Stallingklanten... De glans ligt er op Predikbeurten Fris - Keiler Macdonald GROENTJE De man Zaterdag 10 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Het Groothertogdom Luxemburg Voor de afdeling Kennemerland van het Comité van Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking hield de heer F. C. Ker, gedelegeerde van het Office Luxem- bourgeoise de Tourisme gisteravond een lezing over zijn land, dat als de „baby partner" van de Beneluxgroep stellig meer bekendheid verdient dan het tot nog toe genoot. Na te zijn ingeleid door burge meester mr. P. O. F. M. Cremers, voorzit ter van genoemd afdelingscomité, gaf de spreker eerst een overzicht van Luxem burgs bijna duizendjarige historie. Hij ging daarbij uitvoerig in op de banden met Nederland, die in den beginne - tij dens Koning Groothertog Willem I - wat de Luxemburgers betreft, van niet al te prettige aard waren. Wat Willem I in het land aan sympathie inboette (o.a. door zijn verbod van Frans en Duits als voertalen) vergoedde Willem II echter ruimschoots; diens bewind en grondwetgeving legden in feite de grondslag voor Luxemburgs hui dige status en welvaart. Het hedendaagse Luxemburg is een zeer democratisch land: de eenheid van taal (geen Duits dialect, zoals velen denken), van godsdienst (97 procent R.K.) en van onderwijs (geen bi- zondere scholen) werken dit in de hand en vormen de grondslag voor de afwezig heid van „klassegeest" en de intieme sfeer die iedere vreemdeling treffen. De Luxemburger zelf is een individualist in het quadraat en meestal behept met een enorme dosis scepticisme. In het kankeren op en critiseren van de overheden slaat hij zelfs de Nederlander stellig met stukken, maar dat is veelal pose, want aan zijn liefde voor land, vorst en volk behoeft nie mand te twijfelen. Dat is trouwens wel duidelijk gebleken in de jongste oorlog, toen het Groothertogdom het zwaarder te verduren had dan de meeste andere be zette landen in West-Europa. De nazi's hebben namelijk gedaan wat zij konden om Luxemburg bij Duitsland in te lijven; „Gauleiter" Simon stelde zelfs de dood straf op sabotage van de annexatie pogingen en alle ambtenaren moesten lid van de „Volksdeutse Bewegung" wor den. Tot dan toe was het verzet goeddeels lijdelijk geweest, maar toen in Augustus 1942 alle Luxemburgers tot dienstneming in de Duitse Wehrmacht verplicht wer den kwam het tot een openlijke revolte met een algemene staking van acht dagen en met optochten waarin spotprenten op Hitier en consorten werden meegedragen. De opstand werd in bloed gesmoord en met tientallen doodvonnissen „gewroken", maar het plan werd vervangen door een ander, waarbij de wapendienst door de portaties van Luxemburgers werd ver vangen. Ook met de strooppot hebben de nazi's getracht, de bevolking van het land voor hun „idealen" te winnen, maar de Luxem burgers bleven ook daarvoor immuun en behielden bij al hun ellende zelfs hun ge voel voor humor. De N.S.D.A.P. heette in het Luxem burgs „Nous sommes des Allemands pro- visoires" en de „Heim ins Reich"-leuzen werden beantwoord met ..Nehmen Sie denn bitte den nachsten Zug zurück!". Spreker, weidde hierna nog breedvoerig uit over Luxemburgs betekenis als Bene- lux-partner en over zijn vele aantrekke lijkheden als vacantie-oord. hetgeen hij niet een collectie fraaie lichtbeelden il lustreerde. Zijn gehoor, waaronder wij behalve de burgemeester ook wethouder D. J. A. Geluk opmerkten, beloonde hem na af loop met een hartelijk applaus voor zijn interessante en geestige causerie. 'Veilingen Uitslag van de veiling in het Notarishuis te Haarlem: Hartenlustlaan 18 Bloemendaal f 30.100. Th. M. Romijn c.s. Bl'daalseweg 63 Bloemen daal f 15.800.A. J. Overakker c.s. Pleiaden- eiraat 150, Haarlem f 7200.J. H. Stoel oq. Goltzïusstraat 1! Haarlem f 4975.S. P. Hee remans. Valkenburgerlaan 17 Heemstede f 18200.P. de Wreede qq. Camplaan 8 en 10 Heemstede f 16350.G. J. Smit qq. Camp laan 12 Heemstede niet geveild. Vergierdeweg 67 Haarlem opgehouden f 4950.Vergierde- weg 69 Haarlem f 4950.L. J. Nelis qq. Ver gierdeweg 71 Haarlem f 4925,L. J. Nelis. Vergierdeweg 73, Haarlem. Opgehouden f 4800.Ooievaarstraat 24 en 26 Haarlem f 7740.— P. H. v. d. Bos Jr. qq. Dr. Leyds- straat 99 Haarlem f 3070.J. Vink. Leegh- waterstraat 16, Haarlem f 8375.N.N. Spie gelstraat 11 zw. en rd. Haarlem f 2125.— J. B. A. Vink. Ged. Oude Gracht 146 Haarlem f 13000.S. Visser. Twijnderslaan 40, Haar lem f 9400.A. J. A. Arons c.s. Orionweg 118 Haarlem f 9325.— Mevr. J. M. v. Molen— Deeld- Papentorenvest 52, Haarlem f 3175. N.N. Adr. Loosjesstraat 52, Haarlem f 3500. Th. Bijman c.s. Bnnka-straat 12, Haarlem. Op gehouden f 3700.—. Mr. A. S. van Nierop onderscheiden Naar wij vernemen is de heer mr. A. S. van Nierop te Overveen, directeur der Hy potheekbank voor Nederland ter gelegen heid van het zestig-jarig bestaan der bank benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. ZWEEDS RESTAURANT „BOLWERK" KENNEMERPLEIN 5, HAARLEM Beide Kerstdagen serveren wij ons originele Zweedse Kerstdiner Tijdig reservering gewenst. - Muziek Tel. 16840 (Adv.) als U Uw meubelen wrijft met LINCOL MEUBELWAS. Vraagt Uw leverancier. „Ninotchka" (Rembrandt). Wie zich deze week in een bioscoop kostelijk wil amuseren, hoeft niet te aarzelen met naar Rembrandt te gaan. Het is nu precies tien jaar geleden dat Lubitsch' „Ninotchka" voor het eerst in Haarlem draaide, maar noch Greta Garbo, noch Melvyn Douglas, noch Ernst Lubitsch verouderde in die tien jaar en de comedie, die zij ons voorzetten sprankelt. En doet dat op een manier, waar Joe Brown en George Formby en Laurel en Hardy op hun tenen staand niet aan kunnen tippen. Volkomen nieuw is nog en weer het ver haal van de Sovjet-Russische afgezanten, die tijdens een zakelijke missie in Parijs gegrepen worden door de sfeer van de „ka pitalistische maatschappij". Garbo, die hen als een zeer principiële partij-aanhangster achterna wordt gestuurd valt, evenals haar drie voorgangers, binnen zeer korte tijd voor de overredende charme van Melvyn Douglas. En het verhaal rolt in al zijn ge noeglijke humor voort. Geen moment zal de toeschouwer zich gedurende deze film vervelen. Want zij is gemaakt onder leiding van de meester op dit gebied: Ernst Lu bitsch, een naam, die bij filmkenners vele herinneringen aan andere verdienstelijke films opwekt. E. P. „Gij zult niet stelen" (City). Het is niet de eerste keer dat de Italianen met succes een film hebben gemaakt over de sociale problemen waarmee hun land na de oorlog te kampen heeft en al willen wij niet beweren, dat deze rolprent die het stichten van een jongensstad tot onderwerp heeft, op één niveau kan worden gesteld met topproducten als Sciuscia en Fietsen dieven, woorden van lof kunnen er gerust op overschieten. Dit geldt te meer wanneer men haar vergelijkt met de voor-oorlogse Amerikaanse film Jongensstad, waardoor zii het wordt eerlijk toegegeven is geïnspireerd, maar die zij tevens verre over treft.' Technisch is deze film van dezelfde perfectie als de andere Italiaanse producten door de noodgedwongen eenvoud van mid delen dat waren. Men moest wel in de stra ten filmen en men moest wel de schoffies gebruiken, die die straten stofferen en men heeft daarbij benijdenswaardig echte en reële effecten bereikt. Iets anders is of dit gegeven, dat immers tot taak heeft men sen enthousiast te maken voor dit goede doel, hier en daar niet een zeker gedwon gen verloop heeft en daardoor aan over- tuigingswaarde heeft ingeboet tegenover films als bovengenoemd, die slechts de sociale nood toonden, zonder daarbij een oplossing, laat staan een gelukkig pinde, te willen of te durven produceren. Dit alles doet echter aan de verdiensten van deze film weinig af. De pater en zijn dertig jon gens. die als levensmotto slechts „stelen kenden, maar die in deze jongensstad tot de gemeenschap konden worden terugge bracht, zïin overtuigend en met veel men selijk gevoel voor humor weergegeven en deze film is een welkome verfrissing tussen het massaal geproduceerde suikergoed van overzee. W. L. B. „De Geveltoerist" (Frans Hals). De titel van deze filmklucht wekt niet ten onrechte herinneringen óp aan het bijna legendarische lachsucces van Harold Lloyd. Eddie Bracken toont zich als kleptomanisch evenwichtskunstenaar langs de regenpijpen en op de dakgoten, die de wonderlijke we gen vormen tot de door hem begeerde .ion&| vrouw, een waardig opvolger van deze held uit de glorietijd van de stomme film. Vero nica Lake is een lieftallige partner in deze aaneenschakeling van dwaasheden, die. naar wii veronderstellen, deze week heel heel slimme oogjes onder zyn goedaardige wenkbrauwen, die eerst nog moet leren hoe hij met een revolver dient om te springen, doch die tenslotte, met hulp van het toeval als de nood ten hoogste is gestegen, de mis- dadigersbende onschadelijk maakt. De film is zeker niet van gisteren of vandaag, maar toch wel onderhoudend. Ten tweede ver toont men deze week een rolprent met het zoveelste avontuur van Hopalong Cassidy, de titelheld uit de populaire romans van het Wilde Westen door Clarence E. Mui ford, gespeeld door William Boyd, de man met de innemende glimlach, die hij van de laatste presidenten der Verenigde Staten heeft afgekeken. Het gaat om een oude ge schiedenis, die altijd nieuw schijnt te blij ven: een vete op leven en dood tussen twee veeboeren. Pistoolgevechten en dynamiet- explosies brengen de oplossing van de moei lijkheden als overleg en goede woorden falen. Er scharrelt een kostelijk type van een hardleerse veteraan met een woeste stoppelbaard over het witte doek. D. K. ..De Zwarte Pijl" (Cinema Palace). 'Deze stoere film, die een episode uit de ridderlijke tijd van de 14e eeuw aangrijpt en de grijze sluier van het verleden heeft opgetild, waaronder de avontuurlijke bele venissen der Engelse Lancasters, Yorks en andere machtsveroveraars verstard lagen, kan geen aanspraak maken op geschiedkun dige overtuigingskracht.Het gehele schouw spel heeft iets van een comedie en zelfs de apotheose, een verbittrede strijd tot de dood toe tussen twee mannen-in-blik te paard, mist de dramatische kracht die nodig was om de eind-indruk te redden. Er wordt overigens wel met doodsver achting tewerkgegaan in deze film en het ontstellende resultaat daarvan is. dat vele toeschouwers op zekere momenten in lachen uitbarsten om de humoristische wijze waar op een mens om hals wordt gebracht. Het feit dat men echter in geen enkel opzicht wordt meegesleept door de avontuurlijke en opwindende evenementen vormt een tegen wicht voor de rauwe opvattingen. Het voorprogramma is van hoger peil dan de zwarte pijl. Twee geestige kleuren- filmpjes, waarbij de humor van het ge tekende boven die van het poppenfilmpje uitkomt, vormen hiervan de hoofdschotel. J. L. hebben altijd een streepje voor! Ons perso neel is altijd tot Uw dienst indien U Uw wagen stalt bij Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 10570 TELEF. 12403 (Adv.) Geschenken aan het Frans Halsmuseum Aan de gemeente Haarlem zijn, ter plaat sing in het Frans Halsmuseum geschonken; Een collectie blauw porcelein door Jonk- vrouwe A. L. Willink van Bennebroek; 24 honkballen, aangeboden door de Ned- Honkbalbond; 10 vlaggemasten met vlaggen en wimpels, voor Nationale Feesten. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRotterdam pass. 10 Dec. St. Pauls Rock; Grooie Beer 10 Dec. van Amsterdam te Batavia; Moajokerto 11 Dec. wat lieden een plezierige avond zal be- i Hoek van Holland verwacht van Aalborg; zorgen. J. H. B. Rempang, AmsterdamMakassar 9 Dec. van „Met voorbedachten rade^tLuxori-- Port Swettenham; Tjibadak 9 Dec. van Sin- gapore n. Hongkong. Waterman, Rotterdam Ho1 1 v wood zich had willen onthouden van ziin onbedwingbare hartstocht tot stroomlijnen en „glamoriseren" dan was dit een uitstekende detectivefilm geworden- die de vergelijking met de beste Engelse rolprenten in dit genre met glans had kun nen doorstaan. De intrigue het verhaal van een jonge vrouw die met haar minnaar een geraffineerd plan beraamt- om haar echtgenoot te vermoorden (meer kunnen wij terwille van de spanning niet verraden) boeit door logische opbouw en intelligente uitwerking, maar helaas wordt dat alles te sterk verwaterd met grote doses spectacu laire hevigheden, valse romantiek en over dadige aankleding, om geheel te kunnen overtuigen. Alleen Brian Donlevy als de bedrogen echtgenoot en de sympathieke politie-luitenant worden werkelijke mensen „van vlees en bloed", de rest van de bezet ting inclusief het tweetal vrouwelijke hoofdrollen, blijft in hoofdzaak levenloze decoratie, die er vrijwel nergens in slaagt door de dikke lagen glansverf van het „gla- mor-department" heen te breken. H. C. „Vermisten" (S p a a r n e). Deze sen sationele detective-film handelt over de ontvoering van twintig gefortuneerde jon gedames, doch begint pas als de negentien de aan de beurt komt. Deze is echter mooi genoeg om het gemis van de andere te vergoeden. M.*n ziet een zeer merkwaardige speurder aan het werk, mister Reeder ge heten, een klein oud heertje met een paar Batavia 9 Dec. van Suez. ZONDAG 11 DECEMBER 1949. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. E. Pot Nieuwe Kerk 10: Ds. E. Pot. H. Avondmaal. Noorderkerk 10,30: Ds_ W. J. van Elden. Oosterkerk 10: Ds. G. J. Waardenburg 7: Ds. J, W. van Nieuwen- huijzen, Heemstede. Bakenesserkerlt 9.30: Dhr.F. H. Geursen. Kinderkerk 10.45: Ds. D. Kuilman. Leiden, Jeugddienst. 7: Prof. Dr. E. L. Smelik, A'dam (Besloten dienst uit gaande van de Kerkeraadscomm. Bijz Ker- kewerk). Kapel Sarepta 9.30: Mr. J. H. Eke- ring, Kinderkerk. 10.45: Ds. J Bronsgeest. Diaconessenhuis 4.30: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdka- pel. Oost, 10: Dhr J. P. van Eysden Ver. van Vrijzinnig 'Hervormden. Jacobstr. 6. 10.30: Dr. J. de Graaf, Church of England: Sunday, Dec. llth. 3 p. m. at the Oud-Ka tholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evensong, Rev. R. O. Taslcer. Eglise Wallonne, Begijn hof 3G_ Dimanche, 11 Décembre a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur H. Bouvier. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbij eenkomst o.l.v. Theo Dikkes. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J Kits. Doorn. Vrije Evangelische Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Dhr. P. Bolink, van Utrecht. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Lutherse Ge meente, Witte Herenstr 10.30: Ds. Mr. D. G. Hoevers, van 's Gravenhage. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. 6: Radio- Zangdienst Ds. Leendertz. 10.30: Jeugddienst 12-15 j. Peüzelaarsteeg. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. J. F, van Royen. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Onbe kend. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boéyinga 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk -10: Ds L. Hoorweg Jr. 5: Onbekend. Geref. Kerk. Begijnhofkapel 10 en 5.15: Ds. A. Bos, H.Av. Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47 Dins dag 7.30: Ds. J. A. Smink. Oud-Geref. Ge meente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dyk. van den Haag. Christ. Geref. Kerk. Raaks 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34. 9: Ds. J. Wee- nink, 4.30: Doopdienst in het Sportfondsen- bad met medewerking van het zangkoor. 6: Ds. J. Weenink, H. Avondmaal. Leger des Heils, Schagchelstraat 26 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtmeeting Ged. Oude j Gracht. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Ma joor en Mevrouw Bosveld. Stads-Evangeli- satie, Lange Herenstraat 6. 10: P. Wester. 7.30: J. F. Snoeks. Woensdag 8: Kerstver haal met lichtbeelden. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen. Jansstraat So. 10: Samenkomst (Broodbre- ken). Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Pinkstergemeente, Nw. Kruis straat 14. 10 en 7.30: Samenkomst Donder dag 7.45: Samenkomst. Gemeente dés Heeren Lange Molenstraat 22, 10 en 5: Samenkomst. De Christengemeenschap, Jansstraat 83 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Men- senwijdingsdienst. Gem. Gods, Jansstraat 85. 10: J. Hage. Gemeente van Christus, Jansstr. 85 (zaal 4) 10.15: Preek en Avondmaal. 7: Sa menkomst. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 6: Volle Evangelie prediking. Kruisleger, Jansstraat 85. 10: Hei- ligingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst. Dinsdag 8: Openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia", Jansstr. 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. H. ter Steege, Amsterdam. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. E. Saraber, van Zandvoort. Jeugddienst. 7: Dr. M. v. d. Voet, Bijzondere dienst. Immanuelkerk'. 10: Dr. M. v.' d. Voet Ver. Doopsgez. Gemeente, Berkenstr 10. 9.15: Jeugddienst 12-15 jaar. Evang. Luth. Gemeente, geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Geref. Kerk, Noord- Sehoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Chr. Geref. Kerk, Flo- resstraat. 10 en 5.30: Ds. J C. Maris HEEMSTEDE Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein 10: Ds. v, Nieuwenhuij- JANSWEG 42 Electriciteit op elk gebied Centrale Verwarming en Oliestook Sanitair en loodgieterswerken (Adv.) Zoekt U een bootte om te vissen? zen. 7: Ds. Henkels. Kapel Nw. Vredenhof 10.30: Ds. Oskamp." 7: Ds. Bartlema. Aula Chr. Lyceum (ingang v. Merlenstr.) 10.45: Ds. Bartlema. Jeugdkapei. Jeugdhuis Dreef 10: Dienst. Prinsessekade 3 10.30: Dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. A. C. Fetter. Rem.. Den Haag. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds Dondorp. 5: Dr. Richel. Koediefslaan 10: Ds. J. Overduin. Amster dam. 5: Ds. Dondorp. Camplaan 10: Dr. Richel. 5: Ds. J Overduin. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel 10.30: Ds. P. J. Mackaay. Religieuze Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds, W. Muilwijk, Remonstr. pred. te Hilversum. BENNEBROEK. Ned. Herv, Kerk. 10: Ds. S. H. J. Voors, Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. Ch. de Beus. 9: Jeugdkapei, 12 j. e. a. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool. 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. H. W. Meihuizen. Dg. Den Haag. Geref. Kerk S, 10.30 en 3.30: Dr J. L. Koole. Vrye Katho lieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Woensdag 8: Zangrepetitie. Soefi-Beweging, Bloemendaalseweg 141. Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 7.45: Zondagavondstilte voor Pro testant-O ver veen, voorafgegaan door Zang- dienst, aanvangende 7.15 uur i. d. kerk a. d. Ramplaan. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. H. Doop. „De Toorts". 10: Ds. A. Noorman.' Zaandam. Ned. Herv. Kapel. 5: Dhr. H. W. Hofmeester, Hilversum. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Vreemde mode Er schijnt zich in deze stad een mode te ontwikkelen om met uitgestoken richting aanwijzer dertien zijstraten in rechte lijn voorbij te rijden. Wij moesten dit reeds in de loop van deze week vermelden; het is nu weer gebeurd. Een 35-jarige Haar lemse chauffeur, die beter kan weten, reed van de Jan Gijzenbrug tot het Kennemer- plein met de linker richtingsaanwijzer uit. Toen ging hij nog niet lings af en vond de politie het hoog tijd hem een klein papiertje met oproep tot verschijning voor de kan tonrechter te verstrekken. Het Georganiseerd Overleg B. en W. zijn tegen toelating van de Bond van Ned. Over heidspersoneel In de raadsvergadering van 16 Nov. is in handen van B. en W. gesteld om prae- advies een verzoek van de Bond van Ne derlands Overheidspersoneel, afd. Haar lem, om te worden opgenomen in de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg. Bij bedoeld verzoek is tevens overge legd een verklaring ondertekend door 154 ambtenaren van het Gemeentelijk Ener giebedrijf, ter ondersteuning van het door voornoemde Bond gevraagde. Die verkla ring draagt, naast de handtekeningen van leden van die Bond, tevens die van leden van andere organisaties. Het komt B. en W. voor, dat niet ieder van de laatstbedoel- den duidelijk voor ogen heeft gestaan wat hij ondertekende. Afgezien daarvan kan aan het verzoek niet worden voldaan, omdat de Bond van Nederlands Overheidspersoneel geen rechts persoonlijkheid bezit, een voorwaarde welk in art. 174, (2), van het Ambtenaren reglement 1934 voor toelating tot het Ge organiseerd Overleg is gesteld. B. en W. stellen de raad daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Heemstede Plaats een Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de verantwoording op 7 December 1949 nog de volgende bijdragen ontvangen: J. J. B. f 5.—; W. J. v. W. f 25.—; Domineer- club f 10.A. V. f 5.Mevr. v. d. W.v. A. f 9.50; W. S. f 10.—; Ir. A. G. v. H. f 10.—; Bridgeclub „Hector Waakt" f 5.—; W. H. T. M. S, f 2.50; Mevr. L. T.—S. f 20.—; Totres Gewin f 10.Mariandl f 1.50; G. A. f 10.—; Mevr. T. B.—R. f 10.—; W. A. v. G. f 2.50; C. W. G. v. d. V. f 2.50; W. G. f 5.—: Mevr. J. L. P. H. H. v. Z. f 2.50; Mevr. M. v. d. H.—O. f 5.—; J. H. L. f 2.—; J. P. J. f 25.—; J. H. M. f 10.—; A. A. M. f 5.—; G. v, N. f 2.50; J. H. O. f 2.50; fa. W. O. f 50.—; G. R. f 10.—; G. H. R. f 10.—; R. A. A. W. S. f 5.—; Z. G. S. f 5.—; H. M. S. f 10.—; J. G. W. f 5.—; A. v. W. f 5.—; Ir. I. W. f 25.— en P. v. W. f 50.— tezamen f 376.In totaal ontvangen f 1360.40. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9. tel. 28103: dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8. tel. 26035 en dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp laan 17. Geopende apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Qïïort en Bondig BINNENLAND Het aantal rekeningen bij de Post. chèque- en Girodienst bedroeg einde Novem- ber 515.687 tegen 514.253 einde October. De omzet in November bedroeg f4.978.225.491 tegen £4.575.394.211 in October. Het totaal tegoed der rekeningshouders bedroeg eind November f 1.066.484.205 tegen f 1.119.885.977. eind October. Een Nederlandse Missie is ingesteld bij de geallieerde Hoge Commissie voor Duits land te Bonn. Als hoofd van de missie is be noemd de vice-admiraal J. M. de Booy, die zijn functie zal uitoefenen naast die als hoofd der Nederlandse Militaire Missie bij de Geallieerde Bestuursraad in Duitsland te Berlijn. Het consulaat der Nederlanden te Istanbul is verheven tot een consulaat-gene raal. De heer D. J. E. Graaf de Hochepied is benoemd tot consul-generaal der Neder landen aldaar. De heer D. Verhaar, directeur van de Koninklijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huidekoper N.V. te Groningen, zal wegens zijn leeftijd uit de directie treden. In een op Dinsdag 20 December in Haarlem te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld ae heer G. Kalff Azn. tot directeur te benoemen. Hoewel door de beslissing in de Tweede Kamer een voor de beurs sinds lang bestaan de factor van onzekerheid is weggenomen waren de koersveranderingen Vrijdag gering en had de beurs een onbelangwekkend ver loop. Men vraagt zich thans af hoe de toe stand in Indonesië zich onder de nieuwe omstandigheden zal ontwikkelen. De heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, heeft Vrijdag de jaarlijkse tentoonstelling van Ornithophilia in de Jaarbeurshallen te Utrecht geopend. Tot de eerste bezoekers be hoorden leerlingen van de school van Kees Boeke, onder wie ook Prinses Margriet. HAARLEM EN OMGEVING In Aerdenhout is een doos met een leren maatcorset gevonden, dat vermoedelijk be stemd is voor iemand met een heupafwij king. De eigenaar kan zich vervoegen aan het bureau van politie te Overveen. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen klassieke letteren mej. A. H. Tim merman te Haarlem en voor het candidaats- examen sociale aardrijkskunde de heer J. W. de Vogel te Haarlem. Voor de Kennemer Kring van de Amers- foortse school voor Wijsbegeerte zal dr. P. Th. Hugenholtz morgenmiddag in Brinkmann een lezing houden over „Normen en idealen". De Geneeskundige Dienst heeft sedert 1943 de percelen Rijksstraatweg 250 A en Jan Gijzenkade 254 in huur. B. en W. stellen aan de raad voor deze huur te verlengen tot 31 Januari 1950. Nu er montage-woningen aan de Mui- derslotweg gebouwd worden, is het nodig een deel van de Geusevesperstraat aan te leggen. De kosten worden geschat op £37.700. B. en i W. van Haarlem vragen dit crediet aan de raad. Ter voorziening in de vacature van mr. C. Briët als curator van het Coornhert- en het Lorentzlyceum worden aanbevolen: 1. mr. E. H. F. W. van Schaek Mathon te Aer denhout en 2. mr. dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. De Volkscredietbank voor Haarlem en omgeving moet haar personeel uitbreiden. Daarvoor is het nodig in het gebouw van de Bank van Lening in de KI. Houtstraat te Haarlem enige verbouwingen uit te voeren. De kosten daarvan worden geraamd op f 19.750. B. en W. vragen aan de raad dit geld beschikbaar te stellen. Op het vroegere raadhuis van Schoten, thans politiebureau, willen B. en W. een bliksembeveiligingsinstallatie laten aanhren-. gen. De kosten zijn op f 1100 geraamd. Enige eigenaren van gronden aan de Zijlweg hebben kosteloos grond aangeboden om de trottoirs te verbreden. Voor het ma ken van nieuwe afscheidingen zal evenwel een bedrag van f4125 nodig zijn. B. en W. vragen aan de raad dit crediet te verlenen. Voor de Haarlemse Weer- en Sterren kundige kring zal Vrijdagavond 16 December in het R.K. Lyceum aan de Zijlweg spreken prof. dr. N. G. J. Minnaert, directeur van de Sterrenwacht te Utrecht, over „De chemische samenstelling van het heelal". Te Groningen is Vrijdagmiddag plotse ling op 44-jarige leeftijd overleden ds. L. de Haan, predikant der Baptiste-gemeente aldaar, voordien te Haarlem. Ds. De Haan was voorzitter van de Unie van Baptiste gemeenten in Nederland. Aan de Amsterdamse universiteit pro moveerde tot doctor in de letteren en wijs begeerte, op proefschrift „Dajakpriesters, een bijdrage tot de religie der Dajaks", de heer J. Hoek, leraar aan het R.K. Triniteitslyceum te Overveen. Bij de Ned. Herv. Gem. van Nieuw- Vennep-Abhenes is beroepen ds. H. v. d. Giesen te Tricht. De heer C. Versloot te Haarlem is be noemd tot onderwijzer aan de Oosterpark school te Amsterdam. De gemeente Haarlem heeft voor de aanplakzuilen en -borden een overeenkomst met de N.V. Publex te Amsterdam. Die loopt 31 December af. B. en W. stellen aan de raad voor op de oude voorwaardén de pacht 5 jaar te verlengen. Voor uitbreiding van de noodverlich ting in de Stadsschouwburg en het Concert gebouw vragen B. en W. aan de raad een crediet van f1975. De musicoloog Bernard IJzerdraat is vandaag per vliegtuig naar Indonesië ver trokken waar hij, in opdracht van de Stich ting voor Culturele Samenwerking, gedu rende een half jaar studie zal maken van de beoefening van dans en muziek in alle delen van de archipel. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 38) Ze herinnerde zich niet precies, naar aanleiding waarvan ze dit met een boos stemmetje gezegd had, maar het klonk haar opnieuw duidelijk in de oren. Hij begon over meneer Davies en zei: „De oude Davies herkende me onmiddel lijk, daarvan ben ik overtuigd. Hij botste tegen me aan, kreeg er bijna een flauwte van en vroeg me, wie ik was". „En jij antwoordde: William Smith, van Tattlecombe's Speelgoedmagazijn, in El- lery Street. Eerst dacht hij, dat je een geest was, maar daarna rende hij de eer ste de beste telefooncel binnen om mij op de hoogte te stellen". „Belde hij jou op?" „Daardoor kwam ik alles te weten", be kende ze hem en verborg haar gezichtje tegen zijn schouder. Hij kuste haar teder en enige ogenblik ken later kwamen ze terug op juffrouw Jones. „Weet je", zei Katherine, „het was wel vreemd, dat ze zo'n late afspraak met je maakte. Je ondertekende, naar je me ver- telde, je brief met „William Smith" en de gedachte liet me niet los, dat ze je hand schrift in de ondertekening „William" herkend had. Ze was er misschien niet helemaal zeker van, maar mogelijk was er een vermoeden in haar gerezen, waar door het haar nuttig leek een dergelijke late afspraak met je te maken, als iedereen practisch naar huis zou zijn. Het kantoor sluit normaal om half zes. Meneer Davies blijft meestal nog wat rondhangen en op die avond kwam hij zelfs nog even terug, omdat hij iets vergeten had. De arme man!" „Hoezo, arme man?" „Hij is dood, William". „Wat „Hij kreeg een ongeluk op straat op de zevende December. „De zevende December...." herhaalde William. „De dag, nadat hij jou gezien had". „De dag, nadat hij mij herkend had". „Ja." Ze zwegen beiden. Dan vroeg William: „Had hij mij wérkelijk herkend?" „Ja, hij belde mij onmiddellijk op en zei: Ik heb meneer William gezien". „Geloof je, dat hij dat ook aan iemand anders meegedeeld heeft?" „Ik weet 't niet. Hij ging de volgende dag gewoon naar kantoor en 's avonds naar huis. Op weg naar huis is hij bij een druk kruispunt neergeslagen en naar een ziekenhuis vervoerd. Hij is niet weer bij kennis gekomen. Ik wist er niets van tot voor tien dagen geleden. Bunny vertelde 't mij. Het was die dag, dat ik 's middags wat later op de zaak kwam. Ik lunchte toen in de stad met Cyril, Brett en Bunny. Er was enige stagnatie geweest in de be taling van mijn uitkeringen en Bunny was naar de stad gekomen om hierover met de heren te praten. Bunny en ik gingen samen in een taxi terug, en hij vertelde me, dat ik me geen zorgen over het geld behoefde te maken, dat ik voortaan weer regelmatig uitbetaald zou krijgen, en dat ik hem on middellijk op de hoogte moest stellen, als dat niet gebeurde. Cyril en Brett hadden laten doorschemeren, dat de oude Davies niet meer honderd procent was geweest de laatste tijd en nogal eens fouten had gemaakt. William, begrijp je, dat ik hun dat nooit vergeven kan?" „Katherine, wat bedoel je?" „Ze beweerden, dat hij zijn werk niet meer aan kon en dat hij in de boeken had zitten knoeien. Bunny vertelde me dat. En hij vertelde me ook, dat meneer Davies dood was. Tot op dat moment wist ik daar niets van. Toen ik in mijn flat terug was, belde ik dadelijk juffrouw Jones op. Ze lichtte me in over het ongeluk van meneer Davies, en toen ik erop bleef aan dringen, noemde ze me de datum. Het ge beurde de zevende December". Opnieuw heerste er stilzwijgen. Na een ogenblik zei William: „Davies kwam die dag dus wel gewoon op kantoor?" „Ja." „Vei'onderstel, dat hijbegon hij, maar maakte zijn zin niet af. Katherine antwoordde hem, alsof hij dit wél gedaan had: „Ik weet 't niet. Ik schreef hem om hem te zeggen er vooral met niemand over te spreken, dat hij jou gezien had. Mijn brief kan niet voor de avond bij hem aangekomen zijn, maar hij is niet meer thuis terug geweestHij ging die zevende December normaal naar kantoor. Misschien heeft hij er uit zich zelf wel met niemand over gesproken. Ze hield op en na enige ogenblikken voeg de ze er aan toe.„Maar er bestaat ook de mogelijkheid, dat hij er wél over sprak. HOOFDSTUK XXVIII. Op de Zaterdagmiddag, dat William en Katherine naar Ledstow reden, dronk Abby Salt thee bij meneer Tattlecombe. Hij had half en half verwacht, dat ze niet zou komen, en voelde zich in de stemming om zich daarover op te winden. Ook al lag Emily Salt met influenza te bed, dit mocht voor haar, naar zijn mening, geen reden zijn om aan Emily's ziekbed gekluisterd te zitten en haar bloed eigen broer, die met een ziek been op een sofa lag, te ver waarlozen. Hij was al zo druk bezig zich met een zekere genoegdoening hierover op te winden, dat Abby's komst hem eigenlijk teleurstelde. Abby deed haar mantel uit, zette haar hoed af, en ver dween in de keuken om thee te zetten, daar juffrouw Bastable een vrije middag had, die ze doorbracht bij een schoonzus ter in Ealing, een gepensionneerde school juffrouw. Terwijl Abel zijn eerste kopje thee dronk, constateerde hij met een vage ver wondering, hoeveel smakelijker deze thee smaakte, die toch met hetzelfde water, dezelfde thee, hetzelfde gas en in dezelfde pot was klaar gemaakt. Thee, gezet door Abby Salt, was en zou waarschijnlijk al tijd beter zijn dan thee, gezet door juffrouw Bastable. Met dlles was dat zo: met koffie, bouillon en wat al niet meer. Hij voelde zich vriendelijker gestemd jegens haar worden en vergat dat hij zich over haar eventueel nièt-komen opgewonden had. Ze had hem nu immers bewezen, dat ze Emily niet verkoos boven hem, en hij voelde zich niet langer verontachtzaamd. Abby presenteerde hem warme toast van precies de -juiste brosheid, met voortref felijke koude boter. Met een rilling herin- j nerde Abel zich juffrouw Bastable's aan- bod om voor haar vertrek alvast toast l klaar te maken en deze „warm te houden". I Stel je zo iets voor bij toast! Hij had haar I aanbod enigszins nadrukkelijk afgeslagen, I en ze was met een beledigd gezicht ver trokken. I Hij genoot van Abby's toast en luister de naar haar verhaal over de vriendelijk- I heid van juffrouw Simpson, die intussen op Emily Salt was komen passen. „Ze kwam gisteravond even langs en toen ik 't erover had, dat ik eigenlijk vanmiddag I tiaar jou toe moest, maar dat ik niemand had om bij Emily op te passen, bood ze onmiddellijk haar diensten aan. Ellen Simpson is een ware vriendin, ook al heeft ze haar vervelende eigenschappen, maar die heeft ieder mens nu eenmaal. Boven dien kun je niet iedereen bij Emily laten, ook al is ze weer aardig opgeknapt. Gis- teren was ze bijna de hele dag op en van- I daag ook, maar ze mag nog niet naar bui- i ten. Ik heb haar gezegd, dat ze het best j in haar eigen kamer wat kan gaan liggen rusten, terwijl ik weg ben, en ik heb de I radio bij haar neergezet. Als je iets nodig hebt heb ik gezegd kun je naar Ellen, die in de salon zit, gaan. Ellen zal haar ook thee brengen, maar het leek me beter, I dat die twee niet aldoor bij elkaar zitten te praten, want dan is de kans op ruzie niet uitgesloten". Het was niets voor Abby om dergelijke i lange verhalen te houden en Abel Tattle- I combe keek haar enigszins verwonderd i aan. Hij was even weinig geïnteresseerd in Ellen Simpson als in Emily Salt. Het interesseerde hem niet in 't minst, wie van de twee op de andere ^aste, en Abby wist dat maar al te goed. Het zou hem niets hebben kunnen schelen, of ze op een onbewoond eiland dan wel aan de Noordpool zaten.... Ellen Sinpson had wenkbrauwen, die boven haar neus in elkaar overliepen, en ze had een irriterende manier om iedereen altijd tegen te spreken. Toen ze, na de dood van zijn vrouw, begonnen was het plotseling in alles met Abel eens te zijn, en Abby haar tegelijk met hem op de thee was gaan vragen, was hij zo buiten zich- zelve van woede geweest, dat hij er open lijk met Abby over gesproken had. Nee, werkelijk, Abby kon weten, dat verhalen over Ellen Simpson hem niet interesseerden. Hij nam nog een plakje toast en zei: „Er is iets ,dat je hindert en dat je me wilt vertellen". Mevrouw Salt's frisse gezicht bleef on bewogen. De blauwe ogen, die zoveel ge leken op die van Abel, bleven hem rustig aankijken. Ze nam haar kop thee op, dronk ervan, en deze weer neerzettend, antwoordde ze hem: „Wel, het is inderdaad een feit, dat ik het prettig vind je alleen te treffen". Abel schudde zijn hoofd. „Je wist heel goed, dat ik alleen was. Juffrouw Bastable is naar haar schoonzuster in Ealing. Ze zal pas Iaat terugkomen en dan in een zeer sombere stemming zijn, omdat die schoonzuster haar altijd behandelt, alsof ze niet tot tien kan tellen. Maar vertel me nu, wat je op je hart hebt". (Wordt vervolgdfo

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6