Nederlandse volk goed bekend met Marshall-plan ZZZEEïEEDEa Let deze week op üw brievenbus...! DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 Radio geeft Donderdag Voornemens van minister Wijers Q Wereldnieuws Wopnsdag 14 December 194-9 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 2 Opinie-onderzoek Slechts zes procent is „anti-Marshall" De Amerikaanse organisatie van het -larshall-plan. de E.C.A., heeft in Neder land, Frankrijk, Denemarken en Noor wegen een onderzoek doen instellen naar de kennis van en mening der bevolking over het Marshall-plan. In enige andere landen is een dergelijk onderzoek op het ogenblik nog in uitvoering. Dit internationale onderzoek stond onder de algemene leiding van dr. Eric Stern van het „bureau for foreign opinion and market research" te New York en Ziirich. In Ne derland werd het uitgevoerd door het Ne derlandse bureau voor de statistiek. Hieronder volgt een samenvatting van de resultaten, die het onderzoek in Nederland heeft opgeleverd. Kennis van Marshall-plan Het Marshall-plan neemt een hoge plaats in onder de onderwerpen waarin de Neder landse bevolking belang stelt; 87 procent is er mee bekend, 13 procent weet er niets van (voor het overgrote deel vrouwen). De hier na te noemen cijfers hebben alleen betrek king op de 87 procent die een zekere kennis omtrent het Marshall-plan heeft. Bijna allen (97 procent), die tot deze groep behoren weten dat Nederland tot de landen behoort, die aan het Marshall-plan deelnemen. Technische aangelegenheden Ook ten aanzien van de technische aan gelegenheden bestaat er onder de boven genoemde 87 procent een tamelijk hoog percentage, dat goed op de hoogte is. Zo weet 70 procent van hen, dat een firma, die onder het Marshall-plan het een of ander verkrijgt, hiervoor moet betalen. Ruim 43 pet. is op de hoogte van het be staan van „tegenwaarderekeningen", 27 pet. meent, dat de betalingen van Marshall-goe deren naar de Verenigde Staten teruggaan, 30 pet. weet niet wat er met het geld ge beurt Ten aanzien van de tegenwaarde rekening is 26 pet. van de gehele bevolking volledig op de hoogte. Houding pro en anti Marshall In het algemeen is de afkeer van het Marshall-plan zeer klein. Van hen, die er een zekere kennis van dragen, zijn er 76 pet. pro, 6 pet anti, 12 pet „aarzelend" en van oordeel, dat het plan zowel goede als kwade kanten heeft. Van de „pro's" meent: 25 pet. „zonder het plan waren we verloren geweest"; 35 pet. „betere voeding en geen rantsoene ring"; 10 pet. „de werkgelegenheid is er groter door geworden"; 18 pet. „het bouwde onze economie op en hielp onze uitvoer' Bij de „anti's" zijn de percentages als volgt verdeeld: 33 pet verlies van onze on afhankelijkheid; 10 pet. Amerikaanse mededinging; 18 pet. vrees voor schulden, die te zijner tijd op de een of andere manier moeten worden terugbetaald; 9 pet uitle- vering aan het kapitalisme; 18 pet. angst voor depressie, slapte in de handel, werk loosheid. Van de „aarzelenden" vindt 54 pet.: het is wel goed, maar het schept schulden en verplichtingen; 19 pet: het geeft slechts een tijdelijke vooruitgang; 12 pet.: Amerika wint er bij en aan het eind verliezen we er op. Amerika's eigen motieven Van de ondervraagden is 36 pet van oor, deel, dat de Verenigde Staten geld en ma teriaal sturen om te overheersen en om de politiek en het bedrijfsleven van het be treffende land te beïnvloeden. Bij keuze van twee uit zeven motieven, die mogelijk Amerika's redenen zouden kunnen zijn, kiest: 68 pet. voorkoming van het communisme; 43 pet. het spuien van de Amerikaanse overproductie; 37 pet. de verwerving van bondgenoten; 26 pet. Ame rikaanse menslievendheid en onbaatzuch tigheid; 5 pet. export van het kapitalisme naar Europa; 10 pet. overheersing van Europa; 9 pet. verovering van de Europese markt. Gebruik van de Marshall-hulp 20 pet. is van mening, dat deze naar vrije keuze door het Marshall-land gebruikt kan worden: 20 pet. is van mening, dat het ge bruik onder Amerikaanse controle staat, maar zonder verdere inmenging; 41 pet. is 'k Had van Sint en Piet niets te verwachten Want zij hadden van mij vele klachten Maar als 'k er nog aan denk 't Was een vorst'üjk geschenk De TIP VAN BOOTZ die zij voor mij brachten. Inz. de Hr. H. v. d. L. te Vught ontv. 1 fl. TIP (Adv.) van mening, dat Amerika zich in bedrijfs leven en politiek van het Marshall-land mengt; 14 pet. is van mening, dat ze strekt tot inter-Europese samenwerking. Slechts 38 pet. van de ondervraagden heeft grote belangstelling voor het Mar shall-plan; 44 pet. heeft tamelijke belang stelling; 12 pet. heeft geen belangstelling. Het onderzoek toont aan, dat vrijwel al degenen, die slechts zelden of nooit een courant lezen, in het geheel niet of slechts uiterst gebrekkig van het Marshall-plan op de hoogte blijken te zijn. Daartegenover staat, dat van hen, die dagelijks een krant lezen, ongeveer veertig procent behoorlijk op de hoogte is; zij, die tweemaal per dag een krant lezen, zijn voor bijna twee derde behoorlijk op de hoogte en van hen bleek zelfs één op iedere vier uitstekend ingelicht. Er zijn thans meer dan 100.000 personenauto's in Nederland Het aantal in Nederland geregistreerde personenauto's heeft thans de 100.000 overschreden. Volgens de telling ,van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal personenauto's op 1 Augus tus van dit jaar 110.612. Op l'Augustus 1939 waren er 99.986. Ten opzichte van 1 Augus tus 1948 bedraagt de stijging van het aantal personenauto's niet minder dan 27.000. Relatief blijft de omvang van net perso nenautopark echter nog iets bij de voor oorlogse situatie ten achter. In 1939 bedroeg het aantal personenauto's per 1000 inwoners 11,4, thans 11,1. Per 1000 inwoners bedraagt dit aantal in België 20,6, in Frankrijk 23,4, in Engeland 39,8 en in de Verenigde Staten 212,8, 8 op elke 10 gezinnen. De verdeling van het huidige Nederland se park van personenauto's volgens de jaren van fabricage is als volgt: 10,6 pet. dateert uit de jaren vóór 1935, 31.3 pet. uit 1935 1939, 4,3 pet. uit 1940—1945, 53,8 pet. uit de jaren na 1945. Het aantal personenauto's uit de fabricage- jaren '1946, 1947, 1948 en 1949 bedraagt respectievelijk 9769, 16.303, 16.686 en 16.756. Reisbeurzen voor letterkundigen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens dit jaar reisbeurzen beschikbaar te stellen voor let- terkundigeh (prozaschrijvers), ten einde dezen in de gelegenheid te stellen enige maanden in liet buitenland te verblijven om aldaar indrukken op te doen, die voor hun letterkundig werk van belang kunnen zijn. Gegadigden dienen van Nederlandse nationaliteit te zijn en op 1 Januari 1950 ten minste 21 jaar, doch nog geen 46 jaar te zijn. Zi; moeten vóór 15 Februari 1950 een oorspronkelijke, nog niet gepubliceer de novelle zc-nden aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (afdeling Kunsten, bureau Toneel en Let teren, Prinsessegracht 21, 's-Gravenhage), onder aanduiding „mededinging reisbeur zen letterkundigen". De inzendingen die nen te geschieden onder motto en moeten 10.000 tot 25.000 woorden in machineschrift bevatten. De beoordeling van de manuscripten zal geschieden door een jury, in te stellen door de minister, bestaande uit vijf letter kundigen. Deze jury kan in haar rapport, dat zij voor 15 Maart 1950 dient uit te brengen, ten hoogte drie manuscripten ter bekroning voordragen. De bekendmaking van het rapport zal geschieden voor 1 April 1950. De auteurs van deze bekroonde werken komen voor een reisbeurs van f 2000.in aanmerking. Op 23 December zullen het Boter- en het Kaas-contrólestation Noordholland 30 jaar bestaan. Op die dag zijn elf functiona rissen dertig jaar in dienst van de stations. Zoals gisteren gemeld, is door een kunsthandelaar in Arnhem een schilderij ontdekt, dat volgens de eerste onderzoekingen zou kunnen worden toegeschreven aan Paulus Potter. Het paneel stelt voor een landschap met twee koeien, en meet 47,5 bij 33,5 centimeter. Volgens de handelaar en door hem geraadpleegde restaurateurs komt de stijl overeen met die van Paulus Potter. Het onderzoek is nog gaande. Het paneel draagt de voluit geschreven signatuur „Paulus Potter". Door de bekende Merino-fabriek zal huis aan huis een waardebon van 20 ct. worden ver spreid. U kunt daarmede onder bijbetaling van 21 et. een dubbel pak Merino vlokken bij Uw winkelier krijgen ter waarde van 41 ct. Profiteer van deze unieke gelegenheid en maak kennis met het veredelde, alcalivrije wol wasmiddel: Merino vlokken. Voor de handel: Chemisch Technische In dustrie MILITEX N.V., Blekersvaartweg 6, Tel. 28845, Heemstede. (Adv.) AANVANG NIEUWE CURSUSSEN JANUARI INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVélES OP ELK VERLANGD UUR JUSTITIE-BEGROTING HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 ..Nias. het land der mensen". 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianospel. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd program ma. 17.30 Kaleidoscoop. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraalje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Volksmuziek school. 19.35 Pianospel. 19.45 Regeringsuit zending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Concertgebouworkest en solist. (21.05 21.30 Avondschool). 22.15 Causerie over Israël. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30 Zigeunermuziek. HILVERSUM II. 414.5 HL 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Platen. 9.30 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus 12.03 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang. piano, en viool. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 platen 15.45 Bijbellezing; 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 De Christelijke Middenstandsbond. 18.30 Voor de ieugd 18.55 ,.Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de ieugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Familie-compe titie. 22.05 Platen. 2.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. '3.15 Kamerkoor en solisten. 23.45 Platen. In de memorie van antwoord van de Tweede Kamer over de begroting van Justitie deelt minister Wijers onder an dere mede, dat het civiele procesrecht ver betering behoeft. Een zo radicale wijziging als de commissie-Dorhout Mees voorstaat, acht hij echter minder wenselijk. De mi nister overweegt, of een eenvoudiger wijze van procederen te vinden is voor eenvou dige zaken. Op het gebied der nationaliteit zijn en kele wetsontwerpen in voorbereiding. Een daarvan beoogt toekenning .van het Neder landerschap aan (ie gehele nationale be volking van Suriname en de Nederlandse Antillen. Een verruiming van de mogelijk heid tot rechtsherstel van bepaalde cate gorieën politieke delinquenten wordt over wogen. De minister heeft een voorstel tot voor lopige invoering van een universitaire op leiding voor het notariaat aan de minister van Onderwijs doen toekomen. Een wetsontwerp inzake de aanvulling en wijziging van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht betreffendè de bescherming van dieren is op het depar tement gereed gekomen. De regering hoopt nog in dit zittingsjaar een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstweigeringswet in te dienen. Bij de voorbereiding zal ook worden overwogen of en in hoeverre de dienstweigeraar wegens gewetensbezwaren in ruimere mate kan worden beschermd dan thans het ge val is. De oorspronkelijke plannen inzake het eindigen der werkzaamheden van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten zijn gewijzigd. Het ligt thans in de be doeling dat het hoofdbestuur van deze stichting op 1 Januari ontbonden wordt. Het dagelijks bestuur zal gedurende 1950 de totale liquidatie voorbereiden. Het enige nog overgebleven bijzondere gerechtshof (Amsterdam) zal waarschijn lijk op 1 Januari worden opgeheven. Ten aanzien van het gratiebeleid deelt de minister mede dat vooral aandacht wordt besteed aan de persoonlijke om standigheden en de gezindheid van de delinquent, de mogelijkheden tot herplaat sing in de maatschappij en eventueel de sociale omstandigheden van het gezin of degenen in wier onderhoud door de ver oordeelde werd voorzien. De ernst en om vang der gepleegde feiten worden hierbij geenszins over het hoofd gezien. Steeds wordt overwogen, of de te verlenen straf vermindering verenigbaar is met de eisen, die de gerechtigheid stelt. In sommige za ken blijkt, dat de straf, gelet op de be rechting van analoge zaken en de huidige maatstaven, als te zwaar moet worden beschouwd. Ten aanzien van Schreieder noch van Giskes is, naar de minister verklaart, uit het ingestelde onderzoek kunnen blijken, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan handelingen, die volgens de Nederlandse strafwet een strafbaar feit opleveren en tot een veroordeling konden leiden. 1-Iet onderzoeken naar misstanden in kampen van politieke delinquenten is nog niet geëindigd. Veelvuldig is gebleken, dat alleen door een zeer groot aantal getuigen te horen een enigszins afgerond beeld van het feit, waarover is geklaagd, kan worden verkregen. Elke concrete klacht wordt on derzocht. UNO-kinderfonds heeft nog een grote taak Ifet internationale kindernoodfonds der (JNO heeft te New York verklaard, dat ongeveer 28 millioen kinderen geholpen worden, wat ongeveer 7 procent is van de kinderen, die dringend hulp nodig hebben. Het herstel van de Europese kinderen heeft nog niet het punt bereikt, waarop de hulp kan worden gestaakt De nood der kinderen in Azië, Latijns-Amerika en het Midden-Oosten wordt met de dag druk kender. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) PUBLIEK BEOORDEELDE SCHILDE RIJEN VAN PRINSES YVÏLHELMINA In Augustus werd te Middelburg een expositie van schilderijen door prinses Wilhelmina gehouden, waarbij de bezoe kers gelegenheid kregen op een enquête formulier aan te geven welke doeken zij de beste achtten. Uit de thans bekend ge maakte uitslag blijkt dat de schilderij „Uddclevmeer" de meeste stemmen ver wierf Cp de tweede plaats kwam „IJssel bij herfst" en op de derde „Het Loo bij Den Duttel". REPARATIE MATRASSEN morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 114Ï Aus der Fuenten voor het Bijzonder Gerechtshof Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam is begonnen met de behandeling van de zaak tegen het gewezen hoofd van de „Zentralstelle fiir Jüdische Auswanderung" te Amsterdam, de thans 40-jarige voorma lige Hauptsturmführer F. A. Aus der Fijn ten. Hem worden misdrijven tegen de men selijkheid ten laste-gelegd. Behalve de deportaties van Joodse landgenoten die de „Zentralstelle" in samenwerking met de „Ordnungspolizei" ten uitvoer legde, ver meldt de tenlastelegging het ontruimen van 43 Joodse inrichtingen voor ouden van dagen en voor zieke en invalide personen, in het bijzonder het ontruimen van de Joodse inrichting „Het Apeldoornse Bos", waarin Joodse geesteszieken werden ver pleegd. Verdachte verklaarde dat hij ten volle had vertrouwd op de rechtmatigheid van de door zijn superieuren gegeven orders en daarin nooit iets onrechtmatigs had gezien. Hij zeide, dat hij steeds in overleg met de Joodse Raad had gehandeld. De eerste getuige, prof. D. Cohen van de voormalige Joodse Raad. beschouwde de verdachte als degene, die belast was met de dagelijkse leiding van de „Zentralstelle". Prof. Cohen verklaarde, dat Aus der Fün- ten hem in Januari 1942 had medegedeeld, dat Joodse Nederlanders van 16 tot 40 jaar in Oost-Duitsland in familieverband te werk gesteld zouden worden. In Januari 1943 waren reeds 50.000 Joden gedepor teerd, onder wie een vrouw van 102 jaar. Aus der Fünten heeft na een bezoek aan het verwoeste Keulen een groot aantal leder, van het personeel van de Joodse Raad uit louter woede laten arresteren. Dr. B. de Vries Robles, die enige tijd in de „Hollandsche Schouwburg" te Amster dam belast is geweest met de medische ver zorging der in de schouwburg tezamen ge brachte Joden, verklaarde- dat Aus der Fünten wel beschonken, in gezelschap van „dames" de schouwburg binnenkwam en zich verlustigde bij de aanblik der opge sloten Joden. Dr. A. Querido, die arts was in het Joodse krankzinnigengesticht „Het Apeldoornse Bos", verklaarde dat de verdachte optrad zonder enig menselijk gevoel te tonen. Dr. Speyer, die eveneens als arts aan het „Apeldoornse Bos" was verbonden, noemde de ontruiming van het gesticht mensont erend en beestachtig. Toen de volgende dag de familieleden der verpleegden naar het lot van hun bloedverwanten informeerden, luidde het antwoord van de Duitse telefo nist: „Die zijn in de hemel". Een der getuigen, die als gevangene in Auschwitz tegenwoordig was bij de aan komst der patiënten, zeide dat allen onmid dellijk naar het crematorium werden ge bracht. Deze verklaring werd door andere getuigen bevestigd. De zitting werd hierna verdaagd. Proces te Sofia geëindigd Te Sofia is Dinsdag het proces tegen de ex-vicepremier Kostof en zijn medebe- klaagden geëindigd met het verlenen van het laatste woord aan de beklaagden. De verklaring van Kostof was nagenoeg niet te verstaan doordat de geluidsinstallatie voor deze gelegenheid was afgezet en het publiek een oorverdovend gejouw aanhief toen Kostof zich uit zijn bank verhief om enkele woorden te spreken. Volgens de genen die hem wel verstonden betuigde hij zijn onschuld. Zijn vroegere medewer ker Stefanof bekende schuld en schold op Kostof, die hij een provocateur noemde. Alle andere beklaagden bekenden en vroe gen clementie. De uitspraak zal over twee dagen worden bekendgemaakt. Onrust in Eritrea „Patriotten" wensen aanslui ting bij Ethiopië Gisteravond hebben bewoners van Eritrea in het geheel vijf handgranaten naar de hoofdingang van de Britse voor lichtingsdienst te Asmara in Eritrea, ge worpen. De granaten ontploften niet. Eer der op de dag wierpen twee wielrijders handgranaten naar drie vooraanstaande leden der (nationalistische) onafhankelijk heidspartij, doch ook deze handgranaten ontploften niet. De Italiaanse en Britse journalisten te Asmara hebben brieven ontvangen, waarin zij gewaarschuwd worden niet te „inter veniëren met het doel van het volk om zich bij het moederland Ethiopië te voegen". Anders zouden zij het lot delen van „an dere in grote getale vermoorde Italianen". De brieven waren ondertekend met „Erïtreaanse patriotten". Taxi 2 Bet 13000 DAG EN NACHT Merkwaardige uitlatingen van Von Mansteins verdediger De Berlijnse correspondent van de N.R. C. geeft een verslag van de 56ste zittings dag van het proces tegen de gewezen Duitse veldmaarschalk Von Manstein, waarop de conclusies werden opgesomd die nog twee volgende dagen in beslag zullen nemen. De correspondent vindt in de houding van Von Manstein, die alle beschuldigingen van de hand wees en niets wist van onmenselijkheden, zo traditio neel dat geen aanleiding is tot bijzondere opmerkingen. Wel echter aanleiding daar toe gaf de Britse verdediging, aldus de correspondent, die Von Manstein ter be schikking kon worden ■gesteld, dank zij financiële hulp uit een speciaal Brits fonds, waarin o.m. Churchill 25 pond sterling heeft gestort. Men wil zich fair tegenover Von Manstein gedragen. Welnu, de ver dachte zal niet kunnen zeggen, dat zijn raadsman zich niet in alle opzichten voor hem heeft ingespannen. Hij heeft uitdruk kingen gebruikt en gegevens naar voren gebracht, die voor een Duits verdediger voor een internationaal gerechtshof niet mogelijk zouden zijn geweest. In de ijver om zijn cliënt te ontlasten, heeft de ver dediger Paget evenwel een taal gesproken tegenover de Sovjet-Unie, die herinnert aan de formulering van de Völkischer Beobachter tijdens de oorlog. Dit is te ver oordelen en het is te betreuren, dat de president, luitenant-gneraal Simpson, geen aanleiding heeft gevonden om wat krach tiger in te grijpen dan hij deed. De verdediger sprak in zijn pleidooi (men vraagt zich ai, hoe het mogelijk is, aldus de correspondent): „Men heeft hier getracht de reputatie van het Duitse leger en zijn grootste opperbevelhebber te ver nederen. Men heeft het tegendeel bereikt. Het Duitse leger heeft in de strijd tegen de Sovjet-Unie alle mogelijke discipline getoond en ik ben er blij om. Ik hoop, dat als West-Europa eens moet worden verde digd, dat wij dan daarbij allen kameraden zullen zijn. Ik ben overtuigd, dat nie mand in Duitsland gelooft, dat Von Man stein een oorlogsmisdadiger is. Hij is de eerste held van zijn volk en hij zal het blijven. Onze veroordeling kan geen af breuk doen aan zijn reputatie, maar wel onze naam schade berokkenen. Ik verlang daarom eervolle vrijspraak voor mijq cliënt en ik geloof, dat een vrijspraak ons eigen land tot eer zal strekken". Nobel. Een Gronings meisje vertrok enkele jaren geleden als oorlogsbruidje naar Canada, en zal thans als weduwe met twee kinderen naar Groningen terug keren. Haar man is bij een spoorweg ongeluk om het leven gekomen en liet zijn gezin achter zonder middelen van bestaan. De stad Nobleton heeft geld bijeengebracht om de vrouw met haar twee kinderen naar Groningen terug te laten reizen en heeft sinds de dood van haar man het gezin onderhouden. Gered. Een vierjarig jongetje in Washing ton liep een jaar geleden zulke hevige brandwonden op dat de dokters geen enkele hoop op zijn herstel hadden. Zeventig procent van zijn huid was in tweede en derde graad verbrand, door dat kwajongens zijn papieren cowboy pakje in brand hadden gestoken. Met allerlei kunstgrepen en 31 huidoperaties werd de jongen tegen alle verwachtin gen in voor het leven behouden en thans gaat hij, nog van top tot teen in verband, thuis Kerstmis vieren. Sprookje. In 1929 schreef de Zwitserse schrijfster Lisa Tetzner een sprookje, getiteld „Hans Urian", dat veel opgang maakte in Duitsland, tot het door Hitier verboden werd. Hans Urian beleeft in dit verhaal vele avonturen, onder andere in Rusland, waar hij wezen in prettige en comfortabele weeshuizen aantreft. De Amerikanen hebben thans de ver spreiding van dit boekje ook verboden, want Hans Urian komt ook in Amerika en ziet daar nagenoeg niets anders dan fabrieken voor wapentuig. Kwaad naar huis. Andrei Wysjïnski, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, is met de „America" in Le Havre aangekomen, op weg naar Moskou. Hij vertegenwoordigde de Sovjet-Unie bij de inmiddels gesloten zitting van de UNO. Op de vraag van verslaggevers wat hij van de resultaten dezer UNO- vergadering dacht, zei hij: „Geen der besluiten van de UNO geeft mij voldoe ning. Ik ben woedend". Bijslag. Met ingang van 1 Januari zullen de Belgische loontrekkenden ook kinder bijslag krijgen die maandelijks 275 francs voor het eerste kind zal bedra gen tot een maximum van 600 francs voor het vijfde en volgende kinderen. Hinderpaal. „Engeland is de hinderpaal voor de samenwerking tussen de West- Europese landen", heeft de republi keinse senator Ferguson na terugkomst van een trip door Europa te Washing ton verklaard. Ferguson adviseerde de regering der Verenigde Staten om het Marshallgeld voortaan met voorbijgaan van de regeringen toe te kennen aan de particuliere industrie der Europese lan den. Bijtijds. De premier van de Chinese natio nalistische regering, die thans op For mosa resideert, heeft tijdens een inter view verklaard dat zijn regering vast besloten en tenvolle bereid is politieke, economische en culturele hervormingen van „geweldige omvang" in te voeren. De Chinese regering heeft de laatste maanden gebieden op het Chinese vaste land van geweldige omvang verloren aan de communisten, zodat zij nagenoeg geen gezag meer op het continent heeft. Omschakeling. Nederlandse officieren van alle wapens zijn op verzoek van gene raal Kruis bij de Amerikaanse troepen in Duitsland gedetacheerd om vertrouwd te raken met het gebruik van Ameri kaanse wapenen en de Amerikaanse op leidingsmethoden. Ook zal een studie commissie naar de Verenigde Staten gaan, dit alles volgens ANP om de om schakeling van het Nederlandse leger mogelijk te maken, dat, na eerst op En gelse leest geschoeid te zijn, thans moet overgaan op de Amerikaanse organi satievorm. Surprises. Een Belgisch stoomschip ïs ge strand voor de Marokkaanse kust en Op het wrak zitten drie leden der beman ning sinds drie dagen in stormweer te verkleumen en te verhongeren, daar de reddingboten niet kunnen uitvaren. Thans hebben vliegtuigen voedselpak ketten uitgeworpen, die zo juist gericht waren dat zij door de schipbreukelingen konden worden opgevist. Dansend en zwaaiend dankten de drie geïsoleerden de vliegtuigbemanningen voor de sur- Scheesprampen. Men vreest dat 64 vissers om het leven gekomen zijn door» het vergaan van drie vissersschepen in een hevige storm voor de Noord-Afrikaanse kust bij Ceuta. Dinsdagavond waren slechts 11 leden van de in totaal 75 kop pen tellende bemanningen door red dingsschepen binnengebracht. Tito-vitsj. De heer V. A. Valkof, Sovjet- Russisch ambassadeur in Nederland, is volgens mededeling van radio-Moskou van zijn functie ontheven en zal elders werkzaam worden gesteld. Nieuwe am bassadeur wordt de heer Grigori Tito- vitsj Zaitsei. Ui Itl 56. „Jongen, Pictersen," sprak de heer William T. Bobberbroek, terwijl hij Joris door het rulle zand naar de Tempel van Horus volgde jongenis me dat hier snik! Puf, poeh! En nergens een ijsco- karretje! Wat een toestanden!" Ja, zelfs Panda was het bijna te machtig, en dat wil héél wal zeggen, ivant Panda kan veel ■verdragen, zoals iedere lezer van zijn be wogen avonturen weet. Alleen Joris bleef koel en opgewekt. „De koestering der zon bedrukt u?" zo vroeg hij. „Ach hoeveel te aangenamer zal dan straks de schaduw rijke koelte zijn, wanneer gij binnentreedt in jnijn nederige woning! Ik moge opmer ken, dat deze vierduizendachthonderddrie- enzevenlig jaar gelden gezet werd door de bekende aannemer Ichop. Tweeender- tighonderd slaven kregen chronische spit in de rug tijdens de bouio. Ach dat loaren tijden!" „Tjee, tjee! Reuze-aardig!" pufte Bobberbroek bewonderend. Nu ge viel het naar men moet weten dat zich op hetzelfde ogenblik aan de achter zijde van het gebouw nog twee vreemde lingen bevonden die, omdat zij zich nu eenmaal aan de achterzijde bevondenniets hadden gehoord van de woeste zandstorm die het Ministerie van Weersverwachtin gen bij monde van Joris had laten voor spellen. Het ging hier om de dames '.wee en Van Tutteren, die juist vol bewonde ring naar da achteringang van de Tempel van Horus staarden. „Gutjes," zei de dame 'wee, wat een gekke huizen bouwden ze vroeger toch, hè?" En nu was het héél toevallig, dat er daar bij die achteringang ook nog een gids aanwezig was een zekere Ali Ben Aaypous die door Joris' weervoorspellingen heen had geslapen, en die nu wakker werd door het opgewekte gebabbel van de dames. „Gids? Gids?" riep hij blijde. „Ik ben gróót gids, weet alles!" Bij het Boekencentrum in Den Haag ver scheen een kinderroman van mevrouw M. A. M. Renes—Boldingh: „De kleine gouden sleutel". Zij slaagt er voortreffelijk in de romantiek der middeleeuwen levend te ma ken, zodat met hulp van de tekenaar van Eek een „positief" beeldverhaal ontstond, waaraan de jongeren veel plezier kunnen beleven. „Luister dan" is de titel van een bij voor baat aantrekkelijke verzameling versjes, ver haaltjes, raadsel en spelletjes die door Marian HesperSint bijeen werden gebracht. Zij schikte ze tot een alleszins te waarderen bouquet, dat door Toby Vos van plezierige illustraties voorzien werd. Deze bundel aan schouwde bij C. A. Spin en Zoon in Amster dam het levenslicht. Voor de oudere jongens ïs er in de eerste plaats een boek om van te watertanden: „Jongens en wetenschap". Het is een (slechte) bewerking naar het Zwitserse jeugdboek „Helveticus", maar ondanks de slordige ver taling houden de vele onderwerpen hun be koring voor de jonge lezer, temeer daar tal loze tekeningen en foto's de behandelde stof opvrolijken. Daphne Uitgaven in Gent gaf het lijvige boek uit. ..Kamp op de Leremarkse Heide", door G. J. Panen is smeuig geschreven met begrip voor de geest, die er onder een stel pad vinders kan heersen en zonder al te veel preutsheid wanneer er eens een term uit de jongensmond moet vallen, die niet tot de salon taal gerekend mag worden. Een smok- kelaarsavontuur maakt het verhaal boeiend en Rein van Looy zorgde voor vlotte prenten. Bij dezelfde uitgeverij „De Sleutel" kwa men twee bekende boeken van Sophie Wörishöffer over „Californië" van de pers. De slechte vertaling doet aan de sfeer van deze twee beroemde avonturenromans veel af. Jammer, want de ruige verhalen van de pionierstijden, toen Californië nog geen land van melk en honing was, verlangen een rake beschrijving.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2