Haarlems Dagblad Op reis Zes maanden gevangenisstraf geëist tegen oud-burgemeester van Den Haag Onderwijskwesties aan de orde Nog zes leden der bemanning van de „Doros" gevonden Weerbericht 84e Jaargang No. 19425 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713. 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 15 Deember 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Darniate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. at <®prcchtc tjaarlcmsctjc tfourant (anno (6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TF7IE MEENT dat 'hij een werkelijk goede W novelle kan schrijven en graag naar het buitenland wil, om zijn letterkundige ziel aan nieuwe indrukken te laven, grijpe naar de pen. Hij kan mededingen in een wedstrijd om reisbeurzen, uitgeschreven door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Als hij maar van Neder landse nationaliteit is en op 1 Januari a.s. niet jonger dan 21 en niet ouder dan 46 jaar-min-één-dag, mag hij meedoen. Hij schaart zich dan onder de „gegadigden". Dit zal hem, als hij de taai-minnaar is die hij behoort te zijn om uitverkoren te kun nen worden, misschien wat pijnlijk aan doen, want het is een der lelijkste woorden oie het Nederlands kent en men vindt het ai'een in officiële stukken. Maar hij kan er nog plezier van hebben op die reis; als hij Engelsen, Fransen of Italianen in een goede stemming wil brengen moet hij zich voor stellen als „gegadigde" naar buitenlandse indrukken en hen laten beproeven, het woord uit te spreken. Waarom de leeftijden der deelnemers zijn begrensd op 2146 jaar weet ik niet. Dat zal een departementaal geheim zijn. Vraagt u mij naar een waarschijnlijke uitleg, dan moet ik aannemen dat minister Rutten, met landsvaderlijke bezorgdheid, het niet op zijn verantwoording wil nemen om minderjari gen in hun eentje naar dat gevaarlijke bui tenland te sturen. Je weet het maar nooit. Er konden wel eens meisjes bij zijn. De Staat zou misschien door de ouders aan sprakelijk gesteld kunnen worden als haar iets overkwam. Er is trouwens altijd die Tweede Kamer; wat zou ds. Zandt zeggen als de regering een schone bloem van twin tig lentes (schoon niet alleen naar de lette ren) met een zo geweldige som als twee duizend gulden zo maar alleen het buiten land injoeg? De maximum-leeftijd, 46-min-één-dag, is wellicht gekozen met het oog op de mi litaire leeftijdsgrens. Men is officieel of men is het niet. Als men het is geeft zoiets houvast. Wie meent dat geschiktheid tot vechten en geschiktheid tot schrijven niet aan dezelfde leeftijdsgrens gebonden zijn herinnere zich de vaderlandse dichter die schreef: het puntje van een gauwe pen is 't felste wapen dat ik ken. Aan de Toekende Engelse bewering „life begins at forty" het leven begint bij de veertig laat de ministeriële leeftijdsgrens enige speelruim te, ofschoon niet veel. Na het zesde jaar acht de minister dit jonge leven blijkbaar geen reisbeurs van tweeduizend gulden meer waard. Wat moeten gegadigden nu doen? Zij dienen vóór 15 Februari a.s. een oorspron kelijke novelle, die nog niet gepubliceerd is en die niet langer dan 25.000 en niet korter dan 10.000 woorden mag zijn, in machineschrift en onder motto bij O. K. en W. in te zenden. Vijf letterkundigen, als gezworenen verenigd, zullen beslissen welke de drie beste inzendingen zijn. De drie ge lukkige auteurs krijgen dan elk hun twee duizend gulden van Vadertje Staat om op reis te gaan. Hopelijk zal Vadertje er een deviezen-vergunning (naar keuze) bij geven, want anders gebeurt er nog niet veel. Wat hij zal doen als een der bekroon den niet op reis mocht'gaan, maar de twee mille gebruiken om een feestje te vieren, of om de wolf en minister Lieftinck's deur waarders buiten zijn huis te houden, is nog niet duidelijk. Zal hij tijdelijk als ongewenst vreemdeling worden beschouwd en met de sterke arm over de grens gezet, opdat hij zijns ondanks indrukken vergare? De taak van de jury lijkt mij niet benij denswaard. Het is mij wel eer.s overkomen tot een jury te behoren al was het dan niet om slaats-reisbeurzen toe te kennen en bij de grote meerderheid der deel nemers konden wij alleen het optimisme bewonderen. „Wij zijn toch waarlijk geen zwaartillend volk", dacht ik, ofschoon onze echte letterkundigen dit bijna allen schij nen te getuigen. De grote groep deelnemers, die ik mij herinner, was niet letterkundig. Sommigen waren blijkbaar van de redene ring uitgegaan: „Schrijven? dat kan iedereen; dat leer je immers al in de eerste klas van de lagere school." Het woord let terkunde en de nog indrukwekkender term schone letteren zouden dezulken van het deelnemen aan prijsvragen moeten weer houden. Zelfs het oordeel van vriendelijke familieleden kan niet als voldoende maat staf gelden, tenzij er een schoon geletterd lid bij is. En dan is hij niet gauw vriende lijk. Men moet zelfs 'n paard dat men misschien krijgt niet in de bek zien, maar als ik ge gadigde voor zo'n reisbeurs was zou ik toch O. K. en W. opbellen en vragen of die twee mille belastingvrij worden gegeven. Zo niet, dan krijgt men voor een groot deel ven zijn geld slechts binnenlandse (fiscale) indruk- \ken. En zonder onaardig te willen zijn jegens minister Rutten moet ik opmerken dat de tegenwoordige gulden zeker niet meer dan de helft van de vooroorlogse waard is en dat men zelfs met 2000 belas tingvrije guldens geen grote reizen kan ma ken. Wie er een half jaar op uit wil trek ken zal zoiets als Bertus Aafjes' Voetreis naar Rome moeten ondernemen. Hij kan zijn reisbeurs dan Prix de Rome noe men, hetgeen goed klinkt. Hoe langzamer voortbeweging men kiest, hoe meer indruk ken men trouwens opdoet. Liften is even goedkoop, maar minder rijk aan indrukken: het zal evenwel als hulpmiddel kunnen dienen om het begeerde land te bereiken, als men niet wandelen wil. Wat Bertus Aafjes betreft: wellicht dingt hij mee. Hij is ouder dan 21 en jonger dan 46. De gedachte aan dergelijke concurrentie zal sommige te overmoedige gegadigden mis schien weerhouden. Lopen leert men zelfs al vóór de lagere school-jaren, maar daar om start men nog niet tegen Fanny. Voor het overige zij hulde aan minister Rutten gebracht. Het is toch een aardig idée.. R. P. Wysjinskï in Berlijn De onder Sovjet-Russische controle staande Berlijnse radio-omroep heeft mede gedeeld, dat de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Wysjinski Woensdag in Berlijn is aangekomen op uit nodiging van de Oost-Duitse regering. Wysjinski zal tot hedenavond te Berlijn blijven. Op een persconferentie met ver tegenwoordigers van de Oost-Duitse pers heeft Wysjinski de Oost-Duitse republiek verzekerd van de actieve steun der Sovjet- Unie. Tegen zijn ex-secretaris een straf gelijk aan het voorarrest gevorderd Voor de economische politierechter in Den Haag heeft terechtgestaan drs. W. Bos, ex-secretaris van de vroegere burgemeester van Den Haag. Hem waren drie overtre dingen van de deviezenvoorschriften ten laste gelegd. Uit getuigenverklaringen bleek dat drs. B. een niet legaal gebruik gemaakt heeft van deviezen, welke ont trokken waren aan het Zwitserse vermogen van een Nederlandse ex-politieke delin quent. Verdachte gaf toe, dat in samen werking met de ex-burgemeester, mr, Vis ser, 50.000 franc van dit vermogen was vrij gemaakt, waarvan de burgemeester 10.000 franc voor toeristische doeleinden heeft overgenomen. Een gedeelte van het reste rende bedrag werd omgezet in 5000 'dollar en 9000 gulden, die door verdachte B. per vliegtuig naar Nederland werden gesmok keld. Mr. Visser ontkende als getuige iels met deze smokkelarij uitstaande te hebben ge had. Als getuige a décharge verklaarde een inspecteur der rijksrecherche dat drs. B. na dienstreizen naar Zwitserland steeds be langrijke inlichtingen verstrekte. Getuige wilde op de aard dezer inlichtingen niet ingaan. De officier van justitie eiste tegen drs. B. een gevangenisstraf gelijk aan het voor arrest van 5]A maand. In zijn uitvoerig re quisitoir zeide hij onder andere, in drs. B. iemand te mogen zien, die zijn verant- woordelijkheid als beheerder van vermo gens van ex-politieke delinquenten niet kon dragen. Niet bewezen kan worden dat de klacht van de beheerde, als zou drs. B. hem hebben opgelicht, juist is. De officier vroeg schriftelijk vonnis van de politie rechter. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, verde diger van drs. B., voerde in zijn pleidooi aan, dat zijn cliënt nimmer geprofiteerd heeft van de deviezentransacties, die hij ten behoeve van de ex-NSB'er W. F. B. heeft verricht. W. F. B. had in Nederland geld nodig, maar kon geen reisvergunning voor Zwitserland en ook geen paspoort krijgen. B. nam genoegen met de tegen waarde in guldens van de francs, die drs. B. in Zwitserland van zijn rekening nam. Toen in 1948 de zich in het buitenland be vindende aandelen en obligaties van Ne derlandse bezitters aan de Nederlandse Bank moesten worden opgegeven, kwam W. F. B. in moeilijkheden, omdat zijn ver mogen in Zwitserland bekend was bij het Beheersinstituut en bij het ministerie van Financiën. Bij een onderzoek, waarbij ook de oud-burgemeester betrokken was, ont dekte men de niet-legale deviezentrans acties. De oud-burgemeester heeft aanvan kelijk ontkend bij het vrijmaken van de 50.000 franc bij de Zwitserse credietbank het regu te hebben getekend. Bij het voor onderzoek werd drs. B. als verdacht van valsheid in geschrifte gearresteerd. Latei- heeft mr. V. toegegeven het regu wel te hebben getekend. Uitvoerig ging mr. Bee laerts van Blokland in op de beweegrede nen van zijn cliënt om zich met deze trans acties in te laten. Voorzover het bedragen betrof, die op naam van drs. B. in Zwitser land werden gedeponeerd, zeide hij, dat dit geld is gebruikt voor het inwinnen van in lichtingen van achter „het ijzeren gordijn". De verdediger legde, ter staving van deze bewering, een brief over van een niet met name genoemde functionaris van de Ne derlandse Veiligheidsdienst, die verklaarde van di"s B. zeer belangrijke inlichtingen te hebben ontvangen. Het doel heiligde hier de middelen, aldus de vèrdediger. De han delwijze van drs. B. was zeker uit juridisch - technisch oogpunt niet legaal, maar daar het onmogelijk bleek deviezen aan te vra gen voor het inlichtingenwerk vond drs. B. deze weg, Mr. Beelaerts van Blokland achtte dit een grond voor strafuitsluiting, zodat hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De politierechter zal in deze zaak op 21 December schriftelijk vonnis wijzen. Oud-burgemeester staat terecht Hierna stond de oud-burgemeester mr. J. A. W. V. terecht, eveneens wegens over treding der deviezenbepalingen. In deze zaak werden dezelfde getuigen gehoord als in die tegen drs. B. Het bleek, dat mr. V. in Augustus 1947 2500 Zwitserse francs door bemiddeling van drs. B. ontvangen heeft en daarvan een vacantie met vrouw en dochter in Zwitserland heeft betaald. Een restant van dit geld was volgens mr. V. in Zwitserland achtergebleven. In Maart 1948 heeft mr. V. 50.000 francs bij de Zwitserse crediet bank opgenomen en hiervan 10.000 francs tegen Nederlandse tegenwaarde overgeno men. Langdurig is mr. V. ondervraagd over dê besteding van deze tienduizend francs, die hij gedeeltelijk in dollars heeft, omge zet. Mr. V. verklaarde, dat hij slechts een klein gedeelte van dit geld heeft gebruikt en het restant voor een liefdadig doel be stemde, waarover hij geen mededelingen kon doen. „Dit doel is geen Nederlands belang geweest", zeide mr. V., „maar zelf opgebruikt heb ik het niet". Hij heeft het doel wel aan minister Van Maarseveen genoemd, die toen minister van Justitie was, doch was niet bereid zulks in het openbaar te herhalen. Het ging om een bedrag van duizend dollar en 4000 Zwit serse francs. De echtgenote van drs. B. die als getuige werd gehoord, verklaarde dat mr. V. na de arrestatie van drs. B. getracht heeft haar te bewegen om te zwijgen. Drs. B. heeft aanvankelijk de schuld op zich ge nomen voor het plaatsen van een hand- Verkiezing Prov. Staten op 26 April DEN HAAG, 15 Dec. (A.N.P.) De ver kiezingen voor de Provinciale Staten van Noordholland en van Zuidholland zullen worden gehouden op Woensdag 26 April. De candidaatstelling is in alle provincies, krachtens de wettelijke bepalingen, op de tweede Dinsdag in Maart. tekening van mr. V. voor de ontvangst van de 50.000 Zwitserse francs in Zürich. Reeds eerder had mr. V. haar beloofd voor haar man te zullen zorgen, indien hijzelf burgemeester zou kunnen blijven. Verklaring in Tweede Kamer De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir. dat men zich heeft afgevraagd waarom drs. B. wel en mi'. V. niet in arrest werd gesteld. Dit was een beleidskwestie, zeide spreker, waarover zeer binnenkort in de Kamer door de minister van Justitie een verklaring zal worden afgelegd. Het is nooit de bedoeling geweest om mr. V. niet te vervolgen. De officier merkte op, dat mr. V. drie deviezetiovertredingen erkent, doch niet het overbrengen tezamen met drs. B. van 5.000 dollars en 9.000,van Zürich naar Schiphol. Ook ontkent mr. V., dat hij vooruit geweten heeft, dat dit transport zou geschieden alsook het feit, dat over een zo groot bedrag werd gedisponeerd. De officier eiste zes maanden gevange nisstraf met het verzoek tot onmiddellijke inhechtenisneming van verdachte, aan gezien hij de mogelijkheid van ontvluch ting niet uitgesloten achtte. De verdediger van mr. V., mr. Nysingh, betoogde, dat alle opmerkingen over het burgemeesterschap van zijn cliënt hier niet ter zake doen. De tenlaste gelegde handelingen, aldus mr. Nysingh, laten de functie van burgemeester geheel buiten beschouwing. Het betreft hier uitsluitend het overtreden van het deviezenbesluit. De door dit besluit beschermde belangen zijn, aldus pleiter, niet op ernstiger wijze door mr. V. geschonden, dan door elke parti culier, die zich aan een overtreding van deze omvang zou hebben schuldig gemaakt. „Indien men de gevolgen van deze rechts vervolging voor mr. V. in ogenschouw neemt, dan komt men eerder tot een reden om een lichte straf toe te passen. De car rière van mr. V. is gebroken. Gezien de omstandigheden vroeg pleiter oplegging van een geldboete. Ten aanzien van de eis tot onmiddel lijke inhechtenisneming verklaarde mr. V., dat hij er niet aan denkt te vluchten. De politierechter wees het verzoek tot inhechtenisneming af en bepaalde de schriftelijke uitspraak op 21 December. Kosfof ter dood veroordeeld Het Bulgaarse opperste gerechtshof heeft Woensdag Traiclio Kostof, de vroegere vice-premier van Bulgarije, wegens ver raad ter dood veroordeeld. Tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld: Ivan Stephanof, oud-minister van Financiën, Nikolas Natsjof, vroeger vice-president van de economische en fi nanciële commissie van de staat, Ivan Ge- vrenof, oud-directeur van de rubber industrie, Ivan Toetof, oud-hoofd van de buitenlandse handel en Nikolas Pavlof, oud-minister van Wederopbouw. Tsonioe Tsontsjef, oud-gouverneur van de Nationale Bank, Blagoi Hadzipanzof, voormalig ambassaderaad van Joegoslavië te Sofia en Boris Kristof, vroeger handels- raad te Moskou zijn tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. Vassil Ivanovski, oud-president van de Macedonische culturele vereniging te Bel grado, kreeg 12 jaar en Hya Baitzalief, oud-ambtenaar, 8 jaar. Tegen deze vonnissen is geen hoger be roep mogelijk daar het opperste gerechts hof de hoogste instantie in Bulgarije is. Kostof werd verder nog veroordeeld tot een boete van 1 millioen leva evenals de vier die levenslang kregen en bovendien verlies van burger- en politieke rechten voor het leven. Kerstboom op de Dam Een helder schijnsel dat de komende Kerstmis aankondigt in deze hij- zonder donkere dagen, verlicht de Amsterdamse Dam en tekent grillige schaduiceh op de gevel van de oude Nieuwe Kerk. Het Leger des Heils vraagt met dit licht hulp en medewer king hij zijn liefderijke pogingen om met de Kerstdagen wat licht aan vele arme tohhers te geven. Het woord is aan.. Maurice Maeterlinck: De gelukkigste mens zal altijd hij zijn, in wie de grootste gedachte met dc meeste gloed leeft. Bekendmaking van het Nationaal Comité te Batavia BATAVIA, 15 December. (Aneta). Het nationaal voorbereidingscomité heeft de volgende bekendmaking' uitgegeven: „Op de dag van de souvereiniteitsover- dracht worden, in afwachting van verdere beslissingen van de regering der RIS, alle burgerlijke ambtenaren, onder wie ook de politie, die op het tijdstip van de souve- reiniteitsoveröracht werkzaam zijn bij de voorlopige federale regering, ambtenaren van de organen en diensten der R.I.S. en blijven als zodanig him verantwoordelijk heden uitoefenen.Burgerlijke ambtenaren, onder wie de politie in dienst van rege ringen en besturen der deelgebieden, blij ven hun verantwoordelijkheden uitoefe nen in de betrokken deelgebieden i De strijdkrachten der R.I.S. zullen op treden in opdracht van de nationale In donesische regering der R.I.S. De politie van de deelgebieden zal optreden in op dracht van de regeringen en besturen dier deelgebieden. De Nederlandse troepen van land- en zeemacht zullen niet optreden behoudens op uitdrukkelijk verzoek van de regering der R.I.S. en met goedkeuring van de regeringen of besturen der betrok ken deelgebieden, indien hulp nodig mocht zijn ter verzekering van de orde en veilig heid". Soekarno richf zich tot Indonesische groepen Vertrouwen in de nationale regering gevraagd BATAVIA, 14 December (Aneta). „Wij hebben de Nederlanders nooit gehaat. Wat wij haatten, was het Nederlandse kolonia lisme, zoals wij elk kolonialisme haten", al dus president Soekarno in een radiorede voering van anderhalf uur, gericht tot de Nederlanders, de Indo-Europeanen en het K.N.I.L. en uitgesproken voor radio-Djokja, welke uitzending door de radio te Batavia werd gerelayeeró. „Wat wij wilden is een vriendschappelijke verhouding tussen de Nederlanders en de Indonesiërs in een on afhankelijk Indonesië." President Soekarno begon zijn rede met te zeggen, dat hij had gehoord van onge rustheid onder de Nederlandse groepen in Indonesië over de komende weken. „Laat u zeide hij niet meeslepen door onge controleerde geruchten" en hij wees er op, dat de R.I.S. een rechtsstaat is. dat sociale rechtvaardigheid en menselijkheid, begin selen van de grondwet van de staat, geen onderscheid naar ras en huidskleur kennen en dat de constitutie het recht op bescher ming aan allen waarborgt. Na te hebben verwezen naar de resultaten van de Haagse conferentie herinnerde Soe karno aan het manifest van November 1945, waarin onder andere gezegd wordt: Wij haten de vreemdelingen niet, ook niet de Nederlanders, laat staan de Indo-Europea nen, de Ambonnezen, enzovoort. Hij herin nerde verder aan zijn redevoeringen uit het verleden, waaruit dat reeds gebleken was. De verzekering van de veiligheid is een der voornaamste plichten van de nationale regering, zeide president Soekarno, die op de Nederlanders een beroep deed om rustig en onbevreesd te blijven en om vertrouwen te hebben in de maatregelen van de natio nale regering. De T.N.I., zeide hij, heeft bewezen, dit vertrouwen waard te zijn en het is de plicht van de T.N.I. om niet vijan dig te staan tegenover wie ook en om ieders eigendommen te beschermen. Zich in het bijzonder richtend tot de Indo-Europeanen zeide de president: „In donesië is uw vaderland." TWEEDE KAMER Begroting van Verkeer en Waterstaat goedgekeurd Om half twee Woensdagmiddag begon de vergadering der Tweede Kamer die van nacht om half e-.:i eindigde. Er is eerst wat kleingoed afgehandeld en toen kreeg minister Spitzen gelegenheid om zijn Dinsdagavond afgebroken rede voort te zetten. Gevraagd was de concur rentievoorwaarden voor alle takken van vervoer gelijk te maken. Die pogingen kun nen volgens de minister echter slechts een beperkt terrein beslaan, want men heeft met onvergelijkbare factoren te maken. Naar schatting heeft de verhoging der goe- derenlarieven der N. S. een bedrag van acht millioen opgebracht. De kwestie van paral lel optreden van weg- en waterverkeer is in studie. Het vraagstuk der onbewaakte overwegen heeft de aandacht van het departement. Volgend jaar zullen er meer beveiligingsmaatregelen in de begroting worden voorgesteld. De minister hoopte een bevredigende oplossing te kunnen vinden voor de fietsen met hulpmotor. Naar schat ting is met het autorijden op Zondag een deviezenbedrag van 20.000 a 30.000 per Zondag gemoeid. De Friese Brug te Alk maar en de tunnel te Velsen zullen worden aangepakt, zodra de mogelijkheid daartoe bestaat. Naar 's ministers oordeel be- Tot het K.N.I.L. richtte hij een boodschap waarin hij zeide dat gelegenheid bestaat om toe te treden tot het Indonesische leger om mede te werken aan de verdediging van het eigen vaderland en de eigen vlag. Soe karno zeide ieders innerlijke moeilijkheden te beseffen. „Elk keerpunt in de geschiedenis eist geestkracht en thans is er een keerpunt gekomen. De R.I.S. zal uw belangen en die van uw familie behartigen. Als ge dienst wilt nemen, zal het leger van de R.I.S. u met open armen ontvangen en zo niet, dan zullen uw rechten worden geëerbiedigd." Van de Nederlandse opvarenden is alleen de eerste machinist gered De kustwacht te Norfolk in Virginia heeft medegedeeld, dat er nog zes overlevenden zijn gevonden van het Nederlandse schip „Doros", dat Maandag voor de kust van Florida in brand vloog. Dit brengt het aantal overlevenden op 14. Het schip „Williamsburg" heeft de zes man- in in de afgelopen nacht opgepikt. Volgens een radiobericht van de „Wil liamsburg" is een van de zes geredden latei- overleden. De „Williamsburg" heeft de mannen aan getroffen op ongeveer vijftig kilometer ten Noorden van San Salvador, iets ten Zuiden van de plek, waar de „Doros" Maandag is vergaan. De „Williamsburg" was op weg naar Phi ladelphia. De acht overlevenden van de „Doros" die door de tankboot „Sparrows Point" wa ren opgepikt, zijn door een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht overgenomen en naar Miami in Florida gebracht. De eerste machinist R. Ilelmers, de enige Ne derlander onder de geredden, verklaarde dat alle andere officieren om het leven zijn gekomen. De steward Edward Amzand verklaarde dat zich Maandag om ongeveer 11 uur een ontploffing had voorgedaan. De oorzaak wist hij niet. De ontploffing deed zich midscheeps voor en binnen en kele seconden stond het gehele schip in vuur en vlam. De steward rende naar een reddingboot en hielp bij het uitzetten. Er waren volgens hem 26 man aan boord. „Ik weet niet wat er met de anderen gebeurd is", zeide hij. „Velen sprongen te waten en wij hebben er enkelen opgepikt. De kok zat alleen in een boot en wij waren met z'n dertienen. Daarom stapte een aantal over in de boot van de kok. De directie van de K.N.S.M. deelt mede, dat de tanker „Sparrows Point" uit een op zee drijvende sloep de volgende opvaren den van de „Doros" aan boord heeft geno men: R. Helmers, 1ste machinist en enige Nederlander; E. Amzand, kajuitbediende; L. Imanbanks, bediende in algemene dienst; B. A. Dickenson, matroos; E. N. Rol, olie man; M. M. Beaumont, lichtmatroos; E. R. M. Balai, olieman en J. Butterfield, allen uit Curagao. Op Balai na, die ernstige brandwonden heeft opgelopen, verkeren, volgens de di rectie der K.N.S.M., alle geredden in goe de welstand. De bemanning van de „Do- res" bestond uit 24 koppen, van wie tien Nederlanders en 16 opvarenden uit West- Indië en Zuïd-Amerika. Het schip, dat met meel en stukgoederen geladen was, voer op de lijn New York-Haiti van de New York-West Indië-dienst. Een vliegtuig van de Amerikaanse kust wacht heeft Woensdag het brandende wrak van de „Doros" ontdekt en seinde „geen overlevenden opgemerkt". Gezagvoerder J. C. Kroon De vermiste gezagvoerder, kapitein •T. C. Kroon is een Haarlemmer. Hij is op 6 Maart 1896 in Amsterdam geboren en trad op 26 November 1914 bij de K.N.M.S. in dienst als stuurmansleerling. In de loop der jaren heeft hij alle rangen doorlopen en in het begin van dit jaar werd hij be noemd tot gezagvoerder. Ook in de oorlogs jaren heeft hij gevaren. De heer Kroon staat bij de maatschappij hoog aangeschre ven en wordt beschouwd als een der beste leden van het varend personeel. Voorlopige grondwet der R.I.S. ondertekend BATAVIA, 14 December (Reuter). In het republikeinse gebouw aan Pengan- saan Oost te Batavia werd heden cle voor lopige grondwet der Verenigde Staten van Indonesië ondertekend. Drs. Roem, de voorzitter van het natio nale voorbereidingscomité, tekende als eerste het document. Vervolgens geschiedde dit door de vertegenwoordigers van 16 deel staten. Vrijdag verkiezing president Mr. Mohammed Roem, mi*. Anak Agoeng en vele leden van het nationaal voorberei dingscomité zijn naar Djokja gevlogen in verband met de verkiezing van de presi dent der R.I.S.die Vrijdag 16 December in de ambtswoning van de Patih (rijks bestuurder) van Djokja gehouden wordt. De beëdigingsplechtigheid vangt Zaterdag ochtend om half acht aan in de kraton van de Sultan. Vrijlating gevangenen in Indonesië BATAVIA, 14 December (Aneta). Het nationaal voorbereidingscomité heeft bekend gemaakt, dat sedert het „staakt de vijandelijkheden" door dc Nederlandse autoriteiten in totaal 8.777 politieke en krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. Er zijn nog 1.574 gevangenen, van wie 1.300 eer der dan oorspronkelijk was bepaald, zullen worden vrijgelaten. Deze vrijlating ge schiedt de volgende week. Aan 3.194 ge vangenen, die zich aan misdaden hadden schuldig gemaakt, werd amnestie ver leend. Menzies Australisch kabinetsformateur Gouverneur-generaal McKell heeft Ro bert Menzies, de Australische liberale lei der formeel opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Menzies verklaarde te verwachten, dal hij Zondagavond zijn kabinet bekend zal kunnen maken. tekent het wederinvoeren van een veer- tarief op de Schelde niet het breken van een belofte van een vroegere regering. Mr. Van der Feltz (C.H.) had een amendement ingediend, ten doel hebbende te voorkomen, dat in 1950 een veergeld zou worden geheven. De minister handhaafde zijn standpunt echter, opmerkend dat het een kabinetsbesluit gold. Niettemin wilde hij zoeken naar een redelijke oplossing. Mr. Van der Feltz heeft daarna zijn amendement ingetrokken. Tènslotte is de begroting zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De begroting van het Scheepvaartfonds ging zonder be raadslaging of stemming onder de hamei- door. Onderwijs Des avonds om acht uur werd de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in bespreking genomen. De voor zitter had, in overleg met de onderwijs- specialisten uit dc Kamer, verzocht buiten beschouwing te laten de reorganisatie van hoger onderwpjs, kunsten en wetenschap pen en het verband tussen industrialisatie en onderwijs. De heer Terpstra (A.R.) vroeg met het oog op de komende wet op het kleuter onderwijs financiële gelijkstelling. De heer VanSleen (Arbeid) vond dat 's ministers bemoeiingen zich teveel in de administratieve sector bewegen. Er dient meer vrijheid voor experimenten te zijn. De heer Stokman (K.V.P.) achtte herziening der onderwijsinstellingen in on derling verband nodig om tot een afgerond scholenstelsel te komen. Mevrouw Fortanie rD e W i t (V.V. D.) zeide liever een positiever geluid over de onderwijsvernieuwing te hebben ge hoord. Men moest kunnen bevroeden in welke richting de eigen opvattingen van de minister gaan. Op de H.B.S. wilde zij de leerlingen meer in kennis brengen met maatschappelijke- vraagstukken. Zij be pleitte aanstelling van een staatssecretaris. De heer Gortzak (C.P.N.) wilde een algehele herziening van het onderwijsstel sel en protesteerde tegen het houden van militaire lezingen op scholen. De heer Peters (K.V.P.) had ernstige bezwaren tegen veel huiswerk en tegen overlading der programma's. De heer Tilanus (C.H.) wilde weten, wat de minister bedoelt met een reorgani satie in de top van het departement. Minister R u 11 e n verklaarde, dat er nog geen kijk is op een plan voor voorzieningen voor de overgang van de lagere school naar andere scholen. De onderwijsvernieuwing moet zich voltrekken binnen het onderwijs stelsel zelf. De minister overweegt wijzi gingen in de examens in moderne talen, beperking der leerstof, meer ruimte voor facultatieve vakken en wijziging der uren tabellen. De aanmelding voor de kweek scholen stijgt, zeide hij. Bij de onderwijs vernieuwing moet naar zijn oordeel het accent vooral liggen op de vormende waar de van het onderwijs. Een aantal andere punten zal de minister bij de afdelingen der begroting behandelen. Mr. N. J. G. Sikkel, die benoemd is tot officier van justitie bij de Haarlemse recht bank. zal Dinsdagmorgen om elf uur worden geïnstalleerd. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond, opge- maakt te 10 uur: Matige en in de kuststreken aanvan- kelijk nog krachtige wind uit Weste- lijke richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele buien. Voorna- melijk in de Noordwestelijke helft van het land iets zachter- 16 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur Maan op 4.29 uur. onder 13.56 uur Hoog en laag water in IJmuïden Donderdag 15 December: Hoog water: 11.28 en 00.00 uur. Laag water: 6.49 en 19-19 uur. Vrijdag 16 December: Hoog water: 0.04 en 12.32 uur. Laag water: 8.02 en 20.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1