 Vocaal kwartet. 15.50 Katholiek overleg. 16.15 Reportage. 16.30 VesDers. 17.00 Protestantse kerkdienst. 18.30 Gemengd koor. 18.50 Platen. 19.00 Kamerkoor. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 „De gewone man". 20.12 Gevarieerd pro gramma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Pla ten. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Concert. 10.50 Platen. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Muziek. 32.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Causerie. 14.00 „Zang en piano 14.25 „Wat gaat er om in de we reld?", causerie. 14.45 Strijkwartet. 15.15 Ge varieerd programma. 15.45 Voor de jeugd. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Filmkrant. 19.30 Muziekcauserie. 19.45 Rege ringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Uitslag luisterwedstrijd. 20.15 Platen. 21.00 Sint Nico- laasprogramma. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Sport. 7.15 Woord voor de dag 3.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weer berichten. 9.03 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Rlaten. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.20 Voordracht. 11.40 Zang en piano. 12.10 Strijkorkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor dracht. 14.35 Platen. 14.45 Voor kinderen. 15.00 Kamerplanten. 14.30 Platen. 15.45 Bij bellezing. 17.30 Voor de jeugd. 18,00 Piano duo 18.20 Sport. 18.30 Voor kinderen. 18.45 Boekhesprekir.g. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse le= 19.30 Uitslag luisterwedstrijd. 19.40 Radio- krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Sint Nicolaasprogramma. 21.00 „Meneer Goedhart beleeft een ongeluksdag". 21.45 Platen. 22.15 Sint Nicolaas-schets. 22.30 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Volksliederen. lijkheid geboden moet kunnen worden om voor bepaalde functies in 't bedrijf arbeids voorwaarden te scheppen, die de toets der vergelijking met die in andere bedrijven kunnen doorstaan. Het bedrijf zal de waar borg moeten bezitten, dat het op bepaalde sleutelposities te allen tijde kan beschikken over de nodige staf van deskundige mede werkers, hetgeen bij een onverbrekelijke binding van de salarissen aan het bezoldi gingsbesluit niet steeds te verwezenlijken zal zijn. Het aantal (electro)-technische hoofd ambtenaren is van 27 in November 1938 gestegen tot 47 in November 1949 (plaat selijke telefoondiensten niet meegerekend). Door rationalisatie van het bedrijf zal .men trachten overeenstemming te verkrij gen tussen het nodige en het aanwezige personeel. Sterke personeelsinkrimping wordt van deze maatregelen niet verwacht. Wel is het de bedoeling uitbreiding van het personeel zo veel mogelijk te voorkomen. Het zal in vele gevallen mogelijk zijn de wijzigingen in de personeelsformatie op te vangen door het niet vervullen van vaca tures. Mocht in een enkel geval afvloeiing van personeel onvermijdelijk zijn, dan zal er naar worden gestreefd deze op de voof het personeel minst bezwaarlijke wijze tot stand te brengen. Geheel los hiervan be staat de mogelijkheid, dat de terugkeer uit militaire dienst van ruim 2000 werknemers onvermijdelijk zal moeten leiden tot het geheel of gedeeltelijk ongedaan maken van de terzake iijdelijk getroffen maatregelen. Dat kan echter eerst later volledig worden overzien. De verhoogde tarieven Omtrent de verhoging van de" tarieven in het verkeer met het buitenland, met ingang van 17 October j.l., kon geen overleg met het bedrijfsleven worden gepleegd, daar zij uitsluitend een gevolg was van de plotse ling ingetreden devaluatie en bovendien gebaseerd is op internationale overeenkom sten waaraan Nederland gebonden is. De verhogingen, welke als algemene tijdelijke maatregel zijn bedoeld, bedragen over het algemeen 20 procent, omdat tegen over nadelen, voortvloeiende uit de deva luatie, ook voordelen staan. De service Uitbreiding van de duur van openstelling der post- en hulppostkantoren zou niet verantwoord zijn. De vervroegde sluiting van postkantoren op Zaterdag is een uit vloeisel van het streven om de afloop van de arbeid op Zaterdag aanmerkelijk te vervroegen en het personeel behalve de vrije Zondag zoveel mogelijk een vrije Zaterdagmiddag te verlenen. Invoering van een derde postbestelling zou mede gezien het aantal daarvoor aanwezige stukken weinig of geen zin hebben en economisch niet verantwoord zijn. Het is nog niet mogelijk gebleken naast het herstel van de oorlogsschade de capaciteit van het telefoonbedrijf aan te passen aan de sinds 1940 meer dan ver dubbelde en nog steeds toenemende ver- keersbehoeften. De materleelpositie Bij de bestaande plannen voor de ver keersmiddelen wordt in het bijzonder reke ning gehouden met de belangen van be staande en nog te vestigen industrieën. Deze verbetering zal grotendeels bereikt moeten worden door verdere automatise ring van de locale en interlocale dienst. Een wijziging van het tarief der locale telefoongesprekken is voorshands niet in overweging. Een herziening van de aanleg- kosten voor een aansluiting en die van nevenzaken is in voorbereiding, De tarieven voor de radio-distributie werden met ingang van 1 October 1949 wederom gebracht op het vooroorlogse peil. Personeelsmoeilijkheden Hoewel de personeelsachterstand de laat ste maanden niet onbelangrijk is ingelopen, blijft de personeelsvoorziening nog steeds zeer labiel. Het verloop is nog groot: ge oefend personeel verlaat de dienst en wordt vervangen door personeel dat eerst na een half jaar enige routine bezit. In de afwik keling van het giroverkeer bestaat geen achterstand meer. Komt een giro-opdracht op de eerste dag van de twee-dagelijkse boekingsperiode te laat voor behandeling binnen, dan blijft zij liggen tot de volgende periode, zodat met de uitvoering drie a vier dagen gemoeid zijn. Overwogen wordt of de rentevergoeding van de Rijkspostspaarbank zou kunnen worden verhoogd. Kantoormachinehandel HAARLEM - SCHOTERWEG 122 - TEL. 12681 Schrijf-, tel- en rekenmachines Kantoormeubilair (Adv.) Vijftig jonge Nederlandse emigranten, die op Java demobiliseerden, zijn per K.L.M. vliegtuig in Australië aangekomen, op weg naar hun nieuwe vaderland, Nieuw- Zeeland. Zij zullen daar in veebedrijven gaan werken. De Nederlanders verlaten op het vliegveld van Sydney het K.L.M.-toestel. Effecten- en Geldmarkt Men kan met reden de vraag stellen of de Amsterdamse beurs in deze tijd nog kan worden aangemerkt als een apparaat, dat de ontwikkeling van de economische toestand in Nederland registreert, zodat men uit de koersontwikkeling der fondsen zou kunnen aflezen hoe in financiële krin gen die economische ontwikkeling beoor deeld wordt.Dat de internationale politieke verhoudingen daarvoor aansprakelijk moe ten worden gesteid, komt ons weinig waar schijnlijk voor. Hoewel ook de financieel- teclmische belemmeringen, welke nog altijd aan een bredere ontwikkeling in de weg staan, zijn niet uitsluitend de oorzaak van de grote apathie, waarvan de Amsterdam se beurs in de laatste weken blijk heeft ge geven. Wij geloven niet ver mis te tasten wan neer wij dit verschijnsel grotendeels toe schrijven aan de hoogst onbehagelijke stemming en het groot gebrek aan ver bouwen ten aanzien.van de toekomst van Indonesië, waarbij men terecht overweegt dat de reeds bestaande en voor de naaste toekomst nog gevreesde verliezen op de Nederlandse investeringen in Indonesië hun weerslag op de Nederlandse economie niet zullen missen. Het is niet nodig da; over veel cijfers te geven. Er moge slechts aan worden herinnerd dat 5 a o mil liard Nederlands kapitaal in Indonesië is belegd en voor de ooi-log c.a. 15 pet. van het nationale inkomen uit Indonesië af komstig was. Rechtstreeks worden deze verliezen thans reeds gevoeld en zijn zij ook op de beurs van onmiskenbare in vloed. Immers tal van bezitters van Indo nesische waarden worden wegens het uit blijven van regelmatige rente- en divi dendbetalingen gedwongen hun fondsen te realiseren. Om die reden worden niet al- VANAF f 175.— AlinilJM PHILIPS, SlICRONIO. MICRO- Tp.N'K. OTIf'ON on andore merken BEëDIGD DESKUNDIGE SPOORPIEIN 4 TEL. 27627 BUS 3 Fraude aan het slachthuis te Groningen berecht Voor de rechtbank te Groningen hebben terechtgestaan de 47-jarige combinatielei der D. R. en zijn assistent de 44-jarige J. van G. werkzaam op het openbaar slacht huis. Hun was ten laste gelegd dat zij aan tal van slagergrossiers ondergewicht had den gegeven. Het vlees, dat zij hierdoor overhielden verkochten zij aan een zestal Groningse slagers. De officier van justitie eiste tegen beide verdachten 8 maanden gevangenisstraf. De zes Groningse slagers stonden hierna wegens heling terecht. Gezamenlijk hadden zij 3006 kilogram vlees van de beide ver dachten betrokken. Tegen hen werden straffen geëist die varieerden van drie maanden gevangenisstraf tot 200 boete. leen Indonesische, maar ook puur Neder landse waarden geliquideerd. Gebrek aan r.ieuwe kapitaalvorming en wantrouwen in de verwerkelijking van wat op de R. T. C. werd overeengekomen, houdt de ko pers uit de markt, zodat voor intrensiek waardevolle aandelen soms nagenoeg elke steun ontbreekt. Hierbij moge worden opgemerkt, dat het pessimisme ten aanzien van Indonesi sche fondsen thans ook overdreven wordt geacht door hen, die tot dusver daarvoor een grote reserve in acht namen. Men vraagt zich af of bijvoorbeeld de obligaties Nederlands-Indische Spoor, waarop thans regelmatig 4 procent rente wordt betaald, nu waarlijk niet meer dan 50 procent waard zijn; En of het geen blijk geeft van te grote zwartgalligheid dat voor tabaks aandelen, als die van de Deli Maatschappij slechts 120 procent wordt betaald, zoals deze week is voorgekomen. Juist dezer da gen is de eerste tabak (nieuwe oogst) van deze maatschappij in Nederland gearri veerd als eerste kwantum van een grote oogst. En de directeur heeft zich na zijn inspectiereis ter Sumatra's Oostkust over de positie en de vooruitzichten van de maatschappij tamelijk optimistisch uilgela ten. Ook andere figuren uit de cultuur- en zakenwereld geven nog niet alle moed op. Het feit dat de Verenigde Staten zich in sterkere mate voor Oost-Azië interesseren, zowel uit politieke als economische over wegingen, wordt door sommigen als een ook voor het Nederlandse, in Indonesië .gevestigde bedrijfsleven hoopvolle aanwij zing gezien. Tegen het .midden der week sloeg de stemming dan ook om en konden de Indi sche fondsen een deel van him koersver liezen met grote sprongen inhalen. Hoewel het herstel grotendeels aan dekkingsaan kopen van de beroepshandel wordt toege schreven, aangezien de orders van het pu bliek zeer gering zijn, is het toch verheu gend dat er wat men noemt, grond in de markt komt en men meer oog begint te krijgen voor de realiteit. In een vorig artikel wezen wij reeds op de gestegen export van Nederland, terwijl minister Van den Brink dezer dagen nog eens verzekerde dat de handel met Duits land snel op toeren komt. Met name de Nederlandse export is dermate gestegen, dat dë betalingsverhouding, welke kort ge leden voor ons land nog een tekort van 40 millioen aanwees, thans tot een sur plus van 70 millioen heeft geleid, waar bij ook de Duitse aankopen van Indonesi sche producten een grote rol hebben ge speeld. Wij willen tenslotte nog wijzen op het ■grote belang van de besprekingen, die nu worden gehouden in Fritalux-verband (Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden) waarbij na Frankrijk, Nederland ver gaande voorstellen heeft gedaan tot vrij making van het handelsverkeer. België ziet daarin een buiging van Nederland in zijn richting en een zich voorzichtig los maken van Nederland van het sterling- bloc, dat al te zeer door Engeland wordt beheerst. Israel's economie (Van onze parlementaire redacteur). In verband met besprekingen die thans gaande zijn met betrekking tot het Neder - lands-Israelisch handelsverdrag, dat tot 1 Februari 1950 loopt, vertoeft hier te lande de heer M. J. Gerzon, handelsattaché van Israel bij Frankrijk en de Beneluxlanden. De heer Gerzon die gedurende ongeveer 16 jaar een leidende plaats in de indu striële wereld in Israel heeft ingenomen, vestigde in een uiteenzetting over de in menig opzicht wonderbaarlijke economie van die jonge staat allereerst de aandacht op een inderdaad zeldzaam verschijnsel. Daar te lande is de invloed van de arbei dersbeweging zeer groot. En ofschoon het eigenlijk lijnrecht tegen hun eigen mate riële belangen ingaat, hebben de arbeiders op immigratie op grote schaal aangedron gen en doen zij dit nog. In een jaar tijds zijn er op een bevolking van ongeveer 700.000 Joden liefst 300.000 bijgekomen en men hoopt in het eerstkomende jaar er nog eens omstreeks 125.000 bij te krijgen. Het streven is er op gericht een over wegend percentage van de nieuw binnen komenden naar het land te doen trekken en zich aan de landbouw te doen wijden. Trouwens, van de Amerikaanse lening van 100 millioen dollar, afkomstig van de Ex port- en Industriebank, waarvan zowat 55 millioen is opgenomen, heeft men een 35 millioen voor landbouw en 20 millioen voor de industrie gebruikt. Niet te ontkennen valt, dat Israel op het ogenblik bepaalde economische moeilijk heden heeft. Men denke alleen maar aan het feit, dat het zeven maal zoveel invoert als het uitvoert. Een van de wijzen waarop Israel zich weer geholpen ziet wat de verwikkelingen met de betalingsbalans aangaat, is, dat er langs de privéweg geweldige bedragen wor den geïnvesteerd; vooral Amerika heeft daarin een groot aandeel, terwijl er ook heel wat investeringen van goederen plaats hebben. Met lof gewaagde de heer Gerzon van de geest van saamhorigheid, zowel in de indu strieën als in niet mindere mate in de land bouwkolonies waarneembaar. Na geschetst te hebben, hoe er geleidelijk aan ook aardig wat takken van industrie zijn opgekomen en hoe de kolonies (terloops stipte hij aan, dat de Hollandse Joden daar een goed ele ment vormen en bovenal de Joden afkom stig uit Bulgarije) zelf naast landbouw ook wel industriewerk verrichten, roemde de heer Gerzon wat er en hoe er in de kolonies gewerkt wordt. Thans zijn er ongeveer 300 van die nederzettingen: een jaar geleden waren het nog 150. Intussen zijn verschil lende maatregelen nodig met het oog op enige van de hier vermelde economische problemen. Zo moet de levensstandaard naar beneden, hetgeen reeds bezig is. Dan is meer rationalisatie van de industrie no dig, terwijl voorts tot subsidiëring van de exportindustrieën wordt overgegaan. Toe neming van de arbeidsproductiviteit valt te verwachten en verder bleek de heer Gerzon ook optimistisch te zijn wat de kansen be treft voor Israel om, wanneer eenmaal de politieke verhoudingen geregeld zullen zijn, op handels- en industriegebied het middel punt bij uitstek van het nabije Oosten te worden. SANAPIRIN TABLETTEN keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. 47. Nadat Joris zich had voorgesteld, ivas Panda zó onder de indruk, dat hij eerst niet goed wist wat hij moest zeggen. „U bent dus wel erg hoog, mijnheer de Prins R.asmes!" prevelde hij tenslotte. „Ramses," verbeterde Joris. Ramses Amenotep de negenhonderddrieëntach- ligste. En noem mij maar gewoon Ramses. Mijnheer Ramses, dat is voldoende. Ik geef niet om pracht en praal. Arti et ami- citia, gelijk de Ouden ons lereneh... dat wil zeggen.... ja, ja, ik heb natuur lijk uitstekend Latijn geleerd. Dat hoort zo in mijn stand. Mijn voorvaderen spra ken het reeds, zij het dan ook ongaarne. Welnu dan, mannekedan is het mijn tijd weer om te gaan. Het was mij een groot genoegen u te kunnen weerhouden van het kopen van die dwaze namaak Kroon van de Goddelijke Isismaar nu... wel, mijn tijd is kostbaar!" Dit herinnerde Panda plotseling weer aan de boodschap die hij voor mijnheer Bobberbroek moest doen, en hij bedacht, hoe moeilijk het le ven eigenlijk voor hem was. „Jaeh.. mag ik u nog eens vragenbegon hij moeilijk. „Ikehik moet dc echte Kroon van Isis kopen, voor mijnheer Bob berbroek. De échte, begrijpt u? Weet u misschien ookhoe ik daar aan zou kunnen komen?" De deftige Prins Ramses bleef staan, en staarde hem getroffen in de ogen. „Hé!" sprak hij. „Is u dat ernst, manneke? Hoe toevallig toch! En dan te bedenken, dat ik de énige ben, die de énige Kroon van Isis in zijn bezit heeft! De énige! En die zoekt gij nu juist. Wat is de wereld toch klein, nietwaar?" „Ma-ma-maar.. hakkelde Panda. „Is dat waar? Hébt u hem? Maar.wacht hier evenop me. Wilt u hier even wachten, mijnheer de Prins Rasmes Apenotep? Ik ben zó terug maar nu moet ik toch eerst even mijn heer Bobberbroek er bij halen!" En roets! Weg was Panda. Joris Goedbloed klemde zijn wandelstok onder de arm en wachtte. Haar oordeel Een sub-commissie van boekenvrienden sprak als haar oordeel uit, dat de collectie boeken op velerlei gebied, welke gevonden wordt bij H. de Vries, Ged. Oude Gracht 27 - Jacobijnestraat 3, moeilijk te overtreffen is. (Adv.) Politierechter Opgeblazen mug Zo ongeveer is het gegaan. Ze zaten alle maal gezellig bij moeder thuis in Heems kerk, Lien en Frie en Rie en toen kwamen Christien en Jan eraan. Dat was een lastig parket voor Lien, want die had in een brief iets over Christien gezegd en daar was Christien achter gekomen. Ze kon dus Christien moeilijk een hand geven, want die kon dan wel eens weigeren die hand aan te nemen en dan stond zij voor gek. En Christien van haar kant dacht: Daar zit Lien en die heeft het niet op me, ze heeft het zelfs zwart op wit gezet en nou kan ik er toch geen hand geven, want dan doet ze natuurlijk net of ze niets ziet. Maar Lien had met Jan niks, dus zei ze: „Dag Jan" en Jan zei: „Dag Lien". Maar dat vond Chris tien nou toch niet fair van Jan tegenover haar, want man en vrouw horen altijd een lijn te trekken. En dus zei Christien er wat van, waarop Lien iets terug zei, maar dat liet Christien niet op zich zitten. En ze zeiden nog een heleboel meer, alle maal dingen die we niet in de krant kun nen drukken, want dat zou ongepast zijn. Maar Jan werd tenslotte echt kwaad en hij gaf Lien een watjekou dat 't bloedde. En nu hebben ze gisteren met z'n drieën voor de Haarlemse politierechter gestaan, Jan omdat-ie 't gedaan had en Lien en Christien omdat ze erbij geweest waren. En de Officier zei tegen Christien, dat ze 't vuurtje had aangestookt en tegen verdachte Jan, dat hij zich niet achter z'n zenuwen moest verschuilen. Maar toen zei Christien dat ze ook vond, dat Jan z'n handen thuis had moeten hou den, maar dat 't ook wel erg was, wat er allemaal in die brief had gestaan en de Officier antwoordde, dat hij er niets meer van wilde horen en het een opgeblazen mug vond, hetgeen hij in een zeer schappe lijk eisje van vijf gulden of drie dagen uitdrukte. De politierechter was het er helemaal mee eens en vonniste conform. Daarop gingen ze weer de deur uit. Eerst Jan, toen Christien en een tijdje later Lien, Kei Dina van Zaandijk durft niet meer naar Beverwijk te komen, want ze is bang dat ze dan door Jaap wordt lastig gevallen. Omgekeerd heeft Jaap van Beverwijk geen lust naar Zaandijk te fietsen. Want toen het eenmaal uit was met Dina heeft hij in een boze bui op een donkere nacht een kei door de ruiten van het huis van Dina's va der gemikt. Het was een zware kei en een grote ruit. De nieuwe kostte wel twintig gulden, heeft de gedupeerde gistermorgen voor de kadi verklaard. Jaap was maar weggebleven, zodat hij niet kon horen dat de politierechter hem een rare schutter vond. De Officier zei verstoord, dat de ver dachte al vier keer veroordeeld was, dat hij de schade moest vergoeden en nog twee weken brommen daarenboven. Dat vond de rechter wat teveel voor zo'n kei, zelfs al was het een zware, en hij maakte er tien dagen van, die Jaap niet behoeft uit te zit ten als hij in twee jaar geen ruiten meer bij volgende ex-verloofden ingooit of an dere kwade zaken bedrijft. Maar die twintig gulden moet hij aan Dina's vader vergoe den, al moet die maar zien hoe hij ze bin nenkrijgt. Oude getrouwe. Donderdag is de Implacable het oudste Britse oorlogsschip, voor de laatste maal uitgevaren. Het is giste ren met alle ceremonieel dat een schip verdiend dat 148 jaar trouwe dienst heeft geleverd, tot zinken gebracht met de Engelse en Franse vlag gen in top. Het houten schip dat in 1805 door Nelson in de slag van Trafalgar op de Fransen werd buitgemaakt, kan niet langer behouden blijven, omdat het hout door rotting is aangetast. Komische opera. Ilja Bakal, de directeur vah de komische opera in de Russische sector van Berlijn is gisteren in zijn kantoor gearresteerd. Zijn plaatsver vanger, die klaarblijkelijk al in gereed heid was gehouden, mocht niet aan Reu ter vertellen, wat er met Bakal aan de hand was. Lichte straf. De volksrechtbank van Inns bruck heeft dr. Hans Gzermack tot 8 jaar gevangenisstraf en verbeurdverkla ring van zijn bezittingen veroordeeld, omdat hij tijdens het nazi-regiem had meegewerkt aan het doden van 700 krankzinnigen. Betere methode. Voor een stampvolle zaal in het dorpje Bracknell bij Londen heb ben gisteren een aantal geesteszieken met misdadige inslag uit de gevangenis van Dartmoer een nonstop-variété-voor- stelling gegeven. De opbrengst diende ter versterking van de lcerkekas. Shakespeare in Zoeloe-taal. Prof. dr. C. M. Deke, hoogleraar in de naturellentalen in Kaapstad, heeft meegedeeld dat een Zoeloe-schrijver reeds 5 stukken van Shakespeare in zijn eigen taal heeft ver taald. Kroonjuwelen. De Russische kroonjuwelen, die indertijd door de communistische re gering werden verkocht om de lege schatkist te vullen, liggen op het ogen blik geëxposeerd in de étalage van de Britse hofjuwelier in Regent Street, Londen. Het koninklijk paar heeft en kele kostbare stukken in bruikleen af gestaan om de expositie te vervolmaken. Tienduizenden Londenaars hebben hun neuzen al tegen het raam gedrukt, alleen de Russische ambassadeur is nog niet gesignaleerd. 's Avonds uit. De avondklok in Athene is opgeheven. Daarmee is de eerste stap gezet tot afschaffing van de noodmaat regelen, die voortvloeiden uit de staat van beleg, die sinds de oorlog al weer drie jaar heeft geduurd. Genoeg. Konni Zilliacus. onafhankelijk links parlementslid in Engeland, heeft mededeling gedaan van zijn uittreden uit het Sovjet-Russische gezinde Britse vredes-comité. Zilliacus, die blijk heeft gegeven van sympathie vpor Tito, zei dat hij genoeg had van de methodes van het comité, al bleef hij met de grond slagen sympathiseren. Samenwerking hervat. Nederlandse en Duitse politie-beambten hebben gisteren in Osnabrück besloten samen te werken in de strijd tegen misdadigers in het grensgebied. Men zal zelfs passen uit wisselen. om de boeven over de grens te kunnen volgen en er komt een speciale telefoonlijn tussen de hoofdbureaux. De ene dienst is de andere waard. De Ber- lijners die zo weinig te eten hebben ge had en nog altijd de zorgenkinderen van de buitenlandse hulpverlening zijn, zijn thans begonnen voedsel-paketten naar het buitenland te zenden. Bij een bezoek aan een postkantoor in de Amerikaanse sector, bleken er Berlijners te zijn, die genoeg vlees, boter en suiker over had den om mensen in de landen, die de oorlog wonnen, een plezier te doen. Stille vlucht. De Oost-Duitse staat heeft op dracht gegeven tot het fabriceren van een aantal zweefvliegtuigen en het op leiden van piloten daarvoor. De vier- mogendheden-overeenkomst over de demilitarisering verbiedt de Duitse pro ductie van zweefvliegtuigen. Geen doodstraf. De Finse president. J. K. Paasikivi heeft gisteren de wet tot af schaffing van de doodstraf bekrachtigd. i icuwe Ijaven Symphonia-Reeks. H. J. W. Becht, Amsterdam. De firma Becht, die in haar bekende Sym- phon ia-reeks van mooi geïllustreerde mono- graphieën reeds tal van bijdragen tot de kennis der muziekgeschiedenis op de boe kenmarkt gebracht heeft, breidde haar col lectie weer met een tweetal nummers uit. Herman Rutters leverde een studie over „Verdi" en Marius Flothuis schreef een boek over „Hedendaagse Engelse Componis ten". Beide werken zijn rijk geïllustreerd en- van vele voorbeelden voorzien. Rutters geeft van Verdi een vrij boeiende levensbeschrijving. Doch die biografie en de opsomming van de werken van de beroem de opera-componist vormen niet het belang wekkendste deel van het boek. De schrijver heeft terecht het zwaartepunt van zijn werk gelegd op de karakteristiek van Verdi's oeuvre en op de culturele basis waarop het ontstond. Hij schetste Verdi als de geboren dramaticus, die Italië weer een hoofdrol op het gebied der opera deed spelen, toen het de hegemonie, die het zo lang bezeten had, ver loor. Hij kwam immers op het moment dat de muzikale romantiek zich begon te doen gelden en men geen bevrediging meer vond in de abstracte klanken en rhythmen, doch streefde naar uitdrukking van het persoon lijke en concrete en naar verbinding zocht met de litteratuur. Niet meer Milaan of Na pels, maar Parijs was de hoofdstad van de operawereld geworden. Ook de grote figuur van Wagner doemde op. Maar Verdi's muzi- kaal-dramatisch genie en zijn strijdhaftige natuur hebben Italië zijn oude opera-roem terug bezorgd, al kwam het dan niet meer tot de hegemonie van vroeger. Bij de bespreking van de werken heeft Rutters op interessante wijze deze evolutie weergegeven. 4' Het boek van Flothuis over „Hedendaagse Engelse Componisten" komt in een werke lijke behoefte voorzien. Want wij weten door gaans heel weinig van de Angelsaksische muziek, die sinds de bevrijding begonnen is sterk door te dringen in West-Europa. Engeland heeft op muzikaal gebied zijn gou den eeuw gehad, maar ook een langdurige inzinking, die het nu langzaamaan te boven is gekomen. Met Elgar. de componist van „The Dream of Gerontius" en menig belang rijk instrumentaal werk, is de opgang be gonnen. En na de eerste wereldoorlog is Engeland muzikaal compositorisch op het vasteland gaan meetellen, evenwel zonder ernstig in concurrentie te treden met de baanbrekende figuren van het continent,. In de laatste tijd ziet het er echter naar uit dat zijn kansen in de kunstpolitiek niet gering zijn. Wie dit leest denkt allicht in dit ver band aan de opmerkelijke activiteit van Ben jamin Britten. In het boek van Flothuis wordt naar verhouding aan Britten de meeste aandacht geschonken. Maar de schrijver aar- z.elt niet diens werk critisch onder de loupe te nemen. Dii is met de vele andere figuren die hij aanhaalt niet zozeer het geval. Als wegwijzer in een weinig bekend ge bied kan het bandje van Flothuis goede JOS. DE KLERif diensten bewijzen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2