c K.N.V.B. viert zestigjarig bestaan in Concertgebouw te Amsterdam HOORTOESTELLEN heemstede! De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag Eer. elfta! 'eden werkte vijftien wetsontwerpen zich door heen Zondag: Nederland-Denemarken P. HARTOG PANDA EN DE MEESTER«GIDS Wereldnieuws Zaterdag 10 December 1949 2 Onthulling monument voor gevallen voetballers Uil alle delen van hel land waren vanmorgen in het Concertgebouw te Amsterdam voetbalofficials en belangstellenden in de voetbalsport bijeengekomen voor de her denking van het zestigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond en de onthulling van het monument, gewijd aan de bondsleden, gevallen in de oorlog van 1940—1945. Koningin .Juliana was vertegenwoordigd door de heer W. F. K. Bisschoff van Heems- kerck. Ook waren aanwezig mr. L. A. Kes- per. Commissaris van de Koningin in de provincie Zuidholland, afgevaardigden van de F.I.F.A. (internationale voetbalorganisa tie) en dr. J. Miedema, als vertegenwoor diger van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Op deze morgen verleende het Concertge bouworkest onder leiding van Eduard van Beinum medewerking, 't Programma werd geopend met de fanfare voor koperblazers en orgel van H. Purcell, waarna de heer S. Coldewey. als voorzitter der jubileum commissie een inleidend woord sprak. Het orkest bi-acht de Ouverture Athalia ten gehore, waarna het woord was aan dr. Miedema. Spreker herinnerde aan de nationale en internationale betekenis van de grootste Nederlandse sportorganisatie. De bond heeft in de loop der jaren honderdduizen den Nederlanders tot actieve sportbeoefe naars gebracht en aan vele millioenen toe schouwers een gepaste ontspanning en ver strooiing bezorgd. Veel werk is verricht om een belangrijk deel van de jeugd, jaar in jaar uit, in de gelegenheid te stellen zich op prettige wijze te onspannen. Wat de toekomst betreft zeide spreker, dat de sport'oeweging een crisis doormaakt. Er is een weg, welke voert in de richting van de meer materialistische, de andere in de richting van de meer idealistische levens houding. Het zou door velen worden be treurd. wanneer de sportbeweging zich zou ontwikkelen in een richting, welke haar weg zou voeren van de idealen. Tenslotte wenste spreker dat het bestuur nog vele jaren zijn la-achten zal geven. Alvorens de voorzitter van de KNVB, de heer K. J. J. Lotsy een herdenkingsrede uitsprak speelde het orkest nog de Piet Hein Rhapsodie van dr. Peter van Anrooy. De heer Lotsy richtte zich eerst tot de gasten en zeide, dat aan het Concertge bouw-orkest gevraagd was artistieke me dewerking te verlenen, om te doen blijken, dat de voetballers niet eenzijdig lichaams cultuur propageren, maar de sport zien als samenwerkende factor in het geheel der cultuur, gelijk in het klassieke Grieken land de Olympisch Spelen slechts als on misbaar complement van het geestelijk leven hebben meegewerkt tot wijsheid, kracht en schoonheid, welke tezamen ge- Reparaties van IBONTEKOE1 BEëDIGD DESKUNDIGE fl SPOORPLEIN 4 TEI. 27627 BUS 3 HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Platen. 9.10 Sport. 9.15 Ver zoekprogramma. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Viool en piano. 10.25 Literair overzicht. 10.50 Amusementsmuziek. 11.15 Cabaret. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Volks liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Accordeonorkest. 13.55 Reportage. 16.15 Sportrevue. 17.00 Orgel-ensemble. 17.30 ..Ome Keesje". 17.50 Platen, 13.05 Reportages. 18.15 Nieuws en sport. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Kinderdienst. 19.30 Bijbelver- telling. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest. 20.30 „Paul Vlaanderen". 21.05 ..Uit het vergeetboek". 21.35 Hersengymnastiek. 22.00 Strijkkwartet. 22.30 Cabaret. 23-00 Nieuws. 23.15 Sport revue. 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 10.00 Gereformeerde kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 13.45 „Het boek der Boeken". 14.00 „Sterker dan het noodlot". 15.30 Zang. cello en piano. 16.30 Vespers. 17.00 Jeugddienst. 13.15 Doopsgezinde kerkdienst. 19.00 Platen. 29.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Gevarieerd pro gramma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM I, 301.5 M, 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8,30 Nieuws. 8.43 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10.00 „Voor de oude dag". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.15 Platen. 11.40 Voordracht. 12.00 Aceordeonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest. 13.50 Platen- 14.00 Koor. 14.30 Weten schappelijke causerie. 14.45 Platen. 15.00 „Kinderen van de straat". 16.00 Voor de jeugd 17 30 Platen. 17.45 Regeringsuüzen- ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Extra trein 1078". 19.35 Piano. 19.45 Regerings uitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Sextet. 20.45 Cabaret. 21.20 Verzoek programma. 21.40 Het nieuwe wereldvak verbond te Londen. 21.55 Philharmonisch orkest en vrouwenkoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 HL 7.00 Nieuws 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerbe richten. 9.03 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.20 Voordracht. 11.40 Zang en orgel. 12.10 Platen. 12.15 Reli gieuze muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Religieuze muziek. 13.08 Nieuws. 13.15 Man- dolinemuziek. 13.45 Platen. 14.00 Schooli^dio. 14.35 Platen. 14.45 Voor kinderen. 15.00 Vrou wenkoor. 15.30 Platen. 15.45 Bijbellezing. 17.30 Viool en piano. 18.00 Orgel. 18,20 Platen 18.30 Voor kinderen 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Orkest. 21,00 „De droom van Nebucad- nezar" 21.40 Koor. 22.10 Evangelisch com mentaar. 22.20 Verzoekprogramma. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Metropole orkest en solist leid hebben tot de grootste bloei van het oude Hellas. De bond is nu wel oud geworden, zeide spreker, maar allerminst verouderd, want hij groeit nog steeds met de vitaliteit van de jeugd. Tien jaar na de oprichting in 1889 bedroeg het ledental weliswaar slechts 2000, twintig jaar later echter reeds 30.000 en thans telt de bond op een bevolking van 10 millioen inwoners, vrouwen, kinderen en grijsaards inbegrepen, niet minder dan 315.000 jongemannen. De heer Lotsy bracht hulde aan allen, die zowel in het verleden als in het heden aan de uitbouw hebben meegewerkt. In het bijzonder richtte hij zich tot de grote voetbalpionier Pim Muiier, die het eerst het voetbalzaad uitstrooide en aan de drie voorzitters, die van 1897 tot 1942 de bond met kracht, beleid en toewij ding hebben geleid: Jasper Warner, Jan Kips en Dirk van Prooye. Als zeer belangrijk en gelukkig feit moet bij dit jubileum op de voorgrond gesteld worden, dat de KNVB sedert 1940 het ge hele Nederlandse voetbalvolk omvat, van elke confessie en van elke maatschappelijke stand. In volkomen harmonie vormt heel voetbal-Nederland sedertdien één organi satie, een voorbeeld van nationale zin, met behoud van de geestelijke waarden van ieder afzonderlijk, die ons slechts onder scheiden, maar gelukkig niet meer scheiden. De heer Lotsy meende, dat het doel, na melijk het beoefenen van de sport, mede als middel voor de lichamelijke en morele ontwikkeling, bereikt is. Ook wordt een groot sociaal werk verricht. Een van de bijzonderheden van de bond is ongetwijfeld, zeide spreker, dat hij gedurende zestig jaar steeds de amateurgedachte trouw is geble ven. Dat zegt zeker niet weinig, want vaak en op allerlei manieren is geprobeerd pres sie op de bond uit te oefenen, om beroeps voetbal in te voeren. Het is nodig, dat wij ons op dagen als deze bezinnen en tot even wicht geraken, opdat wij beseffen, dat sport slechts middel mag zijn en niet doel worden; dat sport beoogt lichamelijke en geestelijke opvoeding van de mens en het geluk der mensheid. Wij mogen niet toe laten, dat de sportjongens door de sport geschaad worden, noch dat de sport hun leven gaat beheersen. De heer Lotsy besprak de medewerking van de overheidsinstanties, het werk van het Nederlands Olympisch Comité en de uitstekende naam, welke de KNVB in het buitenland heeft. „Mogen onze opvolgers, gesterkt door het verleden en gedreven door een onblus bare liefde voor onze jeugd, hun enthousi asme en energie geven om te verdedigen het mooie en het zuivere, het sociale en het veredelende in de sport en deze behouden voor mogelijke zij het onvoorziene gevaren", aldus spreker. „Mogen zij kunnen blijven steunen op de hechte pijlers: vriendschap, onbaatzuchtigheid en een waarachtige liefde voor de sport. Dan, ja dan, zal de voetbalsport tot jn een( verre toekomst zijn en blijven wat zij is:' één zégen voor onze jeugd; een bron van vreugde voor'talloos velen en een stuwende kracht in ons zo dierbaar vaderland", besloot de heer Lotsy zijn rede. Onthulling gedenkteken Het Concertgebouw-orkest speelde de Ouverture Egmond van L. van Beethoven, waarna tot onthulling van het monument voor 2100 gevallen bondsleden werd over gegaan. Namens de schenkers onthulde de M. J. Koolhaas het monument aan, dat op het podium stond en later in het bonds- bureau in Den Haag zal worden geplaatst. De ere-voorzitter, de heer W. J. H. Muiier, onthulde het monument door het openen van een gordijn. Twee vlaggen, de Nederlandse en de bondsvlag, hingen bij het monument. De achttienjarige zoon van de overleden oud-aanvoerder van het Ne derlands elftal, Wim Anderiesen jr., ge kleed in het costuum van het Nederlands elftal, en de even oude junior van H. F. C. Jan Moolenaar, gekleed in de kleuren van deze club, streken eerst de vlaggen en daarna werden deze halfstok gehesen. In doodse stilte kwam ae vertegenwoor diger van de Koningin en Prins Bemhard, ritmeester Bischoff van Heemskerck, naar voren en legde een krans bij het monu ment. Achtereenvolgens brachten de de legaties van de bevriende voetbalbonden van België, Denemarken, Engeland, Frank rijk, Luxemburg en Zwitserland hun hulde aan de gevallenen en legden kransen bij het monument. De laatste was de heer Koolhaas, die namens de aangesloten ver enigingen een prachtige krans overreikte, waaran twee rood-wit-blauwe linten wa ren bevestigd. Bij het monument werden enige kransen gelegd, waarvan één namens Koningin Juliana. Met „Wilt heden nu treden" en het Wil helmus werd deze plechtige bijeenkomst gesloten. Sport op Zondag Oosterkwartier op bezoek bij SVK in Amsterdam Oosterkwartier op bezoek bü SVK I Oosterkwartier gaat Zondag in de korfbal competitie op bezoek bij SVK dat in Haar lem met 64 verloor. In die ontmoeting behaalden de Haarlemmers de enige winst punten. SVK heeft op het ogenblik enkele zeer goede krachten opgesteld, o.a. Lücke, die over een goed schot beschikt. Voorts bezit het in de speler v. d. Tuuk nog altijd iemand, die voor twee doelpunten vooral op eigen terrein goed is. Oosterkwartier zal dus ter dege moeten oppassen om in Amsterdam geen nederlaag te lijden. De wedstrijd word: van 122 uur gespeeld. Aurora speelt op hetzelfde tijdstip tegen de ex-eerste klasser Swift en zal niet in staat zijn één of beide punten in de wacht te slepen. Ook Animo Ready ontvangt de vermoede lijke kampioensploeg Amum. Dit twaalftal verspeelde enige weken geleden zijn eerste winstpunt na een gelijk spel (66) tegen Meo. Daar Animo Ready thuis speelt behoort een gelijk spel niet tot de onmogelijkheden. Watervliet gaat naar OBZB en zal niet struikelen. Tenslotte zijn nog vastgesteld: Oosterkwar tier 2Aurora 2; Sport Vereent 2Rohda 3 en Groen Geel 2—Watervliet 2 (12—2 uur). Sport Vereent heeft een vrije Zondag. Handbalcompetitie In de eerste plaats vraagt het bezoek van de dames van Concordia aan Zeeburg (Am sterdam) de aandacht, Tegen hetzelfde Zee burg, waarmede de competitie met een zege begonnen is wordt gespeeld. Het goede begin is echter gevolgd door een aantal verlies- punten, waardoor de Haarlemse dames op de ranglijst aanmerkelijk gedaald zijn De wedstrijd van Zondag belooft zeer zwaar te worden omdat Zeeburg op eigen terrein een lastige partij is. die de veroverde plaats ach ter de leider PSV met alle macht zal trachten te behouden. De leidende ploeg der heren in de tweede klas A HOC gaat naar Lijnden, practisch de enige ploeg, die nog een bedreiging voor de kampioenscandidaat kan worden. Thuis speelde HOC gelijk (77). Deze wedstrijd wordt met grote spanning tegemoetgezien en kon wel eens beslissend zijn voor het leider schap in deze competitie. De eerste klasser heren Concordia moet op bezoek bij Aalsmeer. Zonder twijfel zullen de gastheren trachten revanche te nemen voor hun gele den nederlaag in Haarlem, temeer daar zij de beste papieren hebben voor een kampioen schap. Wint Concordia dan speelt het Attila in de kaart, dat daardoor vaster aan de kop zal komen. Kansloos zijn de roodwitten niet, al zullen zij zich tot het uiterste moeten in spannen tegen het uitstekend spelend Aals meer. Zij zijn zeker tot goede prestaties in staat. Rapiditas, dat in de laatste wedstrijden TWEEDE KAMER Dinsdag kom! Onderwijs aan de orde (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft voor he.t Kerst reces nog heel wat af te doen. Êr staat onder andere een aantal begrotingen op de agenda, alsmede het thans ingediende wets ontwerp inzake garanties aan Nederlandse ambtenaren in Indonesië. Gevolg: volgende week 'ook drie avondvergaderingen, de week daarop zelfs vier en bovendien begin nen op Maandagmiddag, een dag waarop de Kamer steeds vrijaf pleegt te hebben. Zij heeft echter een Kerstreces tot 31 Janu ari in het vooruitzicht en zal daarna nog drie weken vergaderen in het eigen ge bouw, dat vervolgens een verbouwing zal ondergaan. Begin Maart verhuist de Kamer naar de Ridderzaal, waar zij waarschijnlijk tot het einde van 1950 zal blijven. Vrijdagmiddag werkte de Kamer zich 1 door een vijftiental wetsontwerpen heen. Het wetsontwerp, dat beoogt het paleis aan het Noordeinde te verbouwen, gaf zulke goede prestaties heeft geleverd, speelt thuis tegen Zeeburg. Wij geven de Haarlem mers een goede kans tegen de verleden jaar gedegradeerde Amsterdammers, die technisch nu niet bepaald op hoog plan staan en het meer in de kracht zoeken om resultaten te boeken. Met de huidige snelle voorhoede zal Rapiditas wel kans zien de wat logge ver dediging der bezoekers te passeren. In de tweede lkasse A dames is de wedstrijd tussen OSS, Zandvoort en HOC de belang rijkste. OSS heeft nog een kans de leider HOC in te halen en zal zich hiervoor alle moeite geven. Denen wonnen nooit in Amsterdam Gisteren las ik de opmerking van een Engelse journalist dat hij gevoeld had dat hij veertig jaar was geworden, toen een oude dame in de volle Londense bus stapte en hij zich zelf er op betrapte dat hij, al vorens haar zijn plaats aan te bieden, eerst had rondgekeken of er geen jongere man in de bus was. die dat kon doen. Het leven begint op Uw veertigste jaar! mr. Bachg (K.V.P.) aanleiding tot een heeft D. Carnegie indertijd gejuicht en vraag en tot een opmerking. Gaarne wilde n0g altijd zijn er legioenen heren van hij weten of men de voorgevel niet een veertig die daar heul en troost voor de waardiger aspect zou kunnen geven, nu het ziel uit putten. DENEMARKEN Poul Petersen Pirlmark Moeller N. Bennicke Clavan Timmermans De Vroet Van der Sluis Eigil Koeppen Edv. Hansen Carl Holm Roosenburg Terlouw NEDERLAND In de maand Juni speelde het Nederlands elftal ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Deense Voetbalbond een jubileümwëdstrijd tegen de Denen en on danks een meerderheid van dezen wonnen de Nederlanders met 2-1. Ook de wedstrijd van Zondag in het Olympisch Stadion is een jubileumwed strijd, ditmaal ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de K.N.V.B. Voor de veer tiende maal treden dan de Denen en Ne derlanders tegen elkaar in het strijdperk (voor de tweede keer na de bevrijding). Het is met dat al veertien jaar geleden, dat de Denen de laatste wedstrijd in ons land speelden en het resultaat was toen een zege van 3-0 voor de gastheren. Daarmee hand haafde de Oranjeploeg het record, want de bezoekers waren er nog nooit in geslaagd een overwinning in Amsterdam te behalen. In eigen omgeving wonnen de Denen drie maal, twee keer was het resultaat gelijk spel. De Nederlanders behaalden twee keer een zege. Het voetbalcontact met Denemarken da teert van 1912. Tijdens de Olympische Spe len in Stockholm ontmoetten de ploegen elkaar en de Denen wonnen met 4-1, nadat de rust met 3-0 was ingegaan. Twee jaar later trok Nederland naar Kopenhagen en hoewel met de rust een voorsprong van 3-1 was behaald, verloren onze landgenoten toch nog met 4-3. In de eerste wereldoorlog was er van contact geen sprake en het duurde tot 1920, alvorens de Denen voor het eerst naar Nederland kwamen. Met 2-0 wonnen de Nederlanders. Daarna zijn nog Bastrup Birck Oruvold Jensen Schaap Van Schijndel Everse 1921 DenemarkenNederland 11 1922 NederlandDenemarken 20 1925 NederlandDenemarken 42 1926 DenemarkenNederland 14 1927 DenemarkenNederland 11 1928 NederlandDenemarken 20 1931 DenemarkenNederland 20 1935 NederlandDenemarken 30 1938 DenemarkenNederland 22 1949 DenemarkenNederland 12 De publieke belangstelling voor Neder landDenemarken is niet zo groot als die 'voor de ontmoeting '"'tussen Nederland èn België. Toch kan' beter spel verwacht 'wor den dan gewoonlijk'in de wedstrijden tegen onze Zuiderburen. Dezer dagen heeft een Deense club een wedstrijd gespeeld tegen Haarlem. De gas ten vertoonden een vlot spel in het veld, maar schieten konden zij niet. Indien de vertegenwoordigende ploeg een zelfde soort spel demonstreert dan verwachten wij een zege voor de Nederlanders. Terlouw en Van der Sluis staan hun (Deense) manne tjes wel en als Kraak weer in vorm is, dan zal hij met de Deense schoten wellicht niet al te veel moeite hebben. Sedert de ontmoeting tegen België is er slechts één wijziging in de Nederlandse ploeg gekomen. Schijvenaar is vervangen door Van der Sluis. Gezien de verrichtingen van eerstgenoemde in dit seizoen wekt deze wijziging geen verbazing. De Nederlandse voorhoede heeft het en kele weken geleden tegen de stugge ver dediging van de Belgen niet gemakkelijk gehad, maar mogelijk boekt zij tegen de Denen meer succes. De wedstrijd begint om twee uur. De A.V.R.O. zal de radio-uitzending verzorgen, waarbij Aad van Leeuwen als reporter optreedt. Steenbergen (S.V.V.) reserve Schijvenaar (E.D.O.) is als reserve voor het Nederlands elftal vervangen door de S.V.V.-speler Steenbergen. Schijvenaar heeft last van een dikke enkel en daarom achtte men het beter om voor hem een andere reservespeler aan te wijzen. Kantoormachinehandel HAARLEM - SCKOTERWEG 122 - TEL. 12t (Adv.) 53. Na een uren-lange en erg vermoeien de tocht door de droge woestijn, juist toen de heer Bobberbroek van hitte en akelig heid dreigde te bezwijmen, doemde er in de verte een groot, eenzaam en somber gebouw op, dat daar zo-maar helemaal alleen midden in de woestijn lag, „Ah!" kreet Prins Joris Ramses vol verrukking. „Welk een uitzonderlijk voorrecht valt u ten deel! Weet dan, o, mijne gastendat het nauwkeurg op deze plaats en op dit uur van de dag was, dat nauwkeurig twee duizend jaar geleden een Romeinse veld heer voor het eerst een Westerse hond- votsblik op de woonplaats mijner voor vaderen liet vallen. Caesar, noemde de man zich. Hij sprak bij die gelegenheid dat bekende Latijnse woord, dat ook gij u uit xiw schoolboekjes wél zult herin neren: „Tempola Horus est," hetwelk bete kent; daar heb je de tempel van Horus!" „Zó, zo, ja, mooi!" zei Bobberbroek. „Maar wat is dat daar voor een drukte?" Dat was een scherpzinnige vraag. Je moet we ten, dat de Tempel van Horus een gebouw teas, waar altijd veel vreemdelingen naar toe trokken, vergezeld van hun gidsenen meestal gezeten in autobussen. Ook nu was er weer een jikse groep daar aanwezig een hele stoet nieuwsgierige buitenlan ders, die alles fotografeerden, terwijl de gidsen allerlei vertelden. Dat strookte natuurlijk niet met de plannen van Joris Goedbloed, die voorgaf dat dit zijn paleis was. „Ach ziet!" merkte hij schertsender wijze op. „Dat zijn mijn bedienden en on- derhorigen, koortsachtig doende de aan komst van hun heer en meester te verbei den. Hoe aandoenlijkniet waar? Ja, ja, de trouw onzer dienaren is voor ons, Pha- rao's, een grote steun geweest in die on gelukkige laatste tweeduizend jaar!" voorste gedeelte van het gebouw door de Koningin voor ontvangsten zal worden ge bruikt. Minister Lieftinck zegde toe de vraag in de ministerraad ter sprake te zullen brengen. Verder zeide hij. dat slechts in uitzonderlijke gevallen provincie en ge meente in het paleis zouden kunnen ont vangen, waarvoor bovendien de toestem ming van de Koningin vereist zal zijn. Zon der hoofdelijke stemming nam de Kamer dit wetsontwerp aan. Dit gebeurde ook met een aantal andere agendapunten. Enige korte beschouwingen over de begroting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie werden door minister Spitzen beantwoord waarna ook dit hoofdstuk er zonder stemming doorging. De behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds bood de heer De Hartog (V.V.D.) gelegenheid een zodanige reorga nisatie van het departement van Verkeer en Waterstaat te bepleiten, dat de kwestie van de inpolderingen er onder blijft, maar dat alle daaruit voortvloeiende landbouwkun dige vraagstukken naar Landbouw zullen overgaan. Deze wens koestert de gehele ge organiseerde landbouw. De heer De Rui ter (C.H.) hoopte, dat minister Spitzen zou kunnen mededelen waar en wanneer met verdere inpoldering van het IJselmeer zal worden voortgegaan. Nadat de heer Ritmeester (V.V.D.) had vastgesteld, dat de administratieve uit gaven, aan de uitvoering der Zuiderzee- steunwet verbonden, met ongeveer een ton de uitkeringen te boven gaan, beval de heer Van der Weyden (K.V.P.) de minister aan, eens wat meer achter zijn ambtgenoot van Financiën aan te zitten hetzelfde had de heer Engelbertink (K.V.P.) gewild wat de hazen in de Noord-Oostpolder be treft. Dit omdat minister Lieftinck met het voornemen rondloopt de pachten in de Wie- ringermeer te verhogen. Evenals andere sprekers critiseerde dr. ir. Vondeling (Arbeid) het feit, dat de Memorie van Ant woord zweeg over nieuwe inpolderingen, maar dat in de kranten was medegedeeld, dat het Zuidelijk deel van het IJselmeer thans voor inpoldering aan de beurt zou komen. Van de wetsontwerpen, die in deze door elf Kamerleden bijgewoonde vergadering werden goedgekeurd, vermelden wij de wij ziging van de grens tussen de gemeenten Zutphen, Gorssel en Warnsveld, de wijzi ging van de Kinderbijslagwet, waardoor de uitkering voor het eerste en tweede kind voorlopig blijft gehandhaafd, bepalingen tot wering en bestrijding van besmettelijke vogelziekten, voorts diverse begrotings wijzigingen, goedkeuringen van verdragen en credietverstrekkingen aan Indonesië. Dinsdag komt de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de orde. Engelse bollenstreek kan ons geen concurrentie aandoen Interessante Engelse reportage over ons bollendistrict Ook Engeland heeft zijn bollenstreek, al is die dan niet zo groot, niet zo bekend en niet zo lucratief als het gebied vlak onder Haarlem. Dat is in de omgeving van het plaatsje Wisbech in het midden van En geland; maar Wisbech weet heel goed, dat het in Hillegom en Lisse en Sassenheim zijn meerder moet erkennen. Nu kort ge leden heeft de heer David Newton, hoofd redacteur van de „Isle of Ely and Wisbech Advertiser", het plaatselijke nieuwsblad een bezoek aan ons land gebracht en vol van nieuwe indrukken is hij naar Wisbech teruggekeerd. Zo vol van indrukken 'zelfs dat hij een drietal artikelen van elk on geveer vijf kolom nodig had om ze volledig vast te leggen. Nergens ter wereld, zo vertelt de schrij ver, zal men een volk vinden, dat de bloe men behalve zo zakelijk ook zo liefderijk behandelt. En waar die bloemen ook zo populair zijn, dat men ze in vrijwel elke kamer van elk huis en ook overal in de steden ziet. Er werd ook nog een foto bij gevoegd van de bloembakken op de leu ning van de Houtbrug. „Want schoonheid is de belangrijke Nederlandse bijdrage aan de wereld op het ogenblik en zij is dat ook al vaak in de geschiedenis geweest, al is de Nederlander soms te veel zakenman om dit te beseffen". Uitgebreid vertelt de „Ad vertiser" over de geschiedenis van onze bollencultuur en over de kweekmethoden zowel in de bollenstreek, als in Aalsmeer en vooral ten aanzien van die methoden constateert hij, dat er met veel meer zorg wordt gewerkt dan in Engeland. Overal waar hij kwam was de schrijver even enthousiast over de bloemenpracht, die hem werd voortgezet. In het laatste van zijn artikelen komt hij dan tot de kardinale vraag: kan Enge land op dit terrein wedijveren met Neder land? Niet zozeer wat betreft de enorme kassen van Aalsmeer, maar speciaal in verband met de bollenhandel. „Het is na tuurlijk een groot voordeel, dat de Neder landse bollenstreek beschikt over een zo bij uitstek voor dit product geschikte fijne- zanderige duingrond, hoewel toch aan de andere de rijke aarde van de omgeving van Wisbech goede omstandigheden oplevert. Doch de belangrijkste voordelen voor de Hollandse productie blijven toch wel de hoge waterstand, de driehonderdjarige traditie op dit terrein (Engeland begon eerst in het begin van deze eeuw) en het feit tenslotte, dat de arbeiders in de bollen streek hier harder wei-ken voor minder geld dan hun Engelse collega's. Bovendien wordt in veel belangrijker mate dan in En geland door de Nederlandse regering voort durende controle op de kwaliteit van het product gehouden.' „De Engelse bollenkwekers zullen nooit zoveel bollen kunnen afleveren als hun Nederlandse collega's en zeker ook niet in zo veel variëteiten en steeds zullen zij van tijd tot tijd hun voorraden in Nederland moeten aanvullen". „En tenslotte", zo stelt de schrijver van deze uiterst sympathieke artikelen vast, „heeft Holland zich honderd procent meer dan wij ingesteld op een grote uitvoer. De enorme reclamecampag nes over de gehele wereld voor Holland gaan maar zelden onvergezeld van prach tige platen van boerinnetjes in nationaal costuum (waar de Hollander om lacht), windmolens en bollenvelden op de achter grond". Waaraan bemerkt ge, ondanks uw veer tigjarige prilheid, en ondanks Uw elasti sche stap, dat ge de veertig zijt gepasseerd? Wel, wat mij betreft Dat ilc die jongen uit mijn klas, die nu professor is gewordeo, èig voorlijk vind. Twee-en-veertig jaar pas. Ik zie 'm nog zó in zijn blauwe bloesje. En nü al professor. Dat ik die jongen uit mijn klas, die nu minister is, gewoon belachelijk vind. Stel je voor.... dat Kareltjedat zo'n moeite met z'n Franse thema's had altijd. dat jongetje.... want latewenou éérlijk wezen, nie waar?excellentie!Ka reltje excellentie!Kóm nou.... Dat ik die jonge vrouw, gisteren bij de Gerritsens, die iedereen zo knap vond, en al die mannen maar attenties aan haar bewijzen, en allemaal leuk en gevat tegen haar zijn, en iedereen maar om haar heen zwermen.dat was die Marietje Klaas- sen bij mij uit de straatze zat altijd te blèren in de kinderwagenen later met twee sprietige vlechtjes.... en puk keltjes.... en afzakkende kousen., nou.... jonge vrouw.... Ze is toch óók allaa's kijkeop z'n minst zes-en- dertig Dat ik die studenten in dat café in Am sterdam, met misschien één borrel op, zo door-en-door flauw en kinderachtig vond. Met dat luide praten. En dat uitbrallen van enormiteiten, alleen maar om de burgers te épateren en uit hun tent te lokken; al léén maar om de aandacht op zich zelf te trekken. Wat een kinderen nog. Nee, dan wij in onze studententijd. Dat ik Woensdag op dat gezellige avondje, toen iemand voorstelde nog even de stad in te gaan om ergens te gaan dan sen, zei dat ik graag mee zou gaan en dol op dansen ben, maar dat ik morgen zo vroeg op moest en dat ik dat doodjammer vond, maar dat ik heusEn hoe heerlijk het was eindelijk om half elf in mijn lekkere bed te liggen. Dat dat meisje in de tram tegen me lachte en dat ik dacht: wat een wicht om tegen een onbekende meneer zo maar bru taalweg midden in een volle tram te lachen. Slechte opvoeding die die kinderen tegenwoordig krijgen. Dat ik tegen de kellner zeg: „ach nee. al die grote diners.... geeft u mij maar een halve uitsmijter ros". Dat, ik op mijn lijn ga letten. Dat ik die jeugd van tegenwoordig.... Dat ik die boeken van tegenwoordig.... Dat ik die films van tegenwoordig.... Jawel, het leven begint met veertig jaar. En waarom staat die kwajongen van dertig niet op voor die dame in de tram? ELIAS. Passagierslijst l „Zuiderkruis" en „Ko-ta Inten" Op onze kantoren ligt van Maandag af ter inzage de gecombineerde passagiers- i lijst van de troepentransportschepen „Zuiderkruis" en „Kota Inten", die met militairen onderweg naar Nederland zijn. De „Zuiderkruis" ivordt op 19 j December en de „Kota Inten" op 24 December in Rotterdam verwacht. Activiteit. Pamell Thomas de gewezen voorzitter van de congres-commissie tegen on-Amerikaanse activiteit is ver oordeeld tot zes maanden brommen en 10.000 dollar boete, omdat hij zo on Amerikaans was geweest de staat te be nadelen door het opgeven van fictieve namen op de loonlijst der commissie. Diamant op de bon. Hatton Garden, het Londense diamant-centrum, is begonnen met de rantsoenering van ruwe dia mant. Sinds de devaluatie wil iedereen namelijk van deze stenen hebben en de bestellingen zijn zo groot, dat men er slechts een fractie van kan leveren. Koerswijziging. Vier van de passagiers van een Roemeens vliegtuig hebben gisteren hun piloot gedwongen van koers te ver anderen en in Joegoslavië te landen. Een lid van de Roemeense militia, dat ook aan boord was, wilde nog roet in het eten gooien, maar werd na een korte worsteling door het hoofd geschoten. Inplaats van in Boekarest landde het toestel nu met zijn vijftien passagiers in Belgrado. Amnestie. Het Spaanse kabinet heeft gis teravond amnestie afgekondigd voor „politieke en andere misdadigers", ter gelegenheid van het komende heilige jaar. Zij die tot minder dan twee jaar veroordeeld waren, zullen op vrije voe ten worden gesteld. Zij die van twee tot twintig jaar kregen, krijgen 25 kor ting. Overleden. Duncan Stewart, de gouverneur van Serawak (Brits Noord-Borneo) die vorige week door een extremist in de maag werd gestoken, is vandaag aan de gevolgen van zijn verwonding in Sin gapore overleden. Toppunt. De Franz Josephspitz, de hoogste bergtop van Tsjechoslowakije in het Tatra-gebergte, wordt herdoopt in Jo seph Stalin-spitz. Het wordt koud. In Frankrijk is de eerste sneeuw gevallen. Het was het plaatsje Alencon dat de eerste vlokken te zien kreeg. Ook in Groot-Brittannië heeft het op verschillende plaatsen gesneeuwd. De schuwen. In Parijs werd gisteren de „Club der Schuwen" geopend. Er was een overweldigende belangstelling van fotografen en verslaggevers voor dit evenement, met het gevolg dat bijna alle gasten de benen namen. Zij die bleven zullen nu wel wegens gebrek aan bescheidenheid geroyeerd worden. Stille nacht. De Engelse bond van musici heeft in 50 steden voor Kerstavond een staking afgekondigd uit protest tegen de weigering der werkgevers om met de bond de lonen te bespreken,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2