CH-£ractie heeft haar mening voorbehouden over de overdracht der souvereiniteit Sportprogramma's WEK DE GAL IN UW LEVER OP In Haarlem wordt gewerkt aan de snelste der. „vijfhonderds" mms De kleine wereld Haarlem speelde oefen partij tegen H.I.K. Donderdag 8 December 1949 Regering zal door haar antwoord de bezwaren moeten wegnemen Van onze parlementaire redacteur). Nederland krijgt een nieuwe taak: het verwezenlijken van de Unie met Indonesië. Aldus de heer De Graaf (K.VJP.), die de hoop uitsprak, dat het Nederlandse volk deze nieuwe taak ten volle zal begrijpen en de kans van de Unie zal aangrijpen. Tijdens deze eerste rede van Woensdag ging minis ter Stikker naast zijn geestverwant mr, Oud (V.V.D.) zitten, vermoedelijk om met deze over de verder te volgen gedragslijn te overleggen. Daartoe bestond te meer reden wegens de door mr. Oud en zijn frac tie ingediende amendementen. De heer D e Graaf betoogde, dat al is de vrijheid van de Nederlandse ambtenaren om voor of na de souvereiniteitsoverdracht al dan niet ontslag te nemen, juridisch gewaarborgd, dit in sociaal-economisch opzicht niet het geval is. Het overgaan van de ambtenaren moet worden bevorderd, maar niet met behulp van economische sancties. De rege ling omtrent de waarborgen, die Nederland aan uittredende ambtenaren wenst te geven, dient verbeterd te worden. De heer De Graaf had blijkbaar een hierop betrekking hebbende ontwerp-motie in zijn zak. De communistische aanvoerder, de heer De Groot, liet scherpe woorden horen aan ;t adres van wat hij noemde „de kliek" van Soekarno en Hatta. Het resultaat van de Ronde Tafel-conferentie noemde hij een doorgaan onder het juk van de Verenigde Staten. Alle overeenkomsten en verdragen, zo heette het verder, zullen geen belemme ring vormen voor de voortschrijding van de ware nationalistische revolutie in Indonesië. Overigens achtte deze spreker, die slechts een kwartiertje nodig had om het „tegen" der communisten te motiveren, het wets ontwerp inzake de souvereiniteitsover dracht in strijd met de Grondwet. De heer Van de Wetering_(C.H.) vond het onjuist dat nu reeds allerlei maat regelen worden genomen, zoals terugtrek ken van de troepen, vóórdat het parlement beslist heeft. De nieuwe afwijkingen die het kabinet zich van de aanvankelijk uit gestippelde weg inzake het Indonesische vraagstuk had veroorloofd zonder eerst overleg met de volksvertegenwoordiging te plegen, laakte hij scherp. Als het parlement het aanhangige wetsontwerp verwerpt, zo zeide hij, dan komt de verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan op het hoofd der regering neer. Onbegrijpelijk vond hij het, dat de Nederlandse afvaardiging ter Haagse conferentie met zo weinig economische waarborgen genoegen had genomen. Zeer scherpe critiek uitte hij voorts op het beleid ten opzichte van de ambtenaren. Spreker, die wilde weten of, gelijk Hatta had beweerd, het Unie-Statuut opzegbaar is, had onoverkomelijke bezwaren tegen eventuele overdracht van Nieuw-Guinea aan de Republiek Indonesia. Na het koffie-uur sprak prof. Gerbran- dy (A.R.). Hij verklaarde nooit gedacht te hebben, dat na de juist zeven jaar geleden te Londen uitgesproken Koninklijke rede, waarvoor hij toen als minister-president de verantwoordelijkheid droeg, de Kamer zich ten opzichte van Indonesië voor zulk een „wangedrocht" geplaatst zou zien als thans ter tafel ligt. De Kamer staat niet voor een vrije belissing, want de regering loopt met allerlei maatregelen op de souvereiniteits overdracht vooruit. Prof. Romme heeft zich in 1946 voorstander van Rijkseenheid ver klaard en thans gaat hij accoord met een doorsnijden van het Koninkrijk. Het gaat thans om de onvoorwaardelijke en onherroepelijke overdracht van de vol ledige souvereiniteit aan de Republiek In donesia Serikat. Dit komt volgens prof. Ger- brandy neer op een capituleren aan de op stand. Het is onvoorwaardelijke overgave aan de revolutie en ook aan de internatio nale macht, waarvoor men bukt en buigt. Alles heeft men toegegeven. Dat deed ook dr. Van Royen, die naar het oordeel van prof. Gerbrandy geenszins als een knappe onderhandelaar te beschouwen valt. Volgens spreker is het de bedoeling de souvereiniteit over te dragen aan een staat, die er nog niet is. Men springt over de tus senvorm heen, die aanvankelijk aan het parlement was beloofd. „Wie zijn nu de mensen aan wie men de souvereiniteit gaat overdragen en met wie heeft men overeen- In het portaal van de dertiende eeuwse Sint Pieterskerk van het dorp South Weald in Essex, Engeland, repeteert het kerkkoor Kerstliederen. In de Kerstweek zal het koor in zieken- en armenhuizen zingen. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 8 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Bach- en Chopin- recital. Gerard Hengeveld, 8 uur. Westerhout- park la: O. R. G. centrum, voordracht ds. G. J. Waardenburg. 8 uur. Zuiderkapel: lezing J. A. Bruyn. 8 uur. Palace: „Twee en twee is twee", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les enfants du Paradis", 18 j., 2 en 7.30 uur. City: „Vrouwen in ketenen", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een zwer- ver-s' oponthoud". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musik durch 'sLeben", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Don Juan", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 9 DECEMBER Stadsschouwburg; „Boefje", 8 uur. HBS A: Comité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking, lezing over Luxem burg. S uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen komsten gesloten? Met lieden, welke, naar uit publicaties van de regering zelf te lezen valt, nooit hun woord plegen te houden." Toen spr. zover ging iets voor te lezen uit een door hem „op de kop getikte drukproef" van een tenslotte niet uitgegeven boekje, tikte de voorzitter hem op de vingers. Prof. Gerbrandy ging verder met te be togen dat van deugdelijk bestuur en eer biediging van menselijke rechten in een totalitaire staat als de republiek Indonesia Serikat zal zijn, niets terecht kan komen. Bovendien mist de Unie elke mogelijkheid tot gezagsuitoefening. Nadat deze Anti-Re- volutionnaire woordvoerder enige uitdruk kingen, die hij over Soekarno bezigde, moest wijzigen, zeide hij, dat er van het zelfbe schikkingsrecht, zoals de Grondwet dit had geëist, geen sprake is. Prof. Gerbrandy, die ddbr inhoud voordracht van zijn betoog wel voor enige levendigheid in de vergaderzaal zorgde, be toogde ten slotte dat door de Haagse over eenkomsten steun aan Rusland wordt ver leend. „In Nederlands-Indië", aldus zijn conclusie, „bestaat een verschrikkelijke toestand: ik wens nooit mee te werken aan een overdracht van souvereiniteit, waarbij we de bevoegdheid prijsgeven om hulp te bieden aan de millioenen ginds, die in nood zijn." Prof. Schermerhorn (Arbeid) be toogde hierna, dat het veel beter ware ge weest als men kort na de bevrijding dat gene wat de republiek bij de besprekingen op de Hoge Veluwe had aangeboden, aan vaard zou hebben. Dan zou men ten aanzien van de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië een veel bevredigender resultaat hebben bereikt en zeker meer aan staats verband, dan thans in het ontwerp-Unie- statuut aanwezig is. De „Stuw"-mensen hebben eerder dan de anderen de oorzaken gezien van de ont wikkeling, die nu haar beslag vindt. Na te hebben uiteengezet, dat de Partij van de Arbeid steeds een consequente ge dragslijn had gevolgd, gaf spreker te ken nen, dat als men van „afwijkingen of de viaties" van de koers wilde gewagen, daar toe zeker aanleiding bestond bij en na de tweede politiële actie. De overeenkomst van de Ronde Tafel conferentie viel volgens prof. Schermerhorn te beschouwen als een antwoord op de tech- nisch-economische stroom van het Westen naar het Oosten. Thans is Europa ongeveer in dezelfde verhouding tot Amerika komen te staan als eertijds het Oosten tot het Wes ten stond. Dit brengt zekere politieke con sequenties met zich mee, al verschillen deze aanmerkelijk van die in de relaties tussen Rusland en zijn satellieten. Toen de communisten, naar aanleiding van wat prof Schermerhorn zeide over de Amerikaanse Stille Oceaan-politiek, waar bij Amerika zich van de positie van Indone sië goed bewust is, interrumpeerden, kregen zij te horen dat zij, die steeds de zelfstan digheid van Indonesië hebben bepleit, deze thans afwijzen, omdat de weg van het com munisme langs de chaos loopt. Prof. Schermerhorn wees er verder op, dat de Unie niet is ontworpen als een staats rechtelijke constructie, maar als een instru ment van samenwerking. Met de heer De Graaf wenste hij dat de regering zo spoedig mogelijk een garantie-wet voor de ambte naren zal indienen. De heer-Mey er ink (A.R.) was slecht te spreken over de ter Ronde Tafel-confe rentie tengevolge van veel te veel toegeven der regering geschapen situatie, die met betrekking tot de ook door hem- gelaakte positie der ambtenaren wel het duidelijkst tot uiting kwam. Evenals zijn fractie-aan voerder was dit Kamerlid van oordeel, dat er van de toepassing van de „Renville"- beginselen niets terecht komt. Zijns inziens had de regering haar woord inzake het zelf beschikkingsrecht niet gestand gedaan. De heer Meyerink, die nu in de Kamer de ver klaring voorlas, welke hij niet op de Ronde Tafel-conferentie had kunnen afleggen, zei tenslotte, dat de overdracht van de souve reiniteit te vroeg geschiedt. Men staat voor de benauwende vraag of de jonge staat vol doende kracht zal hebben om het commu nisme te weerstaan. Van verwerping van de resultaten der Ronde Tafel-conferentie duchtte spreker ook ernstige gevolgen. Het standpunt van deze afgevaardigde kwam tenslotte hierop neer, dat hij gaarne zou zien, dat de regering het overleg met de Indonesiërs zou heropenen om door samen werking tussen Indonesië en Nederland te bereiken dat er zekerheid geschapen worde voor gemeenschappelijke ordehandhaving. Dan, zo eindigde de heer Meyerink, zijn wij bereid om overeenkomstig het door prof. Romme op de oppositie gedane beroep, eensgezind mee te werken aan het tot stand brengen van de souvei-einiteitsoverdracht. De heer Schmal (C.H.), die scheen te duchten, dat er iets niet in orde was met de gelijkluidendheid en volledigheid van de Indonesische en de Nederlandse teksten, verzocht overlegging aan de Kamer van alle hierbij van betekenis zijnde bescheiden. Uit een bevestigende hoofdknik van minister Van Maarseveen zou op te maken zijn, dat de regering aan dit verzoek zal voldoen. „Niet de idee van de souvereiniteitsover dracht, maar het ontwerp stuit bij mij op bezwaren," aldus de heer Schmal, die af keurde, dat de minderheden aan hun lot VOETBAL Wegens de ontmoeting Nederland—Dene marken heeft de KNVB alleen enkele wed strijden in de lagere voetbalregionen vast gesteld. In de afdeling Haarlem spelen enige vierde klassers en junioren. Voor de Zater- dagmiddagcompetitie vermeldt het program ma: afdeling A: Kennemerland 2—IJmuiden 3; IJmuiden 2Kinheim. Afdeling B: RCH 2 Hillinen; Kinheim 2IJmuiden 4: SVJ 2 VEW 2. Afdeling C: ETO 2—Kennemerland 6; RCH 3—SVJ 3; Telefonia 2—SSH; VEW 3— Kennemerland 5: Zandvoortmeeuwen 2 Zandvoortmeeuwen 3. HOCKEY Het programma van de Koninklijke Neder landse Hockeybond luidt: eerste klas, heren: HilversumHHIJC: BMHCLaren; Be Fair Amsterdam; HDMGooi; HOCTOGO. Eerste klas, dames: Rood WitKieviten; Hil versumAmsterdam; BDHCBe Fair; Gooi —HHIJC. Promotieklas heren: Delftse Stu denten 2BMHC 2; AllianceAsvion; Alk maarHBS: StrawberriesSCHC. Tweede klas: ZandvoortHBS; BMHC 3Strawber ries 2. Promotieklas dames: HDMHBS; Vic toriaBDHC 2; StrawberriesPinoké. Twee de klas: BDHC 3Tempo '34; Zandvoort BDHC 4: Groen Geel—Ever Swift; Ijsvogels —Rood Wit 2. worden overgelaten, een zienswijze die door velen van zijn geestverwanten wordt ge deeld. De Christelijk-Historischen zijn geen grondwetsaanbidders in dien zin, dat zij zouden zweren bij de letter van de Grond wet, maar geest en zin van de Grondwet hebben voor hen veel waarde, aldus deze afgevaardigde, die verder constitutionele bezwaren uiteenzette. Het Unie-statuut is door wat daarin niet voorkomt over het werkelijk gezag van het hoofd der Unie in strijd met wat de Grondwet bevat omtrent de Kroon der Unie, die de regering blijk baar bij de destijds in Namen gevoerde besprekingen, heeft prijsgegeven. Hiervoor wilde spreker de verantwoordelijkheid niet dragen. Intussen was hij bereid het rege- rings-antwoord af te wachten. „De regering zal immers hebben te overwegen hoe zij de medewerking zou kunnen, verwerven van hen, die mijn mening delen," zo besloot de heer Schmal. De laatste spreker was dr. Zandt (St. Ger.), die niets nieuws vertellende hij verviel in zijn oude treurzangen toch zoveel tijd in beslag nam om zijn tegenstand te verklaren, dat de vergadering pas om kwart voor negen 's avonds afliep. Vandaag zal de regering ongetwijfeld alle zeilen bijzetten om te trachten de vereiste meerderheid van twee-derde te halen. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel met. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S nEVERPILLET.TES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilleties. (Adv.) St. Nicolacisfeest in de Ripperdakazerne De militairen uit de Ripperda-kazerne hebben "Woensdagmiddag aan honderd kinderen uit HaarlcnrirNoord een Sint Nicolaasfeest aangeboden dat er wezen mocht. Alle kazerne bewoners hebben er, verenigd in hun eigen amusementsclub „Het gevleugelde wiel", aan meegewerkt om hun jeugdige gasten een prettige mid dag te bezorgen en daarin zijn zij volko men geslaagd. Om twee uur kwamen de kinderen op het Soendaplein bijeen en ging het in op tocht, met het muziekcorps van de Kcu- denhornkazerne voorop, naar de Ripperda kazerne. Daar begon het feestprogram met een poppenkastvertoning, waarvoor de jeugd een zeer levendige belangstelling bleek te AUTOMOBILISME Beels wil met eigen product Nederlandse suprematie in deze klasse vestigen Ergens in Haarlem staat in de werkplaats van een garage een zonderling samenstel van dunne buizen op een tafel. Het is nog geen twee meter lang en nog geen halve meter lioog en misschien net een halve meter breed. Het ziet eruit als een hele kleine vogelkooi voor hele grote vogels. Nochtans is het dat niet en omdat „Ra-ra wat is dat?" ook vervelend kan worden, zij vermeld, dat dit een renwagen van de 500 cc klasse in embryonale vorm is. Maar dan een heel bij zondere renwagen, want als alle berekenin gen op papier in de practijk zullen blijken te kloppen, zal er van de zomer iets heel anders geklopt worden, te weten alle lot nu toe bestaande renwagens in deze kleine po pulaire klasje, die vorig seizoen op het Zand- voortse circuit zo'n spannende race or- leverde. Die spanning werd in grote mate veroor zaakt door de Heemsteedse coureur Lex Beels, de enige Nederlandse deelnemer, die met zijn Cooper-JAP waarin hij pas een paar dagen had kunnen trainen, machtig strijd leverde en als derde uit de bus kwam. Het ging Beels echter nog lang niet hard genoeg en om dat defect te cureren, is hij zelf aan het bouwen geslagen. Hij volgde daarbij nu eens niet de orthodoxe paden van de race auto constructie, maar ging daartoe op het idee gebracht en gesteund door een vliegtuig constructeur op volkomen revolutionr.aire manier aan de slag. Zijn motto luidde ..Bo ven alles licht bouwen". Immers de al tot het uiterste gepousseerde speedway-motoren die de 500 cc's aandrijven zijn nauwelijks meer op te fokken en daarom kan alleen gewichts besparing dat tikje extra aan topsnelheid en acceleratie geven, dat goed is voor een c rondje. Geen chassis Het geraamte bestaat uit een gelast buizen frame van ultra-lichte naadloze vliegtuig buis. De wagen heeft geen chassis, maar de noodzakelijke stijfheid van het geheel wordt bereikt door het listig uitgelcnobbelde drie hoekig „schoren" van de verbindingsbuizen. Tot nu toe heeft alleen Cisitalia zo'n buizen constructie aangedurfd, maar die fabriek zocht de oplossing in een compromis met de orthodoxe constructie. Het is deze bouw wijze die het leeuwendeel van de gewichts besparing voor zijn rekening neemt. Daar naast zullen lichtere tanks, holle achterassen en het gebruik van hoogwaardige metalen voor allerlei zware onderdelen het gewicht nog verder moeten drukken. Alle aandacht is voorts aan de aero-dynamisc'nc vorm be sleed en door een glorieus-eenvoudig je moet er maar opkomen koelingssysteem zal de luchtweerstand sterk worden vermin derd. Dit overigens sterk geforceerde koe- lingssysteem gekoppeld met een zelf uitge kiende methode om ook de olie een koelende taak te laten verrichten, maakt het mogelijk de motor, zelfs wanneer zij nog meer wordt opgevoerd, heel te houden, een zeer belang rijk punt in deze klasse. IJs-races op fietsen, waarvan het voor wiel vervangen is door een schaatsijzer, zijn het nieuwste vermaak in Wenen. Een der coureurs op zijn zonderlinge vehikel. Wij kunnen hier niet alle technische foef jes er zijn er tientallen aan deze wagen uit de doeken doen. want het komende race seizoen is nog ver genoeg weg en de andere constructeurs hebben hun oren niet dicht, maar inderdaad moet de mogelijkheid be staan dat deze wagen die 40 tot 50 kg. lichter zal worden dan de bestaande modellen, zo wel wat acceleratie als topsnelheid aangaat 10 a 15 sneller zal zijn dan de concur renten. Beels hoopt de eerste van de drie op stapel staande modellen tegen einde Januari klaar te hebben en het Zandvoortse circuit ver schaft hem een prachtgelegenheid het proto type aan de tand te voelen. Wanneer alles vlot verloopt, zullen twee van deze wagens van de zomer deelnemen aan de belangrijkste races, met Beels en P. Richardson aan het volant. Zij zullen dan niet alleen meedoen aan 500 cc-races, want zij hopen met een 1000 of 1100 cc-motor, die in een oogwenk de plaats van de kleine krachtbron kan in nemen, ook aan bepaalde Grand Prix-races die zich daarvoor lenen, deel te nemen. Mochten deze wagens inderdaad hun deug delijkheid bewijzen per slot van rekening kan dat pas in de practijk blijken dan be staat voor de Nederlandse enthousiasten eindelijk ook financieel de gelegenheid hier een 500 cc-klasse op te bouwen. De ge- importeerde wagens zijn door de 40 G in voerrechten die erop geheven worden, te kostbaar. Wanneer verkoudheid de ademhaling belemmert. MENTHO-REX Verkoudheidszalf lm 4 de luchtwegen weer vrij. Kou in Januari? Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede dat uit statistische gegevens de gevolgtrekking gemaakt zou kunnen worden, dat het in Januari kouder dan gewoonlijk zal zijn. Met nadruk wordt evenwel verklaard dat de uit statistieken afgeleide aanwijzingen zeer onzeker zijn. DE VIJFTIGDUIZEND IS ER UIT Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van 50.000 geval len op lot nummer 6440. Haarlems elftal naar Groningen Het bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB heeft besloten de uitnodiging, om het Haarlems elftal op Tweede Kerstdag een wedstrijd te laten spelen tegen het Gronings elftal in Groningen te aanvaarden. Tijdens het Sint Nicolfiasjecst in de Rip perdakazerne toerden de kinderen ont haald op chocolademelk en lekkernijen. hebben. Tegen vieren arriveerde de Sint met zijn knecht per jeep op het kazerne terrein, waar hij verwelkomd werd door Overste Stout, commandant van de School K-troepen. Nadat Sint Nicolaas de wacht geïnspecteerd had, begaf hij zich, hartelijk toegejuicht door de jeugd naar de feestzaal. Geruime tijd verbleef de bisschop bij de meisjes en jongens voor wie hij vele aar dige geschenken meegebracht had. De stralende ogen van de' honderd peu ters zullen de militairen hun tijd en moei te, aan dit feest besteed, ten volle vergoed hebben. De Provinciale bedrijven van Noordholland Plannen voor de eiectriciteits- en watervoorziening Ged. Staten van Noordholland beant woorden de afdelingsverslagen van de Prov. Staten, waarin de begrotingen der provin ciale bedrijven besproken z(jn. Zij schrijven o.a.: De invloed van de devaluatie is thans in de kosteneïjfers practisch nog niet. merk baar; hij zal in de toekomst wel toenemen en is onder meer in enkeie prijzen van grote bestellingen reeds merkbaar. Ongetwijfeld zal optredende concurrentie de invloed gaan temperen. 97.7 der woningen heeft water Uit de cijfers omtrent de woningtelling blijkt dat Noordholland, waar 97.7 Tc der woningen op de waterleiding is aangeslo ten, aan de kop .staat. Watervoorziening in de Haarlem mermeer Ten aanzien van de 9 onrendabele ge bieden van het Provinciale Waterleiding bedrijf, die in de Haarlemmermeer nog niet zijn aangesloten', wordt vermeld, dat daar mede in totaal 55 percelen (waarvan 23 boerderijen) zijn gemoeid, waarvoor 9.190 m hoofdleiding zou moeten worden gelegd. De voor deze uitbreidingen geraamde aan- legkosten zouden in totaal rond 68.700 bedragen. Omtrent de mogelijkheid van aansluiting dezer percelen heeft tussen het PWN en liet gemeentebestuur uitvoerig overleg plaats. Een definitief antwoord van het gemeente bestuur is echter nog niet ontvangen. Gedeputeerde Staten stellen zich voor nader overleg te plegen, opdat bij verbete ring van de materiaalpositie t.z.t. zo enigs zins mogelijk ook deze percelen aan het net kunnen worden aangesloten. De piekbelasting bjj de electriciteits- voorzïening. Zoals het zich thans laat aanzien zullen de centrales gezamenlijk, met mogelijk door het buitenland te verlenen hulp, er in sla gen de piekbelasting bij de electriciteits- voorziening te beheersen. De door de minister gegeven aanwijzin gen voor de beperking van de spitsbelas- ting zijn door het bedrijf gevolgd. Tussen de centrales van de Provincie, van Amsterdam en Haarlem, die met een 50 kV-köppeinet zijn verbonden, is onder linge hulp en bijstand steeds mogelijk en daarvan wordt geregeld gebruik gemaakt. Water naar de duinen brengen Aan de voorbereiding van de plannen voor wateronttrekking aan het IJselmeer wordt intensief gewerkt. De mogelijkheden beginnen zich steeds duidelijker af te tekenen, zodat verwacht mag worden, dat in het komende jaar Ge deputeerde Staten bij de Staten met defi nitieve voorstellen kunnen komen. Momen teel worden verschillende plannen uitge werkt en getoetst, teneinde na een grondig onderzoek der verschillende mogelijkheden de keuze op de meest verantwoorde oplos sing te kunnen doen vallen. De bochtige, smalle eu tonronde weg van de Drentse grens naar Zwartsluis zal verbe terd worden. Op de begroting van de Prov. Waterstaat van Overijsel is hiervoor f300.000 ^£®trokken. De totale kosten worden op f °60,000 geraamd. 3 Goed en nuttig Zo gaat dat als ge wat ouder geworden zijt samen daar zitten een man en een vrouw elkander over een lege tafel aan te kijken op een winderige avond in Decem ber, zij zeggen dat de kinderen nu in hun eigen gezinnen wel met het Sinterklaasfeest bezig zullen zijn. Die kinderen zijn groot geworden in een ommezien, zij zijn uit het nest gevlogen naar vreemde streken cn steden. Dit kleine huis is leeg en stil, ge kunt er de wind zo duidelijk horen tekeer gaar.. De twee mensen onder de oude per kamenten lamp die hebben zij nog van de kinóers gekregen bij de bruiloft, weet ge nog hoe druk en hoe vrolijk het toen hier in huis was? De lamp van de zilveren bruiloft schijnt tussen hen in op het pluche tafelkleed, waar vlekken en kringen hun eigen geschiedenis vertellen. Vlekken en kringen uit de tijd dat er nog slordige en onvoorzichtige jonge mensen in huis waren, die knoeiden met de inkt en met de koffiepot. Zo gaat dat als ge wat ouder wordt ge scharrelt van uw trager pensioentje cn ge moet zo nu en dan met deemoed iets krijgen van de kinders om in het leven te blijven. Zij denken dat zij u gelukkig maken met hun gaven, zij weten niet zozeer wat er in oude mensen omgaat. De kinders hebben de oude mensen ook met Sinterklaas niet vergeten, zij hebben de koppen bij elkaar gestoken en gezegd: Wij zullen samen wat doen en hun wat geld sturen. Dan moeten zij daar maar eens wat goeds en nuttigs voor kopen. Zij zullen heel wat nodig hebben. Zij zullen heel wat te kort komen. Warme borstrokken of stevige schoenen. Of een wollen das of wanten. En moeder zou een nieuwe sterkere bril moe ten hebben. We zullen geld sturen dat zij zich wat kunnen aanschaffen. En zij leggen beetje bij beetje, de kinde ren vergeten niet edelmoedig te zijn. De twee onder de lamp van de zilveren bruiloft zijn tegen de zesde December zo met hun eigen gedachten bezig, zij denken aan hele rijen Sinterklaasavonden uit het verleden. Zij denken aan roezemoezige avonden vol kleurig vertier en opgewonden leven. Het is maar te stil in huis, net is maar te stil. Daar komt ge met geen woorden meer doorheen, door zulk een muur van stilte die elk jaar dikker wordt. Moeder heeft het postwisseltje van de kinders met liefde bezien, zij denken nog aan ons, het zijn altijd goede kinderen ge weest. Vader, ge koopt er maar wat voor, we kunnen van alles gebruiken. We zullen het op Sinterklaasavond uitpakken en be kijken, we hebben zoveel nodig voor de winter. Vader weet dat er veel nodig is, hij denkt aan warme kleding en handdoeken en kolen en wat al niet. Hij zal het geld zuinig en nuttig moeten besteden in zijn armoe. Hij sloft langs de winkels en hij wikt en I kijkt. Hij beziet de vrolijke beeltenis van de Sint in een winkelraam en hij zegt als een schietgebed: Ge kunt er mee lachen, heilige grappenmaker met uw watten baard en uw appelwangen, maar het is serieus. Het moet iets goeds en iets nuttigs zijn. is ge zegd. Dat het me spijt dat weet ge. Maar wij zijn ouder geworden dan gij, met al uw ouderdom. Op deze winderige Sinterklaasavond valt de lamp van de zilveren bruiloft bijna naar beneden van pure verbazing. Want vader heeft met een plezierig gezicht uit vroeger jaren het pak voor moeder op het pluche tafelkleed gezet, het pak waaruit een doos bonbons zo groot als een timmerkist te voorschijn komt. En een fles eau de cologne met een feestelijke strik om de hals. En ;n kistje sigaren die geuren alsof ge midden in de Vorstenlanden zit. En een kruik goede oude onversneden vaderlandse klare met een lakstempel voor de echtheid. Van schrik had moeder een fatsoenlijke appelflauwte willen krijgen als zij dat vro lijke gedoe op tafel niet zo een plezierig gezicht gevonden had. Zij vindt het zo on fatsoenlijk plezierig, zij krijgt er een jonge kleur van. En boven de tafel schijnt de lamp zedig met het zilveren licht van een eerste brui loftsdag. J. L. Zege van 3-2 op de Denen Haarlem heeft Woensdagavond in de wed strijd bij kunstlicht tegen H. I. K. uil Kopenhagen met 3—2 gewonnen. Die uitslag is niet onverdiend, want de Haarlemmers waren in het veld iets sterker geweest. In het begin hebben zij zelfs een spel vertoond, dat veel beloofde, maar daarna verslapte hun tempo en toen namen de Denen, die over een snelle voorhoede beschikten het heft in handen. De gasten ontbrak een schut ter om de goed opgezette aanvallen in doel punten om te zetten. Ook Haarlem bood deze wedstrijd gelegen heid om een aantal spelers te proberen. In de achterhoede stond Kors opgesteld, die na zijn minder goed debuut van enkele weken geleden thans liet zien. dat hij wel beter kan. Als hij wat meer routine krijgt, zal hij ver moedelijk wel meer op de voorgrond gaan treden. De elftalcommissie heeft de meeste zorgen met de middenlinie. Voor rust speel de Meertens met Voogd en Waldeck en na de hervatting nam Barends de plaats van Meertens in. De Denen passeerden deze middenlinie vaak gemakkelijk waardoor ge vaarlijke ogenblikken voor het Haarlemse doel ontstonden. In de voorhoede speelde Roozen thans rechtsbuiten en op deze plaats kreeg hij meer bewegingsvrijheid dan ge woonlijk op de middenvoorplaats, mede daar door waren zijn aanvallen vaak niet van gevaar ontbloot. Vooral in het eerste kwar- tier trad hij bijzonder op de voorgrond: hij gaf goede voorzetten en eenmaal schoot hij tegen de lat. Later verslapte zijn spel even als dat van de anderen. "Pastoor speelde rechtsbinnen en na de rust nam Vari Gooi deze plaats in. Laatstgenoemde werkte hard en speelde niet onverdienstelijk. Haarlem beschikt, zoals Woensdag bleek, dus over verscheidene bruikbare reserves, doch het blijft onzes inziens moeilijk eeri elftal samen te stellen, zonder zwakke plekken. Na een kwartier had Haarlem reeds een voorsprong door toedoen van Groeneveld, die twee fraaie doelpunten voor zijn rekening nam. Het tweede ontstond uit een voorzet van Roozen. Langzamerhand kwamen de Denen er beter in en het duui-de niet lang of rechtsbuiten Jensen verkleinde de achter stand. De achterhoede van de gasten was beter ingespeeld en gaf de Haarlemmers wei nig gelegenheid om te schieten. Enige minu ten voor rust passeerde linksbinnen M. Scliultz enige spelers van Haarlem en loste een onhoudbaar schot (22). De tweede helft gaf aan beide zijden min der voldoening. De spelers hadden veel last van de sterke wind en doordat de bal vaak hoog gespeeld werd. kwam er van het op zetten van goede aanvallen niet veel terecht, Kort voor het einde doelpuntte Van Gooi nadat Groeneveld hem de bal had toege speeld voor de laatste maal. Niet volledig bevoegden op HBS,Lycea en Gymnasia „Te Haarlem is de toestand gunstig" Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert cijfers over de leraren bij het Voorbereidend Hoger- en het Middelbaar Onderwijs. Daaruit blijkt, dat er een groot tekort is, in bijna alle vakken, aan volledig be voegde onderwijskrachten, zoaat op vele scholen aan onbevoegden het onderwijs moest worden opgedragen. Alleen in de vakken handwerken voor meisjes, He- breews, lichamelijke oefening, gymnastiek en rechtlijnig tekenen is de toestand vrij normaal. Zo zijn er op een totaal van 6478 leraren 904 onbevoegden en daarbij nog 436 slechts gedeeltelijk bevoegde docenten, zodat er dus op de in totaal 6478 docenten maar 5138 bevoegden zijn. Het ongunstig ste is de toestand bij de talen: voor Neder lands zijn er 549 bevoegden en 159 onbe voegden; voor Frans 422 bevoegden en 170 onbevoegden. Voor Duits zijn deze getallen 314 en 911 en Engels 326 en 176. Voor Latijn zijn de getallen 492 en 27 en voor Grieks 465 en 19. Voor wiskunde is de toe stand zeer ongunstig: 185 onbevoegden tegen 712 bevoegden. Verder zijn de getal len voor aardrijkskunde 334 en 95, geschie denis 730 en 85, natuurkunde 406 en 91, scheikunde 279 en 79, voor nat. hist. 208 en 85, staatsinrichting 152 cn 30, mechanica 251 en 23 cn voor cosmografie 167 en 64. Wij vernemen van de heer D. J. A. Ge luk, wethouder van Onderwijs, dat de toe stand te Haarlem, wat het aantal niet volledig bevoegde leerkrachten betreft, gunstig is te noemen. Zoals bekend, is enige jaren geleden te Haarlem, toen ook hier meer niet-volledig bevoegde leraren voor de klasse stonden dan gewenst was voor een goede gang van het ónderwijs, besloten om geen leraren meer te benoe men die niet volledig bevoegd zijn. De inrichtingen voor bijzonder onderwijs heb ben zich daarbij aangesloten. Het is waar dat het wel eens een enkele keer voorkomt, dat er wat „water in de wijn" gedaan moet worden, maar dan zijn de omstandigheden toch zó, dat een af wijking gerechtvaardigd is. Als men een goede sollicitant heeft, die voor één vak wel bevoegd is, maar die voor een ander vak, dat hij ook moet onderwijzen, pas over enkele maanden zijn bevoegdheid haalt, dan is er immers niets op tegen hem te benoemen. Er zijn in Haarlem thans weinig leer krachten die niet volledig bevoegd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5