De Ouwe Gaper ENERGIEKE JONGEMAN Diesel-elecfrrische treinen der N.S. leggen per maand 280.000 Lm. af Amsterdamse Beurs holt- Handelshuis De Doelen GRIEP HOEST Wasketels DE KLOMPENCENTRALE riant LANDHUIS Meubel - scneepS -woninq STOFFERING E. J. v. d. Werff Zn fdiVatfl Jlaaifni BOEKHOUDEN WERKKRACHTEN flinke vr. jongste bediende MEISJES le verkoopster Ons devies is OOSTEN kousenreparatie Monsterwerksters Machinestiksters Handwerksters Rijgsters en Leerlingen Chef-kleermaker een prima mannelijke KRACHT Aankomend monteur Donderdag 8 December 1949 Haarlems Dagblad eu Oprechte Haarlemse Courant Zij zijn zeer geschikt voor non-stop verbindingen met het buitenland Vijf-wagenstellen met Werkspoor-motoren Reeds vóór de tweede wereldoorlog werd (k- Diesel trein, in 1934 enthousiast in Neder land begroet, op de achtergrond gedrongen door de electrificatie van het zogenaamde middennet, het spinneweb van spoorlijnen, dat van Utrecht uit naar de verschillende hoeken des lands was gespannen. Zo zeer was het begrip „Diesel" echter ingeburgerd dat men daarmee ook de gestroomlijnde electrische treinstellen ging betitelen, die met de Dieseltrein slechts de vorm gemeen hebben. De naam „Diesel" voor een elec trische trein is daarom fout, omdat de laat ste door stroom wordt voortbewogen, welke door middel van een draad aan de centrale: wordt onttrokken. De Dieseltrein- of, zoals de officiële benaming luidt: Diesel elec trische trein daarentegen rijdt zonder draad, omdat hij zelf een kleine centrale meevoert, bestaande uit Dieselmotor en generator, welke de stroom levert. De „Diesel" staat dus op eigen „benen", de electrische trein niet. Dat hebben de Duit sers ook begrepen. Zij reden met onze Die sels tot zelfs in Roemenië. De achttien Diesel-electrïsche vijfwagen- stellen, die begin 1940 aan de spoorwegen waren afgeleverd, maar wegens oliegebrek nooit in dienst kwamen, ondergingen een zelfde lot. De motoren sloopten de Duitsers er uit om ze te gebruiken voor schepen. Toen de bevrijding kwam, maakten de spoorwegen de balans op: alles van het Diesel-materiaal was vernield of verdwe nen. Electrische tractie vervult thans de hoofdrol Nu 753 kilometer, ongeveer 22 procent, van ons spoorwegnet is geëlectrificeerd en met snel tempo aan de uitbreiding-van de electrificatie wordt gewerkt, zijn de Diesel- electrische treinen min of meer zeldzaam geworden in verhouding tot de electrische. Maar van de veertig drie-wagenstellen zijn er thans weer achttien in dienst en ver wacht mag worden dat dit aantal vóór Mei 1950 nog met zes zal worden verhoogd. Daarnaast beschikt men thans over vijf- wagenstellen, die speciaal voor het samen stellen van de binnenlandse exprestreinen worden gebruikt. Alle treinstellen tezamen leggen per maand 280.000 km af, zeven maal de omtrek van de aardbol! Van de 32 mil- lioen km, die de reizigerstreinen in 1948 aflegden, werden er 700.000 met-Diesel- tractie gereden. Voor dergelijke afstanden is veel olie nodig. De drie-wagentrein ver bruikt één, het vijf-wagenstel anderhalve liter per treinstel-kilometer. Electrische exploitatie voordeliger? De vraag, in hoeverre de electrische tractie goedkoper is dan die met Diesel- treinen, is door.de ingenieurs uitvoerig be studeerd. Daarbij is men tot de slotsom gekomen dat de Dieseltrein bijzonder ge schikt is voor secundaire baanvakken, maar dat, zodra de frequentie hoger ligt dan 37 treinen per dag, aan electrische exploitatie de voorkeur moet worden gegeven, speciaal wanneer het goederenverkeer met behulp van electrische locomotieven kan geschie den. De kosten voor Diesel- en electrische tractie bedragen per 100 treinkilometers respectievelijk 205 en 143 gulden, waarbij men niet uit het oog mag verliezen dat voor electrische exploitatie een kostbare outil lage (bovenleiding en onderstations) nodig is. De kosten van Dieseltractie worden be- invloed door de olieprijs, die vóór de oorlog 4 en thans 10 cent per liter bedraagt. Of in de toekomst, nog tot uitbreiding van het Dieselpark wordt overgegaan, zal in grote mate afhangen van de resultaten der bin nenlandse olieboringen. Het importeren van olie voor de treinen is niet alleen duur, maar tevens nadelig voor de deviezenpot. Jaarvergadering „Hef Spaarne" In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne", welke geleid werd door de heer B E. van Zanten zijn de jaarverslagen goed gekeurd. Het bestuur werd als v.olgt samen gesteld: de heren W. P. van den Berg voor zitter, ir. M. A. Molenaar, secretaris. Wam- bach, penningmeester, dames A. Koster, I. Molijn en de heren J. Stapensea en A. D. Th. Bruyning. De nieuwe voorzitter bracht de afgetreden voorzitter, de heer Van Zanten, dank voor het vele werk, dat hij voor de veremging heeft gedaan. De vergadering verleende het bestuur en de bouwcommissie mandaat om bouwplannen uit te voeren. Het clubgebouw zal een wijzi ging ondergaan en het interieur wordt ge moderniseerd. SCHEEPVAART Amstelkerk, Dakar—Amsterdam 7 Dec. van Amstelfand, Buenos Aires—A'dam 8 Dec. te Las Palmas. Amstelveen, Karachi-R'dam 7 Dec. te Genua. Annenkerk, Fremantle—R'dam 7 Dec. te Groote"3 Beer, A'dam—Batavia 8 Dec. te Padang. Jaarstroom, 7 Dec. te Dakar. Kota Inten, Batavia—R'dam pass. 7 Dec. Meerkerk, Japan—R'dam 8 Dec. te Hongkong. Nigerstroom, 8 Dec. te Dakar. Oranje, 8 Dec. te Batavia. Rempang, A'dam-Makassar 7 Dec. v. Penang. Waterman. R'dam—Batavia 8 Dec. te P. Said. Willem Barendsz, 7 Dec. bij Roaring Forties. Willem Buys, Batavia—R'dam 8 Dec. te Colombo. Zeeland, R'dam—Batavia pass. 12 Dec. (20 uur) Gibraltar. Zuiderkruis, Batavia—R dam 7 Dec. te Suez. Koninklijke Olie. Unilever Philips A- K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. H Slockoers Openings gisteren koersen 306% 305% 246% 246 241 241 1831/2 I831/2 139J4 285 295 116 1471/a 147*4 16.0 134% 130% 147% 147% 132% 135*4 157 100*$ 268 —O Wel is zeker dat de Diesellocomotief een belangrijke plaats zal gaan innemen in het rangeerwerk op de grote emplacementen. Dank zij de ervaring, die het personeel in de loop der tijden met Dieseltreinen heeft opgedaan, komen storingen niet veel meer voor en behoren de kinderziekten tot het verleden. De revisietermijn, die vóór de oorlog 40.000 kilometer bedroeg, is thans bijna verdubbeld. Dit heeft ook een gun stige invloed op de kosten van de Diesel tractie. Internationaal verkeer De vijf-wagenstellen, die in 1940 aan de spoorwegen werden afgeleverd, waren be doeld voor het internationale verkeer. Deze comfortabele en met keukens uitgeruste treinen (de langste van dit type ter wereld; 110 meter) waren de trots van de spoor wegen, uitermate geschikt voor „vlagver toon". Thans worden deze treinen van nieuwe motoren voorzien en wel zes met Maybach- en zes met de door Werkspoor ontworpen R.U.B.-motoren. Met ingang van de zomerdienst 1950 hoopt men alle twaalf stellen in gebruik te hebken. De nieuwe Werkspoor-motor voldoet uitstekend. Het eerste hiermee uitgeruste treinstel heeft reeds 65.600 kilometer zonder storing af gelegd. In een onlangs door de Zwitserse Bonds- spoorwegen uitgebracht rapport over de verhouding tussen rail- en luchtverkeer wordt gezégd dat door het inleggen van directe sneltreinen over afstanden van 400 tot 800 km, de spoorwegen in staat zullen zijn aan de groeiende concurrentie van het luchtverkeer het hoofd te bieden. Grens- oponthoud zal voor dergelijke snelverbïn- dingen uit de boze zijn, dus visitatie en pascontróle zal voor het vertrek of na aan komst dienen te geschieden, evenals bij het vliegtuig. De Diesel-electrisehe vijf-wagen treinen zijn voor dergelijke verbindingen zeer geschikt. Zij zijn confortabel en snel. Tijdens in 1946 gehouden proefritten tus sen Utrecht en Zwolle is gebleken dat deze treinen de 170 km per uur kunnen halen. Dat een buitenlandse reis voor een Diesel trein technisch mogelijk is, heeft een drie- wagenstel kort na de oorlog bewezen door een rit te maken naar Kopenhagen. Bariton Mack Harrell zong bij „Toonkunst" Om de liederencyclus „Dichterliebe" van Heine-Schumann voor onze nuchtere gene ratie boeiend en aanvaardbaar te maken, zodanig dat men die innerlijke en gecon centreerde drama's van dichter en compo nist mee doorleeft, moeten de vertolkers, vocalist en pianist, over heel wat facultei ten beschikken die, in totaal genomen, hoe langer hoe zeldzamer worden. De Ameri kaanse bariton Mac Harrell is de gelukkige bezitter van het materiaal, de zangkunst, de intelligentie, het sentiment en de voor dracht die er toe vereist worden. Althans nagenoeg, want het is wel jammer dat een zo groot zanger als Harrell een licht lis pelen niet volkomen heeft weten weg 'te- werken en dat. hij met zijn volumineus or gaan bij open klinkers nu en dan geluk kig niet altijd ,een klanklijn breekt, die hij door de stem even te dekken, gaaf en egaal van tint had kunnen houden. Dit is mij echter niet opgevallen in „Dichterliebe", wel in de liederen van Purcell, waarmee hij de avond opende. In de liederencyclus van Schumann toonde hij zich op dit punt zeer beheerst en gaf hij aan iedere vocaal het effect, dat met de steeds wisselende sentimenten in over eenstemming was. Dit lijkt allemaal zeer eenvoudig, maar dat is het bij Schumann volstrekt niet, want hier werd wel het summum bereikt van een eenheid tussen tekst en muziek, tussen de innerlijke be wogenheid eri haar verklanking. En het merkwaardigste is nog altijd dat het zulke ideale zang- en klaviermuziek is. Een zanger kan er zich in uitzingen al mag hij zijn dienende taak niet uit het oog verlie zen, hetgeen hem dwingt van alle zangers ïj delheid af te zien. Wanneer ik zeg dat de totaal-indruk, die Mare Harrell met deze zestien liederen wekte, beklemmend was, bedoel ik daar mee deze prestatie hoog te loven. Met een vijftal Wolf-liederen toonde de zanger, dat hij zijn uitdrukkingsmogelijkheden geenszins tot Schumann beperkte. In de brede lyriek van „Anacreons Grab", bij het hymnische karakter van „Dank des Paria", in de guitigheid en de humoristische in slag van „Der Rattenfanger" en „Epipha- nias" manifesteerde hij zich als een mees terlijk vertolker. Een laatste groep was gewijd aan be werkingen van Amerikaanse volkszang. Dat was, naar onze maatstaf,niet altijd even voornaam, maar om een paar su blieme dingen, die ook ongelooflijk mooi voorgedragen werden ik bedoel het laat ste Negro-spiritual in het eerste bisnum- mer was het waard ook de rest ex-bij te nemen. Daar waren trouwens een paar ka rakteristieke volksliederen uit Virginia bij, die we niet graag gemist zouden hebben, vooral niet het Amerikaanse „Kwezelken", dat door Harrel zeer humoristisch voorge dragen werd. De pianist Jean Antonietti leek ons door gaans in de zo belangrijke klavierpartijen van de „Dichtex-liebe" iets te bescheiden. In de Wolff-reeks klonk zijn spel vrij wat dichterlijker en karakteristieker. Wat hij aan klaxxkpoëzie realiseerde in „Epipha- nias" was wel zeer opmerkelijk. Het pu bliek bleek met dit zangresultaat zeer in genomen. JOS. DE KLERK LIKEURFLE S -BE GEERTE Een jonge Haarlemmer geraakte gisteren bij een bezoek aan een proeflokaal zodanig in de ban van een zacht glanzende fles li keur, dat hij de verleiding niet kon weer staan de flacon in zijn binnenzak weg te moffelen. Toen hij het café had verlaten werd de begeerte hem andermaal te mach tig: hij zette de fles aan de mond en dronk gretig, zodat zijn wandeling spoedig in een waggeling verkeerde. De politie heeft zich over hem ontfermd. SLACHTOFFER VAN RUKWIND Een 43-jarige landarbeider werd gisteren op de Spaarndammerdijk door een plotse linge windvlaag opzij geduwd, waarbij hij met het hoofd op een aan een juist passe rende auto gebonden fiets viel. De man werd met een lichte hersenschudding en een ge broken onderbeen naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Te Amersfoort is in de ouderdom van 70 jaar overleden ds. E. Schouten, em, predi kant van de Geref. kerken, die van 1912 1917 predikant is geweest te Hoofddorp, Heemstede Voor de Stille Armen Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de verantwoording op 2 December j.l. nog de volgende bijdragen ontvangen: N. N. ƒ5,S. M. ƒ10,J. B. 2,50; H. R.—K. 2,50; Jkvr. W. v. d. G. 5,—; Mevr. Wed. H. B. 5,—; D. L. 25.—; T. V. ƒ100.—; P. M. v. D ƒ4,—; Mevr. J. C. B. B. ƒ2,50; Mevr. P. E. ƒ10,—; L. v. d. H. ƒ2,50; Drs. B. B. v. d. H. 10,—: F. C. d. H 10,—; Mevr W. K. ƒ2,50; W. M. f5,—; E. T. J. P. N. ƒ5,—: W. P. ƒ5,—: Mej. H. J. S. f'2,50; S. S. 10.—: K. W. v. d. T. 5,—; N. N. 10.—; St. Nic. B. ƒ25.—: J. D. B. ƒ10,-; Qr. ƒ2,50; A. M. ƒ5.W. J. V. ƒ5,Onze BridgeDot ƒ35.—: Mevr. E. B. K—K. ƒ2,50; Dames "M. ƒ5.—: J. A. J. v. D.—M. ƒ10,—; Mej. G D. 2,50; J. .H 2,50; Mevr. P. W. A. H. 10Ó.— Mevr. A. H. v. H.d. V. flO.—Bridgepot ƒ10,—; L. J. v. h. K. ƒ5.—; J. K. ƒ5.—; H.'D. L. ƒ4,Mevr. M. v d. N.M. ƒ5,P. v. O. ƒ3,—: Drs. G. D. R. f5,—: L. P. J. M. T. ƒ10,—: J. v. Z. ƒ2.50: J. K. ƒ10,—; G. C. K. ƒ2,50; D. D. ƒ5,— en C. A. v. M. 10,tezamen 531,In totaal ontvangen ƒ984,40. Gaarne worden nog gaven tegemoet gezien door de penningmeester, de heer A. van Wingerde, Antonis Duycklaan 12 of ten Raad- huize. Zijn gironummer is 153308. Auto in brand Woensdagmiddag was een garagehouder uit Haarlem bezig een nieuwe auto in te rijden op de Heemsteedse Dreef, toen in de carburateur bi'and ontstond. De brandweer was zeer snel ter plaatse en slaagde er in het vuur te doven. De motor werd vrij.ern stig beschadigd. St. Nicolaas op bezoek Zowel bij de Indische Buurtvereniging als bij de Buurtvereniging „Res Nova" is Woensdag de Sint op bezoek geweest. Hij gaf aan de kinderen geschenken. In beide bijeenkomsten werden de kinderen boven dien op prettige wijze bezig gehouden en des avonds maakte de Sint, voorafgegaan door muziek, een rondgang door de Indische Buurt. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. M. Bersee—Hurkens, z.; E. M. van ThielMuis, d.; J. A. HolstKamp, d.; E. E. A. M. Strack v. Schijndel—Tepe, z. ONDERTROUWD: F. Kroon en Th. M. Bolleman; L. Keesmaat en H. P. Meijer. GEHUWD: A. Roos en D. L. Kalkman. IJmuidense reders op audiëntie bij minister Mansholt Naar wij vernemen heeft de IJmuidense redersvereniging gemeend, gezien de ver antwoordelijkheid welke de reders bezitten ten aanzien van de situatie in het bedxij een onderhoud te moeten aanvragen bu de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- Men neemt aan dat deze audiëntie reeds volgende week zal kunnen plaats hebben. In „Thalia" te IJmuiden heeft de „Algemene Nederlandse Bond van Zeeva renden" gisteravond een bijeenkomst be legd, waar ongeveer tachtig leden geluis terd hebben naar wat van achter de be stuurstafel werd gezegd over de huidige situatie in het IJmuidense trawlbedrijfi Aan het einde der bijeenkomst werd mei algemene stemmen een motie aangenomen, waarin de houding der reders wordt afge keurd en de regering wordt verzocht de besluiten der redersvereniging ongedaan te maken. Deze motie zou vanmiddag door een deputatie van vier aan de burgemees ter worden overhandigd. Santpoort Kerstzangavond in de Kapel Woensdag 14 December houdt het Kapel koor in Santpoort een Kerstzangavond in de Nederlands Hervormde Kapel. De lei ding berust bij Joh. de Haas. Instrumentale medewerking verlenen D. Kaal, cello en Adr. Verschoor, orgel. Ds. A. P. Tichelaar zal op deze avond het woord voeren. Eerste team van Schaakclub „Santpoort" verloor van A.S.C. II Na arbitrage is de uitslag van de schaakr wedstrijd Santpoort IASC II vastgesteld op 3^-6%. Op 14 December moet het eerste tiental naar Amsterdam om VAS II te bekampen. Dinsdag 13 December zal gebruikt wor den als inhaalavond en de spelers worden dan tevens voorbereid op de komende bondswedstrijden. Rond Kerstmis en Nieuwjaar moeten alle tientallen nogmaals in het strijdperk treden en Santpoort is van plan een goed figuur in de competitie te slaan. Verloofd: HENRIETTE A. WILDEBOER en HORACE R. BOUVIER Pasteur de l'Eglise Wallonne de Harlem Aerdenhout, Schulpweg 15 Harlem, 101 Koninginneweg Genève, 18 Bd. Helvétique. Receptie: 17 December 3-5 Schulpweg 15, Aerdenhout. Getrouwd: R. SMIT Jr. en C. E. W. DIRKSEN Rotterdam, 8 Dec. 1949. Bergselaan 311. Getrouwd: Mr. C. M. BRIëT en A. SIEDERS Rotterdam, 8 Dec. 1949. Avenue Concordia 20 A. Heden overleed na een kortstondig lijden tot onze grote droefheid onze lieve zorgzame vader, behuwd- en grootvader JAN MEINSTER Weduwnaar van Elisabeth van Delft in de leeftijd van 72 jaar. Amsterdam: M. Meijer-Meinster C. J. Meijer Haarlem: L C. Valkhoff-Meinster A. Valkhoff Soerabaja: A. J. van Zwijndregt- Meïnster J. van Zwijndregt Haai'lem: J. Meinster Jr. Rotterdam: E. Jansen-Meinster H Jansen eri kleinkinderen. Haarlem, 6 Dec. 1949. Indischestraat 9 Condolatie-adres: Zaanenstraat 87. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 9 December a.s. te 2 uur op de Noorderbegraaf plaats. Langs deze weg betuig ik alle vrienden, kennissen en buurtgenoten mijn dank voor de genoten belangstel ling bij mijn thuiskomst. F. v. WALLINGA Cremerstraat 47. Rechtsbijstand Echtscheiding:, Dagvaardin gen, Requesten, enz. Alviezen vanaf f L Bur. Kraneveld, Zijlweg 21. Haarlem. Kantoor -95, 's av 7—8 uur. Tel. 20707. De curator in het faillisse ment van W. J. F. Brakel, wonende te Haarlem aan de Warmoesstraat 6 rood heeft heden ter Griffie van de Ar- rondissements-Rechtbank te Haai-lem en van het Kanton gerecht te Purmerend in af schrift neergelegd de lijsten der voorlopig erkende en die der betwiste schuldvorderin gen, welke lijsten aldaar ge durende de zeven aan de ve rificatie-vergadering vooraf gaande dagen kosteloos ter inzage liggen. Tevens roept de Curator de schuldeisers op tot bijwo ning desgewenst van de veri- ficatie-vei'gadering, die ge houden zal worden op Zater dag 17 December 1949, des voormiddags te 10.15 uur in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat 81 te Haarlem en bericht hij verder, dat door de gefailleerde geen ontwerp-alckoord is aange boden. Mr. P. J. Prinsen Geerligs, Jansweg 52, Haarlem. Haai-lem, 8 Dec 1949. Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, goud en zilver, etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637. - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 20 cent per kg. Bakenessergracht 4551 Tel. 11436 Te koop van particulier Renault Prima Quartre 1938 zeer goed onderh. wagen. Te bez. Krelage Garage, Leidse- vaart 10, Haarlem. Zeg het voort! De modernste knopen keus uit 600 soorten 2, 4, 6 cent, grote partij kraagjes vanaf 65 cent tot f 3.50, ceintuurs alle kleuren 20 cent, gespen de mooiste 20 cent, kalenders voor het Nieuwe Jaar 16 cent, mooie Franse corsage tegen spot prijzen, vierkante shawls f 2 enz. enz. DOELSRAAT 28 bij de Gr. Houtstraat en Poeders 6 voor 25 ct., hoest- capsules doos 55 ct., Ver- koudheidszalf doos 35 ct., potje 65 ct.. Zoute drop per ons 30 ct., Hoestsiroop fl. 50 ct., witte Vaseline, doos 25 ct. Laxeerpillen doos 40 ct. LANGE VEERSTRAAT 20 in vier maten. Teilen, grote en middelmaat, zinken Em mers, Klompen alle maten. DR. LEYDSSTRAAT 10 Tel. 11784. Piano gevraagd of Vleugel. Aanb. m. merk en pr. Riouwstr. 138, Den Haag Tel. 55.73.10. Tegen 15 Jan. of 1 Febr. gem. KAMER of KAMER m. KA BINET bij besch. mensen P.G. of D.gez. Liefst m kook en stookgel. (eigen kachel) m. middagmaal of geh. pens. v. rustig echtp. middelb 1. weinig bezoek waar de man ruim 2 maanden weg is. Liefst bij echtp. of dame-all. bij partic. Vestig, verg. Haarlem (niet anders). Brie ven no. 4494, Te koop te Velsen, voor zelf- bewoning, te aanv. 1 Jan. 1950 met garage en centr. verw., bevat o.a. ben. 3 kam. boven 3 kam., compl. badk. zolder met 2 kam., geb. 1934, vesti- gingsverg. noodz. Lokker's Woningbureau, Brederoodse- weg 56, Santpoort-Stat. tel. no 8177. Aangeb., op keurige stand te Santpoort, een kamer ruime uitsluitend met pension. Br. no. 4500. INBOEDELVEILING KI. Houtstr. 76. 13 Dec. Kijkdag Maandag 12 Dec. van 10 tot 3 uur. Heeft u nog goederen voor deze verko ping? Bel op 21355 en wij komen. Veiling lokaal ,,'t Centrum", KI. Houtstraat 76, Haarlem. GESPECIALISEERD IN MEUBELBEKLEDING Geen opdracht te groot of te klein Aan huis te ontbieden met stalencollectie GIJSBRECHT v. AEMSTELSTR. 116 HAARLEM-N. Tel. 24325 bij de Vergïerdeweg ENGLISH TAILOR FOR LADIES AND GENTLEMEN BARTELJORISSTRAAT 34 - HAARLEM-TEL. 20295 Woensdag 14 en Donderdag 15 December vangen nieuwe cursussen aan voor het praktijkdiploma Opgeleid wórdt voor het examen Juni 1950 en December 1950. De indeling hangt af enerzijds van de tvens van de betrokken cursist en anderzijds tan ons oordeel na een maand studie. Lestijden: 1 avond per week van 7—10 u. n.m. Tarief f 10.- per maand (inclusief gebruik van studieboeken). Inlichtingen en inschrijving dagelijks van 91, Di. enVrijd. van 79 en Zaterdags van 3 5 uur aan het lesgebouw FRANS HALSPLEIN 9, TEL. 16372 E X AM E N 0 P L E I D I N G HUGAS, ELGERSMA.POTGIESER DEN HAAD - HAARLEM - AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT - GRONINGEN Wij bieden aan een vaste werkkring voor ongeh. vrouwelijke (Leeftijd 30-35 jaar) Het betreft geschoolde arbeid, waarbij men na op leiding een goed inkomen kan verdienen. Het begin- loon is gunstig. Er wordt gewerkt in ochtend- en avonddienst. Inlichtingen van 912 uur bij de KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. ZIJLWEG 136. HAARLEM GEVRAAGD: vakbekwame mangelsters en nette meisjes voor alle afdelingen. FIJNWASSERIJ HAAK, Mr. Cornelisstraat 33, Haarlem. Groothandel vraagt voor spoedige indiensttreding Kunnende typen. Brieven onder no, 4505. Bij KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. kunnen geplaatst worden op verschillende afdelingen voor SORTEREN NAAIEN KNIPPEN MAZEN VAN KOUSEN Gehuwde dames uit Haarlem kunnen halve dagen werken. Aanmelden dagelijks 9-12 uur, Zijlweg 136, Haarlem. De Gruyters Snoepje van de week een zakje- met heerlijke I Bij aankoop van 1.2.50.. aan De Gniyter's artikelen GEVRAAGD NETTE JUFFROUW om Zaterdags de snijmachine te bediener- Vakkennis niet noodzakelijk. Tevens een NETTE LEERLING of GEVORDERD LEERLINGSLAGER Aanmelden Slagersbedrijf J. KOOPMAN, Gen. Cronjéstr. 107 Ongehuwd arts zoekt enige kamers voor uitoefening praktijk. Brieven no. 4501. Te koop gevraagd, leeg te aanvaarden: HUIS goede stand. Br, no. 4498. MAX. DAVIDSON Co Breestraat 38 - Tel. 3534 - Beverwijk vraagt voor onmid dellijke indiensttreding niet onder de 25 j. Moet volkomen op de hoogte zijn van Damesmantels en Stoffen. Voor prima kracht zeer goed salaris. contante verkoop aan de winkel afgehaald. Maar dan ook PRIMA KWALITEIT tegen CONCURRERENDE PRIJS VOOR PE ERWTENSOEP hamsch53f' krabbetjes, varkenskop en varkens- VOOR DE ZUURKOOL mager pekelspek of krabbetjes. VOOR DE BOERENKOOL soort rauwe rookworst van zuiver varkens- RUIME SORTERING BETERE VLEESWAREN Uw adres is dus A. MEDER'S AMSTERDAMSE VLEESHOUWERIJEN Binnenweg 117 (n. Dijkstra) - Ged. Oude Gracht 80 (hoek Botermarkt) Spaarnwouderstraat 69 (n. d. Batavier) Gevraagd: kinderverzorgster boven 23 j. v. g. g. v. bij tweeling van 2 mnd. en meis je van 2 j. Plantsoenlaan 10, Bloemendaal. Tel 24856. Aankomelingen en Leerlin gen voor het gordijnen ate lier, kunnen geplaatst wor den bij Compl. Woninginrichting BARTEL JORISSTR 13-17. Voor direct gevraagd: be kwame (thuiswerkster). Voor event, halve dagen. Duinoordstr. 86. halfwas of leerl. waar veel valt te leren, cr wordt aan huis geslacht. J. Nol, Hoofdstraat 149, Sant poort-Dorp. DAMESMANTELBEDRIJF ECOBE vraagt voor haar nieuwe afdeling: Tevens gevraagd voor de Modellenafdeling: Dagelijks aanmelden bij de portier Gasthuis straat 3, Haarlem. Zeepfabriek van bekende merkartikelen vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding een als ass.-vertegenwoordiger in. het bijzonder voor het bezoeken van winkeliers in het district Haarlem en omstreken. Vereisten: 20-23 jaar, beschaaafd voorkómen, bij voor keur U.L.O.diploma en enige verkoopervaring. Uitvoerige sollicitaties met bijvoeging van foto, in te zenden onder no. 4503 aan het bureau van dit blad. KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. Leeftijd tot 25 jaar. Vereisten: 5 jar. H.B.S. of Gymna sium, meerdere jaren kantoorervaring. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties onder motto „In koop" aan ons adres Zijlweg 144, Haarlem. gevraagd. Moet beslist vakman zijn op het gebied van bandenreparatie, anders onnodig te solliciteren. Aanm.: GARAGE NUNNINK, Lange Herenvest 34, Haarlem*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3