Haarlems Dagblad en ©prcchte t^aarlcmsrtje Courant (3ümo t6^6) Een Feest Engeland, Frankrijk en België weigeren wellicht medewerking Nederland doet niet mee zonder West-Duitsland en Engeland Weerbericht 64e Jaargang No. 19417 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 6 December 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET VALT NIET LICHT ons het leven in de negentiende eeuw voor te stellen. Laten wij eens aan de zeventiger jaren denken. Ik geloof dat zij voor de meeste mensen een beeld van serene rust oproepen. Geen vliegtuigen, geen auto's en zelfs niet eens fietsen. Geen verkeerslichten. Geen bioscoop en geen radio. Weinig nieuwe boe ken. Statig geredigeerde kranten, met af en toe eens een saai, kolommen-lang hoofd artikel. En vrijwel geen sport. Daar wilde ik u hebben, nu de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zestig jaar bestaat en dit met niet geringe plechtigheid zal vieren. Geen voetbal-sterren, evenmin trouwens als zwem-, hockey-, tennis-, athletiek-, water polo-, honkbal- en meer aanverwante schit teringen. Er waren alleen sterren van de schouwburgplanken en het concert-podium en die noemde men toen niet zo. De sterren stonden aan de hemel zonder concurrentie hier beneden. Er werd zelfs niet gevoetbald. Dit zal voor menigeen in deze tijd het moei lijkst zijn om zich voor te stellen. Geen Fanny Blankers-Koen, voortstormend over de vlakke sintels of over hekjes en op haar snelle weg begeleid door een ononderbro ken gerinkel van goud en zilveren ere metaal. nu ja, dat is nog denkbaar. De vrouwen droegen toen crinolines; men kon daar weinig snelheid bij verwachten. Maar geen voetbal! Hoe leefden die mensen? zal bovenbedoelde menigeen zich afvragen. En wat gebeurde er met „de natuurtalen ten", die er toch ook geweest moeten zijn. of zou de natuur pas in die dagen de eerste voetbaltalenten met een vooruitziende blik op onze Haarlemse Koekamp ge schapen hebben? Het lijkt moeilijk denkbaar-. Wie weet welk een onrust reeds sinds vel^ geslachten in de voorvaderen van onze Kraken en Lenstra's leefde. Wie weet hoe zij hun prachtige, helaas tot voortsluimeren ge doemde begaafdheden verdeden aan schop pen tegen stenen, aan het koppen van de appel die uit de boom viel, aan het plotse ling van-plaats-verwisselen tijdens hun bedaarde wandelingen in een (onbegrepen) voorgevoel van de „switch"! Menigeen zal weemoedig gestemd worden als hij aan al dit verspilde voorvaderlijke talent denkt. Ik weet het: toen de Nederlandse Voetbal Bond werd opgericht was men al een jaar of tien uit die barre tijden verlost. De bevrijding had reeds in 1879 plaatsgegre pen, toen de eerste H.F.C.'ers tegen de eer ste voetbal in de Koekamp trapten. H.F.C.'s zeventigjarig jubileum heeft ons daar on langs aan herinnerd. Van onze stad begon de victorie. Dat daaraan voetballoze tijden, ja voetballoze eeuwen zijn voorafgegaan moet evenwel met vernieuwde verwonde ring tot menigeen doordringen, nu hij be seft dat het Hoogste Voetballichaam in den lande zélf pas zestig jaar bestaat. J3n als hij deze contreien bewoont zal zijn borst in fierheid zwellen bij de gedachte dat niet alleen de man dier bevrijding, ere-voorzitter Pim Muiier, maar ook de huidige voorzit ter en secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., Karei Lotsy en Brunt, mannen uit ons midden zijn. Waarom, zo zal hij denken, versteken wij ons Haarlemse licht in een Camera Obscura en verzamelen wij ons uithoudingsvermogen slechts in het wachten op een HildebraAd Monument? Waar blijft het trotse gedenkteken dat in het restant der oude Koekamp er is nog ruimte genoeg naast het Sportfondsenbad de geboorte van ons Voetbal zal ver eeuwigen in een aangrijpende groep, waarin de boom, waarover men toenmaals de bal deed caramboleren, niet zal mogen ont breken? Nu de ernst. De K.N.V.B. heeft reden om feest te vieren, want met al dat voetbal is veel goeds bereikt. Als ge een vergelijking met de zeventiger jaren van de vorige eeuw poogt te maken, zult ge met zekerheid kun nen vaststellen dat gezonder, sterker, op gewekter, ondernemender generaties uit de sport zijn ontstaan. Niet uit de opschroeverij ervan, niet uit een malle verering van uit blinkende spelers of hol lawaai over de nationale eer, die bij een landen-wedstrijd op het spel zou staan. De nationale eer is heus niet voor het eerst in het geding ge komen toen men tegen het buitenland ging voetballen, en het is een dwaas die in ernst meent, dat Nederland onteerd zou zijn als een sport-ontmoeting met buitenlanders verloren wordt. Dergelijk gepraat is rond weg: onzin. De sport, vooral de voetbalsport omdat die de meeste aanhang heeft gevon den, heeft in die zestig bestaansjaren van de K.N.V.B. in hoge mate bijgedragen tot de verbetering zowel van de geestelijke als van de lichamelijke volksgezondheid. Maar zonder bezorgdheid kan men de ontwikkeling van zaken niet zien. De po gingen van de Bond om het amateurisme zuiver te houden getuigen daarvan. Het is duidelijk dat de K.N.V.B. zich zélf zorgen maakt over de uitwassen en over een malle opschroeverij, waaraan ook een deel van de pers critiek-loos meedoet. Het is niet de eerste maal dat daar op deze plaats over geschreven wordt. De sport, juist ook de wedstrijd-sport, is een mooie en goede zaak. Als een aantal mensen haar gaan zien als slechts een opwindend kijkspul, dat alleen maar dient om te winnen en jongens met toevallige aanleg van de kook te brengen door een mallotige verering, maken zij er een lelijk ding van. Dit schaadt de sport en het schaadt die jongens. Zij lopen gevaar verblind te raken door een hol succes, dat kortstondig is en voor hun toekomst geen waarde heeft. Ook niet voor hun werkelijke waarde als mens, die niets te maken heeft met meer of minder behendigheid in enige tak van sport. Er zijn al heel wat ouders geweest, die, tei'wijl het Ihen plezier deed dat hun zoons voetbalden, met zekere op luchting ervoeren dat zij niet tot de sterren behoorden. Eenvoudig omdat zij daar een gevaar voor hen in zagen. Er zijn ook heel wat jongens geweest, die voetbal hebben opgegeven na het spelen in lagere elftallen, omdat zij in het kijkspul en wat daarmee gepaard zou gaan geen lust hadden. Ik druk het sober uit. Dit zijn waarschuwende verschijnselen. Het is niet de taak van de Pers, met een hoera-mode mee te lopen en zich van critiek te onthouden als men ziet dat er fouten zijn. Natuurlijk is het gemakkelijker om bij een feest alleen maar te juichen. Ik herhaal dat er alle reden voor feestvieren is en dat de K.N.V.B., een krachtig en goed georgani seerd lichaam, aanleiding tot trots heeft op de credit-zijde der voetbalsport in ons land. Maar ook tot grote waakzaamheid. R.P. De UNO stelt koloniale commissie in „In strijd met het UNO-handvest" LAKE SUCCESS, 5 December (Reuter). De beheerschapscommissie der UNO heeft zich bezig gehouden met het samen stellen van een speciale commissie, die tot taak zou krijgen de UNO inlichtingen te verschaffen over de wijze waarop koloniale mogendheden afhankelijke gebieden bestu ren. De Algemene Vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan de instelling van deze commissie, die gedurende drie jaar moet fungeren. Besloten is, dat zestien landen in de spe ciale commissie zitting zullen hebben, na melijk de acht mogendheden, die afhanke lijke gebieden besturen Groot-Brittan- nië, Frankrijk, België, Nederland, de Ver enigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en Denemarken en acht andere staten, die daartoe door verkiezing zullen worden aan gewezen. De laatste acht staten zullen, vol gens dit plan, voor wisselende perioden in de speciale commissie zijn vertegenwoor digd. Groot-Brittannië, België en Frankrijk zullen waarschijnlijk hun medewerking aan de ten uitvoer legging van het besluit van de Algemene Vergadering weigeren. De vertegenwoordigers van deze drie landen hebben verklaard dat het gehele vraagstuk van het verstrekken van inlichtingen aan de commissie over koloniale aangelegen heden een zaak is, die uitsluitend hun rege ringen aangaat. De Britse, Belgische en Franse vertegenwoordigers hebben de com missie het recht ontzegd zich over bepaalde facetten van de koloniale bestuursvoering te doen voorlichten. Zij verklaren dat de instelling van de speciale commissie in strijd is met het Handvest der UNO. Inmiddels zijn reeds de „acht andere staten", die in de speciale commissie van de UNO, belast met het verzamelen van in- iichtingen over de bestuursvoering in af hankelijke gebieden, vertegenwoordigd zul len zijn, gekozen. De Sovjet-Unie, Egypte. India en Brazilië zullen gedurende drie jaar leden der commissie zijn, Mexico en de Philippijnen twee jaar en Venezuela en Zweden een jaar. Engelse ontstemming DeBritse minister van Staat, Hector Mc Neil, leider der Britse delegatie bij de UN0, keert in de loop van de volgende week uit de Verenigde Staten in Engeland terug. Hij zal onmiddellijk na aankomst bij minister Bevin verslag uitbrengen over de wens der UNO om toezicht uit te oefenen over de Britse koloniale gebieden. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Koloniën verklaarde heden dat de Britse regering bepaald ongerust is over het aanvaarden door de Algemene Verga dering van de voorstellen der beheerschaps commissie, volgens welke koloniale mo gendheden verplicht zijn inlichtingen op politiek en technisch gebied te verschaffen betreffende de wijze waarop de afhanke lijke gebieden door hen worden bestuurd. Regeringsfunctionarissen te Londen voor spellen dat Groot-Brittannië overleg zal plegen met de andere koloniale mogend heden, die zich tegen de door de Algemene Vergadering goedgekeurd resolutie hebben Spaak waarschijnlijk directeur van de O.E.E.S. PARIJS, 5 December (Belga). Hoewel nog geen officiële beslissing is genomen acht men het waarschijnlijk dat Spaak met de functie van directeur-generaal der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) zal worden be last. In de wandelgangen gist men welke wijzigingen in het organisme van de orga nisatie een dergelijke benoeming met zich zou brengen. Thans is het secretariaat be zig de bevoegdheid van een directeur- generaal vast te stellen. Deze nieuwe func tie zou worden toegevoegd aan de raad (op dit ogenblik gepresideerd door Paul van Zeeland), het uitvoerend orgaan (on der voorzitterschap van sir Edmund Hall Patch) en het secretariaat generaal, dat onder leiding slaat van de heer Marjolin. Sommige bezwaren van de Engelse rege ring zouden uit de weg geruimd zijn. Spaak zou zijn antwoord in beraad gehou den hebben. gekant. In dit verband worden speciaal Frankrijk, België en Nederland ge noemd. Ook zal het voltallige Britse kabi net waarschijnlijk een zitting aan een be spreking van de resolutie der Algemene Vergadering wijden. Men meent te Londen dat de mogelijk heid bestaat dat Groot-Brittannië en de andere koloniale mogendheden zullen wei geren de resolutie ten uitvoer te leggen. Het officiële Britse standpunt is dat de Algemene Vergadering op ongerechtvaar digde wijze uitbreiding heeft gegeven aan de bepalingen van het Handvest. Er wordt te Londen op gewezen dat de beheerschaps- raad der UNO slechts het recht heeft tot oppertoezicht op vroegere mandaatgebie den van de Volkenbond. Israel en Amerika tegen internationalisatie Jeruzalem LAKE SUCCESS, 6 December (Reuter). De speciale politieke commissie van de UNO ziet zich voor het moeilijkste vraag stuk van deze zitting van de Algemene Ver gadering gesteld, nu èn Israel èn de Ver enigde Staten een plan tot internationalisa tie van de Heilige Stad hebben verworpen. De minister-president van Israel, David Ben Goerion, heeft het te Tel Aviv verga derende Israëlische parlement medegedeeld dat Israel zijn gezag te Jeruzalem niet zal prijs geven. Het Israëlische parlement heeft hem ten volle gesteund door zich met al gemene stemmen tegen een internationali satie van Jeruzalem te verklaren. Te Lake Success hebben de Verenigde Staten zich eveneens sterk tegen een af zonderlijk internationaal bewind voor Jeru zalem verklaard. De Amerikaanse afge vaardigde John Ross heeft de speciale poli tieke commissie der UNO medegedeeld tegen haar aanbeveling te zullen stemmen, welke inhield vertegenwoordigers uit 17 verschillende landen een sub-commissie te doen vormen, die belast zou moeten worden met het internationaliseren van de Heilige Stad, die als een afzonderlijke politieke eenheid onder het gezag van de UNO zou moeten komen. „Noch de beheerschapsraad, noch enige andere organisatie der UNO beschikte over de gewapende macht welke mogelijk in laatste instantie nodig zou zijn om een dergelijke oplossing aan de betrok ken volken op te leggen", verklaarde hij. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd te Lake Success door Reuter vernomen dat het standpunt van de Britse regering in grote trekken met dat der Amerikaanse autoriteiten overeenkomt. Engeland wil nauwere economische samenwerking met Scandinavië De Britse zaakgelastigde heeft aan de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken een nota van de Britse regering overhan digd, waarin wordt voorgesteld om bespre kingen te voeren over een nauwere finan ciële en commerciële samenwerking van Engeland met de Scandinavische landen, in overeenstemming met de overeenkomsten van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking. Ook aan de Deense regering is een Britse nota overhandigd, waarin een nauwere eco nomische samenwerking tussen Engeland en de Scandinavische landen wordt voor gesteld. De Deense minister van Buiten landse Zaken, Gustav Rasmussen verklaar de later, dat geen commentaar gegeven kon worden alvorens voorlopige besprekingen waren gevoerd. Hij wees er nadrukkelijk op, dat het voorstel van Engeland afkom stig was en niet van Scandinavië, zoals het in sommige berichten was voorgesteld. De „Johan van Oldenbarnevelt" is aangekomen De „Johan van Oldenbarnevelt" met mi litairen uit Indonesië aan boord, is heden morgen om acht uur in IJmuiden binnen gelopen. Het schip is doorgevaren naar Amsterdam, waar terstond rrifet de ontsche ping werd begonnen, opdat alle opvarenden vandaag nog naar hun woonplaats konden worden vervoerd. Dr. Max Petitpierre, de Zwitserse minister van Buitenlandse Zakenis benoemd tot Bondspresident van Zwitserland. Nederlands standpunt struikelblok voor fJFinebel'* Benelux-delegatie naar huis om instructies PARIJS, 5 December (Reuter). De lei ders van de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse delegaties naar de conferen tie met Frankrijk en Italië omtrent een nauwere economische samenwerking dei- genoemde landen zijn naar hun landen teruggekeerd, om rapport uit te brengen aan hun regeringen en instructies te ontvangen voor de Donderdag te hervatten bespre kingen. Wanneer de Benelux-delegaties met vast staande instructies zouden terugkeren, zou den de besprekingen snel met een volledige overeenstemming kunnen eindigen, waarna volledige bijzonderheden bekend gemaakt zouden worden. Nederland heeft de toelating van West- Duitsland tot de „Fibenel" tot conditio sine qua non voor eigen deelneming gemaakt, zo werd uit Franse officiële bron vernomen. Ook heeft Nederland er krachtig op aan gedrongen dat spoedig een uitnodiging aan Engeland wordt gezonden, zo voegde de ambtenaar er nog aan toe. Deze tweezijdige houding van Nederland, die niet door Frankrijk gedeeld wordt, is tot dusverre de belangrijkste hinderpaal bij de bespre kingen geweest. Na een vergadering met het politieke comité van de Amerikaanse mijnwerkersbond trok de president van deze bondJohn L. Lewis, zijn plan tot het ontketenen van een staking ten gunste van een werkweek van drie dagen in. John Lewis (links) na de vergadering in gesprek met zijn perschef. Het is een van de hoofdredenen voor de verdaging van de leidende groep en van de terugkeer van de leiders der Beneluxdele- gaties naar hun respectieve hoofdsteden, aldus de ambtenaar. Nederland heeft er op gewezen, zo werd medegedeeld, dat aan de ene kant zijn economisch leven het Duitse achterland nodig heeft en dat aan de andere kant Nederland tot het sterlinggebied be hoort. In dit stadium worden zaken, die de brede lijnen der politiek betreffen, duide lijker omschreven dan de gedetailleerde technische punten, ten aanzien waarvan langzaam een zekere mate van overeen stemming wordt bereikt, zo voegde de ambtenaar hieraan nog toe. Nog geen nieuwe internatio nale vakverenigingsbond De internationale conferentie van niet- communistische vakverenigingen te Londen heeft Maandag pa zeven dagen confereren nog niet de verwachte formele beslissing tot instelling van een nieuwe vakvereni- gingsinternationale genomen. Toen de conferentie werd verdaagd, was nog niet over de samenstelling van het be stuur gestemd en evenmin waren de sta tuten aangenomen. De bespreking over de statuten en de stemming zal Woensdagochtend worden voortgezet, onmiddelijk voor de opening van het eerste congres van de nieuwe internationale. Gedurende besprekingen verklaarde de voorzitter van de commissie voor de ge loofsbrieven, dat zijn commissie om toe lating van het Belgische christelijke vak verbond tot-de conferentie had verzocht. Dit was de eerste officiële aanwijzing, dat een der oorspronkelijk uitgesloten christe lijke vakverbonden tot bijwoning van de conferentie besloten had. Hans Böckler, de Duitse vakverbonds leider, die de conferentie bijwoont, ver klaarde op een persconferentie, dat de Duitse vakbeweging „zo spoedig mogelijk" een economische eenheid van West-Europa wenst. Hij stond integratie van de West- Europese zware industrie voor. UNO-vergadering neemt aan en verwerpt De Algemene Vergadering van de UNO heeft Maandag met 39 stemmen tegen die van het Russische blok en Egypte en 9 ont houdingen het Russische plan. volgens het welk de landen inlichtingen over atoom- en gewone wapens zouden moeten verstrek ken, verworpen. Een resolutie, waarin op de Veiligheids raad een beroep wordt gedaan om de be studering van de regeling en vermindering van de gewone bewapening en de strijd krachten voort te zetten, werd met 44 stem men tegen 5 en 5 onthoudingen aanvaard. De resolutie was ingediend door Frankrijk en Noorwegen. Joegoslavië onthield zich beide malen van stemming. Het republikeins parlement vergaderde heden President Soekarno heeft in de voltallige vergadering van het KNIP van heden een redevoering gehouden, waarin hij er op wees, dat ,het nemen van een juist besluit met betrekking tot de resultaten der Ronde Tafel-conferentie eeji zware verantwoor delijkheid legt op 'ae schouders van de leden. Hatta sprak zijn aangekondigde rege ringsverklaring uit met betrekking tot de resultaten der Ronde Tafel-conferentie en zeide daarbij, dat zij het beste behelzen wat kon worden bereikt, namelijk de over dracht van de souvereiniteit door het Ko ninkrijk der Nederlanden aan de RIS. Het denkbeeld dat bij de Nederlanders heeft voorgezeten, om van de unie een super staat te maken, .kon niet worden verwe zenlijkt, dank zij de sterke wil van de In donesische gedelegeerden. Hatta zeide, van het comité van voorbe reiding een telegram te hebben ontvangen, dat de presidentsverkiezing vóór 15 De cember dient plaats te hebben. Daarom moet de ratificatie van de resultaten dei- Haagse conferentie door het KNIP voor 12 December haar beslag hebben gekregen. Omstreeks 20 December zal een Indone sische delegatie naar Nederland vertrek ken. De vergadering werd te half twaalf verdaagd. Op Woensdag zal er geen vergadering worden gehouden, Vrijdag algemene be schouwingen in eerste termijn, waarop Za terdag regeringsantwoord in eerste termijn volgt. Vervolgens Zondag algemene be schouwingen van de zijde van het KNIP in tweede termijn waarop Maandag het rege ringsantwoord in tweede termijn en stem ming. Economische conferentie „Zo onafhankelijk Indonesië het bankroet wil vermijden, dan moet het trachten de begroting in evenwicht te brengen en zijn productie en internationale handel uit te breiden", aldus Mohammed Hatta tijdens een receptie ter gelegenheid van de inter- Indonesische economische conferentie te Djokjakarta. „Onze jonge staat zal voor de zware taak staan een begrotingstekort van anderhalf milliard gulden aan te vullen op de begroting van drie milliard van de fede rale Indonesische regering, die onder de controle der Nederlanders stond. Onze in spanningen". aldus Hatta. ..zullen er op ge richt zijn dit tekort goed te maken. Hier voor moeten wij onze productie opvoeren, hetgeen alleen mogelijk is met de hulp van buitenlandse credieten. Wij zullen tevens- het cijfer van onze uitvoer moeten ver hogen, waardoor wij in de gelegenheid zul len verkeren de ingevoerde producten, waaraan onze bevolking behoefte heeft én die wij nodig hebben voor het economisch herstel van ons land, te betalen. Wanneer in de toekomst", zo ging Hatta verder, „de bestaansvoorwaarden van ons volk slecht blijven, dan zal dit ons en niet anderen tot schande strekken. De inspanningen van het Indonesische volk moeten vooral uitgaan naar de rijst- en textielproductie", zo be sloot Hatta. Ccchran Amerikaans ambassadeur bij de R.I.S. WASHINGTON, 5 December, (ANP/Aneta) In officiële kringen te Washington heeft men heden aan ANP/Aneta bevestigd, dat de benoeming van Merle Cochran tot eerste Amerikaanse ambassadeur in Indonesië kan worden verwacht. Amerikaans atoom-materiaal ginq in 1943 naar Rusland Harry Hopkins en Henry Wallace genoemd WASHINGTON, 5 December (Reuter). Een vroegere officier van de Amerikaanse luchtmacht, George Racey Jordan, heeft voor de commissie ter bestrijding van on Amerikaanse bedrijvigheid van het Huis van Afgevaardigden verklaard ondervon den te hebben dat Sovjet-Russische officie ren in de winter van 1943 op 1944 kaarten van het Panamakanaal en materiaal, dat bij de vervaardiging van atoombommen wordt gebruikt, aan boord van onder de Leen- en Pachtwet aan de Sovjet-Unie geleverde Amerikaanse vliegtuigen brachten en dit naar Rusland zonden. Jordan zeide, dat een Russische kolonel tegenover hem had ver klaard dat het hier zendingen uranium en „bompoeder" betrof. Zaterdag verklaarden leden van de bovengenoemde commissie over inlichtingen te beschikken, welke sterke aanwijzingen vormden voor de juist heid van Jordans mededelingen. De ver zendingen naar de Sovjet-Unie zouden zijn geschied met medeweten en in opdracht van één van Roosevelts vertrouwdste medewerkers, Harry Hopkins. Hedenavond sprak ook de Amerikaanse radio-commentator Fulton Lewis junior over deze aangelegenheid. Hij verklaarde, dat de voormalige vice-president Henry Wallace „de regeringsfunctionaris achter de schermen" was, die categorisch opdracht gaf in de oorlog materiaal voor de vervaar diging van atoombommen en plannen naai de Sovjet-Unie te doen zenden. Volgens Lewis vonden de verzendingen naar de Sovjet-Unie plaats ondanks de protesten der met atoomonderzoekingen belaste Ame rikaanse regeringsfunctionarissen. Henry Wallace ontkende hedenavond categorisch dat er enige waarheid zou schuilen in de mededelingen van Lewis. ..Het is niet dan baarlijke nonsens", ver klaarde hij. David Hopkins, de zoon van Harry Hopkins, heeft het „volkomen onge loofwaardig" genoemd, dat zijn vader splijt bare materialen naar Rusland heeft ver zonden. ftln gesprekken, die ik in de oorlog met hem had, toonde mijn vader dat hij zich de dreiging van het toekomstige wereld communisme ten volle bewust was", aldus Hopkir.s. „Hij was er rond uit een tegen stander van, ofschoon hij de geweldige bij drage die Rusland in de oorlog aan de ge allieerde zaak leverde, niet over het hoofd zag". Toch een IJmuidense trawler naar zee? Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de rederij van de IJmuidense trawler Medan, dit schip vanmiddag, on danks de omstandigheden in het IJmui dense visserijbedrijf, waardoor vele boten zijn opgelegd, naar zee te sturen. Het woord is aan.. Elmer C. Adams: Als ik dc Sovjet-aanspraken goed begrijp heeft Rusland de stoom locomotief uitgevonden en daarna spionnen hierheen gezonden om tc ontdekken waarvoor het ding diende. (Detroit News). Voor de Stille Armen Het gaat met de inzameling voor de Stille Armen lang niet slecht. Meer dan drieduizend gulden in een week tijd is een resultaat dat er wezen mag. Bij het nagaan van de herkomst van de giften treft liet ons steeds weer hoe deze actie leeft in de gehele Haarlemse bevol king, Zakenlieden, middenstanders, hoofd en handarbeiders, kinderen en bejaarden, kortom jong en oud van alle richtingen en gezindten en uit alle groepen van de sa menleving vinden de weg r.aar onze loket ten om hun bijdragen tc leveren. Daarbij valt het odk op, dat vaak amusements verenigingen, clubjes en zelfs kennissen die iedere week trouw "mj||P potje pandoer of klaverjas maken, op hen samenkomsten de kas van de Stille Armen bedenken. Wij geloVen dat dat nog veel meer kan gebeuren en bevelen ook aan personeels verenigingen op de verschillende Haar lemse bedrijven deze wijze van inzamelen van harte aan. Vele kleintjes maken een grote, zegt het spreekwoord, doch vaak gaan de kleine gaven verloren, omda'. niemand het initiatief neemt deze bedragen tc collecteren. Wie zorgt er in de Haarlem se kantoren en werkplaatsen voor, dat dubbeltjes, kwartjes en guldens hun weg vinden naar de Stille Armen? Wij weten uit ervaring welk een voldoe ning dat karweitje geeft! Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107. de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Rank. alle te Haarlem, met vermelding voor dc Stille Armen. Alle giften worden in de conrant ver antwoord. Meer defensie-uitgaven in Noorwegen geadviseerd OSLO, 6 December (Reuter). Een Noorse defensiecommissie dringt in een gepubliceerd rapport aan op een verho ging met bijna 50 procent van de jaarlijk se defensiekosten, in vergelijking met die van de afgelopen drie jaren. Het rapport stelt een jaarlijkse uitgave ten be hoeve van de defensie voor van 300.000.000 kronen en kapitaalsuitgaven voor de ko mende zes jaar ten bedrage van een mil liard kronen. Het rapport behandelt alle aspecten van de defensie, de militaire, burgerlijke, economische en psychologische en is gebaseerd op het Noorse lidmaatschap van het Atlantische pact. De commissie schrijft, dat de vrede in Noorwegen alleen verzekerd kan worden indien deze deel uit maakt van "de vrede in Europa. Volgens het rapport bestaat de voornaamste militaire taak er in te verzekeren, dat Noors gebied niet als een militair \fcuum werd beschouwd. De com missieleden hebben het rapport gezamen lijk getekend. Alleen de handtekening van het communistische parlementslid Dal.'and ontbreekt. Hij zeide tegen het plan te zijn, daar het gebaseerd was op het Atlantische pact. „Hierdoor, zo zeide hij, zouden Noorse troepen gebruikt worden om elders te vechten". Dc kapitaalsuitgaven zijn be doeld voor mobilisatie, materiaal, gebou wen en versterkingen. De hoofdmacht der Noorse marine zou dan bestaan uit zeven torpedoboot jagers, elf onderzeeërs en on geveer 50 kleinere vaarutigen. De lucht macht zou hoofdzakelijk bestaan uit ge vechtsvliegtuigen, verkenningsvliegtuigen en lichte bommenwerpers. Het rapport zal door de defensiestaf en de bevelhebbers in studie worden geno men, die voor Februari 1950 hun mening kenbaar zullen maken. De regering zal dan definitieve voorstellen doen welke ver moedelijk in Mei in het parlement behan deld zullen .worden. Demonstratie op het Binnenhof Voordat hedenmiddag de Tweede Kamer begon met het debat over de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie hield op het Binnenhof een talrijke menigte een de monstratie. Er werd een liedje gezongen op de wijs van „Wij willen Holland houden". Dit lied begon met de woorden: „Wij willen hen behouen, die volken fier maar klein". Dit lied sloeg op de minder heden in Indonesië. (Op het uitgedeelde papiertje stond in derdaad „behouen" in plaats van „behou den".) DAGBLAD ..GOOISCHE KLANKEN" OPGEHEVEN De N.V. Gooise Uitgeversmaatschappij in liquidatie, die in Hilversum het dagblad „Gooische Klanken" uitgaf, heeft het recht tot het uitgeven van dit blad en de lijst van abonnés verkocht aan de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander te Hilversum. Het dagblad „Gooische Klanken" is uit de illegaliteit voortgekomen. NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde of stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur. 7 December: Zon op 8.33 uur, onder 16.30 uur Maan op 17-35 uur. onder 10.56 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 December: Hoog water: -3.03 en 1G.15 uur. Laag water: 12.00 en 00.00 uur. Woensdag 7 December: Hoog water: 4.39 en 16.48 uur. Laag water: 0.13 en 12.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1