Koninklijke Nederlandse Voetbalbond viert zijn zestigjarig bestaan Venezuela levert miiiioenen barrels olie Predikbeurten Jeugdige bandieten Wie helpt nieuwe bestelwagen nieuwe luxe wagen Simplex damesrijwiel Zaterdag 3 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Het zestigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, dat Zaterdag 10 en Zondag 11 December gevierd wordt, wekt herinneringen aan Haarlem op. Daar zijn Immers de voorbereidende maatregelen getroffen van de stichting van dc Neder landse Voetbal- en Athletickbond, zoals de organisatie in het begin heette. De lieer W. J. H. Muiier, die in 1879 de stoot heeft gegeven aan het voetbalspel in ons land en met zyn Haarlemse vrienden in de Koekamp voetbalde, heeft in de voorbereiding een belangrijk aandeel gehad en was de eerste voorzitter. Op Zondag 17 November 1889 kwamen in café Neuf bii de Houtpoort te Haarlem af gevaardigden uit Rotterdam, Delft. Den Haag, Amsterdam en Haarlem (H. Wester - veld. A. van Walcheren -en W. Bok voor HFC en H. Burkens en Vollmer voor „Ex 1940 breidde het aantal leden zich door de fusie uit en na de bevrijding wilden hon derden gaarne voetballen. Wij noemen enkele cijfers, waarin de groei tot uiting komt. 1900: 57 clubs, 2369 leden en 260 wedstrijden; 1910 96 clubs. celsior'') onder leiding van de heer Muiier 6914 leden en 734 wedstrijden; 1920 184 bijeen. Op deze vergadering zijn voorlopige besprekingen gevoerd. De officiële oprich tingsvergadering werd op Zondag 8 Decern ber 1889 in café Central te 's-Gravenhage gehouden. Het eerste bestuur bestond uit de heren W. J. H. Muiier, voorzitter; C. Nolet, secretaris: A. M. Hartman, penning meester; II. G. Bijlstra. P. Drooglever For- tuijn, J. van de Waarden en H. J. Burkens. Het eerste besluit van het bestuur was een cross-country uit schrijven, doch de belangstelling hiervoor was gering en de athletiekwedstrijd kon geen doorgang vin den. 20 Juli 1890 werden de eerste atle tiekwedstrijden verwerkt, welke een batig saldo opleverden. Voor voetbal was er wel animo en dat was te begrijpen, want nadat HFC was op gericht hadden jeugdige voetballers zich in een club verenigd. In de eerste klas kwa men uit RAP. Amsterdam. Excelsior, HFC, HW, Olympia en Concordia. Het aantal leden bedroeg 250. Na twee jaar was hei ledental verdubbeld en het aantal clubs gestegen van zeven tot dertien. Op 29 September 1895 besloot de bonds vergadering de naam te veranderen in Nederlandse Voetbalbond: dat betekende dus, dat bij atletiekwedstrijden geen lei-; ding gegeven werd. Wel had de NVB van 1907 tot 1928 interesse voor athletiek, want wedstrijden om het athletiekkampioenschap stond behoudens in de oorlogsjaren op het programma. In het eerste jaar was HFC kampioen en in 1913, 1915 en 1922 heeft „Haarlem" de titel behaald. De heer Muiier is van 8 December 1889 tot 3 Mei 1892 en van 23 Juni 1897 tot 3 Oc tober daar opvolgend voorzitter geweest. Reeds op 9 October was hij erelid geworden en na zij aftreden in 1897 benoemde de bondsvergadering de „vader van het Neder landse voetbal" tot ere-voorzitter. In de loop der jaren heeft de heer Muiier steeds zijn belangstelling getoond voor de voet balsport. Als zijn gezondheid het hem toe liet bezocht hij internationale wedstrijden en maaltijden, welke er op volgden en in de laatste maanden was hij ook tegen woordig bij de feestelijkheden van HFC en van de Haarlemse Voetbalbond. In de eerste jaren van het bestaan van deNVB moesten vele moeilijkheden over wonnen worden. Voorzitters en andere be stuursleden bleven niet lang aan. Later kwam daarin verandering. Na het vertrek van de heer Muller hebben vier heren het voorzitterschap vervuld. De heer J. Jasper trad van 3 October 1897 tot 16 September 1919 als voorzitter op: ir. J. W. Kips volgde hem op en legde op 25 October 1930 zijn functie neer. Dr. D. J. van Prooye heeft tot zijn dood in 1943 de bond geleid en daarna werd de heer K. J. J. Lotsy bij enkele can- didaatstelling aangewezen voor het voor zitterschap. Deze heren hebben de bond uitstekende diensten bewezen, niet alleen als voorzit ter, maar ook daarvoor reeds als bestuurs lid. Steeds groeide de bond. Omstreeks 1900 vormden zich vele clubs onder de arbeiders, na de eerste oorlog traden vele clubs toe, doordat de belangstelling voor de lichame lijke opvoeding toenam, in de zomer van Haarlemse Hengelaarsbond zet partij edelkarper uit Tegen de zomer zijn ze aan de maat Het is eigenlijk de omgekeerde wereld wanneer een hengelaar honderden vissen van de kant het water in gooit. Dagen ach tereen staat de brave naar zijn dobber te staren of hij eindelijk eens „leven" krijgt en wanneer het visje maar even de maat heeft, gaat het eerst het leefnet en vervolgens de pan in. Nochtans kent het wereldje onder water gevaarlijker belagers dan de man met sim en bamboe en wan neer het afvalwater van een of andere fa briek weer eens een slachting op grote schaal onder de vissen heeft aangericht, is er altijd wel weer een hengelaarsbond die een blik in de kas werpt, de Nederlandse Heidemaatschappij opbelt en. een paar dui zend pond vis uitzet in haar water. Zo tracht thans ook de Haarlemse Henge laarsbond de schade die het afvalwater van de suikerfabriek enige tijd geleden veroor zaakte aan de visstand en die tienduizenden vissen met hun borstvinnen als goed- gestrikt vlinderdasje naar boven op ape gapen deed liggen, te boven te komen. En daarom kwam gisteren een truck van de Heidemaatschappij naar deze contreien met grote tanks vol edelkarper. De twee- en drie-zomerige spekruggen, terecht befaamd om hun ontembare strijdlust, verdrongen zich in het klotsende water van hun nauwe behuizing en vormden waar zij tegen de zomer wel ruim aan de maat zullen zijn een massale uitdaging aan de geduldigen, die voor de hardnekkige kamp met zo'n ge spierde knaap graag een dagje stilzitten over hebben. Het ontvangst-comité, bestaande uit ge duchte hengelaars die de hengelspullen op deze dag overigens hadden thuisgelaten kon echter nauwelijks zijn ongeduld be dwingen om de karpers de ruimte te geven. En toen bij de Leidsevaavt de begeleider van het transport uit de kwekerij in Val- kenswaard voor het eerst zijn schepnet uit de tank haalde vol met de gele en zwarte dikkerds, die met hun staarten een ner veuze roffel tegen de wanden sloegen, klopten de harten van deze broeders in Petrus in hetzelfde tempo mee. Teil na teil vol met de glanzende en springende kar pers ging de vaart in en na één felle krom ming van de donkei-e ruggen schoten de ..joekers" heen* Van de Leidsevaart ging het naar de kom Zomervaart, vandaar naar de Am ur vaart en tenslotte naar de ring- iool van de Houtrakpolder. Honderden karpers verdwenen in hun element om daar op te groeien tot de knapen waar iedere hengelaar van droomt En zo werd het on danks de gierende Noordenwind, de klet terende hagelbuien en de natte voeten voor de bestuursleden een beste dag die wijde verschieten van goede vangsten opende. clubs. 18.158 leden en 2024 wedstrijden; 1930 402 clubs, 39.117 leden en 4922 wed strijden; .1939 621 clubs, 79.107 leden en 8589 wedstrijden; 1945-'46 1016 clubs, 150.108 leden en 14.794 wedstrijden; in het afgelopen seizoen waren er 1143 clubs, 200.931 leden en 18.832 wedstrijden. Op het ogenblik treeds de achtste secre taris-penningmeester op, nadat eerst acht secretarissen en acht penningmeesters zit ting in het bestuur hadden gehad. Tussen 1900 en 1905 waren er vijf, die belast wa ren met de functie van secretaris-penning- meester. Daarna was de heer .T. Iiylkema tot 1919 werkzaam. De heer A. Staal trad van 1 November 1919 tot 1 Juni 1949 en de heer L. Brunt uit Heemstede is van deze datum af met de leiding van de veelom vattende werkzaamheden op het bonds- bureau belast. In de loop van de vijftig jaar hebben velen op organisatorisch gebied hun krach ten aan de Nederlandse Voetbalbond, welke in 1929 bij het veertigjarig bestaan het predicaat koninklijk verwierf, gegeven. Hun verdiensten zijn erkend door de be noeming tot erelid of bondsridder. Uit Haarlem en omgeving hebben een bonds- onderscheidingsteken ontvangen de heren A. van der Aart (28 October 1939); J. J. van den Berg (25 Februari 1928); A. Cassee (8 December 1939): C. F. Jibben (2 Octo ber 1926) en J. Keppels (21 December 1929). Ook wijlen de heren M. Mauritz uit Haarlem en H. B. Verbeek uit Heemstede waren dragers van het onderscheidings teken. In dit artikel hebben wij aandacht be steed aan de KNVB als organisatie. Als zo danig heeft hij veel gedaan voor de licha melijke ontwikkeling, maar is daarbij niet zo op de voorgrond getreden als in het in ternationaal voetbal. Na. 1905 (voor die tijd sprak men van bondselftallen) hebben ruim driehonderd voetballers de oranjetrui ge dragen en het Nederlands elftal heeft twee honderd wedstrijden gespeeld. Bij het op maken van een balans blijkt, dat de ver tegenwoordigende ploeg in binnen- en bui tenland uitstekend voor de dag is gekomen. Puck van Heel heeft het record, wat het aantal Wedstrijden betreft, namelijk 64 en op hem volgt Harry Denis met 56 ontmoe tingen. Laatstgenoemde trad 37 maal als aanvoerder op en Van Heel 29 maal. Het bestuur van de KNVB staat in de toekomst nog voor vele problemen. Bij de oplossing er van is de steun nodig van velen, doch het bestuur, onder leiding van de heer Lotsy, heeft ervaren, dat een groot aantal de voetbalsport een goed hart toe draagt en met vertrouwen kan het zijn werk voortzetten in het belang van het opgroeiende geslacht. Maar de exploitatie is duur (Van een speciale verslaggever) Een Franse geoloog vertelde eens, dat hij naar Venezuela zou gaan. „Wat moet je daar doen?" werd hem gevraagd. „Olie zoeken", luidde zijn antwoord en hij legde uit, dat dat heel belangrijk was, omdat van de aardolie benzine wordt gemaakt. „Ilc zou mij niet zo inspannen", kreeg hij te horen, „aan iedere pomp hier kun je ben zine krijgen". Zo denken natuurlijk alleen luiaards er over. Zonder het moeilijke werk van de geologen en andere olie-mensen, dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden, zou het ons niet mogelijk zijn aan iedere pomp benzine in te slaan. Het olie zoeken fasci neert, zoals het gehele oliebedrijf fascineert. De olie wordt meestal aangetroffen in de meest onherbergzamestreken, in oerwou den en moerassen, temidden van vijandige volksstammen. En men moet een ijzeren gestel en groot doorzettingsvermogen heb ben om in die streken rustig te werken, de gesteenten en de vegetatie te onderzoeken en de plaatsen aan te geven, waar wellicht olie zou kunnen wrorden gevonden. De Koninklijke Shell groep is een ge mengde Nederlands-Engelse onderneming, doch de Venezolaanse Shell-maatschap- pijen ressorteren eerder onder Londen dan Den Haag. Het Engelse aandeel in het per soneel in Venezuela is dan ook overwe gend, doch, zoals ons uit gesprekken bleek, de nationaliteitsverschillen vervagen, daar men zich één weet. De maatschappij heeft in Venezuela met niet minder dan zeventien nationaliteiten te maken. Wanneer wij dan ook van tijd tot tijd op het Nederlandse element de nadruk leggen, dan is dat niet, omdat de Nederlandse prestaties hoger en beter zouden zijn dan die van de Engelsen. Amerikanen, Zwitsers en al die anderen, maar omdat dat element de Nederlandse lezer waarschijnlijk het meest zal interes seren. Zowel Cardon als het bekken van Maraeaïbo laat zien, wat internationale samenwerking vermag. De Shell is in Venezuela vertegenwoor digd door zeven maatschappijen. Het hoofdkantoor is in Caracas, waar het nieuwe zeer moderne gebouw bijna gereed is. Zowel in het Oosten van Venezuela als in het Westen bezit de Shell concessies, doch slechts die in het Westen worden door haar geëxploiteerd. Dat zijn de conces sies in het bekken van het meer van Mara eaïbo, zo genoemd naar Maraeaïbo, dat met zijn 200.000 inwoners de tweede stad van het land is. Oppervlakte-olie („Seepage") werd in dat gebied reeds lang aangetroffen, doch in 1914 werd ernstig begonnen met de ont wikkeling' van het Mene Grande veld, dat ongeveer vijftien kilometer ten Oosten van de Oostkust van het meer ligt. In 1917 werd dit veld in commerciële exploitatie genomen en sinds die tüd zijn hier in het district Bolivar van de staat Zulia meer reservoirs ontdekt en aangeboord: Cabinas, Tia Juana, La Gunillas, Pueblo Viejo en Bachaquero. Eerst betrekkelijk laat heeft men eert aanvang gemaakt met de exploitatie van de velden aan de Westkust van het meer, ten Westen van Macaraïbo. Daar bevinden zich thans de velden La Paz, La Concepcion, Mara en Sibucara. De productie van deze vier velden bedraagt gemiddeld 247.000 barrels per dag. En tenslotte zijn er nog enige kleinere velden ten Zuid-Westen van het meer, in zeer onherbergzame streken en ten Noord- Oosten van het meer in de staat Falcon. Torens in het meer Vliegend van Maraeaïbo naar Mene Grande krijgt men een goede indruk van de installaties langs de Oostkust, niet alleen van de Shell, maar ook van de hier werk zame dochterondernemingen van de Stan dard Oil en de Gulf Company. Tot be trekkelijk ver in het meer staan de boor torens van die laatste maatschappijen „mannetje aan mannetje". De bodem van hel meer biedt namelijk een rijk reservoir. De Shell exploiteert nog niet onder water, doch kort geleden heeft deze maatschappij een aantal concessies verworven verder in het meer, in dieper water. Men heeft geen last van jalouzie, wan neer men over de jungle vliegt en bedenkt, dat daaronder, in de tropische tempera tuur en dikwijls in moerassig en onge zond gebied groepen mannen op zoek zijn naar olie. Bij deze exploratieploegen be vinden zich betrekkelijk veel Nederlanders; jeologen, botanici en technici. Ver van de bewoonde wereld trekken deze ploegen soms maandenlang door de oerwouden, waar de bodem wordt onderzocht om de plaatsen te kunnen bepalen, waar misschien olie te vinden zal zijn. De bronnen, die soms een grote diepte hebben de diepste hier is 15.638 voet kunnen öf van zelf vloeien öf de hulp van een pomp nodig hebben. Is de bron eon vloeier", dan is zij een desillusie voor hem, die zich een oliebron als een enorm hoge installatie voorstelt. Een kleine buis in de grond met een kraantje en een afvoerlei- ding vormen de gehele bron. Ook de ge pompte bron heeft niets imposants. Het doet eerder komisch aan midden in de rimboe een statig buigend „ezeltje" aan te treffen, dat dag en nacht met zijn grote kop staat te knikken zonder een levend wezen in de buurt. Aan die kop is de pompstang bevestigd, die gestadig de olie naar boven zuigt. De meeste pompen wor den electrisch aangedreven: in het Boli- vardistrict zijn niet minder dan 2.700 mo toren aan het werk. Daarvoor is een eigen krachtstatïon gebouwd in Pueblo Viejo een landgenoot heeft hier de leiding en is een hoogspanningsleiding van 360 kilo meter aangelegd. Semi-permanent Olie is een eigenaardig, mineraal. Men kan namelijk nooit lang van te voren zeggen, hoe lang een bron zal produceren. Daarom is het oliebedrijf altijd geconcentreerd op exploratie en de kampen zijn daardoor van een niet-per- manent karakter, al zou men hun dat niet aanzien. Men moet er altijd op bedacht zijn, dat ieder ogenblik een veld en dus een kamp verlaten zal moeten worden. Tegen over bronnen, die van betrekkelijk korti levensduur zijn, staan andere, die uitste kende producenten zijn. Zo is er een nog steeds producerende bron, die sinds 1929 14.837.000 ton olie geleverd heeft. De beste producent van de Shell in dit gebied levért 27.000 barrels per etmaal. Minister Stikker naar huis BATAVIA, 3 December (Aneta). Mi nister Stikker is hedenochtend naar Neder land vertrokken. Vóór zijn vertrek ver klaarde hij tegenover de politieke corres pondent van Aneta, dat bij de bespre kingen, welke liij tijdens zijn korte bezoek heeft gevoerd, nog eens is komen vast te staan dat samenwerking bepaaldelijk wordt gewenst. „Allen van goede wil, die wensen mee te werken aan de opbouw van de nieuwe staat, zullen welkom zijn", aldus minister Stikker. Sprekend over deze sa menwerking, noemde hij de planters, de ondernemers, het politiecorps, het KNIL en de ambtenaren. De minister, die zeide te vreden te zijn over het resultaat van zijn vierdaags bezoek, verklaarde, dat hij Vrij dagavond twee en èen half uur met Hatta had geconfereerd. Tijdens de veelvuldige besprekingen van deze dagen zijn tal van onderwerpen ter sprake gekomen, onder meer de persoon van de hoge commissaris, de gebouwenkwestie enzovoort. Over deze zaken kon de minister geen nadere bij zonderheden melden. Drastische maatregelen tegen smokkelarij Duitsland—België De Duitse grenspolitie en douane-ambte naren, die zijn gestationneerd in het be boste gedeelte van de gebieden langs de Belgisch-Duitse grens, hebben deze week versterkingen ontvangen. Ook hebben zij, in hun strijd tegen de steeds meer toene mende smokkelhandel tussen Duitsland en België, de beschikking gekregen over politie-auto's. In tegenstelling tot de andere Duitse grensgebieden is de beboste streek langs de Belgisch-Duitse grens na de oorlog een waar dorado voor smokkelaars geworden. Er hebben in deze streek vele incidenten waarbij wordt geschoten plaats, zodat de bevolking reeds spreekt over „Duitsland's wilde Westen". Doch de Duitse douane-autoriteiten zijn vastbesloten een einde te maken aan alle bedrijvigheid van smokkelaars langs de Belgisch-Duitse grens. Zij verklaren dat thans een bijna ondoordringbare keten van posten langs de grens tot stand is gebracht. In de bossen wordt de wacht gehouden door politie en douane-beambten, die de beschikking hebben over afgerichte hon den. De wegen worden door snel rijdende politie-auto's gepatrouilleerd. In de afgelopen twee jaar hebben de smokkelaars nagei^eg in militair verband geopereerd. Zij zmi bewapend met revol vers en een gedee*e van hen beschikt zelfs over geweren. Gewoonlijk werken zij met een „hoofdmacht", die zich belast met het dragen van de smokkelwaar en een „voor uitgeschoven voorhoede". Indien zij wor den verrast, deinzen ae smokkelaars er niet voor terug de douane-beambten te beschieten. Volgens de Duitse douane-autoriteiten trekken dagelijks ongeveer twee duizend personen op onwettige wijze over de Duits-Belgische grens, om in België staal, goederen en horloges te ruilen tegen kof fie en parfum. Een groot aantal smokke laars zijn kinderen. Zij worden door hun ouders over de grens gezonden, in de hoop dat de douane-beambten geen acht op hen zullen slaan. Tot nu toe is een groot ge deelte van de smokkelaars er gewoonlijk in geslaagd de grens ongehinderd te pas seren. ZONDAG 4 DECEMBER 1949. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote. Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Dr. A. J. Rasher. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en slechthorenden in de Consistoriekamer. 7: Ds. J. ter Schcgget. Amsterdam. Jeugddienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot. H. Doop Noorderkcrk 10.30: Ds. A. .1 van Rhijn 7: Ds J. W. van Nieuwenhuij- zen, Heemstede, Oostcrkerk 10: Ds. J. Brons geest. Bakenesserkcrk 9.30: Dhr. A. J. van Houwelingen Rijkhoek. Kinderkerk. Kapel Sarepta S.30: Ds. G. J. Waardenburg, Kin derkerk. 10.45: Ds. S. H. J Voors Diacones- senhuis 4.30: Ds. S. H. J. Voors Rusthuis, Jansstraat 10.30: Dienst. Jeugdkapel, Noord 10.30: Dhr. Aschoff; Oost 10: Dhr N. Des- jardin; West 10: Mr. J. H. Ekering; Centr. 10: Dhr. A. van der Hoeff. Ver. van Vrjjz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Hei- dinga Vrijz. Christ. Jeugd, Ged. Oude Gr. 47. 4.30: Dr. J. de Graaf. Jeugddienst voor jongeren van 15-19 jaar. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 4 Déc. 1949 a 10 h. 15: Service présidé_ par le pasteur H. Bou vier. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: Ds. J v. d. Schors Amsterdam. Woensdag S: J. F. Snoeks Zui- derkapel. Zuiderslraat 15.10: Dhr. H v. d. Brink. Bloemendaal. 5: Dezelfde. H. Avond maal. vrij voor alle gelovigen. 7.45: Jeugd- bijeenkomst o.l.v. Theo Dikkes en H v. d. Brink. Opwekkingssamenkomsten. Zuider straat 15. Donderdag S: Dhr. J. A. Bmyn, Wassenaar. Maranatha-lezing. Ned Hcrv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. R. Cuperus, v. Doornspijk. Vrije Evang. Ge meente, Bakenessergracht 65. 9.30: Ds. D, J. D. du Fossé. 5: Dezelfde I-I. Avondmaal. Möttlinger Samenkomst, Molenaerstr, 18. Donderdag 8: Dhr, P. Schreuder. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgcz. Gemeente 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Gerei'. Ge meente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. GcreL Kerk. H. Avondmaal. Kloppersingclkerk. IC en_5: Ds^ P. de Ruig. Wilhelminakerk 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Ooslcrkerk 10 en 5: Ds J. W. Sïertsoma. Geref. Kerk, Begijnhofkapel:- IC en 5: Ds. G. Koenekoop, van Gouda. Geref. Gemeente onder 't Kruis Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7.30: Ds. E van Dijk. van den 1-Iaag. Chr. Geref. Kerk, 10 en 5: Ds M. Hol- trop, Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. Samuel Vila. voorheen R.K. priester, Tarara. Spanje. Mededelingen over het Protestantisme in het rijk van Franco. 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Leger des Heils. Schagchelstraat 26 10: Heiligingsdienst. 3.30: Openluchtmeeting Ged Oude Gracht bij de Botermarkt. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Brigadier Pal stra en de Kadetten. Ned. Chr. Gcmccn- schapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: E Schuurman. H. Avond maal voor alle gelovigen. 7.30: J. Perkins. Den Haag. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Broodbreken)Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5: Sa menkomst. Gemeente Gods, Jansstraat 85, 10: Samenkomst. Gemeente van Christus, Jansstraat 85 (zaal 4) 10.15: Preek en Avond maal. 7: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie. Ged. Oude Gracht 47. 10 en 5: Volle Evan gelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornc- lissteeg 9. 10 30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Bewcging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83 10.30: Wijdings morgen. Dlir. C. Campagne, Rotterdam. Kruisleger. Jansstr. 85. 10: Heiligingsdienst 8: Verlossingssamenkomst. Dinsdag Open bare samenkomst. Broedergemeente. Park laan 34. Zaterdag. 3 Dec. 7: Liturgische Zangdienst Zondag 10.45: Ds. Prinsen. Bij bellezing, Jansstraat 35. Vrijdag 8: K. Ro zendal. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakcrk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet, Doopsbcdie- ning. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v d. Loos. 7: Dr. M v. d. Voet Ned Prot. Bond, Bcrkenstr. 10 10.30: Mej. L, A. v d Voort. Billhoven Geref. Kerk. Noord-Schotcrkcrk. 8.30. 10.30 en 5: Ds. A. M. Boeying'a, H. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned, Hcrv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. 7: Ds. Barllema. Kapel Nieuw Vredcnhof. 10.30: Ds. Henkels. 7: Ds. Oskamp. Aula Chr. Lyceum (ingang v. Merlenstr.) 10.45: Ds. v. Nieuwen- huijzen. Jeugdkapel. Jeugdhuis Dreef 10: Dienst Prinsessekade 3. 10.30: Dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds W. Mackenziee. Rem.. Amsterdam. Geref. Kerk. H. Avondmaal.. Chr. Lyceum. 9 en 5: Ds. Hoorweg Koediefslaan 10 en 5: Dr. Richel. Camplaan 10 en 5: Ds. Dondorp. Geref. Kerk Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds M. Vrieze. AERDENHOUl'. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E Drost. Religieuze Kring, Eikenlaan 5, 10.30: Prol'. Dr. C. W. Mönnich, hoogleraar te Amsterdam. BENNEBROEK. Ncd. Herv. Kerk, 10 en 7: Ds. W. M. Maas. Geref. Iterk, 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. „Maranatha". Donkere laan. 11.45: Zon dagsschool. 5 j. e o. „Jeugdhuis". Donkere laan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voorgangster der afd. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Dr. J. L. Koole. Vrije Kaili. Kerk, Popellaan 1 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 8: Zangrepetitie. Donderdag 8: Lezing van Mevr. Ament-Weg. Soefi-Be- weging. Bloemendaal se weg 141. 11: Dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds Ch. de Beus. 7.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen in de Aula van het Kennemer- Lyceum, Stoopplein Geref. Kerk. 10 en 5: Ds.W. Fijn van Draat. In de morgendienst verkiezing' van ambtsdragers. SANTPOORT. Ned. Hcrv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. 10: Ds. D. C. van Wijngaarden, IJmuiden. Jeugdhuis (boven zaal) 10: Dhr. W. Doevendans. Jonge Jeugd- kerk Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. A. D. Meeter, Amsterdam-O. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. J Kroon. NIEUW-VENNEP. Ncd. Hcrv. Kerk. Dorp. 9.30 Ds. M. M_ de Jong. H. Doop. 3: Ds J. Breeuwsma. Abbenes. 9.30: Ds J. Breeuwsma H. Doop. 3: Ds. M. M. de Joiig. Bethelkapcl 10: Dhr. F P. de Haan, Roosendaal. IJmuidense scheepvaart in November Het totaal van 854 schepen, dat in de maand November dc IJmuidense pieren passeerde, bestond uit 432 binnenkomende en 422 uitgaande schepen. Voor Amsterdam arriveerden 382 zeeschepen, voor de bui tenhaven der Hoogovens 15, voor de bin nenhaven 14, voor de papierfabriek 13, voor de PEN-centrale 3 en als bijleggers werden 5 schepen gebruikt. De 422 uitgaande vaartuigen waren samengesteld uit 375 zeeschepen, die van Amsterdam kwamen: uit de Hoogoven buitenhaven vertrokken 13 schepen naar zee, evenals uit de binnenhaven en van de Papierfabriek. De PEN-centrale leverde drie uitgaande boten en als bijlegger ver trokken er drie. Ie Brussel ingerekend Jongedames fungeerden als lokvogels (Van onze correspondent in Brussel). Men heeft te Brussel een bende brutale jeugdige bandieten achter de tralies gezet. De zes jongelui zijn tussen 1928 en 1933 ge boren en allen uit Wallonië of uit de hoofd stad afkomstig. In November pleegden zij niet minder dan vijf roofovervallen, waar bij twee meisjes van 16 en 19 jaar als lok vogels optraden. Janine en Georgette be zochten 's avonds de slecht befaamde dan cings van de Naamse Poort en het Noord station. De galante cavaliers die haar naar huis zouden brengen, werden in een of andere donkere straat door de bende over vallen, half dood geslagen en van hun be zittingen beroofd. Op 18 November clrong de bende een café bij de Brusselse beurs binnen. De caféhoudster en het personeel werden met revolvers bedreigd en in de verwarring poogde een van de bendeleden de kas te stelen. Maar zij rekenden buiten de waardin. Deze slingerde de jeugdige bandieten een fles ammoniak in het gezicht en een van de serveersters bewei'kte het gewapende bendelid met een pook, waarop de gangsters op de vlucht sloegen. De poli tie stelde vast, dat enkele van deze kereltjes geen vaste verblijfplaats hadden en de nacht doorbrachten in houten keten. De twee meisjes werden aan de kinderrechter toevertrouwd. Beverwijk Op de groentemarkt wil de winter niet komen Voor de tijd van het jaar is er nog steeds een behoorlijk aanbod op de Beverwijkse groentemarkt. Over het algemeen is de groente duur. Export van verschillende producten is hier de oorzaak van. De eerste narcissen werden aangeboden waarvoor al direct veel animo bestond, want de Golden Harvest van de firma Nijsscn uit Santpoort noteerde van 85-150 cent per bos. Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Hee®. stede ontving sedert de verantwoording o: 26 November j.l. de volgende bijdrage: J. G. W. ƒ15.—S. K. ƒ5—N. N. ƒ2,50; Mevr. J. A. S. ƒ5,Mej. T. N. ƒ5.A. e- M. B. v. d. G. f2,—; Mevr. A. C. v. L. 10.—' E. S. H. Z. Afrika ƒ10,—; J. D. ƒ5.—; K. W v. d. K. 50—H. D. K. 2.50; Mej. O, E. m', ƒ5,—: I. M. ƒ10,—; A. E. N. ƒ5,—; H, P, v R. ƒ5,Mr. J. D. R. ƒ5,—; Mevr. Wed. A A. S.—K. ƒ5,—; A. S. ƒ2.50; M. H. v. S. L ƒ10,—: H. M. v. U ƒ2,50; J. C. V. ƒ2,-; Mr A. A. V ƒ10,—; Mevr. E. R. ƒ5.—; W. s 2,50; P. de K. 10.—; A. d. W. ƒ2,50; Dame-: Bridgeclub „Praat ge niet te veel" 4.40; s, A. 100,en K. R. v. S. 50.—. Te samer, ƒ348,90. Totaal ontvangen ƒ453,90. De penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingex-de, zal nog gaarne vele by. dragen in ontvangst nemen, zowel thui; Antonis Duycklaan 12 als ten Raadhui# Zijn postgironummer is 153308. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef, tel. 29903; dr. J. G. M. v, Walsem, Bronsleeweg 32. tel. 28377 en dr. A C. C. v. Lier. P. Aertszlaan 6', lol. 29875. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Hee! Jac. de Witstraat 9. tel. 17662. Geopende Apotheek. Apotheek Schotsman. Binnenweg 206. tel. 28320. „Dokter Wassell" voor Santpoorts Bloei De leden van de vereniging „Santpoorts Bloei" kunnen dit weekeinde genieten van een voortreffelijke Amerikaanse film, die weliswaar op een oorlogsthema gebouwd is wat al lang niet meer een aanbeveling zonder meer is maar waarin Carry Coo per een dermate krachtige rol vervult, dat de menselijkheid van dit epos prevaleert boven het kanongebulder wanneer Jappen en geallieerden elkaar om der wille de; historie in de haren vliegen. De bijna bovenmenselijke inspanningen van een voormalige dorpsdokter uit Ar kansas tijdens zijn functie als frontmedicus aan het Amerikaanse front in Indonesië zijn meeslepend verfilmd en de nadruk die deze film legt op de onvergankelijke schoonheid van de opbouwende taak van de geneeskundige maakt haar een ruime be langstelling overwaard. gedem. marineklant aan pret tige werkkring als herenkap persbediende. Reeds 9 jaar praktijk. Ook tijdens dienst het vak bijgehouden. Brie ven no. 4482 Nots. M. E. A v. Oppen teNotarissen J. de Reede en J, BLOEMENDAAL Te koop HUIS vrij van huur, bev. 6 kam, badk., keuken, bijkeuken, kelder, voorzien van centr. vervv. en vaste wastafels, gr. tuin, alleen voor pers. met vestigingsverg. Prijs f 18500. Brieven no. 4478. Er moet iets gebeuren in mijn leven. Met deze gedachte lopen vele da mes en heren rond. Tussen gedachten en werkelijkheid gaapt meestal een diepe kloof Dat deze dikwijls overbrugd kan worden door onze nieuwe methode van huwe lijksbemiddeling zult u wel niet zo één-twee-drie aan vaarden; voor allen die hier aan twijfelen is onze brochu re geschreven. Dit boek werkje zenden wij U gaarne kosteloos toe in blanco en veloppe, zonder enige ver plichting uwerzijds. „Mentor" Bemiddel ïngskantoren Den Haag, Pomonalaan 80. tel. 393848. Amsterdam-Z.. Beethoven- straat 18, tel. 21747. Spreekuren voor den Haag: Maandag, Dinsd. en Woensd. 's morgens v. 10-12 u„ 's av v. 7—9 u.; voor Amsterdam dagel., behalve Zaterdags, 's morgens v. 1012 u„ 's av. v. 7—9 uur Wie wil ruilen een ;rk Ford voor een merk Renault 4. Brieven on der no. 4474, Te koop aangeboden een gesloten bakfiets z. g. a. n. f 250. Te bezichti gen Frankestraat 12, tussen 9 en 6 uur. Amateur Muziekgezelschap vraagt: Hawayan gitaarist en bassist Inl. Woensdagavond tussen 8,30 en 10.30 uur. Gebouw Cultura, Jansstraat 83, Te koop aangeb. geheel compleet m. fiets- en bagagetas, slot, nieuwe ban den. gerev. f 85. Mevr. v d. Weijdcn, Kinderhuissingel 10 Haarlem. AUTOPEDS op luchtb. f 25. Rijwielb. 252, lichtlamp 40, Theo Rozenheek Joop De venter, Schagchelstraat 6, Te koop: Chevrolet '38 Standaard 4 deurs, v. 4 mnd. gerev pr. agen. nw. banden. H. Dreef 29. Heemstede. Tel. 29495. OPENBARE VERKOPING Notaris W. ter Weel te Haar lem en de notarissen Jalink en de Mos te 's Gravenhage zullen op Donderdag 8 De cember 1949 des nam. na 2 u. het Notarishuis aldaar in het openbaar verkopen: Een huis met erf en tuin te Haarlem, aan de Golt- ziusstraat 11, groot 0.90 Are. Verhuurd voor f 28.50 per maand. Grondl. f 49.40 Strl. en Pree. f 11.46. Aanv. bij de bet. der koopp. vóór of op 19 Januari 1950 Bez. Dinsd. en Donderd. 24 uur. Inl. ten kantore van Nots. W. ter Weel, Wilsons- plein 15. Tel. 10493. Heemstede zal Donderd. 8 Dec. 1949 n.m. na 2 uur. in het Notarishuis te Haarlem publiek verkopen: Het woonhuis met afz. opg. bovenwoning a. d. Spiegelstr. nrs. 11 zw. en rd. te Haarlem, groot 0.49 Are. Vei'h. voor totaal f 6.50 p. w. Lasten totaal f 44.35 p. j. Aanv. vóór of op 19 Jan. 1950. Bez. Dinsd. en Donderd. 24 uur Nadere inl. ten kant. nots. vnd. Herenweg 143, Heemstede. Notarissen M. E. A. van Op pen te Heemstede en G. van Essen te 's Gravenhage, zul len Dondei'dag 8 Dec. 1949 n.m na 2 uur, in het Notaris huis a. d. Bilderdijkstr. te Haarlem publiek verkopen: GEM. HAARLEM 1. Het pakhuis met erf (waarin gev. „City Gara ge") a. d. Ged. Oude Gracht nr. 146, groot 1.85 Are. Verh! voor f 83.33 p. m. Lasten totaal f 104,95 per jaar. 2. Het woonhuis met erf en tuin, a. d. Twijnderslaan nr. 40, groot 1.57 Are. Verh. voor f 50 p. m. Las ten totaal f 99.70 p. j. 3. Het woonhuis (voorz. van centr. venv.) met erf en tuin, a. d. Orionweg nr. 118, groot 1.44 Are. Verh. voor f 45 per mnd. Lasten totaal f 70.60 p j. Aanv. in genot der huur, bij bet. vóór of op 31 Dec. 1949 Bez. Dinsd. en Donderd. 2-4 uur. Voor perc. no. 2 alleen Zaterdags van 3—5 uur. Nadere inl. ten kant. nota rissen vnd. Herenweg 143, H'stede en L, v. Meerder- voort 194 A, 's Hage. Brants Kzn te Haax'lem, zul len Donderdag 8 December 1949 n.m. 2 uur i. h. Notaris huis aldaar, publiek ver kopen: A. Vier woonhuizen a. d. Vergierdcwcg 67 t/m. 73. Huur f 6.50 p w. elk. B. Twee woonhuizen a. d. Ooievaarstr. 24-26. Huur f 5.75 en f 5.50 p. w. C. Woonhuis Dr. Leydsstr. 99. Huur f 5.50 p. w D. Woonhuis Banltastr.' 12. Huur f 5.50 p. w. Alle gelegen 'le Haarlem Bez. Dinsd., Donderd. 2-4 u. Aanv. en betaling uiterlijk 19 Jan. a.s. Inl bij gen. nots. Ged. Oude Gracht 82. Tel. 13860 en voor perc. A en B tevens bij nots. J. D. Overberg te Amsterdam Sarphatistraat 5. VEILING TE SANTPOORT in café „de Weijman", Woensdag 21 December 1949 bij inzet exx op Woensdag Januax-i 1950, bij toeslag, tel kens aanv. nam. 2 u„ t.o.v. de te Velsen gev. notaris W. Boerlage, van: de Buitenplaats „Bosch heek", met hoofdgebouw boerderij, arbeiderswonïn- gen, schuren en bijbeho rende gronden, als: ex ploitatieterreinen, weiland tuingrond en alle verdere aanhorig'heden, zoals rui mer omschreven in de vei lingnotities, alles gelegen te Santpoort, gem. Velsen, aan- en nabij de Wüste- laan en Middenduinerweg tezamen groot 47.52.45 H.A., te veilen in 13 per celen. afzonderlijk en ge combineerd Eig. van de N.V. Bouw en Handelmaatschappij „Zonnestad". Nad. inl. en notities ten kan tore van genoemde notaris Bocx'lage ,te Velsen en ten kantore van Makelaar P. Bleeker, Brederoodseweg 62, Santpoort. Notarissen M F. M. Deur- vorst te Amsterdam en B. M. Brans te Haarlem zullen op Donderdag 8 December 1949 nam. 2 u. in 't Notarishuis te Haax'lem, publiek verkopen: 1. Een huis en erf te Haar lem a. d. Papentorenvest 52 gr. 77 c.a. 2. Een huis cn erf te Haarlem a. d. Adriaan Loosjesstr. 52, gr. 98 c.a. Huren p. w. perc. 1 f 5, perc. 2 f 6 Bez. Dinsd. en Donderd, 2-4. Inl. ten kantore van gen. no tarissen te Amsterdam. We teringschans 237 en te Haar lem, Nieuwe Gracht 106. VEILING Notarissen A. J. Tom, te Zwolle, en Mr. J. A. de la Hayze. te Heemstede zullen op Donderdag 8 December a.s., nam. na 2 uur i. h. No- tax-ishuis a. d Bilderdijkstr. te Haarlem veilen: Het herenhuis met gara ge, erf en tuin, a. d. Val kenburgerlaan no. 17 te Heemstede, gr. 4.75 Are. Vex-h. voor f 75 p. mnd. Grondbel f 165,09, straat bel. f 10 p. j. Aanv. in gen. van huur, na bet. uiterlijk op 19 Jan. a.s. Bez. Dinsdags en Donderd. 24 uur Nad inl. verstrekt Notaris Mr. J. A. de la Hayze te Heemstede, van Merlen- laan 19. Tel. 28247. VEILING WEGENS STERFGEVAL Notaris H. M van Weel te Bloemendaal zal op Donder dag 3 December 1949 naxxx. 2 uur i. h. Verkooplokaal No tarishuis a. d. Bilderdijkstr. la te Haarlem, wegens sterf geval, publiek verkopen: I. De, uitstekend onderhou den, Villa „Kaloranxa", met erf, tuin en vijver, te Bloemendaal, a. d. Har- tenlustlaan 18 groot 25 Are; voorzien van olie- stook en warmwatervoorz. en bevattend 12 kamers, badk. 2 zolderk., keuken, 2 bijkeukens en serre; onverhuurd cn niet be woond, met uitz. van 2 kamers met afz. keuken en 2 zolderkamers. Grondl. f 247.64; straatl, f 89.30; Rijnl. Bundergeld f 1.88. II. De Garage, met paarden stal, poort en afz. opg. bo venwoning en erf. te Bloe mendaal a. d Bloemend.- weg 63, groot 2.77 aren; verhuurd met uitzonde ring van de paardenstal, voor f 78.50 p. maand, incl. gebruik v. water; Grondl. f 74.28; straatl. f 26.90; Rijnl. Bundergeld f 0.20. III. Het Woonhuis en erf te Haarlem-N. a. d. Pleia- denstraat 150, groot 1.62 are; verhuurd voor f 34 p. maand. Grondl f 41.20; straatl. en pree, rechten f 13.08. Aanv. voorzover verhuurd, in genot van huur bij betaling, uiterlijk op 19 Januari 1950; lasten vanaf 1 Januari 1950. Bez. Dinsd en Donderd. 2-4 uur nam. Inl. teix kant. van gen. Notaris van Weel, te Overveen, Bloemend.weg 193 tel. 23716. OPENBARE VERKOPING Notarissen J. van Lith, te 's Gravenhage en J. Wild schut te Haarlem zullen Don derdag 8 Dec. 1949, 14 uur in het Notarishuis, Bilder dijkstr. 1 te Haarlem, ver kopen: Het woonhuis en erf Leeghwaterstr. 16 te Haarlem, 1.85 Are, Verh. v. f 50 p. maand. Grond- bei. f 61.87. Straatbel, en pree. f 22.20. Te bezicht. Dinsd. en Don derd 14—16 uur. Aanvaard, in huurgenot 19 Jan. 1950 na betaling. Inl. ten kant. Groot- hertoginncl. 93, resp. Konin ginneweg 103. VEILING WEGENS STERFGEVAL Nots. Mr. J. A. de la Hayze, te Heemstede, zal op Don derdag 8 December a.s. nam. na 2 uur i. h. Notarishuis a. d Bilderdykstraat no. 1 te Haax'lem veilen: Twee winkel- cn woon huizen met schuurtjes en erven a. d. Camplaan nos. 8 en 10 te Heemstede sa- ncn gr. 1.79 Are. Vei'huurd no. 8 f 10 p. w„ no 10 f 12.50 p. w. Lasten: no, 8 58.33, no. 10 f 58.44 totaal per jaar. Bez. Dinsdags en Donderd. 24 uur. Aanv. in genot van huur, na bet. uiterlijk op 19 Jan. a.s. Te veilen afz. en gecomb. Nadere inl. verstrekt de No taris. van Merlenlaan 19. Heemstede Tel. 28247. N.B. Het perc. Camplaan no. 12. in de vorige annonce ver meld, wordt NIET geveild.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8