Meerderheid van Haarlems raad gehecht aan Gravestenenbrug F. Damiaans Zn GROENTJE s©£ ^trichaar Zes jaar geëist wegens majesteits schennis en hulp aan de vijand De kleine wereld Donderdag 22 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Machtig maal aan het Prinsenhof „Haarlems Bloei" kreeg modelhuis maar nauwelijks binnen Het menu dat Burgemeester en Wethouders van de stad Haarlem gistermiddag de vroedschap hebben opgediend, bleek zo overvloedig te zijn, dat de dames en heren raadsleden het niet tot het einde toe hebben kunnen consumeren. Het uit vijftig gangen bestaande maal was niet alleen uitgebreid, doch vooral niet licht verteerbaar. Vandaar dat men, nadat de maaltijd reeds twee uur had geduurd, opgelucht het tafcl- hoofd volgde toen dit ijlings negen schotels in de koelkast liet zetten. Die zullen volgende week worden verorberd. Dat de raad met lange tanden at, bleek bij het begin reeds, toen dc heer Albreclui namens de gehele vroedschap het College dringend verzocht in het vervolg dergelijke rijstebrijbergen-van-voorstellen over meer vergaderingen te verdelen, hetzij door, regelmatig om de drie weken te vergaderen, hetzij door, indien nodig, twee keer in de maand bijeen te komen. Welke suggestie door B. en W. in het oor werd geknoopt. Werkelijk fris en overtuigend gedebatteerd werd er slechts bij twee agendapunten: de verhoging van het crediet voor de bouw van de Gravestenenbrug tot 143.000, en het voorstel tot medewerking aan de bouw van een modelhuis door de stichting „Haarlems Bloei". Ten aanzien van de herbouw van de Gravestenenbrug liep de scheidingslijn tussen voor- en tegenstanders kris-kras door de fracties heen. De heren G o e d e e (Arb.), Spek (A.R.) en wethouder Bak ker, later ook de heer Stoffels (VVD), vertolkten het standpunt van degenen die dringender zaken wilden laten voorgaan: de heren Willemse (Arb.)Van V e 1- sen en Van Turnhout (KVP), Mol (CPN) en wethouder Angenent konden het bij wijze van spreken geen dag en geen uur meer zonder deze oeververbin ding stellen. En op de publieke tribune zat iemand die zich bijna niet kon weer houden ook zijn argumenten te laten horen: het oud-raadslid Klein Schiphorst. De tegenstanders zeiden: Dit is een mooie aanleiding om het bij de begroting van dit jaar genomen, doch door Gedepu teerden nog steeds niet goedgekeurde be sluit tot herbouw van de Gravestenenbrug nog eens te overwegen. We zijn niet blind voor de voordelen die het project aan de in de Amsterdamse buurt werkende of wonende bevolking biedt, maar aan de ahdere kant duurt de omweg die een fiet ser zal uitsparen niet langer dan twee minuten. De Sint Nicolaasbrug tussen Kouden- horn en Amsterdamse poort (na een door braak aan de Oostelijke zijde van het Spaarne) zal er toch ook eens moeten komen en dan zou het scheepsverkeer binnen vijfhonderd meter drie bruggen moeten passeren, hetgeen tot opstand onder de schippers aanleiding zou geven. Vervolgens het was wethouder Bakker, die mede namens zijn ambtgenoot Happé deze argumenten naar voren bracht zal men te rekenen hebben met de dringend noodzakelijke verbetering van de Wilde- mansbrug over de Balcenessergracht. Die is urgenter dan de Gravestenenbrug, doch de financiële toestand van de gemeente is zo weinig rooskleurig, dat deze uitgave op de begroting van 1950 geen plaats kon vinden. En datzelfde geldt ook voor de doortrekking van de Ventweg langs de Delftlaan. „De voordelen zijn niet in geld uit te drukken", betoogden daarentegen de tegen standers, in het bijzonder de vurige heer Willemse die de raad voorrekende, dat werknemers acht keer per dag een over bodige afstand aflegden, hetgeen hun op een half uur kostelijke vrije tijd komt te staan. Om het geld behoefde men het ook niet te laten, want de walmuren moesten toch vernieuwd worden en de resten van de overspanningen gesloopt, zodat dan ten hoogste een bedrag van zestig, misschien zeventig mille werd bespaard en dat was een schijntje vergeleken bij de enorme be dragen die de grote bruggen over het Spaarne in de toekomst zouden vergen. Bovendien was de verkeersdrukte bij de Melkbrug thans levensgevaarlijk en wet houder Angenent besloot zijn pleidooi met een lofzang op het stadsschoon dat door deze brug gediend zou zijn. Bij de stemming bleek dat de pleitbezorgers voor het met toegangswegen tot de stad zo misdeelde Haarlem-Oost met 20-14 stemmen in de meerderheid waren. „Een lot van elfduizend gulden Nog moeilijker kreeg het college het met zijn voorstel tot het verlenen van mede werking aan de eerstvolgende loterij van „Haarlems Bloei" met als inzet een model huis. De gemeente moet dan de grond voor lopig kosteloos beschikbaar stellen, het architecten-honorarium voorschieten, even als de betalingstermijnen van de bouw kosten. Het ging de heer Schreurs (KVP) zeer aan zijn hart dat hij ditmaal ten op zichte van een plan van „Haarlems Bloei" beslist afwijzend moest staan, want hij loofde het onverveerde idealisme van de stichting, maar hij vond het risico voor de gemeente veel te groot. Hij geloofde niet Agenda voor Haarlem DONDERDAG 22 DECEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Jeugdkoor „Inter Nos", Kerstconcert, 8 uur; Tuinzaal: piano-duo Ans Bouter en Miep van Lu in, 8 uur. City: „Gij zult niet stelen", alle leeft.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende vuisten" en „Spionnage in de jungle", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoölogica". alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ninotchka", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fregola", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De verstrooide professor", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 23 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Chopin-recital Jan Smeterlin, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. in het welslagen van een loterij, waarbij niet minder dan 44.000 loten van een rijks daalder aan de man moeten worden ge bracht en had steun gevonden voor zijn twijfelzucht in de standpunten van de di recteuren van Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht, die varieerden van „niet geestdriftig" tot „pessimistisch". De heer Spek was het daar roerend mee eens. De heer Stoffels vond het een aardig idee maar het kwam er tenslotte op neer, dat de gemeente een lot nam van elf mille (het door B. W. berekende risico) met de kans er met een eigen geldje weer uit te komen. Voorlopig achtte spreker het niet noodzakelijk dit dure lot te nemen. Mejuffrouw Bolsius (KVP) ging nog even in op de voorbereidende enquête on der de huisvrouwen over het modelhuis en merkte op, dat de vragen in het alge meen zeer vaag waren gesteld. Voorts achtte zij het een grote psycho logische fout, dat de raad in deze tijd, nu allerlei sociale hartewensen moeten wor den afgewezen, tot een dergelijk duur geval zou besluiten. Ook de heer Blokdijk (Arb.) had lie ver een eenvoudiger plan gezien, doch aan de andere kant begreep hij dat bij „Haar lems Bloei" de cost voor de baet moest uit gaan. Zijn partijgenote mevrouw Kerk- hoff vond het ook jammer, dat het een huis van veertig mille ging worden en vond het ook niet erg elegant, dat met deze loterij op de nood der woningzoekenden wordt gespeculeerd. Men zal het wethouder Geluk wel niet kwalijk hebben genomen, dat hij in zijn antwoord vooral aan het woord is geweest als de voorzitter van „Haarlems Bloei". Hij zag in het project van de stichting een middel om Haarlem weer meer bekendheid te geven als woonstad, ook voor financieel draagkrachtigen, Tevens is dit een middel om „Haarlems Bloei" aan een werkkapi taal van 66 mille te helpen. En: als de stichting er niet was, dan zou de gemèente door een eigen bureau propaganda moeten maken en dat zou ongetwijfeld ook geld kosten. Bovendien is die propaganda juist in een economisch moeilijker wordende tijd dubbel en dwars nodig. Aan een mis lukken van de loterij geloofde de heer Geluk niet. Bij de Staatsloterij heeft men minder kansen en toch blijft men nooit met de loten zitten. En de „Joodse Inva lide" had voor de oorlog ook altijd succes met haar loterijen. Als er maar twintig duizend loten worden verkocht, loopt de gemeente al geen risico meer, bij tien duizend behoeft slechts een klein bedrag te worden bijgepast, waarbij trouwens de mogelijkheid bestaat dat de hoofdprijs in de onverkochte loten, die door de stich ting moeten worden overgenomen, valt. Maar de wethouder was er vast van over tuigd, dat het zover nooit zou komen: reeds nu kwamen aanvragen uit vele delen van het land. Tegen zoveel vuur was de heer Schreurs niet opgewassen: hij zag van de repliek af. Maar hij en de meesten zijner fractiegenoten waren niet overtuigd en dat gold ook voor de WD (met uitzonde ring van de in deze vergadering geïnstal leerde heer Fibbe), de Protestants- Christelijke partijen en de CPN. Het modolhuis kwam er maar net door (18-15). De Marktgelden Het voorstel tot verhoging van de prijs der jaarabonnementen in de markttarieven ontmoette veel verzet van de heer M o 1 (C.P.N.) die deze middag weer zijn entrée in de raad had gemaakt. Ook de heer A1- brech t (Arb.) toonde zich critisch. Wethouder Bakker wees er op, dat men de zaak in zijn normale verhoudingen moest zien. Het dagtarief in Haarlem is ge middeld niet hoger dan dat in andere plaat sen, het jaargeld ligt daar ver beneden en behoeft correctie. De kosten van de ge meente voor reiniging, onderhoud, perso neel, toezicht zijn met 50 tot 100 procent gestegen, daartegenover wordt nu een ver hoging van 25 procent voorgesteld. De marktkooplieden worden bovendien in Haarlem in de watten gelegd: nu is er weel een proef genomen met het omleggen van het verkeer tijdens de Maandagmarkt op de Gedempte Oude Gracht, waardoor de meesten betere omzetten verwierven. Aan niets is te merken, dat de kooplui Haarlem te duur vinden: men komt integendeel vaak ruimte tekort. De Maandagmarkt telt 325 deelnemers, waarvan 225 van buiten Haarlem. Ook de Donderdagmarkt floreert. De voorgestelde verhoging zal weliswaar niet meer inbrengen dan drieduizend gul den, maar de tijden zijn aangebroken, dat de gemeente weer op de kleintjes moet letten. De raad nam het voorstel vervolgens met 28 tegen 7 stemmen aan. Verlanglijstje De communistische fractie had ook deze middag weer een flink verlanglijstje. Zij steunde een adres van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel waarin een hogere duurtetoeslag en een Kerstgratifi catie voor het gemeentepersoneel werden gevraagd: zij was het voorts oneens met de afwijzende beschikking van B. en W. op een verzoek van de Bond van ouden-van-dagen tot het verlenen van een brandstoffen- toeslag aan hen die een noodwet-Drees- uitkering ontvangen en kwam tenslotte aan het eind van de vergadering vragen om een verdubbeling van de Kerstgratificatie voor de door Sociale Zaken gesteunden. De heer V o o r e n en zijn politieke vrien den kregen van de zijde van het College te horen, dat de gratificatieregeling voor het Gaat U verhuizen of gaat U overzee? Vraagl inlichtingen bij: Zjjlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-11141 (Adv.) gemeentepersoneel van rijkswege is vast gesteld en dat de gemeente niet de vrijheid heeft na een vacantietoelage nu ook nog een Kerstuitkering te geven. Trouwens, de inpassing van de salarissen in het met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 in gaande schema zal voor velen aan het einde van dit jaar nog een extraatje opleveren. De duurtetoeslag is al evenzeer een zaak die van rijksregeling afhankelijk is. Wat de brandstoffentoeslag aanging, merkte de heer Janssen (Arbeid) op, dat het verzoek van de Bond van ouden van dagen vooral door practische bezwaren on uitvoerbaar was. Zo'n toeslag immers zou door het rijk in mindering gebracht kunnen worden op de uitkering krachtens de nood wet. De heer Bet tink (V.V.D.) meende dat hier een taak voor Armenzorg lag en dat tenslotte dan ook de grote groep, die buiten de noodwet valt, voor deze toeslag in aanmerking komt. De heer V ooren, daarin gesteund door de heer Van der Veldt (K.V.P.) wilde dat er iets voor de grensgevallen zou worden gedaan en beide heren kregen de toezegging van wethou der Happé dat dat in ieder geval zou ge beuren. Bij het College had niet de finan ciële motivering voorop gestaan hoewel de wethouder niet zo gauw zou weten waar de voor dit doel benodigde zes ton vandaan zou moeten komen dan wel het billijk heidsargument, daar het niet aangaat de ene categorie van minder draagkrachtigen boven de andere te bevoordelen. Er moet nu een keer een grens worden getrokken en dat is altijd hard. Wat de door de heer Vooren gewenste Kerstgratificatie voor de ondersteunden be trof, deelde wethouder Happé mede, dat zodra de regering met de vakcentralen over een verbetering van de lonen tot over eenstemming is gekomen, de steunnormen daaraan zullen worden aangepast. Aan deze blijvende verbeteringen hebben de onder steunden meer dan aan een uitkering in eens. Bovendien krijgen de gesteunden in Haarlem toch al een veel ruimere gratifi catie doordat het percentage niet van het uitgekeerde bedrag, maar van de steunnorm wordt genomen. Daarom kost deze gratifi catie ook twee keer zoveel als eigenlijk het geval zou moeten zijn. Fel debatje Een kort maar fel debatje werd tussen de communisten en wethouder Bakker gevoerd over de door het College geweigerde op neming in het Georganiseerd Overleg van de bij de E.V.C. aangesloten Bond van Ne derlands Overheidspersoneel. De heren Vooren, Hen nevelt en Mol toonden zich gebelgd dat het College niet was gezwicht voor een door 154 onder tekenaars door personeel van het Enei-gie- bedrijf ingediende petitie en bezigden ter men als „feodaal", „reactionair", „meten met twee maten" om hun misnoegen ken baar te maken. Wethouder Bakker bleek evenwel niet in het minst onder de indruk van deze „groeiende eenheid van de ai-beidersklasse" en wees naar het artikel in het Ambtena renreglement, dat opneming in het Georga niseerd Overleg van verenigingen die geen rechtspersoonlijkheid bezitten, verbiedt. En verder zou hij graag met de heren over dit onderwerp bij de begrotingsdebatten de degen kruisen. Andere punten Wij vermelden verder dat de raad de jaarlijkse bijdrage van 2200,aan het in Haarlem-Noord te bouwen huis voor be jaarden liet vervallen ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren van Gedepu teerden. De heer G o e d e e liet een waar schuwend geluid horen, omdat de Stichting nu wel eens minder draagkrachtige bewo ners zou kunnen gaan weren, doch wethou der Angenent geloofde, dat de gemeen te genoeg vingers in de pap had om dit te voorkomen. De heer Loerakker (K.V.P.) bx-acht enige bezwaren over van zijn afwezige fractiegenoot Schippers tegen de voor gestelde restauratie van „Oosterhout". De heer Gelu k- wees er op, dat ook indien het buiten niet door de gemeente zou zijn aangekocht het gerestaureerd had moeten worden. Nu is de gemeente er ten minste zeker van, dat men nog lange jaren de be schikking over het gebouw zal hebben. Bovendien krijgt men 24.000,van de verzekering terug. Dezelfde wethouder deed de heer Proper (C.P.N.) de toezegging dat met de heer H. Deinum, aan wie met de instemming van de gehele raad de exploitatie van het Gemeentelijk Concertgebouw zal worden opgedragen, overleg zal worden gepleegd omtrent de rechtspositie van het personeel en omtrent het gebruik van de bovenzaal. De heren S'p ek en Stoffels kunnen er gerust op zijn, dat de Kunstcommissie in zaken de exploitatie betreffende zal wonden gehoord en de heer A1 b r e c h t, dat B. en W. geen invloed zullen uitoefenen op de rijheid der culturele manifestaties die in het gebouw zullen plaats vinden. Zelfs de benoemingen verliepen deze keer niet vlot. De heer Proper had bezwaar ZOEKT U een IN STAAT ZJJNC6 Stupie PIANO s Plaats een Zeeuws-V laandercn is een der gebieden, die ernstig van de oorlogshandelingen ie lijden hebben gehad. Vele plaatsen werden geheel of gedeeltelijk verwoest. De plaats Oostburg werd voor 75 procent verwoest. Deze foto toont enkele werklieden bij hun arbeid aan de 62 meter hoge watertoren- van Oostburg. De doorsnee van deze waarschijnlijk grootste watertoren in Nederland is 20 meter. tegen de voordracht van de heer G. J. A. Bomans als lid van de Commissie van Toe zicht op de Stadsbibliotheek nademaal deze heer in het openbaar had verklaard dat boeken die hem op de een of andere reden niet aanstonden, naar de brandstapel moes ten worden .verwezen. Wij veronderstellen, dat in het besloten debat dat hierop volgde het was intussen al zeven uur de op posant gewezen is op het verschil dat er bestaat tussen de particuliere liefhebberij van een auteur om van werken die hij niet bemint een vuurtje te stoken en het optre den van een dergelijk persoon als overheid. Met welke gedachtengang de overige raads leden zich konden verenigen. In de Commissie werden benoemd de raadsleden Van der Giessen, mevrouw Scheltema-Conradi en Van Houwelingen Rijkhoek en de heren dr. J. S. Bartstra, G. J. A. Bomans en dr. L. M. van Dis. De heren Stoffels en Fibbe werden be noemd in de vacature J. Klerk respectieve lijk in de, Commissies voor Openbare Wer ken en Gemeentebedrijven. Mr. E. F. W. H. van Schaeck Mathon zal zitting nemen in het Curatorium van het Gymnasium. Ir. P. J. van Zwieten werd benoemd tot lid van het bestuur van „Nijverheidsonderwijs". De heer J. P. Petersma zal worden aangesteld tot jeugdpsychiater, mejuffrouw C. Blaau- boer, die eervol ontslag kreeg als tijdelijke lerares aan het Lorentzlyceum, tot tijdelijke lerares aan het Gymnasium en de heren A. Raspe en H. Papa tot onderwijzer, respec tievelijk van de A. H. Gerhard- en van de Linschotenschool. Eervol ontslag werd verleend aan de heer R. Bloem als onderwijzer aan de Flora- school. Baby- en kleuterkleding WAGENWEG 9 bij het Houtplein (Adv.) BIJZONDER HOF Haarlemse psycholoog houdt vol dat de gewraakte artikelen niet van hem zijn Ruim een uur lang heeft de president van het Bijzonder Hof in Amsterdam, mr. F. R. Mijn lief f, getracht om in de middag zitting met een scherp verhoor meer licht te brengen in de gecompliceerde en moeilijk te doorgronden zaak van-de Haarlemse au teur en psycholoog, dr. J. van E., aan wie ten laste was gelegd dat hij met een aantal artikelen in Duitse periodieken, zoals „Volk und Reich" en het „Deutsche Zeit- schrift für Geopolitik", en met zijn boek „Mein Holland" majesteitsschennis zou hebben gepleegd en de vijand hulp zou hebben verleend. En inderdaad de beledi gingen die hij citeerde, waren van een af- chuwelijk karakter. Koningin Wilhelmina werd geschetst als een avonturierster, Prins Bernhard als een lafhartige land verrader en de Nederlandse regering als een bende misdadigers. Het waren pagina's van virtuoos maar daarom niet minder afzichtelijk gescheld. En overal weer vond men de uitspraken dat Nederlanders eigen lijk tot de Duitse stam behoren, dat alles .Tat hier en in Indonesië gepresteerd is, door Duitsers is verricht en dat Neder land hoognodig weer een provincie van het Duitse Rijk moest worden. De verdachte hield echter het been stijf. „Deze artikelen zijn stuk voor stuk door de mensen van het propaganda-ministerie verdraaid en vervalst. Ik heb dat alles nooit geschreven", zei hij. Wél gaf hij toe, dat hij een brief heeft geschreven aan Rau ter, waarin hij hem waarschuwde tegen Van Geelkerken „een man die er toe in staat zou zijn om de Koningin terug te laten komen". En daarna gaf hij het. spel weer, dat hij gespeeld zou hebben. Een psychologisch spel? Het begon met de artikelen, die hij uit Zwitserland, waar hij in 1940 zat, aan Duitse bladen schreef en waarin hij de ver diensten van het Nederlandse volk uiteen zette. Die artikelen werden volgens hem vervalst en daarmee werd hij in een dwang positie gebracht. „Er ontstond daardoor een tweede van E", zei hij, een fan toom-van E." Toen het eenmaal zo ver zou hij daarvan gebruik gemaakt hebben om mee te werken aan de ophef fing van de NSNAP van Van Rappard en daarna getracht hebben de NSB zwart te maken. „Ik heb geprobeerd de schurken tegen elkaar op te zette», SS tegen SA, NSB tegen NSNAP, Schmidt legen Rauter", zei hij. De president bleef echter sceptisch. ,.U heeft honorarium voor uw artikelen ge- toucheerd, voor „Mein Holland" zelfs twee mille. De Duitsers betaalden u toch niet voor uw verklaringen dat Koningin Wil helmina een eminente vrouw was? Uw naam stond op die tijdschriften onder de vaste medewerkers. Waarom hebt u niet geprotesteerd tegen die verdraaiingen?" ..Ik was bang voor de Duitsers", gaf ver dachte toe, „Zij hebben mij onder druk gezet. Wanneer ik geweigerd had voort te gaan, had men mij naar een concentratie kamp gestuurd". „Er waren momenten", zei de president, „dat zulks verkieslijker was geweest". Weer begon verdachte over de resultaten, die hij zou hebben bereikt door zijn con tacten met Schmidt en Rauter en Seyss- Inquart. „Met mijn Haagse brieven, die ik aan hoge Duitse functionarissen stuurde, heb ik hen onzeker gemaakt". Daarop in terrumpeerde de advocaat-fiscaal, mr. B. J. Besier: „T-- hoor het al, Stalin, Roosevelt, Churchill en dr. van E. hebben uiteindelijk voor de overwinning gezorgd". Verdachte gaf daarop toe, dat hij „stijl fouten" gemaakt had, omdat hij onder druk stond. Zes jaar geëist In zijn requisitoir zei mr. Besier, dat deze, zijn laatste zaak voor het Bijzonder Hof zeker niet zijn gemakkelijkste zou zijn. Weliswaar rust de bewijslast op het O.M., maar verdachte moet zijn verweer toch aannemelijk kunnen maken en daar is hij niet in geslaagd, zei hij. Naast de ontstel lende misdrijven die hij heeft gepleegd, be staat de mogelijkheid dat wij hier met een zielig geval te doen hebben. Misschien ge looft hij zijn eigen verweer nu zelf wel. Misschien was hij tóen psycholoog en is hij nu psychopaat. Maar het feit blijft, dat hij op geen enkele wijze aannemelijk heeft kunnen maken dat hij de bewuste artikelen niet in deze vorm heeft geschreven. Ik eis daarom wegens majesteitsschennis en hulp aan de vijand, zes jaar gevangenisstraf, zo besloot mr. Besier zijn requisitoir. Roekeloos geliefhcbber Verdachtes raadsvrouwe, mr. E. A. J. Scheltema-Conradi gaf toe dat de schijn tegen verdachte is. Maar deze artikelen zijn zulke woeste kolder geworden, dat men niet aan kan nemen dat een man van ver dachtes intelligentie ze in deze vorm ge schreven zou hebben. Zij las een verklaring voor van een redacteur van Volk und Reich, waarin deze meedeelt, dat de artikelen in derdaad zijn vervalst. Aan deze verklaring voegde zij enige andere toe van mensen, die vertellen dat zij van enige Nalionaal- Socialistische gezindheid nooit iets hebben gemerkt. Mevrouw Scheltema schetste haar cliënt daarop als iemand die Duits-psycho logisch is geschoold, die de wetenschap als een neutraal goed beschouwde en die arti kelen schreef in de oorlog om een draag lijke verhouding tussen Duitsland en Nederland te scheppen. Zij vestigde er de aandacht op dat het „gezwam" en de bluf van Van E. in de oorlog, die hij voor zijn „psychologische spel" nodig meende te heb ben. het behandelen van deze zaak nu be moeilijken. Zij schetste zijn activiteit als roekeloos geliefhebber, maar wees op zijn contacten met het Duits verzet, waarvan zij de bewijzen kon overleggen. Zij vroeg voor van E., die zij kenschetste als een „wonderlijk getalenteerde figuur die het van instrumentmaker tot doctor in de psy- Eeuwig groen Die wordt er de laatste tijd ook niet dik ker op, zeggen de mensen meewarig en hoofdschuddend tegen elkander alsof zij het over een sukkelende zieke hebben, maar zij zeggen het met een lachje van plezier achter in hun ogen, want zij be doelen de kalender en zo herinneren zy er elkander met een grapje aan dat het jaar ten einde loopt. Neen, hij wordt er niet dikker op, hij verliest zijn bladen als een stervende bloem. Zij fladderen weg in het vergeten jaar met hun datum in vet^ cijfers en hun spreuken aan de achterkant. Zij zijn de weggefladderde dagen achterna gegaan, waarvan ge ook al zo weinig meer weet zonder uw versleten en volgekrabbelde zakagenda er op na te kijken. En ge wacht maar weer op die verse voorraad van driehonderdvijfenzestig gloednieuwe dagen die voor u klaar lig gen, zij glimmen van de nieuwigheid en de beloften. Zij zitten als een dik pak onbe kende avonturen op de nieuwe welgedane kalender, ge kunt er van plukken zoveel als ge wilt. Waarom zoudt ge nog mijmeren over de dagen die de adem van de tijd heeft weggeblazen naar de nevelen van gisteren, als ge zoveel weer te plukken krijgt? Dat denkt ge, dat zegt ge, maar deze donkere Decemberdagen hebben zo hun eigenwijze traditie, zij zijn op hun manier er op uit om u en mij hun ouderwetse sentimentaliteit op te dringen. Daar brengt ge ze niet van af, met geen honderddui zend man brengt ge ze daar van af. Zij werken als gewiekste venijnige oude tan tetjes met kleine en liefelijke middeltjes, zij lachen zuurzoet en zedig, maar zij krij gen ons waar zij ons hebben willen. Zij komen met een kerstboom en met melodieën die uw hart week maken, zij hebben glinsterende versierselen en glan zend engelenhaar, die in kaarslicht hxin geflonker op uw gedachten vastzetten als dwaallichtjes op een grauwe heide. Ge kunt daar niet veel tegen beginnen. Een kerstboom. Hij staat daar trots in zyn beste pak van fluwelig groen, behan gen met de schoonste dingen en tot zijn knieën in een emmer met zand, die op geen emmer meer lijkt door het prachtige rode crêpe-papier. Hij heft zijn takken aan weerszijden om ze goed te laten zien, hij draagt de kunstig gedraaide kaarsjes voorzichtig en fier. Zijn kruin is het schoonst van al, daar schittert een ster met een zilveren staart waarnaar de kaar senvlammetjes hun halzen in verering rek ken. Ge hebt uw eigen hals zo vaak daar naar gerekt toen ge nog te klein waart om de schoonheid van die ster volledig te kun nen zien. Die ster is een oude kennis om zo te zeggen, die is u bijgebleven door alle dalen en over alle bergen van uw leven. Zij is zo ouderwets dat ge haar niet ver geten kunt. Die kerstboom is de drager van schitte rende herinneringen. Ge ziet in de spie gelende glazen ballen en de glinsterende niemandalletjes vertrouwde gezichten die u toelachen uit de grijsheid van vergane jaren. Er is in ieder jaar een groene kerst boom geweest, er is bij iedere kerstboom een vezel van uw hart in de takken blijven hangen. Die dansende kaarsenvlammen, diezelf de, hebben eens oranjelieht op een dier baar gezicht of in onvergetelijke ogen of op glanzend haar geworpen, dat oranje- licht is er weer en ge kijkt er naar alsof ge terugziet in uw leven. Ergens op de kleine wereld dansen zulke vlammetjes bij dat gezicht, bij die ogen of bij dat haar, het kan zijn dat er dan aan u gedacht wordt. Want de eeuwig groene kerstboom heeft zo een ouderwetse wijze om de mensen naar elkander te leiden, al is het maar voor een ogenblik. Het zijn zulke ouder wetse melodieën die de boom tussen zyn takken bewaart, zij klinken zo rustig en gelaten omdat zij de tijd hebben overwon nen. Deze sentimentele kerstboom met zijn nonsens van goud en zilver kan u gesto len worden, ge laat hem in zijn hoek aan zijn lot over en ge steekt het volle licht aan om de kaarsen te vergeten. En omdat het onderhand tijd wordt hangt ge zakelijk en nuchter een nieuwe dikke kalender aan de wand. Ja, zakelijk en nuchter. Maar ge plant daar uw kerstboom voor het volgend jaar al mee en de blaadjes van uw nieuwe ka lender dragen reeds de versierselen van het verleden, waarin zich straks de kaar senvlammen zullen spiegelen. Op de takken van de boom die eeuwig groen blijft. J. L. GEZELLIGE FEESTDAGEN met een goed RADIOTOESTEL J.G.Kaasenbrood-Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 Wij regelen desgewenst de betaling met U. (Adv.) chologie bracht en tot ver over de grenzen bekend is geworden wegens zijn weten schappelijke verdiensten, vrijspraak met onmiddellijke invrijheidsstelling, aangezien zij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Nadat het I-Iof in raadkamer bijeen geweest was, werd het verzoek tot invrij heidsstelling afgewezen en de uitspraak be paald op 31 December. Kerstmiddag voor ouden van dagen Tweemaal was gistermiddag het gebouw van de vex-eniging van Vrijzinnig Hervorm den geheel gevuld met Haarlemse ouden van dagen. Het U.V.V. bood hun allen een Kex-stmiddag aaix en zo groot was de be langstelling daarvoor, dat men de gasten in twee groepen had moeten verdelen. Het programma werd geopend met een korte toespraak van de presidente van de Haar lemse U.V.V., mevrouw J. van Nispen- van Wely. Vervolgens zong het dameskoor Z.I.G.E.A. een viertal min of meer bekende Kerstliederen. Na de pauze, waarin enige versnaperin gen en chocolade werden rondgedeeld, voerde een aantal Haarlemse scholieren een zeer geslaagd Kerstspel op, dat de jongens en meisjes onder leiding van de heer Van Mechelen hadden ingestudeerd. Voordat het slotwoord van deze middag, die de ouden van dagen op hoge prijs had den gesteld, werd gesproken, trad nog eenmaal het dameskoor Z.I.G.E.A. onder leiding van mej. Rie Schouten op.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5