Een Open Brief 1949 zal recordjaar blijken voor de Nederlandse export naar Amerika Zuid-Af rikaans V oortrekkersmonument heden plechtig ingewijd De K.A.B. wenst per 1 Januari een loonsverhoging van 5 procent Bus met 36 D.U.W.-arbeiders in Velsen geslipt en omgeslagen Weerbericht 64e Jaargang No. 19426 TT 1 11 1 Vrijdag 16 December 1949 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- Bwm| "V* I S jgtf^T JFTSJS* IL^. H «TTpr _jH_B tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: B 8 f Bil ff I H HIfi %ï*v i B W ^U H T g f a Uitgave van de Grafische Bedrijver. Damiate 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Jgg JL 8 B J|_ 1 68 JB §L. 3 i B. M Verschijnt dagelijks behaive Zon- er. Feestdagen. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. ^£35^ aca sSaa aan vfegP c£&?3£>^ isb^S^^ dn Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ttï <©plTCtjt£ l^aarfCtMClje <ffOUtaitt (2tttn0 t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peerebooni VIRGIL GHEORGIU, een uitgeweken Roemeen, heeft een Open Brief gezon den aan de Gazette de Lausanne. Het Frans-Zwitserse blad heeft die gepubliceerd op de dag van de opening der culturele conferentie van de Europese Beweging, die nu te Lausanne gehouden wordt. De Span jaard Salvador de Madariaga leidt haar, de Zwitser Denis de Rougemont is algemeen rapporteur. Natuurlijk heeft Spaak bij de opening, gesproken. Hij had het al eerder te Bern en Zurich gedaan en bezweert de Zwitsers, die vasthouden aan het verouder de begrip neutraliteit en daar nog een of ander geheimzinnig heil van schijnen te verwachten, voortdurend om naar Straats burg te komen. Nederland is te Lausanne vertegenwoordigd door prof. Brugmans, prof. Hoetink, prof. Keulemans O. Carm. en dr. Ph. Idenburg. Maar nu die uitge weken Roemeen met zijn Open Brief. De Zwitserse correspondent van de N. R. C. zegt dat het betoog, dat veel stof heeft doen opwaaien, de stelling verdedigt dat de mens ieder werkelijkheids-besef heeft ver loren en slechts een ..fiche" is tussen mil- lioenen andere. De Europese Beweging is prachtig, maar zij komt te laat. Er is geen Europa meer; het is allang tussen de beide machts-organen verdeeld. Met heel veel moeite zouden nog twee Europese federa ties kunnen worden opgebouwd: een Rus sische en een Amerikaanse. Mogelijk blijft dat er binnen afzienbare tijd nog maar één over is, maar clat hangt niet van de federa listen af. Rest de illusie alleen dichters en wijsgeren kunnen daaraan verknocht zijn dat tussen Russen en Amerikanen Europa zelf ook maar iets te zeggen zou hebben. Politici kunnen zo'n fantasie-Euro pa niet opbouwen, want zij hebben half Europa verkocht. Slechts een musicus, een dichter of een kind kan het verwezen lijken. Op dit betoog zijn Spaak en Denis de Rougemont natuurlijk scherp ingegaan. De laatste heeft gezegd dat Gheorgiu bijna ge lijk heeft. U vindt dat niet scherp? ..Bijna" gelijk is in wezen een vinniger afkeuring dan volkomen ongelijk. Dat zijn brief kon worden gedrukt en dat er in Lausanne van gedachten kan worden gewisseld is het beste bewijs, dat Europa nog bestaat, zegt de Rougemont. Tenslotte leven ten Westen "Van het IJzeren Gordijn nog driehonderd millioen Europeanen, tweemaal zoveel men sen als in Amerika of in de Sovjet-Unie met haar aanhang. (Dit laatste lijkt mij niet juist.) Er blijft nog twee jaar tijds over tot de Amerikaanse hulp ophoudt. De Open Brief van Gheorgiu heeft zeker zijn nut. De Europese Beweging kan cri- tiek in eigen kring goed gebruiken. Niets stimuleert beter dan dat, vooral als het de zwakheden van de Europese positie zo dui delijk in het licht stelt en een man als Denis de Rougemont erop antwoordt: er zijn drie honderd millioen West-Europeanen, twee maal zoveel als Amerikanen, en de steun onder het Plan-Marshall duurt nog twee jaar. Juist: twee jaar. Wat denkt men in die tijd ten bate van die driehonderd mil lioen tot stand te brengen? Hoever zal men het in 2 jaar brengen met de werkelijke aaneensluiting der volleen? Hier is vaak betoogd hoezeer de tijd dringt. De Roemeen Gheorgiu zegt: het is al te laat, omdat Europa in tweeën gesplitst is. De Zwitser de Rougemont antwoordt: de Westelijke helft is belangrijk genoeg en wij hebben nog twee jaar. Dat is kort als hei- staatkundige hervorming betreft. Het lijkt nog korter als men het tempo der tegen woordige onderhandelingen waarneemt en beseft hoezeer wantrouwen economische eenheid belet, omdat geen politieke eenhéid in uitzicht wordt gesteld. De zwartgalligheid van Gheorgiu, die het nu reeds te laat vindt, is verklaarbaar. Hij is immers een Roemeense uitgewekene. Men kan zich voorstellen in welk een stemming van ontmoediging hij verkeert. Hij is ge neigd de huidige krachtsverhoudingen en tegenstellingen in de wereld als een onver anderlijke toestand te zien. Zo waren er in vorige situaties ook velen. Die wisten het precies. Zij praatten met de zekerheid van het onvermijdelijke. Maar zij zijn er altijd naast geweest, want de wereld staat niet stil, de machtsverhoudingen zijn steeds voor verandering vatbaar, nieuwe stromingen doen zich plotseling gelden. Wat hecht en aaneengesloten schijnt blijkt, op een dag, allang innerlijk verzwakt te zijn. Wat zwak schijnt blijkt in critieke omstandigheden plotseling een door niemand vermoede kracht te kunnen ontwikkelen. Het baat West-Europa niet bijzonder dat het drie honderd millioen inwoners heeft met vijftig millioen minder zou het denkelijk een lichter taak hebben maar het wordt wel geholpen door zijn geweldige bezit van be kwaamheid, werkkracht en ervaring. In zijn kern heeft het nog altijd groter moge lijkheden dan enig ander deel der wereld. Het is zeker niet vermoeid en uitgeput, zo als de snelle stijging van zijn naoorlogse productie bewijst. De vraag is evenwel nog steeds, of hét de moed en de- verbeeldings kracht bezit om zijn staatkundige bakens te verzetten: om ook in dit opzicht niet stil te blijven staan. Want als men blijft stilstaan waar anderen voortgaan raakt men achter op. Verdeeldheid heeft het verzwakt in een dusdanige mate, dat alleen eenheid het nog kan redden. Zijn oude eenheden zijn, elk op zichzelf, in de tegenwoordige machtsver deling der wereld te klein geworden. Als zij niet (bovendien) door oorlog geteisterd waren zouden zij nu toch te klein en te kwetsbaar zijn. Ik geloof niet dat de culturele conferen tie le Lausanne in directe zin baten zal. Maar het is goed dat zij gehouden wordt, omdat zij tot groei en het zich bewust worden van de toestand kan bijdragen. Feitelijk zal Europese culturele eenheid pas opgebouwd kunnen worden na staatkundige vereniging der volken. Die blijft zich voor doen als „de grote sprong". Men zal niet alles bedachtzaam en geleidelijk kunnen voorbereiden; men zal de hoofdzaken aan de ontwikkeling-na-aaneensluiting moeten overlaten. Men zal moeten durven en de sprong moeten wagen naar de enige grond slag, waarop het vertrouwen kan worden gebouwd. Het is ongetwijfeld een geweldig besluit. Maar zo hebben zich meer nood zaken in de historie voorgedaan. R. P. De Algemene Bond van Ouden van Da gen heeft telegrafisch aan de minister van Sociale Zaken verzocht de uitkering voor ouden van dagen in Januari 1950 te ver hogen. Toch vertoont de handelsbalans nog een zeer bedenkelijk tekort (Van onze correspondent in New York). De Nederlandse export naar Amerika over de eerste negen maanden van het lopende jaar duidt erop, dat 1949 een re cord export naar Amerika zal opleveren. In de eerste negen maanden namen de Verenigde Staten voor 44.2 milloen dollar aan goederen uit Nederland af, tegen 43.8 millioen dollar in 1948. In kringen van de Nederlandse Kamer van Koophandel in New York rekent men voor 1949 op een totaal van 50 tot 55 mil lioen dollar. Toch is ons tekort in het goe derenverkeer met Amerika nog steeds schreeuwend hoog. In de eerste negen maanden van dit jaar kochtetn wij name lijk in Amerika voor 214 millioen dollar, gevende derhalve een dollar deficit van 170 millioen. Dit tekort zal voor geheel 1949 stijgen tot ca. 225 millioen dollar, een tekort dat uiteraard grotendeels door Mar shall-hulp goed gemaakt wordt Naast het zuivere goederenverkeer komen er nog de door ons verschuldigde betalingen in de vorm van rente en af lossing op de door Nederland in Amerika aangegane schuld. Weliswaar staan daar tegenover aflossingen en rente en dividen den op het Nederlandse effectenbezit in Amerika, maar in de onmiddellijk komen de jaren lopen onze rente- en aflossings verplichtingen sterk op en zullen ons netto dollars gaan kosten. De nieuwe directeur voor export bevor dering, de heer Smit. gaf als eerste doel een export naar Amerika van 100 millioen dollar. Weliswaar heeft de devaluatie grotere exportkansen geschapen, het is echter de zaak om de kansen om te zetten in een realiteit. Voorts zien de cijfers er mooier uit dan zij in werkelijkheid voor onze dollarbalans zijn. Een niet onbelang rijk quantum goederen, dat van Nederland naar Amerika verscheept wordt, bevat slechts een geringe hoeveelheid Nederland se arbeid en Nedex-landse grondstoffen. Deze grondstoffen en arbeid uit liet bui tenland afkomstig hebben wij zelf eerst met buitenlandse betaalmiddelen in sommige gevallen zelfs met dollars moe ten kopen. De netto dollarwinst is dus slechts een kleine. De heer Smit was echter optimistisch over de exportmogelijkheden van dure Nederlandse producten in het rijke Zuid- Westen eri aan de rijke Westkust van Ame rika. Beide gebieden zijn tot dusverre slechts zwakjes door het Nederlandse initiatief aangepakt, enkele speciale ge vallen uitgezonderd. Londense „lichf-stakers" niet allen aan het werk nog Alle stakende arbeiders van de Londense electrische centrales hebben Donderdag be sloten het werkte hervatten in afwach ting van de uitslag der verdere onderhan delingen over een bijslag voor vuile arbeid in hoge temperaturen. Donderdagmiddag hadden echter slechts de arbeiders van de Barking Centrale de grootste van Europa hun werk in derdaad hervat. In de andere drie cen trales weigerden de arbeiders een verkla ring te tekenen, dat zij „onvoorwaardelijk" weer aan het werk zouden gaan. De mili tairen, die naar deze centrales waren ge dirigeerd. zijn daarom gebleven en de ar beiders verklaren, dat de staking een uit sluiting is geworden. Isaacs, de Britse minister van Arbeid, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de arbeiders als voorwaarden voor de werk hervatting eisen dat geen repressailles wor den genomen, de troepen te voren de cen trales verlaten en dat de onderhandelingen over de gevraagde bonus worden hervat. De minister vroeg het Kuis geen pressie op hem uit le oefenen. „Gisteren verklaarde ik, dat er dynamiet op ons pad lag. Van daag stapelt het zich echter op", aldus Isaacs. Hel personeel dat bij Barking het werk heeft hervat, had voor heden een vergade ring uilgeschreven, waarop zal worden be slist welke houding zal worden aangeno men. Vandaag komen ook de vakvereni gingsleiders en vertegenwoordigers van de bedrijfsleiding weer bijeen. Het is te hopen dat dit optimisme niet misplaatst is, want in 1950 zal er wel op nieuw aan de Marshall-hulp geknabbeld gorden. Er zijn plannen om deze hulp voor het jaar 1950/51 terug te brengen tot on geveer 3.5 milliard dollar, een verlaging van ongeveer 1.5 milliard dollar. De heer Smit is thans onderweg naar Nederland, waar hij aan de regering ver slag zal uitbrengen van zijn bevindingen en mededeling zal doen van zijn verdere plannen. De vestigingsplaatsen van de Ne derlandse handelscommissariaten in Ame rika zijn thans vastgesteld en spoedig kan de benoeming van de commissarissen ver wacht worden. Chinese generaals lopen naar de communisten over HONGKONG, 16 December (Reuter) Er zijn weer drie nationalistische gene raals, onder wie Lioe Wen-Hoei, gouver neur van de provincie Sikang, naar de communisten overgelopen, aldps verneemt •Reuter uit betrouwbare bron te Hong kong. Zij hebben Mao Tse Toeng, de commu nistische leider, telegrammen gestuurd, waarin de communistische autoriteiten worden verzocht functionarissen te be noemen die hun posten kunnen overne men. Een woordvoerder van net Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft over het bericht uit Hongkong, dat 40.000 ge wapende Chinese nationalistische soldaten zich bij het Vietnamese leger zouden aan sluiten als vrijwilligers, gezegd: „Dit be richt is geheel en al onwaarschijnlijk. Wij weten dat er reeds 10.000 dergelijke sol daten in Vietnam zijn en dat er nog meer dagelijks de grens overschrijden, maar er is absoluut geen sprake van, dat zij als vrijwilligers in de Fransr en Vietnamese strijdkrachten worden opgenomen". Vandaag is even buiten Pretoria het voor trekkers- of Dingaansmonument officieel ingewijd. Om het monument bouiode men een muur met reliëfs van de oude „ossewae" die de strijd symboliseert welke de Boeren tijdens hun ..trek" te voeren hadden legen aanvallen van vijandige stammen. Bij zo'n aanval maakten de boeren namelijk van hun huifkarren een cirkelvormige barricadevan achter welke zij zich tegen hun belagers verdedigden. Rede van minister-president Malan Wereldburger no. 1, Garry Davisdie nu in Duitsland wil gaan helpen met de wederopbouw, kampeert opnieuw op het plaveisel in Parijs, ditmaal om een visum voor een verblijf in West-Duitsland en een ander voor zijn terugkeer naar Frank rijk te krijgen. Het eerste verkreeg hij zonder veel moeite maar het tweede komt blijkbaar niet zo vlot af. zodat hij weer zijn toevlucht heeft genomen tot een sit- down"-demonstratie voor het bureau dat zulke visa verstrekt. PRETORIA, 16 December (A.N.P.). Even bezuiden Pretoria, tussen het lachen de dal van Fonteine en de hoofdweg naar Johannesburg, strekt zich een heuvelrug uit, die de- (administratieve) hoofdstad van de Unie afsluit van de hoogvlakte van de Witwatersrand en menige verkoelende bries in de hete zomermaanden tegenhoudt. Want Pretoria is in een dal gelegen. Op een der „koppies" van deze heuvelrug, dat thans „monumentkoppie" heet, is het voortrek kersmonument gebouwd, dat ondanks zijn omvang een bescheiden bouwwerk is in de wijde, eindeloze verten van Zuid-Afrika. Niet nietig, maar bescheiden, want het mo nument moest passen in zijn weidse omge ving en de architect, Gerard Moerdijk, is er wonderwel in geslaagd deze eis te vervul len. In het midden van de benedenhal staat een sarcofaag, die de dood van Piet Relief en de zijnen symboliseert en waarop elke Dingaansdag, 16 December, een zonnestraal om 12 uur 's middags vallen zal. In de bo venste hal zijn een aantal friezen aange bracht, welke, in historische volgorde, de belangrijkste gebeurtenissen van de Grote Trek uitbeelden. Het uitzicht van de top van het monument is machtig wijd en geeft een gevoel van rust. dat trouwens ook het gehele interieur van het monument kenmerkt. Rond het monument zijn 56 ossewagens uitgebeiteld. Inwijding Het was vandaag de grote dag der in wijding van het voortrekkersmonument. De plechtigheid is hedenmorgen begonnen met een wïjdingsdienst, gevolgd door het plechtig openen der deuren. De voornaamste rede werd uitgesproken door de minister-president dr. D. F. Malan, die er op wees, dat het voortrekkersmonu ment het grootste en indrukwekkendste van Zuid-Afrika, gebouwd is als een eeuwigdurende huldebetuiging, niet aan een bepaalde gebeurtenis of een reeks van gebeurtenissen, maar aan een heel ge slacht. Spreker zeide, dat de aanwezigen in diepe eerbied en dankbaareid hulde bren gen aan de voortrekkers, die met taaie vol harding en heldenmoed de grootste ontbe ringen ten spijt, de fundamenten hebben gelegd van een blanke, christelijke bescha ving in groot Zuid-Afrika. Dr. Malan zeide verder, dat het monu ment niet alleen een teken is voor de doden, maar voor de levenden. Dat het de drager is van een boodschap voor het na geslacht, dat het de vraag stelt: „Afrikaner, waar gaan jij heen?". „Het is een waar- Onrust in Soerabaja BATAVIA, 15 December (Aneta). Te Soerabaja zijn Dinsdag opnieuw acht auto's met chauffeurs verdwenen; wederom wor den enkele overvallen, berovingen en in braken gemeld. Ook op het stationsempla cement was het onrustig als gevolg van ernstig gewond was, kon reeds in de loop schuwing om niet af te dwalen van de geest en de gedachte der voortrekkers. Het is een waarschuwing", hun daden niet te verloochenen en telkens weer terug te gaan vooral nu, nu niets minder dan een mo dern en uiterlijk beschaafd heidendom ons bedreigt, tot de geest der voortrekkers, die offers wist te brengen voor de heiligheid en de onschendbaarheid van het gezinsleven, voor het christelijk geloof en voor de vrij heid". Om klokslag twaalf uur werden de zware deuren van het monument geopend onder diepe stilte van de duizenden aan wezigen. In geheel Zuid-Afrika hebben heden grote feestelijkheden plaats. Voor de Stille Armen 12e verantwoording E. V. ƒ2.50; A. d. J. ƒ5,—; C. H. ƒ1.—; Johnny en Trïx ƒ5.Supporters Vereni ging „Haarlem" 10,Mevr. K. 10.—; J. den D. ƒ5.—: X. Y. ƒ5.—; X. ƒ1.—; J. H. K te O. ƒ5,—; M.—B. ƒ1.—; P D. f2,—; M. G. ƒ1,50; Dames B. 5.—: L. D. ƒ1,—; A. J. R. ƒ5,—; Kees V. ƒ1.—: M. H. ƒ2,—; Mej. de B. ƒ2,50 Mevr. W. ƒ2,—; N. N. ƒ1.50; N. N. ƒ1.—: Mej. Sm. ƒ2.50: G. K. ƒ2.50: Wed. X. ƒ1,—; Mej. P. O. ƒ2.50; A. K. ƒ1.—: Mevr. S. 2.50: J. C. II.—R. 2,50; Mevr. P. F. 5.—; Mr. H. E. P. G. 10.—; N. N. f2,50; W. F. B. ƒ2,50; Mevr. W. ƒ5,—; W. K. ƒ10,—; H. S.— A. ƒ25,—; M. B. ƒ2,50; C. B. ƒ25,—: G. B. ƒ2.—; fam M. ƒ2,50; fam. v. H. ƒ17,50: M. H. ƒ5,—; Mevr. E. K. B. ƒ2,—; E. ƒ3,—; fam. G. A. F. ƒ5,—; D. E. B. ƒ2,50; N. N. ƒ10,—; fam. K. ƒ3.fam. Tim. ƒ2,50; I. S. ƒ2,50; L. W. ƒ2,50: Joke Marianne ƒ2,50; J. M. H. ƒ2.50; Mevr. v. d. W. ƒ1,—; S. ƒ5.—; M. v. d. V. ƒ5.—: T. K. ƒ1,—; Wed H. A. N. ƒ2,50; N. N. ƒ2.50; N. N. 10.—; Pers. Ver. H A. C. 11,—A. W. V. 5,—Dr. K. C. A. V. ƒ25.—: D. v. N. ƒ25,—; M. W. S. D. ƒ25.—: H. A. C. 25.—: J. F. v. D f25,—: P. C. H. f 10.—; C. G. f 10,—: D R. 10.—: S. C. d. H. v. D. 10.—: Mevr. J. L. d. B v. N. 10.—: Mr-. H. K. K. 10.—: A. M. N.—V. 10,—; fam. P. P. f 10.—: Ir. D. B. T. 10.—: C. O. S. flO.—Mej. D. H. ƒ10,—; P. H. ƒ10,—: N. N. f 10.—; Ds. H. E. B. 10.—: Mevr. J. W. S. B. 10,—: E. J. C. ƒ10.—: H C A. ƒ5.—: E. D. M. ƒ5.—: T. C. B. d. W. ƒ5.—: Dames D. en V. ƒ5.—; A. F. V. ƒ5,—; Mevr. B. C. T. H. 5,—; G. W. K. 5.—; IVL M. A. 5,- S. d. B. ƒ5.—; M. A. Het woord is aan Vauvenargues: De grootmoedigheid is aan de voorzichtigheid geen verantwoor ding schuldig van haar motieven. M. R. ƒ5,—; „E en H" ƒ5,—; M. v. R ƒ3.—; Mevr. Dr. K.—B. ƒ2.50: K. B. V. ƒ2.50; P. D. d. V. ƒ2,50; H. O. f2,50; K. D. ƒ2.50; Mevr. Wed. M. M. L.—P. ƒ2,50: Mej. S. ƒ2,50: Goed Doel 2,50; N. N. 2.50; J. M. V. f 2,50; Mevr. Wed K. N. H.—L. ƒ2,50; A. J. d. B. ƒ2.50; A. H. B. ƒ2,50; H. S. ƒ2.50; A. L. ƒ2.—; P. N. B. ƒ2,—; Mevr. A, H. C.—D. B. ƒ2,—: Dr. Ir. P. N. D. 1,50: Frank 1,—; Restant van mijn rekening postgiro ƒ1,67; Mr. P. F. J. d. K. 15,—. Dagtotaal ƒ693,17, In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen 7268.46. In onze 10de verantwoording stond een post „transport" ƒ48,50. Dit moet zijn: N. N. ƒ2,50; C. Md f 10,—W. v. R. ƒ2,50: Mevr. M. E. V. S. 10.—: S. d. H. 10.—; S. v. L. B. ƒ5.—; R. H. ƒ5,—; G. H V. ƒ1.—: D. T. G ƒ2,50. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107. de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver- M. 5,Mej. C. P. J. antwoord. De Verbondsraad van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging (de bestu ren van alle aangesloten vak- en stands organisaties) heeft zich in een bijeen komst te Utrecht Donderdag bezig gehou den met het vraagstuk van de lonen en prijzen. Aan het einde der bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin onder andere wordt verklaard, dat de K. A. B. bereid is mede te werken aan een zodanige verhoging van de productie, dat het evenwicht in de betalingsbalans bij handhaving van het consumptiepeil van de sociaal zwakkere groepen en uitvoering van de noodzakelijke investeringen kan worden verkregen. Zij is van mening, dat de vermeerdering van de productie en niet de vermindering van de consumptie van de werknemers beschikbaar behoort te ko men voor export en investeringen. De verbondsraad acht het een eis van sociale rechtvaardigheid en voor de hand having van orde en rust noodzakelijk, dat per 1 Januari 1950 de uitbetaling van een individuele loonsverhoging van 5 procent verplicht wordt voorgeschreven met een minimum van f 2.per week voor vol wassenen en voor alle gehuwde en daar mee gelijk te stellen werknemers; voorts dat de jeugdlonen van het 18de jaar af worden aangepast-aan de nieuwe loonbe dragen voor volwasssen werknemers; dat de kinderbijslag van het eerste kind af evenredig aan de loonsverhoging verhoogd moet worden; dat de uitkeringen krach tens pensioenregelingen, sociale bijstands regelingen, de uitkeringen krachtens de Invaliditeitswet, de Noodregeling Ouder domsvoorziening alsmede de lonen van de D.U.W. eveneens met 5 percent worden verhoogd en dat de loongrens voor de o Passagierslijst van de Sibajak. Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepenlrans- portschip „Sibajak", dat met ongeveer 1500 militairen aan boord op 3 Decem ber uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 30 Decem ber in Rotterdam verwacht. Twaalf gewonden, van wie drie ernstig Een tot autobus verbouwde vrachtwagen is vanmorgen om half acht met 36 DITW- arbeiders op de Rijksweg tussen Haarlem en Velsen vlak voorbij het buiten „Water land" op liet beijzelde wegdek geslipt en omgeslagen. De auto had iu Heemstede de arbeiders opgenomen. Deze waren onder weg naar het kampeerterrein in Castrïcum, waar werk onder beheer van de DUW uit gevoerd wordt. Drie zwaargewonden moes ten in het Antoniusziekenhuis te IJmuïden worden opgenomen, een vierde kon na medisch onderzoek naar huis keren en acht lichtgewonden werden via de Mariastich- ling naar huis gebracht. Omtrent de bosrand van de buitenplaats „Waterland" aan de Rijksstraatweg was het asphalt vanmorgen spiegelglad door een dunne laag ijs. De chauffeur, die al drie jaar met deze wagen rijdt, schijnt de gevaarlijke plaats te laat te hebben opgemerkt. Vermoedelijk heeft hij voorzichtig iets bijgeremd. waar door het achtereind van de wagen die naar schatting 35 a 40 km per uur reed ging slippen. Met een harde klap is de bus daarna op de rechterzijde gekanteld, dwars over de weg. De ijlings ontboden politie en ambu lance-wagens uit Velsen en een toevallig passerende Rode Kruisauto van het leger begonnen direct met het vervoer der ge wonden, nadat een Velsense arts de eerste hulp had verleend. Het-ergst bleken drie arbeiders, uit Haar lem er aan toe te zijn, die niet inwendige kneuzingen, een schouderfractuur en diepe snijwonden door brekend glas in het Anto niusziekenhuis werden opgenomen. Een vierde slachtoffer, van wie aan vankelijk werd gevreesd, dat hij eveneens schietpartijen tussen de bewakers en ram- pokkers, van wie twee werden gewond. Wegens het veelvuldig voorkomen van plundering van treinen aan de rand van de stad is besloten de stationsbewaking uit te breiden. van de morgen uit het Antoniusziekenhuis naar huis terug keren. De drie ernstig gekwetsten zijn: P. Bos, C. Kasten en T Filliers. Er wordt echter niet voor hun leven gevreesd. De acht licht gewonden konden na verbonden te zijn in de Haarlemse Mariastichting naar huis terugkeren. Het verkeer werd door de gekantelde bus geruime tijd belemmerd, zodat de politie de uit de richting van de Velserpont komende auto's moest omleiden en het verkeer uit Haarlem zich een weg moest zoeken over de berm. De beschadigde bus is door een IJmui- dense kraanwagen naar het Politiebureau gesleept. Superfort tegeh windmolen: vijf inzittenden gedood Een super-fort van de Amerikaanse lucht macht is bij een startbaan op de vliegbasis Walker te Roswell (Nieuw Mexico) neer gestort en in brand gevlogen. Er bevonden zich 14 man aan boord. Vijf personen werden gedood, vier ge wond. Het toestel vloog tegen een wind molen op toen het wilde landen. De Franse regering weer voor een crisis De Franse regering is in ernstig conflict geraakt met de meerderheid in het parle ment over de nieuwe belastingen, waarin de begroting voor 1950 voorziet. In de wandelgangen van de Nationale Vergade ring werd weer gesproken c er een mo gelijke regeringscrisis, ofschoon de meeste waarnemers verwachten dat de regering nog wel een compromis zal vinden, dat haar in staat zal stellen het jaar 1949 te overleven. De katholieke volksrepublikeinen en de socialisten in het algemeen steunen de nieuwe belastingen, die 180 milliard francs belopen. De volksrepublikeinen staan er zelfs op dat de nieuwe belastingen worden goedgekeurd. De twee andere par tijen in de regering, de radicalen en de onafhankelijken, zijn vastbesloten tegen elke nieuwe belasting gekant. Zij eisen, dat de begroting door ingrijpende bezui nigingen op het ambtelijke en militaire apparaat in evenwicht zal worden ge bracht. sociale verzekeringswetten wordt verhoogd van f 3750 tot f 4500 per jaar. De K.A.B. is van oordeel, dat een nreu- we loonsverhoging noodzakelijk is zodra een verdere in onderling overleg vast te stellen prijsstijging is geconstateerd. Wysjinski in Berlijn Besprekingen over West- Duitsland BERLIJN, 15 December (Reuter). Andrei Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, zou de Oost-Duitse regering hedenavond hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oost-Duits leger zou besluiten als een West-Duitse gewapende macht zou zijn opgericht. Volgens Duitse kringen, die beweren in nauw contact te staan met de Oost-Duitse regering, zou Wysjinski er de nadruk op hebben gelegd, dat de volkspolitie niet te zeer het karakter van een para-militaire organisatie moest aannemen. Wysjinski, die gisteren te Berlijn is aan gekomen, had heden een langdurige con ferentie met Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht, de premier en plaatsvervangende premier van de Oost-Duitse Regering, al dus deze kringen. De Russische minister zou hebben ge zegd, dat men in de nabije toekomst geen opzienbarende veranderingen in de Rus- sisch-Duitse betrekkingen moest verwach ten. Het voornaamste onderwerp van bespre king met de Oost-Duitse politieke leiders zoii de ontwikkeling van de gebeurtenissen in West-Duitsland zijn geweest. Wysjinski zou hebben meegedeeld, dat het nog niet opportuun zou zijn voor de Duitse regering, om het lidmaatschap van de Cominform te verzoeken. Een half uur voordat Wysjinski de voor naamste geallieerde functionarissen heden avond in het huis der Sovjet-cultuur zou ontvangen, werden strenge veiligheids maatregelen genomen. Honderden zwartgeunifonneerde leden van de Oost-Duitse volkspolitie, gewapend met karabijnen en revolvers en geassis teerd door verschillende secties Russische soldaten met bontmutsen en tommyguns, zetten de Unter den Linden af en ontruim den de straat. Ook journalisten werden geweerd. De Westelijke geallieerde autoriteiten ontmoetten hier voor de eerste maal offi cieel de leden van de Oost-Duitse rege ring. Een Britse gast, die de receptie bij woonde, verklaarde naderhand tegenover de pers, dat de atmosfeer zeer vriend schappelijk was. De geallieerde autoriteiten, onder wie de drie Westelijke stadscommandanten van Berlijn, werden echter niet aan de Duit sers voorgesteld. Wensen der drie middenstandsbonden De drie centrale middenstandsbonden zijn van oordeel, dat een eventuele loons verhoging doorberekend dient te worden, in de prijzen. Zij verlangen voorts een hef fing van de Omzetbelasting bij de bron en vrijstelling voor de Ondernemingsbe lasting vatr een winstbedrag tot 5000, verder een hogere belastingaftrek voor niet-werknemers, een straffere toepassing van de Vestigingswet en wettelijke maat regelen ter beteugeling van het cadeau stelsel. ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord holland harde Zuid-Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zon op Maan op 17 December: 8.43 uur. onder 16.29 uur 6.02 uur onder 14.1G uur Hoog cn laag water in IJmuldco Vrijdag 16 December: Hoog water: 0.04 en 12.32 uur. Laag water- 8.02 en 20.24 uur. Zaterdag 17 December: Hoog water: 1.06 en 13.28 uur. Laag water: 9.06 en 21.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1