Haarlems Dagblad Een Erfenis Gelukwens aan de partijen der Ronde Tafel-conferentie vernietigd Dr. H. M. Hirschfeld Hoge Commissaris in Indonesië Israel zal niet samenwerken met UNO-commissaris in Jeruzalem Weerbericht I 64e Jaargang ÏSTo. 19424 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713,10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag l i December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107 Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en €>ptctijtc ïjaariemsdje «Courant (3fitno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS NU BIJNA een halve eeuw ge leden dat de eerste uitreiking van Nobelprijzen geschiedde. De datum was 10 December 1901: 10 December is de ver- jaardag van Alfred Bernhard Nobel's dood, in 1896. De uitreiking heeft nu pas weer in Stockholm plaatsgehad; er is het gebruike lijke Nobel-feest bij gehouden met een banket in het indrukwekkende stadhuis der gweedse hoofdstad. Maar de prijs voor litteratuur is dit jaar niet toegekend. Birger Ekeberg, die de hoogste functionaris van de Nobel Stichting is, heeft verklaard dat hier uit volgt, dat in December 1950 twee prijzen voor litteratuur zullen worden gegeven. Die van dit jaar is dus alleen maar uitgesteld. Dit lijkt een nogal moedige aankondiging, want ten aanzien van de prijs voor letter kunde heeft de erflater voorgeschreven, dat die moet worden toegekend aan de man die het beste werk geschreven heeft dat zich door verheven ideeële doelstellingen ken merkt. Ook in een tijd als deze worden nog wel werken met verheven, ideeële doelstel lingen geschreven, maar talrijk zijn zij niet en niemand zal beweren dat zij het ken merk van de moderne litteratuur vormen. Nu lijkt het voorschrift: het beste te kiezen van wat er is, naar de letter altijd wel uit voerbaar. Maar daar kan de Nobel Stich ting zeker niet mee volstaan; het gekozen werk dient aan hoge litteraire eisen te vol doen. De moeilijkheid om niet alleen „knappe" werken te vinden een term die tegenwoordig zeer in trek is maar boven dien scheppingen, die door verheven, ideeële doelstellingen bezield zijn, heeft de Stockholmse academie blijkbaar van de toekenning in dit jaar doen afzien. Dat een jaar uitstel haar zoveel moed verschaft, dat zij twee litteratuur-prijzen voor December 1950 belooft, noem ik moedig. Ge weet misschien dat er jaarlijks vijf Nobel-prijzen kunnen worden uitgereikt, namelijk voor natuurkunde, scheikunde, geneeskunde, letterkunde en tenslotte het moeilijkste geval van alle: de vredesprijs. Over de eerste vier prijzen beslissen Zweed se instellingen te Stockholm, over de vredesprijs een commissie van vijf leden uit het Noorse Storting (het parlement) te Oslo. De nationaliteit der candidaten mag niet in het minst meetellen. Maar in 1937 werd Adolf Hitler zo boos over de toeken ning van de vredesprijs aan de Duitse paci fist Karl von Ossietszky (die hij gevangen had laten zetten) dat hij zulks een beledi ging van Duitsland noemde. Hij ver bood de Duitsers ooit meer een Nobel-prijs te aanvaarden en stelde zelf drie geldprij zen van ongeveer gelijke waarde in. Het jaar daarop stierf Karl von Ossietzky. JVTaar Hitler is nu ook dood. Het is niette min een vrij riskante zaak in deze wereld gebleven, een zo hoogbegaafd pacifist te zijn dat men voor een Nobel Prijs in aan merking komt. (Een pacifist is eenvoudig iemand die de vrede voorstaat; het woorcl is gevormd van het Latijnse woord pax, dat vrede betekent.) Alfred Nobel heeft moeilijk kunnen ver wachten dat het, drieënvijftig jaar na zijn dood, zo in de wereld gesteld zou zijn. Hij moet meer hoop gehad hebben. Hij was een Zweedse ingenieur en chemicus, die eerst het dynamiet (1863), later nitro-glycerine (1875) en ballistiet (1887) uitvond, deze geduchte nieuwe ontploffingsmiddelen in een toenemend aantal fabrieken liet ver vaardigen en zich een vermogen van zo ongeveer twintig millioen (in vooroorlogse guldens gerekend) verwierf. Met zijn arbeid had hij dus op geduchte wijze bijgedragen tot hetgeen men „verbetering der bewape ning" pleegt te noemen. Zijn explosiva had den natuurlijk ook hun nut voor vrediger doeleinden, maar wat geldt, in de practijk des levens, als hoofdzaak? Zie atoom energie. Alfred Nobel ging later over de waarde en de gevolgen van zijn uitvindin gen denken. Hij ontmoette Bertha von Sutt- ner, de schrijfster van een eertijds vermaard werk onder de titel Die Waffen Nieder (De wapens neder) om het maar ronduit te zeggen: een pacifiste. Zij had veel invloed op hem en hij besloot het grote vermogen, dat hij had vergaard, na zijn dood aan het heil der mensheid ten goede te doen komen. Die merkwaardige erfenis blijft zich maar doen gelden. Dat vermogen wordt goed be heerd en de kwestie van die jaarlijkse toe kenning blijft de mensheid aan haar moge lijkheden en haar plichten herinneren. Als Hitier de oorlog gewonnen had zou hij zeker Zweden ook nog ingepikt hebben en een eind hebben gemaakt door toedoen van een „commissaris voor de niet-commerciële verenigingen" aap het hinderlijk bestaan van de Nobel Stichting. Maar dat is niet doorgegaan. Hitler is dood en in Stockholm blijven ze hun jaarlijkse Nobel-feesten en uitreikingen houden. Het ligt misschien aan mij dat ik niettemin geen feestelijk gevoel ondervind, als ik denk aan de mate van vervulling van de idealen des erflaters. R. P. Duits afgevaardigde van anti-semietisme verdacht De sociaaldemocratische fractie van de West-Duitse Bondsdag heeft heden be kendgemaakt, dat zij zal voorstellen de parlementaire onschendbaarheid van de afgvaardigde der rechtse Duitse partij Wolfgang Hedler op te heffen, zodat een vervolging tegen hem kan worden inge steld wegens antisemietïsche uitlatingen. Volgens de Frankfurter Rundschau is het departement van Justitie van de staat Sleeswijk-Holstein voornemens Hedler te vervolgen, omdat hij vorige maand in een rede voor een partijbijeenkomst zou heb ben verklaard: „Men mag op het ogenblik van mening verschillen over de vraag of het juist was de Joden te vergassen. Er zijn mogelijk ook nog andere middelen geweest om hen kwijt te raken". Hedler verklaarde in een interview met het officiële Amerikaanse blad Neue Zei- tung, dat de Frankfurter Zeitung een on juist verslag van zijn rede had gegeven. Ofschoon Hedlers partij deel uitmaakt van de regering, sprak heden ook het of ficiële orgaan van Ranselier Adenauers christen democratische partij zich uit voor opheffing van zijn parlementaire on- schendbaai'heid. Een woordvoerder van de Duitse partij heeft heden verklaard, dat zijn partij een onderzoek naar de rede van Hedler zal instellen. Als do beschuldiging waar zov blijken, zou de partij Hedler vragen op zijn zetel in Bpïidsdig tér b"c~" le steil"" Twee Russische veto's in de Veiligheidsraad Tweede veto-ontbinding UNO-commissie - door de voorzitter krachteloos verklaard De Russische afgevaardigde in de Veilig heidsraad Tsarapkin heeft tijdens de Dins dag voortgezette debatten over de resul taten der Ronde Tafel-conferentie een felle scliimprede gehouden over „de uitlevering van het Indonesische volk aan een nieuwe vorm van imperialisme", waarna hij aan kondigde zijn veto te zullen uitsprekeii tegen de Canadese resolutie, die het voort bestaan van de UNO-commissie voor Indo nesië voorstelde. Bij de stemming, waarbij de Canadese resolutie in twee gedeelten ter tafel kwam, sprak de Russische afgevaar digde tweemaal het veto uit: In de eerste plaats ever het voorstel de partijen der Rónde Tafel-conferentie met het resultaat geluk te wensen, in de tweede plaats over het voorstel de UNO-commissie op te dra gen haar bemiddelend werk voort te zetten. Beide voorstellen kregen slechts twee tegen stemmen; die van de Sovjet-Unie en van de Oekraïne. De voorzitter, de Canadese generaal MacNaughton, besliste echter da: het tweede veto geen terugwerkende krachi bezat, zodat de UNO-commissie blijft be- i staan. De debatten die aan de stemming voor afgingen brachten uitingen van voldoe ning der Indiase, Cubaanse en Amerikaanse delegaties over de in Den Haag bereikte overeenstemming. De Engelse afgevaar digde Sir Alexander Cadogan merkte iro nisch op dat men de Russen niet kwalijl- moest nemen dat zij zich ergerden ove: de bereikte oplossing, want die verhinder hun mogelijkheden om onrust te stichten, wat hun voornaamste zorg uitmaakt. De Nederlandse afgevaardigde dr. Van Royen, zeide van mening te verschillen me de heer Palar, de Indonesische gedelegeerde wat betreft diens verklaring van Maandag dat de komende moeilijke onderhande lingen over Nieuw Guinea een schaduw zouden werpen op de Nederlands-Indone- sische samenwerking. Dr. Van Royen zeide er zeker van te zijn, 1 dat Palar door de tijd in het ongelijk zal worden gesteld, niet omdat de standpunten over de onderhavige kwestie niet ver van elkaar verwijderd zijn, maar omdat met de goede wil en het goede vertrouwen, dat aan beide kanten bestaat het mogelijk zal zijn binnen een jaar een bevredigende oplos sing te vinden. In het kort refererende aan de verkla ringen dei' Oekrainse en Russische gedele geerden, zeide dr. Van Royen: „Wij weten allen, dat het. voornaamste doel van hun opmerkingen was het vernietigen van een deel van het constructieve werk, dat in Den Haag is gedaan en om onrust en mo gelijk chaos te verwekken ten einde in dit deel van de wereld de grond te bereiden voor het zaad van het communisme". Over een opmerking van de Russische ge delegeerde, dat de R.I.S. niet geheel zelf standig zal zijn na de souvereiniteits- overdracht, vroeg dr. Van Royen of de Sovjet-Unie zich* er „misschien op voorbe reidt om te weigeren de R.I.S. te erkennen en mede te werken aan de toelating van deze staat tot de UNO?" Dr. Van Royen zeide te hopen, dat hij ongelijk had doch hij vreesde, dat dit niet het geval was. Het totaal der Sovjet-Russische veto's in de Veiligheidsraad is thans 43. EERSTE KAMER Maandag begint debat over souvereiniteitsoverdracht De Eerste Kamer kwam Dinsdagmiddag bijeen. Het nieuwe lid, de heer H. J. Kui per- uit Maartensdijk (K.V.P.), die prof. J. A. J. Barge opvolgt, werd geïnstalleerd. Zonder hoofdelijke stemming werd een aantal wetsontwerpen van financiële aard aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat hij aan neemt, dat het voorlopig verslag in zake de overdracht van de souvereniteit over Indonesië Donderdag in handen der leden zal zijn en de Memorie van Antwoord op Zaterdag 17 December. Indien zulks het geval is zal hij de Eerste Kamer op Maan dag 19 December, des avond om half acht in openbare vergadering bijeenroepen ter behandeling van dit wetsontwerp. De ver gadering zal op Dinsdag 20 December om elf uur worden voortgezet. Het Amsterdams Bijzondere Gerechts hof veroordeelde de 53-jarige Amsterdamse koopman. H. R., wie ten laste was gelegd, dat hij van Juli 1942 tot januari 1945 als „V-nian" spionnagewerkzaamheden heeft verricht voor de Duitsers tot levenslange gevangenisstraf. Voor de Stille Armen 11e verantwoording L. M. D. 10,—; Mevr. T. Z. W. 5.—: Mr. W. B J. A. ƒ25.—: Mej. J. B. v. B. ƒ25.Dr. A. v. E. 10,—; Mevr. J. B.—v. S. 10.—: J. J B v. E. v. V. ƒ10,—; Mevr. Wed. Prof. Dr. E. w. W—S. ƒ10,—; P. Q. R. ƒ10.—; J. Th. r. s. ƒ10,—; A. B. de H. ƒ10,—; G. P.—B. 10,—; L. H. v. 't S. 10.—; C. V. 10.—; A. T. M. v. B. ƒ10,—: J. B. T. ƒ10,—; J. en B. C, w. ƒ5.—; J. S. K. O. ƒ5,—: J. S. B.*J 5— W. v. H. ƒ5.—; N. N. ƒ5.—; Mevr. M. S. C. G. M.H. 5,—; W. A. v. d. B. ƒ5,—; A. J. R. ƒ5:—; F. F. ƒ5.—: H. F. ƒ5,—; C. H. ƒ5.—; C. S. ƒ5,—; E. J. V. ƒ5,— Mevr, J. E. v. Z,— ter M'. 5,—: Drs. P. C. H. ƒ5,—; H. C. V. ƒ5.—; J. J. F. ƒ5.—; M. L. A. S. A. C. ƒ5,—; weekgeld van 2 kinderen ƒ0,30; Fam. v. V. ƒ3,50; „Benjo" ƒ2.50; E. T. ƒ2,50; Mevr. J. Z. S. f 2,50; Mevr. Wed. D. J. H—v. D. 2,50; W H. S.—S. 2,50; J. W. ƒ2,50; ten K.-T. 2,50; A. V. ƒ2.50; S. D. ƒ2,50; G. v. d. H. 2,50; Mevr. H. M. C. de V.de B. 2,50; J. C. v. P. ƒ2.50; E. ƒ2,50; J. W. ƒ2,50; Mej. D. S. D. 2,Mevr. E. J. M. K.—v. S. C. 1,50; E. B. r' 1,J. J. H. 1.—; Stadsevangelisatie ƒ10,—; M. M. ƒ2,—; N. M. ƒ2,50; 'P. J, S. ƒ7,50; Charibrï ƒ10,—; E. J. V. O. ƒ2,50; A. P. H. W.—B. 2.50; C. Z. 1.—; G. 5.—; U. J ƒ2.50; C. de B. ƒ2.50; „P-E.N." afd. compt. 25.—; R. II. V. 2,50: Mevr. B. 2,50; C. K. V 2,50: Of Joy ƒ2,50: Mevr. G. W. ƒ1,T. V 1.A H. f 2,50; Bridgeclub „Onder Ons" 4,25; D. St. P. ƒ2.—: N. N. 100—; van een Wereldburger 6.D. A. M. 2,50; S. C. M. r" 1,50: Ir. M. F. 10,—: A. v. W. 15,—: E. B. W. fl.uit Sonja's spaarpot ƒ1,—: N. N. ƒ3.—: G. B. ƒ1.—; T. J. ƒ2,—; J. A. K. ƒ2,50; D J. f 2.50: H. ƒ1,—; H. N. ƒ10.—: N. N. f 0,50; K. B. ƒ3,50; A. J. ƒ2,—: C. v. G. 1.—: P. T. 5.—: A. K.—Tr. Sneek 10.—; Mevr. N. N. f25,—F. S. ƒ5,—; W. B. V. ƒ2.—; Mej. Joh. C. B. A. ƒ5,—; N. N. ƒ2,50; C. de B. ƒ5.-: C. A. K. ƒ5.—; D. L. ƒ2,50; Wed. K K. f 2.50: J. S. 10.—: W. W. 1.—: J. W. f 2.50; H. J. J. 5.—: M. V. 2,50: J. G. 2,50; N. N. f 1 N. N. 1,50; C. W. S. 10,—; N. N. 1.50; P. J. H. ƒ2.50; A. K. ƒ2,—; J. M. Het woord is aan Robert Benchley: Ik ben de oudste levende blanke, vooral om zeven uur 's morgens. ƒ2,—: M. van E. 1.—; Mevr. d. E. ƒ2,50; E. P ƒ25.—: B. E. H. ƒ10,—; Anneke ƒ10,—: A. D. v. S. f2,50 S. H. f 1,—; Lies ƒ2,50; R. v. B. ƒ2,50; T. v. H. ƒ2,50; Brïdgepotje „V.A." 5,Dick Mevr. v. d. Klip ƒ1, Mevr. Cornelisse 1,..Amir.co" 5.75; E. H. M. E.—B. ƒ5,—; Joland ƒ2,50: X. Y. ƒ2.—; een ander Spoorweggepensionneerde 2.50: Ex. P. O. W. Thailand ƒ2,50; H. D A. J. 2,50. Dagtotaal ƒ782,80, In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van f 6575.29. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 cn Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107, dc Twentse Bank, de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank. alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Militair vliegtuig in Indonesië neergestort Een dode BATAVIA, 14 December (Aneta). Een vliegtuig van de militaire luchtvaart van het type P-51 is door onbekende oor zaak gistermiddag 40 km ten Zuid-Westen van Bandoeng neergestort. De enige inzit tende werd hierbij gedood. I11 verband met het waarschuwen van de familie kan de naam niet hekend worden gemaakt. Roemeens oud-minister onthult Russische methoden Ultimatum in 1945 aan Koning Michael LAKE SUCCESS, 14 December (Reu ter). Volgens de gewezen Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Con- stantin Visoianu, die naar de Verenigde Staten is uitgeweken tijdens de politieke crisis in 1948, heeft Andrei Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, Koning Michael van Roe menië in 1945 in een ultimatum bevolen, de regering van generaal Nicholas Rades- cu te ontbinden. Visoianu heeft de bijzonderheden van dit ultimatum uiteengezet in een memo randum aan Warren Austin leider van de Amerikaanse delegatie der UNO, die tij dens de jongste zitting der Algemene Ver gadering door Wysjinski werd uitgedaagd, feiten te verstrekken inzake het „sprook je" van een ultimatum. Visoianu verklaart aanwezig te zijn geweest bij een gesprek tussen Wysjinski en koning Michael en stenografische aan tekeningen te hebebn gemaakt. Op 27 Februari 1945 zou Wysjinski de Koning gezegd hebben, dat hij een andere rege ring moest vormen van „vertegenwoordi gers van waarlijk democratische partijen en partijlozen." De Koning antwoordde, dat de Roemeense regering was samenge steld uit vertegenwoordigers van alle democratische partijen en geheel in over eenstemming was met de besluiten van Jalta. De volgende dag eiste Wysjinski het onmiddelijk aftreden van de regering. „Anders kunnen wij niet langer instaan voor het vrije bestaan van het Roemeense volk". Toen de koning tegenwierp, dat hij eerst de leiders der politieke partijen moest raadplegen, zou Wysjinski met de vuist op tafel geslagen en gezegd hebben: „Ik wil uw antwoord nu direct." Hierop ver liet hij de kamer en sloeg de deur zo hard dicht, dat de kalk van de muur viel, aldus Visoianu in dit memorandum. Nadat de Koning noodgedwongen Radescu had ont slagen, verscheen Wysjinski opnieuw in het paleis en deelde mee, dat de Russische regering ,wenste, dat Petru Groza de lei ding van de nieuwe regering zou hebben. „Daarna werd de regering samengesteld in de Russische ambassade," zo besluit hei memorandum. Republikeins parlement accep teert Ronde Tafelovereenkomst BATAVIA, 14 December. (Aneta). De Ronde Tafelovereenkomst is heden met 226 tegen 62 stemmen bij 31 onthoudingen door de voltallige zitting van het Republi keins parlement goedgekeurd. Inmiddels is de plechtige ondertekening 'van de grondwet in het gebouw op Pegan- gaan Oost, waarin president Soekarno in 1945 de republiek heeft uitgeroepen, uit gesteld tot hedenavond. Volgens een mededeling van radio- "ïjokja is ook de rede, die president Soe- .irno zal houden voor de Nederlanders, Inrl" ;i°tnen en het KNIL, uit- Gisteravond zijn ongeveer 3.000 man per soneel van vier electrische centrales te Londenwaaronder die van Barking, de grootste in Europa, in staking gegaan, waardoor het grootste deel van de metro polis van licht- en krachtstroom verstoken loas. Later op de avond hebben soldaten, zeelieden en leden van de luchtmacht de centrales ten dele weer op gang gebracht. Het is mogeiyk, dat de regering de nood toestand afkondigt indien de staking zich ■uitbreidt. De Londenaars namen intussen het ongerief van de Egyptische duisternis en de verdere stagnatie gisteravond nogal gemoedelijk op, zoals in dit restaurant op Old Kent Road toaar men van de nood een deugd maakte en gezellig bij kaarslicht dineerde. Doch slechts voor betrekkelijk korte tijd Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, heeft dr. H. M. Hirschfeld zich op verzoek van de regering'bereid verklaard het ambt van Hoge Commissaris in Indo nesië met ingang van de souvereiniteits overdracht te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling dat dr. Hirsch feld deze functie slechts betrekkelijk korte tijd zal bekleden, mede in verband met de opvatting der regering, dat dr. Hirschfeld niet lang in zijn huidige functie kan wor den gemist. Dr. Hirschfelds carrière De heer Hirschfeld werd 25 Mei 1899 te Bremen geboren. Hij studeerde aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam en promoveerde in December 1922 tot doctor in de handelswetenschap pen. Dr. Hirschfeld was van 1921 tot 1925 werkzaam op de Rotterdamse Bankvereni- ging te Rotterdam en te Amsterdam, daarna vijf jaar te Batavia als chef der economisch statistische afdeling van de Javase Bank. In 1931 werd hij benoemd tot directeur- generaal van Handel en Nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken te 's-Gravenhage. Van 1940 tot 1947 is dr. Hirschfeld secretaris-generaal van het mi nisterie van Handel, Nijverheid en Scheep vaart geweest. Dr. H. M. Hirschfeld Sinds 1947 is dr. Hirschfeld regerings commissaris in algemene dienst (ministerie van Buitenlandse Zaken) belast met de algemene leiding van het Marshall-plan in Nederland. Hij is buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur. Dr. Hirschfeld was lid van de Nederlandse delegatie op de economische financiële wereldconferentie 1933, voorzitter van de Nederlandse onder handelingsdelegatie bij de conferentie der Oslo-staten van 1937-1938, lid van het „comité économique" van de Volkenbond van 1933 tot 1940, gedelegeerde van Neder land bij de behandeling van het Duitse vraagstuk door de vertegenwoordigers van de ministers van Buitenlandse Zaken dei- vier grote mogendheden in Januari 1947, voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de economische conferentie voor Europa in 1947, benevens voorzitter van de Neder landse delegatie bij het Europese herstel programma (Juli 1947) en tenslotte gedele geerde bij de conferentie inzake het Mar shall-plan. Benelux en de conferentie van de zestien landen te Parijs in Maart 1948. Dr. Hirschfeld is sedert Januari 1947 commissaris van de Rotterdamse Bankver- eniging en voorts commissaris van de trust maatschappij voor de buitenlandse handel. Dr. Hirschfeld schreef over „Het ontstaan van het moderne bankwezen in Nederland" (dissertatie 1922), „Nieuwe stromingen in het Nederlandse bankwezen" (1925) en over „Actieve economische politiek" (1946). Jules Moch over de uitwijzing van Polen De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman. heeft gisteren voor de nationale vergadering verklaard dat sedert Maart in Polen 26 Franse bur gers gearresteerd zijn. Negen werden uit gewezen cn de zeventien andeten verblij ven nog 10 ae gevangenis. De Franse minister van binnenlandse zaken, Jules. M>' ch, deelde roede, dat de Franse politic besloten haci in totaal 52 Polen «ut Frankrijk te wijzen. Vier en der tig van hen waren agitatoren cn van dezen zijn er 25 in feite uitgezet; twee v.an hen hebben Frankrijk eigener beweging verla ten voordat hun het besluit. Lot uitzetting medegedeeld werd, vier verkregen uitstel en drie worden nog door de pc litie gezocht. Achttien van cle 52 waren onderwijzers en schoolinspecteurs, die ook metterdaad over de grens zijn gezet. Verder is aan dertig Poolse .onderwijzers verboden hun bèroep in Frankrijk int te oefenen. Moch zeide, dat al het in Frankrijk arri verende Pools- vliegtuigpersoneel voortaan door de douane streng in het oog zou wor den gehouden ingevolge geconstateerde zwarte handelspractijken. De agitatoren, aldus Moch, vormen slechts een minderheid van .de vierhon derdduizend in Frankrijk wonende Polen. Vliegtuigongeluk bij Karachi kostte 26 doden Officieel is bevestigd, dat alle 26 inzit tenden van de Maandagavond bij Karachi neergestorte Dakota om het leven zijn ge komen. Een reddingsploeg, die het wrak Dinsdag bereikte, meldde, dat geen over levenden waren aangetroffen. Dr. Amir over de internationalisatie De vertegenwoordiger van de staat Israël in ons land, dr. Michel Amir, heeft giste ren een uiteenzetting gegeven Van het standpunt van de staat Israël inzake de internationalisatie van Jeruzalem. Hij noemde het besluit van de UNO zeer vreemd en tegenstrijdig. Hij merkte op, dat de Arabieren, die in 1947 de eerste Franse socialisten in partij-congres bijeen Neiging naar de linker-zijde (Van onze correspondent te Parijs) Vandaag is het de tweede en laatste dag van het jaarlijkse congres der Franse socia listen. De partijpolitiek zal in een slotmotie, welke in de nacht van heden op Donderdag moet worden opgesteld, door de leden wor den beoordeeld, die dan tevens hun eisen zullen stellen ten aanzien van de politieke lijn die in de toekomst door het bestuur gevolgd zal dienen te worden. Een afkeu rende motie stelt niet slechts de partij leiding voor moeilijkheden, maar indirect ook de Franse regering. Want steeds ster ker begint een Franse excellentie zich als gedelegeerde van zijn partijbestuur in de ministerraad te beschouwen. De slotmotie wordt ook buiten de socia listische kring in Frankrijk met een zekere spanning tegemoet gezien. Die spanning wordt gemotiveerd door het feit, dat er in de Franse socialistische partij, de S.F.I.O., de lnr.tsie maanden een duidelijke neiging valt 'n constateren, zich in meer linkse richting te oriënteren. Die neiging leeft in het bijzonder onder de arbeiders voor zover die tenminste nog niet naar de communisten zijn overgelopen, want de S.F.I.O. heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een partij van het midden, die haar aanhang vooral uit de ambtenaren stand recruteert. De resterende arbeiders vinden nu, dat de S.F.I.O. allengs de ge vangene is geworden der „burgerlijke" partijen, de radicalen en de katholieken, met wie -ze samen de coalitie van de derde macht vormt en die haar een politiek voor schrijven, die in lijnrechte tegenspraak is met de socialistische beginselen van Marx en zelfs van Jaures. Hoe sterk die gevoelens van ontevredenheid al zijn, werd onlangs bewezen toen de socialistische ministers zich genoodzaakt voelden de stakingsparo len der syndicaten te onderschrijven op hetzelfde moment, dat hun premier Bidault de bevolking opriep aan het werk te blijven. Ook de buitenwereld werd het toen duide lijk, dat er tussen de regeringsverantwooi'- delijkheid en de overtuiging bij de socialis tische ministers conflicten bestonden, die niet altijd in het belang van hun officiële functie konden worden bijgelegd. In grote lijnen kan men zeggen, dat er onder de socialisten momenteel drie stro mingen te onderscheiden zijn. Ten eerste zijn er de leden, die de huidige politiek, die voor alles gericht is op het behoud van de derde macht, willen bestendigen. En hiertoe behoren, niet geheel toevallig, vooral de socialistische ministers. Dan zijn er, vooral in de lagere partij regionen, vele socialisten, die zich ronduit uitspreken voor oppositie, omdat ze van overtuiging zijn dat ook met de beste wil de door Bidault gevoerde poli tiek niet in overeenstemming is te brengen met de Marxistische beginselen, waaraan uiteindelijk de S.F.I.O. toch zijn bestaans recht ontleent. Tussen die twee uitersten van rechts en links ligt dan een brede massa, die waarschijnlijk wel de meerder heid vormt, welke een conditionele samen werking met de radicale en katholieke bondgenoten voorstaat. Van deze stroming zijn Léon Blum en zijn schildknaap, de roerige ex-minister van Arbeid, Daniel Mayer, de voornaamste leiders. Voor zover thans valt te voorzien, zullen op het congres hun inzichten wel zegevieren. Ze propageren een politiek van nuances. De banden met de derde macht moeten, ook al zouden de socialisten in de oppositie gaan. vooral niet worden doorgesneden, omdat een definitieve breuk de weg zou openen voor een Gaullistisch of communis tisch experiment. resolutie hebben geboycot, thans de kam pioenen voor de i nternationalisatie van Jeruzalem zijn geworden. Als tweede groep, die vóór de resolutie stemde noemde hij de groep van de Sovjet-staten en als derde de groep Zuid Amerikaanse staten. Deze laatsten en ook anderen stemden, volgens dr. Amir, vóór uit een oogpunt van Christelijke solidariteit. Hij noemde de resolutie een verminde ring van het prestige der UNO. Van de zijde der kerk wordt, naar hij opmerkte, druk op de regeringen uitgeoefend. De Christelijke solidariteit noemde hij hier irreëel en abstract. Dr. Amir herinnerde eraan, dat men in Jeruzalem twee zones heeft. De oude stad met de heilige plaatsen behoort onder Transjordanië, de nieuwe stad, die geen enkele heilige plaats heeft, onder Israël. De nieuwe stad bestond niet ten tijde van het begin van het Christendom. Zij werd van 1850 af gebouwd door de Joden. Zij hqjiben de nieuwe stad uit redenen van sentiment naar de oude stad genoemd. In deze nieuwe stad wonen 100.000 Joden. De regering van Israël is aldus dr. Amir, vast besloten zich geen regiem door vreemden te laten opleggen. Ten aanzien van de toepassing van dit besluit merkte hij op, dat de hoge commis saris van de UNO hoffelijk zal worden ontvangen, „maar hij zal niet kunnen wer ken; er zal een algehele non-coöperatie zijn van de zijde van Israël". Israëlisch parlement naar Jeruzalem Het Israëlische parlement heeft besloten zijn zetel te verplaatsen van Tel Aviv naar Jeruzalem, ondanks de voornemens der UNO tot internationalisatie van deze stad. Het besluit werd genomen op verzoek van premier Ben Goerion. Duitsers veronachtzamen graven van Hitiers slachtoffers Vijf Franse afgevaardigden, allen oud gevangenen van de Duitse concentratie kampen, hebben in de Franse Nationale Vergadering geprotesteerd tegen ontwij ding van de graven van gevangenen, die in het beruchte concentratiekamp Dachau gestorven zijn. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, sprak de persberich ten tegen, dat de beenderen van de gestor ven gevangenen in de industrie worden gebruikt, doch hij noemde het een feit dat de graven door de Duitse autoriteiten ver waarloosd zijn. De Amerikaanse hoge commissaris, McCloy, volgt persoonlijk het gerechtelijk onderzoek, dat thans door een Amerikaan- se en een Duitse rechter en een Franse .regeringsvertegenwoordiger gaande is, MEER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- maakt te 10 uur: Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tot stormachtig aanwakke- rende wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Geleidelijk toenemende bewol- king met later plaatselijk enige regen, S in het Oosten van het land mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw. On- geveer dezelfde of iets hogere tempe- ratuur dan vandaag. 15 December: Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur Maan op 2.59 uur, onder 13.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 December: Hoog water: 10.19 en 22.55 uur. Laag water: 5.33 en 18.06 uur. Donderdag 15 December: Hoog water: 11.28 en 00.00 uur. Laag water: 6.49 en 19-19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1