Het Hek van de Dam. Geef haar, ook hem MAAK ÖW HUIS GEZELLIG... Fa E. BELLAART SLEUTEL WEG? In Zandvoort wordt geregeld volgens het Plan-Friedhoff gewerkt Zaterdag 10 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant als Kerstgeschenk Uw artistiek uitgevoerd portret gemaakt bij RICHE FOTO ART 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 (Adv.) „Steun Wettig Gezag" Het plaatselijk comité van het Nationaal instituut „Steun wettig gezag" hield Vrijdag avond in de Tuinzaal van het Concertge bouw een propagandabijeenkomst, waarvoor de Haarlemse jongemannen van de lichtin gen 1941. 1942 en 1943 waren uitgenodigd. De heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos richtte zich tot de bezoekers en herinnerde er aan. dat vroeger ter bescher ming van het vaderland tegen het water, drie soorten dijken zijn aangelegd, de slaper, de dromer en de waker. Het is niet uitge sloten. dat ons land in de toekomst weer aangevallen wordt, doch dan door andere vijanden dan water. Dan moet ons land voorbereid zijn. Het volk heeft ook slapers, die rustig willen voortleven, dromers, die het leven wat te gemakkelijk opvatten en wakers. Toch weten ook velen van de laat ste groep nog niet, dat de alarmklok reeds geluid heeft. Zij moeten de kaarten van Europa en Azië eens bestuderen om te zien in welke landen het communisme reeds een belangrijke rol speelt. Het is daarom van belang een goed leger te vormen, Wordt er te lang gewacht dan zal men in geval van een agressie de eerste stoot niet kunnen op vangen. De heer Schakel hoopte, dat velen gehoor zullen geven aan de oproep van „Steun wettig gezag". De kapel van het 10e regiment van de kazerne aan de Koudenhorn speelde hierna enkele marsen. Het departement van Oorlog had films beschikbaar gesteld en door deze kregen de bezoekers een idee hoe de Duitsers in 1939 en 1940 zijn opgetreden om een belangrijk deel van West-Europa te bezetten. In het tweede deel van de avond gaf ma joor H. G. Smit uit Amsterdam technische inlichtingen over het Nationaal instituut. Hij deelde mee, welke vrijwilligers in aanmer king komen en in welke reserve-diensten zij kunnen worden ingedeeld. Ook besprak hij de plichten van hen. die zich eventueel voor de nationale reserve, grensbewaking, gemeente- en rijkspolitie, bewaking en ci viele hulpdiensten willen beschikbaar stellen. Wereld Federalisten Beweging Nederland In gebouw „Dépendance", Raamsingel, hield bovengenoemde Beweging een leden vergadering, waar de volgende motie werd aangenomen: „De W.F.B.N., afdeling Haarlem, in le denvergadering bijeen, spreekt met alge mene stemmen de dringende wens uit, dat het hoofdbestuur ten spoedigste pogingen in het werk stelt om te trachten met alle bewegingen en verenigingen, die het ide aal van de Wereldfederalisten nastreven, tot samenwerking te komen, opdat alle wer kers voor ons ideaal in één beweging kun nen worden ondergebracht". Het bestuur van de afdeling Haarlem is thans als volgt samengesteld: J. J. M. Sier huis, voorzitter; J. Slikker, secretaris, Florastraat 16; mevrouw S. E. Labberté, mevrouw Q. Mollema en de heren W. E. Braams, B. Deen, mr. A. W. Hellema, W. Persoon en N. Schouten. Helpt uw medemensen het leven aan te durven Er is nu ongeveer vijfduizend gulden voor de Kerstinzameling ten bate van de Haarlemse Stille Armen bijeengebracht. Ongetwijfeld een mooi bedrag, maar nog lang niet genoeg. Verleden jaar kwam ongeveer veertienduizend gulden bijeen en het Comité hoopt van harte, dat dit jaar ten minste hetzelfde resultaat wordt be reikt. We weten het wel: de tijden zijn anders geworden en de mensen zitten niet meer zo ruim in het geld. Maar: dat geldt in ver sterkte mate voor de Stille Armen. Die hebben nu ook meer zorgen om de eindjes aan elkaar te knopen. Het is zeer goed mogelijk, dat u dit jaar minder kan afstaan voor dit prachtige werk dan in 1948. niemand die u dat kwa lijk zal nemen. Maar laten dan degenen die toen niet in de gelegenheid waren een gave af te staan en nu wel, thans mee helpen de teruggang op te vangen. Als iemand nu een rijksdaalder kan missen tegen de vorige keer vijf gulden, dan moe ten we nu twee gevers van een rijksdaal der zien te vinden. Wij moeten bij de actie voor de Stille Armen vaak denken aan de film van Frank Capra „Mens durf te leven!" De held van het verhaal zit buiten zijn schuld financieel in de knoei. Wanneer zijn stadgenoten van zijn moeilijkheden horen, organiseren zij spontaan een hulpverlening. Van alle kanten stromen de gaven toe, niemand blijft achter. In minder dan geen tijd is de man uit de narigheid, dank zij de offervaardigheid van zijn omgeving. Laten wij niet achterblijven bij de figu ren uit „Mens durf te leven!" Laten wij daadwerkelijk tonen, dat wij het onze min der bedeelde medemensen mogelijk willen maken het leven aan te durven, omdat zij zich niet verlaten behoeven te gevoelen. De Kerstinzameling voor de Stille Armen biedt daartoe een uitstekende gelegenheid. Ir. Friedhoff over architectuur In het gebouw aan de Lange Margare- thaslraat heeft gisteravond ir. G. Friedhoff een belangwekkende lezing over architec tuur gehouden voor een gezelschap leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap. Voortdurend aan de hand van zorgvuldig gekozen lichtbeelden vertelde de heer Friedhoff zijn aandachtig gehoor over een aantal belangrijke punten, die de architect bij het ontwerpen van een nieuw gebouw in overweging moet nemen. Zoals karakter, omgeving, beschikbare financiën en détail lering en nog meer van dergelijke belang rijke factoren. Plaatjes van fraaie (en soms ook min der fraaie) gebouwen van allerlei soorten over de gehele wereld verduidelijkten het geheel zeer. Aan het einde van deze lezing bedankte mejuffrouw Andreas de spreker voor zijn interessant betoog. Voorstellen van de Bloemen- daalse gemeentercad Donderdag 15 December komt de ge meenteraad van Bloemendaal in een open bare vergadering bijeen. B. en W. stellen de raad voor tot intrekking van een aantal maatregelen, welke in de bezetting zijn getroffen en tot handhaving van andere. De politie heeft meermalen geconstateerd, dat loslopende honden de deksels van vuil nisemmers, welke aan de weg zijn geplaatst voor het ledigen door de reinigingsdienst, aflichten en de inhoud van de emmers door wroeten, waardoor de straten worden ver ontreinigd. Om dit te voorkomen stellen B. en W. de gemeenteraad voor de politie verordening te wijzigen, waarbij bepaald wordt, dat de emmer op behoorlijke wijze gesloten moet worden. Voorgesteld wordt de verordening op de Straatbelasting opnieuw vast te stellen. Er worden geen wijzigingen aangebracht, maar de huidige regeling geldt tot 1 Januari 1950. B. en W. stellen de gemeenteraad voor ten behoeve van de bouw van tien duplex- woningen aan de Brederodelaan door de woningbouwvereniging een grondvoor- schot te verlenen van 840, een bouwvoor- schot van 114.000, een rijksbijdrage te vragen en het terrein voor vijftig jaar in erfpacht uit te geven. Voorts wordt voor gesteld een partieel uitbreidingsplan achter de woningen aan de Noordlaan voorlopig vast te stellen. Om het voetpad langs de Militaireweg door te trekken stellen B. en W. de raad voor ruiling van grond aan te gaan met mevrouw de weduwe Waller ZeperBon. Een andere bewoonster wil niet meewerken de situatie te verbeteren. Daarom overweegt het college een voorstel tot onteigening aan de raad voor te leggen. Ten behoeve van de verbetering van de verkeerssituatie bij de Duinlustparkweg stelt het college voor tot overneming van een strook grond van de heer P. J. Schipper. De totale kosten voor verbetering worden op 1200.geschat. B. en W. stellen voor mr. H. B. Wildt Meyboom te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Aangezien het personeel der openbare kleuterscholen soms vrij aanzienlijk ten achter is gebleven bij de aangrenzende ge meenten, stellen B. en W. de gemeenteraad voor de verordening te wijzigen en haar aan te passen aan de regeling, welke on geveer overeenkomt met die van Haarlem. Voorgesteld wordt mevrouw J. Piersma te Vogelenzang te benoemen tot onderwij zeres aan de Graaf Florisschool wegens stijging van het aantal leerlingen. B. en W. stellen voor aan A. J, Smit te Bloemendaal vergunning te verlenen voor het bouwen van een stenen schuurtje bij zijn woning aan de Dr. D. **ikkerlaan 79 en aan P. Westerhof te Aerdenhout voor het aanbouwen van een dubbel stenen schuurtje bij de percelen Zwarteweg 4 en 6. In het Plan Friedhoff zou het hötelcen- trum aan de kop van de Zeestraat komen. Het is evenwel gebleken, dat er in deze tijd weinig kans is op de bouw van een groot hotel. De kosten daarvoor (ons werd een be- bedrag van 18.000 per bed genoemd) zijn hoog, dat een lonende exploitatie niet mo gelijk is. Daarom gaat men overhellen tot de gedachte om aan de kop van de Zee- De beroemde Spaanse danser Vicente Escudero heeft na een jarenlange afwe zigheid van de planken dezer dagen in de Salie Pleyel te Parijs zijn optreden hervat. Hij was geruime tijd eerste danser in de groep van La Argentina en maakte om streeks 1932 zijn debuut als solist in Amerika. Tijdens de burgeroorlog woonde Escudero te Parijs, daarna vestigde hij zich te Madrid. Men ziet hem op de foto met zijn partner Carmita Garcia. De soevereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer Het afdelingsonderzoek door de Eerste Kamer van het door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp betreffende de souvereiniteitsoverdracht zal, naar ver wacht wordt, de volgende week Dinsdag geschieden. In de week daarop kan dan de openbare behandeling geschieden. Het is niet onmogelijk, dat na de zeer uitvoe rige behandeling in de Tweede Kamer, de Kamer van Vijftig het besluit zal nemen, Rich grote beperking op te leggen. ringere tonn len. Alles was c en wind om ontvangst te den bekoorli bomen zwaa lange armen merkten wij wat anders 1 zich namelijl rust weten - meerde lichl Naar men stukgoed geh gezegd bevreemaae net ons wei enigs zins dat men het buitenland met deze kapotte boel wil gaan opschepen. Maar dit deed niet in het minst af breuk aan onze bewondering voor de nieuwe outillage, waarmede men de wal- lekant heeft toegerust. Onze naaste bu ren, die hier in 1940 even kwamen aan lopen en wat lang bleven plakken voor een gewone visite, hadden namelijk de tijd gekort met het bedrijven van hun nationale sport, het zogenaamde kaputt- machen. Toen zij eindelijk verdwenen waren, moest men zelfs de opwellende zucht van verlichting inhouden om de restanten niet weg te blazen. Maar thans is de schade hersteld. En hoe! Sinds kort staan er elf kranen van 62 meter hoogte, 120.000 kilo per stuk wegende, met gie ken van een dikke 50 ton, de grootste die ooit het Amsterdamse havensilhouet hebben verfraaid. Wat deze kranen op de kade laten druppelen wordt onmiddellijk verder getransporteerd door vork-trucks, een soort kruising tussen een olifant en een autoscooter in een lunapark, of door kanariegele hef-trucks, die zich speciaal met sleepnetten occuperen. Men beschikt in totaal over vijftig van deze voertuig jes, die zeer nauwkeurig een kist van zegge honderd kilogram op een afstand van nog geen drie millimeter voor de tenen van de nieuwsgierige bezoeker kunnen werpen, hetgeen hun berijders een mateloos genoegen verschaft. De nieuwe bestrating stelt hen bovendien in de gelegenheid om hier verrassende snelheden te ontwikkelen, die dit empla cement in levensgevaarlijkheid doet wedijveren met het Muntplein, ware het niet dat er een verkeersagent ontbreekt om de verwarring gelijkluidend te maken. Een wandelingetje door de loodsen, die in hun oude staat gespaard bleven, verschaft een aardig inzicht in de ver scheidenheid van goederen die onder het hoofd „General Cargo" vallen. Deze Britse militair zorgt blijkbaar goed voor zijn manschappen, want hij had be halve aardappelen en rolpens ook een flinke lading jenever en kunstmest in zijn mars. De overweging om ons stante pede onder het vaandel van deze sociaal- met een paar glas in lood suitedeuren. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan ATELIER C. SCHMIT GAS THUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 (Adv.) Koningin verleende audiëntie in het paleis op de Dam De Koningin vertoefde Vrijdag geduren de twee uur in het paleis op de Dam te Amsterdam. Kort voor elf uur arriveerde de vorstin aan het paleis, waar een ere wacht stond opgesteld van het Korps Mariniers. De Marinierskapel speelde het Wilhelmus toen de Koningin het paleis betrad. Vervolgens arriveerden, onder het spelen der onderscheidene volksliederen, de gezant van Chili, mevrouw Carmen Vial de Senoret, die door Hare Majesteit in afscheidsgehoor werd ontvangen; de nieuwe ambassadeur van Frankrijk, de heer J. P. Garnier en de nieuwe gezant van IJsland, de heer Stefan Thorvandsson. Even voor één uur werd de Koninklijke Standaard ingehaald, ten teken, dat de Koningin het paleis had verlaten. Maandag zal de Koningin de ambassa deur van Nepal bij het Engelse Plof, gene- raad Shanker, alsmede vier leden van zijn ambassade ontvangen, die Hare Majesteit de versierselen van de Orde van Nepal, genaamd Rajanya, zullen aanbieden. Routewijzigingen lijn 1 Van morgen af zullen de bussen van lijn 1 in Heemstede weer de gewone route via Bronstee- en Binnenweg en Raadhuisstraat naar het Raadhuisplein rijden. Vandaar af gaan de bussen door de Camplaan via de Heemsteedse Dreef naar de Cruquiusweg en de Javalaan. De bussen naar De Glip rijden via de Camplaan naar het Valken burgerplein en verder langs de Valken burgerlaan en de Glipperweg. Van Maandag af wordt de Oosterhout- laan door Openbare Werken onderhanden genomen. Daarom zullen de bussen in de richting Heemstede via Haarlemse Dreef, Fonteinlaan en Boschlaan naar de Willem de Zwijger laan rijden en omgekeerd van de halte Willem de Zwijgerlaan via Midden laan, Blauwe brug, Zuiderhoutlaan, Fon teinlaan en Dreef naar het Houtplein. De halte Vijverlaan wordt tijdelijk opge heven, de dichtstbijzijnde stopplaats is de Willem de Zwijgerlaan. De halte Kleine Houtweg Hertenkamp wordt tijdelijk ver legd naar de Dreef. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378. Apotheek Begem ann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Heemstede: Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98. telefoon 28197. Aerdenhout-apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. Bloemendaal: Santpoorter-apotheek, Bloe- mendaalseweg 145, Santpoort-station. Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. voelende generaal te scharen, werd evenwel gestuit door de mededeling van de chef der etablissementen, dat deze Engelse titulatuur- niets anders betekent dan de treffende aanduiding voor lading van menigerlei aard. Wij hebben ook nog een bezoek ge bracht aan het inwendige van Johan van Oldenbarnevelt om te tonen dat zijn weigering om ons over te varen geen kwaad bloed had gezet. Eertijds een zee kasteel fungeert deze grote notedop thans als zeekazerne. Nacht aan nacht zijn hier 2400 soldaten te kooy 'ekropen en in de oorlog gebeurde het zelfs wel dat er 5600 manschappen onder zeil gingen. Men wordt aan de vroegere be stemming alleen herinnerd door de in hout gebeitelde symbolen van tropische rijkdom in de fraaie salons. Zo zagen wij bij voorbeeld ergens een kozijn vol kunstig gebeeldhouwde kakkerlakken. Bij wijze van contrast stapten wij over op de Madoera, een vrachtboot die men zijn tientallen jaren van trouwe dienst als het ware van de romp kan lezen. Deze bodem die „er op stond" om gis termorgen klokslag negen uur te ver trekken, vervoert onder meer geconcen treerd zwavelzuur, een lading strokarton en meer dan twintig paters. Voorts een draaiorgel voor Makassar, dat reeds als een bereisde Roel kan worden geken schetst. Het is namelijk ter gelegenheid van de kroningsfeesten derwaarts ge stuurd in bruikleen en kwam volslagen lamgespeeld naar Amsterdam terug. De Makassaren hebben echter zoveel heim wee gekregen naar deze Mokummer gamelan dat zij het pierement terug vroegen en inderdaad zullen krijgen. Voorgoed. Vijfmaal is scheepsrecht Als echte kombuisgangers liepen wij achter onze neuzen aan naar de belang wekkendste plaats van het schip, het zo genaamde soepterrain, waar kok Van der Drift breedvoerig de pollepel zwaait. In deze bezigheid werd hij tijdens de oorlog vijf maal onderbroken door tor pedo's en andere ongerechtigheden, die roet in zijn eten kwamen gooien. De De markten te Haarlem Een verhoging van het marktgeld B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor wijziging te brengen in de markt- gelden. De bedoeling daarvan is evenwicht ie brengen tussen de dag- en jaartarieven. Het bestaande dagtarief wordt gehand haafd, maar de jaartarieven worden ver hoogd. B. en W. wensen een abonnementstarief op te nemen van 10,per m2 per markt dag (thans 24.voor 3 marktdagen), met dien verstande, dat men zich naar keuze kan abonneren voor 2 of voor 3 marktdagen. Door deze regeling wordt tevens tegemoet gekomen aan de wensen van die kooplieden, die thans 24,moeten betalen voor 3 marktdagen, waarvan zij er slechts 2 kun nen bezoeken en die bij 't nieuwe tarief 20 inplaats van 24,verschuldigd zullen zijn. Het nieuwe tarief van 20,voor twee- of 30,voor drie marktdagen houdt in, dat ten aanzien van het dagtarief het jaartarief nog altijd een korting geeft van meer dan 50 Wel wordt in verschil lende gemeenten een lager dagtarief bere kend, doch dit geldt dan veelal voor mai"k- ten, welke slechts hetzij in de morgenuren, hetzij in de middag- of avonduren worden gehouden en waarvoor abonnements- of jaartarieven niet bestaan. De mogelijkheid om van laatstgenoemd tarief gebruik te maken heeft tot gevolg, dat Haarlem zeker niet tot de dure markten gerekend mag worden. Dat ook de marktkooplieden dit ter dege beseffen, moge blijken uit het feit, dat ruim 150 kooplieden van dit tarief pro fiteren, welk aantal in 1947 nog slechts 57 bedroeg. Zoals tegen elke verzwaring van lasten kunnen, zeker onder de thans heer sende omstandigheden, ook tegen de voor gestelde tariefsverhoging bezwaren worden aangevoerd. B. en W. hebben deze bezwa ren wel overwogen, doch zijn van mening dat deze individueel van betrekkelijk ge ringe betekenis zijn zodat zij geen reden opleveren om de voorgestelde redelijke ver hoging achterwege te laten. Aankoop van huizen In een veiling zijn voor de gemeente Haarlem aangekocht de percelen Tulpen straat 47 zw. en rd (voor 2100) en Slaper dijk 106 en 116 (voor ƒ3350). Het eerste is nodig voor de sanering van het Rozenpriëel, de twee andere begrepen in een uitbrei dingsplan. B. en W. stellen de raad voor deze aan kopen te bekrachtigen. Tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam is benoemd, mr. B. Moret. lector aan de Ne derlandse Economische Hogeschool en accountant te Rotterdam. (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) eerste keer was een doublet. Ternauwer nood was hem namelijk de Tjiandoer onder de hammen weggeschoten en wa ren hij en zijn lotgenoten door een Bel gisch vaartuig met een onuitsprekelijke naam opgepikt of daar vervoegde zich een tweede projectiel aan bakboord en dreef een iegelijk wederom in het koele water. Na keurig gered te zijn werd onze vriend geplaatst achter de fornuizen van de Wangi-Wangi, een buitgemaakte Mofrikaan. De eerste reis verliep voor spoedig, maar juist toen de gezagvoer der zei „Nou kokkie, nog een paar uur varen en we lopen binnen!" klonk het startschot voor de derde ronde gekleed zwemmen. De kapitein, die over boord werd geslingerd, sprak, toen hij drie meter naast zich de hoofdmachinist in dezelfde pot nat ontwaarde, de histori sche woorden: „Zo meester, jij ook hier?" Aangespoeld op de kust van Liberia bleek de toestand verre van rooskleurig. „Allemaal negers, géén telefoon!" zei de kok, die voortdurend gekweld werd door de hierbij afgebeelde nachtmerrie, dat hij zich op order der inboorlingen in zijn eigen sop zou moeten laten gaarkoken, zichzelf aldus toebereidend aan ander mans feest. Zover kwam het echter niet, want na veertien uur passagieren be reikten zij een oord waar zich volgens de kok alleen maar „vijf blanken en een mof" bevonden, de apen niet meege rekend. „Die gaat onder de grond!" zei een Scheveningse kanonnier, maar de Germaan had bereids het hazenpad door het Afrikaans struweel gekozen. Na deze exotische escapade begon zich in het gemoedelijk brein van de altoos goedgemutste keukenmeester enig argwaan te ontwikkelen ten opzichte van de veiligheid van het varen in oor logstijd. Deze vond gretig voedsel in een verklaring van de stuurman van de Ni- gerstroom, zijn volgende schip. Kokkie, die om een zwemvest vroeg, kreeg na melijk te horen: „Heije hier niks an. Je kan beter een parasjuut zoeken, want we barsten van de dynamiet en als we gaan, aan gaan we ook vier kilometer „Het is anders" luidt de titel van een toneelstuk over het leven van de soldaten in Indonesië, geschreven naar eigen waarnemingen door Her man Bouber die er met zijn dappere ensemble van 12 tot en met 15 De cember de eerste opvoeringen van geeft in de Doelenzaal aan de oude Kloveniersburgwal. In het Centraal Theater wordt Woensdag de laatste voorstelling gegeven van de comedie „De zilveren fluit" door het gezel schap van Cor Ruys, dat Donderdag met de première komt van het En gelse blijspel „Zomer in December". Olie beheerst de wereld, maar een vrouwenhart is sterker! Als u wilt toeten wat deze slagzin precies be- In de hoofdstad uit tekent, dan moet u in Royal of Nög- gerath de film „Tulsa" gaan zien. Clifton Webb (mijnheer de gouver nante) treedt tezamen met Shirley Temple op in „Mr. Belvedere loopt college" waarvan Tuschinski giste ren de vertoningen begon. Zaterdagavond speelt in de kleine zaal van het Concertgebouw het „Nuovo Quartetto Italiano" werken van Mozart, Beethoven en Verdi. Zondagavond geeft de Spaanse mees- tercellist Capsar Cassado daar een recital, begeleid door Gerard Hen- geveld. Op het abonnementsconcert van znorgenmiddag wordt met mede werking van de pianist Geza Anda een Brahmsprogramma uitgevoerd in de reeks: meesters der negentien de eeuw. Dinsdagavond brengt de Koninklijke Christelijke Oratorium vereniging het „Weihnachts-orato- rium" van Bach ten gehore met medewerking van het Utrechts Ste delijk Orkest, de sopraan Hélène Ludolph, de alt Watti Feenstra-Krap en de tenor Han le Fèvre. Kunsthandel Santee Landweer aan de Keizersgracht exposeert tot 22 December werk van Claire Bone bakker hoog!" Tot zijn misplaatste vreugde werd hij overgenomen door de Madoera. In convooi varend tussen Belfast en New York kreeg ook dit schip een torpedo. Na vijf dagen drijven in een sloep werden zij gepraaid door een onderzeeboot, die de hakenkruisvlag hees. „Nou, zei kok Van der Drift, de bakker en ik met rood- wit-blauw zwaaien, hè. Toen riepen zij: „Aha, Hollander!" en toen wiste wij direct dattet Duitsers waren. Konden we aan hun aksent hore." Om vriend Van der Drift duidelijk te maken dat oorlog niet alleen op zee wordt gevoerd, werd de eerste nacht de beste de gevangenis te Wilhelmshafen, waar hij was opgesloten, stevig met bommen besproeid. Zestien uur zat hij onder het puin. Dit verschafte hem in zo hevige mate de senuwe op z'n maag, dat hij enige maanden later naar huis terug mocht. Onmiddellijk na de be vrijding monsterde hij zielsverheugd op de Christiaan Huygens. Terwijl hij op de Nieuwe Waterweg over de muur leunde om te genieten van het langs- glijdende landschap en van de gedachte, dat het nu eindelijk gedaan was met de narigheid, liep de oude Christiaan op een mijn en was vijfmaal scheepsrecht. BOEDA. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 December 1949 BEVALLEN van een zoon: 7 Dec.. H. Spruit Bothen; M. C. GerbrandaBreódels; G. T. Heeremans—Lemmers; 8 Dec., A. A. R. M. Lommersede Meulder; 9 Dec., S. Jansen— Berg. BEVALLEN van een dochter: 7 Dec.. C. van Riet—van Heerden; 8 Dec. C. M. van der Weiden—van der Horst; G. H. Wijtkamp— Prent; L. A. W. de GrootKok; 9 Dec., C. M P. Groenendijk—Reuvers; S. T. M. van der Schuitvan Geldorp. OVERLEDEN: 7 Dec. H. van den Heuvel Rijnders, 65 j., Crayenesterlaan. Aanleg van de grote weg Noord-Zuid De Raad van Zandvoort heeft dezer dagen veel gesproken over het Plan- Friedhoff. maar het debat liep vrijwel ge heel over het algemene denkbeeld dat daar in is vastgelegd. De conclusie was dat daarmede instemming werd betuigd. Het is intussen van belang er op te wijzen dat in Zandvoort geregeld gewerkt wordt volgens het Plan Friedhoff. Ir. G. Friedhoff is van het standpunt uit gegaan, dat in Zandvoort het drukke auto verkeer niet geleid moet worden over de Boulevard aan Zee. Daarom heeft hij de rijbaan op de Zuid-Boulevard slechts de geringe breedte van zes meter gegeven. Het is de bedoeling dat daarop alleen de auto's komen die bestemd zijn voor de woningen, pensions en andere gebouwen die daar staan. De grote verkeersweg Noord-Zuid zal dan ook op enige afstand van de Boulevards lopen. Met de aanleg daarvan wordt nu begonnen. Het eerst komt daarvoor in aan merking het stuk dat van het einde der be bouwing van de Kerkstraat in Zuidelijke richting zal lopen naar de Marnixstraat, met een verbinding naar de Zuid-Boule vard, waarvan dan ook meteen het eerste gedeelte wordt aangelegd. Deze nieuwe weg krijgt afwisselend twee rijwegen van zes meter elk, en een ander gedeelte één rijweg van tien meter. De ombuiging van de weg die de verbin ding" vormt met de Zuid-Boulevard krijgt een rijbreedte van acht meter. Door deze wegenaanleg wordt het „eiland" omsloten dat ten Oosten van de Zuid-Boulevard komt en waarop de twintig middenstandswoningen, waarvan het uiter lijk zoveel afkeuring teweeg bracht, worden gebouwd. In de toekomst komt aan de zeezijde van dit „eiland" een aantal pen sions. Op de kruising van Hogeweg en Thor- beckestraat wordt een grote verkeersheuvel gemaakt. Aansluitend op deze weg-aanleg, wordt meteen het nieuwe parkeerterrein j de Hogeweg aangelegd. Dit zal zo groot worden, dat er 82 auto's gezet kunnen wor den. In de omgeving wordt ook, zoals bekend is, de nieuwe watertoren gebouwd. De aan besteding daarvan is al uitgeschreven. Maar met de bouw zal ongeveer 1 Ys jaar gemoeid zijn, zodat het wel 1951 kon worden voor het water via deze toren aan de bevolking geleverd "kan worden. Tot zo lang zal men dus nog genoegen moeten nemeh met het ongemak dat de druk op het water niet steeds voldoende is. De Zuid-Boulevard krijgt, al wordt de rijweg slechts zes meter, toch een flinke breedte, want er komen wandelboulevards van acht meter breed. De Zuid-Boulevard kan op dit ogenblik nog niet doorgetrokken worden tot de kop van de Kerkstraat, maar dit zal toch wel niet lang op zich laten wachten. De hoofdweg Noord-Zuid krijgt een be strating van dikke straatklinkers, die op een puinbed gelegd worden. Deze wegaanleg zal zeer spoedig worden aanbesteed. De verwachting van Publieke Werken is, dat nog voor de aanvang van het seizoen 1950 het grootste deel voltooid 1 zijn, althans het deel van de Kerkstraat tot de Marnixstraat. Er moeten gelegd worden 12.000 vierkante meter klinkerbestrating, 5700 vierkante meter trottoir en 2400 vierkante meter par keerterrein. De kosten zullen ongeveer 1 ton bedra gen. In 1951 zal het gedeelte van de verkeers weg Noord-Zuid ten Noorden van de Kerk straat worden doorgetrokken, vermoede lijk tot de Van Galenstraat. In Zandvoort moet de wegaanleg zoveel mogelijk in het winterseizoen gebeuren, omdat er grote bezwaren zijn om dat in het badseizoen te doen. Het vermaakcentrum straat een vermaakcentrum te stichten. De plannen daarvoor worden bestudeerd. De burgemeester van Zandvoort heeft over de exploitatie van dit vermaakcentrum con tact gezocht met de burgemeesters van Amsterdam en Haarlem, omdat gemeend wordt dat ook de belangen van de ingezete nen van die gemeenten daarbij sterk be trokken zijn. Het nieuwe Zuiderbad Thans staat vast dat het nieuwe Zuider bad spoedig zal geboitwd kunnen worden. Prof. ir. H. T. Zwiers heeft daarvoor een gewijzigd plan gemaakt, waardoor de kos ten „gedrukt" zijn. Op ongeveer de oude plaats, dicht aan de duinen, komt het nieuwe gebouw. Gelijkvloers komen de kleedgelegenheden voor dit zeebad. Daarop wordt een betonnen dak gelegd waarop van hout en glas een restaurant zal worden ge zet, waarin men een mooi gezicht zal heb ben over de zee en het strand. Aanleg van sportvelden Op het binnenterrein van het circuit zul len, als de raad zich met het voorstel van B. en W. verenigt, drie voetbalvelden ge maakt worden. Daaraan is in Zandvoort grote behoefte, want „Zandvoortmeeuwen" heeft niet minder dan twintig elftallen, ter wijl zij slechts over twee speelvelden be schikt. De voorzitter van de vereniging heeft er op aangedrongen dat voor het seizoen 19501951 althans één voetbalveld in ge bruik genomen kan worden. Verder bestaan er voor de toekomst ook plannen om sportvelden aan te leggen in de omgeving van de Kennemerweg nabij het golfterrein. De rioolwaterzuiveringsinstallatie Er worden thans ook plannen ontworpen voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie die in Noord zal komen. Gedurende een jaar heeft de R.I.Z.A. geregeld monsters van het Zandvoortse rioolwater onderzocht, zodat nu vastgesteld kon worden aan welke eisen de inrichting moet voldoen. Het is de be doeling een zuivering langs bacteriologische weg te kiezen, dus geen bevloeiïngsvelden aan te leggen. Weer een Stadionspel van Carel Briels De regisseur Carel Briels heeft van be stuur en directie van het Olympisch Sta dion te Amsterdam opdracht gekregen om ter gelegenheid van het eerste lustrum der bevrijding op 5 Mei 1950 „een nationale manifestatie te ontwerpen en te doen uit voeren". De heer Briels, die de opracht inmiddels aanvaardde, zal hiermede zijn werkzaamheden op dit terrein afsluiten. De voorgaande Stadionspelen hebben in totaal een bedrag van ongeveer 700.000 voor liefdadige doeleinden opgebracht. Kranig herstel Druilerig stonden wij dezer dagen ach ter het Centraal Station te wachten om te worden vervoerd naar het havenbe drijf van de Maatschappij Nederland in de hartstreek van bedrijvig Amsterdam, maar hoe luid wij ook riepen: „Johan! Johan!" in de richting van de grijze Van Oldenbarnevelt, zojuist teruggekeerd van een vermoeiende reis, deze drijvende raadspensionaris bleek niet van zins ons even aan te halen, zodat wij ons voor de "-et een vaartuigje van ge- age tevreden moesten stel- laar overigens reeds in weer ons van verre een passende bereiden. Stoomfluiten loei- jk en enige reuzen van hef- iden ons verheugd met hun toe. Bij nader inzien be- echter dat deze kranen wel ;e doen hadden. Zij hielden k onledig dat mag u ge- - door de langs de kade ge- ters wat lichter te maken, ons meedeelde werd hier ost voor de export en eerlijk

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7