lifyUt H. DE GRAAIT wriisT 275 Twaalf jaar geëist tegen „geboren misdadiger" KRIJGT ULOGE'S? De nieuwe brug over het Spaarne Gaat U over op „OLIESTOOK" N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel 10.000 PAAR ZIJDEN KOUSEN Vrijdag 16 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 3 ROOFOVERVAL BIJ HOOFDDORP Is overvaller van bejaarde café-eigenaars een gespleten persoonlijkheid"? In iil zijxx gruwelijke details leefde gisteren in de grote zaal van de Haarlemse rechtbank weer de herinnering op aan de gebeurtenissen, die zich op 5 September afspeelden in een eenzaam kroegje aan de IJ weg bij Hoofddorp. De publieke tribune was afgestampt vol toen de rechtbank begon aan de behandeling van de zaak tegen de 28-jarige landarbeider T. G., die op de avond van die vijfde September een roof overval pleegde op de eigenaars van het cafélje, de 78-jarige Piet Haan en zijn zuster Niesje, die 81 is. En er ging een licht geroezemoes op van die tribune, toen de Officier van Justitie, mi'. B. van den Burg zijn eis tegen G. had uitgesproken: 12 jaar gevangenisstraf. Het slachtoffer vertelt De beide oude mensen waren levensge vaarlijk gewond, verklaarde de getuige- deskundige dr. W. C. van der Laan. Maar Haan was gisteren weer te zitting aan wezig zij het dan met een wit verband om het hoofd want geheel hersteld is hij nog niet. Het andere slachtoffer, dat nog steeds in het ziekenhuis ligt zal de gevolgen van de overval nimmer meer helemaal te boven komen. Vandaar, dat G. terecht stond voor diefstal met geweldpleging en zware mis handeling. De tweede getuige ter zitting was het slachtoffer Haan, die utgebreid vertelde over de gebeurtenissen op "die beruchte avond. G. was al enkele malen van te vo ren in zijn café geweest, zei de getuige, maar ik kende hem niet. Op de avond van het misdrijf was hij al vroeg weer aan wezig. Hij bleef de gehele avond zitten, ter wijl een voor een de andere klanten kwa men en weer weggingen. Tenslotte was hij alleen overgebleven. Hij rekende af, doch bestelde daarna weer een biertje. Haan ver dween door een luik in de vloer naar de kelder om nieuwe voorraad te halen en toen hij weer terugkwam en zijn hoofd boven het luik uitstak kreeg hij een zware klap met een hamer op het hoofd. Zo'n harde klap, dat de hamer doormidden brak. Hij strompelde toch nog naar boven en raakte in gevecht met G. Ruim een kwar tier zetten zij het gevecht voort; tenslotte waren zij al worstelend buiten gekomen. Haan zag toen in de verte enkele lichtjes van fietsen naderen en probeerde daarnaar toe te lopen. Hij kreeg echter weer een paar klappen met een kacheldeksel op het hoofd en bleef in de tuin liggen. Daar is hij de volgende ochtend gevonden. Vervolgens ging de verdachte ook Niesje Haan te lijf. Toen hij 'de beide bejaarde eigenaars buiten gevecht had gesteld ging G. op zoek naar het geld. Hij vond niet alles, want met slechts vierhonderd gulden op zak moest hij het café verlaten. Verdachte's visie „Ik wilde gaan trouwen", vertelde G. „en daar had ik een woonwagen voor nodig. Ik kon er een krijgen voor 3700, maar ik had slechts zestienhonderd gulden. Oor spronkelijk had ik nog geenszins het plan Haan en zijn zuster te beroven. Ook no; niet toen ik er voor het eerst kwam; het plan vormde zich pas later en zelfs toen nog maar vagelijk. Eigenlijk wist ik pas zeker wat ik wilde, toen Haan die avond van de vijfde September in de kelder af daalde. Ik herinner me, dat ik hem met een hamer heb geslagen, maar verder weet ik nog maar heel weinig. Ik herinner me van het gevecht, dat daar op gevolgd is, niets meer, maar ik geloof wel, dat de verkla ringen van meneer Haan juist zijn". Ver dachte had Niesje Haan met een stoel op het hoofd geslagen. Na zijn vertrek uit het café was G., aldus zijn verhoor, op zijn fiets gestapt en rustig naar zijn meisje gefietst. Onderweg stapte hij nog even af om zich in een sloot het bloed van de handen te wassen en een kistje met een deel van het gestolen geld te verbei'gen. Bij zijn verloofde gekomen, praatte hij even met haar, gaf haar honderd gulden en reed door naar een ander kroegje, dronk weer een glas bier en ging naar huis. De volgende dag deed hij vol enthousiasme mee aan de conversaties, die uiteraard overal over de overval werden gevoerd. Hij zei toen, dat hij niet dacht, dat de dader gevonden zou worden, maar dat als hij wel kon worden gearresteerd de strop voor hem geschikt zou zijn. Pleidooi En het was dit laatste deel van het ge drag van.G., nadat hij de plaats van zijn misdrijf had verlaten, dat zijn verdediger mr. J. D. A. Viskil tot de conclusie had ge bracht, dat verdachte een „gespleten per- Viering van de verjaardag van Henriëtte Roland Holst Ter viering van de tachtigste verjaardag van Henriëtte Roland Holst-van der Schalk worden op 24 December in het Concert gebouw te Amsterdam en in de Konink lijke Schouwburg te 's Gravenhage specia le aan haar persoon en haar werk gewijde bijeenkomsten gehouden In Den Haag zal het woord worden ge voerd door prof. W. Banning, de schrijver Jef Last en door mevrouw E. van der Sluis-Fintelman. Kunstzinnige medewer king verlenen Nel Oosthout, die fragmen ten uit „Thomas More" voordraagt, de hoboïst Jaap Stotijn en een vrouwenkoor onder leiding van B. C. Damsteegt. Ook in Amsterdam zal Nel Oosthout declameren. Daar komt tevens de harpiste Rosa Spier het programma opluisteren. Alle baten worden gestort in de ter ge legenheid van deze verjaardag in het leven geroepen Henriëtte Roland Holst- stichting, welke zich ten doel stelt: een gebouw met terrein in te richten teneinde kinderen, behorende tot de massajeugd een korter of langer verblijf in de vrije natuur te verschaffen, mede te werken aan de tot stand koming van jeugdleiderscur sussen en bevordering van plaatselijk win terwerk. soonlijkheid" is. Het psychiatrisch rapport beschreef hem als een gevoelloze, apathische psychopaat en als de „geboren misdadiger". Maar er is meer, aldus pleiter. Deze man is in staat dingen te doen, waar hij, zoals hij hier nu voor u zit, niet verantwoordelijk voor kan worden gesteld. En hij beseft dat. Hij weet, dat hij een gevaar kan zijn voor de maatschappij en hij is tevreden nu in het Huis van Bewaring te zitten. Daarom wilde de verdediger ook niet verder ingaan op de duur van de straf. Mis schien zou twaalf jaar te veel zijn, mis schien ook wel te weinig. Maar mr. Viskil deed een dringend beroep op de rechtbank om G. ter beschikking van de regering te stellen, voor onbepaalde tijd. Een recidivist In zijn requisitoir had mr. Van den Burg hulde gebracht aan het snelle opsporings werk van de Rijkspolitie en ook prees de officier het proces-verbaal, dat uitmuntte door een grote nauwkeurigheid. Verder herinnerde hij er aan, dat de verdachte reeds verscheidene jaren van zijn leven vopi' andere zaken in de gevangenis heeft doorgebracht en reeds van zijn vroegste jeugd af een misdadige aanleg had getoond. Zulks ondanks het feit, dat hij uit een zeer goed landarbeidersgezin kwam. Op grond van de ernst van het misdrijf, eiste mr. Van den Burg dan ook de maximumstraf, die hierop is gesteld: twaalf jaar. Over veertien dagen zal de rechtbank, die onder presidium stond van mr. E. J. W. Top uitspraak in deze zaak doen. l-pers. Ledikant, matras, kussen f 78.60, 2-pers. Ledikant, 3-deIig bedstel, kussens f 129.40. Pracht sortering wollen Dekens. K Gelukkig is de tijd van de grond- stoHenschaarste voorbij en kunt U weer volop Wybert krijgen. Steeds heeft Wybert zijn kwaliteit gehandhaafd. Het beste voor Uw keel! Alléén in originele dozen. Ook wederom verkrijgbaar: Wybert mei menthol HAARLEMS MATRASSENHUIS O GR. HOUTSTRAAT 103, Tel. 11485 O O O 0000000000000000000000000000 (Adv.) Nederlandse belangen in Tsjechoslowakije Er is een overeenkomst getekend tussen Nederland en Tsjechoslowakije inzake eer regeling voor de afwikkeling van de aan spraken van Nederlanders, die door de Tsjecho-Slowaakse nationalisatie- en con fiscatiemaatregelen zijn getroffen. Deze regeling geeft aan de belanghebbenden aanwijzingen in welke gevallen zij aan spraken op schadevergoeding hebben en hoe zij deze tot gelding kunnen brengen. Het is wenselijk, dat alle Nederlanders en in Nederland gevestigde rechtspersonen, die kapitaalbelangen in Tsjechoslowakije hebben en daarvan nog geen mededeling aan het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gedaan, in ieder geval vóór 23 De cember 1949 opgave doen aan dit ministerie van hun belangen ln Tsjechoslowakije. Hieronder vallen niet de vorderingen uit hoofde van handelstransacties, licenties en dergelijke, welke als lopende betalingen kunnen worden afgewikkeld en die daar toe bij de Nederlandse Bank moeten wor den aangemeld. Degenen die van hun kapitaalbelangen in Tsjechoslowakije reeds aangifte hebben gedaan bij het ministerie van Buiten landse Zaken, doen goed zich voor nader overleg met dat ministerie in verbinding te stellen. Indonesische ambtenaren bij Buitenlandse Zaken Per vliegtuig is uit Indonesië aangeko men mr. Icksan, secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken der Republiek Indonesia. De heer Icksan is vergezeld van zes ambtenaren van dit ministerie die gedurende drie maanden bij het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken in de gelegenheid zullen worden gesteld, zich te oriënteren omtrent een aantal zaken, die met het oog op hun toekomstige taak voor hen van nut kun nen zijn. Later zal waarschijnlijk een tweede groep ambtenaren voor hetzelfde doel naar Nederland komen. Om een betere toegang te krijgen tot het industrie-terrein in de Waarderpolder Toen wij twee weken geleden een be schouwing gaven over de toestand der Haarlemse gemeentefinanciën en de be groting voor 1950, wezen wij er reeds op, dat voor het komende jaar naar bezuini ging moet worden gestreefd om te bereiken dat het mogelijk is nieuwe kapitaalslasten te dekken voor noodzakelijke openbare werken. Er is nog niet te voorspellen hoe de ge meente er in 1951 zal voorstaan, omdat er dan immers een wijziging komt in de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Het is de bedoeling van B. en W. om in 1950 in elk geval te beginnen met de bouw van de nieuwe brug over het Noorder Bui- tenspaarne bij de Kloppersingel. Dit is een werk dat ruw geschat IVs millioen gulden zal kosten. Het zal in 1950 en 1951 worden uitgevoerd, zodat slechts een deel der nieu we kapitaalslasten op 1950 drukken zal. Deze nieuwe brug is nodig omdat daardoor een betere verbinding met het haven- en industrieterrein in de Waarderpolder ver kregen zal worden. De gemeente heeft daarin millioenen geïnvesteerd, zodat het gerechtvaardigd is de nieuwe uitgaaf te doen, omdat het alleen daardoor mogelijk wordt het volle profijt te trekken van het vroeger uitgegeven geld. Indien de raad bij de behandeling der begroting, die eind Februari te verwachten is, zich met het standpunt van B. en W. verenigt, zal het nog wel even duren voor met de bouw van de brug begonnen kan worden. Eerst moet het raadsbesluit door het college van Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd. Het is wel aan te nemen dat het besluit om de brug te bou wen uit de begroting zal worden gelicht en afzonderlijk bij Ged. Staten zal worden ingezonden, anders moet Haarlem wachten tot de begroting in haar geheel is goedge keurd en daarmee gaat in den regel lange tijd gemoeid. Dit blijkt wel uit het feit dat nu de begroting voor 1949 nog niet is goed gekeurd. De gemeente heeft wel dezer da gen de bouw van de nieuwe Gravestenen- brug aanbesteed, maar met de gimning van dit werk moet gewacht worden tot Ged. Staten de begroting voor 1949 hebben goedgekeurd, want daarbij werd een cre- diet voor de bouw uitgetrokken. Dit ter illustratie. Thans is de goedkeuring spoe dig tegemoet te zien. zodat wel aangeno men kan worden dat binnen korte tijd met de bouw van de Gravestenenbrug begon nen kan worden. Maar dan wordt het ook Een jaar geëist tegen gewezen ambtenaar van Ned. Kunstbezit Voor de arrondissementsrechtbank te Den Haag stond terecht een voormalige ambtenaar van de Stichting Nederlands Kunstbezit, de 23jarige L. J. van W. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich omstreeks Februari 1947 een lederen map, met foto's van kunstvoorwerpen, toebehorende aan de Stichting Nederlands Kunstbezit weder rechtelijk had toegeëigend, en dat hij in het najaar 1947 kunstvoorwerpen en enkele schilderijen heeft verduisterd. De officier van Justitie eiste tegen ver dachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. 1950, hoewel het de bedoeling was, dat de brug in 1949 gebouwd zal worden. Loopt het werk nu verder mee, dan zullen wij in de zomer van 1950 over de nieuwe brug kunnen lopen. Nemen Ged. Staten een afzonderlijke beslissing over de brug over het Noorder Buitenspaarne, dan kan misschien al in het voorjaar van 1950 met de bouw begonnen worden. Maar voor de brug in gebruik ge nomen kan worden zal het toch eind 1951 begin 1952 worden. Bij de bouw van de brug is ook begrepen het in orde maken van de aansluiting aan de Oudeweg. Later komt een verbreding van die weg aan de orde. Het eerste deel heeft reeds een goede bestrating, maar het stuk verderop laat wel te wensen over. In ons stuk over de begroting wezen wij er reeds op dat met de bouw van de brug een groot deel van de gelden, die in 1950 uitgegeven kunnen worden voor nieuwe openbare werken, gemoeid is. Wij vermoe den 'wel dat er daarnaast slechts kleine werken aan de orde zullen komen. Wel is te verwachten dat liet bouwvolume, dat aan de gemeente zal worden toegewezen, in staat zou stellen meer werken te onder nemen, maar de financiële mogelijkheden zijn voor 1950 een ernstige rem. Amsterdamse gemeenteraad be sprak beleid van Stedelijk Museum Bij de behandeling van het hoofdstuk „Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen" van de gemeentelijke begroting voor 1950 werd door de Amsterdamse ï-aad veel aan dacht geschonken aan de kwestie van het geruchtmakende beleid van de directeur van het Stedelijk Museum. Zo sprak de heer Rustige (C.H.) de hoop uit dat B. en W. een einde zullen maken aan de daar vertoonde malligheden. Ook de heer Sajet (P.v.d.A.) was van mening dat er een andere koers gevolgd moet wor den. Overigens vond hij het \Vel juist om door middel van exposities de wisselende stro mingen in de kunst aan den volke te tonen. Evenwel achtte hij het Stedelijk Museum niet de meest geschikte plaats voor het j houden van zogenaamde verkoopstentoon- stellingen. Men mag echter zeker niet zeg- gen dat er alleen maar communistische exposities worden gehouden, want dat is beslist niet waar. Wethouder A. de Roos zei in zijn ant- woordrede dat de kunst wel meer tot stormachtige debatten aanleiding geeft en j dat daarom de experimentele avond in het Stedelijk Museum geen bijzondere bete kenis heeft. De objectiviteit van het col- j lege eist dat het in gaat tegen te vergaande subjectiviteit van anderen. Wat nu niet mooi gevonden wordt, kan later van zeer veel waarde worden geacht. Het Stedelijk Museum biedt nu evenals voor de oor log door wisselende tentoonstellingen elkaar de gelegenheid zich volledig te oriënteren en zijn inzicht te verdiepen. B. en W. vragen erkenning van de redelijk heid daarvan. Men moet voorzichtig zijn met het gebruik van woorden als „blama ge". Het gevaarlijkste dat men zou kunnen doen is het uitoefenen van censuur. Overigens is het de bedoeling van B. en W. om aan de Amsterdamse schildersver enigingen gelegenheid tot exposeren te verschaffen. Schaken Haarlemse schaakclubs in de competitie In de tweede klasse B van de Noordhol landse Schaakbond kwamen enkele wedstrij den na arbitrage tot een beslissing. Het zijn: Haarlem IIIBloemendaal II 55 en Aals meer IIHSC III 64, In de tweede ronde won Rolland II met 64 van Bloemendaal II, Haarlem III met 5L4'.-i van HSC III. terwijl Heemstede II Aalsmeer II met een 73 nederlaag huiswaarts zond. Heemstede II gaat in deze afdeling met vier pnt. uit twee wedstrijden aan de kop en schijnt een goede kans te gaan maken. In de tweede klasse C bleken Haarlem IV en Kennemerland even sterk 55: Heemstede III was echter veel sterker dan Aalsmeer III In de derde klasse C werd de definitieve uitslag Het Oosten IIISpaarndam I 6M-3'.4 en ZandvoortPEN 4' j5H. HWP IIHet Oosten III kwamen nog niet tot een defini tief resultaat, voorlopig is de stand 33 met betere kansen voor Het Oosten. Ook Zand voort en HSC IV kwamen nog niet tot een eind, voorlopig staat HSG IV met 43 voor. PEN behaalde zijn tweede overwinning in successie nu op Spaarndam 73. In de derde klasse D werd de overwinning van Het Oosten II op Hillegom definitief 6!ï3'.j. SSCH herstelde zich na de eerste nederlaag door een 6'.i3H overwinning op 't Schouwtje. Heemstede IV verloor met 3'/--^—6'.i van Hillegom I. Het Oosten II staat voorlopig met 3' j4U achter tegen Hoofd dorp. In de vierde klasse B werd het definitieve resultaat van de ontmoeting Het Oosten IV- HWP III een gelijk spel. Het Oosten IV won hier met 5li—4U van SSCH II. In de vierde klasse C werd de definitieve uitslag Rolland inSantpoort III 3':6' Verzuim dan niet ook even prijs en inlichtingen aan te vragen bij (Tel. 11979) Alle soorten OLIE voor Industrie en Huisbrand Schaakclub „Santpoort" sloeg toe in Amsterdam Dezer dagen trok het eerste tiental van de schaakclub Santpoort naar het sterke V.A.S. II in Amsterdam, meervoudig kampioen van- de eerste klasse van de N. H. S. B. Na twee uur spelen was de stand al 4-0 voor Santpoort. De gasten roken de overwinning en de voorlopige uitslag werd l-Vz-^Vz- Drie afgebroken partijen worden nog nader onderzocht. Dit resultaat is ze ker een felicitatie waard. Vermelding ver dient nog dat beide teams met één inval ler uitkwamen. De persoonlijke score was: V.A.S. Il-Santpoort I: N. Luza-W. Schuurman 0-1, Deene-Pels afgebr., Frank-Kokje afgebr. Barvelink-Gordijn V2-V2. Dr. Jansen-Nas 0-1, Szper-Rol 0-1, Nielsen-Blansjaar 1-0, Josephus Jitta- Bilder 0-1, Herkner-G. Sc murman afgebr. Schilt-Brugman 0-1. Dinsdag 20 December komt „Weenink II" uit Beverwijk op bezoek bij „Sant poort II". Het belooft weer een spannen de strijd te worden. Dinsdag 13 Dec. werden de bekerwed strijden voortgezet. Hierin werden de vol gende resultaten behaald. Groep I. Pels- G. Schuurman 1-0, Schweitzer-Elfferich 0-1, Bilder-Pels 0-1, Pardoen-dr. M. de Groot 0-1, G. Schuurman-Blansjaar 1-0, Groep II. Enklaar-Homan 0-1Spook- Houterman 1-0, Baljet-v. Duin 1-0, Oos terling-Sterk 0-1, E. Zuiderduyn-v. Zeg- geren 0-1, Wennis-Leysma 0-1, Rooden- berg-Meunier 1-0, Hulmer-v. Dongen 0-1, W. Hoogzaad-Kaan 1-0, v. d. Blom-E! Zuiderduyn Waterpoloprogramma Het programma van de op Zaterdagavond in het Sportfondsenbad te spelen waterpolo- wedstrijden luidt: Van Duylbeker competitie KNZB: DWT— HDZ (dames». Centrale wintercompetitie KNZB: HVGBMeeuwen (heren). Competi tie kring Haarlem, heren afdeling I: Haarlem HPC: afdeling IV: HVGB 4—HPC 4; dames, afdeling I: HVGB 1—HPC 1. Zaterdagavond worden in het Velserbad gespeeld: Competitie kring Haarlem, heren, afdeling I. VZV—Nereus; afdeling I: VZV 2 HVGB 2; meisjes: VZVHaarlem; jongens: VZV—DWT. ADVERTENTIE 'X Zij thuis gebracht of afgehaald: de brandstof direct contant betaald Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen Haarlem en omstreken ZOJUIST ONTVANGEN: ragfijne, links-gewevsn De nieuwste modetinten óók in extra grote maten J. V. MOORS EL Zn. H A A R L E M::GR O.T E HOUTSTRAAT DENHA/ll LEIDEN Langs het Spaarne 'fTTTTT 1 (Adv.) Biljarten De Ruyter in vorm in kampioenschap 47/2 Op de openingsdag van het nationaal kam pioenschap hoofdklasse 47.2 te Helmond heeft de jonge Kees de Ruyter zijn beide partijen op de meest overtuigende wijze ge wonnen met de beste moyennes en hij maakte eveneens de hoogste serie. Zeer ver dienstelijk gaat hij thans aan het hoofd van het algemeen klassement. Wat Van de Pol aangaat, de nationale kam pioen, die tevens houder van de wereldtitel is: de partijen van Donderdag hebben zowel zijn meesterschap als zijn kwetsbaarheid aangetoond. Hij begon beide malen zeer zwak, zo zwak dat een sterkere tegenstan der dan Eichelsheim of Metz in zijn huidige vorm dat zeker zou hebben afgestraft. De Leeuw, die des middags door De Ruy ter overspeeld was, trad vol zelfvertrouwen aan voor zijn partij tegen Sweering. Hij demonstreerde ook wel zo veel van zijn vroe gere grootheid, dat Sweering er de eerste dertien beurten vrijwel niet aan te pas kwam en geen ogenblik de indruk maakte, hem ernstig te kunnen bedreigen. De stand was toen: De Leeuw 318 en Sweering 90. Drie beurten later wees het scoringsbord aan: De Leeuw 386 en Sweering 279. Men was echter nog niet aan het eind van de verrassing, want De Leeuw raakte van stoot, zodat hij na achttien beurten nog pas op 388 stond, ter wijl Sweering met bijkans feilloos spel. in zijn negentiende beurt op 373 kwam. Zijn serie van 76 brak toen af op een kets. De Leeuw strandde op 397, waarna Sweering met 27 het eerste de 400 volmaakte. De Leeuw had de nastoot en het pleitte voor zijn zelf beheersing, dat hij er eveneens in slaagde, de 400 te bereiken. De Haarlemmer Kobus zorgde des middags voor een verrassing door Metz de baas te blijven. Hij speelde de eerste veertien beur ten degelijk en zeer sterk en behaalde 358 caramboles. Op dat ogenblik had hij een voorsprong van 170 punten. Er volgde een inzinking bij Kobus en voor de laatste 42 caramboles had hij nog vijftien beurten nodig. In de tweede partij van Kobus nam zijn tegenstander Van Lochum van het begin af aan de leiding. Series van 41. 30 en 39 gaven deze spoedig een voorsprong van meer dan honderd caramboles. Toen hij de 400 had gemaakt stond Kobus op 181. De uitslagen luiden: De Leeuw 171 14 48 12.21 De Ruyter 400 14 202 28.57 Van Lochum 396 46 94 8.60 Sweering 400 46 51 8.09 Van der Pol 400 19 148 21.05 Eichelsheim 112 19 33 5.89 Metz 245 29 43 8.44 Kobus 400 29 87 13.79 Kobus 181 19 59 9.52 Van Lochem 400 19 60 21.05 Sweering 400 20 109 20. De Leeuw 400 20 75 20 De Ruyter 400 17 75 23.52 Eichelsheim 261 17 87 15.35 Van der Pol 400 19 115 21.05 Metz 355 19 66 18.68 Zwemmen Stand der zwemcompetitie De officieuse stand in de zwemcompetitie van de kring Haarlem van de KNZB is als volgt: Heren nieuwelingen: HVGB 1028: Haarlem 1058.5: HPC 1092; DWR 1103.2; DWT 1110.2; VZV 1204 punten. Dames: DWR 915.1; DWT 942.9: Haarlem 961.1; HVGB 970.6; HPC 988.6 en VZV 1097.3 punten. Meisjes: DWT 260.7; HVGB 276.6; DWR 276.9; Haarlem 280.1; HPC 305.5 en VZV 18.5 punten. Jongens: HVGB 286.3; DWT 32Q.6; Haarlem 18.4; HPC 347.4; DWR 347.9 en VZV 359.4 punten. Heren Junioren: HVGB 247.7: Haarlem 251.7; DWR 265.4; HPC 266.9; DWT 288.5 en VZV 304.2 punten. De competitie wordt voortgezet op 17 Februari in Stoop's Bad en de laatste ontmoeting is vastgesteld op Zaterdag 11 Maart in het Sportfondsenbad. Als er over het Spaarne nog een kille, vochtige nevel hangt, die de straatlantaarns aan de overkant hun compacte stralen bundel doet verliezen in een waterige cir kel, 's ochtends voor U wakker wordt, dan heerst er al leven langs een klein stukje van het enige br.ede water in onze stad. Er rijden grote vrachtauto's af en aan en wagens met paarden er voor en handkar ren. Hoog opgeladen met boerenkool en spruitjes en bloemkool eji appelen en ci troenen. Dat is de groentemarkt. Van de Catharijnebrug langs het alleroudste deel van Haarlem een paar honderd meter naar het Zuiden strekken zich de stalletjes en J enorme stapels kisten uit. In het holst van de nacht, als U (en ik ook) zich nog eens behagelijk omdraait in het warme bed beginnen de grossiers daar al aan te voeren. Meestal met vrachtauto's soms met schepen. Donkere schimmen sjouwen kisten van de auto's naai de markt, vaak al van één uur 's nachts af. Want het kost tijd om 35 ton groente en fruit uit een wagen te halen. Vóór zeven uur 's ochtends, want dan be ginnen de kleinhandelaren te komen. Uw groenteboer en de mijne komen dan Uw Brussels lof en mijn zuurkool kopen Ze kijken er eens naar met deskundige blik in de ogen. ze ruiken en ze betasten een blaadje en kopen dan. Of lopen hoofd schuddend door. Meestal wordt er gewoon zaken gedaan en normaal onderhandeld over de in grote trekken toch al vaststaande prijzen. Maar er zijn ook grossiers, die er een persoon lijke afslag op na houden. Op een kistje staat dan een vakman, die in bliksemsnel tempo achter elkaar aflopende bedragen opsomt.... vijf en twintig, vier en twin tig drie kwart, vier en twintig half, vier en twintig een kwart, vier en twintig, drie en twintig drie kwart, drie en twintig half, drie en twintig een kwart„Stop", roept dan een van de omstanders en hij krijgt zijn bloemkolen voor de vreemde prijs van drie-en-twintig-en-een-kwart cent per stuk. Een heleboel geheimen van de groente- handel openbaren zich aan de vroege be zoeker van die groentemarkt. Koopt U wel eens besmet fruit? Hetgeen overigens niets met de kwaliteit van het fruit te maken heeft, maar alleen met het feit, dat dat fruit van een veiling komt, die de klein handelaren van zijn banken weert en slechts aan grossiers verkoopt. Dat gebeurt sinds in een officiële verklaring van Den Haag het nut van de grossiers in twijfel is getrokken. De kleinhandelaren, zo rede neerde men, kunnen zelf wel van de vei lingen afnemen; dan verdwijnt een winst schakel uit de groentehandel. De klein handelaren voelden daar wel voor, maar de grossiers uiteraard slechts heel, weinig. En zij begonnen de kleinhandelaren van de veilingen te weren. Op een twintigtal veilingen is dat gelukt en het fruit van die veilingen vooral in de Betuwe, Limburg en Zeeland wordt door de kleinhande laren besmet genoemd. Wij willen geen partij trekken in dit conflict, maar het fruit smaakt ons er hetzelfde om. „Het is stil op het- ogenblik", zegt de controleur voor de kleinhandel, F. Dijs, die gekleed in grote leren jas de belangen van de kleinhandel verdedigt. „Het is altijd stil in December en Januari. We moeten nu eerst weer wachten op de grote aanvoer van vers fruit in de allereerste lente". Overal worden wij omringd door groente handelaren, knechts, sjouwers, marktmees ters en stapels kisten, te hoog om over heen te kijken. „Maar 's zomers struikelen we hier over elkaar", zegt de heer Dijs, die pas twee jaar in Haai-lem woont. „Het is nu maar stilletjes. Er worden geen grote zaken gedaan en de meeste grossiers raken niet helemaal los". En U kunt er nog veel meer leren in de prille vroegte bij de Catharijnebrug. Over groenteboeren, die op de „zwarte lijst" staan als ze niet aan hun tweemaal weke lijkse betalingsplicht bij de bank voldoen. Ze mogen dan niet op de markt kopen. En ook over citrusfruit en etalage-kalebassen. Er hangt daar een sfeer op de groente markt. Eén sfeer, die niet van de grote stad is, die er omheen ligt. Die ook niet bepaald wordt door de vijfhonderd groenteboeren, die er elke ochtend komen. Maar één, die wordt meegebracht door de groente, door de verse aarde, die er nog aan vast zit en door de prettige lucht van het fruit. Het is de sfeer van het platteland Van een vroege ochtend in de eenzame verlatenheid van de Haarlemmermeer of het Westland. Van nevel en frisse, koude lucht, Van land bouwers, die op zware klompen door het omgeploegde land lopen. Men vergeet er, dat het een markt is. Het is een klein stuk je „provincie" midden in het oudste deel van onze stad. E. P. Bestel vroegtijdig voor de feestdagen POLONAISES. Gevuld met slagroom of ijs. Specialiteit in IJSTAARTEN. TELEFOON 21750 Het proto-type van de nieuwste Engelse race-wagen, de BRMwas gisteren eindelijk zo verdat het voor het eerst de weg op kon. Aan de ontwikkeling van dit type is twee jaar hard werken en ruim een millioen gulden besteed. Het wordt de prestige- wagen" van de Britse automobiel-indusirie want alle onderdelen-fabrieken hebben aan het project meegewerkt en de regering heeft het plan gesteund. De anderhalve liter motor is ontworpen door Rolls Royce en de wagen is ontworpen en gebouwd door Raymond Mays en zijn staf specialisten van de ERA-retnvagenfabriek. Het heeft er nu alle schijn van dat de BRM in hel komend seizoen zal uitkomen en de hele Britse industrie wacht met spanning af, of dit model nadat dc onvermijdelijke kinderziekten zijn overwonnen de supersnelle Italianen aan de broek zal kunnen komen. Bekwame coureurs zijn er in Engeland genoeg. Sport in 't kort PRESTON NORTH END BETAALT RE CORD TRANSFER-BEDRAG. Dc nieuw ste aankoop Van de tweede divisieclub Preston North End heeft een record transfer bedrag opgeleverd. Voor de binnenspeld' Eddie Quigley van Sheffield Wednesday werd een som van bijna 27.000 pond sterling neergeteld. Het hoogste bedrag dat tot dus ver was betaald, was de 25.000 pond waarvoor Derby County in April j.l. Johnny Moris van Manchester United overnam. Binnen twee dagen heeft Preston North End 44.000 pond sterling voor de aankoop van nieuwe spelers besteed. Hiertoe behoort ook Willy Forbes van Wolverhampton Wanderers. COR BRAASEM LID VAN ..HAARLEM". Wegens vestiging in Haarlem heeft mr. Cor Braasem, aanvoerder en achterspeler van het Nederlands waterpolo-zevcntal aan de sportcommissie van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond toestemming voor overschrijving gevraagd van ZIAN (Den Haag) naar zwemclub „Haarlem". Verwacht wordt dat nog deze week de toestemming afkomt. In dit geval zal Cor Braasem Zater dagavond met Haarlem 1 meespelen. JEUGDSCHAAKTOERNOOI BIJNA GE ËINDIGD. Nog slechts drie partijen moe ten in het door de Schaakclub „Rolland" voorbereide jeugasehaaktournooi gespeeld worden en dan is het tournooi '.en einde. Twee van deze partijen, want F. Spevers. die reeds uitgespeeld is en vier punten uit vijf partijen behaalde, ondervindt geduchte con currentie van R. den Boeft, die nog twee partijen moet spelen en reeds drie punten behaalde.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5