Schoolbouw-zorgen in Haarlem Gedeputeerde Staten geven nadere toelichting op de provinciale begroting voor 1950 Kort en Bondig De man Donderdag 8 December 1949 Een denkbeeld om de moeilijkheden, ontstaan door het zeer hoge geboortecijfer in 1946, te verlichten Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat het geboortecijfer in de jaren die on middellijk op de oorlog gevolgd zijn, zeer hoog geweest is. In Haarlem ziet het lijstje er als volgt uit: 1944 1945 1946 1947 1948 3194 2644 4326 3999 3650 Op 6-jarige leeftijd gaan de kinderen naar school. Wie op 1 October 6 jaar wordt, mag zelfs al met 1 September de school deur binnengaan. Die bepaling maakt dat er ook kinderen zijn die moeten wachten tot zij bijna 7 jaar zijn. In elk geval is zeker dat in de jaren 1952 en 1953 een grote toevloed van nieuwe leer lingen te verwachten is. Op de scholen moet dan voldoende ruim te zijn. Om dat te bereiken zullen er. ook in Haarlem, verscheidene nieuwe gebouwen gezet moeten worden, 'want reeds thans is er een tekort aan scholen. Elk jaar kost het immers de grootste moeite om voor alle kinderen een plaats te vinden. Er werden twee nieuwe scholen gebouwd (een Finse en een Zweedse), terwijl ook enkele be staande scholen werden uitgebreid door er enige lokalen aan te bouwen. In de komen de jaren hoopt Haarlem nieuwe toewijzing te krijgen. Een definitieve toezegging is uit Den Haag voor 1950 nog niet op het stad huis ontvangen, maar er wordt wel 'op ge rekend, dat er in elk geval in 1950 één nieuwe school gezet zal kunnen worden. Om de toppen in de geboortejaren 1946 en 1947 op te kunnen vangen zal er even wel meer gedaan moeten worden. Wij vernamen van de heer D. J. A. Ge luk, wethouder van Onderwijs, dat de be sturen der grote gemeenten in ons land over deze aangelegenheid confereren. De vraag wordt daarbij onder het oog gezien welke maatregelen aanbeveling verdienen. Het gaat bij het dreigende soholen-tekort namelijk over twee jaren, want in 1948 is het geboortecijfer weer gaan dalen. Maar yplXlOOOOOOOCOOOOCIOOCOOOOOOOOOCCgOOOCOOCOCOOOOOOCIOOOCCCO Twee Babyuitzetten compleet 97.70 187.27 4 Wiegledikantjes «.75 92.25 f 98.75 f 129.75 vZMJeetè VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 7 December 1949 ONDERTROUWD: 7 Dec., C. van der Wulp en J. L. E. Hoogkamer; D. J. Zonneveld en S. van Geem; G. H. van Mal en C. Wehnes; B. Harmsen en W. J. Koster; C. van Leen en G. C. Krom; J. M. Habich en C. J. Nuijten; J. P. Blok en W. M. Hardesmeets; J. J. Koe nekoop en A. Kouwenhoven: J. Verkaaik en S. M. Martin; A. Kolle en K. Wesselius; A. H Outhuis en C. Wijnands; K. Stam en E. J. Keijzer; J. A. Govers en G. Koonings; A. H. Bcmdewijn en D. Faber; G- Walgien en M. C. de Kruijf; W. G. Zegwaart en E. Le Noble; H. J. Engelkes en M. Houtkooper; W. J. N. Erlings en A. van Veen; H. van der Heijden en E. M. Bottelier; A. Joore en E. P. Le Comte; H. G. J. Dijst en P. H. C. Sigling. GEHUWD: 7 Dec., W. Rijkboot en C. J. de Graaf; P. Buis en M. H. van de Logt; J. J. van Alphen en M. J. Durge; W. Robijn en T. L. C. van der Werf; J. H Koelemeijer en D. Klin kenberg; J. S. Stottelaar en L. H. Hensen; T. H. J. Jansen en J. A. Berendregt; G. J. van Strien en M. Guiteneau; A. Lukje en J. C. Rusman; W. Gleijsteen en P. Appelboom; F. van Keijzerswaard en H. Terburg; B. V. Kwant en j. M. Terpoorten; H. W. A. E. Wal gien en B. Mensink. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec., C. J. DirkseGroen; A. H. MannaertReemer; J. A. BosschersAlink; P. C. M. Stefelsvan Nobelen;7 Dec., E. LambooSmits; R. M. KoolVermij. BEVALLEN van een dochter: 4 Dec., C. J. BauerVelden; 5 Dec., V. M, F. Michon— Koopen; 6 Dec., H. A. H. KirschbaumWit kamp; 7 Dec., H. C. DijkstraPhilippo; M. J. H. Rutte—Scheidier; A. Blankesteijn— Godvliet. OVERLEDEN: 4 Dec.. J. C. Mulder—Hijns- bergen, 34 j.. Nassaulaar.; H. Meijers-^Koe- slag, 66 j.. Santpoorterplein; H. Peperzak Dollé, 85 j„ Dietsveld: 5 Dec., E. T. M. Stee man, 10 m.. Kamperlaan; 6 Dec., J. W. Werk hoven, 26 j., Hazepaterslaan; K. Diependaal, 22 d., Gen. Bothastraat; 7 Dec., A. F. Hidding —Franken, 71 jZaanenlaan. de grote toevloed die in 1952 en 1953 op school komt, blijft daar tot het einde van de leerplichtige leeftijd. Aanvankelijk zal men dus zitten met veel kinderen in de eerste klasse, maar geleidelijk verschuiven de moeilijkheden zich naar de hogere klas sen, totdat die kinderen eenmaal de school gaan verlaten. In de bijeenkomst van de wethouders van Onderwijs der grote gemeenten was men overtuigd, dat er in elk geval meer nieuwe scholen gezet moeten worden. Maar er werd toch ook ingezien, dat daarnaast nog naar andere middelen gezocht moet worden. In een volgende bijeenkomst zal men dan de denkbeelden daarover onderling uitwisselen en een advies aan de regering opstellen. De heer Geluk vertelde ons, dat op de afdeling Onderwijs op ons stadhuis een plan is uitgewerkt dat ongetwijfeld mogelijk heden biedt. In 1945 was het geboortecijfer in Haar lem zeer laag (2644). Dan komt het topjaar 1946 (met 4376). Indien de regering nu tóe stemming zou geven om de leeftijd dei- kinderen voor de toelating op school tijde lijk iets te verlagen, dan zou het mogelijk zijn een deel van de grote toevloed voor het schooljaar 19521953 te laten afvloeien naar het schooljaar 19511952. Dit zouden er wel 700 kunnen zijn. Daardoor wordt de grote top, die de meeste moeilijkheden ver oorzaken zal, afgesneden. Tot zover dit denkbeeld. Ons is intussen gebleken dat men zijn berekeningen niet alleen kan baseren op de geboortecijfers. Wij hebben ook de resul taten van de op 31 Mei 1947 gehouden Volkstelling geraadpleegd. Daaruit bleek dat er op die dag in Haarlem 2526 kinderen waren, in 1945 geboren, en 4267 in 1946. Gedeeltelijk komt dit natuurlijk door sterf te, maar blijkbaar zijn er meer huisgezin nen met jonge kinderen uit Haarlem ver trokken dan er zich hier gevestigd hebben. Het verschil over het geboortejaar 1945 is 118 en over 4946 109. Ook dat verlicht de zorgen voor de schoolruimte iets. Hef Provinciaal Wegennet in Noordholland Uitbreiding mogelijk? Gedeputeerde Staten van Noordholland schrijven in hun memorie van antwoord op het verslag der afdelingsvergaderingen der Prov. Staten, waarin de begroting van het Wegenfonds besproken werd: Het is niet doenlijk aan te geven wat aan het gehele wegennet in Noordholland nog moet worden verbeterd. De Rijkswegen en de provinciale wegen, alsmede de eventu eel in streekplannen op te nemen wegen, buiten beschouwing latende, zullen de ver beteringen veelal plaatselijk zijn en weg- omleggingen, wegverbredingen, vernieu wing of versterking van kunstwerken en verbetering van de wegverharding betref fen. Ten einde een behoorlijke financiering van de wegen, die thans nog niet op enig plan voorkomen en toch voor het door gaand verkeer van belang zijn mogelijk te maken, hebben Gedeputeerde Staten aan de Regering het verzoek gericht, om de uit kering voor de tertiaire wegen uit het Ver- keersfonds, die nu op 10 is gesteld, op .20 te brengen. Alsdan zou het voor de provinciale besturen mogelijk zijn het ter tiaire wegenplan uit te breiden en aldus een aantal thans nog quartaire wegen te helpen. Door alle andere provinciale besturen is een vertoog van dezelfde strekking tot de Regering gericht. Van de Regering is nog geen antwoord ontvangen. Wegen in de omgeving van Haarlem Tenslotte schrijven Ged. Staten: De weg op de Ringdijk van de Haarlem mermeerpolder, die bij die polder in onder houd is, behoort niet tot de slechtste wegen in de provincie. Verbetering zal hier en daar gewenst zijn. Wel is de weg aan voort durende verzakking onderhevig, hetgeen uiteraard van invloed is op de toestand. De kwestie van de aansluiting van de provinciale weg HaarlemSchipholDie- men op de Rijksweg AmsterdamAmers foort is thans tot een oplossing gekomen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zich namelijk in September jl. bereid verklaard 50 bij te dragen in de geza menlijke kosten van de werker» die aan de Rijks- en provinciale weg moeien worden uitgevoerd en de betrokken Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat heeft zich juist dezer dagen in verbinding gesteld met de Pro vinciale Waterstaat, ten einde het plan voor die werken te bespreken. Verwacht mag worden, dat deze spoedig tot uitvoering zullen komen. troepen zijn systematisch bezig langs de Duitse grens een „dode" zóne te maken van drie kilometer breedte. Alle gebouwen in deze zóne worden afgebroken en tankvallen gegraven. Een in Eckererauth woonachtige fabrikant kijkt naar de restanten van zijn bf drijf dat in de „dode" zone ligt en derhalve gesloopt wordt. In antwoord op vragen van leden van de Provinciale Staten tfan Noordholland in de af del ings vergaderingen hebben Gedepu teerde Staten over de salarispolitiek geant woord. dat als de prijzen door de devalu atie blijven stijgen, een looncorrectie niet achterwege kan blijven. Deze correctie kan geeft toe, dat er in de afgelopen jaren mee vallers geweest zijjj. De meest spectacu laire daarvan is wel die geweest van de ver boven de raming uitgaande uitkering uit het provincie-fonds ten bate van de dienst 1948. De uitkering voor 1950 is vermoe delijk hoger dan het voor 1949 geraamde Te Voorburg is overleden de heer T. M- ten Berge, die van 1890 tot 1898 gemeente secretaris van Dantumadeel, van 1898 tot_1915 burgemeester van Borkum en van 1915 tot 1931 burgemeester van Franekeradeel is ge- weast. De heer Ten Berge was 83 jaar. eerst worden aangebracht, wanneer de bedrag, maar omtrent de betekenis van de te verwachten overschrijving tasten Gede puteerde Staten in het duister. Onder die omstandigheden gebood de voorzichtigheid, zich te houden aan een voorlopig bedrag. De meevaller kan op 275.000 worden ge schat. Indien deze geschatte meevaller wer kelijkheid wordt, zal ten behoeve van de dienst 1950 de reserve in mindere mate moeten worden aangesproken dan de be groting aangeeft, mits althans er geen tegenvallers tegenover komen te staan en ten aanzien hiervan zijn Gedeputeerde Sta ten niet gerust. Weliswaar hebben zich in de laatste maanden enige gevallen voor gedaan, maar het is zeer de vraag of hier aan symptomatische betekenis kan worden toegekend. Met de gevolgen van de deva luatie hebben Gedeputeerde Staten geen rekening kunnen houden. Gedeputeerde Staten betogen, dat hun voorstellen om de begroting sluitend te maken hun gerechtvaardigd voorkomen. Zij geven daarover een toelichting en merken op, dat de gemeentebesturen zich er bewust van dienen te blijven, dat de gemeenten primair- verantwoordelijk zijn vobr de t.b.c.- bestrijding en de verzorging van geestes zieken. Planologische dienst De verhoging van de kosten van de Plano logische dienst wordt veroorzaakt door de toeneming van de werkzaamheden van die dienst, delen Gedeputeerde Staten mee. Veel werk van de dienst is voorshands bin nenskamers gebleven. Dit betreft met name het werk aan de streekplanhen. In mindere .mate is dit ook het geval met de bemoei ingen met gemeentelijke plannen. Een af zonderlijke subcommissie voor het streek plan Noord-Kennemerland is niet ingesteld, omdat in het algemeen de wens bestaat, de werkzaamheden van de dienst niet door een groot aantal commissies meer dan strikt nodig is te compliceren. Aan een commissie regering hierover een beslissing heeft ge nomen. Ten aanzien van het uitstel van de bouw van een nieuwe Friesebrug te Alkmaar hebben Gedeputeerde Staten tegenover de regering doen blijken van hun vrees, dat de trage uitvoering van verkeersverbete- ringen schadelijk zal zijn voor de ontwik keling van de provincie. Tunnel te Velsen Dat de werken aan de tunnel in Velsen niet worden voortgezet betreuren ook Ge deputeerde Staten in hoge mate. Zij heb ben in Januari 1949 aan de minister van Verkeer en Waterstaat dringend verzocht de bouw van een tunnel onder het Nóord- zeekanaal aldaar zoveel mogelijk te be spoedigen. Een rapport van de hand van de directeur van de Economïsch-Technolo- gische Dienst ter zake is gereed en het ligt in bet voornemen dit zeer binnenkort aan de regering toe te zenden met een nieuw vertoog van de zijde van Gedeputeerde. Staten. Het komt Gedeputeerde Staten juis ter voor niet gelijktijdig ook de tunnel bouw bij de Hembrug te bepleiten. Wel hebben Gedeputeerde Staten-in October van dit jaar met succes op verbetering van de dienst der ponten aldaar bij de regering aangedrongen. Gedeputeerde Staten delen mee, dat het inderdaad wel vast schijnt te staan, dat het eerst met de werkzaamheden voor de in poldering van de Oostelijke helft van de Zuid-Oostpolder zal worden begonnen. Om trent de vraag of daarna de Westelijke helft van deze polder (de zogenaamde. Zuid polder) zal volgen, dan wel de Zuid-West polder (Westpolder) is nog-generlei beslis sing genomen. Het college zal er op aan dringen, dat aan de Westpolder voorrang wordt verleend. Financieel beleid Gedeputeerde Staten merken voorts op, dat het hun verheugt, dat zeer vele leden voor industrie en nijverheid wordt geen zich kunnen verenigen met hun financieel behoefte gevoeld. Instelling van een com beleid en in het bijzonder met de beslissing, die zij op de bekende gronden, zij het na rijp beraad, genomen hebben om geen voor stel te doen tot verhoging van het aantal opcenten op de grondbelasting. Het college ADVERTENTIE Huisvrouwen gaan over op nieuwe wasmethode „ACTIEF WIT": schakel in een keten van nieuwe na-oorlogse vindingen. Na de oorlog zijn wij verrast met verschil lende belangrijke vindingen. Op hei gebied van de geneesmiddelen leerden wij hei Pe- niciline kennen. Insectenbestrijding :rad in een nieuwe fase door de vinding van het D.D.T. Op tal van gebieden werden geheel nieuwe richtingen ingeslagen. En het aller laatste nieuws betreft de behandeling van de huishoudwas. Ook hier voltrok zich in één slag een verbazingwekkende omwenteling. Wij doelen hier op de vinding van het Actief Wit, verwerkt in Castella Zelfwerkend Was middel. De was wordt eensklaps vele malen helderder en zachter. Het goed wordt wit onder de handen van de huisvrouw; bont goed gloeit op in nieuwe schittering; reeds lang gedragen kleding komt nieuw en zeld zaam sOepei uit de wasketel. Niet te ver wonderen* is hei, dat de vrouwen bij tien duizenden overgaan op de nieuwe was- methode en men mag wel aannemen, dat binnen niet al te lange tijd allé traditionele missie voor sport en ontspanning en voor landschapsverzorging kan achterwege wor den gelaten. Rijwielpad door de duinen Gedeputeerde Staten delen mee, dat in derdaad de mogelijkheid bestaat het rij wielpad door de duinen, met de aanleg waarvan de provincie Zuidholland bezig is, door te trekken naar Zandvoort. Dit pad moet dan echter door het terrein van de Amsterdamse waterleiding lopen, waar door de kosten wegens dé door het ge meentebestuur van Amsterdam ter bescher ming van de waterleidingbelangen nodig geachte afrastering, vrij hoog zullen wor den. In beginsel is het college voor aanleg van dat pad, maar het .meent, dat voorals nog aan andere projecten voorrang moet worden verleend. W er kver ruiming Hoewel de huidige toestand op de arbeids markt niet ongunstig mag worden genoemd, moet toch rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat werkloosheid op gro ter schaal dan tot dusver zal gaan optre den. Voor verbetering van lonen en op knappen van keten kunnen geen gelden worden beschikbaar gesteld, aangezien dat een rijkszaak is. Nederlandse Opera Uityoerig bespreken Gedeputeerde Staten hun voorstel, om voorlopig geen subsidie aan de Nederlandse Opera te verlenen. Het wasmiddelen in ons land voor goed vergeten college wil afwachten wat een onderzoek zullen zijn. I naai" de oorzaak van het tekort oplevert. „Ali's Avonturen" vertoond voor de schoolgaande jeugd Er volgen nog drie voorstellingen van „Ali's Avonturen" voor de leerlingen van de zesde én hogere leerjaren en dan be hoort ook het 38ste St. Nicolaasfeest dei- afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereniging tot het verleden. In totaal hebben dit jaar achtduizend kin deren genoten van de aantrekkelijke pro gramma's in het Gemeentelijk Concertge bouw, die de nijvere commissie zorgvuldig voorbereidde. Helaas' bleek de opbrengst van de traditionele huis-aan-huis-collecte, de enige bron van inkomsten, niet toerei kend om de kosten geheel te dekken, zodat men gedwongen was de reserve aan te spreken. „Ali's Avonturen" is een kindertoneel stukje met zang en dans, ruim twintig jaar geleden geschreven door de Amsterdamse onderwijzer Fred. Berens, over een kleer makersknecht die genoeg heeft van het saaie leventje in de werkplaats en het besluit neemt de wijde wereld in te trek ken. Hij hult zich in het gala-costuum van een prins, dat hij moest vermaken, valt in handen van een roversbende en komt tenslotte terecht aan het hof van een sul tan, wiens enige zoon hij niet alleen redt doch tevens herstelt in het bezit van zijn spraakvermogen. Alles bijeen genomen een zeer wonderlijke geschiedenis, maar toch niet erg spannend of meeslepend en bovendien in vele opzichten deerlijk ver ouderd. Naar verhouding viel het exotisch gekleurde slotbedrijf nog het meest in de smaak vaii het jonge publiek. Dank zij de regie van Henk Bakker kreeg men levendig schouwspel te zien met vooral in het begin een paar komische scènes. Het trouwens volstrekt overbodige mitrailleurvuur tijdens de roofovervallen zou men in het vervolg beter achterwege kunnen laten. Men kan wel zeggen dat zo goed als alle rollen bevredigend waren bezet, maar toch zagen wij van dit onder wijzersgezelschap wel eens opvoeringën die aan hogere eisen voldeden en wat vlotter verliepen. De opstelling van de souffleuse vlak onc^er de microfoon was bepaald hin derlijk. Hoeveel waardering men ook koestert voor het werk van deze commissie, die in derdaad de schoolgaande jeugd ieder jaar opnieuw een kostelijk feest bereid met be langeloze inspanning van krachten, toch moet men het betreuren, dat men steeds naar zulke ouderwetse stukken grijpt. Het zou de moeite lonen om eens te onderzoe ken of er geen mogelijkheid bestaat tot vernieuwing van het répertoire. Er zijn schrijvers genoeg te vinden in ons land die stellig in de behoefte kunnen voorzien. D. K. Begrafenis W. G. F. Sant Op de Noorder begraafplaats is Woens dagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer W. G. F. Sant, in le ven hoofd van de Linnaeusschool, die dezer dagen na een langdurig lijden is ovex-leden. In de aula spraken de heren Weber, namens de familie en Adriaansen, namens vrienden, woorden van deelneming en schetsten de overledene als een zeer geziene figuur, die bij velen in hoog aanzien stond door zijn beminnelijke wijze van optreden. De heer P. de Zomer, die het langst met de heer Sant op de Linnaeusschool heeft sa mengewerkt, zeide, dat de overledene van de opening van de school af de leiding heeft gehad Hij hield van de kinderen en gaf zich geheel aan de opvoeding. Met weemoed zul len zijn oud-leerlingen het overlijden ver nomen hebben. Voorts dankte de heer De Zomer voor de prettige samenwerking met het onderwijzend personeel. Namens het gemeentebestuur sprak de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onder wijs, v/oorden van dank en waardering voor het werk, dat de heer Sant voor het open baar lager onderwijs verricht heeft. Hij had grote aandacht .voor de kinderen en werkte zoveel het mogelijk was. Stilzitten kon hij niet. Dat bleek een half jaar geleden, toen hij nog niet geheel hersteld van een ziekte weer op school kwam. Ook dankte de heer Geluk de overledene voor zijn arbeid voor de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer J. Houwen herinnerde aan de ar- beid, welke de heer Sant voor de commis- missie A tot wering van schoolverzuim ge durende vele jaren als secretaris heeft ver richt. Altijd was hij trouw op zijn post en in zijn ziekte kon hij de arbeid niet laten liggen. Toen de kist in de groeve was neergelaten dankte de oudste zoon voor de blijken van deelneming. De gehele provinciale weg van Haarlem naar Schiphol zal „Schipholweg" gedoopt worden. Dit is door de gemeentebesturen van Haarlem, Haarlemmerliede c.a. en Haarlem mermeer overeengekomen. -A&t nze/. ï-AÊ&m ezM (Adv.) Een tentoonstelling van Nederlandse grafische kunst is in Kopenhagen geopend. Het is een uitgebreide expositie, waar ver schillende Nederlandse kunstenaars met hun beste werk vertegenwoordigd zijn. De expo sitie is georganiseerd door de Deense ver eniging van tekenaars. Een brandend sigarettenpeukje, dat via een asbakje in een papiermand belandde, is oorzaak geweest van het uitbranden van een bovenverdieping van het magazijn „De Kroon" op de Hogesteenweg in Den Bosch. In Brcekliuizenvorst bliezen de Duitsers in 1944 het kerkgebouw op, waarbij de toren instortte. Onder auspiciën van Monumenten zorg is de kerk thans geheel in de vroegere toestand hersteld. Ook de 47 meter hoge toren is herrezen. Vijf leden van het Amerikaanse congres, die met een eigen vliegtuig na een bezoek aan Scandinavië in ons land zijn aangeko men, woonden Woensdagavond een deel van de Amsterdamse gemeenteraadszitting bij. Het rectoraat aan de Theologische Hoge school der Gereformeerde Kerken (art. 31 k. o.) te Kampen is door prof. B. Holwerda aan prof. dr. H. J. Jager overgedragen. Doordat bij het verwisselen van een Buta-cylinder gas ontsnapte dicht bij een brandende kachtel is de boerderij van W. H. Streekstra bij Ternaard grotendeels afge brand. Vier koeien en een kalf kwamen in de vlammen om. De heer D. J. von Balluseck, hoofd redacteur van het Algemeen Handelsblad, is bij Koninklijk Besluit, met ingang van 1 Februari 1950 benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse en tot permanent vertegenwoordiger voor Neder land bij de U.N.O. te New York. Te Maasbraclit is het nieuwe gebouw van de „Oranje Nassauscholen" van het Ko ninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart geopend. Voor deze gelegenheid had het op leidingsschip „Prins Hendrik" naast het schoolschip vlak bij de nieuwe school lig plaats gekozen. De democratisch-soeiaüstische studen tenvereniging „Politeia" houdt in samen werking met de International Union of Socialist Youth van 412 Januari een inter nationale conferentie over Zuid-Oost-Azië in het gebouw der Woodbrookers te Bent veld. De laatste weken loopt het aantal boè- ken en tijdschriften, dat de NIWIN ontvangt voor de Nederlandse militairen in Indonesië terug. Het lectuurdepót NIWIN-Rode Kruis verklaart dat thans meer dan ooit boeken en tijdschriften nodig zijn. Boeken tot een gewicht van 1 kg. kunnen portvij worden gestuurd aan B.A.R.K., Den Haag. Tijdschrif ten tot een gewicht van 1 kg. kunnen portvrij worden gezonden aan de lectuurdienst Rode Kruis, Den Haag. De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr, F. M. A. Schokking, woonde Woensdag avond met zijn echtgenote een concert van het Residentie-orkest bij. Het publiek ver welkomde de burgemeester en zijn echt genote met een hartelijk applaus. De voor zitter van het orkest, dr. A. Loudon, sprak een begroetingswooi-d. HAARLEM EN OMGEVING Op Zaterdagavond 10 December vindt in de Bakenesserlcerk te Haarlem een bijeen komst plaats, waarop Willem Berkhemer uit „Absalom" zal voordragen. Rosa Spier luistert de avond met harpspel op. Aangezien de afstand naar het kerk gebouw in de Ramplaan wat groot is besloot de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Bloe- mendaal-Overveen om bij wijze van proef weer diensten te gaan houden in de aula van het Kennemer Lyceum, zoals ook voor de oorlog geschiedde. De diensten zullen als zij in een behoefte blijken te voorzien in 1950 eens per maand worden gehouden. 18 Decem ber vindt de eerste dienst plaats. Ook Tweede Kerstdag zal een dienst gehoude worden. De Nederlandse Vereniging van Fa brieksarbeiders (sters). afd. Haarlem, houdt op 17 December in gebouw St. Bavo een cabaretavond, onder de titel „Kijk uit, deze kant op". Medewei'king verleent het gezel schap „Teun Klomp en zijn makkers". De sectie reclassering van „Humanitas" belegt een tweede contactavond op Dinsdag 13 December in het gebouw van de Maat schappij van het Nut van het Algemeen, Lange Veerstraat. De secretaris van de groep, mr. M. Stokvis, zal een inleiding houden over: „Het werk der reclassering". Voor de Vereniging Buurtbelang Aer- denhoutBentveld zal kapitein A. Schaafsma op Maandag 12 December in restaurant Boe kenrode spreken over „De Nedex'landse koop vaardij in vrede en ooi-log". Na de pauze worden films van de Marine-voox-lichtings- dienst vex-toond. De afdeling Haarlem en omgeving van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereni- ging houdt Dinsdag. Woensdag en Donderdag aanstaande een Kersttentoonstelling in de bovenzalen van de toonkamers van het Ge meentelijk Energiebedrijf aan de Grote Hout straat. Er wordt een bakwedstrijd voor dames gehouden. Demonstraties staan op het pro gramma. Voor de afdeling Haarlem van het Ge nootschap NederlandEngeland zal Major N. Coxall op Donderdag 15 December in de Kroonzaal' van restaurant Bx-inkmann spre ken over ooi-logshei-inneringen van 1939 tot 1945. H.F.C.—1Oud-Infernationals Op Nieuwjaarsdag zullen de Oud-Intei-- nationals ook ditmaal weder in het strijdperk treden voor de klassieke wedstrijd tegen de HFC aan de Spanjaardslaan. De ploeg zal als volgt samengesteld zijn: doel: Halle; achter: Caldenhove en v. d. Linden; midden: B. Paauwe, Pellikaan en Stijger; voor: Wels, Vente. Roozen, Smit en Van Gelder. Reserves: Punt en Drok. De belangstelling voor deze strijd zal, als ieder jaar, ongetwijfeld weer groot zijn. FEUILLETON die zi jn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 36) Juli. En ze hadden zo juist samen door de winterse mist gereden! Het was 6 uur en buiten was het een donkere Januari-avond. Katherine trok zich een weinig van hem terug, opdat hij niet zou merken, dat ze huiverde. Ze wachtte met ingehouden adem op wat hij vervolgens zou zeggen. Met grote opgewektheid riep hij uit: „Alle mensen, wal heb ik een honger. Ik hoop, dat Perky iets goeds voor ons heeft. Het is toch nog niet te laat?" Hij keek op zijn polshorloge en zei: „Hoe laat is het. Dit ding is stil blijven staan. Het moet al wel een uur of tien zijn". „Waarom." „Wel, het is 'pikdonker buiten. We moe ten erg langzaam gereden hebben". Zijn blonde wenkbrauwen waren ge fronst, maar even later ontspande zijn gezicht zich. „Het komt er ook niet op aan, nu we eenmaal goed en wel hier zijn. Ga eens kijken, wat Perky heeft klaar gemaakt, wil je lieveling. Ik ga de koffers naar boven brengen en me wat opfrissen." Katherine ging naar de keuken en trof juffrouw Perkins aan, bezig een ketel te vullen, terwijl cle Iranen haar over de wangen biggelden. „Lieve Perky, je moet niet huilen". „O juffrouw Kathy, dat komt omdat ik zo blij voor u ben". Ze zette de ketel neer en stak haar han den uit. Katherine nam deze in de hare en hield ze met grote innigheid vast. „Luister eens, Perky, ik heb je verteld, dat hij zich niets herinnerde van vóór 1942. Op dit moment herinnert hij zich echter juist wèl die tijd, maar zijn het de laatste paar jaren, die uit zijn herinne ring verdwenen zijn. Tenminste dat lijkt me zo, «1 weet ik 't niet helemaal zeker. Hij denkt dat het Juli is en dat we zo juist getrouwd zijn. Hij denkt, dat we hier zijn gekomen voor onze wittebroodsweken en hij meent dat het tien uur moet zijn, om dat het buiten al donker is. Perky, je moét me helpen!" Juffrouw Perkins keek haar aan. „Wat kan ik doen,-liefje." Katherine's stem trilde, terwijl ze glim lachte. „Hij zegt dat hij honger heeft en hij wil weten, wat je ons te eten kimt geven". Het rose gezicht helderde op. „Dan lijkt 't me het beste, dat ik voortmaak. De soep is klaar, die kan zo opgewarmd worden, en dan is er een heerlijke hazenpeper, die ik, als hij dat lekker vindt, zo in de oven kan zetten". „Zullen we 't hem vragen?" „En verder heb ik een chocoladepudding toe, u weet wel, .waar u altijd zoveel van hield, juffrouw Kathy". „Heerlijk". Op dat moment kwam William de keuken binnen. Hij kuste juffrouw Perkins, precies zo als Katherine dat gedaan had en hij ging op een punt van de keukentafel zitten, waarvoor hij sinds Katherine zich herinne ren kon altijd standjes had gehad. Hij lachte en zei: „Wat heb je een vreselijk weer voor ons besteld, Perky, ik kon geen hand voor ogen zien onderweg en Katherine kon niet eens haar trouwring bekijken. Heeft ze die jou al laten zien? Ze is ex- geweldig trots op nu een mevrouwtje te zijn". Hij pakte Katherine's hand en hief deze op. ,,'n Mooie ring, vind je niet? En het klinkt ook goed: mevrouw William Evers- ley. Perky, liefje, het is weinig romantisch, maar we komen eenvoudig om van de hon ger. Ik begrijp niet, hoe we er zo lang over deden om hier te komen, maar als je me niet heel gauw wat te eten geeft, dan kom ik onder een grafsteen te liggen met het opschrift: „De hongerdood gestorven op zijn trouwdag". Juffrouw Perkins ging vol opgewektheid op zijn grapje in. „Als u dan maar zorgt, dat u' hier uit m'n keuken komt, meneer William en van die tafel af, anders krijgt u niets". Het werd een wonderlijke, vreemde avond. Ze gingen terug naar de zitkamer en William omhelsde haar zoals hij haar omhelsd had, toen hij de jonge William van zeven jaar geleden was geweest en het leven fleurig en zonder zorgen. Dan opeens, mid den in deze dierbare intimiteit, verviel hij in stilzwijgen, keek vragend om zich heen en liep van haar weg naar de zachtgroene gordijnen, die voor de openslaande deuren, die op de tuin uitkwamen, hingen. Hij schoof de gordijnen van elkaar en keek naar buiten. Buiten was het pikzwarte nacht. Het was onmogelijk, dat hij iets zou kunnen zien, tenzij het beeld uit zijn her innering van dit uitzicht nu voor z'n ogen kwam. Katherine ging achter hem staan en zag dit vertrouwde beeld ook een stenen terras met grote bloemenbakken, die in Juli vol bloeiende planten stonden, iets verderop een haag van lavendelplanten, twee stniiken met blauwe bessen en dan 't prachtige, gladgeschoren gazon met aan 't achtereinde de grote oude cederboom. Toen ze hem even aanraakte, keerde hij zich abrupt om en vroeg: „De ceder staat er toch nog, nietwaar, die werd niet in de oorlog vernield?" Ze was even zó onthutst, dat ze nauwe lijks kon antwoorden, maar onmiddellijk herstelde ze zich. „Nee", zei ze op kalme toon. „Die is hele maal intact. Morgen zul je 't wel zien". Hij keek haar vragend aan. „Wat zien?" „De cederboom. Je vroeg, of die intact was gebleven". „Vroeg ik dat? Wat zou er mee gebeurd kunnen zijn?" Hij liep op een van de porce- leinkasten toe en bleef ervoor stilstaan. „Herinner je je, hoe Grootmoeder ons het glazuur en de kleuren van het antieke por- celexn leerde bewonderen? Ze gaf ons nooit iets in handen, zonder dat ze er zelf bij was. Het is wonderlijk te bedenken, hoeveel mensen die dingen in handen gehad hebben vóór ons en dat alles nu van ons is". Toen juffrouw Perkins hen kwam roe pen, omdat het eten op tafel stond, leek alles nóg vreemder. Grootmoeder Eversley keek op hen neer vanuit haar schilderij boven de schoorsteenmantel. Het schilderij was een meesterstuk van een bekend schil der: het stelde grootmoeder op negentig jarige leeftijd voor, met een kanten sjaaltje over haar witte krulhaar, waarop ze zo trots was geweest en een grote kanten sjaal over haar blauwe japon; haar gezicht had nog een levendige uitdrukking en haar ogen waren helderblauw. Ze zat in een grote stoel en het leek alsof ze naar het jonge paar keek. Katherine had 't gevoel, dat ze tot hen zei: „Jullie moet niet denken, dat je me ooit helemaal kwijt raakt, ik houd tè veel van jullie allemaal". Gedurende de maaltijd sprak William geanimeerd en vrolijk over wat ze in de tuin zouden gaan doen. „Ik heb eens ergens rijen lelies gezien tegen een donkere heg aan, dat stond erg mooi. Ik had. gedacht, dat we zo iets ook zouden kunnen probei-en bij die grote boom links. Geloof je niet? Ik houd erg van lelies. Er is een bepaald soort oranjekleurige, die ik graag zou willen hebben, in het noor den van het land zie je die veel. Het is jam mer, dat de afstand te groot is om van hier uit iedere dag op en neer te reizen naar de stad, maar natuurlijk kunnen we de week enden 's zomers hier doorbrengen. Ik houd van zo'n beetje tuinieren. Ik heb ook 'n plan om een vijvertje te maken, met watei-lelies en zo. Als we klaar zijn met 't eten, zal ik je schetsen, hoe ik 't gedacht had". Hij keek haar aan en lachte. „Lijkt 't je niet heerlijk dat allemaal samen te doen?" Terwijl hij zo sprak, kwam het er even voor haar niet op aan of hij William Smith was of William Eeversley, of een derde William, die deze twee aan elkaar verbond. Ze moedigde hem aan om verder over de tuin te praten. Na het eten gingen ze terug naar de zit kamer en speelde ze piano voor hem. Maar toen ze daarna sarden de trap opgingen naar boven, gebeurde er het wonderlijkste van de gehele avond. Toen ze boven aan de trap kwamen, hield hij opeens stil en keek om zich heen. De arm, die hij om haar schou ders geslagen had, liet hij omlaag zakken en hij fronste zijn blonde wenkbrauwen; terwijl hij zei: „Ik heb wel eens een merk- waardige droom gehad over dit huis. Ik herinner me niet goed meer, hoe die droom was „Denk er maar niet meer aan". Hij knikte, maar toen ze op het portaal kwamen, draaide hij zich opnieuw om. Zijn blik ging naar de gebeeldliouwde figuren bovenaan te trap: de adelaar rechts en de mannenfiguur links. „Er kwam iets in voor over de Evange listen. zei hij langzaam. „Iets over. hij lachte opeens luidkeels „nu weet ik 't weer, ik droomde dat de mannenfiguur meneer Tattlecombe was, bespottelijk hè?" „Jazei Katherine. Ér was nog steeds een lach op zijn ge- zich, toen hij zijn armen om haar heen sloeg en haar kuste. Samen gingen ze de slaapkamer binnen, die voor hen was klaar gemaakt, een grote kamer, boven de zit kamer, met ramen, die uitzagen op de tuin met de cedex-boom. Het kwam er niet meer op aan, welke William hij was en wat hij zich wèl of niet herinnerde.Hij was de William, die van haar hield en die zij adem loos liefhad. Hij was de William, die altijd van haar had gehouden en dat tot in lengte van dagen zou blijven doen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6