Haarlems Dagblad Zitting geschorst na scheldpartij van communistische afgevaardigde Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen krijgt er Unie-aangelegenbeden bij Regering wil behandeling dergarantiewet voor ambtenaren in Indonesië uitstellen Geallieerde wet verbiedt alle militaire activiteit in Duitsland I Weerbericht 64e Jaargang No. 194-27 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 17 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en «©ptetijte Tlaaclcmstljc Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom West-Duits parlement in herbewapeningsdebat Sociaal-democraten critiseren Adenauers uitlatingen BONN, 16 December (Reuter). De voorzitter van het West-Duitse parlement heeft heden het debat over herbewapening onder algemeen tumult geschorst, nadat de communistische leider Max Reimann het kabinet er van had beschuldigd „een ma rionettenregering" te zijn, „die door het. volk zal worden weggevaagd". De leden aan de rechterzijde van de Kamer stonden op en gaven luide hun af keuring te kennen, toen Reimann weigerde gehoor te geven aan een bevel van de voor zitter, dr. Erich Kohier, om het spreekge stoelte te verlaten. Reimann zette de voor lezing van de verklaring van zijn partij over hermilitarisering voort. Dr. Kohier schorste toen de bijeenkomst en verliet de zaal. Toen de leden de Kamer verlieten beklom Reimann, die met zijn verklaring gereed was gekomen en reeds van het spreekgestoelte afstapte, dit opnieuw en riep: „u zult bij het kraken van die noot nog veel meer moeilijkheden ondervinden." Het debat, veroorzaakt door een commu nistische interpellatie naar aanleiding van dr. Adenauer's jongste persinterviews over een mogelijke Duitse bijdrage tot de West- Europese defensie, was geopend met een verklaring van de kanselier, waarin hij ontkende, dat er enig Duits initiatief in deze kwestie was geweest. Dr. Adenauer las daarop de aantekenin gen voor, die gemaakt waren van de inter views. Hierin wordt gezegd, dat dr. Ade nauer in antwoord op de vraag wat hij zou doen indien de geallieerden „onontkoom baar" een Duitse bijdrage tot de Europese defensie eisten, had gezegd, dat in dit ge val een Duits contingent in het leger van een Verenigd Europa de enige mogelijke vorm zou zijn. „Gevaarlijke illusie" In een zorgvuldig geformuleerde critische verklaring, door Erich Ollenhauer in naam van de sociaal-democratische partij uitge sproken, werd gezegd: „De sociaal-demo cratische partij betreurt, dat de kanselier zich er toe liet verleiden in een openbaar interview te spreken over Duitse hermilita risering, voordat de zaak in de Kamer ter sprake was gebracht. De sociaal-democra tische partij weigert Duitse herbewapening zelfs in overweging te nemen. De verant woordelijkheid van de veiligheid van ons gebied berust geheel bij de bezettende mo gendheden. Het interview heeft verwarring gebracht in die toestand, de gevaarlijke illusie geschapen, dat West-Buitsland zelf in staat is maatregelen tot zijn bescherming te nemen en nationalistische en militaris tische kringen aangemoedigd. Het heeft in democratische kringen in het buitenland twijfel doen rijzen omtrent de oprechtheid van de uitspraak der regering, dat zij in vrede gelooft. Men kan zich niet rechtvaar digen door te wijzen op de volkspolitie in de Oostelijke zone: de volkspolitie is een instrument van de Sovjet-Russische bezet tingsmogendheid en de Westelijke mogend heden moeten de conclusies trekken uit haar sterkt? en bewapening." Een woordvoerder voor de Beierse partij verklaarde daarop dat „het Beierse volk" vrede wil en niet wenst te vechten in een huurleger. Dr. Adenauer's antwoord had zijn partij bevredigd. Nadat de zitting was onderbroken werd de commissie van orde bijeen geroepen om te overwegen of Reimann wegens zijn uit drukking „marionettenregering" moest worden gestraft. Reimann had letterlijk verklaard: „Wanneer de arbeiders zich eenmaal in het verzet verenigen en het volk een nationaal front vormt tegen de poging om hun land tot een kolonie te maken en hen de strijd van hun imperia listische meesters te doen voeren, zal deze marionettenregering binnen 48 uur worden weggevaagd." De commissie van orde besloot geen strafmaatregelen tegen Reimann te nemen. Toen de zitting hervat werd, kon Rei mann een communistische motie voorlezen, waarin dr. Adenauer's verklaring over her militarisering onbevredigend wordt ge noemd. De verklaring bood volgens de com munisten geen garantie dat de kanselier een geallieerd verzoek, om een Duits con tingent voor de strijdkrachten van het At- Kostof terechtgesteld Hij' zou schriftelijk toch nog om genade hebben gevraagd Traitsjo Kostof, de voormalige plaatsver vangende Bulgaarse premier en eerste communistische leider na Dimitrof, is van daag „als een verrader van de partij en zijn land" terechtgesteld. In een brief aan de Bulgaarse minister president Kolaref, die hij verzocht zou hebben zijn doodvonnis in levenslange ge vangenisstraf te veranderen, zou Kostof hebben beloofd, dan zijn leven aan de communistische partij te zullen wijden. Kostof zou hebben verklaard van mening veranderd te zijn sinds zijn ontkenning in het proces. De bekentenis die hij tijdens het vooronderzoek zou hebben geschreven en tijdens het verhoor had verworpen, was waar zo zou Kostof hebben geschreven. In een beroep op de grote raad zou Kostof zijn gedrag tijdens het proces heb ben toegeschreven aan „mijn opgewonden, zenuwachtige toestand en ook aan mijn ziekelijke eerzucht als intellectueel". Zeventien doden bij vliegramp in Mexico Een Mexicaans vliegtuig met dertien passagiers en een bemanning van vier man aan boord is bij Vera Cruz neergestort. Bij het wrak, dat door opsporingsvliegtui gen is gesignaleerd, zijn geen tekenen van leven waargenomen. Het toestel was op een lijnvlucht van Mexico City naar Merida en tJehoorde aan een Mexicaanse dochtermaatschappij van de Pan American Airways. Men neemt aan, dat het ongeluk is veroorzaakt door slecht weer. Alle passagiers, Mexicanen, zijn om het leven gekomen. lantisch pact te verschaffen, van de hand zal wijzen, aldus de verklaring, waarin de bondsdag wordt verzocht „de regering te verbieden zich met militaire activiteit in te laten, zelfs op verzoek van de Westelijke bezettingsmogendheden." Het parlement besloot echter de motie te laten vervallen, zonder een bindende stem ming. De laatste spreker in het debat was dr. Franz Richter (van de nationaal-socialis- tische „Nazionale Partei"), bewonderaar van sir Oswald Mosley, leider van de voor oorlogse Britse fascistische partij. Richter verklaarde, dat zijn partij „geen mobili satie van Duitse soldaten in overweging zou nemen, wanneer de bezettingstroepen nog in het land zijn en Duitsland niet vrij is". De Bondsdag heeft inmiddels met grote meerderheid besloten Hedlers parlemen taire onschendbaarheid op te heffen. In het gebouw van de chef hunner mili taire missie in de Britse sector van Berlijn overwegen de Joegoslaven kapitein Pan- durovic en de politieke adviseur" Sibinovic, staande voor een portret van maarschalk Tito, de kansen om hun in Oost-Berlijn geconfiskeerde eigendommen terug te krijgen. Sibinovic en Pandurovic (links) werden deze week met - enkele anderen door de nieuwe Oost-Duitse re gering uitgewezen uit de Sovjet-sector zonder dat zij hun persoonlijke bezittingen mochten meenemen. De regering wenst een huur verhoging van 15 procent Wetsontwerp zal spoedig worden ingediend De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering de huur- politïek ziet als een onderdeel van de loon- en prijspolitiek, daar verhoging van de huren het budget van de huurder ver zwaart. Wil men het levenspeil zoveel mogelijk handhaven dan dient een verla ging van andere voor het levensonderhoud noodzakelijke kosten daar tegenover te staan. In dit licht bezien heeft de regering het percentage van 15 gekozen. De huurver hoging zal aan het oordeel van de Staten- Generaal worden onderworpen. Verwacht mag worden dat dit binnen zeer korte tijd geschiedt. Trygve Lie niet herkiesbaar Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO, heeft medegedeeld dat hij zich, na beëindiging van zijn ambtsperiode in 1951, niet herkiesbaar zal stellen. Reorganisatie naar aanleiding van de komende souvereimteitsoverdracht 's-GRAVNHAGE, 16.December (A.N.P.) In officiële kringen in Den Haag houdt men zich reeds geruime tijd ernstig bezig met de oplossing van vele dringende vraagstukken, welke een uitvloeisel zijn van de snel naderende overdracht der sou- vereiniteit in Indonesië, indien en zodra tenminste de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal het desbetreffende wetsontwerp zal. hebben aanvaard. A.N.P. verneemt, dat het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in de toekomst de naam zal dragen van „ministerie voor Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijks delen" (afgekort: MUOR). Onder dit mi nisterie zullen dan ressorteren de betrek kingen met Indonesië in Unie-verband. De betrekkingen met Suriname en de Neder landse Antillen en het bestuur over Nieuw- TWEEDE KAMER Verschillende wensen op onderwijsgebied (Van onze parlementaire redacteur) Nadat Vrijdagochtend de Kamervoorzit ter had medegedeeld, dat er op te rekenen viel, dat volgende week Vrijdag de open bare behandeling van de garantiewet ten behoeve van ambtenaren in Indonesië zou beginnen, moest hij na de pauze daarop terugkomen. Prof. Romme (K.V.P.) bleek hierover verontwaardigd te zijn. Hij herinnerde eraan, dat bij het debat over de souvereiniteitsoverdracht minister Joekes lard had, dat de regering uiteraard was de grootst mogelijke haast te ten, wanneer de Kamer zelf met spoed het Voorlopig Verslag zou inzenden. Die toezegging had de minister van So ciale Zaken gedaan nadat prof. Romme de wens had uitgesproken dat de garantiewet nog vóór de souvereiniteitsoverdracht al thans in de Tweede Kamer zou worden af gedaan. .Welnu, de Kamer had harerzijds inderdaad voor de nodige spoed gezorgd, zodat de regering zes dagen tijd meer had om haar Memorie van Antwoord in te (henen. Met grote nadruk verklaarde prof. Romme, dat de Kamer er op moet blijven staan, dat de regering haar toezegging ge stand doet. Voorzitter Kortenhorst verklaarde de indruk te hebben, dat door prof. Romme het gevóelen van de gehele Kamer, werd weergegeven en dat hij de Bizonale ex- en importbureau door Duitse regering overgenomen De geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Vrijdagavond een wet ondertekend tot voortzetting van de demili- tarisatie en denazificering van West-Duits- land. Te voren hadden zij met bondskanselier Adenauer volledige overeenstemming be reikt over de wijze, waarop Duitsland tot liet internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zal toetreden. De wet tot uitbanning van militarisme en nationaal-socialisme voorziet in maximaal levenslange gevangenisstraffen en 100.000 mark boete voor „iedere activiteit waarbij direct of indirect de theorie, beginselen of techniek van de oorlog wordt onderwezen, of welke bedoeld is ter voorbereiding van enige oorlogszuchtige activiteit en welke het herstel van het militarisme bedoelt te bevorderen". De wet verbiedt iedere militaire, para militaire, oudgedienden- of nazi-organisatie. In een geallieerd communiqué werd ook het besluit van de Hoge Commissarissen be kend gemaakt om de opperbevelhebbers van iedere zóne te machtigen tot het vast stellen van de toekomstige status der bui tenlandse missies in hun zóne, die niet om accreditering bij de Hoge Commissie heb ben verzocht. Het is mogelijk, dat aan som mige van deze missies zal worden verzocht hun activiteit te staken, aldus het commu niqué. De Hoge Commissarissen stemden erin toe, dat het geallieerde gezamenlijke ex port-import bureau (J.E.I.A.) Maandag zal worden opgeheven, wanneer al zijn functies door de West-Duitse regering zullen wor den overgenomen. Geruchten over Grotewohl De zoon van Grotewohl, minister-presi dent van Oost-Duitsland, is uit de ouder lijke woning verdwenen, nadat zijn vader naar het Russisch militaire ziekenhuis te Oberschöneweide is overgebracht, zo meldt het met Amerikaanse vergunning verschijnende blad. Het blad meldt verder, dat het bureau van de SED op voorstel van de propagan daleider voor Oost-Duitsland. Gerhardt Eisler, aan de gewestelijke partijbesturen verboden heeft een groot aantal telegram men, waarin Grotewohl eeif spoedig her stel werd toegewenst, door te geven. Hans Grotewohl heeft de juistheid van de persberichten, dat hij uit de ouderlijke woning verdwenen zou zijn, ontleend in een interview met het West-Duitse pers bureau DPA. Eveneens ontkende hij dat zijn ouders van plan zouden zijn naar West-Duitsland te vluchten. Grotewohl Jr. is lid van de socialistische eenheidspartij. „Ik bezocht mijn vader Dinsdag in het Sovjet-Russische militaire hospitaal en ik kan zeggen, dat zijn gezondheidstoestand niet verontrustend is", aldus Grotewohl Jr. Ook keurden de Hoge Commissarissen de tekst der veranderingen in de valuta- wetten goed om financiële hulpverlening aan'Berlijn te vergemakkelijken en de fede rale regering grotere armslag te geven voor het opnemen van credieten voor produc tieve doeleinden. De bespreking tussen de Hoge Commis saris en dr. Adenauer duurde meer dan vier uur. Na afloop verklaarde de Duitse kanse lier, dat hij zeer tevreden was. Hoogovengas voor de hoofdstad De gemeenteraad van Amsterdam heeft na enige discussie zonder hoofdelijke stem ming de voordracht goedgekeurd tot het sluiten van een overeenkomst met de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden tot het tijde lijk leveren van gas aan de hoofdstad. Het gas zal naar Amsterdam worden vervoerd via Zaandam, waarvoor de persleiding Hoogovens-Zaandam moet worden doorge trokken naar het gasdistributiestation in Amsterdam-Noord. regering hiervan in kennis zal stellen. Door deze houding van de regering loopt zij de kans ook extra-ontstemming in de Eerste Kamer te veroorzaken, (tenzij zij tijdig van de dwalingen haars weegs terug keert en alsnog zorgt voor tijdige indiening der Memorie van Antwoord opdat de open bare behandeling op 23 December kan ge schieden. Maandagochtend zal de ministrraad dan ook goed doen te besluiten, terstond te laten weten, dat hij de gegeven belofte ge stand zal doen. Intussen viel er gisteren door dit alles heel wat beroering in parle mentaire kringen waar te nemen. Bij scherper inzicht in Ie verhoudingen had het kabinet zich deze onhandigheid, die zijn positie geen goed doet, vermoedelijk wel kunnen besparen. Onderwijs. Bij de Onderwijsbegroting kreeg minis ter R u 11 e n een standje van mevrouw F or tanierDe Wit (V.V.D.), die op merkte, dat het wel prettig zou zijn, wan neer de Kamerleden op ernstige vragen ook ernstige antwoorden kregen in plaats van kwinkslagen. Zij vroeg of het gerechtvaardigd is rneisjes-studenten, die een voorschot ge nieten en zich hebben verbonden lerares te worden, bij haar huwelijk het volle be- c!)-,ag te laten terugbetalen. Minister R u 11 e n verklaarde, dat zij een bedrag zullen moeten terugbetalen dat berekend wordt naar het aantal jaren, dat zij werkzaam waren als lerares. Aan het onderwijs aan schipperskinde ren, ter sprake gebracht door de heer D e L 0 o r (Arbeid) zeide de minister grote aandacht te zullen blijven besteden. Of aan afgestudeerden van een school voor maatschappelijk werk een bescherm de titel kan worden verleend, zal worden nagegaan. Vragen, gesteld bij de afdeling hoger onderwijs beantwoordend, zeide minister Rutten, dat hij niet kon overgaan tot vestiging van een gewone leerstoel in de Nederlandse dialecten, zoals mevrouw For- tanier wilde, daar er in Groningen reeds een bijzondere leerstoel, is. Tegen een door de heer Zandt (S.G.) bepleitte leerstoel in de homoepathie heeft de Gezondheidsraad zeer nadrukkelijk geadviseerd. Mevrouw FortanierDe Wit had betreurd, dat het subsidie aan het Algemeen Nederlands Verbond is vervallen. De minister zeide, dat er geen termen zijn voor een vast sub sidiebedrag. Bij de afdeling „Kunsten" vroeg de heer Willems (Arbeid) de aandacht van de minister voor het Twents Philharmonisch Orkest en voor het Leeuwarder Orkest De minister verklaarde, dat de gehele orkestpolitiek herzien wordt. De heer VanderZaal (A.R.) maakte er bezwaar tegen, dat de Wereldomroep het strijdkrachtenprogramma uitzendt, dat wordt gefinancierd uit de retributies van de binnenlandse omroepverenigingen. De Nederlandse Radio Unie beschouwde hij als de „zetbaas" der regering. Hij achtte sterke beperking van de regeringsuitzen dingen gewenst. De heer Cornelissen (V.V.D.) vond, dat in de nieuwe radiowet niet moest wor den opgenomen de verplichting van opgave aan de P.T.T. van door radiohandelaren verkochte toestellen. Om zes uur is de vergadering gesloten. Guinea, dat in de toekomst van Nederland uit zal worden gevoerd. Bij het bepalen van functie en positie van het commissariaat voor Indonesische zaken, dat in de toekomst onder verant- woordelijkheid van de regering van de R.I.S. zal staan, is men uitgegaan van de feitelijke toestand dat de werkzaan eden van dit commissariaat zich tot nog toe hebben bewogen, zowel op specifiek Ne derlands als op specifiek Indonesisch ge bied. In de toekomst zullen de specifiek Nederlandse aangelegenheden aan dit com missariaat onttrokken moeten worden. Het zal voorts een aantal krachten moeten leveren voor het Indonesische Hoge Com missariaat in Den Haag. In verband hier mede voert dr. Banier, het hoofd van dit commissariaat, thans besprekingen in Ba tavia. Intussen realiseert men zich wel dat wellicht in de toekomst op het departement van Overzeese Gebiedsdelen een verder strekkende herschikking zal moeten plaats vinden. Wellicht komt men dan ook tot een andere constructie, waardoor de Unie aangelegenheden door een afzonderlijk mi nisterie kunnen worden behandeld. Een en ander nangt af zowel van de tijdsduur van de afwikkeling als van de ontwikkeling der samenwerking in Unie- verband. Op dit ogenblik acht men echter een ge coördineerd ministerie het meest doel matig. Soekarno president der R.I.S. BATAVIA, 16 December. (Aueta) Naar Djokja-radio mededeelt is ir. Soe karno gekozen tot eerste president van de „Kepocblik Inöouc^L. S-'crikat". Het woord is aan.. Destouche-s: Het is gemakkelijker een hoge post te verwerven dan er zich op te handhaven. Nadat de U.N.O. het voorstel tot internationalisering van Jeruzalem had aangenomen heeft de Israëlische regering de stad lot hoofdstad des lands uitgeroepen en haar zetel naar Jeruzalem overgebracht. Het hotel David, dat ten dele verwoest werd door een explosie gedurende de strijd tegen de Arabieren. Rechts de gebouwen van de Y.M.G.A.-missie. Ir. Soekarno (rechts) In de kepatihan te Djokja kwam Vrij dagmiddag het lichaam voor de verkie zing van de president van de RIS bijeen onder voorzitterschap van mr. Roem, die van dut lichaam geen lid is en derhalve geen stemrecht bezit. Na de vaststelling van het reglement van orde en het onder zoek naar de volmachten, werden de na men der candidaten voor het president schap per gesloten brief ingediend, waar bij bleek, dat allen slechts een candidaat hadden gesteld, namelijk ir. Soekarno, die ingevolge het reglement van orde als ge kozen werd beschouwd. Mr. Roem en Anak Agoeng werden daarop in delegatie benoemd om ir. Soe karno op de hoogte te stellen van zijn verkiezing, waarop de vergadering werd gesloten. Om 22.30 uur 's avonds kwam zij opnieuw bijeen voor het aanhoren van de mededeling van Soekarno, dat hij de benoeming aanvaardt. Door deze aanvaar ding is hij officieel gekozen. Na de eedsaflegging op heden zal pre sident Soekarno een redevoering houden. Na de beëdigingsplechtigheid heeft ir. Soekarno een redevoering tot het Indone sische volk gehouden, waarin hij onder andere zeide: „Ik ben beëdigd als de eer ste president van de RIS, persoonlijk is het voor mij de meest gedenkwaardige gebeurtenis van mijn leven. Moge God mij bijstaan in het vervullen van mijn zware taak". „Op dit ogenblik gaan mijn gedachten uit naar het Indonesische volk, dat heeft geleden van de oorlog. Moge God de ge vallenen, die hun leven voor onze gemeen schappelijke zaak hebben gegeven, zege nen. „De RIS is niet ons einddoel. Moge God ons zegenen en ons een grote natie maken. Onze positie is zowel strategisch, politiek, economisch als militair gezien goed. We willen een steeds hoger peil bereiken, ho ger dan de huidige RIS, daarom moeten wij voortgaan met ons werk". Oost-Duitse delegatie naar het feest te Moskou Wilhelm Pieck, de Oost-Duitse president en Georg Dertinger, de minister van Bui tenlandse Zaken, zullen Zaterdag naar Moskou vertrekken om deel te nemen aan de viering van Stalins verjaardag op 21 December, aldus het Oost-Duitse nieuws bureau. Pieck zal verder vergezeld worden door de ministers Paul Wandel, Luitpold Steidle en Hans Loch, alsmede door de Oost-Berlijnse burgemeester, Friedrich Ebert, en een delegatie van alle takken van openbaar leven in de Oost-Duitse re publiek. Ook de voorzitters van de parle menten van Mecklenburg en Thüringen, dr. Karl Moltmann en August Frölich, en de vice-voorzitter van het parlement van Saksen-Anhalt, dr. Kurt Schwarze, maken de reis mede. Voor de Stille Armen 13e verantwoording „Wollana" 25,El. M. en M. K. ƒ20, J B f 20.—: Mevr. W. J. v. E. v. C. 15.—: A. c'. ƒ10.—: J. a. h. ƒ10,—: J. s. ƒ5.—: c. s. Th. v. G. ƒ5,—; J F. P. W. G. M. ƒ5.—: Mej. M. E. K. 2.50; D. d. B. 2.50; Mevr. Wed. E. d. h. h. ƒ2.50: P. a. ƒ2.50: K. W. K. L. ƒ2,50: Mevr. Wed. J. F.R. ƒ2,N. N. ƒ1,—; J. de M. ƒ2,—; Mevr. W. ƒ2.50: M. M. ƒ1,—; H. de K. ƒ5.—: C. en E. ƒ2,—; Fam. D. ƒ7.50: Mevr. a. v. N. W. ƒ5.—; Richard en Anita ƒ2,50; B. C. ƒ2,50; M. P. ƒ2.50; Vrijm.-Loge Kennemerlar.d 50,„Hum- perdink" ƒ2,50; ..Jokepot" ƒ3,50; Ons Vijven f5.—; M. B. ƒ2.50; R. v. d. B. ƒ5.—; Wed. A. f 1 p_ Q. 2.50; Mevr. de Z. 2,50; M. v. K. ƒ1.—: de L. en S. ƒ10.-: C. H. ƒ2.50: N. N. ƒ1.—: J. B. ƒ10.—: N N. ƒ1,—: Kerstvie ring 5 V's 50.N. N. ƒ3,50. Dagtotaal ƒ316,50. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ7584.96. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107. de Twentse Bank, de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank, alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Bij het Comité zijn de volgende giften binnengekomen: Huize P. 19.—: C. K. v. L. 1.—: Mej. P. B. ƒ25.—: W. F. H. ƒ5.—; M. H. F. ƒ500,—. Bij de Twentse Bank ingekomen: Mevr. H. C. M. B.—L. J. ƒ2,50; Mevr. M. B. dc B. ƒ5,—; H. V.—R. 2.50; Dr. N. J. v. d. L. ƒ2,50; N. N. ƒ2.—: J. de J. ƒ1.50; G. B. H. ƒ2.50; Dames H. P. ƒ6,50; H. de H. ƒ2,Mr. F. N. S. ƒ5,—. Verhoging van de loongrens voor de Inkomstenbelasting Van f 4000.— tot f 5000.— Iemand die thans In loondienst meer dan 4000.verdient, moet niet alleen loon belasting, maar ook inkomstenbelasting betalen. De commissie, welke is ingesteld ter bestudering van de mogelijkheden tot vereenvoudiging van de belastingwetgeving, zal voorstellen deze loongrens te verhogen tot 5000.zo deelt minister Lieftinck aan de Tweede Ivamer mede. De achterstand bij de belastingadmini stratie wordt geleidelijk ingelopen. Naar wordt verwacht, zal wat de aanslagregeling betreft, in 1953 weer een normale toestand zijn bereikt. De voorlopige aanslagen in de Inkomstenbelasting zullen zo mogelijk nog vóór 1 Juli worden opgelegd. Een algemene uitreiking van de aangiftebiljetten kan echter niet vroeger dan in Maart geschie den. De minister van Financiën zal zich beraden omtrent de wijze, waarop de in vordering dient te geschieden. Naar het zich laat aanzien, zal in 1950 voor vele belastingschuldigen een cumulatie van aan slagen optreden. Het ligt in de bedoeling de Centrale Vermogensopsporingsdienst in 1950 cp te heffen. •Over de toepassing van de Omzetbelas ting ten aanzien van diegenen, die een zelf standig beroep uitoefenen en derhalve als ondernemer in de zin van het besluit op de Omzetbelasting 1940 optreden, zegt de mi nister dat het niet juist zou zijn ruimere vrijstellingen in het leven te roepen, dan waarin thans reeds is voorzien. Twee SS'ers verdacht van de moord op A. M. de Jong Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft Vrijdag een begin gemaakt met het proces tegen de 35-jarige D. B. en de 33-jarige L. Th. van G. beiden uit Am sterdam, beiden voormalige SS'ers. Hun was ten laste gelegd, dat zij teza men met Lages, Blumenthal en Oehl- schlegel op 19 October 1943 in Blaricum de schrijver A. M. de Jong van het leven hebben beroofd. Van G. erkende die avond in de woning van de schrijver te zijn geweest maar ont kende schoten te hebben gelost. B. ont kende alle hem ten laste gelegde feiten. Mevrouw De Jong-Defresne, de echtge note van de overleden schrijver verklaar de zowel Van G. als B. pertinent te her kennen. Lages en Blumenthal, die eveneens als getuige werden gehoord, zeiden zich niet meer te kunnen herinneren of deze beide verdachten inderdaad de „Silbertanne"- aetïe hadden uitgevoerd. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht in de kust gebieden «stormachtige en in het bin nenland harde nu en dan stormachtige Wastelijke tot Noordwestelijke wind. Morgen geleidelijk afnemende wind kracht. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in de kustgebie den. Iets kouder. Zon op Maan op Zon op Maan op 18 December: 8.44 uur, onder 16.29 uur 7.35 uur. onder 14.47 uur 19 December: 8.45 uur. onder 16.29 uur 9.01 uur. onder 15.32 uur (Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 December: Hoog water 1.06 en 13.28 uur Laag water 9-06 en 21.23 uur Zondag 18 December: Hoog water: 1.58 en 14.17 uur. Laag water: 10.04 en 22.15 uur. Maandag 19 December: Hoog water: 2.49 en 15.09 uur. Laag water: 10.50 en 23-13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1