m c Kennemer Financierings-lnstituut De radio geeft» Zaterdag Er is nog geen overeenstemming bereikt over de salarissen der onderwijzers ostwald DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 PANDA EN DE MEESTER*GIDS J Wereldnieuws JNïeuwe Uit gaven \rljdag 16 December 1949 2 Het aantal credieten gaat achteruit Indertijd hebben wij een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de overwegingen die geleicl hebben tot de oprichting van het Kennemer Financierings Instituut. De noodzakelijkheid werd ingezien van een gelegenheid te scheppen minder-draag- krachtïgcn een crediet te verstrekken, om hen daardoor in staat te stellen goederen, waaraan zij dringende behoefte hebben, te kopen. De voorschotten worden verstrekt door de Volkscredietbank te Haarlem, die gefinancierd wordt door de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Zandvoort. Benne- broek en Hillegom. Daarbij wordt samen gewerkt met de winkeliers die zich bij het Instituut hebben aangesloten. Van begin af is het de bedoeling geweest de credieten alleen te geven indien zij in sociaal opzicht veranwoord zijn. Er wordt daarbij in ogen schouw genomen welke artikelen de aan vragers willen kopen. Luxe wordt uitge schakeld; in de regel gaat het over kleding, bedden, dekens, meubelen, fietsen, enzo voort. Bovendien wordt door de huisbe zoeksters, die ter plaatse een onderzoek in stellen, nagegaan, of aan de'aangevraagde artikelen inderdaad behoefte is. Practische raad is in sommige gevallen wel gewenst gebleken. Bovendien wordt een onderzoek ingesteld naar de financiële omstandig heden van de credietvragers, want er wordt tegen gewaakt dat de mensen niet meer verplichtingen op zich nemen dan verant woord is, als mensen die op de een of andere wijze „in steun" zijn, wordt met de instellingen die de steun verstrekken over leg gepleegd. Van de directeur der Volkscredietbank, de heer M. van Koningsbrugge, vernamen wij dat sinds 15 Februari 1949, de dag waarop het Instituut is gaan werken, 60.000 aan credieten is verstrekt. Het op vallende is evenwel dat er een teruggang is. Het lijstje der credieten ziet er namelijk als volgt uit: 15—28 Februari 97 Maart 541 April 636 Mei 619 Juni537 Juli 499 Augustus391 September 315 October 293 November 221 114 December 66 Natuurlijk is ook het bedrag der ver strekte credieten sterk verminderd. In Mei was het 97.000, in November slechts 28.000. Wij vroegen de directeur waaraan hij die vermindering toeschrijft. Zijn antwoord was: Het ligt, naar ik meen, niet in een ver zadiging. Voor enkele artikelen kan dit misschien gelden. Bijvoorbeeld voor fietsen, want er zijn door onze bemiddeling zeer veel gekocht: 70 van de credieten be troffen namelijk fietsen. Maar toch geloof ik dat de behoefte onder de minder draag- krachtigen om geholpen te worden bij de aankoop van goederen eerder toe, dan af genomen is. Maar mijn indruk is, dat door de wijze van werken van het Financierings instituut het aantal credietvragers ver mindert. Aanvankelijk was verwacht dat door het werken van het instituut kopen op afbetaling bij particuliere za ken ou verminderen.Dit doel is niet, of niet in voldoende mate bereikt. Er .wordt nog veel op afbetaling gekocht buiten het instituut om. In 1938, het jaar waarin alles heel goedkoop was, werd er door de Haar lemmers (het is een opgaaf van het Cen traal Bureau voor de Statistiek) niet min der dan 3.500.000 besteed aan het kopen op afbetaling. Door tussenkomst van het instituut is nu in 10 maanden voor niet meer gekocht dan 600.000. En dat was dan over een bevolking van meer dan 300.000. Die 3.500.000 van 1938 betrof alleen Haarlem. Er zouzo vervolgde de directeur veel voor te zeggen zijn als er in de een of andere vorm een controle kwam over het verkopen op afbetaling. Want dit geschiedt dikwijls op een manier die niet uit sociaal oogpunt verantwoord is. Er zijn in dat op- zich goede, maar ook minder goede zaken. Dikwijls komen mensen die in financiële moeilijkheden zijn bij de Volkscredietbank aan kloppen om hulp. Dan blijkt niet zelden dat zij in de zorgen zitten omdat zij veel te hoge afbetalingsverplichtingen op zich ge nomen hebben. Soms zitten zij met afbe talingen aan 3, 4, wel 5 verschillende af betalingsmagazijnen. Dat moet natuurlijk spaak lopen. De mensen komen er toe om naar parti culiere zaken te gaan, omdat zij daarbij de Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht: 10.35 Voor arbeiders in continu bedrijven. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Verzoekprogramma. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest; 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Platen. 14.30 Lichte muziek. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamer orkest. 16.00 ..Van de wieg tot het graf". 16.15 Dansmuziek. 16.45 Spöripr aatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20,00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amuse mentsmuziek, 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen". 22.40 Accordeon- muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Verzoekpro gramma. 23.25 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Kamer orkest. 11.00 Voor zieken. 11.45 Koor. 12.00 Anaelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 43.20 Concert. 14.00 Vocaal ensemble. 14.20 Engelse les. 14.40 Promenade orkest. 15.30 Letteren en kunsten. 16,05 Accordeonmuzic-k. 16.30 Gregoriaans. 17,00 Voor kinderen. 18.00 Piano en orgel. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Amusementsorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Katholiek Thuisfront. 10.30 Dansmuziek. 19.50 Benelux- commentanr. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen, 20.15 „Lichtbaken" 20,40 Platen. 21,00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Concert. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.13 Reportage. 23.25 Concertgebouw-orkest en solist. controle-maatregelen die het Financierings instituut noodzakelijk acht, ontlopen. Een particuliere ondernemer stelt zich natuur lijk alleen de vraag of de koper in staat is zijn verplichtingen na te komen, zonder daarbij ook sociale overwegingen in het geding te brengen. De winkeliers die bij het Financierings instituut zijn aangesloten mogen geen re clame maken voor het kopen op afbetaling en evenmin met colporteurs werken. Daar aan wordt streng de hand gehouden. On langs is zelfs een winkelier geschrapt om dat hij in een circulaire de aandacht ge vestigd had op de mogelijkheid bij hem te kopen op afbetaling. Nu ben ik zo besloot de diretceur allerminst een voorstander van het ver strekken van credieten aan de lopende band door de Volkscredietbank, maar toch wordt de behoefte gevoeld om, gelet op de ervaringen die opgedaan zijn, de werkwijze van het instituut nader te bekijken. Daarom wordt dezer dagen een bespreking gehou den tussen het bestuur van het Financie- rings-instituut en de daarbij aangesloten winkeliers. Grote boerderij in Friesland afgebrand De boerderij van de heer J. Kroeze te Goëngahuizen (Friesland) is door nog niet opgehelderde oorzaak een prooi der vlam men geworden Doordat deze buurtschap aan het Piekmeer ligt en niet via een weg is te bereiken, moest de motorbrandspuit van Grouw door een motorboot naar de plaats van de brand worden vervoerd. Even later werd nog een tweede brandspuit aangevoerd. Men kon evenwel niet voor komen. dat de kapitale boerderij geheel af brandde en dat vrijwel niets van de in boedel kon worden gered. Van de vijftig stuks vee zijn er dertig in de vlammen om gekomen. liet is reeds de tweede maal dat de heer Kroeze door bi'and zijn boerderij verliest. Een 44-jarige vertegenwoordiger te Rot terdam, die een huis, dat niet zijn eigendom was en een auto, welke hij in huurkoop had, verkocht had, is veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf wegens oplichting. Houdt lucht- neus- en wegen ruim met Dr.mpo-verkoudheids- balsem verdrijft verkoudheden en maakt U in grieptïjden minder vatbaar. TWEEDE KAMER Voorzieningen inzake verwijdering van onbetrouwbare ambtenaren Bij de Donderdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezette behandeling van de begroting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de heer VanSleen (Arbeid) bij de afdeling „Lager Onderwijs" ten aanzien der verplaatsingskosten aangedrongen op een centrale regeling. Ook voor het zoge naamde smartegeld wilde hij een centrale regeling. Pleitend voor volledige uitvoering der pacificatie vroeg hij hoe het staat met de kwestie van de bestuursvorm der open bare school. De heer Roos jen (A.R.) merkte op, dat de Kamer zich er over heeft uitgespro ken in welke richting zij een oplossing wenst voor de nog niet „ontknikte" salaris sen. De regering nu moet zeggen wat zij wil. Hij verdedigde de vestiging van bij zondere kweekscholen in plaatsen waaraan er meer behoefte is dan aan openbare. Mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (V.V. D.) vond wijziging der L. O.-wet wenselijk om recht te doen aan de openbare school op de grondslag der pacificatie. De heer Gortzak (C.P.N.) vroeg o.m, of in afwachting van een definitieve rege ling maatregelen kunnen worden genomen om tegemoet te komen aan moeilijkheden bij schoolgeldbetaling door arbeidersgezin nen met een minimaal inkomen- Minister Rutten zeide te zullen nagaan wat ten aanzien van het smartegeld kan worden gedaan. Over de bestuursvorm dei- openbare school zullen „Volksonderwijs" en het departement een ontwerp maken. Er is nog geen overeenstemming over de on derwijzerssalarissen. In 1950 zal een nieuwe t.b.c.-wet worden ingediend. Een nieuwe schoolgeldregeling is in voorbereiding. Bij de afdeling „Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs" bepleitte de heer Zege ring Hadders (V.V.D.) salaris herziening. De heer D e L o o r (Arbeid) ontwikkelde bezwaren tegen het beleid inzake het toe kennen van beurzen. Mejuffrouw Nol te (K.V.P.) meende, dat men met het oog op de onderwijsver nieuwing meer heeft aan een plan dan aan een grondslagenwet. De heer Roos jen (A.R.) vond, dat men geen wijziging had moeten aanbrengen in de eindexamens der gymnasia. De sub sidiëring voor de administratiekosten der bijzondere scholen achtte hij te laag. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vond dat de maatregel inzake het gebruik van woordenboeken bij eindexamens moet wor den teruggenomen. De heer T i 1 a n u s (C.H.) was eveneens te°en het gebruik van woordenboeken bij eindexamens. Hij wees op de geringe marge tussen de salarissen van directeuren en rectoren en die van leraren. De minister deelde mede, dat het aan tal studenten die leraar willen worden, stijgt. Er waren 1500 aanvragen voor leraarsbeurzen; 818 zijn er toegekend, 12 aan dames. Voor promotiebeurzen hadden j zich plotseling 243 studenten aangemeld. Daardoor is de regering overvallen en moest de uitvoering der plannen worden uitge steld. Hij verdedigde het gebruik van woor denboeken bij eindexamens Grieks en Latijn. Justitie In de avondvergadering van Donderdag heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Justitie. De heer Burger (Arbeid) betoogde uit voerig. dat voor een groot deel der bevol king recht in de civiele sector vrijwel on bereikbaar is. Hij wenste betere voorzienin gen voor het kort geding en ten aanzien van de rechtsbijstand voor on- en minver mogenden in burgerlijke zaken. De heer Terpstra (A.R.) vroeg hoe bij het totstandkomen van internationale rechtsregelingen voorkomen kan worden, dat de volksvertegenwoordiging voor vol dongen feiten gesteld wordt. De heer VanderFeltz (C.H.) vond spoedige invoering van een administratieve REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) „Zuiderkruis" ontscheept morgen Het troepentransportschip „Zuiderkruis" wordt in de nacht, van Vrijdag 1G Decem ber op Zaterdag 17 December 1949 met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ont scheping begint onvoorziene omstandig heden voorbehouden Zaterdag 17 De cember 's ochtends te negen uur. rechtspraak noodzakelijk en de heer Bachg (K.V.P.) bepleitte inschakeling van de Kamer of Kamercommissies vóór de afsluiting van tractaten. De heer V o nk (V.V.D.) betoogde, dat de belangrijkste taak van de minister is het herstel en de handhaving van de rechts staat. In dit opzicht achtte hij administra tieve rechtspraak wenselijk. De heer Stokvis (C.P.N.) vroeg of ook aan de vivisectie is gedacht in het toege zegde ontwerp-Dierenbescherming, De heer Gerbrandy (A.R.) merkte op dat een der belangrijkste elementen van de rechtsstaat openbaarheid is. Het Neder landse volk heeft het gevoel in een keurs lijf te zijn gekneld en door bureaucratie te worden beheerst. In zijn antwoord zeide minister W ij eïs dat men haast unaniem meent, dat een totale herziening van het procesrecht mis schien wel gewenst is, maar dat deze uiterst moeilijk tot stand zal zijn te brengen. Van uitbreiding van het instituut van het kort geding vreesde hij overbelasting der recht bankpresidenten. Bij de nieuwe regeling zal de rechtsbijstand voor on- en minver mogenden op een zo breed mogelijke grond slag worden verleend. Bescherming der burgers tegenover de overheid kan geschie den door uitbreiding der beroepmogelijk- heid. De politie is waakzaam ten aanzien van de bescherming der overheid tegen extremistische en subversieve elemen ten en de regering wijdt hieraan haar bijzondere aandacht. Voorzieningen zullen worden getroffen om onbetrouw bare ambtenaren van belangrijke pos ten te kunnen verwijderen. Binnenkort is de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot bescherming -van ge gevens, waarvan geheimhouding in het belang van de staat is geboden. Bij het moeilijke onderzoek naar wapens heeft men nogal succes gehad. Vivisectie is niet opgenomen in het ontwerp-Dierenbe scherming. De heer Burger (Arbeid) vroeg bij de replieken nog waarom geen mededelingen over de zaak-Schallenberg zijn gedaan. De heer Terpstra (A.R.) informeerde of de mededeling over verwijdering van onbetrouwbare ambtenaren zo moet worden verstaan, dat er een nieuwe lijst van ver boden verenigingen komt. Minister W ij e r s zeide geen vrijheid te hebben over dit laatste punt reeds mededelingen te doen. Over de zaak- Schallenberg zeide hij slechts te kun nen mededelen, dat hem bekend is, dat deze zaak met de grootste zorg is onder zocht en dat het volgens de hem ver strekte gegevens zeer waarschijnlijk is dat het hier zelfmoord betreft. Het voornemen bestaat binnen zeer korte tijd mededelingen aan de pers te doen. De gehele materie der berichtgeving zal onder het oog worden gezien. Vier afdelingen der begroting zijn daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Om halfeen werd de vergadering gesloten. Een schoenenwinkelier in Venlo heeft onlangs van de gemeente een schadevergoe ding van f 35.645 gevraagd, omdat in October 1944 de toenmalige burgemeester zijn gehele schoenenvoorraad had gevorderd. De omstan digheid echter dat de schoenenvoorraad pas aan het licht kwam bij een bombardement, toen de schoenen op straat in het rond vlogen, is voor de gemeente aanleiding ge weest. de vordering te betwisten. Zij heeft de winkelier nu aangeboden de zaak voor f 6000 te schikken, welk aanbod is aanvaard. Ambtenaar verduisterde f24.000 Anderhalf jaar geëist „Het is een betreurenswaardig feit, dat ambtenaren zich aan geld van de gemeen schap vergrijpen", zei cle officier van Jus titie gistermiddag, toen de vijftigjarige ambtenaar A. M. uit Rotterdam zich voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoor den had. Hij werd er van verdacht als rijksambtenaar, belast met het beheer en de verantwoording van cle financiën van de Voogdijraad te Rotterdam, een bedrag van f 24.000 te hebben verduisterd. Verdachte gaf toe dit bedrag gedurende de tijd van 1940-1948 verduisterd te heb ben. Hij heeft in de boeken geknoeid, kwi tanties en girostrookjes vervalst, om zo doende het ene gat met het andere te stoppen. Verder bleek bij de ondervra ging, dat M. zich een kostbare bibliotheek had aangeschaft. De Officier van Justitie meende, dat ambtenaren in een dergelijke positie geen aanspraak op clementie kunnen maken en eiste een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. De raadsman van verdachte mr. H. J. ten Houten meende dat geen lange straf noodzakelijk is, want de ergste straf namelijk dat zijn maatschappelijke positie vernietigd is heeft verdachte al gehad. De uitspraak werd bepaald op 29 De- •cember. „Vermögens-Verwaltung und Renten-Anstalt" Uitkeringen met staats garantie In de Memorie van Antwoord over de rijksbegroting van Financiën deelt minister Lieftinck mede, dat de regering bereid is, ter bespoediging van de afwikkeling van „Liquidatie van Vermögens-Verwaltung Sarphatistraat" (L.V.V.S.) en „Vermögens- Verwaltung und Renten-Anstalt" (V.V.R. A.), de beheerders-vereffenaars van deze instellingen in staat te stellen met garantie van de staat en onder bepaalde voorwaar den een definitief uitkeringspercentage van 70 respectievelijk 60 procent aan de credi teuren aan te bieden. Binnenkort zal aan de crediteuren van wege de beheerders-vereffenaars bericht worden gezonden omtrent de voorwaarden, waaronder dit aanbod zal kunnen worden gedaan. Hierin zal tevens een overzicht worden gegeven van de financiële situatie van L.V.V.S. en V.V.R.A., alsmede van de wijze, waarop de indiening en erkenning der vorderingen zullen kunnen geschieden. Handel in certificaten van Amerikaanse effecten Uit de Memorie van Antwoord inzake de rijksbegroting van Financiën blijkt, dat tussen het ministerie van Financiën en de Nederlandse Bank overleg gaande is,- in zake het herstel van de vrije handel iri certificaten van Amerikaanse effecten tussen ingezetenen. Hoewel dit overleg nog niet is geëindigd, kan reeds thans worden medegedeeld, dat in principe is besloten tot een weder- qpenstelling van deze handel. Engels LEDIKANT 1 pers., sleemodel met gezondheids- DU netmatras VÏ d 2 pers. met prima Aft RA gezondheids- 4¥« Engels LEDIKANT DIVANBED 1 persoons met gezondheids. 50 netmatras KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 HAARLEM AANVANG NIEUWE CURSUSSEN JANUARI INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVéLES OP ELK VERLANGD UUR De „Willem Ruys" en B.O.A.C. naar Australië Daar ook met de speciale emigranten- reis naar Australië van de „Volendam", die vandaag - Vrijdag - uit Rotterdam vertrekt, lang niet allen, die daarheen wil den emigreren, hiertoe in de gelegenheid konden worden gesteld, heeft de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd voor de af vaart van de „Willem Ruys" op 6 Januari uit Rotterdam en mogelijk ook voor latere afvaarten de vierde klas en een gedeelte van de derde klas accomodatie beschik baar gesteld voor passagiers met bestem ming Australië. In de vierde klasse kun nen uitsluitend mannelijke emigranten worden ondergebracht. Op verzoek van de Rotterdamse Lloyd zal de „British Overseas Airways Corpo ration" ten behoeve van de voor Australië bestemde passagiers de frequentie op haar luchtlijn Singapore-Sydney verhogen, in aansluiting op de aankomst van de „Wil lem Ruys" te Singapore op 24 Januari. De accomodatie van deze vliegtuigen is geheel in handen van de Rotterdamse Lloyd. Op deze wijze zullen de passagiers, die op 6 Januari per „Willem Ruys" naar Australië reizen, nog eerder in Sydney zijn, dan degenen, die reeds vandaag met de „Volendam" daarheen vertrekken. Brand in Groninger confectiefabriek Gisteren, vroeg in de avond is een zware binnenbrand uitgebroken in een confectie fabriek te Groningen. De Groninger brand weer had het vuur, dat was ontstaan door het achteloos weggooien van een sigaretten peukje, vrij snel bedwongen. Een énorme rookontwikkeling bemoeilijkte het blus- singswerk echter in hoge mate. De schade wordt op vierduizend gulden geraamd. Twee employés der Vereniging voor de Effectenhandel ontslagen De Vereniging voor de Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) deelt mede, dat zij aan twee harer employés ontslag heeft verleend. De vereniging voegt hier aan toe, dat dit ontslag het gevolg is van overtredingen van bepalingen in zake de effectenregistratie, doch dat deze overtre dingen van persoonlijke aard waren. In geen enkel opzicht is gebleken, aldus de mededeling, dat de beide desbetreffende employés misbruik hebben gemaakt van hun functie of kwaliteit. Tussen de N.V. Philips te Eindhoven en de uniebonden van hoofd- en handarbeiders is overeenstemming bereikt over verschil lende punten, welke in collectieve arbeids overeenkomsten zullen worden geregeld. 58. ..Kijk, kijlc!" riep Gids AU Ben Aay- pous, terwijl hij nu met de dames Twee en Van Tutteren de grote hall betrad. „Dat is een zuil! Mooie zuil, hè? Dat is om dak vast. te houden. Ja! Zuil voor dak. Anders niet!" Dat was natuurlijk een onaangename ojymerking tegenover Joris Goedbloed, die net verklaard had dat dit een zeer bijzon dere gedenkzuil van een grote betekenis was. En het was ook onaangenaam voor hem, dat er zo-maar pratende lieden rond liepen in het gebouwwaarvan hij had gezegd dat het zijn persoonlijk paleis was. „Wat is dat voor iets, Prins Pietersen?" vroeg Bobberbroek onmiddellijk. „Wat moeten die hier? Wat is dat voor een grap jas?" „Grapjas.grapjas...." prevelde Joris, terwijl hij zeer snel nadacht om een uitvlucht te bedenken. „Ou bedoelt diè daar? O, dié! Ju, dié! Wel, dat is een grapjas! Een vermakelijke grapjas, die ik er op na houd om mijn gasten te amuse ren met zijn domme opmerkingen. Tegen woordig zou men hem wellicht een hofnar noemen, maar ik prefereer het woord grapjas". Dat was leuk en vlug bedacht van Prins Ramses (alias Joris) maar helaas ving Gids Ali Ben Aaypous deze woorden op, en zijn vriendelijk gelaat versomberde als bij toverslag. Met grote stappen kwam de gekwetste gids op Joris af, terwijl hij de mouwen opstroopte en met een koperen stem vroeg: „Wie hier grapjas? Hè? Wat grapjas? Ik geef jou een grapjas op jouw neus!" En toen? Nu, wacht maar eens! Lang leve Stalin. Volgens een Russische officier, die les geeft aan Oost-Berlijnse studenten, hebben geleerden in de Sov jet-Unie een middel ontdekt dat het menselijk leven kan verlengen. De eerste die van dat wondermiddel zal profiteren zal Stalin zijn, aldus de officier. „Het is de wens van het Russische volk en het wereldproletariaat dat Stalin langer leve", meende de officier te kunnen be weren. Nog een sprookje. Het Tsjechoslowaakse kinder-tijdschrïft „Slniecko" (zonnetje) heeft van de communistische Pravda een een veeg uit de pan gekregen, omdat het blad sprookjes en dierenverhaaltjes publiceert maar de belangrijke zaken van de volksrepubliek verwaarloost. Het vergat de verjaardag van Stalin in 1948 en de 25ste sterfdag van Lenin be gin 1949 te memoreren en 't blad reali seert zich niet „dat de ouders van zijn lezers bouwers zijn van een nieuwe en gelukkiger periode". Pak(weg)huis. De Weense politie heeft twee meisjes gearresteerd, één van der tien en één van veertien, die een bende hebben geleid, die verantwoordelijk is voor 120 winkeldiefstallen. Bij één van de meisjes werd een „pakhuis vol ge stolen goed" aangetroffen. Overwinning. Een iegelijk die daar zin in heeft mag de 32 in marmer uitgehouwen Germaanse protsers meenemen, die de Berlijnse „Siegesallee" sieren. Het Ber- lijnse gemeentebestuur acht de beelden namelijk van zo weinig historische of artistieke waarde, dat het er geen cent voor over heeft om ze te laten repareren. De beelden werden er in 1898 op order van keizer Wilhelm H neergezet. Kinderwagen. De West-Duitse spoorwegen hebben de treinen op het traject Ham burgStuttgart uitgerust met een „kin-, derkamer" en een radio-aansluiting. Wie hiervan gebruik wil maken betaalt een toeslag van een halve Mark. Brand in wereldbrand. In het Parijse mi nisterie van Defensie heeft een brand gewoed waardoor tal van verslagen uit de twee wereldoorlogen verloren zijn gegaan. Voorschot op Kerstmis. Twee jongens uit Hannover, die een beetje al te benieuwd waren naar hun Kerstcadeaux. hebben een sterk slaapmiddel in de koffie van hun ouders gedaan. Terwijl vader en moeder buiten westen vertoefden, hiel den de brave kereltjes vervroegd Kerst feest. Gelukkig liep alles goed af. Op het moment vieren zij waarschijnlijk Oud en Nieuw. Zestien maal. De 67-jarige heer J. F. Wil liams in Iowa (V.S.) heeft een eis tot echtscheiding van zijn zestiende vrouw ingediend. Deze vrouw met wie hij in 1946 trouwde zou hem verlaten hebben met de woorden: „Zelfs in het paradijs zou ik niet bij je willen blijven". Williams trouwde voor het eerst int 1904. Dat huwelijk duurde 24 jaar. Daarna begon de misère. Glazen long. Dr. Walter "Hellman in Kiel heeft een glazen long geconstrueerd die beter, goedkoper en lichter zou zijn dan de ijzeren long. Wee de wolf. Het wantrouwige Sovjet- persbureau Tass deelt mede dat de wol» venjachten die in Noord-Finland wor den gehouden, slechts een dekmantel voor militaire voorbereidingen zijn van fascistische semi-militaire organisaties. De jachtpartijen zullen wel worden ge combineerd met soortgelijke expedities aan de Noorse kant van de Finse grens, net als vorig jaar, meent Tass. Trouw aan de ontrouw. Een honderdtal Anwerpse studenten heeft de portier en zijn zoon van het museum te Meche- len gekneveld en de 400 jaar oude „pop der huwelijksontrouw" meegenomen, die naar hun mening aan de stad Ant werpen toebehoort. Zij hebben de pop in triomf door de Antwerpse straten ge dragen en hun burgemeester laten weten, dat zü de pop officieel aan de gemeente zullen aanbieden. Eén van de rovers is echter in Mechelen gearres teerd en die wordt vastgehouden, tot de pop weer terug is. Terreur. Graaf Sforza, de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat in de door de Engelsen bestuurde vroegere Italiaanse kolonie Eritrea 70 Italianen door terroristen vermoord zijn. Sforza meende dat het Britse publiek voor de kolonisten zou opkomen, wanneer het van de terreur hoorde, waarover in de Britse pers ge zwegen wordt. Brand. Achthonderd houten hutten in Ran goon zijn gisteren in vlammen opgegaan. Drieduizend personen werden daardoor Verzet. Volgens een pamflet dat Hongaarse vluchtelingen naar Wenen hebben mee gebracht, is er in Hongarije in het ge heim „een nationale raad van vrije vak verenigingen" opgericht, die tot taak heeft „de strijd van de arbeidersklasse tegen de dictatuur van Moskou te or ganiseren". Een dode bij botsing tussen trein en vrachtauto Donderdagavond omstreeks kwart voor tien is een vrachtauto met lege melkbus sen op een onbewaakte overweg bij Nij- kerk aangereden door de sneltrein uit Amersfoort. De auto werd bestuurd door de melkrijder P. uit Voorthuizen. Naast hem zat nog iemand. Beide inzittenden werden zwaar gewond naar het Sint Elizabethsgasthuis te Amersfoort overge bracht. P. is daar overleden. Zijn passa gier, had een zware hersenschudding op gelopen. De auto werd ernstig beschadigd. Het Paard uit het rijk van 1001 nacht, interessante gegevens verzameld en gerang schikt door H. J. Lijsen, met illustraties van Toos Smeele; Zuid-Hollandse Uitg. Mij, Den Haag. De Wereldmacht van het Witte Huis, De geheime documenten van Harry Hopkins, Roosevelts rechterhand, door Robert E. Sherwood: vert, door B. Koning; Zuid-Hol- landsche Uitg. Mij, Den Haag; 2 delen. Huisje Zonneschijn, door Nanda, geïll. door Nans van Leeuwen, leeftijd 911 jaar; Uitg. De Sleutel, Haarlem. Viva La Musica, Een bundel liederen in Nederlands, Frans, Engels, Duits en Latijn voor de middelbare scholen, voor zanggroe pen en voor het gezin, verzameld door Wm. Geursen en G. Vellekoop; Uitg. De Toorts, Heemstede. Rembrandt en de Bijbel, Honderd repro ducties van schilderijen, etsen en tekeningen, aan Bijbelse onderwerpen gewijd, gekozen en toegelicht door Mr. J. Kalff: N.V. Uitg. Mij Kosmos, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2