hboji Bloemendaal krijgt geen wijkraden Duizend Stille Armen wachten RADIO BAT IS GOEDKOOP De man Vrijdag 16 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 4 Vuilnisemmers moeten goed gesloten zijn, anders wordt de eigenaar bekeurd Nadat de gemeenteraad van Bloemendaal een half uur in besloten zitting had ver gaderd, wijdden de leden zich ongeveer een uur aan het voorstel van B. en W. over in trekking en handhaving van bezettings- maatregeien. De raad was van mening, dat de bepalingen omtrent het bouwen van een garage onder of bij een woning nog eens door de juridische commissie bekeken moet worden. Ook wilde de vergadering, dat de bepalingen over de ambtenaren niet zonder meer worden ingetrokken; het Georgani seerd Overleg zal eerst gehoord worden. B. en W. stelden voor de politieverorde ning aan te vullen met bepalingen over het goed sluiten van een vuilnisemmer, het moet zodanig geschieden, dat voorkomen wordt, dat honden haar open maken. De eigenaar der emmers wordt verantwoorde lijk gesteld. De heer T i r i o n (V.V.D.) merkte op. dat hei voor eigenaars van honden moei lijk is ze te dresseren en mevrouw F a h- renfort (V.V.D.) meende, dat voorkomen kan worden, dat honden in de emmers wroeten, als etensresten daarin niet gegooid worden, maar in de schillenbak. De heer S c h u 1 z (Arbeid) zeide, dat als de emmers nog zo goed gesloten zijn, hon den de deksels toch kunnen open maken. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, betoogde, dat de toestand bij de vuilnisemmers in de zomermaanden ernstig is. Daaraan moet een einde komen. Eerst dan zal worden opgetreden, als het weer erger wordt. „Honden van raadsleden zullen met bijzondere onderscheiding wor den behandeld." aldus spreker. Het voorstel werd aangenomen. Wijkraden Een studiecommissie had een rapport samengesteld over wijkraden. Daaruit bleek dat alleen de Partij van' de Arbeid voor standster was van het instellen van wijk raden. Mr. Vliegen (Arbeid) betreurde het, dat de diepe gedachten, welke aan wezig waren bij hen, die wijkraden een nuttig instituut vonden, niet in bredere kring erkend zijn als van belang. Het is niet tactisch nu of in de naaste toekomst met een nieuw voorstel te komen. De gemeenteraad verenigde zich met het rapport. Bouw van duplexwoningen In de vorige zitting is reeds besloten mee te werken aan de bouw van tien duplex- woningen aan de Brederodelaan door de woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord". Thans besloot de raad een grond- voorschot van 840.te verlenen; een bouwcrediet te verlenen van 114.000. een rijksbijdrage te vragen en het terrein voor vijftig jaar in erfpacht uit te geven. Een discussie was aan het besluit vooraf gegaan, waaraan de heren Van Holten en mr. H. B. Wildt Meyboom (beiden V.V.D.) deelnamen; zij noemden enige be zwaren over.de exploitatiekosten. V naderen; en U weet.... BIJ FEESTKLANKEN HOOIJ'S DRANKEN Neem tijdig iets in huisl Nu nog tegen de oude prijzen. Agenda voor Haarlem Gem. Concertgebouw: grote zaal, concert HOV, 8 uur; luinzaal: Vereniging Nederland- USSR. „In naam van het leven", 8 uur. City: „Gij zult niet stelen", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende vuis ten" en „Spionnage in de jungle", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Zoölogica", alle leeft.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ni- nolschka", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fregola 18 j., 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De verstrooide professor". 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg: „Ik lag er om" (De Haagse Comedie), S uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. De voorzitter en de heer S c h u 1 gaven nadere inlichtingen en drongen aan het voorstel aan te nemen, omdat er zo'n groot tekort aan woningen is. Voorlopig behoeft men niet te denken, dat de wonin gen zullen leeg staan. Het rijk en de ge meente oefenen conti'öle op de exploitatie uit en dat is een goede waarborg. Besloten -werd tot het aangaan van een grondruiltransactie met mevrouw de wedu we Waller ZeperBon voor de doortrek king van het voetpad op de Militairenweg en tot overnemen van een strook grond van de heer P. J. Schipper ten behoeve van verbetering van de verkeerssituatie aan de Duinlustparkweg. De raad bracht de heer Schipper dank voor de mewerking, welke hij zonder een tegenprestatie verleent. Benoemingen Mr. H. B. Wildt Meyboom werd benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand, mevrouw J. Piersma tot onder wijzeres aan de Graaf Florisschool en de heren J. J. A. Hoek en Th. Remmerswaal opnieuw tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Bij het voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende de bezoldiging voor onderwijzend personeel, verbonden aan de openbare kleuterscholen deelde wethouder mr. R o h 1 i n g in antwoord op een vraag mee, dat het aanbeveling verdient de be zoldiging voor het hoofd en andere leer krachten te verhogen op een peil gelijk aan die uit naburige gemeenten, om te voor komen dat de dames naar een andere plaats solliciteren. Het voorstel werd aanvaard. Ontheffing van artikel 2 der bebouwings voorschriften werd verleend aan de heren A. J. Smith te Bloemendaal en P. Wester- hof te Aerdenhout. Met 10 tegen 7 stemmen werd afwijzend beschikt op het verzoek van de heer E. V. J. A. M. Mutsaerts te Over- veen. Nadat de voorzitter in antwoord op een vraag van de heer S c h u 1 z mede delingen had gedaan met betrekking tot het uitbreidingsplan en de doortrekking van de Dompvloedslaan werd besloten tegen het onthouden van goedkeuring door Gedepu teerde Staten aan de suppletoire begroting, waarin een bedrag van 31.500 geraamd werd wegens kosten van doortrekking van de laan, bij de Kroon in beroep te gaan. Ophalen van huisvuil B. en W. stelden voor aan de aannemer G. A. Veldhuyzen voor de jaren 1950 en 1951 opnieuw op te dragen het ophalen van vuil in de gemeente. Mr. WildtMeyboom (V.V.D.) merk te op, dat er een verbetering gekomen is in het ophalen van vuilnis. Toch is de toe stand nog lang niet ideaal. De gemeente mag het werk niet aan particulieren over laten. Hij stelde voor het werk voor één jaar aan de aannemer op te dragen en een commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een eigen exploitatie. WethouderVanGeluk (V.V.D.) deelde mee, dat er reeds besprekingen gevoerd zijn tussen enkele gemeentebesturen over hét ophalen van vuil. Het vraagstuk van ver branding is niet gemakkelijk. Het onder zoek zal nog twee jaar duren. Daarom gaf hij in overweging het voorstel aan te nemen. De raad besloot hiertoe; aan de commis sie van Publieke Werken zal verzocht wor den het vraagstuk te bestuderen. Tijdens een deel van de zitting was een handelaar uit Bloemendaal in de zaal aan wezig met een wire recorder; de debatten werden opgenomen en daarna konden de leden horen hetgeen zij gezegd hadden. De burgemeester deelde mee, dat B. en W. zich nader zullen beraden over het al of niet gebruiken van het toestel. West-Indische Ronde Tafel conferentie De Nederlandse regering heeft medege deeld, dat zij er naar streeft, in Februari 1950 het project betreffende de eindstruc- tuur van het Koninkrijk aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor te leggen. De regering stelt voor, in Mei een,conferentie te houden tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. C^nacJ Bestel vroegtijdig Uw HORS D'OEUVRE. RUSSISCHE EIEREN - HUZARENSALADE TELEFOON 21750 (Adv.) HOLLANDSE DEGELIJKHEID ELEGANCE imVMIX AMSTEf OAH UTRECHT SREDA NIJKEGEH-HAAItlEH TILBURG Grote Houtstraat 10, Haarlem. Tel. 12053 (Adv.) „Pro Juventute" onthaalt de jeugd op poppenkast-vertoningen .In het gebouwtje v^n de vereniging Pro Juventute in de Morinnesteeg worden al sinds enige maanden tweemaal per iedere Woensdagmiddag poppenkast-vertoningen gegeven voor ongeveer zestig schoolgaan de kinderen van zes tot twaalf jaar voor wie een dergelijke vorm van ontspanning zeer welkom is. Men verenigt op die ma nier het nuttige met het aangename Mevrouw T. Vros-Stol, die al deze voor stellingen geheel belangeloos verzorgt en daar nog lang mee door hoopt te gaan, heeft er bijzonder goed slag van om met kinderen om te gaan en weet precies de juiste toon te vinden om de meest opge wonden belhamels onmiddellijk tot kalmte te brengen. Men behoeft de kleine toe schouwers maar aan te zien om te weten hoe goed het gebodene mevrouw Vros, die zelf de scenario's en dialogen voor haar spelen bedenkt, is nu al met het vijfde stuk in successie bezig in de smaak valt. Het moet trouwens een goede gedachte worden genoemd om zoveel mogelijk de medewerking van de kinderen zelf in te roepen, die door middel van spreekkoren en het zingen van op school geleerde lie deren invloed op de handeling kunnen uit oefenen. Daarbij zorgt zij er tevens voor in ieder poppenspel de sfeer van het wonder te laten overheersen en de moraal behoed zaam, doch daardoor temeer overtuigend een woordje mee te laten spreken. Het is een aardig initiatief, dat er zeker toe zal bijdragen de ogen van de jeugd te openen voor het schone en het goede. Treffende gevallen Er zijn zo vertelde mr. P. E. Barbas, de secretaris van de Armenraad thans nog meer Stille Armen dan verleden jaar. Wij maken dit op uit het grote aantal nieuwe geyallen waarop onze aandacht gevestigd wordt. Dit is trouwens wel ver klaarbaar, want de economische toestand is voor velen verslechterd. Kleine pen sioentjes en lijfrenten zijn niet verhoogd, niettegenstaande het leven veel duurder geworden is. Al gewagen de statistieken van centen, per artikel, die centen hebben ook betekenis als men bestaan .moet van enkele tientjes in de week. Dan moet op alles bezuinigd worden, de sneedjes brood en de aardappelen geteld. Dan kan niet altijd de kachel branden. DanAch de voorbeelden behoeven niet vermeerderd te worden, elke huismoeder weet het wel. Er komen dit jaar zeker duizend Stille Ai-men voor een Kerstgave in aanmerking. Verleden jaar kreeg elk 20 gulden. De bedoeling is dit weer te doen, want wil de hulp die geboden wordt, in deze tijd iets betekenen, dan kan het niet minder zijn. Maar het ziet er nog niet naar uit dat alle duizend, die de uitkering toch dringend nodig hebben, door het Comité geholpen kunnen worden. Maar er is nog enige tijd. Verwacht wordt dat nog zeer vele mensen geneigd zullen zijn om mee te werken met de Kerstdagen een zonne straal te brengen in de kommervolle en droeve levensomstandigheden van beproef de stadgenoten. Met 20 gulden helpt men de Stille Armen niet uit de narigheid. Maar wat wel daar mee bereikt is, dat de mensen op de ko- mènde feestdagen even uit de zwaar druk ke zorgen komen en niet behoeven te vra gen: is er wat te eten en kunnen wij wel de kachel aanmaken. Het allervoornaamste is evenwel, dat de Stille Armen op zulke dagen gevoelen, dat er velen zijn die met hen mee voelen en dat die stadgenoten zich een offer getroost hebben om ook wat Kerstvreugde in him gezin te brengen. Mr. Barbas noemde ons nog enige tref fende gevallen van Stille Armen. Een vrouw was vroeger goed getrouwd, haar man bezat wel een millioen. Maar toen kwamen de tegenslagen op financieel ge bied. Mensen die met veel geld omgaan kunnen zich dit wel begrijpen, maar de Bijbel zegt het zo treffend „het geld heeft soms vleugels". Zonder dat de mensen iets verkeerds gedaan hebben verloren zij toch hun geld. Nu de manoverleden is zit de vrouw zonder enig bezit. Zij heeft het zelfs zo arm dat ook door haar een Kerst- gave met blijdschap zal worden begroet. Het opmerkelijke is, dat de vrouw, niet tegenstaande die sterk gewijzigde omstan digheden, toch haar opgewektheid heeft behouden. De tegenslag heeft haar niet verhard. Dat zelfde kan gezegd worden van de man die feitelijk arm is niettegenstaande een huis in een van de Haarlemse hoofd straten nog op zijn naam staat. Er liggen op dat huis evenwel zoveel zilveren pan nen, dat hij na het betalen van de hypo theek en de andere lasten, van de jaarhuur slechts enkele honderden gulden over houdt. Daarvan moei hij nu leven. Na- tuurüjk komt daarvan niet veel terecht. Evenmin is er van leven sprake in de gezinnen van die oudjes die aangewezen zijn op de Nooduitkering aan Ouden van Dagen maar daarvan ook nog de uitgaven moeten betalen die het gevolg zijn van langdurige ziekte. Nu is het waar dat verscheidene Stille Armen in de termen vallen om steun te krijgen van Sociale Zaken. Maar velen kunnen er niet toe komen om daarom te gaan vragen. Liever ontzeggen zij zich veel om aan die gang, die zij zeer zwaar vinden, te ontkomen. Hier is sprake van fierheid die slechts tot eer strekt. Maar juist die mensen verdienen het om nu verblijd te worden met een Kerst- gave. Velen hebben reeds in dit opzicht hun plicht gezien, maar niemand die het even kan doen, mag zich daaraan onttrekken. Laten wij allen daaraan meewerken. Dan krijgen alle Stille Armen hun Kerst- gave. Het zou pijnlijk zijn als er waren die vergeefs zouden wachten! Haarlems Chr. Mannenkoor geeft op Tweede Kerstdag in de Wilhelminakerk een concert met medewerking van. mevrouw Bep Missetvan Andel, alt en de heer de Zwaan, orgel. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg Radio-steravond van de N.C.R.V. Geschenken uitgereikt aan het 200.000ste lid De 14e December 1949 is een gedenk waardige dag in de geschiedenis van de Ned. Chr. Radiovereniging geworden. Want op die dag werd het 200.000ste lid van de vereniging ingeschreven, een gebeurtenis, die uiteraard aan de Radio-steravond der N.C.R.V. gisteren in de Gemeentelijke Concertzaal gehouden, een bijzonder fees telijk karakter heeft kunnen geven. Voorzitter Mr. A. B. Roosjen toonde zich in een toespraak, gericht tot de zeer tal rijke aanwezigen en speciaal tot het 200.000ste lid de heer Belgrave uit Aals meer, bijzonder dankbaar en verheugd over het bereikte resultaat. Namens de N.C.R.V. bood Mr. Roosjen het echtpaar Belgrave een electrisch fornuis en een taart aan. Ook de Haarlemse leden uitten hun blijdschap met de aanbieding van een krans van sinaasappelen en bananen aan Mr. Roos jen door de voorzitter der Haarlemse pro pagandisten. De toespraken vormden een geestdriftig toegejuichte onderbreking van het uitge breide programma, dat voor deze avond was samengesteld. Een ruime plaats was voor de muziek gereserveerd. Instrumen tale en vocale composities van uiteenlo pende aard en gehalte volgden elkaar vlot en in levendige afwisseling op en ten aan zien van een populair-bevattelijk karakter werd een eenheid bereikt, die geen enkele maal verstoord werd. Zelfs niet door de „Rhapsodie hollandaise" van Jur. Andries- sen. die de bekende pianisten De Raaff en Schutte in de hun zo vertrouwde stijl uitstekend konden vertolken. Het orkest onder leiding van de dirigent Meindert Boekei was de piano-duettisten daarbij tot goede steun. Te voren hadden André de Raaff en Jacques Schutte met succes hun krachten gegeven aan een bewerking van de „Skotse Trye" en aan variaties in ver schillende stijlen op „Klap eens in je handjes". Bij de vocale uitvoeringen lieten de acoustische omstandigheden van de con certzaal zich gelden. De sopraan Aukje Karsemeyer-de Jong en ook de tenor Cor nells Kalkman hadden althans in het begin van de avond enige moeite om hun stem men in de gewenste verhouding tot de vrij sterke orkestklank te brengen. Niettemin kon men vaststellen, dat de stem van Aukje Karsemeyer uitstekend geschoold is. Zij zong „Het jonge jaar" van L. Mortel mans, twee liedjes van M. de Wijs-Mouton en „Zonnelied" van Cath. van Rennes, in welk laatste lied de verhouding stemklank en orkestklank hersteld leek (mogelijk door microfoon?). Cornells Kalkman koos een oude be kende: „Van een herderin" van Dr. Pijzei, een „Liedeke van de min" van Matthijsens en „Overhalen" van Van Oort. Zijn be scheiden, maar mooie gave °stem kon vooral met het lied van Van Oort voldoe ning schenken. Men hoorde Kalkman op zijn best in het komische duet ,,'k Zag twee berenwaarmede ook Aukje Karse meyer wist te overtuigen. Het Amsterdams Vocaal Ensemble heeft zich bij de uitvoeringen van werken van L. Duvosel, R. Karsemeyer, W. Ciere, Hul- lebroeck en Röntgen uitstekend geweerd, al wenste men vaak koorklank tegenover die van het orkest wat forser. Meindert Boekei, die alle uitvoeringen slagvaardig leidde, komt zeker een deel van het succes toe. Veel vermaak schonk op deze avond nóg de „Spraakwaterval", de familie competitie en het optreden van R. de Gooyer als Louis. En na de pauze werd de aandacht gevraagd voor de Jubo-kleuren- film. P. ZWAANSWIJK. Gisteravond werd in het concertgebouw te Haarlem, een radio-steravondvan de N.C.R.V. gehouden tijdens welke tevens bekend gemaakt werd wie als 200.000ste lid van deze omroepvereniging was ingeschreven. De heer A. B. Roosjen, voorzitter der N.C.R.V., biedt het tweehonderdduizendste lid, de heer Belgrave uit Aalsineer met zijn echtgenote, een electrisch fornuis aan. Koffers met kleine fabrieksfoutjes o.a. Hardplaat 60 cm. van 11.10 voor 8.30 Hardplaat 65 cm. van 12.40 voor 0.30 Hardplaat 70 cm, van 13.70 voor 10.30 Hardplaat) 60 cm. van 13.95 voor 10.50 de Luxe) 65 cm. van 15.30 voor 11.50 70 cm. van 16.65 voor 12.50 Grote en hoge beugelkoffer, rondom met versterkte houten banden: 75 cm. van 22.60 voor 17.50 Zeer grote waterdichte week-end tas, met ritssluiting, tuigleder hoeken, handvaten en versterkingen: bodemmaat 15x48 cm. voor 14.50 voor 10.85 bodemmaat 20x55 cm. v. 19.50 v. 14.95 Ga naar REEKERS KRUISSTRAAT 35 H.O.V. gaf licht concert voor vereniging van Huisvrouwen Onder auspiciën van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen concerteerde de H. O. V. op Donderdagnamiddag in de Gemeentelijke Concertzaal. In plaats van Marinus Adam, die aangekondigd was als dirigent, doch wegens ongesteldheid verstek moest laten gaan, leidde Toon Verhey het orkest. Deze had zich het overgenomen programma op korte termijn voortreffelijk eigen gemaakt en het was zelfs opvallend hoe puntig en spiritueel hijgde lichtere nummers van Joh. Strauss wist te vertolken. Hier bleek duidelijk dat Verhey indertijd uit Wenen, niet enkel de muziekgeest van Bruckner, Brahms en de klassieken heeft meege bracht, maar dat hij ook de charme en de sfeer van de lichte muze der Donau-stad in zich heeft opgenomen. Het concert begon met de heerlijke Freischütz-ouverture van Weber, die een treffend effect maakte. De uitvoering met goed afgewogen klank-combinaties, be lichtte duidelijk de groeiende waarde van ons orkest. Na deze romantisch-dramati- sche inleiding hoorde men de folkloristische karakteristiek van Grieg's Lyrische Suite in stemmige verklanking. De Notenkraker-Suite van Tsjaikowsky, die daarna volgde, is wegens haar or- chestratie een zeer belangwekkend stuk; het is een staalkaart van instrumentale effecten, waarin heel vaak een solistisch element zit. De „Danse de la Fée Dragée", met solo voor celesta, werd bijzonder fijn tjes vertolkt. Ook de donker getinte „Dan se Arabe" klonk uitstekend. De „Danse Chinoise" had wel een tikje vlugger tem po kunnen verdragen. De harp-solo, als inleiding tot de „Valse des Fleurs", werd zeer vlot gespeeld; zelden krijgt de harp in een orkestwerk een zo dankzare pas sage te vertolken. De wals, in zijn fraai klinkende hoom-accoorden, waar de kla rinet zo geestig op antwoordt, ging in een gezond tempo. Een suite uit „De verkochte Bruid" van Smetana, waarin een aantal balletnum mers uit die beroemde komische opera bij elkaar gebracht zijn, werd geïnterpreteerd met de lichte toets, die Verhey ook aan het „Perpetuum mobile" en aan de ouver ture „Dié Fledermaus" van Joh. Strauss verleende en die een verrassend opgewekt effect teweeg bracht. De verwachting dat dit concert een volle zaal zou trekken, kwam niet uit. Dat was jammer voor het orkest en de dirigent en niet minder voor de vele huisvrouwen die er niet waren. JOS. DE KLERK Crematie D. Hubert In de grote aula van het Velsense crema torium hebben Donderdagmiddag zeer velen een posthume hulde gebracht aan de onlangs overleden Heemsteedse arts D. Hubert. Talrijke kransen waren rond de katafalk opgesteld en vele fraaie bloem stukken dekten de kist. Zo hadden onder meer de oud-patienten, de Heemsteedse reddingsbrigade en de Heemsteedse afde ling van de E.H.B.O. aan hun sympathie bij het verscheiden van de heer D. Hubert uiting gegeven. Namens de Heemsteedse Reddingsbri gade werd het woord gevoerd door de heer H. Hessels, die het werk dat de overledene in zijn functie van medisch leider der bri gade heeft verzet, memoreerde. De heer A. Riihl herdacht met hoogach ting en dankbaarheid de lessen die de ver scheidene aan de leden en adspirantleden van de E.H.B.O.- heeft gegeven en zei erkentelijk te zijn voor de vriendschaps band die tussen de dokter en zijn leer lingen was gegroeid. Namens de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Ge neeskunst, roemde de heer A. de Vries de vele capaciteiten van de overledene. Boven alles, aldus spreker, was dokter Hubert de onafhankelijkheid van de mens lief. „Zijn grootste vreugde vond hij in rijn gezin en zijn werk". Ds. W. Spliethoff sprak tenslotte een persoonlijk woord en ging voor in gebed, waarna een familielid van de overledene dankte voor de belangstelling. Onder de tonen van de Treurmars van Beethoven daalde de kist. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 43) „Lieve Sylvia, ik geloof niet, dat we *t over hetzelfde hebben. Ik kan je ten minste niet volgen. Wie wilde Cyril, dat jij zou ontmoeten." Een boos geluid klonk aan de andere kant: „Dat ellendige mens Jones.... Hij is met haar getrouwd!" Katherine hield haar adem in. „Dat kan niet! protesteerde ze vol ontsteltenis. Vijf en twintig kilometer verder stamp voette Sylvia. „Hét is heus waar! Hij heeft me gisteravond opgebeld om 't me te ver tellen. Hij was zo zenuwachtig, dat hij 't er haast niet uit kon krijgen. Geen wonder ook. Ik zei alsmaar „dat kan niet", net als jij, en hij hield bij her haling vol, dat het echt waar was. En toen vroeg hij of Jocko en ik de weekend bij hen kwamen, waarop ik botweg nee zei en de verbinding verbrak. En nu heeft hij dus Soames opgewarmd om ons daarheen te lokken door te zeggen, dat jij komt lunchen, en het leek me goed jou even op te bellen om te vragen, of het werkelijk waar was. Het zou ook mogelijk zijn, dat Soames op eigen houtje een verzoening tot stand wilde brengen hij is erg op vrede in de familiekring gesteld, weet je. Wel, wat doen we? Jocko zegt, dat het geen zin heeft ruzie met je vader te maken, ook al heeft hij z'n se cretaresse tot vrouw genomen. En zijn vader en moeder zijn het daarmee eens. Je weet, hoe die zijn, altijd op een compromis en vooral géén moeilijkheden uit. Het zijn natuurlijk lieve mensen, maar ze snappen dit niet helemaal. Ik heb ech ter geen zin om dat mens Jones alleen te ontmoeten. Jocko telt in dit opzicht niet mee, ik wil er een andere vrouw bij hebben, dus als jij er nu ook bent Liefje, tot straks dus, als je me in de steek laat, kijk ik je nooit weer aan". William, die vlak naast Katherine was gaan staan, met z'n kin op haar schouder, had kunnen meeluisteren. Toen ze de hoorn ophing, keek hij haar lachend aan en zei: „Wat er ook veranderd mag zijn in al deze jaren, Syvia is dezelfde gebleven. Jocko was vroeger een aardige kerel. Hoe is hij intussen geworden?" „Heel geschikt, vind ik. Ze zijn stralend gelukkig samen. Heb je kunnen volgen, wat ze zei?" „Grotendeels wel, ze had het over Cyril en juffrouw Jones". „William, hij is met haar getrouwd!" Hij vloot. „Allemensen, dót zal 'm wat gekost heb ben!" Katehrine huiverde even, ze wist niet precies waarom. Stel je voor, Cyril en Mavis Jones getrouwd! Waarom? Of was er geen speciale reden. Wat kon er voor reden zijn? „Kijk niet zo ontsteld, lieveling, dat mag je niet doen!" zei William, terwijl hij haar naar zich toetrok en kuste. „Ik wil het niet hebben. Om geen vijftigduizend Cy rils en juffrouwen Mavis, mag je zó kij ken!" Ze lachte. „Liefste, wat een afschuwelijk beeld, vijftigduizend. HOOFDSTUK XXXII. Evendon was een huwelijkscadeau voor Cyril van zijn schoonvader, wijlen Alfred Sherringham Upjohn, geweest, die na on noemlijke rijkdommen vergaard te hebben, tot de overtuiging was gekomen, dat zijn enige dochter en erfgename beter af zou zijn zonder al dat geld. Hij gaf derhalve haar echtgenoot een landgoed, zette een behoorlijke som gelds op Sylvia vast en besteedde de rest van zijn leven aan het stichten van tehuizen voor ouden van dagen en inrichtingen voor baby's. Aan gezien hij altijd volkomen zeker was, dat hetgeen hij deed, voortreffelijk was, kwam 't nooit in hem op er aan te twij felen, of hij wel juist handelde, en het speet hem enorm, dat de oorlog een einde maakte aan zijn diverse plannen. Hij werd gedood bij een bombardement in 1945, maar de beheerders van zijn nalatenschap konden thans, na de oorlog, zijn plannen verder uitvoeren. Mavis Jones was van oordeel, dat hij niet helemaal bij z'n verstand geweest moest zijn en onder curatele gesteld had moeten worden, maar ze had geleerd deze mening niet aan Cyril kenbaar te maken. William en Katherine reden de oprij laan door het grote hek binnen en volg den de vele bochten. De bomen, aan weers kanten van de weg, waren kaal, maar hier en daar werd het grijs en bruin gebroken door altijd-groenblijvende struiken. Het huis, dat enigszins hoog lag en vele ter rassen had, was modern en niet tè groot om in orde gehouden te worden door een ingekrompen staf van personeel. Het was een luxueus huis van alle gemakken voor zien. Terwijl ze stonden te wachten, tot Soames de deur zou open doen, kreeg Katherine even de neiging om hard weg te lopen. Ze was bang en een gedeelte van haar angst betrof Cyril. Dat Mavis Jones William her kend had, daarvan was ze overtuigd. Maar of ze er met Cyril over gesproken had, was haar niet bekend. Wat het mogelijk, dat Cyril al wist, dat William in leven was en daar ijiets aan gedaan had? Er was iémand, die wist dat William in leven was en daar wel dégelijk wat aan gedaan had. Ze dacht aan meneer Davies, aan meneer Tattle- combe, aan William en Williams auto'tje. Daar kon Cyril echter onmogelijk iets mee te maken hebben. Ze kende hem sinds haar kinderjaren. Hij was niet wreed of meedo genloos of hard. Hij had een dromers- natuur, hij was altijd vaag en verstrooid. Nee, dat kon Cyril niet geweest zijn. Hij zou altijd de gemakkelijkste weg kiezen, de weg van de minste weerstand, maar een daad van bruut geweld, nee. De deur werd opengemaakt. Soames bleef als aan de grond genageld staan en van-zijn volmaakte manieren was niet veel meer over. „Meneer William", hijgde hij. Zijn mond ging open en dicht. Hij slikte en sta melde opnieuw: „Meneer William!" William klopte hem op z'n schouder. „Kalm blijven, Soames, ik ben het heus! Ga daar maar even zitten om te bekomen van de schrik. Waar is meneer Cyril". Soames stond sprakeloos naast de stoel, waarheen William hem gebracht had en trachtte diep adem te halen. Eindelijk bracht hij uit: „In de studeerkamer". Even later voegde hij er aan toe: „Het is nu over, ik voel me weer goed.meneer William. Het was de schok, begrijpt uWilliam duwde hem in de stoel. „Blijf daar rustig even zitten. Wij vinden het wel". Maar Soames stond meteen weer recht overeind en stak zijn hand uit naar Kathe rine, die deze drukte. „Mag ik u geluk wensen, mevrouw, ik kan u niet zeggen, hoe blij ik ben Cyril Eversley zat alleen in zijn studeer kamer. Voor zover het mogelijk was zich terug te trekken van de complicaties, die deze weekend meebracht, had hij zich te ruggetrokken. Of ,ie nu in een studeerka mer studeert of niets uitvoert, sinds on heuglijke tijden is dit vertrek het privé- eigendom van de heer des huizes, waar vrouwen slechts bij uitzondering geduld worden. Als de heer des huizes zich in dit vertrek bovendien nog omringd heeft met alle mogelijke Zondagsbladen, dan is het overduidelijk, dat hij niet gestoord wenst te worden. Cyril had er overigens niet al te veel vertrouwen in. Mavis was tè lang zijn vertrouwde secretaresse geweest, dat ze zijn kamer in wélk opzich ook als ontoe gankelijk zou beschouwen en wat Sylvia betreft, die had hij de toegang nooit kunnen ontzeggen. Sylvia zou thans ook komen en een geweldige scène maken. Mavis had al een scène gemaakt. Eén scène. Als 't daar maar bij gebleven was. Sinds gisteren was het een hele serie geweest! Hij hield de Suday Times voor zich, maar las er niet in, Deze houding gaf hem echter een veilig gevoel, wanneer iemand plotse ling binnen zou komen lopen. De ruzie van gisteren was ontstaan in verband met het bekend maken van hun huwelijk. Nadat ze eerst gezegd had, dat er geen reden was voor haast, had ze er plotseling op gestaan om hem als zijn wettige echtgenote te ver gezellen naar Evendon. Hij had Soames op de hoogte moeten stellen. Hij had Sylvia moeten opbellen. Geen van beide had hij willen doen. Het onderhoud met Soames had een zekere koelheid gehad en het tele foongesprek met Sylvia was ontzettend ge weest. De scène van hedenmorgen hield verband met Sylvia's reactie op het nieuws en was eigenlijk slechts een voortzetting van de ruzie van gisteren. Waarom moesten vrouwen zich toch zo dramatisch aanstel len? Vóór alles wilde hij rust en kalmte. Hij kon niet tegen scènes, maar wist, dat hij er nog vele mee zou makenSylvia en Jocko kwamen lunchen, evenals Kathe rine Even lichtte er iets van hoop; Katherine zou zijn huwelijk met Mavis natuurlijk af keuren, maar ze zou geen woorden maken en het was misschien mogelijk, dat ze een kalmerende invloed op Sylvia zou uitoefe nen Hij hoorde de deur van de kamer open gaan en keek enigszins angstig over zijn krant heen. Hij zag Katherine binnenko men, die een ander wezen scheen te zijn geworden. Ze zag er stralender en bloeien- der uit dan hij haar ooit gezien had. Hij liet zijn krant op de grond vallen èn stond op. Katherine stak haar handen naar hem uit en zei: „O Cyril, er is een wonder ge beurd!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6