Oordeel van Eerste Kamerleden over de souvereiniteitsoverdracht Bestellingen worden thuis bezorgd Goudsb kaas croquantjes Overhaast oordeel van Amerikaanse on ig^J senatoren over „misbruik Marshallgeld" TaxiBei no oo Amsterdamse Beurs Vóór de prijsverhoging bieden wij U aan: KLOOTS' KLEDINGMAGAZIJN PÖSTDÜIVEN- Tel. 27300 J. VAN DEN BERG No. 1 Vrijdag 16 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 5 Voorlopig Verslag verschenen Verschenen is het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp overdracht van de souvereiniteit over In donesië. Enige leden verklaarden, dat in de aan gegane overeenkomsten talrijke bepalingen, welke met de Grondwet in strijd zijn, voor- tomen. Het verkregen resultaat wijkt sterk af van hetgeen de kiezers na de in 1948 ge houden verkiezingen als beleid van het kabinet mochten verwachten. De regering is volgens deze leden niet alleen van koers veranderd, maar heeft haar gehele plan de campagne gewijzigd. Een eventueel niet aanvaarden van het ontwerp zou in de plannen van de regering moeten zijn ver disconteerd. Hieruit volgt, dat de regering zelf dient te weten wat in geval van ver werping zal dienen te geschieden. De volks vertegenwoordiging staat volgens deze leden voor een voldongen feit. In het bij zonder achten zij de regeling van het zelf beschikkingsrecht onvoldoende. De regering dringt een aantal leden der Staten-Generaal een verantwoordelijkheid op, welke sommi gen uit zedelijke overwegingen niet en an deren uiterst moeilijk zullen kunnen dragen. Ettelijke leden waren van oordeel, dat de uitkomsten der Ronde Tafel-conferentie geen zekerheid bieden voor een duurzaam siandhouden van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Deze leden hielden vast aan de uitleg, door het Eerste Kamer lid de heer Pollema gegeven aan artikel 209 derde lid, der Grondwet. Mede met het oog hierop achtten zij het resultaat van de R.T.C. ongrondwettig. Hun verantwoorde lijkheid, zoals zij deze zien, maakt het hun uitermate moeilijk, bij deze stand van zalcen hun stem aan het wetsontwerp te geven. De unie achtte men een volkenrechtelijke constructie. Zij is, naar men meende, te allen tijde opzegbaar. Andere leden waren van mening dat dit wetsontwerp neerkomt op een totale ver breking van het rijksverband. Sommige leden hadden tegen het ontwerp een tweetal principiële bezwaren. In de eerste plaats betoogden zij, dat goed moet worden onderscheiden de algemene vrij heidsbeweging in Indonesië en de revolu- tionnaire beweging. In feite is de revolu- tionnaire beweging erkend, waartegen deze leden overwegend bezwaar hebben. Vele leden verklaarden de bovenstaande critiek allerminst te delen. Zij waren van mening, dat die critiek reeds goeddeels weerlegging had gevonden bij de behande ling in de Tweede Kamer. Betreffende de regeling van het zelfbeschikkingsrecht waren zij van mening, dat op dit punt nog wel iets te wensen blijft. Enige leden verklaarden niet te behoren tot de tegenstanders van de souvereiniteits overdracht, doch zij achtten de voorwaar den, waaronder dit geschiedt, niet gemak kelijk aanvaardbaar. Zij waren van mening, dat de regering, vooral in het laatste sta dium harer Indonesische politiek, vaak te overijld gehandeld had. Voorts hadden zij de indruk, dat vaak te grote ontvankelijk heid was getoond voor de denkbeelden van de wederpartij. Vele leden beaamden, dat de uitkomsten van de Ronde Tafel-conferentie als een ge heel moeten worden beschouwd en dat slechts aanneming of verwerping daarvan kan worden overwogen. Een besluit tot her opening van het overleg, of tot voorafgaan- De toekomstige grenzen der gemeenten in Noordholland Een bespreking door de burgemeesters Donderdagmiddag is te Amsterdam een vergadering gehouden van de burge meesters in Noordholland, ter bespreking van het rapport der commissie Ter Veen over de toekomstige gemeentelijke indeling van Noordholland. Er werd een inleiding gehouden door mr. dr. J. P. D. van Banning, burgemeester van Schaesberg (Limburg). De vergadering had een oriënterend ka rakter, omdat pas over de voorstellen van de commissie geoordeeld kan worden als eenmaal het tweede rapport zal zijn gepu bliceerd, omdat daarin zal worden aange geven hoe zij zich de nieuwe gemeentelijke indeling denkt. Wel bleek uit de gedachtenwïsseling dat er bij vele burgemeesters onzekerheid be staat over de toekomst van hun gemeenten. PREDIKBEURTEN. Kerkgenootschap der Zevende-Dags Ad ventisten, in de Remonstrantse Kerk. Wil- helminastraat, Haarlem. Zaterdag 1011 uur: Bijbelstudie. 1112 uur: Predikatie. Dhr. P. de Raad, proponent te Amsterdam. de Grondwetsherziening stond voor hen gelijk met verwerping. Zij verklaarden de uitkomsten der R.T.C. van harte te kunnen aanvaarden. Vele leden hadden ernstig bezwaar tegen de regeling, welke ten aanzien van de Ne derlandse ambtenaren was getroffen, ook na de indiening van de ontwerp-garantiewet burgerlijk overheidspersoneel Indonesië. Verscheidene leden betreurden dat de regering aan ..overgang" van de burger lijke overheidsdienaren, met name van de Nederlanders onder hen, in dienst van de Republiek der Verenigde Staten van Indo nesië de voorkeur had gegeven boven een ter beschikking stellen van deze ambtena ren uit een Nederlandse dienst. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresR'dam 15 Dec. te Las Palmas. Bloemfontein, A'damKaapstad 15 Dec. van Teneriffe. Ceram, CalcuttaR'dam 15 Dec. van Bombay naar Karachi. Drente, New YorkCalcutta 16 Dec. te Port Said. Groote Beer, 15 Dec. van Soerabaja naar Batavia. Kamerlingh Onnes, R'damJava 15 Dec. te Belawan. Kota Inten, BataviaR'dam pass. 15 Dec. Kaap Bon. Lutterkerk, CalcuttaR'dam 15 Dec. te Suez. Oranje, 15 Dec. van Batavia naar Singapore en Amsterdam. Ridderkerk, R'damJapan 16 Dec. te Hong kong. Stad Breda. SaffiR'dam 15 Dec. Finisterre. Ternate, R'damMakassar pass. 13 Dec. Guardafui. Willem Ruys, BataviaR'dam 15 Dec. van Suez. Zeeland, R'damBatavia 15 Dec. van P. Said. De advertenties in Haarlems Dagblad worden ook met de grootste aandacht gelezen. Laat de lezers weten wat u aan te bieden hebt. Adverteer in Haarlems Dagblad CZ^ncuJz TELEFOON 21750 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 15 December 1949 ONDERTROUWD: 15 Dec., G. Roodenburg en I. E. H. Lübbe; J. van der Vlugt en W. J. Van der Hulst. GEHUWD: 15 Dec., J. J. Hoefsmit en J. R. de Wolde; A. F. Wielinga en C. M. Parson; W. Taling en E. J. Waning; J. A. Ebeli en M. P. Hazevoet: T. Huitema en A. T. Gerritsen; P. Starreveld en J. C. Hekkert. BEVALLEN van een zoon: 13 Dec., J. H. Balsink—Kuster; 14 Dec., H. Remmé—van Es; H. L. van der WelDijkhuizen; 15 Dec., C. A. HoedtStoute; G. H. JornaZuurendonk; M. G. E. Plomp—Sabelïs. BEVALLEN van een dochter: 13 Dec., H Feij»—Beek; 14 Dec., D. H. de RuiterHage- man; J. M. de Winter—Bakker; 15 Dec., M. J. HooglandIJdo. OVERLEDEN: 12 Dec., C. van der Roest, 90 j., Fuhropstraat; 13 Dec., M. U. Waldman —Bosch. 80 j., Delftlaan; J. M. Droffelaar Claasen. 56 j., Hazepaterslaan; G. Koningen, 3 j., Kamperlaan; L. C. J. Loomeijer Aghina, 73 j.. Kenaupark; 14 Dec., W. Kuiper —de Vries, 74 jPieter Kiesstraat; S. Dop— Raven, 83 j., Rijksstraatweg; C. M. Verheij- den, 2 j., Kamperlaan; N. Smit, 67 j., M. v. Heemskerkstraat; J. J. Galama, 71 j., Hage- Btraat. Nap de Klijn en Alice Heksch voor Haarlemse Kunstgemeenschap Heerlijk was het in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, onder het zachte maar levende licht der kaarse vlammetjes, te luisteren naar muziek van Bach. En wat voor muziek! Het was de vioolsonate in A, die - men bewonderen kan om haar interessante structuur en om haar verheven stijl, maar die men bovenal kan liefhebben om haar muzikale inhoud, om haar verrukkelijke melodieën, die het diepe sentiment van aartsvader Bach ver raden. Alles is rein, positief, openhartig en bezield in dit stuk, ook in de vrolijke, op gewekte delen, die een bijzondere sympa thieke gulheid uitstralen. En wanneer het dan zo intens doorleefd gespeeld wordt, zo mooi afgewogen in dienend samenspel, zo beschaafd en toch innerlijk bewogen, als Nap de Klijn en Alice Heksch het ten ge hore brachten in deze stemmige omgeving, dan zou het niet gek zijn na afloop te ver zoeken: toe speel het nog eens en laat ons dan met deze verrukkelijke muziek-droom naar huis en naar bed gaan. Maar dat zou tegen de regels van het spel zijn en die moet men ontzien. Dus even onder de kraan. Daar zorgt Stra- winsky wel voor. Van deze werd als twee de programmanummer het „Duo concer tant" gespeeld, waarvan het eerste deel een grillig beweeglijk stuk, dat nota bene „Cantilene" heet niet kwalijk het effect van een koude douche maakt, vooral na die heerlijke en eerlijke Bach-muzielc. Maar men frist er toch van op en wordt er vooral aan herinnerd dat we mensen van deze tijd zijn. En het duurt niet lang of men gaat zich verzoenen met deze mo derne kunst, die toch ook een grote po tentiële kracht blijkt te bezitten. Bij de markante tekening van Eglogue I geeft men zich geleidelijk gewonnen en Eglogue II vindt men een heerlijk stuk muziek, waarin de viool van Nap de Klijn prachtig klinkt; de Gigue sleept u mee door haar overborrelende muzikale vreugde en de Dithyrambe aan het slot wijst uit dat Strawinsky ook een gevoelige melodie kan schrijven en diepmenselijke accenten in zijn muziek weet te leggen. Het duo gaf een spannende uitvoering van dit alleszins merkwaardige werk. Men kon hier spre ken van een rijpe herscheppingskunst, uit individueel kunnen en .wederzijds be grip ontstaan. Daarna kwam Mozarts 17de Sonate, de rijkste die de meester schreef. Een terug gang na de geweldige spanningen van een Strawinsky? Het zou wat! Alleen mogen wij hun werken niet met elkaar vergelij ken. maar dienen ieder genie naar eigen tijd, stijl en persoonlijkheid te beoor delen. Ondertussen werkt het wonder, dat Mozart heet, altijd direct: daar kwam nog bij, dat men tevens voortdurend geboeid werd door het voortreffelijke samenspel van de violist en de pianiste. In het bij zonder het pétillante Presto gaf aan Alice Heksch gelegenheid haar gaaf en parelend pianospel te laten horen. En wat het duo aan dynamisch effect bereikte in het deli cate Andante, gaf aan de vertolking een aparte waarde. Tenslotte hoorde men de Sonate van César Franck in een elastisch en zeer bewogen wisselspel, technisch en muzikaal schitterem beheerst. Zo had, dank zij het voortreffelijke duo Nap de Klijn-Alice Heksch, de Haarlemse Kunstgemeenschap een artistiek geslaagde muziek-avond gegeven, die, naar wij ho pen, deze ernstig strevende vereniging frisse wind in de zeilen zal geven. Het publiek was opgetogen en het duo dankte voor het succes et een sonatedeel uit op. 13 van Fauré. JOS. DE KLERK Oorlogsherinneringen Voor het genootschap Nederland-Enge- land heeft de Britsé majoor N. Coxall, DSO,MC gisteravond in Brinkmann her inneringen opgehaald uit de jongste we reldoorlog. Majoor Coxall, die vorig jaar hier in Haarlem met een soorgelijke lezing groot succes boekte, is een bescheiden, ge brilde jongeman die men zijn indrukwek kende staat van dienst helemaal niet aan zou zien. Zo gauw hij echter begint te spreken komt men onder, de indruk van zijn persoonlijkheid, die in de oorlog voor zoveel sterke staaltjes aansprakelijk was. Hij is een meester in het vertellen, die op typisch Britse manier graag het „under statement" hanteert - voor de kenschetsing van een „grote" gebeurtenis dus kleine" woorden gebruikt en die zijn verhalen kruidt met een kostelijke, zij het dan uiter aard hier en daar wat bittere humor. Hij vertelde verhalen over zijn eigen ervaringen uit de Noord-Afrikaanse cam pagne, over de kankerende woestijn-ratten van het achtste leger, over de bemannin gen van de Britse bommenwerpers die nachten achter elkaar door de Duitse luchtafweer-barrage moesten en op dertig vluchten maar een kans van één op drie hadden om zo'n serie te overleven, en over de in vijandelijk gebied geparachuteerde agenten die hun opdrachten met boven menselijke durf volvoerden. Naast alle bittere ellende en het leed dat deze oorlog ons bracht, kwam uit zijn ver haal de moed naar voren van het vrije volle dat zelfs in een hopeloos schijnende periode van geen opgeven wist. En het is in deze tijd, waarin van sommige zijden wel eens hevige critiek op deze bondgenoot wordt geuit, weer goed om eens herinnerd te worden aan het enorme aandeel dat Groot- Brittannië in de overwinning heeft gehad en waarvoor het haast onoverkomelijke offers heeft gebracht. Plannen voor het verbouwen van „Oosterhout" (Coornhertlyceum) In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal aan de orde komen een voorstel van B. en W., om een bedrag van 78.000 beschikbaar te stellen voor restauratie van het gebouw „Oosterhout", waarin gevestigd het Coorn hertlyceum. Uit een rapport van de direc teur van Openbare Werken blijkt, dat na gegaan is of de restauratie van het oude en in slechte onderhoudstoestand verke rend gebouw verantwoord moet worden geacht en of het veeleer aanbeveling zou verdienen in de plaats daarvan een geheel nieuw gebouw te stichten. Gelet op de onzekerheid van de toekom stige bestemming, waardoor het moeilijk is een bouwprogramma voor een nieuw ge bouw op te stellen en de hoge kosten, ver bonden aan de stichting van een gebouw, dat in de fraaie omgeving niet detoneert, menen B. en*W. deze oplossing niet te moe ten aanbevelen. Uitvoering van de aan de raad voorgelegde plannen zal het welis waar oude gebouw in een zo deugdelijke staat brengen, dat het weer zeer lang dienst zal kunnen doen. Een ander voor deel is, dat het mogelijk wordt het Coorn hertlyceum in betrekkelijk korte tijd weer een behoorlijk onderdak te verschaffen, waardoor aan de primitieve tijdelijke huis vesting een einde komt. van de MECOLA FABRIEK HAARLEM f 0.95 per blik bij Vroom Drcesmann, Afd. Levensmiddelen Het Kaaspaleis, Zijlstraat 84. £lléémverk. v. BLOEMENDAAL: Het Kentiemcr Handelshuis, K. Klevcrlaan 14 Vóór HEEMSTEDE: De Friesche Kaashandel, Binnenweg 119. (Adv.) De wijziging in de exploitatie van het Concertgebouw Het voorstel van B. en W. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, stellen B. en W. van Haarlem, van oordeel dat een andere wijze van exploitatie van het Gemeentelijk Concertgebouw dan de tot dusver gevolgde in het belang der ge meente zou zijn, aan de raad voor om de exploitatie met ingang van 1 Januari op te dragen aan de heer H. Deinum, thans al belast met de leiding van de Stadsschouw burg, die zich daartoe bereid verklaarde. De vorm van exploitatie van de Stads schouwburg heeft tot dusverre zodanig gunstige resultaten opgeleverd, dat B. en W. deze vorm ook gewenst achten voor het Concertgebouw. De exploitatie zal zowel die van het gebouw, als die van buffetten, orgel, vestiaire enzovoorts omvatten. Ten laste van de exploitatie zal in de eerste plaats worden gebracht een uitke ring aan de gemeente van 2250 per maand, overeenkomende met de tot dusver geheven pacht van 27.000 per jaar. Voorts alle uilgaven en kosten, welke ook op de exploitatie van de Stadsschouwburg druk ken, met dien verstande dat voor de af lossing op en de rente van alle schulden aan de gemeente een minder bezwarende regeling is getroffen. De post voor de rente en aflossing van de gelden in het Concert gebouw geïnvesteerd beliepen over 1949 33.169.12. B. en W. zijn overtuigd dat een dergelijk bedrag niet naast de uitkering van 27.000 per jaar kan worden opge bracht. Daarom wordt door B. en W. voor gesteld alleen de schulden in aanmerking te brengen die de gemeente ter zake van gebouw en inrichting aangaat na de tot standkoming van deze overeenkomst. B. en W. stellen voor aan de nieuwe exploitant een vergoeding uit te keren van 250 per maand, benevens 550 per jaar als tegemoetkoming in de kosten van een pensioenverzekering. In de overeenkomst tot verlenging van de exploitatie van de Stadsschouwburg zou dan voor hetzelfde doel een tegemoetkoming van 1450 per jaar moeten worden opgenomen. Mocht er na het derde boekjaar een ver lies worden geleden, dan zou dit door de gemeente moeten worden gedragen. Is er winstsaldo dan wordt daarvan 90 uitgekeerd aan de gemeente en 10 aan de exploitant. Gedurende het vierde boek jaar kan worden onderhandeld en beslist over eventuele verlenging van de thans voorgestelde overeenkomst. De winstver deling voor de Stadsschouwburg, die thans 70 voor de gemeente en 30 voor de exploitant bedraagt, zal in verband met de bovengenoemde uitkering gelijkluidend worden aan die van het Concertgebouw. Een gedeelte van de inventaris van het Concertgebouw was eigendom van de heer Ph. A. Deinum. B. en W. stellen tenslotte voor dat gedeelte tegen de geschatte waar de van 14.557,43 over te nemen. Tegen de ex-N.S.B.-burgemeester van Wijk bij Duurstede, de 62-jarige zuiveltech- aicus J. van der B. C. uit Amsterdam, is zes jaar gevangenisstraf geëist. Hem was ten laste gelegd, een groep van de B. S. aan de Duitsers te hebben verraden, tengevolge waarvan twee B. S.'ere zijn doodgeschoten. Rijst, basis der R.I.S. j -# (Van onze correspondent te Batavia) Niet lang geleden hadden we hier bezoek van vier Amerikaanse senatoren, die hun misnoegen uitten over de wijze, waarop de Marshall-fondsen voor Indonesië waren aangewend. Voor een belangrijk gedeelte waren deze omgezet in rijst en textiel, het geen volgens deze senatoren in strijd was met de bedoeling. Immers, de rijst werd opgegeten, de textiel afgedragen en daar mee waren we dan weer net zover, als toen v/e begonnen. Het Marshall-plan is geen liefdadigheidsinstelling, doch is bedoeld om de eerste stoot te geven aan de wederop bouw. Daarom kan men voor de fondsen alleen kapitaalsgoederen aanvragen, geen consumptie-goederen. Tot zover deze se natoren. Op het eerste gezicht lijkt dit zeer juist en zeer logisch. Het is allemaal zeer Wes ters gedacht en daarom fundamenteel fout. Het enige wat er uit blijkt is, dat deze Ame rikanen de grondbeginselen van de Oos terse economie niet hebben begrepen. Rijst is door de eeuwen heen de basis van het economische leven in het Oosten ge weest. Indonesië is een zuiver agrarisch land, een land van talloze kleine boeren en vele grote cultuur ondernemingen. Wil Indonesië zijn export weer opbouwen, dan heeft het in eerste instantie geen dure land bouwmachines nodig, maar rijst. Is er on voldoende rijst, dan hebben de export-cul tures geen kans, omdat iedereen zich op rijstbouw zal toeleggen. Pas zodra er van een rijstoverschot sprake is, zal men men sen kunnen aantrekken voor rubber, copra sisal, enzovoort. Wil men de exportcultures op peil brengen, teneinde in afzienbare tijd vol doende deviezen te verkrijgen, dan moet men zorgen voor rijst. Men moet deze im porteren vanwaar men het krijgen kan, want zonder rijst behoeft men aan geen opbouw te denken. Besteedt men dus de Marshall-fondsen voor aankoop van rijst (en het even noodzakelijke textiel) uit Amerika, dan krijgt men werkkrachten vrij voor deviezen-producerende arbeid. Hoezeer de rijst de basis vormt van het economisch leven van Indonesië, kunnen wij met een klein voorbeeld illustreren: Sinds onheuglijke tijden wordt de levens standaard hier bepaald door de rijstprijs, of beter door de padiprijs. Padi is de onge pelde rijst, die tot beras wordt gestampt. Deze beras is wat wij rijst plegen te noe men. Wanneer nu de padiprijs x is, dan is de rijstprijs 2x. Het dagloon in de landbouw bedraagt dan 4x, terwijl goedkopere voe dingsmiddelen als mais en gaplek even duur zijn als de padi, dus x. Wanneer hier, zoals regelmatig voorkomt, de Chinezen met rijst beginnen te specu leren, voorraden vasthouden en prijzen op jagen, dan merkt men dit onmiddellijk aan Verenigde Staten van Europa garantie tegen vernietiging De Europese parlementaire unie heeft on der de titel „De structuur van Europa" een memorandum gepubliceerd, waarin de vor ming van Verenigde Staten van Europa de meest doelmatige garantie tegen vernieti ging van de Europese beschaving in een derde wereldoorlog wordt genoemd. Het memorandum zal worden voorgelegd aan de commissie voor algemene aangele genheden der Consultatieve Vergadering van de Raad van Europa, die 19 Decem ber te Straatsburg bijeenkomt. In het memorandum wordt aangedron gen op een verenigd verdedigingsstelsel, een federaal leger onder een oppercom mando, een rationele wapenproductie en een Europese militaire begroting. Verder wordt aangedrongen op het op stellen van een „Grondwet voor Europa", ten einde te geraken tot gemeenschappe lijke organen van buitenlandse, economi sche, financiële en defensie-politiek. Iedere burger van een lid-staat zou on middellijk Europese nationaliteit moeten genieten. Ook wordt een gemeenschappe lijke Europese koers en „geleidelijke ophef fing van economische obstakels tussen de staten" voorgesteld. DAG EN NACHT Velserstraat wordt opnieuw bestraat De rioleringswerkzaamheden in de Vel serstraat zijn gereed. B. en W. achten het gewenst spoedig een aanvang te maken met het vernieuwen van liet wegdek, waarvoor op de begroting een bedrag van 77.400 is uitgetrokken. Bij het ramen van dit bedrag is niet gerekend op het verbe teren van het kruispunt Velserstraat-Kle- verlaan. Daardoor worden de totaalkosten ongeveer 90.000. Daar de kosten van het vernieuwen der riolering vermoedelijk niet meer dan 28.000 zullen bedragen (ge raamd was 46.000) zal het totaal" van het voor de werkzaamheden in de Velserstraat beschikbaar gestelde bedrag niet over schreden worden. Een klinkerbestrating op fundering zal worden aangebracht. B. en W. vragen de raad machtiging tot het ver nieuwen van het wegdek over te gaan. Personeelsavond der Haarlemse Confectie Industrie In café De Zijlhoeve aan de Zijlweg heeft het personeel van de Haarlemse Con fectie Industrie gisteravond een gezellige feestavond gehouden. Behalve een drietal zieken had niemand verstek laten gaan en bijna alle feestvierders waren gecostu- meerd en gemaskerd. Een vurige Spaanse bracht met een wervelende castagnetten- wals het bonte gezelschan in de juiste stemming en tot laat in de nacht is er geestdriftig gedanst en gezongen. Vlotte conférences, twee accordeonisten annex drummer en tal van tractaties vulden de danspauzes. Na afloop kregen de fraaiste maskers aardige prijzen. De conférencier Harry Bouwman had vooral met zijn goochelkunsten veel succes. Een dame die in een hotel in Maastricht logeerde, ontving 's morgens om halfzes de telefonische mededeling, dat zij weldra be zoek zou krijgen van de politie. Vijl' minuten later verscheen een agent, die de dame ver zocht zeven gulden te betalen, zijnde een boete, welke haar in 1947 door de kanton rechter was opgelegd. Door verblijf in het buitenland had zij deze zaak vergeten. Justitia echter niet. de levensstandaard. Alles gaat plotseling met een ruk naar boven. Deze speculaties zijn dan ook een voorwerp van grote zorg voor de regering, die ze met alle middelen tegengaat, onder andere door zelf grote voorraden te onderhouden. Wil dit land floreren, dan moet voor alles de rijstprijs laag worden gehouden. Dit nu kon met Marshall-fondsen prachtig worden bereikt. Zelfs de veiligheid op de cultuur-onder nemingen hangt voor een groot deel af van geregelde rysttoevoer. Kan de regering deze niet voor een redelijke periode garanderen, dan kan men de onderneming beter ge sloten laten. Toen de Marshall-hulp aan Indonesië werd stop gezet, stond men voor een dubbel probleem. In de eerste plaats: waar moest men de x-ijst vandaan halen? Men had toen juist enkele gi'ote bestellingen in Amerika geplaatst, waar men voor het opbouwpro gramma op had gerekend. En ten tweede: hoe kon men de nieuwe gebieden voeden, die er door de tweede actie plotseling wa ren bijgekomen? Toch heeft men er zich doorheen kunnen slaan. Voor de resultaten hebben vele buitenlanders hun bewonde ring uitgedrukt. Ook nu weer is het probleem onveran- dei'd hetzelfde: „Hoe kunnen we de R.I.S. een „vliegende start" geven?" Door rijst-en- textiel, rijst-en-textiel in het land te pom pen. Dan pas komen de nodige handen vrij voor deviezenproductie. Men ziet: Men moet nooit te snel met zijn oordeel zijn, zelfs niet wanneer men een Amerikaanse senator is. Boeken voor Kerstmis Kerstkaarten Kalenders In ruime en fraaie sortering bij LOOSJES Gr. Houtstr. 100 Bloemendaal Ds. D. Crommelin Aan de wei'kzaamheid van Ds. D. Crom melin te Aerdenhout op het Zendingsbu reau te Oegstgeest is thans een einde ge komen. In 1906 vertrok Ds. Crommelin naar Java, hij werd daar docent aan de opleidings school te Modjowarno. Zendingsconsul werd hij in 1919, in 1926 werd hij benoemd tot director van de opleiding voor zende lingen aan de Zendingsschool te Oegst geest. Na de bevrijding trad Ds. Crommelin af als zendïngsdirector, maar bleef op het Zendingsbureau werkzaam als tweede pen ningmeester der Verenigde Zendingscox-po- raties. Thans zal hij ook deze arbeid neer- leggen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 299% 301J4 246 246% 239»4 184i/2 184% 1361/z 286 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 299 v. Berkei's Patent 119 Scheepvaart-Unie. 143 149 Holl.Amerika Lijn 160*4 Deli Maatschappij 137% 139)4 150% 152J4 A'dam Rubber 1331/2 136 Ned. Handel Mij. 160 N.-I. Handelsbank 100 Billiton Mij. H 272 B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot jeugd- psychiater de heer J. P. Pctex-s uit Vlissingen. Deze zal aan het school-psychologische bureau worden verbonden en zal tevens werkzaam zijn aan de psychiatrische voor- en nazorgdienst. De voordracht van B. en W. ter benoe ming van een onderwijzer aan de A. H. Ger- hai'dschool voor MULO (Jacobstraat 2) luidt: 1. A, Raspe te Mcppel. 2. F. la Grouw te Amsterdam en 3. M. Schikhof te Hengelo. Voor het vernieuwen van de voorgoot van de percelen aan de Tulpenstraat 8 tot en met 22. welke eigendom van de gemeente zijn, stellen B. en W. de raad voor een cre- diet van i 1000 beschikbaar te stellen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor op het verzoek van het bestuur der afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van dagen om brandstoffentoesiag te ver lenen aan hen. die uitkering genieten krach tens de noodwet Ouderdomsvoorziening, af wijzend te beschikken. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te verklaren, dat er geen behoefte meer be staat aan de cursus voor scheepsmachinislen, uitgaande van de Vereniging voor Nijveiv heidsonderwijs. Wegens onvoldoende deel neming wordt de cursus sinds 1 April 1946 niet meer gehouden. Voor de aankoop van een aantal machi nes voor de Incasso-. Stortings- en Ophaal dienst stellen B. en W. de raad voor een crediet van f87.100 beschikbaar te stellen. Op Kerstavond Z3l in de strafgevangenis een Kei-stprogramma worden uitgevoerd. Medewerking verlenen: Riek BonsetHorst, voordracht. Annie BonsetHorst, zang en Jac. Bonset, begeleiding. Tot directeur van de N.V. Haarlemse Auto Centrale is benoemd de heer J. H. Be- verdam, tot heden bedrijfsleider. De afdeling Haarlem van dc Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt Dinsdag 20 December in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden een Kertsmiddag. Mevrouw Rick BonsetHorst zal voordragen en het koor der afdeling, onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz zal enige liederen ten gehore brengen. Het koor wordt aan de piano begeleid door mevrouw T. Mondriaan—Ligt- hart. Zaterdag geeft de buurtvereniging Ramplaankwartier een Kerstmiddag en -avond voor de leden en hun kinderen in Gebouw „Domi". Zandvoorterpad te Over- veen. Aan de jeugd wordt een Kerstverhaal verteld, waarbij lichtbeelden worden ver toond. De Kerstman zal aanwezig zijn. Ook zal er een film worden vertoond. Des avonds declameert mevrouw Riek Bonset—Horst, de heer Marcel Dirickx (bariton) zingt, me vrouw Stoel verleent met haar meisjeskoor medewerking, evenals enkele spelers van de coneelvereniging „Het Ramplaankwartier". Er wordt die dag een inzameling gehouden van Kerstpakketten voor de kinderen van het Tehuis voor Ouderloze- en misdeelde kinderen „Wees een Zegen" te Bloemendaal. ZVIej. dra. B. Siertsema is benoemd tot bibliothecaresse van de afd. Haarlem van het Ned. Bijbelgenootschap. Te Santpoort wordt vanwege het Inter kerkelijk Comité der Samenwerkende Ker ken een Kerstwijdingsdienst gehouden op Donderdag 22 December in de Kapel. Voor de kerkbouw in Spaarndam is door de Ned. Herv. Kerk van een onbekende een gift van f 3000 ontvangen. Een Kerstwijdingsdienst wordt op Don derdagavond 22 December in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat gehouden. Spreker is de heer J. Sevensma. Evangelist te Amsterdam. Verder werkt mede het zangkoor van de Zui derkapel en is er solozang en declamatie. Zaterdag en Zondag houdt de postdui venvereniging H.A.K. een tentoonstelling in het clublokaal café Smit aan de Lange Boo gaardstraat hoek Barrevoetestraat. Zaterdag avond wordt de tentoonstelling geopend. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is voor het doctoraal examen kunst geschiedenis geslaagd de heer E. Haver kamp Begemann te Haarlem. Te 's Gravenhage slaagden voor het examen Nederlandse, taal- en letterkunde M.O.-B mej. P. Moesker en de heer J. W. Fossen belden te Haarlem. De Kynologenclub „Kennemerland" houdt op Maandag 26 December in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond haar jaarlijkse Kerstmatch. Ook niet-leden kun nen deelnemen. De rassen zullen worden be sproken en vergeleken. Opgericht is de N.V. Schakelaarsfabriek „Esfa" te Haarlem, ten doel hebbende het fabriceren van en het drijven van handel in electrisch materiaal in het algemeen, waar onder in het bijzonder schakelmateriaal voor hoogspanning en sterkstroom. In deze N.V. wordt deelgenomen door de Yorkshire Switchgear and Engineering Company Ltd. Directexir is J. A. Bcrgvelt. DE FIJNSTE COLLECTIE KAMGAREN COSTUUMS die U na-oorlogs gezien Iieeft wat afwerking en kwaliteit aangaat, tegen de oude prijs. (Ook buikmaten). Verder: PRACHTIGE WINTERJASSEN FIJNE KWALITEIT HEREN JEKKERS SUPERBE GABARDINE REGENJASSEN en onze onovertrefbare ECHTE IMPORT EGYPTISCH LINNEN REGENJASSEN EN .MANTELS Het is werkelijk de moeite waard even te komen zien. KLEINE HOUTSTRAAT 2 A (bij de Anegang). tentoonstelling A.s. Zaterdag en Zondag in het clubgebouw van de P.V, „HAK" Café Smit, Lange Boogaardstraat hoek Barre voetestraat. Bij exploit van mij, deur waarder bij 's Rijks belastin gen te Haarlem, van 16 De cember 1949, zijn ten ver zoeke van de Ontvanger der directe belastingen te Haar lem, aan A. Schijveschuurder handelende onder de naam Engelse Eenheids Kleerma kerij, zonder bekende woon plaats of werkelijk verblijf in het koninkrijk of daarbui ten, betekend tien dwangbe velen met bevel om binnen twee dagen aan voornoem de requirant te betalen de blijkens deze dwangbevelen verschuldigde belasting be nevens de kosten, met aan zegging dat bij gebreke van betaling zal worden overge gaan tot inbeslagneming en verkoop zijner goederexx vol gens de wet. De deurwaarder, A. de Haan. Zocherstraat 17. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 20 cent per kg. Bakenessergracht 45—51 Tel. 11436 TAXIBEDRIJF P. WESTERHOF ZWARTEWEG C, A'HOUT. Tél. 27566 is vervallen. vanaf heden voor verpakking Hooi, Stro, Turfmolm Thuisbezorgen zonder prijs verhoging. A. Zonderland SPAARNWOUDERSTR. 81 Tel. 12915. Haarlem de Radio-specialist op radioreparatiegebied ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 WONINGRUIL Aangeb.: Herenhuis, bev. G gi\, 3 kl. kamers, badk. schuur, v. en a.' tuin. Huur f 60 p maand. Gevraagd: kleiner huis, zo mog. met ga rage. Geen Haax-lem-Zuid. Brieven no. 4552. pÖVlfiGsgjg GR. HOUTSTR. 49 Tel. 20049

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7