Het werk van „Uit en thuis" speciale aanbieding Amsterdamse Beurs Vrijdag 9 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant In Haarlem wil hef Sterhuis meisjes, die geen „thuis"hebben, huiselijke gezelligheid bieden Een hoekje in de conversatiekamer van het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem In een stad en haar randgemeenten wo nen veel meisjes en jonge vrouwen die van elders komen en hier dus geen „thuis" hebben. Zij zijn in huishoudelijke betrek kingen, of werken in fabrieken, winkels en kantoren. De dienstboden hebben in hun betrekking veelal nog wel huiselijk verkeer, maar moeten toch een onderdak zoeken op vrije avonden en op Zondag. Ditzelfde geldt nog in sterkere mate voor de meisjes en jonge vrouwen die haar arbeid buitenshuis hebben en in de kost zijn, of op een kamer tje wonen en haar eigen potje koken. De avonden en Zondagen zijn dan veelal bronnen van verveling, vooral als er geen kennissen zijn die een gezellig „thuis" aan bieden. Altijd op straat lopen, of naar een bioscoop of dansclub gaan, lokt gelukkig slechts een deel. De „Nederlandse Vereniging ter beharti ging van de belangen van de jonge meisjes" wil trachten deze bezwaren zoveel mogelijk te ondervangen. Zij heeft daarom in ver schillende steden, ook te Haarlem, „Ster huizen" geopend. Het huis hier ter stede, Nieuwe Gracht 100. draagt de veelzeggende naam „Uit en thuis". Dit huis staat altijd open en de beide leidsters staan bovendien altijd klaar voor meisjes en jonge vrouwen die hulp en raad wensen. In het huis zijn verschillende ka mers die voor een lang verblijf met pension verhuurd worden, ook zijn er kamers voor iemand die slechts enkele dagen onderdak nodig heeft. De maaltijden worden geza menlijk gebruikt. Dat is dan tevens een „open tafel", waarbij ook anderen kunnen aanschikken die tegen een billijke vergoe ding eens gezellig willen eten. Velen, die haar eigen eten verzorgen, komen er zelden toe om een warme maaltijd voor zich alleen klaar te maken. Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Za terdagavond worden altijd'gezellige bijeen komsten gehouden. Daar zijn allen die geen eigen „thuis" hebben, welkom. Er wordt gezongen, gelezen, handwerkjes gemaakt, spelletjes gedaan en nog veel meer. Natuur lijk ook thee gedronken. Zondags ïs het tehuis open van 3 tot 10 uur. Als het mooi weer is wordt er 's middags gezamenlijk gewandeld of een fietstocht gemaakt. Om 6 uur wordt gezamenlijk het meegenomen brood opgegeten. Voor 's avonds staat er veelal een bezoek aan een kerkdienst op het programma, soms ook het bijwonen van een concert of het zien van een goede film. Het Sterhuis wordt geleid in Christelijke geest, maar iedereen is er welkom. Allen die zich zelfstandig in Haarlem en omlig' geilde gemeenten vestigen, worden bezocht om ze te vertellen van het bestaan van „Uit en thuis" en uit te nodigen tot een be zoek. Geen hunner behoeft dus meer te vragen: waar moei ik heen om het gezellig te hebben? Er komen thans reeds veel bezoekers in „Uit en thuis". In de conversatiekamer zijn er soms wel 30. Maar er worden er nog meer verwacht. Het is waar dat het gebouw aan de Niewe Gracht, ook al is er vrij veel ruimte in, maar een beperkte capaciteit heeft. Er bestaan evenwel plannen tot uit breiding. De leidsters vertelden ons, dat uit alles blijkt dat de bezoeksters zich echt thuis ge voelen. De ervaring is, dat het mogelijk is voor de Feestdagen! Onze cognac „Authentique" van gerenommeerde zuivere Franse origine kost nu nog f 5.75 p. fles. Bij aankoop van 12 {lessen 0,25 per fles reductie De verwachte prijsverhoging is nog niet afgekomen. Maak dus van deze unieke aanbieding ge bruik! Un cognac merveilleux Burgerlijke stand van Haarlem GEHUWD: 8 Dec„ J. Spaargaren en A. M. Termets: P. Bravenboer en A. A. S. Weijers. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec., J. J. Cramervan Gelder; 7*Dec., C. de Graaff van den Aakster. BEVALLEN van een dochter: 6 Dec., A. H. SpruijtJacobse; A. C. van Laviere; 7 Dec., C. M. KlerkZwart; A. M, den Boer van Lieshout; A. C. H. ScheelingsBooij; A. RutteVink; 8 Dec.. P. Rabenbergden Hol lander: G. M. SchotmanCadier. OVERLEDEN: 6 Dec. J. Meinster, 72 j.. Tndischestraat; 7 Dec.. G. van den Ameele. 74 j., Schotersingel; E. M. de PricSenip, 54 j.. Coltermanstraac; J. A. Bollen, 53 j., v. Oosten de Bruijnsfraat. door dit werk leiding te geven aan het leven van velen. Voor enkelen is dat zelfs zeer noodzakelijk. Er komen nog steeds meisjes die geen bevrediging vinden in het leven op het platteland of in stille dorpen. Dan lokt de grote stad. Niet zelden wordt dat ook beïnvloed door het feit, dat zij kennis gekregen hebben aan een jonge man die in zo'n stad woont. Een deel dezer meisjes kan zich goed aanpassen aan het stadsleven, maar er zijn er ook waarvoor het een ont goocheling wordt. De leidsters die haar ogen steeds de kost geven, mei-ken gauw wan neer er bezoeksters zijn die gebukt gaan onder moeilijkheden. Zij krijgen gauw het vertrouwen en kunnen dan veel doen om dreigende gevaren af te wenden. Ouders die elders wonen kunnen gerust zijn, want zij weten, dat er gewaakt wordt over hun dochters die in „Uit en thuis" komen. De leidsters worden ook met vele infor maties belast. Door de meisjes en jonge vrouwen zelf, maar ook door ouders. Veelal betreffen die werkgevers, pensions en kost huizen, maar ook komt het voor dat ge ïnformeerd wordt naar jonge mannen, waarmee meisjes in aanraking gekomen zijn. Er is gedacht over de mogelijkheid om op een enkele avond in de week de vaste bezoeksters ook in de gelegenheid te stel len om haar verloofden naar het Sterhuis mee te nemen. Daardoor zou ook voorko men worden dat zij op zo'n avond gedwon gen zijn steeds op straat te verblijven, of naar een dansclub of bioscoop te gaan. De Haarlemse subsidie aan de H.O.V. Voor 1950 weer f 80.000 De H.O.V. kreeg voor 1949 van de ge meente Haarlem een subsidie van 80.000. De regeling met het rijk is, dat dit de helft van de salarissen voor zijn rekening I neemt en dat de andere helft voor reke ning komt van de provincie en de ge meenten. Practisch dus vrijwel alleen voor Haarlem, want de bijdragen der andere gemeenten zijn gering. De provincie heeft haar subsidie op 15.000 gesteld. Nu heeft het rijk over de laatste jaren ook de betaling van een deel der sociale lasten voor hel personeel voor zijn reke ning genomen. Over 1948 werd daarvoor van het rijk 10.000 uitgekeerd. Voor 1949 is nog geen toezegging gekomen. Indien Haarlem ook een deel van de sociale lasten voor zijn rekening zou ne men, zou dit tot een verhoging van de subsidie leiden. Er is, naar wij vernemen, niet veel kans dat B. en W. van Haarlem op de begro ting voor 1950 een hogere subsidie voor de H.O.V. zullen uittrekken dan 80.000. De stand van de financiën maakt het na melijk niet mogelijk daarvoor een groter bedrag te bestemmen. Haarlem heeft kans op meer bouwvolume voor 1950 Speciaal voor wekelijks heen en weer reizende arbeiders De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft onlangs besloten voor 1950 een beperkt aantal woningen ter be schikking te stellen ten behoeve van ge huwde arbeiders, werkzaam in bedrijven met meer dan tien man pex-soneel, en die in de plaats van tewerkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de grote afstanden niet dagelijks heen en weer kunnen reizen. Deze woningen worden slechts toegewezen voor werknemers, wier plaats van tewerk stelling in een andere provincie is gelegen dan hun woonplaats. Op het ogenblik wordt een enquête bij de Haarlemse industrieën gehouden ten einde gegevens te verkrijgen omtrent de woonplaatsen der arbeiders. Op grond van de reeds binnen gekomen inlichtingen is de verwachting gewettigd, dat het kwantum dat voor de huiszoeken- de werknemers bij de Haarlemse bedrijven ter beschikking zal komen, niet onbelang rijk zal zijn, vooral niet in verhouding tot die teleurstellende toewijzing door de pro vincie. Men verwacht dat voor het einde van dit jaar meer nieuws over deze toewijzing bekend zal zijn. DUO NAP DE KLIJN-ALICE HEKSCH. Op Donderdag 15 December treedt het duo de Klijn-Heksch op in de renaissanee- zaal van het Frans Halsmuseum op uitno diging van de Haarlemse Kunst Gemeen schap. De violist Nap de Klijn studeerde aan het Amsterdams Conservatorium, waar hij in 1934 met onderscheiding het solistendiploma behaalde. Tezamen met de voortreffelijke pianiste Alice Heksch vormde hij eeii duo, dat vele successen oogstte in binnen- en buitenland, De pianiste Alice Heksch, geboren te Wenen, is van I-Iongaars-Tsjechische af komst. In 193G behaalde zij de „Prix d'Excellence". Het programma vermeldt de Sonate A gr. t. van J. S. Bach; Duo concertant (1932) van Igor Strawinsky: Sonate A gr. t. K.V. 526 van W. A. Mozart en de Sonate A gr. t. van César Franck. Het R.K. Verzorgingshuis voor bejaarden Gedeputeerden onthouden goedkeuring aan raadsbesluit Gedeputeerde Staten hebben hun goed keuring onthouden aan het op 1 September van dit jaar door de gemeenteraad van Haarlem genomen besluit tot het verstrek ken van een crediet van ruim een half mil- lioen en de uitgifte in erfpacht van 7500 vierkante meter grond tussen Orionweg, Anthony Fokkerlaan en Nestorstraat aan de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" ten behoeve van een Katholiek Tehuis voor bejaarden. In het algemeen kan men zeggen, dat Gedeputeerden bezwaren hebben tegen de voorgestelde financiële regeling. Het is moeilijk deze bezwaren nauwkeurig te om schrijven, doch wij hebben de indruk ge kregen, dat 'het College in het bijzonder ge kant is tegen het verlenen van een subsidie aan de Stichting, die het Tehuis gaat be heren, die door de gemeente in de vorm van een sterk verlaagde canon zou worden gegeven. Gedeputeerden schijnen onder meer te hebben overwogen, dat het Tehuis in opzet een te dualistisch karakter draagt: het is bestemd zowel voor minder- als voor beter gesitueerden. Indien het nu alleen voor de eerste categorie bestemd was ge weest. dan had men met een eenvoudiger ontwerp kunnen volstaan. De toekomstige aanwezigheid van welgestelden is evenwel niet te rijmen met een gemeentelijke sub sidie. Bovendien zouden Gedeputeerden reke ning gehouden hebben met de omstandig heid, dat de voor het Tehuis bestemde grond in de oorspronkelijke uitbreidings plannen voor de bouw van middenstands woningen was gereserveerd en dan een hogere prijs zou hebben opgebracht. Het voorstel tot de bouw van dit com plex, dat aan 121 ouden van dagen onder dak zou bieden, ook voorzag in de collec tieve verzorging en ontspanningsbehoeften van de bewoners, is indertijd na een uit gebreid debat met algemene stemmen dooi de Haarlemse raad aangenomen, al heeft meer dan één spreker erop gewezen, dat het investeringsbedrag aan de hoge kant was. Men heeft evenwel vooral de mogelijk heid om door het aannemen van dit voor stel een extra bouwvolume van vierduizend kubieke meter te verwerven de gemeente moest zelf vijf duizend kubiek ter beschik king stellen zeer aantrekkelijk gevonden. Wat nu? De vraag rijst dus nu, wat de consequen ties van het niet goedkeuren van dit raads besluit zullen zijn. De wethouders die wij vanmorgen over deze zaak konden raadplegen, de heren Bakker en Happé, geloofden niet dat het gemeentelijk aandeel in het bouwvolume in de waagschaal werd gesteld, indien de raad op zijn besluit zou terugkomen. Het was trouwens nog niet te overzien welke weg de raad zal moeten en willen bewandelen na de beslissing van Gedeputeerden. Onverwachte beslissing Daarvoor was de beslissing van Gedepu teerden ook te onverwacht gekomen. Het is mogelijk, dat dit College zal aangeven welke wijzigingen het verlangt, al heeft deze me thode het bezwaar dat Gedeputeerden dan op de stoel van de raad gaan zitten. Aan die wensen zou wellicht gevolg kpmïen worden gegeven. Het zou bijvoorbeeld mo gelijk zijn een andere plaats voor het com plex aan te wijzen. Ook zal men bij de Kroon in beroep kunnen gaan. De heer Happé zei het besluit van Ge deputeerden te betreuren. Het project had grote bezwaren, maar bood ook vele voor delen. Bovendien is nu in de verlichting van de woningnood weer vertraging gekomen. De bouw van het complex was reeds aanbesteed. Ir. H. v. d. Heuvel Rijnders overleden In de ouderdom van 65 jaar is over leden ir. H. van den Heuvel Rijnders, oud leraar in de wis- en natuurkunde aan de HBS b aan de Zijlvest. De heer Van den Heuvel Rijnders werd op 23 Maart 1884 in Leeuwarden geboren. Hij studeerde in Delft, waar hij in 1906 slaagde voor het examen voor werktuig kundig ingenieur. Op 1 September 1907 werd hij als tijdelijk leraar in de wis- en natuurkunde aan de HBS b in Haarlem be- noemd en een jaar later kreeg hij zijn vaste aanstelling aan deze school. Vijf en dertig jaar heeft de heer Van den Heuvel Rijn ders zijn krachten gegeven aan het Haar lemse middelbaar onderwijs. Om gezond heidsredenen vroeg hij in 1943 ontslag en op 1 October van dat jaar legde hij zijn functie neer. Hij stond als leraar hoog aan geschreven en was algemeen gezien, zowel bij zijn collega's als bij zijn leerlingen. Vele jaren heeft ir. Van den Heuvel Rijn ders de Verenigde Doopsgezinde gemeente gediend. Zijn belangstelling ging vooral uit naar de ziekenverpleging en hiervoor heeft hij veel gedaan. De teraardebestelling is bepaald op Maandag aanstaande om twaalf uur op de Algemene begraafplaats te Heemstede. De nieuwe Nederlands® gezant te Praag, mr. W. van Tets, zal Zaterdag naar zijn standplaats vertrekken. Joodse gemeente gaat verhuizen Naar het Kenaupark Talloze Haarlemmers kennen wel dat gebouwtje met twee torentjes aan de Lan ge Begijnestraat. Dat was voor de oorlog de Joodse Synagoge. De oorlog bracht de Joden weinig goeds en ook de synagoge kwam er zwaar gehavend af. Zo zwaar zelfs, dat de Joodse gemeente in Haarlem, die tot een minimum was gereduceerd, na enige aarzeling besjoot de oude synagoge niet meer te herstéllen. Men trok tijdelijk in een gebouw aan de Lange Wijngaardstraat, doch bleef in middels naastig zoeken naar een perma nent onderdak. Dat heeft men nu gevon den. Aan het Kenaupark nummer zeven zijn voortaan de synagoge, vergader-, jeugd- en onderwijslokalen, een biblio theek en de secretarie van de Haarlemse Joodse gemeente gevestigd. De synagoge, zo zei de heer M. Philipson, is wat klein voor onze driehonderd leden (voor de oorlog ruim 1500), maar het zal wel gaan. Op Zondag 18 December zal dit nieuwe gebouw in gebruik worden genomen. In de ochtenduren wordt dan een besloten kerkeraadsvergadering gehouden, 's mid dags van twee tot half vier een receptie voor alle belangstellenden en om vier uur een ïnwijdingsdienst in de synagoge. Die zelfde avond nog wordt er dan in de Bavo- zaal aan de Smedestraat een feestavond georganiseerd. Een feestavond, die zeker zal slagen ter gelegenheid van een zo heuglijk feit als het eindelijk verkrijgen van een nieuw onderdak voor deze geschonden gemeen te, nu ruim vier jaar na de bevrijding. Mislukte overval op postagentschap Dader spoedig gegrepen Donderdagmiddag heeft een jongeman getracht een roofoverval te plegen op een postagentschap, dat gevestigd is in een boekwinkel te Hoograven bij Utrecht. Toen hij aan de beurt was haalde hij bij het loket een revolver te voorschijn en riep: „handen omhoog" tot de juffrouw achter het loket. Er waren op dat ogenblik een vijftal vrouwen en twee mannen in de winkel', die allen de handen omhoog staken, met uitzondering van een man, die achter de overvaller stond. De jongeman deed een greep in de geldtrommel, maar terwijl hij enkele bankbiljetten trachtte te grijpen, pakte de achter hem staande man hem beet. Er ontstond een worsteling, waarbij de man aan het hoofd gewond werd. De overvaller sloeg op cle vlucht, achtervolgd door de anderen. De jongeman rende enkele straten door en trachtte zich ten slotte achter een schutting te verschuilen. Daar werd hij door inmiddels gewaar schuwde politie gegrepen. De revolver, die hij op zijn vlucht had weggeworpen, werd teruggevonden. De dader bleek de 26-jarige L. J. W. S. uit Hoograven te zijn. Bij zijn verhoor bekende hij, de revolver de vorige nacht na het ingooien van een ruit te hebben weggenomen uit de étalage van een wa penwinkel in de Viestraat te Utrecht. Hij had ook een zwarte namaakbaard gekocht om zich te vermommen. Door geldgebrek was hij op de gedachte gekomen, een roof overval te plegen. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresR'dam pass. 9 Dec. Fernando Noronha. Aludra, 9 Dec. van R'dam te Antwerpen. Amstelveen, KarachiR'dam 8 Dec. van Genua. Bloemfontein, A'damBeira 9 Dec. van Antwerpen. Boissevain, HongkongBuenos Aires 8 Dec. 360 mijl n.W. van Mauritius. Celebes. A'damBatavia 9 Dec. te Port Said. Ceram, CalcuttaR'dam 8 Dec. te Bombay. Delftdijk VancouverR'dam 7 Dec. v. Los Angeles. Friesland, JavaR'dam 8 Dec. v. Colombo. Lekkerkerk, 9 Dec. v. Antwerpen n. R'dam. Meerkerk, JapanR'dam 8 Dec. te Hong kong. Modjokerto, 9 Dec. v. Aalborg naar R'dam. Sumatra. 8 Dec. van Java te Amsterdam. Veendam. .R'damNew York 8 Dec. 420 mijl Z.W. van Scillies. Zeeland, R'damBatavia 9 Dec. te Bona. Arendskerk, BrisbaneR'dam 8 Dec. van Freemantle. Boskoop, A'damCuragao pass. 8 Dec. Ouessant. Groote Beer, A'damBatavia 8 Dec. van Padang. Helena, ParamariboA'dam 8 Dec. van Azoren. Hoogkerk, TangaA'dam 8 Dec. v. Genua. Java, BataviaA'dam pass. 8 Dec. Gi braltar. Kamerlingh Onnes, R'damJava pass. 8 Dec. Minicoy. Kota Gede, 8 Dec. v. Batavia n. Rotterdam. Kota Inten, BataviaR'dam 11 Dec. te Suez verwacht. Leuvekerk, R'damCalcutta 9 Dec. te Alexandrië. Lutterkerk, CalcuttaR'dam 8 Dec. van Aden. Nieuw Amsterdam, R'damNew York pass. 8 Dec. Bishopp Rock. Slamat, 9 Dec. v. Port Swettenham te Pe- nang. Taxi Bel l 3 0 0 0 DAG EN NACKT Zandvoort Morgen gaan de Australiërs Ier stembusom een nieuw federaal parlement te kie zen. Mocht de oppositie-coalitie van Menzi.es (rechts) de overwinning behalen dan zal dat tevens het einde betekenen vanhet bewind van het Labourkabinet van de 64-jarige premier Chifley (foto links). Het Verzetsmonument Donderdag kwam het comité „verzets monument Zandvoort" wederom bijeen. De voorzitter deelde mede, dat verscheide ne bedragen bij 't comité zijn binnengeko men van diverse collectes, op feestavonden gehouden. Totaal vloeide ruim vijfhonderd gulden weer in de comité-kas. De voorzitter deelde mede dat de plaats voor het monument door hem met het college van B. en W. is besproken. In beginsel kan wordi-n aangenomen, dat de gemeente de grond gratis zal beschikbaar stellen, of dit ook het geval zal zijn wat betreft de betonnen fundering en opbouw, kan eerst worden beslist wanneer hiervoor een kostenbegroting is ingediend, opdat de raad hierover zijn oordeel kan uitspre ken. Het comité blijft van oordeel, dat de kop van de Zeestraat de meest geschikte plaats voor de oprichting van het monu ment is, mits het Rijksbureau „Monumen tenzorg" hiermede accoord gaat, zal deze plaats dan ook door het comité aan de in te schakelen instanties worden voorge steld. Ook ir. Friedhoff kon zich tenslotte met deze plaats wel verenigen. Het comité heeft voorts óverwogen een model te laten maken op ware grootte, en dit dan enige tijd op deze plaats op te bouwen. De kos ten hiervan bedragen evenwel 400 a 500. Daarom is van dit plan afgezien. Wel zal de ontwerper, de heer A. de Brou wer gevraagd worden, een groter model te vervaardigen, dan de reeds tentoongestel de maquette. Wat het programma van actie betreft, dit werd in beginsel als volgt vastgesteld: Na de zang-toneel-avond van 8 Decem ber zullen in deze maand geen verdere evenementen meer plaats hebben. In be ginsel kwam men voor het nieuwe jaar tot de volgende resultaten: Begin Januari huis aan huis collecte, (óók Bentveld) met lijsten.' Eind Januari: een school-avond in ge bouw Zomerlust. Hierover zijn de bespre kingen reeds geopend. Op een nog nader vast te stellen dag in Januari, voetbalmatch tussen gecombineer de Zandvoort-Meeuwen ploeg en een ploeg voetballers 1ste klasse afkomstig van één, of verschillende clubs uit Haar lem. Begin Februari tentoonstelling „Zand- voorts jeugdwerk" in de raadzaal. Bespre kingen worden gevoerd hieraan vast te koppelen een foto-tentoonstelling, een amateur-schilderijententoonstelling. Het houden van een kleine artistieke bazar op deze tentoonstelling is reeds verzekerd. Tweede helft Februari een „Bonte avond" te organiseren door alle Zand- voortse verenigingen. Zo goed als zeker zal een in Zandvoort zéér geliefd en be kend beroeps-artist op toneelgebied de leiding van deze avond op zich nemen. Op een nog nader vast te stellen datum in Maart volgt een „kerk-concert", waar aan een Zandvoorts koor medewerking zal verlenen. Met zangers en zangeressen van internationale bekendheid, alsmede met enkele instrumentalisten worden onder handelingen gevoerd over medewerking. Voorts zal de Zandvoortse handelsvere niging in samenwerking met de Hanze trachten een winkelweek te organiseren begin van het volgend jaar, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het comité. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus Hubertu's, z. van P. de Jong en A. J. J. Springintveld; Wilhelmina Pieternella Maria. d. van C. de Muijnck en J. Baljeu; Johannes Hendrikus, z. van P. Ver- kuijl en W. van Andel; Aartje, d. van L. H. Doorduijn en M. v. Andel: Johanna Marga- retha, d. van A. Hoekstra en G. A. C. Gelder; Alexander Justus, z. van A. C. Nieuwenhuis en A. ten Bolscher; Peter Arnoldus Johan nes, z. van P. A. Kwint en J. Schutte; Johan nes Gerardus. z. van A. Groenendijk en J. G. v. d. Meij; Willy Maria Hendrika, d. van A. Jansen en M. H. Bogaard: Willem z. van J. Meijer en H. Rijneveld; Gerda Alida, d. van J. v. d. Kommer en J. de Vries; Petrus. An- tonius, z. van J. v. d. Velde en A. Appelman; Johanna Hillegonda Maria, d. van L. C. Rijn beek en E. M. Kabel. ONDERTROUWD: Petrus Marcus Josef van den Berg en Martina Maria Meijer; Pieter Cornelis Schalk en Wilhelmina Martina Vos; Johannes Schoone en Eleonarda Maria Ap pelman. Daniël Kruithof en Wilhelmina Hen drika Visser; Cornelis Rebel en Aletta Corne lia Hoogvliet; Theodorus Hoogland en Anna Celie: Jan Groeneweg en Adriana Vuijst. GETROUWD: Wilhelmus Theodorus van der Slot en Catharina Johanna Zwetsloot: Arien Mastenbroek en Suzanna Johanna Bok horst: Christiaan de Cloe en Gerritje de Mots; Albert de Smeth en Maria Catharina van Duinen. OVERLEDEN: Pietje Spierenburg, 68 j., e. van G. Oudshoorn; Pieter Hendrik Vreeken. 69 j., e. van E. Slijkoord; Geesje Bakker, 88 j-, e. van N. Haspels. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. In Hotel „De Beurs" te Hoofddorp hield de „Bond van Plattelandsvrouwen" een feestelijke bijeenkomst, waarbij ook St. Nicolaas en Piet aanwezig waren. Na het openingswoord van de presidente mevrouw D. Jongejans werden geschenken door de Sint uitgereikt. Het werd een zeer geslaag de middag en het grote aantal bezoeksters heeft zich dan ook buitengewoon vermaakt. SLIPGEVAAR. Er zijn de laatste dagen weer enige on gevallen gebeurd, tengevolge van het slip pen van auto's op de polderwegen, op plaatsen waar deze door het bietenrijden ernstig met klei verontreinigd waren. Sommige landbouwers schijnen te menen, dat zij er mede kunnen volstaan bij het eindigen van de dagtaak de weg oppervlakkig van klei te zuiveren. De burgemeester acht het daarom gewenst er nog eens met nadruk op te wijzen, dat in de AJgemene politieverordening is voor geschreven dat de wielen van de voer tuigen vóór het bereiken van de openbare weg zodanig gezuiverd moeten zijn dat verontreiniging van de weg wordt voor komen. Aan de politie is opgedragen op de na leving van dit voorschrift toe te zien. Lisse Harddraverijvereniging Dinsdag 13 December houdt de Harddra verijvereniging Lisse haar 51ste algemene vergadering in „De Nachtegaal". Behalve de jaarverslagen vermeldt de agenda verkiezing van een viertal bestuurs leden. De Lissese Kistenfabriek in het zilver! Een feit van belang voor de gemeente Lisse ïs dat de Lissese Kistenfabriek hay zilveren bestaansjubileum vierde. De heer H. P. Zwetsloot heeft van het begin af de directiestaf over dit bedrijf gezwaaid en niet het minst is het aan zijn energie en doorzettingsvermogen te danken dat dit be drijf geworden is wat het nu is. Bij de officiële receptie welke in „De Nachtegaal" werd gehouden, werd dit uit- gesproken door de burgemeester van Lisse, welke in kernachtige woorden op de goede zakelijke eigenschappen van de heer Zwet sloot wees. De burgemeester was dankbaar dat dit bedrijf in Lisse gevestigd is. Vele gezinnen hebben in dit bedrijf een bestaan gevonden en spreker hoopte dat hel bedrijf nog meer moge uitgroeien in de toekomst. Een lange rij van sprekers voerde nog het woord, onder meer de president-commissa ris van de N.V. Emballagehandel te Rotter dam; de heer Blecourt namens de Kamer van Koophandel en de heer Schrijnema- kers; die tevens met het bedrijf zijn jubi leum als commissaris vieren mocht. Namens het kantoor- en fabrieksperso- neel voerde de heer Bakker het woord. Hij wees op de prettige verhouding welke er gevonden wordt tussen directie en perso neel. Christelijk Gereformeerde Kerk Wij vernemen dat de heer B. W. Hage- man, na bijna 50 jaar organist in de Christ. Geref. Kerk te zijn geweest, thans om ge zondheidsredenen deze functie heeft moe ten neerleggen. Thans zijn benoemd 1 organisten de heren C. In 't Veld en C, Spaargaren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willempje, d. van A. In 't Veld en A. Faas; Helena Anna Maria, d. v: Warmerdam en E. J. Bal: Hendricus Petrus, 7.. van C. T. Duindam en G. M. Juffermans; Alida Cornelia Petronella. d. van C. Witte- man en M. P. A. Caspers; Maartje. d. van A. de Gans en C. J. Daudeij; Frits, z. van D. Kramer en R. G. Boer Rookhuijzen; Pieter nella, d. van G. v. Loenen en A. Keur; Pieter Gerardus Theodorus, z. van M. H. Luyten en W. de Vlieg; Wilhelmina, d. van Th. Jan sen en A. v. Hoven. ONDERTROUWD: J. H. Langeveld en Th. W. v. d Zwet, OVERLEDEN: Maria Magdalena Beelen, oud 8 dagen. Heemstede Indische Buurtvereniging Donderdagavond hield de Indische Buurt vereniging in de Cantine aan de Heem- steedse Dreef haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledenaantal op peil bleef en dat de vereniging een t saldo heeft van 162,23. Besloten werd op 17 December een Kien- avond in het Sportparkrestaurant te orga niseren, teneinde gelden bijeen te krijgen voor het kinderfeest in 1950. De altredende bestuursleden, de heren G. de Bruin, J. Loerakker en G. v. Sluis- dam werden bij acclamatie herkozen. Katholieke Bouwvakarbeidersbond Donderdagavond hield de afdeling Heem stede van de Kath. Bouwvakarbeidersbond in het R.K. Verenigingsgebouw een leden vergadering. In zijn openingwoord uitte de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden, teleurstelling over de minder goede op- komst. Hij bracht daarna dank aan allen die hun belangstelling hadden getoond ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als voorzitter. Het voornaamste punt van de agenda was een schrijven van het Hoofdbestuur inzake de afsluiting van een C.A.O. in het bouwbedrijf, waarvoor thans de medewer king is verkregen van het College van Rijksbemiddelaars. Alhoewel dit college ten aanzien van grondwerkers en opperlie den „het been nog stijf houdt" wat betreft de lonen, schijnt er toch een beetje bewe ging in te komen en daarom stelt de Be- drijfsunie voor. over te gaan tot het af sluiten van een C.A.O. Na vrij langdurige besprekingen ging de vergadering met dit voorstel accoord. Afscheid kapelaan Th. Ruiter Donderdagavond nam in de bovenzaal van de St. Aloysiusschool kapelaan Th. Ruiter afscheid van de parochianen van O. L. Vrouwe Hemelvaart in verband met zijn overplaatsing naar Amsterdam. Pastoor A. F. v. Noord merporeerde het vele en goede werk door hem verricht en" bood hem zijn beste wensen aan in zijn nieuwe parochie. Vervolgens werd het woord gevoerd dooi de heer A. W. Klaver namens de jeugd-or- ganisaties. Hij bood een boekwerk aan. De heer G. J. Athmer, voorzitter van H.B.C. dankte de scheidende adviseur voor zijn grote verdienste en bood als herinne ring een vulpotlood aan. Daarna werd nog gesproken door de heer J. Meijer namens de parochiële afdeling van Katholiek Thuis front en door kapelaan dr. P. Romijn. Ten slotte sprak kapelaan Ruiter nog een dankwoord. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. A. Walraven en W. D. van Heijst; F. W. J. Laarhoven en E. G de Gast. GETROUWD: G. J. A. Craanen en W. M. S. Meeuwis. GEBOREN: Lucia Maria, d. van D. F. Wes- seling en M. M. Koch; Annie Johanna, d. van J. Sipkes en C. E. Beijen; Robert, z., van T. de Klerk en T. A. van Leeuwen; Wilhelmina Augustina Maria Gemma, d. van B. T. Phi- lipse en M. J. Grcijmans. OVERLEDEN: E. SmemanEenkema, j.: J. van der Leden, 75 j.; J. Zwarter, 76 j.; A. A. A. A. M. CollenSïnkel, 80 j.: B. Fe- nenga, SO j.; A. Kruijer, 65 j.; P. H. Schim van der LoefFransen van de Putte, 56 j.; W. F. C. G. van den Brink, 47 j. Tot secretaris van het Nederlands Bij belgenootschap is door het hoofdbestuur be noemd mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken te 's Gravenhage, ter vervan ging van dr. H. C. Rutgers, die wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd bin nenkort aftreedt. Slockoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 305 305% 246% 247 Philips 240% A. K. U. 183* 184 Jokker 138'/2 Nederlandse Ford 286 Nederlandse Kabel 292 v. Berkel's Patent 117% Scheepvaart-Unie. 146* 148 üoll.Amerika Lijn 158* Deli Maatschappij 136% 138 H V A 147% 150 A'dam Rubber 132% 134 y2 Ned. Handel Mij. 157% Y-I. Handelsbank .103-* 268 Billiton Mij. II im-

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8