„Comedia" zit niet bij de pakken neer Restaurant BRINKMAN EXQUISE KERSTDINERS ^.c°sS cW ^aJc Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs Dinsdag 20 December 1949 Haarlems Dagfiïad en OprecHte Haarlemse Courant Nederlands stuk in studie genomen Dat de toneelgroep Comedia zich geens zins uit het veld laat slaan door de in zekere zin betreurenswaardige omstandig- digheid, dat ongeveer tien (en zeker niet de minst belangrijke) leden aan het einde van dit seizoen het gezelschap zullen ver laten, moge blijken uit onderstaande be kendmaking van de nieuwe plannen. Nog dit jaar neemt men een betrekkelijk kort geleden gereed gekomen Nederlands stuk in studie, namelijk „De troon van Engeland komt niet vrij" door Jef Heyden- riael, dat vertoond zal worden onder de titel „Armada". De behandeling speelt zich af in de avond van 24 September 1588 in de werkkamer van Filips II, koning van Spanje, in het Escoriaal en behelst de reacties op het verpletterende bericht van de nederlaag van de gigantische vloot, die onder Medina Sidonia was uitgevaren om Engeland te onderwerpen. Te zijner tijd zullen wij aan dit belangwekkende stuk een uitvoerige voorbeschouwing wijden. Intussen mag het een daad van artistieke moed worden genoemd om deze „poging tot synthese" op de planken te brengen. Zelf zegt de schrijver in zijn voorwoord, waarin hij de vrees uitspreekt dat dit drama wel nooit vertoond zal worden, dat hij niet weet of het in Nederland wel te realiseren is, omdat het van de spelers dat merkwaardig labiele evenwicht tussen een alles verterend temperament en een alles doorstromende beheersing eist, dat men grandezza pleegt te noemen. Van Jef Heydendael werden eerder ver toond „Voor altijd Pilatus" door het Am sterdams Toneelgezelschap en „Licht Ge val" door de inmiddels opgeheven combi natie, die zich „De Spieghel" noemde. Bovendien is thans zekerheid verkregen dat professor Sjarof in de eerste week van Januari wederom uit Rome overkomt, thans om een voorstelling te regisseren van het prachtige stuk „De drie zusters' van Tsjechof, waarin de titelrollen waar schijnlijk vertolkt zullen worden door Ank van der Moer, Mimi Boesnach en Ellen Vogel. Zoals men zich ongetwijfeld zal herinneren werden in voorgaande seizoe nen onder leiding van professor Sjarof achtereenvolgens „Een maand op het land" van Toergenjef en „Nachtasyl" van Maxim Gorki vertoond. Omstreeks half Januari kan de samen stelling van het gezelschap voor het sei zoen 1950-1951 definitief bekend worden gemaakt. Het heeft weinig zin om zich in gissingen te verdiepen of voorspellingen te doen, zolang het Centraal Coördinatie- bureau voor het Toneel de gemaakte plan nen nog niet heeft goedgekeurd. Kerstprogramma Op de vooravond van Kerstmis geeft Comeria de eerste voorstelling in Haarlem van het even merkwaardige als schitte rende blijspel „De Held van het Westen" (oorspronkelijke titel „The Playboy of the Western World") van de Ierse schrijver J. M. Synge onder regie van Johan de Meester. In de voornaamste rollen ziet men Lous Iiensen, Magda Janssens, Henk Rigters en John Gobau. John Millington Synge werd geboren nabij Dublin in 1871. Hij studeerde in Duitsland, werkte als criticus geruime tijd in Parijs, maar werd tenslotte door de dichter William Butler Yeats overgehaald om naar zijn vaderland terug te keren en voor het theater te gaan schrijven. „De Held van het Westen" kwam gereed in 1907, twee jaar voor zijn overlijden. Door bloemlezers wordt deze folkloris tische comedie beschouwd als een van de honderd beste stukken uit de dramatische Wereldlitteratuur. Het spel is ontleend aan het leven ten plattelande in een achterlijke streek, ver buiten de moderne beschaving, WIJ BEZORGEN UW KERSTDINER AAN HUIS Menu a 4.75 ïste Kerstdag: 2de Kerstdag: Hors d'oeuvre varié Champignonsoep Heldere kippensoep Pasteitje van Gebr. kalkoen kippenragout Compote Gevulde gans Cabinetpudding Cranberrysaus met rumsaus Appelmoes Parijse flensjes Gelieve vroegtijdig te bestellen Hotel Rest. „OUD ST. JAN" JANSWEG 20 - TELEFOON 17630 (Adv.) Ir. G. Hofstede neemt afscheid van het Nijverheidsonderwijs Ir. G. Hofstede zal wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 1 Januari het ambt van inspecteur-generaal Van het nijverheidsonderwijs neerleggen. Donderdag 29 December zal een af scheidsbijeenkomst worden gehouden in de Academie van Beeldende Kunsten aan de Prinsessegracht te 's-Gravenhage. De heer Hofstede is twintig jaar als in specteur-generaal werkzaam geweest, na voordien leraar bij het middelbaar tech nisch onderwijs en daarna directeur van de Middelbare Technische School te Haar lem te zijn geweest. waar de taal gekleurd wordt met dichter lijke gloed en het menselijk gedrag be paald door onomwonden hartstochten. „Op het toneel moet men de werkelijkheid zien, doch er moet vreugde heersen!" schreef Synge in zijn voorwoord tot deze open baring van wilde verbeeldingskracht. Tijdens de Kerstdagen worden achter eenvolgens vertoond: „De huisvrouw uwer jeugd" van Jacques Deval met een prach tige rol van Jules Verstraete en „Harvey" van Mary Chase, de geschiedenis van het onzichtbare konijn. D. K. „Comedia" geeft op de avond voor Kerst mis de eerste voorstelling te Haarlem van het blijspel „De Held van het Westen" door J. M. Synge onder regie van Johan de Meester. Op de foto, die een van de vrolijkste scènes in beeld brengt, ziet men op de voorste rij van links naar rechts: Lous Hensen, Edy de Boer, Truus Dekker, Emmy Lopes Dias, Henk Rigters en Magda Janssens. PLEIN hoek TEMPELIERSSTRAAT TEL. 10985 Diner-muziek Gezellige sfeer Gelieve tijdig Uw tafel te reserveren H.O.V. zal Ballets des Champs Elysées begeleiden De Haarlemse Orkestvereniging is uit genodigd om de reeks voorstellingen te begeleiden, die de Ballets des Champs Elysées van 10 tot 30 Maart 1950 in ons land zullen geven. Er staat ook een op treden te Haarlem op het programma. Bij verhindering zal de HOV worden vervan gen door het Utrechts Stedelijk Orkest. Kleinmeubelen voor Kerstgeschenken „e&Zonen Woning-Inrichting Zijlstraat 83 B Kerstbal ten bate van de Stille Armen De amusementsvereniging „De Melo- disten" heeft Zondagavond in het Con certgebouw een Kerstbal gegeven ten bate Van de Stille Armen en zij heeft er kans toe gezien om 243,24 over te houden, die in de pot gestort zijn. Zij wil dan ook niet nalaten haar dank uit te brengen aan allen die dat mogelijk hebben gemaakt, van de man die de zaalversiering gratis in bruikleen verstrekte af tot de conférencier en de musici die voor de goede stemming zorgden toe. Provinciale Staten Behandeling der begroting 1950 Vanmorgen kwamen de Provinciale Sta ten van Noordholland onder leiding van de commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bijeen, ter behande ling van de provinciale begroting 1950. Mr. baron VanHarinxma thoe S 1 o o t e n (VVD) opende de algemene beschouwingen en herinnerde aan hetgeen in het verleden reeds gesproken is over het zitting nemen van een communist in het college van Gedeputeerde Staten. Gaarne zou hij de mening vernemen van die partij, welke aan de verkiezing heeft meegewerkt, hqe haar houding .na de verkiezingen in April 1950'is. Bij het antwoord kan de fractie zich in nevelen hullen door mee te delen, dat zij de toekomstige leden niet kan binden. Wat de begroting betreft zeide spreker dat er een meevaller van f 275.000 te verwachten is. Daarom kan het geen bezwaar zijn aan de Nederlandse Opera alsnog een subsidie te verlenen, ter dek king van het tekort van deze stichting. De heer Groen (KVP) wilde van de politieke toestand alleen zeggen dat Noord holland een uitzonderingspositie inneemt wat betreft het zitting hebben van een communist in het college van Gedeputeer de Staten. Wat het toekomstige college be treft zal de fractie meewerken aan een samenstelling van één op een brede basis, met uitsluiting van de communisten. Spre ker drong aan op zuinig beheer en voor zichtig omspringen met de reserve. Tegen het huidige voorstel een tiende deel te be stemmen voor het tekort had spreker geen bezwaar. Ook betoogde de heer Groen, dat niet te veel subsidies moeten worden uit gekeerd en het is van belang de oorzaak van het tekort van de Nederlandse Opera grondig te onderzoeken. Met het financiëel beleid kon spreker zich verenigen. De mi nister van Waterstaat heeft dezer dagen verklaard dat de aanleg van een tunnel bij Velsen urgent is, maar geld is niet beschik baar. Spreker had vertrouwen, dat Gede puteerde Staten geen gelegenheid voorbij zullen laten gaan om er bij autoriteiten op aan te dringen het werk zo spoedig mo gelijk uit te voeren ten behoeve van een steeds uitbreidend industrie-centrum. Bij de verdeling van het bouwvolume moet het beleid zich richten op opheffing van de woningnood. Spreker was van mening dat Gedeputeerde Staten de opslagplaatsenver ordening ten aanzien van storten van vuil in Assendelft door de gemeente Beverwijk, verkeerd hebben toegepast en verzocht de aangelegenheid nog eens na te gaan. Mr. D e R o o s (Arbeid) antwoordde mr. Van Harinxma thoe Slooten dankbaar te zijn voor het advies betreffende de samen stelling van het toekomstige college van Gedeputeerde Staten. Over de situatie van April 1950 is nog niets te zeggen. Met het beleid van Gedeputeerde Staten kan de fractie van spreker zich over het algemeen verenigen. Toch heeft zij enkele opmer kingen over de voorstellen. Op de begroting is incidenteel hier en daar een wijziging ge bracht. Dit achtte spreker niet juist. Met het voorstel over de Nederlandse Opera kon spreker zich niet verenigen. Het be leid, dat Gedeputeerde Staten in deze ge voerd hebben, is geen beleid. Beter zou het geweest zijn, eerst overleg te plegen met subsidie-gevende lichamen. In bepaalde gevallen wordt geen subsidie verleend, om dat gemeenten reeds gelden beschikbaar stellen. Waarom is geen overleg gepleegd met de gemeentebesturen? Spreker had verwacht, dat Gedeputeerde Staten bij hun mededeling over de te verwachten mee valler van f 275.000 hadden verklaard de subsidies voor de Nederlandse Opera en de tuberculosebestrijding te handhaven. De heer Baas (AR) betreurde het, dat mr. De Roos geen rechtstreeks antwoord heeft gegeven op de vraag over de ver kiezing van een communistisch gedepu teerde. Het is geen schande te zeggen, dat de Partij van de Arbeid zich destijds ver gist heeft. Geheel tevreden over het beleid van Gedeputeerde Staten is spreker niet. Hij zeide critiek te hebben op de wijze, waarop het college geantwoord heeft op de vraag over het rapport der indeling van de Noordhollandse gemeenten, dat de Staten buiten de indeling van gemeenten gehouden worden. Hij vond het onjuist. GEZELLIGE FEESTDAGEN met een goed RADIOTOESTEL j.G.Kaasenbrood-Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 Wij regelen desgewenst de betaling met U. (Adv.) Mr. Sikkel geïnstalleerd „Ik open de zitting en geef het woord aan de Officier van Justitie tot het nemen van requisitoir", zei vanochtend de pre sident van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerlcen en leidde daarmee de installatie-plechtig heid van de nieuw-benoemde Officier van Justitie, mr. N. J. G. Sikkel, in. Nadat de formaliteitenwaren vervuld, sprak de président een korte felicitatie-rede uit, waarin hij zeide dat mr. Sikkel zich in de oorlog heeft doen kennen als een goed vaderlander, die zich met inzet van zijn gehele persoonlijkheid heeft verzet tegen het onrecht dat geschiedde. Zijn rechts gevoel en zijn grote persoonlijke moed zijn er waarborg voor dat hij zijn nieuwe taak goed zal vervullen. „Na de bijzondere rechtspraak zal uw nieuwe ambt veel rus tiger schijnen", zei de president, „en dat strookt nauwelijks met uw aard, maar toch is het goed voor u. Ik wens u van hax-te geluk." Namens de balie werd het woord ge voerd door mr. L. V. Hoog, die zeide blij te zijn een oude bekende te mogen be groeten, temeer waar hij een man is uit één stuk, van wie men weet wat men aan hem heeft. Hij sprak de hoop uit dat, hoe wel de balie met de nieuwe Officier vaak de degen zal moeten kruisen, mr. Sikkel een open oog zal hebben voor de belangen van de balie en eindigde met de woorden: „Het moet een grote voldoening voor u zijn, terug te kunnen keren in dit gebouw, waar gij eens in de oorlog zei: „Het recht in deze zaal interesseert mij niet meer", nu er weer werkelijk recht gesproken kan werden." In zijn dankwoord gewaagde mr. Sikkel inderdaad van die voldoening, al wilde hij de moeilijkheden die de huidige tijd met zich meebrengt, allerminst bagatelliseren. Hij deed 'n beroep op allen die hun steen tje willen bijdragen aan het nieuwe maat schappelijke gebouw dat op de ruïnes van de oorlog moet worden opgetrokken en aan de verwezenlijking van de rechtsstaat, om bij hem te komen, wanneer hen iets op het hart drukt en richtte dat verzoek speciaal tot de balie. „Moge ik in staat gesteld wor den om bij te dragen tot de gerechtigheid in deze ongerechtige wereld," zeide hij tenslotte. De vele aanwezigen maakten daarna in de raadkamer gebruik van de gelegen heid om de nieuwe Officier met zijn be noeming geluk te wensen. Speciale aanbieding voor de Kerstdagen PaTé DE FOIE GRAS v. Fevel en Artzner te Strasbourg. TELEFOON 21750 (Adv.) Protest regen Butlinkamp Naar aanleiding van de plannen om in Zandvoort een Butlinkamp te vestigen, heeft de Nederlandse Jeugd Gemeenschap zich tot de Raad van Ministers, de Gedepu teerde Staten van Noordholland en de ge meenteraad van Zandvoort gewend met een telegram, waarin onder andere ver klaard wordt, dat de gezamenlijke jeugd organisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugdgemeenschap het gepubliceerde drie- millioen-plan voor het Butlinkamp in Zandvoort volstrekt in strijd achten met de zo noodzakelijke versobering van de Volks huishouding. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal Vrijdag met ongeveer 400 passagiers, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, van Amster dam flgar Batavia vertrekken. „Scrooge en Marley" Opvoering ten bate van de Stille Armen Tegen het einde van ieder jaar komt er altijd wel iemand op de gedachte om het welhaast klassieke en bijzonder toepasse lijke „Kerstlied in proza" van Charles Dickens in de een of andere vorm onder het publiek te brengen. Gisteravond was het een groot aantal oud-leerlingen van middelbare scholen hier ter stede, verenigd onder leiding van mevrouw J. van Kampen van den Brink, dat de toneelbewerking door Eduard Veterman (getiteld „Scrooge en Marley") voor het voetlicht van de Haarlemse Schouwburg bracht ten bate van de Stille Armen. Er bestond voor deze liefdadig heidsopvoering gelukkig vrij veel belang stelling. In deze voorstelling hoe kan het anders met zoveel jonge en grotendeels onervaren amateurs zaten enkele zwakke, zelfs zeer zwakke plekken. Maar daar stond tegenover dat het spel bestuurd werd door ernst en overtuiging, waaraan men menige uitstekende scène te danken had, zodat de vertoning als geheel toch een diepe indruk maakte op het overwegend jeugdig auditorium. Toch moet het be haalde succes in de eerste plaats worden toegeschreven aan de fortuinlijke bezet ting van de moeilijke hoofdrol. Ben Val- lenduuk gaf een scherpe typering van de oude vrek Scrooge, de belichaming der hondse moraal van de zogenaamd eerlijke zakenman in het Victoriaanse Engeland, weliswaar iets te krampachtig enerzijds en te onbeheerst krijsend anderzijds, maar niettemin voortdurend beantwoordend aan de bedoelingen van de schrijver. De scène aan 't sterfbed van Marely was stellig het hoogtepunt van de avond. Het tweede be drijf, waarin hij de jonge Scrooge voor stelde, ging hem minder goed af. Zijn dictie dwaalde hier af naar het declama torische. De regie heeft te weinig aandacht aan de geestverschijning besteed, die overigens teveel aan een vast punt werd gebonden, dat bovendien tamelijk ongelukkig was gekozen. Daarbij bleef de grafstem te een tonig galmen om de betekenis van zijn woorden geheel duidelijk te maken. De vertolkers van de zeer talrijke bijrollen deden soms aardige dingen. Na afloop dankte mr. P. E. Barbas, secretaris van het comité voor de Stille Armen, met woorden en bloemen voor deze belangeloze inspanning ten bate van het goede doel. DAVID KONING Barendsz en Nova Zembla Voor een vrijwel geheel bezette zaal sprak gisteravond in Restaurant Brinkmann de kapitein ter zee b. d. A. C. van der Sande Lacoste over de tocht van Willem Barendsz naar de Noordelijke IJszee en de overwin tering op Nova Zembla. Doch niet alleen over deze laatste tocht van Barendsz, vertelde de spreker van deze avond, maar ook over de beide vroegere tochten in de voorafgaande jaren 1594 en '95. Ook deze expedities hadden een puur materialistisch doel, namelijk het vinden van een korter en dus lucratiever weg naar Indië en China, waai- goede zaken vielen te doen. In zijn uitvoerige lezing vertelde de heer Van der Sande Lacoste veel aan de hand van het dagboek van Gerrit de Veer, een der mannen, die in een betrekkelijk onder geschikte functie de laatste twee reizen onder Barendsz heeft meegemaakt. Dit dag boek, dat in 1598 voor het eerst in druk verscheen, is op grond van zijn historische betekenis in de loop der jaren in vele talen uitgegeven. Er is waarschijnlijk geen beter en meer waarheidsgetrouw verslag van Barendsz' belangrijke tocht, dan opgetekend staat in het dagboek van Gerrit de Veer. Na de pauze vertoonde spreker nog een aantal belangwekkende lichtbeelden over de Poolreizen op het eind van de zestiende eeuw en ging bovendien dieper in op de werkelijke historische en geografische waarden van deze pioniersreizen. Namens het publiek en het Algemeen Nederlands Verbond bedankte mr. C. M. J. de Jongh de heer Van der Sande Lacoste voor zijn interessant betoog. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) „Onze nationale feestdag in gevaar" De minister van Sociale Zaken heeft de Stichting van de Arbeid advies gevraagd ten aanzien van de samenvoeging van de verjaardag van de Koningin en de Natio nale feestdag. De regering gaat hierbij uit van de gedachte dat twee feestdagen dub bel verlies van arbeidsuren tengevolge heeft. Ook wij weten dat de nood hoog is, maar het wordt bepaald onbehoorlijk, als uit geen andere dan economische overwe gingen gesold wordt met de nationale feestdag. Hoe kan men verwachten dat een volk geestelijk weerbaar blijft, als men zelf demonstratief alle geestelijke waarden ont kent? Hoe kan men offers verwachten, als het offer in feite geridiculiseerd wordt? Koninginnedag heeft krachtens zijn oor- sprong een andere waarde dan de nationale feestdag. Samenvoeging van deze beide da gen zou de aandacht van de strijd, van het verzet, van de gevallenen afleiden naar de vreugde om de vex-jaardag van de Ko ningin. Onze doden zijn niet ten onder ge gaan, opdat men te midden van de feest vreugde van de Koninginnedag een buiging naar hen maakt en hen dan verder vergeet. De Nationaal Federatieve Raad van het voormalig Verzet en de Vereniging van ex-politieke Gevangenen hebben in tele grammen en anderszins aan de Koningin en de Stichting van de Arbeid uiting gege ven aan hun bezorgdheid te dien opzichte. Adhaesie-betuigingen hiermede kan. men zenden aan het districtssecretariaat van de N. F. R., Hoofdstraat 17, Santpoort-Dorp. C. SPOOR Prijsvraag ter gelegenheid van de komende Boekenweek De Boekverkopersvereniging voor Haar lem en omgeving zal ter gelegenheid van de begin Maart 1950 te houden Boeken week twee belangwekkende prijsvragen uitschrijven. Kox-t na 1 Januari worden op grote schaal circulaires uitgereikt om het publiek de bedoeling duidelijk te maken. Deze luidt dat men in oxxgeveer vijfhonderd woorden omschrijft welke na de bevrijding nieuw of in herdruk verschenen oorspron kelijke Nederlandse roman men de mooiste of de beste vindt. Het gaat hiex-bij natuur lijk om de motivering. Een jury van zes Haarlemse deskundigen zal de antwoorden beoordelen. De uitslag wordt bekend ge maakt voor het begin van de gelegenheids voorstelling van het historische toneelstuk „De Koning van Holland" in de Stads schouwburg. Er wordt een soox'tgelijke prijsvraag voor de schoolgaande jeugd georganiseerd. De opvoering van „De Koning van Hol land" door A. J. Zoetmulder (met lof be kroond in een door de stichting „Ons Lekenspel" uitgeschreven wedstrijd voor het beste Nederlandse toneelstuk) ge schiedt onder regie van Henk Bakker door de kexTi van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" aangevuld met enkele krachten uit andere amateurgezelschappen, namelijk Ludamus, de H.T.C. en de Reünie. Nederlandse vakverenigings leiders komen terug uit Amerika NEW YORK, 20 December, ANP/Aneta) Dertien Nederlandse vakverenigings leiders, die onder auspiciën van de Marshal administratie een rondreis door Amerika maakten om de Amerikaanse productie methodes te bestudex-en, vertrekken Woens dagmorgen per vliegtuig van de KLM naar Nederland. Op een persconferentie heeft de heer Berger, secretaris van het NW, verklaai'd, dat de groep sterk onder de indruk is ge komen van de massaproductie-methodes die in de V.S. in zwang zijn. doch zich ten volle ervan bewust is, dat het overnemen van deze methodes in het kleine Nederland alleen zin zou hebben, indien buiten Ne derland markten voor de op die wijze ver vaardigde producten gevonden zouden kuxxnen worden. In dit verband herinnerde de heer Ormel, secretaris van het CNV, er aan, dat de meeste Ned. vakverenigingen de beweging voor 'n Verenigd Europa steu nen en dat uit hun contact met Amerika nen vaak een gebrek aan begrip bleek voor de moeilijke vraagstukken, die met deze beweging samenhangen. Óver het alge meen is de levensstandaard van de Ame rikaanse arbeider veel hoger dan van de Nederlandse, hoewel men de sociale voor zieningen in Nedexdand aanzienlijk beter achtte dan in de V.S. Evenzo acht men de samexiwerking tussen directie en arbeiders, zoals die in de Stichting van de Arbeid is verwezenlijkt, doelmatiger dan in de V.S. De lieer De Wit, voorzitter van de Rooms-Katholieke Bond van Kantoorbe dienden, merkte op, dat er in de V.S. zoveel vrouwelijke arbeiders zijn. In sommige fabrieken, bijvoorbeeld in de Admiral Radio Company te Chicago, maken zij 60 5 70 pet. van het fabriekspersoneel uit. In de abattoirs zag men vrouwen werk ver richten, dat men in Nederland voor hen niet geschikt zou achten. De heer Hagoort, algemeen secretaris van het CNV, had veel waardering voor de hartelijke persoonlijke vex-houding tussen directie en personeel in de bezochte fabrie ken. De wei-kmethodes waren naar zijn mening efficiënt en het werk werd snel maar niet haastig verricht. Op de muren der fabrieken hangen bordjes met een aansporing aan de arbeiders „te lopen, maar niet te rennen". De lieer Kaper van het vakverbond der bouwarbeiders legde de nadruk op het vei> schil in loonbasis tussen de Amex-ikaanse bouwindustrie, waar het uurloon als basis geldt en zeer hoog is, tegenover de beta ling naar stukwerk in Nedei-land. Hij be twijfelde. of de bouwverenigingen dit hoge loonniveau zouden kunnen handhaven, zodra de vraag naar woonruimte begint te dalen. De vakverenigingsleiders zullen na hun terugkeer voor de Marshal-administratie een rapport samenstellen over hun bevin dingen en conclusies. De verschillende takken der industrie zullen in dit rapport worden behandeld door de leden van de groep, die op eexx bepaald gebied in het bijzonder deskundig worden geacht. Adres aan de Eerste Kamer Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, prof. ar. R. P. Cleveringa, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, dr. A. Loudon, prof. mr. dr. J. H. W. Vex-zijl, prof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma en jlxr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer hebben de Eerste Kamer een adres gezonden, met betrekking tot het wetsontwerp inzake de souvereiniteitsoverdracht. „De regering heeft verklaard" aldus het adres dat, hoewel zij niet in staat is geweest betere resultaten te bereiken, de Staten-Generaal niettemin de accoor- den der Ronde Tafel-conferentie behoren te aanvaarden. De regering heeft dit plei dooi gebaseerd op de overwegingen, dat zij de verantwoordelijkheid voor de ge volgen ener verwerping niet zou kunnen dragen en dat zij door buitenlandse druk zich geplaatst zag in een noodtoestand, welke de onderhandelingen ter conferen tie en daarvoor in voor Nederland ongun stige zin heeft beïnvloed". Volgens de adressanten is er aanleiding de vraag te stellen „of de regering de Nederlandse volksvertegenwoordiging en door haar het Nederlandse volk tijdig, jxxist en volledig heeft voorbereid op het bestaaxx en de om vang van die druk, waarvan liet Neder landse volk de gevolgen zal hebben te dragen". „Een volk" aldus het adres „dat zijn zedelijke plichten verzaakt of, zonder bezield protest, zich daartoe laat dwingen, zet daarmede het eigen volksbestaan op het spel". De adressanten zien in de behandeling van de resultaten der Ronde Tafel-confe rentie door de Eerste Kamer de laatste gelegenheid om vast te stellen „of de verzaking van het zelfbeschikkingsrecht geschied is oixder buitenlandse druk. Mocht buitenlandse druk duidelijk komen vast te staan, dan is de behandeling in de Eerste Kamer de laatste gelegenheid om onomstotelijk te doen uitkomen, dat de internationale gemeenschap de verant woordelijkheid draagt voor de mogelijke, indien al niet thans reeds zich aftekenende gevolgen van deze verzaking van een internationaal aanvaard zedelijk beginsel. Nimmer zal aan het Nederlandse volk, in dit laatste geval, verantwoordelijkheid aangewreven mogen worden noch het thans gebeurde als een precedent mogen worden voorgehouden" aldus de adressanten. Geslaagde buiklanding van Engels vliegtuig Een Viking van de British European Airways, die van het Londense vliegveld Northolt naar Brussel was vertrokken, heeft Maandag, nadat een mankement aan het landingsgestel was geconstateerd <irie uur lang boven het vliegveld Wisley in Surrey rondgecirkeld om de benzine op te gebruiken en daarna een geslaagde buik landing gemaakt. Alle inzittenden, namelijk een bemanning van vier personen en zes passagiers, kwamen er geheel ongedeerd af. Het vliegtuig liep schade op aaix de propellers. De passagiei-s, allen mannen, waren vol lof over het optreden van de dertigjarige stewardess Nina Page. die de drie „wachturen" in de lucht veraange naamde door koffie schenken en onder houdende conversatie. Een jongeman in Vlissingen. wier.s broei* werkzaam is bij een bioscoop, wist de sleutel van het gebouw te bemachtigen en nam de kas weg. De politie hield de jonge man aan. die het grootste deel van het geld nog in zijn bezit had. Tot raadsheer in dc Hoge Raad der Nederlanden is benoemd mr. M. A. van Rijn van Alkemade. thans raadsheer in het ge rechtshof te 's Gravenhage, voordien rechter in de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Heemstede Jubileum G. J. Kruiderink De heer G. J. Kruiderink heeft Maandag zijn zilveren jubileum gevierd als ambte naar ter secretarie der gemeente Heem stede. Des morgens is de jubilaris door de waarnemend-burgemeester, de heer E. J. van Lent, ontvangen, die hem het gebrui kelijke geschenk in enveloppe aanbood. Des avonds is de heer Kruiderink in de raadszaal gehuldigd. De gemeentesecreta ris. de heer N. Vos. roemde de ijver en de plichtsbetrachting van de jubilaris, die al tijd opgewekt en nauwgezet zijn werk ver richt. De beer Vos bood namens de amb tenaren een lichtkroon aan met de wens, dat het licht daarvan steeds zou schijnen in een gelukkig ambtenaarsgezin. Ook collega's van de heer Kruiderink getuigden van hun waardering voor zijn persoon en zijn werk. Van particuliere zijde ontving de heer Kruiderink eveneens vele blijken van belangstelling. Een Kerstspel In opdracht van het bestuur van de Kath. Arbeidersbeweging heeft de toneelafdeling „Door Eendracht Sterk" het Kerstspel „Een ster was verloren gegaan" van Henri Brochet in studie genomen, De opvoering van dit spel zal geschieden op Woensdag en Donder dag a.s. voor de leden van de Kath. Arbei dersbeweging in het R.K. Verenigingsgebouw. Zandvoort Huizen aan de Hogeweg Burgemeester en wethouders van Zand voort hebben besloten om de bouw van twintig woningen aan liet eindpunt van de Hogeweg voor rekening der gemeente te gunnen aan de firma J. J. Zwager en Zn. te Amsterdam, die voor 366.000 gulden had ingeschreven. Het op de begroting uit getrokken bedrag voor deze woningen was slechts 347.000. Bij de jongste raadszit ting werden door dc heer Siegers (KVP) vragen gesteld over een voor dc aanne mers ongunstige clausule bij deze aanbe steding, die velen zou hebben weerhouden om in te schrijven. De heer Siegers meen de dat de gemeente hierdoor onvoordelig uit zou komen. Wethouder Kerkman wees er toen op dat deze clausule was gebruikt tot het voorkomen van combines die de inschrijvingen nogal eens opdrijven. Bennebroek Kerstwijding Maandag verzorgde het Christelijk Ge mengd Koor „Bennebroek" in de Ned. Herv, Kerk alhier een Kerstwijding. Ds. Spilker, Geref. predikant, las tussen de liederen die gezongen wei-den. gedeelten uit de H. Schrift voor. De Kerstrede werd uitgesproken door ds. A. K. Straatsma, Herv. predikant in Den Haag. Aan deze Kerstwijding, welke onder lei ding stond van Egb. Vos, werd voorts mede- gewei-kt door mevrouw Bijlsma, sopx-aan, de heer J. Bos, viool, alsmede door een klein knapenkooi-. Het orgel werd bespeeld door de heer P. Cardol. Santpoort-dorp Santpoortse turnsters behaalden eerste prijzen Tijdens ae verenigings-demonstratie in vrije- en gereedschapsocfeningen welke dezer dagen door de Kennemer Turnkring in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond in Haarlem werd georganiseerd, be haalden de dames van de tux-nvereniging „Santpoort" de eerste prijs in gereed schapsoefeningen met 47.3 punten. Boven dien legden de dames beslag op de eerste prijs voor vrije oefeningen met 36.5 pun ten. De adspii-anten van „Santpoort" komen Vrijdag 23 December uit tegen de turn vereniging „IJmuiden" in de turnzaal van de F. L. van Ossendorpschool aan de Wijk aan Zeeëx-weg te IJmuiden. Kerstfeestviering van de jeugd der Nederlands Hervormde Gemeente Het Bosvolk. de Vrije Vogels, Jonge Kracht, Samuel en De Tokkelaars komen Woensdagavond in de Nederlands Her- voi-mde Kerk bij elkaar om als groeperin gen der Nederlandse Hervormde Kerk te Santpoort gezamenlijk het Kerstfeest te viex-en. Enige jongens en meisjes zullen het lekenspel „Haast U naar de stal" opvoeren. Ook ouders en belangstellenden zijn wel kom. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli MaatschapDij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Vrijdag 299% 247 fa 240 185tf 141 287 300 117i/o 150% 161% 1441/2 158% 140% 162 104 290 Openings koersen 298i/> 247% 185% 14954 145 17254

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7