Plezierige Kerstdagen... Een lange agenda voor de Haarlemse raad De Haarlemse stortings- en ophaaldienst GROENTJE £*act Bestellingen worden thuis bezorgd De man Dinsdag 20 December 1949 Een groot dee! der vijftig voorstellen van S. en W, heefl financiële consequenties Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant De Haarlemse raadsleden komen Woens dagmiddag bijeen ter behandeling van een agenda van niet minder dan 50 punten. Aan de meeste voorstellen van B. en W. zitten, zoals gewoonlijk, financiële conse quenties vast. Maar nu bij zo'n lange agenda valt dit extra op. Een optelling: wijst aan dat die bij elkaar f 912.268.53 bedragen. In het kort geven wij daarvan een op somming. Dit geldt natuurlijk alleen voor de voorstellen waarvan de kosten op dit ogenblik al berekend kunnen worden. Er zijn er ook onder waarvan dit pas later is vast te stellen. Dit geldt bijvoorbeeld in het bijzonder het voorstel tot onteige ning van gronden ten Westen van de spoorbaan Haarlem-Leiden. Er lopen trouwens ook onteigeningspro cedures over verschillende andere gron den die in uitbreidingsplannen begrepen zijn. De financiële resultaten daarvan han gen natuurlijk nauw samen met de resul taten van het Gemeentelijk Grondbedrijf. Daarover zijn thans nog geen voorspellin gen te doen. Bij de laatste verplichte taxa tie van de gronden van het Grondbedrijf werd, zoals wij indertijd medegedeeld heb ben, een verlies geconstateerd. Elk jaar wordt daarvan f 212.875 op de boekwaarde afgeschreven, welke gelden uit de gewone rekening der gemeente moeten worden opgebracht. Tot nu toe zijn de verkoopprijzen van grond nog steeds aan prijsvoorschriften onderworpen. Eerst als die zijn opgeheven kan bij een nieuwe taxatie worden uitge maakt wat de werkelijke waarde der gron den is. Wij herinneren er aan dat B. en W. over wogen hebben of het gezien de financiële toestand der gemeente wel verantwoord is f 143.000 uit te geven voor de nieuwe Gravestenenbrug. De meerderheid is van oordeel dat dit gewettigd is. Dat wil dus zeggen de minderheid niet. f 143.000 voor de nieuwe Gravestenen brug. f 75.415 voor het aanschaffen van een Citograf voor het Bevolkingsbureau. f 78.000 voor de restauratie van het ge bouw „Oosterhout" waarin het Coornhert- lyceum gevestigd is. f 21.815 voor de uitbreiding van de Christelijke opleidingsschool aan de Dreef. Reeds was f 77.400 beschikbaar gesteld voor de vernieuwing van het wegdek der Velserstraat. Thans blijkt f 12.600 meer nodig te zijn. Voor het aanschaffen van schoolbanken in de R.-K. school aan de Eemstraat is f 2100 nodig. Doortrekken van de Geusevespersstraat tot de Roemer Visscherstraat f 37.700. Verbetering van de huisvesting der Volkscredietbank f 19.750. Het aanbrengen van een noodverlichting in de Stadsschouwburg en het Gem. Con certgebouw f 2985. Voor leermiddelen der Koningin Wil- helminaschool f 400. Voor de bliksemafleiding in het voor malige raadhuis van Schoten f 1100. Herstelling en verbetering van drie lo kalen in de Teylerschool f 2400. Vernieuwing van de afrastering van het sportterrein aan de Kleverlaan f 13.000. Verhoging van de subsidie aan de Ver eniging voor School- en Werktuinen van f 2000. (Subsidie was voor 1949 f 6000, nu stellen B. en W. voor 1950 f 8000 voor). Het aanbrengen van stoomleidingen voor in stoom-omvormer-installatie bij het Energiebedrijf f 50.000. f 234.730 voor het bouwen van een dub bele school voor kleuteronderwijs aan de Tesselschadestraat. f 12.500 voor het maken van een brand beveiligingsinstallatie in de garage van de Reiniging. Medewerking aan de bouw van een mo delhuis voor „Haarlems Bloei". Het risico dat de gemeente daarbij op zich neemt schatten B. en W. op hoogstens f 11.000. Leermiddelen voor het Coornhertlyceum f 3.327.50. Uitbreiding van de Dr. A. van Voort- huysenschool f 7550. f 87.100 voor de aanschaffing van ma chines voor de Incasso-, Stortings- en Op haaldienst. Het is thans niet te berekenen wat de financiële consequenties voor de gemeen te zijn van de aanneming van het voorstel van B. en W. tot wijziging in de exploita tie van hetGemeentelijk Concertgebouw. Alleen staat vast dat de gemeente f14.557.53 moet betalen voor de overneming van goe deren in dat gebouw die eigendom waren van de heer Ph. A. Deinum. Aankoop van de percelen Tulpenstraat 47 zwart en rood en Slaperdijk 106 en 116 f 6213.50. Herstel van enige huizen in de Tulpen straat f 1000. Aanvulling der keukeninventaris der Buitenrustschool f 925. Aanschaffen van leermiddelen voor de Chx-istiaan Huygensschool f 700. Bijna alle uitgaven betreffen credieten die op de kapitaaldienst verrekend woi> den, dat wil dus zeggen dat de kosten over een reeks van jaren verdeeld worden. Vrij - wel alle credieten zullen nog over de kapi taaldienst 1949 lopen. Een groot deel van de credieten heeft betrekking op onderwijs, namelijk f 353.947,50. Ten laste van de bedrijven en diensten der gemeente komen f 263.407,53. De beslissing om de subsidie aan de Ver eniging voor School- en Werktuinen van f 6000 op f 8000 te brengen loopt al voor uit op de begroting voor 1950. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv.) Kerst aanbieding Geïmporteerde PLUMPUDDING van de fa. Crosse Blackwell TELEFOON 21750 behoort traditie-getrouw een lijne fles. In onze kelders ligt nog een keur van dranken voor U gereserveerd. En nog te gen de oude prijzen I Kerstconcert Jeugdkoor „Inter Nos" Door bovengenoemd koor zal op Donder dag 22 December in de Gem. Concertzaal het jaarlijkse Kerstconcert gegeven worden. Door de dirigent Jan Booda is een keuze gemaakt uit de Kerstliederen; er zullen Nederlandse, oud-Duitse, Zwitserse, oud-Franse en Engelse Kerstliederen gezongen worden. Ook de be kende cantate van Cath. v. Rennes zal uit gevoerd worden. Een mooie jongenssopraan zal verschillende soli laten horen. De Haarlemse Reiniging De garage der Reiniging is, nu het wagenpark is uitgebreid, te klein. Om de wagens toch onderdak te brengen worden zij zodanig geplaatst, dat een snelle ont ruiming (b.v. bij brand) onmogelijk is. Er is nu in overleg met de brandweer een systeem ontworpen dat grote mate van veiligheid biedt. o.a. aanbrengen van 2 spx-enkelers in het dak, die automatisch in werking komen bij brand. De kosten dezer beveiliging zijn op 12.500,geraamd. B. en W. vragen de raad dit crediet beschikbaar te stellen. Het sportterrein aan de Kleverlaan B. en W. van Haarlem vragen aan de raad een crediet van f 13.000 voor een af rastering van het sportterrein aan de Kleverlaan. In de bezetting is dit hek ver loren gegaan. Daarna is een noodoplossing gevonden, maar die blijkt onvoldoende te zijn. Onderhoud van havenwerken te IJmuiden Te Haarlem is aanbesteed het maken en aanbx-engen van betonblokken, het onder houden van de havenhoofden, zeewerin gen (duinen), gebouwen, sporen, spoor- wegmaterieel, lichtopstanden, steigers en wegen van en bij de Noordzeehaven te JJmuiden, benevens diverse leveringen ten behoeve van deze werken gedurende de jaren 1950, 1951 en 1952. Laagste inschrijver was de fa. Vessies en Wierda te IJmuiden, met achtereen volgens voor 1950, 1951 en 1952: 154.966, 144.511 en 144.490. De machine op het Haarlemse Bevolkingsbureau Wat daarmee gedaan kan worden Wij hebben reeds medegedeeld dat B. en W. van Haarlem aan de raad een cre diet vragen van 75.415,voor de aan schaffing van een Citograf voor het Be volkingsbureau. Dit is een machine die met geponste metalen plaatjes werkt. Dit systeem is reeds op vele kantoren in gebruik voor het adresseren. Maar met deze machine kan men veel meer doen. Er kunnen op het plaatje van elke inwoner verschillende gegevens worden aangebracht en dan kan men van de machine verlangen dat zij alleen gegevens die men op dat ogenblik nodig heeft registreert. Als men wil weten hoeveel mensen er van een bepaalde leef tijd zijn, is dat gemakkelijk vast te stellen. Dit kan nodig zijn om vast te stellen op hoeveel schoolruimte er in de toekomst ge rekend moet worden. Ook is het dan te doen om een ander voorbeeld te nemen uit het archief te halen alle ingezetenen die boven de 60, 70 of 80 jaar zijn. Nu weet men niet welke de oudste in woner van Haarlem is. Om dit uit het schriftelijk bevolkingsregister te halen zou het nodig zijn 16.200 kaarten na te kijken. Ook de woonwijken kunnen op de pons plaatjes worden aangetekend. Daax-door is het mogelijk dan alleen stalen te maken van de bewoners van een bepaalde wijk. Zo zijn er natuurlijk nog veel meer mogelijkheden. Nu het Haarlemse ge meentebestuur meer aandacht gaat wijden aan de sociaal-economische structuur der bevolking kan de machine ook uitstekende diensten bewijzen. Ook voor het maken van afschriften van de kiezerslijst kan de machine omgescha keld worden. Haarlem heeft, zoals wij in dertijd meedeelden, geen afzonderlijke kiezerslijst meer, maar die is vex-werkt in het Persoonskaartenstelsel. Elke keer moet voor een verkiezing een nieuwe lijst daai"- uit getypt worden. Dat eist natuurlijk veel werk. Met de machine wordt dit veel ge makkelijker. B. en W. willen de aanschaf- fingskosten over 10 jaar verdelen. Per jaar zijn dan de kosten die daarbij komen nog 750.Dit maakt dat met rente en aflossing de machine in de eerste 10 jaar 9900,per jaar kost. Maar er is be rekend dat de machine 5000 arbeidsuren van ambtenaren uitspaart. Dat betekent een bezuiniging van 7500,per jaar. Er blijft dan 2400,per jaar over als extra uitgave voor de gemeentekas. Mevrouw mr. E. van Eek—Thïel heeft bedankt als raadslid Om gezondheidsredenen heeft mevrouw mr. E. van Eck-Thiel bedankt als lid van de gemeenteraad van Haarlem, waarin zij zitting had voor de Partij van de Arbeid. Mevrouw van Eek deed in September 1939 haar intrede in de gemeenteraad en maakte deel uit van de fractie van de Vrijzinnig Democratische bond. Na de bevrijding is zij overgegaan naar de Partij van de Arbeid. Opvolger is de heer J. P. van Eysden, ambtenaar bij de Nedexdandse Spoorwegen, die reeds zitting heeft gehad in de Haar lemse raad, doch bij de in Juni gehouden verkiezingen niet herkozen is. Bestaat 1 Januari a.s. 25 jaar De Stortings- en Ophaaldienst der ge meente Haarlem bestaat 1 Januari a.s. 25 jaar. Hij is gecombineerd met de Incassodienst, die ruim twee jaar eerder werd opgericht, namelijk in Juni 1922. Dit zilveren jubilé is in 1947 gevierd. Men weet dat reeds enige tijd de vraag aan de orde is of het gewenst is de Incas sodienst te laten voortbestaan. Nu geschie den de meteropnemingen en de incasso's van de gemeentebedrijven gezamenlijk. Het maakt een punt van overweging uit of de belangen der gemeente en der ingezetenen gediend zullen worden door(zoals 't vroeger geschiedde) de meteropnemingen en de in casso's door elk der bedrijven afzonderlijk te doen geschieden. Het is wel gewenst dat binnen afzienbare tijd in deze aangelegen heid een beslissing zal worden genomen. B. en W. hebben juist dezer dagen een voorstel aan de raad gedaan om voor de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst f 85.000 nieuwe machines te kopen. (Tot heden had de dienst zulke machines in huur). Daaruit zou af te leiden zijn, dat ex- niet aan opheffing van de dienst wordt ge dacht, maar die conclusie is toch niet ge heel gegrond, want als de incasso's weer aan de bedrijven zouden komen, dan zijn daar toch ook de machines voor nodig. In de loop der jaren is de Incasso-, Stor tings- en Ophaaldienst een groot bedrijf geworden met een talrijk personeel. Dit is trouwens wel te begrijpen omdat Haarlem in die tijd niet alleen gegroeid is, maar ook de 'omzet van de bedrijven is sterk toege nomen. Er werken thans niet minder dan 95 ambtenaren. 14 daarvan zijn uitsluitend bij de Stortings- en Ophaaldienst betrok ken. 2'oeU U een handige HUISHOUDSTER? p/aals eeto Paedagogische concerten voor vakverenigingsleden Prijzenswaardig initiatief van de H. O. V. kunt U hebben met een volkomen betrouw bare wagen, gehuurd bij Autogarages OLJESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 Uitsluitend per K.M.! Bij wijze van experiment wordt door de H.O.V. op 30 Januari een zogenaamd pae- dagogisch concert gehouden in samenwer king met de Raad van Overleg, waarbij zijn aangesloten de Haarlemse Bestuur- dersbond, de afdeling Haarlem van de K.A.B. en de Haarlemse Christelijke Be sturenbond. De bedoeling daarvan is om via de gezamenlijke vakverenigingen de •arbeiders tegen speciale condities in staat te stellen van goede muziek te genieten. De vakverenigingen zien het gelukkig mede als hun taak om ook tot de culturele vorming van hun leden bij te dragen en deze waar mogelijk te stimuleren. Het eerste concert, samengesteld uit po pulaire en licht-klassieke werken, staat onder directie van Toon Verhey. Het pro gramma vermeldt de ouverture „Oberon" van Carl Maria von Weber, de Notenkra ker-suite van Tsjaikofski, de Onvoltooide Symphonie van Schubert en de ouverture „Hans en Grietje" van Humperdinck. De musicoloog Wouter Paap zal daarbij een korte inleiding uitspreken teneinde het begrip van de toehoorders te verdiepen en hun enige kennis van de instrumenten bij te brengen. Deze voordracht zal door de leden van het orkest waar nodig muzikaal worden toegelicht. Hiermede wordt een begin gemaakt met de uitvoering van een reeds lang gekoes terd plan. Als de proefneming slaagt en het blijkt dat er voldoende belangstelling be staat, dan zal men er toe overgaan om op deze wijze één concert per maand te geven. In Utrecht wex-kt men reeds gerui me tijd met gx-oot succes op dit terrein. Het is te hopen dat ook in Haarlem dit prijzens waardige initiatief tot gelukkige en beide partijen bevredigende resultaten zal leiden. De Teylerschool Voor de herstelling en verbetering van drie lokalen in de Teylerschool (Haar- lemmerliedestraat) worden door B. en W. f 2400 aan de raad gevraagd. Deze lokalen zijn voor verschillende doeleinden ge- bxruikt. Nu worden zij weer ingex-icht voor de school, o.a. voor filmlokaal, slöjdlokaal en lokaal voor bijeenkomsten. Een oude tékening die propaganda maakte voor de Stortings- en Ophaaldienst. Er stond onder: Deurwaarde zegt tot zijn trawanten: „Ons werk is hier afgelopen. Per jaar gaat er in het bedrijf zeer veel om. Aan incasso's voor de bedrijven werd in 1948 7.7 millioen gulden ontvangen, daarbij komen nog f 5 millioen van de Stor tings- en Ophaaldienst en f 46 millioen voor de Centrale Kas. Bij elkaar gaat er dus een kleine 60 millioen gulden per jaar oxn, want er zijn ook nog incasso's voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de Genees kundige Dienst en enkele andere diensten. Natuurlijk niet allemaal in contanten, want veel gaat over de giro en met mandaten. De dienst is zoveel als de portemonnaie der gemeente. Er komen elke dag gelden binnen en er gaan er ook uit. Meestal dek ken de inkomsten de uitgaven, zodat er weinig in kas over is als het kantoor des avonds sluit. De Stortiixgs- en Ophaaldienst is een be langrijke afdeling. Zij werd ingesteld om het aan de ingezetenen gemakkelijk te maken geregeld hun schulden aan de be drijven, schoolgeld en belastingen te be talen. Als zodanig is het dus in zekere zin een sociaal werk. De dienst kan berekenen hoeveel elke aangeslotene per jaar voor die uitgaven nodig heeft, zodat becijferd kan worden hoeveel de huisgezinnen elke week voor dat doel moeten reserveren om niet in moeilijkheden te komen. De bedragen kunnen aan huis gehaald of op het kantoor gestort worden. De overheid heeft ook be lang bij deze dienst, want hij bevordert immers het regelmatig binnenkomen dei- gelden. Vandaar dat het rijk ook aan de dienst een subsidie geeft, als contrapres tatie voor het innen der belastingen. Eind 1948 waren er bij de Stortings- en Ophaaldienst 9765 aangeslotenen. Zij be taalden in dat jaar f 4.237.369 (f 3.082.878 werd daarvan gestort en f 1.154.491 opge haald). 1926 was het eerste jaar waarin het bedrijf op volle toex-en draaide. Toen waren er 4900 aangeslotenen, die f 787.400 opbrach ten. Dit was gemiddeld f 150 per aangeslo tene per jaar. Over 1948 was het gemid delde f 433. Dit verschjl toont wel aan dat er nu veel meer voor de bedoelde vaste lasten moet worden opgebracht. Op dit ogenblik zijn er bijna 10.000 aan geslotenen. Verwacht wordt dat voor 1 Ja nuari, de dag van het 25-jarig bestaan, de 10.000ste zich komt aanmelden. De Stortings- en Ophaaldienst vervult een belangrijke sociale taak in onze samenle ving. Alle kosten die gemaakt worden kunnen niet door inkomsten gedekt wor den. Over 1948 was er een nadelig saldo van ruim f 15.000, maar daartegenover staat dat de gemeente, wat de bedrijven, schoolgeld en belastingen aangaat, veel minder kwade posten heeft. Het rijk ziet het belang van de dienst ook volkomen in; nog pas is de rijkssubsidie dan ook ver hoogd tot f 5000. De Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst staat reeds sinds 1 Januari 1948 onder lei ding van de heer J. P. Starreveld, waar nemend-directeur. De heer M. Rumpff heeft gedurende deze 25 jaar bij de Stor tings- en Ophaaldienst als chef de leiding gehad. Thuisbezorgd op ieder gewenst uur, specialiteit van M. BOOIMAN 2e EMMASTRAAT 36 - TEL. 14627 Keuze uit diverse memi'6 TELEFOON 21750 BINNENLAND In een huis aan de Zusterstraat te 's Gra- venhage werd Zaterdagnacht een baby ver wacht. De vroedvrouw liet op zich wachten en daarom werd de politie gealarmeei-d. Ter stond werd een hoofdagent met een collega ter assistentie gezonden. Tex-wijl zijn collega zorgde, dat een dokter ter plaatse kwam, hielp de hoofdagent, die zelf vader van acht kinderen is, bij de bevalling. Toen de dokter kwam, was een welgeschapen jongen ge boren. De arts was zeer tevreden over de „deskundige" hulp. Het staat thans vast dat de derde eiec- trische centrale in Overijssel gebouwd zal mogen worden. De minister van Economische Zaken heeft zijn toestemming daartoe ver leend, zodat nu voorbereidingen kunnen worden getroffen voor de aanschaf van ketels, machines en ander materiaal. Tot het gevolg van Prins Bernhard op diens reis naar de West zal ook behoren jhr. mr. W. Tets, Hare Majesteits gezant te Praag. Mr. Tets zal optreden als diplomatiek advi seur. Gedurende de oorlog was jhr. Tets particulier secretaris van Koningin Juliana en heeft hij tot haar gevolg behoord tijdens haar reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. In de Wester Schelde is een paling ge vangen, die 25 kg. woog en ongeveer 2 meter lang was. Vandaag is het locale telefoonnet te Alphen aan de Rijn geautomatiseerd. Het net is bereikbaar onder nummer 01720. Alphen is thans automatisch bereikbaar uit de distric ten Amsterdam, Breda, Goes, Den Haag, Gro ningen, Haarlem, 's Hertogenbosch, Maas tricht en Rotterdam en uit de locale netten Arnhem, Westervoort en Utrecht. De 49-jarige commissionair M. H. te Rotterdam, die een z.g. voetbalpool had ge- ox-ganiseerd, is veroordeeld tot 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd en een boete van f 100. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem van de Ned. Chris ten-Vrouwenbond houdt Vrijdagavond 23 December een Kerstwijding in het Wijk- gebouw Molenaerstraat. Er zal declamatie zijn van mevr. Riek Bonset—Horst en zang van het koor der afdeling onder leiding van mejuffrouw Kitty Nederkoorn. Het gemengd koor „Polyhymnia" geeft een Kerstuitvoering op Vrijdag 23 December in de Remonstrantse Kerk aan de Wilhel- minastraat. Voor Weten en Werken zal op Donder dag 22 December in het gebouw der Vrijz. Hei-vormden prof. dr. A. E. Van Giffen, hoogleraar in de archeologie, spreken over het onderzoek der terpen en de ouds'te be- wonex-s. De pianisten Ans Bouter en Miep van Luin spelen op Dondex-dagavond 22 Decem ber in de Tuinzaal van het Concertgebouw werken van Debussy. Bizet, Sainl-Saëns, Gluck, Dussek en Milhaud ten bate van het Oboi-d' amore-fonds der H.O.V. De Stichting Vredocor (ox-ganisatie voor internationale vriendschap en vrede, die, naar zij verklaart, op de grondslag staat van de liefde tot de naaste zoals deze de naa. Bijbelse intei-pretatie wordt aanvaard) houdt Woensdagavond in de Radiozaal van Brink- marai een bijeenkomst, waar dp heer H. Geene uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp: „Vi-oegere vrienden mogen geen vijanden worden!". Het Kerstfeest van de kinderbond Hosanna zal Vrijdagnamiddag 23 December gehouden worden in het gebouw Lange He renstraat 6. in welk geouw de Stads-Evan- gelisatie ook enige Kerstsamenkomsten georganiseerd heeft. Van nu af aan U voorgenomen: 'k Betaal mijn kolen als ze komen! Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen Haarlem en omstreken (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 December 1949 BEVALLEN van een zoon: 16 Dec., W. Martens—Oostex-hout: A. S. M. de Boer—van der Heijden; 17 Dec., H. Geluk—Schijff; A. de Mes—Wesselius; M. Erkelens—van Schagen; J. de Waal Malefijt—van de Graaf; 19 Dec., G. C. S. LuijsterburgLanfemeijer, BEVALLEN van een dochter: 17 Dec. M. P. de Groot—van der Klugt; C. P. van Hoe- sen Korndörffer—Visser; W. G, van Emme rikBaaij; 18 Dec., A. M. F. Hoogeveen— Stek; A. Mulder—Offers: J. M. J. Lensen— Smits; 19 Dec., H. T. van Vessum—Mulder. OVERLEDEN: 15 Dec., M. C. BremekampSchuitemaker, 79 j., Westerhoutpark; 17 Dec., F. B. van den Berkhof, 59 j., Chrysanthemumlaan; E. Hui zing, 55 j.. Teijlerstraat; H. van Zijl, 49 j., van der Viimestraat; W. Landwehr Johan, 70 j., Dr. Leijdstraat; G. de Wreedevan der Werf, 78 j., Gasthuisvest; H. Bol. 79 j„ Gast- huisvest; J. M. J. van Velthuijsen. 93 j., Kerk straat; 18 Dec., L. J. Zandvliet, 59 j.. Kampei- laan; A. Bande Ruiter, 73 j., Hazepaters- laan. FEUILLETON die zi jn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 46) „Natuurlijk herinner ik me die. Ik ben wel flink ziek geweest, maar m'n hoofd was prima in orde. Hij leefde nog maar enkele uren, de arme kerel. Zo'n oude man moet ook niet meer haastig vlak voor auto's over willen steken, wat u? Als je oud bent, loop je niet vlug genoeg meer. Je raakt je positieven kwijt, en je bent er geweest, 't Is tragisch....!" „Zei hij nog iets?" „Er stonden schermen om zijn bed, „zei meneer Yates. „Dat is altyd een teken, dat het mis gaat, als ze schermen om je bed zetten. Ze hebben dat ook een keer bij mij geprobeerd, maar ik heb gezorgd, dat ze weggehaald werden. Het was zo'n aardig rood-harig zustertje. Ik zei tegen haar: Je kunt nou wel die schermen om me heen zetten, maar ik gooi ze om, begrijpt u dat goed!" En zij zei: „O Yates, dat mag je niet doen!" Ik zei. Je hoeft niet „O Yates" te zeg gen Toen ik geboren werd waren er geen schermen, we waren altijd met z'n achten by ons thuis in één kamer, en als ik ga sterven, dan kan ik dat ook wel onder de mensen doen, begrijpt u. Alleen ben ik nog helemaal niet van plan dood te gaan en dat kunt u zuster hoe heet ze ook weer vertellen met de complimenten van mij. Ze zei weer: „O Yates en ver dween, maar er kwamen nooit weer scher men om m'n bed!" Juffrouw Silver leunde voorover. ,,U hebt de juiste mentaliteit, meneer Yates", zei ze. „Maar wat die meneer Davies be treft, weet u heel zeker, dat hij niets meer gezegd heeft." Yates hield zijn aapachtige gezicht een beetje scheef en keek haar aan. Er straal de iets in zijn ogen. „Wel, er was niet iets van een boodschap of zo, als u dèt bedoelt". Juffrouw Silver keek hem aanmoedigend aan. „Alles wat hij eventueel nog gezegd heeft, is belangrijk voor ons, zelfs al wa ren het maar één of twee woorden". „Wel het was niet veel, wat ik kon horen. Er was een vent aan 't andere eind van de zaal aan de gang en de zuster was druk met hem bezig, toen ik de man naast me achter het scherm iets hoorde zeggen, niet luid, maar zachtjes voor zich heen: „Joan. Joantenminste zo klonk het". „Joan, of Jones?" vroeg juffrouw Silver. „Dat weet ik niet, u mag kiezen, het klonk zoals ik u gezegd heb. Als hij iemand heeft, die de naam Joan draagt, dan denk ik dat het Joan was en als ex* iemand in zijn kring is, die Jones heet, dan kan het ook Jones geweest zijn. Beide namen zijn mogelijk, wat de klank, die hij uitstootte, betreft. Als iemand er dus mee getroost moet worden, legt u het dan uit, zoals 't het beste uitkomt en houdt u daarbij". Juffrouw Silver kuchte. „Zei hij nog iets anders?" „Hij zei iets van dat ze hem niet wilde gelovenja, dat zei hij: Ze geloofde me niet". Hij vertrok zijn gezicht in een gri- mas. „Dat had ik hem ook wel kunnen ver- tellen. Je hebt er niets aan bij vrouwen met leugens aan te komen. Ze zijn zó wantrou wend! Ik zei tegen hem: Trek je er niets van aan, kerel, maak je geen zorgen. En hij zei: „Ze duwde me", waarop ik opmerkte: „Dat had ze niet mogen doen". Daarna be gon hij te kreunen en allerlei onverstaan baars te mompelen. En langzamerhand werd hij stil en hoorde ik niets meer. Toen de zuster langs kwam, zei ik tegen haar: „Ik geloof dat hij er geweest is" en dat was inderdaad waar". „Hebt u iemand verteld, dat hij met u heeft gesproken", vroeg Frank Abbott. Yates schudde z'n hoofd. „Niemand heeft me ernaar gevraagd. Ik werd de volgende dag geopereerd en daarna was ik hard ziek". Toen ze weer op straat kwamen, zei Frank Abbott: „Véél bewijs levert 't niet op, maar een zeker licht werpt het wel op het geheel". Juffrouw Silver kuchte. „Ik raad je aan hoofdinspecteur Lamb onze ervaringen in andere tei-men voor te dx-agen", zei ze. HOOFDSTUK XXXIV. William en Katherine kwamen in hun flatje in Rasselas Mews op Zondagavond terug. Katherine kon zich haast niet in denken, dat ze nog géén 36 uur weggeweest waren. Er was zo veel. zo ontzettend veel gebeurd in deze korte tijd. Ze was weer Katherine Eversley en het leek wonderlijk opnieuw de naam van haar meisjesjaren te dragen, die later ook de naam van haar als gelukkige bruid was geweest in het laatste jaar voor de oorlog en vervolgens de naam, die ze gedragen had in de bittere jaren, toen ze als weduwe alleen in het leven stond. Nu was alle bitterheid ver vlogen en straalde ze als Katherine Evers ley opnieuw van geluk. Eergisteren leek werkelijk heel lang geleden Boven aan de trap, voor de deur van de flat, lag een pakje. William trapte er bijna op in het donker. Ze namen het mee naar binnen en toen ze het in de zitkamer uit pakten, bleek er een kartonnen doos in te zitten, waarin een 2-ponds jampot zat met een etiket „beienhoning" erop ge plakt, terwijl qp een kaartje, dat met een touwtje aan de pot was vastgemaakt, in een ietwat ouderwets handschrift geschre ven stond: „Met hartelijke groeten van Abby Salt". „Wat allerliefst van haar", zei Kathe rine. „Het is dezelfde heerlijke honing, die we kregen, toen we daar thee dronken. We zeiden toen, hoe lekker we die vonden. We zullen er morgen aan beginnen". „Goed," zei William. „Het is nu twaalf uur, kruip jij dus dadelijk in bed, dan ga ik nog even de auto wegzetten. Een bof, dat ze hier in de garage een plaatsje voor me hadden. Ik zou er tegen op gezien heb ben, nu nog helemaal naar Ellery Street te gaan." Kathex-ine zette de bloemenhoning weg in de kast. Ze hadden afgesproken, dat ze Maan dagmorgen doodgewoon naar de zaak zou den gaan. Hoewel Brett nog een onzekere factor was en er vele dingen te regelen waren er was immers een achterstand hi zaken van zeven jaar en een bezoek aan een advocaat zou ook noodzakelijk zijn, daar hij, hoewel springlevend in feite, volgens de wet overleden was meende William toch dat in de allereerste plaats meneer Tattlecombe op de hoogte gebracht moest worden. „Ik ken een aardige kerel, een vriend van Ernie, die ik al sedert enige tijd in de ax-m heb willen nemen. Hij is een prima verkoper en hij lijkt me dè man voor meneer Tattlecombe. De zaak, waarvoor hij werkt, is juist in anderen handen over gegaan, en ik geloof, dat hij niet voelt voor de nieuwe mensen. Als ik de oude baas kan overtuigen, dat hij een prima kracht krijgt, dan zal dat de slag voor hem misschien een beetje verzachten, want een slag zal het zeker zijn, vrees ik. Wel, daar mee zal de morgen voorbij gaan. De rest van de dag zullen we wel vrij krijgen, denk ik. Ik moet een en ander wettelijk regelen. Is mr. Hall er nog steeds?" „Ja". „Dan lijkt 't me nogal eenvoudig. Jij kunt hem van de zaak uit opbellen om een afspraak te maken en we gaan er samen heen. Dan is er Brett nog, ik neem aan, dat tegen die tijd iemand hem op de hoogte zal hebben gesteld". „Mavis misschien „Cyril zal er waarschijnlijk ook wel wat aan gedaan hebben, vermoed ik. Ze zullen beiden wel op kantoor zijn". „William.Juffrouw Silver is er ook nog". „Wel, die kun je nu opbellen, voordat we weggaan. Ze woont toch op dat adres, dat jij hebt, nietwaar? Het is geen kan toor?" Samen ontbeten ze. Er was heerlijke geurige koffie en gebakken spek. Kathe rine was haastig en stond al op, maar werd weer op haar plaats teruggeduwd. „Geen stap doe je, voordat je je bord hebt leeg gegeten! Koud geworden spek is vreselijk en of je juffrouw Silver vijf minuten eer der of later belt, maakt geen verschil!" Toen ze haar koffie op gedronken had en het spek verorberd, belde ze Montague Mansions no. 15 op. Juffrouw Silver toonde zich zeer ver heugd over de terugkeer van meneer Wil liam Eversley's geheugen. „Het zal een en ander zeker vereenvou digen. En u zegt, dat meneer Cyril Evers ley en zijn dochter hem hebben herkend. Dat is helemaal prachtig „Juffrouw Silver....", zei Katherine. „Ja, lieve kind?" „Juffrouw Silver, Cyril's secretaresse... die juffrouw Jones, die William te woord stond, toen hij begin December bij de firma op kantoor kwam, is met Cyril getrouwd „Lieve mensen!" riep juffrouw Silver uit. „Misschien had ik het aan moeten zien komen, maar ik had nooit gedacht, dat hij zó stom zou zijn". Juffrouw Silver kuchte. „Wat mannen betreft, kun je daar nooit op aan, vooral wanneer er een secretares se in 't spel is. Ze zijn altijd samen, en waarschijnlijk is hij langzamerhand vol komen afhankelijk van haar geworden". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6