De Racing ontvangt Ajax m Heemstede DE ROOY P. W. Guliën Radio IVSoors Dat ene kleine tikje meer SLEUTEL WEG! Kort en Bondig De man Zaterdag 3 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Sport op Zondag In het Heemsteedse Sportpark komt Ajax op bezoek bij de Racing en deze zal even als andere clubs reeds geprobeerd hebben trachten de Amsterdammers de eerste ne derlaag in dit seizoen toe te brengen. Of het zal lukken is de vraag. RCH heeft zich goed voorbereid. In techniek staan zij achter bij de Amsterdammers, maar dat neemt niet weg, dat er kansen zijn. Tot nu toe is RCH op eigen terrein ongeslagen gebleven. Drie maal is gewonnen en een keer eindigde een ontmoeting in een gelijk spel. Mei invallers moet EDO in het Noorder Sportpark de strijd aanbinden tegen Xerxes uit Rotterdam. In September leden de Haar lemmers een nederlaag van 21 en zij zullen nu trachten revanche te nemen. Haarlem heeft tegen Feijenoord in het doel opgesteld Verkaaik. Verder is de samenstelling dezelfde als de afgelopen Zon dag tegen Zeeburgia. Als de voorwaartsen gebruik maken van de kansen, dan verwach ten wij een zege in het Rotterdamse stadion. VSV trekt naar DOS. De Utrechtenaren hebben nog een kans op de bovenste plaats en zullen trachten die te behouden. De Vel- sense ploeg staat daarom voor een lastige opgaaf. In de tweede klas krijgt Stormvogels be zoek van West Frisia. van welke ploeg des tijds met 31 werd gewonnen. De prestaties van de IJmuidenaren zijn daarna minder geworden en zij zullen morgen moeten oppassen. Bloemendaal trekt naar WMS. Als de be zoekende club meer geluk heeft dan de afge lopen Zondag dan kan gewonnen worden. Velsen zal een zware strijd te voeren hebben in Amsterdam-Noord, waar DCG de tegen partij is. Schoten besluit de eerste helft het seizoen met een bezoek te brengen aan RKWA. Wij houden het op een Haarlemse zege. De belangrijkste wedstrijd in de derde klas A van West 2 gaat tussen Alphen en Roo- denburg. Een gelijk spel is het gunstigst voor HFC. Deze club speelt niet. omdat de wed strijd tegen RKAVV is uitgesteld. TYBB speelt uit tegen GSV en HBC tegen Wasse naar. Gelijkwaardige ploegen komen in beide ontmoetingen tegenover elkaar. Voetbalelftallen RCH: doel: Van der Vliet; achter: Van Reenen en Lasschuit; midden: Heijerman, Willemink en Vos; voor: Koster, De Wette, De Boer. Biesbrouck en Bleeker. HAARLEM: doel: Verkaaik; achter: Van der Linden en Van Gooi: midden: DeGroot. Meertens en Boeree: voor: Pastoor, Van Os. Roozen, Smit en Groeneveld. EDO. Het elftal van EDO zal eerst van middag definitief worden samengesteld. Schijvenaar is gewond en kan niet meespelen. Voorlopig zijn opgesteld: doel: Van den Berg; achter: Vrenegoor en N. N.; midden: Oden- thal, Dweelaarl en Karpes; voor: Verdam, Bax, N. N., Hellingman en A. Joppe. BMHC naar HHIJC In het begin van het seizoen waren de ver wachtingen voor BMHC hoog gespannen en er bestond grote belangstelling voor de ont moeting BMHC—HHIJC. Morgen komen de ploegen in Den Haag tegenover elkaar. De Bloemendalers verloren destijds en zullen trachten nu een beter resultaat te bereiken. Rood Wit heeft in de damescompetilie een uitwedstrijd tegen Be Fair en BDHC trekt naar Kieviten. In beide gevallen hebben de bezoekende clubs de beste kansen. Handbal Zondag komen de dames van Concordia in de hoofdklas voor haar eerste returnwed strijd in het veld tegen het Haagse Turnlust. Zij zullen trachten revanche te nemen voor de verloren uitwedstrijd, die ondanks een overwicht der Haarlemse dames toen op het laatste nippertje in haar nadeel eindigde. Hoewel Turnlust op het ogenblik iets sterker geacht wordt, Ls een verrassing niet uitge sloten In de eerste klas heren gaat de strijd tussen Concordia en AHC. Weliswaar kan Concor dia bogen op de overwinningen op de lei dende ploegen Aalsmeer en Attila, doch AHC komt de laatste weken opzetten. Onge twijfeld zal deze wedstrijd fraai spel te zien geven, waarbij de kansen van Concordia iets gunstiger zijn. HOC speelt tegen Animo, dat een der zwakke herenploegen is in de tweede klas A. Er wordt een overwinning der thuisclub ver wacht. Rapïditas zal het in de tweede klas B heel wat zwaarder hebben tegen Vriend schap. Het zal er bij deze gelijkwaardige ploegen om spannen en het is dan ook moei- lijk een voorspelling te maken. Bij de dames in de tweede klas A is de wedstrijd GitaHAV de belangrijkste. Door de onverwachte nederlaag van Gita tegen OSS werd eerstgenoemde door HAV van de tweede plaats verdreven. HOC staat nog de kop en heeft alle kans op twee punten winst tegen het zwakke elftal van Rood zwart. Voor Rapiditas wordt het hoog tijd, dat er overwinningen worden geboekt, daar het er anders lelijk voor de ploeg gaat uit zien. Het ontvangt Nieuwe Niedorp, dat zeker niet zwak speelt en de beste kansen heeft. AXEGANG 14 naast C. A. VULPENHOUDERS onze specialiteit ZAKPOTLODEN (Adv.) Het juiste adres voor al Uw BONTWERK Bonthandel en reparatie-inrichting JACOBIJNESTRAAT 20 - HAARLEM TEL. 20651 (Adv.) Dammen Persoonlijk kampioenschap van Nederland Aangezien J. H. Vos uit Amsterdam niet aan een herkamp om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland zal deelnerrien en er in de finale 1950 een twaalfde plaats open was, heeft het bestuur van de Nederlandse Dambond besloten deze herkamp niet te hou den. doch de vier spelers C. Suyk, B. Dukel, A. Ligthart (allen IJmuiden) en J. Metz (Amsterdam) zonder verdere wedstrijden in de finale 1950 in te delen. Kampioenschap hoofdklasse 71/2 Vier spelers nog ongeslagen Ook in de vierde ronde hebben de vier leiders zich gehandhaafd. Vandaag zullen onder hen in de vijfde ronde de eerste slachtoffers moeten vallen, want Van de Pol komt tegen De Ruyter en Metz tegen De Leeuw uit. In de onderste helft zullen de eerste overwinningen worden geboekt, want Kobus speelt tegen Sweering en Eichelsheim tegen Kruythof. De debutant Eichelsheim kreeg gisteravond in zijn partij tegen Van de Pol menig open doekje. Gedurende de eerste tien beurten wist Eichelsheim problemen op te lossen en zo stond hij, ondanks een serie van 71 van Van de Pol met 139 tegen 113 punten voor. Daarna was het echter met hem gedaan. In vijf beurten maakte zijn tegenstander de partij uit. Het enige markante feit van de avond was de hoogste serie van Cees de Ruyter in zijn partij tegen Sweering. De Waalwijker gaf een prachtig staaltje van zijn techniek: vrij wel zonder bandstoten maakte hij met goed uitgebalanceerd kort rappelspel een serie van 142, de hoogste, die in dit tournooi tot dusverre gescoord is. Metz kon tegen Kobus lange tijd niet los komen. Hij werkte negentien beurten lang aan 145 caramboles en stond er toen nog 33 op de Haarlemmer achter. In de 20ste pro duceerde hij plotseling een serie van 101. Kobus volgde nog vrij goed, maar kreeg geen kans meer om te winnen. Van de Pol 300 9 101 33.33 Sweering 9 28 5.55 Kobus 195 22 39 8.86 De Ruyter 300 22 88 13.63 De Leeuw 300 20 82 15.00 Eichelsheim 160 20 28 8.00 Kruythof 211 24 50 8.79 Metz 300 24 45 12.50 De Ruyter 300 20 142 15.00 Sweering 174 20 34 300 15 60 20.00 Kruythof 154 15 48 10.26 Eichelsheim 159 16 47 9.93 Van de Pol 300 16 72 18.75 300 24 101 12.50 Kobus 242 24 42 10.08 De stand na de vierde ronde luidt: pnt. car. brt. h s i.gem. 8 1200 52 141 23.07 8 1200 87 101 13.78 De Ruyter S 1200 96 142 12.50 Eichelsheim 0 835 77 58 10.84 0 884 8» 46 10.40 Sweering 0 728 78 68 9.33 Kruythof 0 687 81 50 De Leeuw 8 1200 86 82 13.95 Gestolen goudstaaf bracht f 61.000 op In 1947 heeft S. de J. uit Giessendam een uit de Nieuwe Waterweg opgebaggerde goudstaaf gestolen en verkocht. De staaf ging door verschillende handen en steeg steeds in prijs. Tenslotte kocht de wielren ner J. B. uit Breda het goud voor 36.000. In Antwerpen kreeg hij er 61.000 voor. De J. en B. stonden thans wegens diefstal en heling in Dordrecht terecht. Tegen De J. werd een jaar en tegen B. negen maanden gevangenisstraf geëist. VERLOVINCSPORTRETTEN in artistieke uitvoering RICHE FOTO ART 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 (Adv.) Van ouds bekend. Tel. 146U9 Officieel Phiiips-reparateur Kruisstraat 3S Haarlem C. Kiefer Sr. overleden Bekend Zandvoorter In de afgelopen nacht is, na een operatie aan de blinde darm, in de .Mariastichting te Haarlem de heer G. Kiefer sr. uit Z and voort overleden. De thans ontslapene was jaren lang de stuwende kracht in het vermaaksleven van de badplaats. Waar er maar stranddagen, harddraverijen, kinderpartijen, feesten voor ouden van dagen werden gehouden en wat er maar niet verder aan pleizierigs in Zand- voort werd ondernomen, hij was altijd te vinden als organisator en bezieler van deze evenementen. Lange tijd was hij voorzitter van de Zandvoortse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en van de plaatse lijke afdeling van de Nederlandse Bond van Hotel, Restaurant en koffiehuishouders. De stichting „Touring Zandvoort" deed na tuurlijk eveneens een beroep op zijn on vermoeide werkkracht en dankt aan hem als lid van het dagelijks bestuur vele waar devolle adviezen. Pïij exploiteerde verscheidene amuse mentsbedrijven, voor de oorlog in Zand voort het bekende „Modern" en ook een tijdlang „Monopole", en na de bevrijding Kiefers Paviljoen. In Amsterdam leidde hij „Emporium" op het Damrak. De heer Kiefer was bijna vijftig jaar. SCHEEPVAART Aldabi. Buenos AiresR'dam 2 Dec. van Rio de Janeiro. Amstelkerk, DakarA'dam 2 Dec. 240 mijl van Finisterre. Amstelveen. Calcutta—R'dam 2 Dec. van Port Said. Annenkerk, SydneyR'dam 2 Dec. in Suez- kanaal. Congostroom, 2 Dec. te Takoradi v. Monrovia. Groote Beer, A'dam—Batavia 2 Dec. op 840 mijl West van Ceylon. Java, JavaA'dam 2 Dec. van Port Said. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaA'dam 2, Dec. Gibraltar gepass. Kota Inten. BataviaR'dam pass. 2 Dec. Minicoy. Rempang, A'damMakasar 2 Dec. van Colombo. Zuiderkruis, BataviaR'dam 2 Dec. 360 mij! Oost Kaap Guardafui. ADVERTENTIE Drie maanden reeds wordt de Lincolwas met zuivere terpentijn en vooroorlogs procédé bereid. Vraagt Uw leverancier. Haarlemse werkinrichting voor onvolwaardigen Bouw van een tweede paviljoen Enige tijd geleden werd hei: Wethouder van der Wall-paviljoen aan de Schalkwij - leerweg geopend, als eerste paviljoen van de Haarlemse Werkinrichting voor onvol waardigen. Op de begroting voor 1949 was f 25.000 uitgetrokken voor een tweede paviljoen. Omdat deze begroting nog steeds niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, kon nog geen uitvoering aan het besluit gege ven worden. Aanvankelijk was het de be doeling een Zweeds paviljoen daarvoor te kopen, maar bij de uitwerking der plan nen is gebleken dat aan zo'n gebouw in wendig zoveel vertimmerd zou moeten worden dat het beter is een gebouw naar eigen ontwerp te zetten. Daarvoor werkt Openbare Werken thans de plannen uit. Het is de bedoeling het tweede paviljoen in dezelfde geest te bouwen als het Wet houder van der Wall-paviljoen, zodat op den duur een passend geheel verkregen wordt. Men weet dat er op den duur nog meer paviljoens zullen komen. Intusschen is wel gebleken dat het cre- diet van f 25.000 voor dit tweede paviljoen niet toereikend is, zodat aan de raad een verhoging gevraagd zal moeten worden. Het is nu wel aan te nemen dat spoedig met de bouw van dit tweede paviljoen be gonnen zal worden. Gelegenheidsvoorstelling ter opening van de Boekenweek Naar wij vernemen zal ter opening van de Haarlemse Boekenweek (begin Maart 1950) in de Stadsschouwburg een opvoe ring worden gegeven van het bekroonde toneelstuk „Koning van Holland" door J. A. Zoetmulder. Hieraan wordt medewer king verleend door de vaste kern van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" aangevuld met enkele andere bekende amateur-tonelisten onder regie van Henk Bakker. Het stuk, dat hier zijn première beleeft, speelt tijdens de laatste maanden voor de abdicatie van koning Lodewijk Napoleon, grotendeels in het Paviljoen te Haarlem. Dame aangereden op de Wagenweg Vanmorgen tegen acht uur is een dame bij het oversteken van de Wagenweg ter hoogte van het Westerhoutpark te Haar lem door een in de richting Heemstede rijdende automobilist aangereden. Zij is met een zware hersenschudding naar het Diaconessenhuis overgebracht. De Haarlemse Verkeerspolitie verzoekt degenen die het ongeval hebben gezien hierover inlichtingen te verstrekken. Een advertentie uit 1862 „Hulpvaardige landgenoten! Weinig, zeer weinig mogt de Protestant- sche huisvader, die Uwe hulp inriep, ont vangen en toch is zijn nood zoo groot dat hij gedwongen is nog' een bede tot U te rigten. Hij smeekt U, helpt hem uit zijn benarden toestand. Met huivering denkt hij aan de hem zonder Uwe hulp wachten de toekomst en met angstige blik ziet hij op zijne diep ongelukkige vrouw en kin deren neder. Redt dat diep beklagenswaar dige gezin eer het te laat is. Wat gij voor hen kunt afzonderen, gelieve dat te zenden aan Zo luidde op 17 November 1862 de tekst van een advertentie in de Oprechte Haar- lemsche Courant. We willen er direct bij vertellen, dat deze man nog zo'n vijf of zes keer heeft moeten adverteren voor hij de drie tot vierhonderd gulden die hij nodig had bij elkaar kreeg en dat hij nog een extra annonce moest plaatsen om zijn publicatie-kosten vergoed te krijgen. Zulke advertenties waren heel gewoon in die tijd, men kon ze iedere dag in de Oprechte vinden. Gelukkig worden de on- en minvermo genden in deze tijd niet meer zo aan de particuliere weldadigheid overgelaten. In een reeks van jaren werd een wel niet volmaakt, maar toch zeer bevredigend stelsel van maatschappelijke hulpverlening ontwikkeld. Doch dat is lang niet vol doende. Er zullen altijd gevallen blijven, waarin de geldende voorzieningen ontoei-eikend blijken te zijn. En er zullen altijd mensen zijn die lie ver op eigen wieken blijven drijven en die een zekere schroom hebben te over winnen voor en aleer zij een bei'oep doen op de openbare kas. Voor dezulken is de Kerstinzameling ten bate van de Stille Armen bedoeld. Niet als een vorm van permanente steunver lening, maar als een bewijs, dat in onze feestviering onze minder bedeelde mede burgers niet willen vergeten. Daarbij kunt ook u door uw gift hoe bescheiden ook meewerken. Kinderbijslag voor zelfstandigen Het Kon. Ned. Landbouw-comité, het Ned. Verbond van Middenstandsverenigin gen, de Ned. Kath. Boeren- en Tuinders- bond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin verklaard wordt dat deze organisaties afwijzend staan tegenover een eventuele bedrijftaksgewijze invoering van een kinderbijslagregeling voor zelfstandi gen. Zij dringen aan op een noodvoorzie ning voor het verlenen van kinderbijslag van zelfstandigen, waarvan de financiering zou moeten geschieden door het rijk. „Tweemaal twee is twee" (Cinema P a 1 a c e". Een uitstekend en genoeglijk voor-programma, waarin men het sprookje van speelgoedland beleeft en bovendien nóg vergast wordt op de altijd plezierige avon turen van Donald Duck, leidt het optreden in van de twee onverslijtbare dwazen Lau rel en Hardy. Een film waarin deze twee grollenmakers paraderen is meestal rijkelijk voorzien van malle situaties en dolzinnige verwikkelingen, doch wanneer er, zoals in de geschiedenis van deze week, een dubbel stel van deze grapjassen van de partij is. kan men de ten top gevoerde malligheid vaak niet eens meer op de voet volgen. Het valt niet te ontkennen dat er een verdien stelijk tempo in deze rolprent zit en dat de twee komieken (plus hun tweelingbroers) hun arsenaal van grappige stommiteiten niet onaanzienlijk blijken te hebben uitge breid. Overigens blijkt wel dat ook arge loze stupiditeit erfelijk kan zijn, want de tweelingbroers doen daarvoor in geen enkel opzicht onder voor hun-tweelingbroers. Het gehele verhaal is overvol van de be wijzen dienaangaande en de kronkelige, duizelingwekkend gecompliceerde loop der gebeurtenissen wordt daardoor in niet ge ringe mate veroorzaakt. Hoe die loop wel is, kan moeilijk worden naverteld. J. L. „De nieuwe avonturen van Don Juan" (Rembrandt). De eeuwige charmeur en nimmer versagende held uit de titel van deze film begint zijn nieuwe reeks van avonturen laat in de avond op een balcon in Londen, waar hij juist bezig is op heftige wijze zijn zoveelste verovering te boeken als de echtgenoot van het voorwerp zijner nieuwe liefde onverwacht thuis komt, ten gevolge van welke ontmoeting voor de eerste maal de degens worden gekruist. Dat geschiedt in het verloop van deze bonte geschiedenis nog menigmaal, want als Don ■Juan in zijn vaderland is teruggekeerd ont vlamt hij in ware hartstocht voor de koningin, die hij op de meest edelmoedige manier zijn aanhankelijkheid betuigt. Geheel alleen overweldigt hij zelfs op een gegeven ogenblik uiteraard met muzikale begeleiding op de achtergrond de tot de tanden gewapende macht, zeker tien man sterk, vail de gevangenis waarin men hem heeft opgesloten. Tenslotte bevrijdt hij de Spaanse troon uit de levensgevaarlijke intriges van een troep opstandelingen, om daarna elders zijn geluk te beproeven. Een bombastische film in alle kleuren van de verfdoos, met imponerende paleizen en nog meer gevechten en dit alles om Errol Flynn, de onweerstaanbare met zijn keurig verzorgde snor, de gelegenheid te bieden al zijn bravour ten toon te spreiden. D. K. „Zwervers oponthoud". (Spaarne). Inplaats van de filmische hevigheden die men gewoonlijk in dit theater te aanschou wen krijgt, draait daar ditmaal een rolprent van heel wat beter gehalte, een uitstekende verfilming van Bromfield's „Mc Leods fol ly". dat de strijd van een integer maar noodlijdend plattelandskrantje anno 1906 tegen de corruptie van een aantal locale notabelen tot onderwerp heeft. Bijna zege viert het Onrecht over de lieve oude dame die het krantje leidt, totdat een jonge zwerver, door diezelfde dame uit de gevan genis gered, het krantje nieuw leven in blaast en de booswichten aan de kaak stelt. In de filmversie is het verhaal er niet zonder kleerscheuren afgekomen: het blijft een kleurig kiikspel vol gestroomlijnde ro mantiek en karikaturale situaties, totdat James Cagney zijn brutale neus om de hoek van het Amerikaanse provinciestadje steekt en er alles en iedereen electriseert, zodat de handeling ineens vaart en realiteit krijgt en zijn medespelers als bij toverslag van karikaturen van braafheid of verdoiwenheid in werkelijk levende mensen veranderen. Cagney .^elf geeft een alleszins overtuigen de, soms ontroerende vertolking van. de aan lager wal geraakte zwerver, die on- TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) danks al zijn cynisme en hardheid toch „het hart op de rechte plaats" blijkt te hebben. Hij is de ziel van deze, ook als zedenbeeld, belangwekkende film. H. C. „Les enfants du paradis" en „De beste jaren van ons leven" (L u x o r)Een uitstekend idee van het Luxor-theater! Twee voortreffelijke films, die evenwel waarschijnlijk niet meer voldoende belang stelling trekken voor een gehele vertonings- week, worden nu in een termijn van zeven dagen gecombineerd. Óver beide werken werd door ons reeds uitvoerig geschreven, over Marcel Carné's onvergetelijke evoca tie van het Parijse theater aan het einde van de vorige eeuw en over de scherpe observatie van William Wyler van door de vrede tot lanterfanten gedoemde soldaten. „Met muziek door het leven" (F rans Hals). Bewonderaars van het Weense knapenkoor zullen met genoegen de vro lijke film die ons iets van het leven achter de schermen van dit ensemble laat zien, volgen. „Vrouwen in ketenen" (City). - Nadat de toeschouwer eerst gedurende drie kwar tier is verveeld door een van die even vreemde als slechte producten, die Holly wood bij duizenden aan het verblinde oog van de onafzienbare massa van bioscoop bezoekers voorzet het geval heet dit keer „Fiësta" wordt hij onthaald op een film, die telkens grijpt naar de top, maar er helaas net niet bij kan. Naar een documen taire top, die onbereikbaar wordt gemaakt door een teveel aan overdadige sentimenten en soms naar een dramatische top, die ook niet wordt bereikt, omdat men om een raadselachtige reden weer eens de voor keur heeft gegeven aan mooie meisjes en flinke, stoere mannen, inplaats van actrices en acteurs. Het verhaal speelt in nazi-Duitsland en ver telt van de plaats, die de vrouw innam in de nationaal-socialistische gemeenschap. Een afschuwelijke plaats, dat weet deze film het publiek wel duidelijk te maken, maar het is toch jammer, dat men juist niet die overredingskracht en die dramatische cli maxen heeft kunnen bereiken, die deze „Vrouwen in ketenen" tot een bijzondere film gemaakt zouden hebben. E. P. BINNE?4LAND Sind 1 Dec. geldt een soepeler regeling voor het overmaken van inkomsten in Neder land aan Nederlanders in het buitenland, die reeds van vóór Mei 1945 in het land hunner tegenwoordige inwoning zijn gevestigd. Voor overmakingen, welke uit hoofde van levens onderhoud reeds thans geheel of gedeeltelijk geschieden ten laste van kapitaal hier te lande, wordt geen verhoging toegestaan. Ter leniging van de nood der Arabische vluchtelingen in Palestina, heeft de Neder landse regering op dringend verzoek van de Nederlandse delegatie bij de U.N.O. in Parijs, 5000 legerdekens en een hoeveelheid erwten en bonen ter beschikking gesteld. Hiermede is inclusief verschepings- en andere bijko mende kosten een bedrag van f 110.000 ge moeid. Een der klassen van de R.K. Huishoud school te Harlingen heeft de hoofdprijs ge wonnen in de wedstrijd voor scholieren, welke verbonden was aan de actie voor de verkoop van kinderpostzegels. De hoofdprijs is een vacantie van 14 dagen in Zwitserland. Zestien meisjes en drie leraressen werden er gelukkig mee gemaakt. De nieuwe gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, is Vrijdag in Paramaribo aangekomen. De Niwin heeft rond een millioen Kerst pakketten naar Oost en West gezonden. In het voorjaar zal de derde Nïwinloterij ge houden worden met als hoofdprijs een reis naar Amerika, een auto en. een schaaps kooi met schapen en een herdershond. De officier van justitie bij de rechtbank te Assen eiste een gevangenisstraf van 10 jaar tegen de 44-jarige T. E., die in het voorjaar van 1947 driemaal heeft getracht haar man, L. S. D.. te Assen, van wie zij thans geschei den is, van het leven te beroven. In Delft is Vrijdagavond de papier opslagplaats van een drukkerij aan de Ko renmarkt grotendeels uitgebrand. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit te Amsterdam is voor het le gedeelte van het artsexamen, ge slaagd mej. M. A. Smit te Haarlem. Te Haarlem werd aanbesteed het her stellen van vijf strandhoofden met bijkomen de werken behorende tot de werken tot verdediging van de Noordzeekust in de pro vincie Noordholland, Laagste inschrijver was het aannemersbedrijf fa. Jac. G. van Oord en Zonen te Utrecht met 153.000. Invaliditeitswet is dertig jaar in werking Hedenmorgen is in een vergadering van het college van de Raad van Arbeid door de voorzitter mr. H. B. Wildt Meijboom het feit herdacht, dat het juist dertig jaar ge leden is, dat de invaliditeitswet volledig in werking is getreden. Op dat tijdstip waren juist millioenen rentekaarien uitgereikt en werden evenzoveel werknemers onder de werkingssfeer van die wet gebracht. Met eerbied is de grote figuur van Talma nog eens in herinnering gebracht. Ook is er aanherinnerd, hoe vooral in het laatste jaar meer gunstige bepalingen in de inva liditeitswet zijn opgenomen en hoe zeer door het invoeren van gezins- en kinder bijslag deze wet aan belangrijkheid heeft gewonnen. Als resultaat van het gespro kene kwam duidelijk naar voren, dat de rentekaart voor de werknemer als een kostbaar bezit is aan te merken. Tien jaar geëist tegen ex „SS-vormingsleider" Tegen de kunstschilder J. C. N. te Benne- kom, die „vormingsleider" der S.S. was gedurende de bezetting, is door de officier van de bijzondere strafkamer van de Arn hemse rechtbank een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek geëist. N. was ten laste gelegd het maken van propaganda voor de „eenwording der germaanse volken", het aansporen van Nederlanders tot dienstne ming bij de vijand en het ingang doen vin den van de nationaal-socialistische rassen leer. Hij redigeerde voorts vormingsbladen en andere geschriften en hield voordrach ten en radiotoespraken. „INTIMA" Lampenspeciaalzaak MODERNE ZITKAMERVERLICHTING Originele ontwerpen KRUISSTRAAT 42 - HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 December 1949 BEVALLEN van een zoon: 1 Dec., A. D. DuineveldZoomers; H. WeberWildeboer; 2 Dec., H. HugesWilschut; M. L. Staring Roeterink. BEVALLEN van een dochter: 30 Nov., C. M. P. L. RobbersArts; 1. Dec., L. G. Oosten Marwitz; A. L. van RoonRiedel. OVERLEDEN: 1 Dec., H. A. Nuijten, 60 j., Cremerstraat; J. J. van Westerhoven, 68 j., Rollandstraat: C. Voerman, 62 j„ Vredenhof- straat: J. P. Wijngaarden, 67 j., M. v. Heems kerkstraat. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 32) Het afgesproken uur was nogal laat, 6 uur n.m. Toen hij daar kwam, sprak hij met de secretaresse van de oudste firmant, een zekere juffrouw Jones. Ze is al 15 jaar bij de firma en zeer bekwaam. De firman ten zijn Cyril en Brett Eversley. Ze zijn neven. Juffrouw Jones is de secretaresse van Cyril. Ik zou haast zeggen, dat zij heel wat meer van de zaken weet dan hij. Ze sprak met William en zei hem, dat ze niet "dacht, dat men interesse zou hebben om dat speelgoed op grote schaal te ver vaardigen. Enige dagên later bevestigde ze hem dit schriftelijk. Katherine hield op. En? zei juffrouw Silver vragend. Katherine zuchtte. Het wordt helemaal niet gemakkelijker, integendeel veel moei lijker hoe verder ik kom. Toch zou ik graag willen, dat u ver der vertelde. Katherine boog haar hoofd. Ze wist, dat ze verder moést gaan, hoe moeilijk het ook was. Ze vervolgde: Toen William het kan toor verliet, bolste hij bij de uitgang tegen iemand aan, die naar binnenging. Hij wist niet, wie het was, maar ik weet dat wel. Het was meneer Davies, de oudste kan toorbediende van de fa. Eversley. Hij was al dertig jaar bij de firma. Toen hij Wil liam zag, ging hij bijna van zijn stokje. Hij pakte William's arm vast, om steun. Ik weet niet, wat hij zei, William kon er niet goed uit wijs worden. Hij steunde de man, tot zijn duizeling, of wat het was, verdween. Wat meneer Davies in werke lijkheid zei, toen hij William zag, was: Wie bent u? waarop William antwoord de: William Smith, van Tattlecombe's Speelgoedmagazijn, Ellerley Street. Me neer Davies zei daarop: Wat! en William herhaalde zijn naam en adres. Hij wilde meneer Davies naar binnen brengen om bij te komen, maar deze sloeg dit af. Hij wilde niemand zien, maar er zo gauw mogelijk van door gaan. Hij rende de eerste de beste telefooncel binnen en belde mij op. Juffrouw Silver kuchte. Belde meneer Davies u op? Ja. Ik woonde toen nog niet in de flat, waar ik nu ben, maar in m'n eigen flat. Katherine sprak nu heel zachtjes. De telefoon begon te rinkelen, heel normaal zoals elke telefoon. Ik nam de hoorn op en daar hoorde ik de stem van meneer Davies, die me vertelde, dat hij zo juist William had gezien Ja enzei juffrouw Silver. Katherine keek haar aan, maar scheen haar niet werkelijk te zien. Ze zag een kamer met schemerlampen en ze zag zich zelf de hoorn van de haak nemen. Ze hoorde opnieuw meneer Davies' opgewon den stem. Haar stem trilde, toen ze ver volgde: Hij zei: ik heb zo juist William gezien. Ik zei: Wat bedoelt u? Hij zei: Ik heb zijn arm vastgepakt en hij is het echt! Het was op straat, vlak voor kan toor. Ik ging bijna van m'n stokje. Ik greep zijn arm vast om steun-te vinden, en die arm was echt! Maar hij hei-kende mij niet, helemaal niet. Dat zei hij als maar. Hij herkende me niet, terwijl we daar in het felle licht stonden. Ik kan u niet zeggen, hoe dat aandeed, en ik weet ook niet meer, wat ik allemaal gezegd heb. Ik had het gevoel, alsof ik een geest zag, maar zijn arm voelde echt aan. Ik zei: Wie bent u? en hij zei: William Smith, van Tattlecombe's Speelgoedmaga zijn, Ellery Street. Dat zei hij. Zo iets kan ik me niet vérbeeld hebben. Stelt u zich voor: William Smith van Tattlecombe's Speelgoedmagazijn, in Ellery Street. En hij kende mij niet meer! Hij wilde me het kantoor binnen brengen, maar ik wilde er vandoor. Toen ik even wat gelopen had, dacht ik onmiddellijk aan u. Ze haalde even adem en voegde eraan toe: Ik zei hem naar huis te gaan en het rustig aan te doen. Ze hield op. Juffrouw Silver zweeg. Haar naalden tikten. De blauwe wol bewoog. Katherine vervolgde: Ik weet niet, hoe ik het tot de volgende morgen uit heb gehouden. Ik kon eerder niets doen alle winkels waren gesloten en ik wist, dat ik moest wachten. Om half tien ging ik naar Ellery Street. Plet speelgoedmagazijn had een étalage vol met William's speelgoedbees ten. Zodra ik ze zag, wist ik, dat hetgeen meneer Davies me verteld had, juist was. William had er altijd plezier in gehad, wonderlijke beesten te ontwerpen. Aan de ene kant van de speelgoedwinkel is een manufactuurzaakje en aan de andere kant een stomerij. Het meisje in de stomerij vond het een prettige afleiding om een praatje te maken het is vervelend om op klanten te staan wachten. Ik vroeg haar inlichtingen over verven en bekeek de kleuren. En terloops vroeg ik naar de speelgoedbeesten in de winkel ernaast en toen vertelde ze me alles over William: hoe hij de hele zaak op had gewerkt, hoe hij in een krijgsgevangenkamp met me neer Tattlecombe's kleinzoon had gezeten, die daar gestorven was, hoe hij zijn ge heugen verloren had, en hoeveel meneer Tattlecombe in hem zag. Ik vroeg haar, of er een kans zou zijn, daar een baan te krijgen, en ze dacht dat dat misschien wel mogelijk was. Men scheen nogal te kampen te hebben met gebrek aan perso neel. En dus ging ik naar huis terug en maakte mijn plannen. Juffrouw Silver kuchte. Wat maakte u i voor plannen? Katherine glimlachte een vaag, tril- I lend lachje. Ik beide een vriendin op, die een flat zocht en zei haar, dat ze mijn flat kon krijgen. Ik belde een andere vriendin op, die juist op het punt stond naar het j buitenland te vertrekken, en vroeg haar, ok ik zo lang in haar flat kon wonen. Ik zei haar, dat ik niemand wilde laten we- I ten, waar ik was, en ze vond het best. Ik vertelde vrienden en familieleden, dat ik I mijn flat had verhuurd en dat ik een I baantje had aangenomen, maar ik vertelde er niet bij waar. Ik schreef meneer Davies I aan zijn prïvé-adres en verzocht hem nie- i mand iets over zijn ontdekking te zeggen. omdat het een zaak betrof, die mij heel I speciaal aanging en die ik zelf op m'n I eigen manier wilde behandelen, In. de middag reed ik in een taxi met al mijn. bagage naar het Victoria Station, en daar nam ik een andere taxi naar Carol's flat in Rasselaas Mews. En daarna ging ik naar Tattlecombe's Speelgoedmagazijn om te vragen, of ze iemand konden gebruiken. Het was op een Donderdag en ik had helemaal vergeten, dat in die buitenwijken Donderdags de zaken vroeg gesloten wor- ken. Alle winkels waren dicht. Ik had het gevoel, dat ik niet langer kón wachten, maar er zat niets anders op. Ik moest weer naar huis terug gaan en opnieuw een eindeloze nacht doorworstelen. Die avond overkwam meneer Tattlecombe dat ongeluk, maar natuurlijk hoorde ik dat pas later. Daardoor zaten ze in zijn zaak inderdaad opeens zeer onthand. De vol gende morgen ging ik naar Ellery Street en vroeg in de winkel, of ze iemand kon den gebruiken. Een zekere juffrouw Cole werkt daar. Katherine lachte even. Ze vond me helemaal niet aardig, dat was overduidelijk. En toenhaar stem trilde, maar klonk dan onmiddellijk weer beheerst, toenkwam William uit de werkplaats naar voren. HOOFDSTUK XXIV. Er heerste een stilzwijgen, dat even duurde. Katherine leunde naar voren en vertelde verder: Hij herkende me niet, maarhet was bij hem liefde op 't eerste gezicht. Hij herinnerde zich mij niet, maar 't was alsof hij zich wèl zijn liefde voor mij herinnerde Juffrouw Silver keek op van haar brei werk met de glimlach, die haar zoveel vrienden had geschonken en zoveel ver trouwen had doen winnen. Het simpele I vrouwtje, dat eens gouvernante was ge- j weest, scheen niet meer te bestaan, maar in plaats daarvan scheen ze een stralend wezen, vol begrip en warme, steunende sympathie. Katherine voelde iets van opluchting. Het was nu niet moeilijk meer. Ze kon alles zeggen en wat ze zei, zou begrip vinden. Ze behoefde het zich niet moeilijk te maken, ze kon precies vertel len, wat haar voor de mond kwam. Alles werd hier opgevangen. Ze vervolgde: „Juffrouw Cole vond het vreselijk, dat William me op slag aannam. Het ontging haar niet, dat hij onmiddellijk voor mij ontvlamd was en ze vond me een echte vamp. Ik begon daar te werken, William en ik schilderden samen houten beesten. We waren onbeschrijflijk gelukkig Juffrouw Silver keek haar aan. Waar om zei u hem niets? Er kwam een blos op Katherine's wan gen. Hoe kon ik dat? Hij had me vergeten. Ik kon toch niet zeggen: Je hield van me, heb je dat vergeten? Tenminste, dat was in het begin. Toen ik wist, dat hij opnieuw van me hield, toen dacht ik, dat als hij zich dat herinnerde, hij zich mij ook wel zou herinneren. Iedere keer, dat hij me kuste, dacht ik, dat het gebeuren zou. En toen het niet gebeurde, vond ik het opeens niet erg meer. Ik wilde maar één ding, dat wij samen deze tijd beleef den. Begrijpt u, als hij weet, wie hij is, dan zal er onmiddellijk een heleboel te regelen zijn en zullen zich allerlei moei lijkheden voordoen. Plet zal natuurlijk een schok zijn voor de mensen, die dachten, dat hij dood was, en die niet bijzonder ingenomen zullen zijn met het feit, dat hij nog leeftzij hield op en er was een ontstelde uitdrukking op haar gezichtje, (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6