VAN HOUTEN r Kopenhaagse Kofoed-school redt duizenden zwervers en a-socialen De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTER-GIDS Wereldnieuws s .10 ii wc Uit öaven 2 Zij geeft haar pupillen weer zelfrespect en een plaats in de maatschappij (Van een bijzondere medewerker) Als ooit een overvalwagen sympathiek kan zijn. dan is het die auto van de Kofoed- school. die van tijd tot tijd een razzia met een liefdadig doel door donker Kopenhagen onderneemt. Kopenhagen kent namelijk behalve- de lichtzee van Vestrebrogade en het befaam de amuse* entspark Tivoli, ook nauwe stra ten met "obscure kroegen en armelijke volksbuurten, waar mensen zonder werk en zonder thuis de ganse nacht maar blijven zwerven. Daar zoekt en vindt hen het christelijksle overvalcommando, dat men zich denken kan, een overvalcommando met mensen, 'die beleefd vragen: „hebben jullie geen zin om mee te gaan? Bij ons in de Kofoedschool kunnen jullie onder de douche en we hebben er koffie en brood gereed staan. Het behoeft natuurlijk niet, maar probeer hef maar eens." Hans Chr. Kofoed heeft dit instituut op gericht. toen hij nog maar een piepjons» leraar aan een volkshogeschoool was. Het doel is werklozen en maatschappelijk ge- dérailleerden weer geschikt te maken voor arbeid en hen weer interesse bij te bren gen voor de toekomst. „Ik geef de mensen alles wat zij graag willen hebben, maar ik geef niets voor niets. Ik verlang een tegenprestatie. 'De hemden en de schoenen, het eten en het drinken zijn slechts de middelen om iets van ze gedaan te krijgen." Op dat principe heeft hij zijn opvoedingsstelsel gebouwd, dat heeft hij uitgewerkt tot in de kleinste détails. Geen armenhuis-liefdadigheid Met de ouderwetse armenhuis-liefdadig heid heeft hij zich nooit kunnen verenigen, In zijn school gééft men ook, maar anders. Jens Jensen belt er aan, want hij heeft een hemd nodig. Hij heeft al in geen jaar gewerkt, hij is verpauperd. Het kan hem eigenlijk niet zoveel schelen hoe hij er bij loopt, maar een nieuw hemd wil hij wel hebben, omdat het vodje, dat hij draagt, hem toch wel tegen staat. Nu ligt er bij Kofoed een hemd voor hem klaar. Maar het gaat niet aan dat zo maar aan te trekken. Hij moet hier dus eerst maar eens onder de douche. Zoiets maakt de zaak er voor hem niet aantrekkelijker op. Maar op de kaart, die hij bij zijn entrée ontving, staat, dat hij twee punten krijgt voor die waspartij. Die kaart is een soort rapport. Als Jensen nu ook nog twintig minuten gymnastiek doet, levert dat weer drie punten op. Op dezelfde „arbeidskaart" leest hij dat vijf Kofoed- punten een waarde van 50 Kofoed-öre ver tegenwoordigt. Hij kan daar niet mee te recht in zijn stamkroeg, wel in het restau rant van deze school en daar leveren ze er twee koppen koffie en een stuk Wiener- bröd voor. Het is dus wel een voordelig zaakje: men wast zich, doet wat gymnastiek en het resultaat is een nieuw hemd plus, als extra attractie, koffie met koek. Het resultaat is natuurlijk nog groter: Jens Jensen heeft zich eindelijk weer eens grondig gewassen, hij heeft na die lichaams beweging en een goede kop koffie weer eens een ander gevoelover zich. Hij heeft ook de weg gevonden" naar de Prinsesse- ghde. 1 Na een week of wat komt deze Jensen terug, want hij wil wel weer een hemd. Dat krijgt hij niet. Het is vuil, het is mis schien kapot: maar hij kan het hier zelf wassen en repareren. Een wasvrouw en een naaister vertellen hem hoe het moet. Je moest die schoenen ook eens poetsen en een vouw in je broek zou ook geen luxe zijn. wordt hem gezegd. Met punten wordt hij voor zijn werk be loond. Daarvoor kan hij een maaltijd kopen. Met een volle maag en als een heer gaat Jensen de straat weer op. Een nettere Jen sen, een Jensen met een beetje respect voor zichzelf ook. Na een derde bezoek is Jens Jensen mis schien al zover dat hij er blijven wil om een vak te leren. Als hij het niet doet, •dringt men er niet te veel op aan. Dat komt later dan wel in orde: als-Jensen nog eens langs komt voor schoenen of een maal of als hij met nog twintig andere jonge kerels na een nachtelijke razzia weer naar de Prinsessegade wordt gereden. Die arbeidscursus en dan tenslotte de vaste baan, is het doel wat de Kofoedschool zich voor haar pupillen gesteld heeft. Om dat te bereiken heeft men er zo'n uitgebreid kledingmagazijn, een volledig restaurant, een wasserij, een schoenmakerij, maar ook een kapper, een pedicure, een vitamine-bar en af en toe een dokter en een jurist voor de bezoekers. 25.000 leerlingen Vorig jaar had de Kofoed-school 25.000 leerlingen. Iedereen, die hier op bezoek komt. al is het alleen maar om zijn schoe nen te poetsen, noemt men een leerling en dat is hij ook inderdaad. Bij deze 25.000 2ijn dan ook de jonge mensen die, na eerst misschien wel tienmaal in de Prinsessegadé te zijn geweest, zes of acht jnaanden een trainingsschool bezochten. Ze gaan dan bij voorbeeld naar Amager, de tuinbouwstreek, waar ze in een boerderij annex school worden opgeleid voor de landbouw, de tuinbouw en de veeteelt. Ze kunnen ook naar „Almindingen" op het Oostzee-eiland Bornholm of. naar Karsemose, ten Noorden van de hoofdstad. Deze twee scholen be horen aan de staat. Afgezien van dez'e medewerking en van een zeer kleine sub sidie krijgt de organisatie van Kofoed geen financiële steun: zij moet proberen rond te komen met wat de jaarlijkse inzameling oplevert. De leerkrachten, voor een groot deel jonge mensen, krijgen niet altijd pre cies op de eerste dag van de maand hun salaris. Ze moeten wel eens een paar dagen wachten, maar dat hebben ze er voor over, want ze doen dit werk met liefde. Kofoed heeft zijn school in de loop der jaren geperfectioneerd en uitgebreid. Via de jonge kerels, die geen werk konden of wilden vinden, kwam hij in contact met de gezinnen, gezinnen van a-socialen, van Kofoed, de stichter van de school. sociaal-zwakken. Gezinnen mat moeders die niet in staat waren hun huis schoon te houden, hun was te doen of een behoorlijk maal te koken. Ook" die moeders komen naar deze Kopenhaagse school. Zij mogen de kinderen meebrengen en die kunnen daar onder leiding in een speelkamer te recht. En als de moeder de was klaar heeft of ze heeft het goed versteld, dan kan ze hier met de kinderen om twaalf uur blijven eten. De vaders zijn ook van harte welkom. Zij moeten die kapotte tafel en stoelen maar meebrengen, want er is een werkplaats en als ze het zelf niet kunnen, is er een vak man, die hun vertelt hoe ze de meubels kunnen repareren. „Gebruik de problemen, waarvoor de mensen komen te staan als onderwijsmate riaal. Met behulp van zijn eigen vuile en versleten stel ondergoed leun je iemand op een hoger plan brengen, zelfrespect en ple zier in het leven schenken", zegt Kofoed en de resultaten van zijn werk bewijzen dat die theorie werkte: ruim veertig procent van de jonge kerels die een van zijn trainings- scholen bezochten, hebben nu een behoor lijke baan. Veendam heeft de primeur van een nieuw type schoolgebouw Te Veendam is de eerste school in Ne derland, die volgens het Van Daal-systeem werd gebouwd, in gebruik genomen. Het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft met dit bouwsysteem een proef willen nemen en de bouw van zulk een school aan de gemeente Veendam toegewezen. Volgens dit systeem wordt een stalen skelet op normale funderingen op getrokken. De buitenmuren worden ver volgens in het stalen skelet gemetseld. De binnenmuren en het dak zijn vervaardigd van halmplank, welke een zeer grote iso lerend vermogen, zowel tegen vuur als tegen geluid heeft. De school kan naar be hoefte op eenvoudige wijze worden uitge breid door aanhechting van een bouw skelet van hetzelfde type. De school in Veendam, die zes lokalen heeft, kost 115.000, waarbij is inbegrepen de cen trale verwarming van 14.000 en de meu bilering van 14.500. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie i;ii Uil HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor 2ïeken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Pianoduo. 11.35 Voor dracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Italiaans programma. 13.45 Pinten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Piano. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Muziekcauserie. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonmuziek. 18,30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeonorkest. 19.30 Protestantse causerie. 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws, 20.05 Hobo, fagot en piano. 20.30 „Christus en de mens". 20.55 Boekbespreking. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De ducdalf'. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22:40 .Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 411.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Philharmoniseh orkest. 11.00 Voor zieken. 11.35 Godsdienstige cause rie. 11.45 Platen. 12.00 Angblus. 12.03 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. H.fiO Gevarieerd programma. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.30 Voor de jeugd. 17,45 Kinderkoor. 18.00 Promenade-orkest. 18.45 Klankbeeld. 19.00 Nieuws. 19.15 RegeringsuitzeiKling. 19.30 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.13 Orkest, koor en solisten. 21.10 „Opbouw in liefde". 21.25 ..Ja. zo was 't22.25 Viool en piano. 22.45 De zin van 't huwelijk." 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Jeugd-Rode Kruis neemt nieuw initiatief Nu ook een E.H.B.O.-diploma voor jongelui ingesteld 's-GRAVENHAGE, 7- December. Op initiatief van 't Jeugd-Rode Kruis is in sa menwerking met het Oranje Kruis en de katholieke federatie van" EHBO-vereni- gingen een nieuw diploma voor jeugd- EHBO ingesteld. Dit diploma is bestemd voor jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar en kan beschouwd worden als een voor loper van het algemene EHBO-diploma, dat door volwassenen kan worden behaald. De jeugd krijgt les van leden van Rode Kruisafdelingen en andere erkende instruc teurs, De examens worden door de com mandanten der Rode Kruiscolonnes afge nomen. Het Jeugd-Rode Kruis is een organisatie zonder leden. Het neemt initiatieven en werkt die samen met jeugdorganisaties uit. Met behulp van Amerikaanse gaven werd reeds veel bereikt. Voor chronisch zieke kinderen werden kastjes vervaardigd, waarin dekens, lakens, handdoeken, zeep, pantoffels en een pyama werden geborgen. De grondstoffen voor kastjes en inhoud kwamen goeddels uit Amerika, waar de jeugd door het verrichten van allerlei werk jes het geld ervoor verdiende. Op am- bachts- en nijverheidsscholen, in clubs en dergelijke is in Nederland dit materiaal door kinderen verwerkt. Dit werk is de start geweest voor het maken van alle mogelijke huis vlijt-voor werpen, kledingstukken door de jeugd,voor de jeugd in Nederland, ten dele weer met Amerikaans gereedschap vervaardigd. Al deze arbeid wordt door het Jeugd- Rode Kruis gecoördineerd. Kinderen uit Ne derland maken bedank-albums, waardoor kinderen in andere landen kunnen zien, waar en in welke omstandigheden de re sultaten van hun werk zijn terecht ge komen. Dit albumsysteem is zo ingeslagen, dat op deze manier ook contacten tussen scholen zijn gelegd, die kennis en vriend schap bevorderen. Ook op het gebied van idppakketten en bevordering van hygiëne strekken de werkzaamheden van het Jeugd- Rode Kruis zich uit. Het enthousiasme voor deze organisatie zonder leden, die het de vies „hulpvaardigheid vriendschap hygi ene" voert, onder de jeugd in Nederland en elders is aanzienlijk, zodat het werk zich geregeld kan uitbreiden en ontwikkelen. Toelating van Duitse meisjes die met een Nederlander trouwen Ter vermijding van de omslachtige re geling van voltrekking" van huwelijken bij volmacht heeft de minister van Justitie thans bepaald, dat verloofden van Neder landers, die de Duitse nationaliteit bezit ten, vóór hun huwelijk en voor vestiging daarna in Nederland kunnen worden toe gelaten, mits tevoren bij onderzoek is vastgesteld, dat zij voor vestiging in Ne derland in aanmerking komen. In het vervolg moeten Duitse wouwen bij een Nederlandse consul in Duitsland een vi sum aanvragen. Op een vragenlijst zal dan als doel van de reis het sluiten van een huwelijk kunnen worden vermeld. De con sul zal in deze van advies dienen en in lichtingen verschaffen over de antecen- denten van de vrouw. Is het verzoek voor inwilliging vatbaar, dan wordt de Neder landse consul door het hoofd van de visa- dienst gemachtigd tot afgifte van een vi sum. De plaatselijke politie zal toezien dat liet huwelijk wordt voltrokken vóór dat het visum verlopen is. Na de huwe lijksvoltrekking kan aan de vrouw een verblijfvergunning worden uitgereikt. Aantal werklozen in November gestegen In November steeg het als werkloos ge registreerde aantal mannen van 49.246 tot' 62.70.4, te weten 42.686 geheel werklozen. (October 35.866), 19.415 arbeiders bij een D.U.W.-object (12.902) en 603 wachtgelders (478). De vraag naar mannelijk personeel daalde van 21.688 tot 18.980. Deze ongunstige ont wikkeling is voornamelijk een gevolg van het intredende winterseizoen. In de aardewerk- en steenindustrïe steeg het .aanbod van arbeidskrachten van 853 tot 1156, in de bouwbedrijven van 5657 tot 9115. in de veenderijen van 1290 tot 2319. in de landbouw van 3532 tot 7596. in de groep losse ongeschoolde arbeiders van 7702 tot 10.395. Gaat men het verloop der werkloosheid in de verschillende provincies na, dan blijkt het aantal werklozen overal gestegen te zijn, vooral in de drie Noordelijke provincies, als mede in Overijsel en Gelderland. Gemiddeld zijn er thans in Nederland 13 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Dit gemiddelde bedraagt voor Groningen, Fries land en Drente respectievelijk 17, 18 en 37. Zeeland vertoont als steeds relatief het laag ste aantal werklozen, namelijk 4 per duizend mannelijke inwoners. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5759 tot 5176. De vraag naar vrouwelijk per soneel nam af van 17.420 tot 16.724. Duitse goederen naar ons land gesmokkeld De economische dienst van de centrale recherche heeft in een huis in de Van Speykstraat te Amsterdam een grote partij armbanden, broches, vulpenhouders, vul potloden, colliers en reisklokjes, alles van Duits fabrikaat, in beslag genomen. Voorts werden twee vrouwen aangehouden. Het verder onderzoek leidde naar een plaats in het Oosten van het land, waar vier man nen werden gearresteerd die ervan worden verdacht goederen van Duitsland naar Nederland gesmokkeld te hebben. Bij een huiszoeking werd een actentas met be scheiden gevonden, waaruit viel af te lei den dat de smokkelaars in November een „omzet" van ruim 108.000 hadden bereikt. De kunst in nood Maatregelen tot steun van kunstenaars in Haarlem en omgeving De kunstenaars, in het bijzonder de schil ders, maken een moeilijke tijd door. De mensen die tot bezuiniging gedwongen zijn (o.a. door de zware eisen die de fiscus stelt) kopen thans weinig schilderijen. "Wij hoorden uit vakkringen dat op dit ogenblik 80 van de kunstschilders in Amsterdam op steun zijn aangewezen. In Haarlem en omgeving is een regeling getroffen, waarbij het rijk en de gemeenten betrokken zijn. Aan kunstenaars (tot op he den bepaalde het zich tot schilders, maar de regeling laat ook toe dat er beeldhouwers in betrokken worden) worden opdrachten gegeven. De betaling van het geld geschiedt in wekelijkse termijnen. Op deze manier blijven de .kunstenaars dus aan het werk. Er is een uitgebreide commissie benoemd waarin deskundigen op verschillend gebied zitting hebben om leiding aan deze zaak te geven. Het rijk heeft 75 der kosten voor zijn rekening genomen, de overige 25 moeten door de gemeenten gedragen wor den. Wij vernamen van de heer D. J. A. Geluk, de wethouder van Haarlem waaronder de Kunst ressorteert, dat het aantal kunste naars in deze omgeving dat genoodzaakt is om hulp te vragen, aan het toenemen is. In Haarlem stelt men zich op het stand punt dat via deze regeling alleen werke lijke kunstenaars geholpen kunnen wor den. Er is al gebleken dat men hier hogere maatstaven aanlegt dan in Amsterdam. De schilderstukken en andere voorwerpen die de commissie aanvaardt, moeten inderdaad kunstwaarde hebben. /IZ-rriJDING OP DE ZEEWEG Woensdagmiddag werd een zes-jarig jongetje dat spelende de Zeeweg te IJmui- den overstak door een personenauto aan gereden. Het knaapje werd met een breuk van het rechteronderbeen in het Antonius Ziekenhuis opgenomen. Zondag geen ontheffing van het auto-rijverbod Zondag wordt in Amsterdam de voetbal wedstrijd Nederland-Denemarken ge speeld. Het ministerie van Verkeer en Wa- testaat vestigt er de aandacht op, dat voor- deze dag geen ontheffing wordt verleend van het Zondagsrijverbod voor motorrijtui gen. Voor de Politierechter Zwart vlees De distributie behoort wel tot het ver leden, maar de Economische rechter moet nog met heel wat overtreders afrekenen. Woensdagmiddag kwamen er verschei- denen daarvoor in het Paleis van Justitie te Haarlem. Twee Aalsmeerders werden beschuldigd van overtredingen der bepalingen van de distributie-voorschriften op vlees. De een (C. v. d. S.) zou ongestempeld vlees met een taxi vervoerd hebben naar een kweker, die een koelinrichting bezit. Dit vlees zou de ander (C. K.) daar later vandaan ge haald hebben, om het in het klein, zonder bon, te verkopen. Beide verdachten ont kenden. Als getuige werd de eigenaar van de taxi gehoord, die verklaarde dat hij in opdracht van v.d. S. enige keren „gereden" had. v.d.S. was daarbij tegenwoordig geweest. Het vlees was geborgen geweest in manden en melkbussen. Het vervoer geschiedde steeds in het donker. Bij het uitladen werden de lichten van de auto gedoofd, terwijl in de schuur, waar de koelinrichting was, geen licht werd ontstoken. Enkele omwonenden werden als'getuigen gehoord. Zij verklaarden dat het uitladen van het vlees steeds geheimzinnig ge schiedde. Een keer hadden zij gezien dat de bestelwagen van K. op het erf van de kwe ker gereden was. K. beweerde dat hij wel enige keren vlees in de koelinrichting had gehangen, dat was toen zijn eigen koelcel defect was. Maar dat was gekeurd vlees dat dus onder de distributie viel. Het vlees dat door de po litie in de koelinrichting van de kweker gevonden was, behoorde hem niet toe en was ook niet voor hem bestemd. De Officier van Justitie wees er op dat beide verdachten reeds enige keren voor overtreding der distributievoorschriften op vlees veroordeeld waren. Door de kweker is in de instructie verklaard, dat alleen aan K. was toegestaan vlees in zijn koelinrich ting te hangen. Niettegenstaande de ont- kentenis achtte de Officier het bewijs ge leverd. Hij eiste tegen K. 15 weken ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en tegen v. d. S. 5 maanden, even eens met aftrek. Mr. B. W. Stomps verdedigde K. Hij ge loofde wel. dat hier bewezen is, dat er sprake is geweest van zwart vlees, maar het is niet bewezen dat dit voor K. bestemd was en dat het door hem uit de koelinrich ting van de kweker is gehaald. Het publiek neemt aan „wat onwaarschijnlijk is, is ook onwaar", maar dit mag een rechter niet doen. Mr. J. H. van Wijk betoogde daarna dat ook het bewijs tegen v. d. S. niet geleverd De Politierechter meende dat dë verdach ten schuldig zijn. Hij veroordeelde beiden tot 15 weken gevangenisstraf met aftrek. De verdachten zitten reeds sinds 12 Augus tus, zodat zij dan over enkele dagen vrij zullen'komen.' Wang „En nou krijgen'wij Yung Seng Wang" annonceerde de politierechter hoopvol, ter wijl de magere Chinees van deze naam de zondaarsbank inschuifelde. Wang bleek vele jaren in de pindalekka-branche te hebben gewerkt, maar toen de snoep van de bon kwam, had hij listiglijk en zonder vergun ning de textielhandel omhelsd. „U hebt op de markt washandjes handdoeken verkocht?" vroeg de politie rechter. „Ja", zei Wang. „U wist toch wel, dat u daar voor een andere vergunning moest hebben?" „Ikke niet beglijpen", grijnsde de zoon van het Hemelse Rijk „Je begrijpt het best", meende de kadi, „je bent acht jaar in Nederland en je kent wel de prijs voorschrift en en distributie bepalingen". „Wa?" vroeg Wang in opperste verbazing. „Vijfentwintig gulden of tien dagen, met verbeurdverklaring", zei de Officier. Toen verkoos Wang het helemaal niet meer te begrijpen. „Betalen", verduidelijkte de politierech ter, „boete, de prijs van tien handdoeken!" „Meteen betalen". „Ikke geven .tien handdoeken voor boete", verklaarde de Chinees geestdriftig. „Liever niet," zei de rechter, „maar als je nou geen geld hebt komt 't later wel. Vijfentwintig gulden!" „Vijf goelde!" bood Wang aan, maar de politierechter wees naar de deur en dat is zelfs voor een Chinaman een niet mis te verstane taal. „Da" zei Wang dus maar beleefd, en nog eens: „Daa!" naar de publieke tribune en toen schuifelde hij weg, een glimlach vol levenswijsheid op zijn magere gezichtje. In de jaarvergadering van aandeelhou ders der N.V. Simplex Machine- en Rijwiel- fabrieken te Amsterdam is het dividend be paald op 10 procent (vorig jaar 9 procent). N J Droog. Waterdistributie zweeft als een zwaard boven de hoofden van de New Yorkers, aangezien de droogte van de laatste tijd (in Amerika) een groot-ge brek aan drinkwater heeft veroorzaakt. De autoriteiten hebben de grootste zui nigheid aanbevolen, aangezien er anders volgende maand distributiemaatregelen zouden moeten worden getroffen. Waar schijnlijk moeten dan de New Yorkers urenlang voor een waterbonnetje in de regen in de rij staan. Hoe gaat het? In 1945 genoot een aantal Nederlandse kinderen gastvrijheid in de zwaargetroffen Engelse industriestad Coventry. De gastheren in Coventry hebben zich nu afgevraagd wat er van die kinderen na hun thuiskomst ge worden is en zouden gaarne een bericht hebben. James Taylor is de „Public Re lations Officer" die met verlangen naar levenstekenen uitzien. Wie er geweest is, late wat van -zich horen. Gelijk. In Tsjechoslowakije zijn thans man en vrouw in het huwelijk volkomen ge lijkberechtigd door een nieuwe huwe lijkswetgeving, die volgens de verhalen van mensen die het weten kunnen hoog nodig was. Tevens voorziet de wet in gelijke behandeling van wettige en on wettige kinderen en maakt zij de echt- scheidingen moeilijker dan tot nu toe, wat eveneens geen overbodige luxe in dat land schijnt te zijn. Nerveus. Otto Grotewohl, de Oost-Duitse minister-president, maakt het blijkbaar niet erg goed. Het schijnt een zenuw slopende bezigheid te zijn, de functie van minister-president achter een gor dijn uit te oefenen, want ook hij is er gens in de Russische sector, klaarblij kelijk in het liefelijke Oberschöneweide, in een ziekenhuis opgenomen met een zenuwinstorting. Het Oost-Duitse nieuwsbureau is zo kies om op dit Reu- terbèrïcht .een voor zieke mensen broodnodige stilte in acht te nemen. Express. De Egyptische spoorwegen wor den de laatste tijd herhaaldelijk door een aantal ongelukken getroffen. Voor de tweede maal in een maand is een aantal doden te betreuren bij een ont sporing. Thans is het de nacht-express tussen Cairo en Alexandrië geweest die uit de rails liep, waarbij zeven personen werden gedood en 45 gewond. Bij de vorige ramp kwamen zes mensen om het leven. Rectificatie. Wij moeten een vorig bericht rectificeren. Er is in Columbia (V.S.) helemaal geen vijfling geboren. Het be richt was bedacht door een bijzonder geestig en origineel heerschap dat pers fotografen, verslaggevers en een grote menigte naar het „liraamhuis" liet ko men en toen vijf jongens liet zien die al wat jaren op de wereld rondliepen en van verschillende leeftijd waren. Nie mand heeft zich doodgelachen, behalve misschien het heerschap. Het geluid wandelt. De snelheid van het geluid kan eigenlijk geen snelheid meer worden genoemd, wanneer men hoort dat kapitein Yeager van de Amerikaan se luchtmacht met een (dat is een vliegtuig) 1360 kilometer per uur ge vlogen heeft. Hij haalde het geluid in to.en hij op een snelheid van 1200 km was en liet het glansrijk achter zich met 160 kilometer meer. Het geluid keek hooghartig maar sip. Gezond maar arm. Bulgarije is, volgens het vporbeeld van Rusland, de Öekraine en Wit-Rusland, uit de Wereldgezondheids organisatie getreden na sinds begin 1948 geen contributie meer te hebben betaald. Het argument is dat cle resultaten der organisatie onvoldoende blijken. Als alle leden zulke fanatieke contributie betalers zouden zijn zou dit ook geen verwondering behoeven te wekken. Wehrmacht. Er wordt in deze dagen in hoge politieke kringen druk gepraat over de Wehrmacht, of althans over de vraag of er weer een Wehrmacht komen moet. Nu is Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier, weer uitgenodigd door de Hoge Commissarissen om over dit on derwerp te komen praten. Het is een lastig probleem met vele aspecten. De Wehrmacht is trouwens wel eens meer lastig geweest. 51. Joris Goedbloed die zich nu dus weer voordeed als een Hoofdinspecteur van het Ministerie van Visserij en Kameel wezen hing dus kalm de waarschuwing „KAMELENZIEKTE" op Abu Knoet's bordje. „Ellendig, zo ziek als deze dieren zijn!" sprak hij. „De koorts gloeit hun de ogen uit." Dat is een leugen! Dat is ge meen!" schreeuwde Abu Knoet. „Het zijn heerlijke, gezonde, mooie, beste kamelen!" „Het zijn de allermiserabeiste schepselen die ik ooit aanschouiode," hield Joris vol. ,Ach, ach, de stumpers! Ach arme!" Ah néém het niet!" kreet Abu Knoet. „He zoek het hoger-op! Ik ga me beklagen! Ik ga naar het Ministerie! Ik zal met de Minister gaan spreken!" „O, voorzeker! Geef aan dit edel voornemen gevolg, o, koopman," sprak Joris hoffelijk. „Men zal mij slechts prijzen om mijn ijver. Deze afgrijselijke, strompelende misbaksels, die gij kamelen gelieft te noemen deze verziekte ge drochten, deze erbarmelijke stumpers zijn een schande voor de samenleving!" Abu Knorrende woedend en vuist-schuddend weg om zijn beklag te gaan doen bij het Ministerie van Kameelwezen, en dat was nu net, waar Joris op had gewacht. Hij nam de kamelen bij de halsters, bewoog de dieren om op te staan en voerde ze naar William T. Bobberbroek en Panda, die nog steeds stonden te wachten. „Aan schouwt alzo," sprak hij, „hier mijn vol bloedige droom-kamelen, trappelend van ongedzild om hun geliefde meester te die nen en u naar zijn gastvrij paleis te voe ren!" „Dat is wat je noemt," prevelde de heer Bobberbroek bewonderend* Onder de jongensboeken, die de laatste tijd het licht zagen, zijn drie historische romans meer aandacht waard dan normaal voor de eenlingen uit een gestaag vloeiende stroom van jeugdlectuur is weggelegd. Joh. v. Hul zen schreef een lijvig verhaal over het leven van Witte de With, een van de „kleinere" figuren uit de Nederlandse maritieme histo rie der Gouden Eeuw. Hij beperkte zich allerminst tot een resumé van de wetens waardigheden, die hij over deze markante figuur achterhaalde maar-trachtte een indruk te vestigen van de omstandigheden en de sfeer waarin de 17e eeuwse mens leefde. Voor de rijpere jeugd maar evenzeer voor de vol wassen historie-liefhebber is uit deze roman een schat van ervaringen te putten en zij zou ganselijk niet misstaan op de verplichte boe kenlijst voor het geschiedenisonderwijs op ULO of HBS. „De Boekerij" in Baarn ver zorgde de uitgave. Met de derde druk van „de Postduiven voor de Prins" door A. D. Hildebrand heeft Meulenhoff in Amsterdam voldaan aan de vraag, die naar dit geslaagde historische jon gensboek bestaat. Hildebrand bezit de gave die hij in dit boek wel bijzonder uitbuit zijn lezers in de bewogen tijden, die Lei den omstreeks 1570 bij beleg en ontzet door leefde te verplaatsen. Doeve illustreerde het verhaal op zijn speciale manier. Dr. A- Melchior tenslotte heeft met zijn „Blijde inkomst" de inhuldiging van Konin gin Juliana beschreven uit de gezichtshoek van een knaap uit St. Pancras, die de Ko ninklijke feesten van 1948 in Amsterdam wil meemaken en dus naar de hoofdstad trekt. Maarten Nieuwland boft, want hij wordt als schildersknecht in de Nieuwe Kerk aange nomen waardoor hij de kans van zijn leven krijgt. De onvergetelijke impressie, waar mee de jongen naar huis gaat is voor dr. Melchior aanleiding geworden de typische spanning in Amsterdam vóór de inhuldigings feesten door het filter van een onbedorven kinderhart te laten stromen. Er ontstond een alleraardigst verhaal, dat door de illustraties van de schrijver aan waarde heeft gewonnen en het boek een niet te miskennen historische betekenis geeft. „De Sleutel" (Haarlem- Antwerpen) verzorgde de uitgaaf. J. F. De avonturen van „de Meerman", Ab Visser: Uitgeverij Born N.V,, Assen. Het niet gloednieuwe thema van vier jon gens, die er in een oude boot op uit trekken en dan enige prachtige avonturen op ruines en dergelijke beleven, wordt door Ab Visser van nieuwe kleur voorzien: al raakt het onderwerp versleten de vaardige pen van de auteur heeft het viertal tot onderwerp gemaakt van een uitstekend jongensboek, waarvan de illustraties ver beneden de mld» denmaat bljj ven.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2