School- en beroepskeuze te Heemstede Raad van Lisse keurde de begroting voor 1950 goed C Kort en Bondig Deman Donderdag 22 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Voor het gemeentebestuur is er geen taak aanwezig Bij de behandeling van de gemeente begroting van Heemstede voor 1949 heeft het lid mevrouw van Nispen-van Wely te kennen gegeven, dat zij de schoolhoofden in de gelegenheid gesteld zou willen zien de leerlingen van de hoogste klas te laten testen op hun talenten, terwijl zij verder het onderwijzend personeel attent gemaakt zou wensen te zien op de daarvoor bestaan de mogelijkheépn. B. en W. hebben inmiddels overwogen, of er niet aanleiding bestaat over te gaan tot de instelling van een commissie of bureau voor school- en beroepskeuze. Een juist oordeel over school- en be roepskeuze kan alleen door hen gegeven worden, die daarvan niet alleen een gron dige studie hebben gemaakt, maar die dit werk ook als hun dagelijkse taak zien. B. en W. staan zeer zeker op het standpunt dat ten aanzien van de schoolkeuze het hoofd van de betrokken school, in overleg met zijn personeel, te dezen opzichte een gefundeerd oordeel kan geven, vooral wanneer het betrokken kind de gehele schooltijd dezelfde school heeft bezocht. De practijk heeft wel aangetoond, dat de door de hoofden gegeven adviezen voor een groot percentage juist zijn gebleken. In een enkele gemeente werd een ge meentelijke commissie voor school- en beroepskeuze ingesteld, doch sedert dien zijn de omstandigheden wel gewijzigd. Uit een onderzoek is B. en W. namelijk ge bleken, dat het Rijksarbeidsbureau zich met een en ander heeft bezig gehouden in deze zin, dat een opleiding is ingesteld van beroepskeuze-adviseurs, zowel mannelijke als vrouwelijke. Deze opleiding gaat nog door. Deze ambtenaren zijn reeds bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux werkzaam. Zo is aan het bureau te Haarlem zowel een mannelijke als een vrouwelijke kracht verbonden, die zich zowel met de beroeps keuze als met de schoolkeuze bezighouden. Voorts is daaraan een arts verbonden voor het eventueel geven van medisch advies. In 1948 werden door genoemd bureau 600 adviezen uitgebracht. In 1949 bedroeg dit aantal tot begin November reeds meer dan 1000, niettegenstaande aan het bestaan van deze afdeling nog weinig bekendheid werd gegeven. Het testen geschiedt eerst schriftelijk en wel gezamenlijk, terwijl het mondeling testen individueel plaats heeft. Vaak wordt daarna nog met de ouders van betrokkene uitvoerig overleg gepleegd over keuze van school of beroep of over eventuële om scholing. Het kostenvraagstuk is een belangrijk punt. Een goed ingericht gemeentelijk bureau, en dat zou in elk geval nodig zijn, zou uiteraard aanzienlijke kosten mede brengen zodat een deel daarvan zeker op de belanghebbenden verhaald zou dienen te worden, met vrijstelling van betaling beneden een zekere inkomensgrens. Dit punt kan echter buiten het geding blijven, omdat de adviezen door het Ar beidsbureau voor de belanghebbenden geheel kosteloos worden verstrekt, zelfs wanneer in de uitzonderingsgevallen een psycholoog in Amsterdam ingeschakeld moet worden. De ouders hebben dan al leen de reiskosten te betalen. Daar in de onmiddellijke omgeving dus zonder kosten beschikt kan worden over de afdeling beroepskeuze van het Arbeids bureau te Haarlem en men aldaar niet alleen advies kan verkrijgen over beroeps keuze doch ook over schoolkeuze, als aan vulling van het oordeel en het advies van het hoofd der school, zijn B. en W. van Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 December 1949 ONDERTROUWD: 21 Dec., H. J. Klingers en J. G. Hoogendijk; A. A. Wiese en J. C. van Eis; J. P. Oschatz en P. J. van der Valk; J. J. de Nooijer en J. C. Steenken; R. W. C. Franzel en J. A. Laurenssen; C. de Smit en C. Fenijn; H. Stravers en W. M. Bückmann; P. J. Warmerdam en D. M. Wesselink; H. J Zomerdijk en A. C. Sterkman; J. J. Even en A. M. B. Portegies; J. A. W. van Schit en C. A. M. Hetem. GEHUWD: 21 Dec.. A. Kolle en K. Wesse- lius; R. J. Klijn en M. J. van den Aardweg; A. P. Jansen en A. Melchers; J. M. Habïch en C. J. Nuijten; A. A. Verduijn en A. J. Bijl; J. Verkaaik en S. M. Martin: C. van Leen en G. C. Krom; J. J. Koenekoop en A. Kou- wenhoven; H. P. Valentijn en G. E. Peters- son; C. van der Wulp en J. L. E. Hoogkamer; E. J. J. Zwart en J. H. van Dusseldorp; H. W. Wilms en P. J. de Vries; P. F. Amelung en A. F. Nordmeijer. BEVALLEN van een zoon: 19 Dec.. M. G. Smit—van Roon; 20 Dec., H. M. van Baaren Nooij; 21 Dec., M. J. Bonfrer—Klaver; G. P. HagenPeulen. BEVALLEN van een dochter: 17 Dec., C. P. Franken—Zantvoort; 18 Dec., J. H. Wehnes Joubij; 20 Dec.. M. M. Kolder—Timmerman: L. Beelende Haan; M. P. Kok—Stuijfzand; M. F A. LeeuwenbergEman: H. M. van Baaren—Nooij; A. J. Huizing—Blom; 21 Dec.. P. Starink—van de Pieterman; J. Overtoom —Schipper. OVERLEDEN: 18 Dec.. A. P. Boersma, 40 j„ de Clercqstraat; 20 Dec., N. Blankwater— Luttik, 79 j., Schreveliusstraat. mening dat er in dit opzicht voor Heem stede thans geen taak aanwezig is. Het ligt in het voornemen van B. en W. om de hoofden der openbare scholen en de besturen der bijzondere scholen met de mogelijkheid van het inwinnen van advies van het Arbeidsbureau op de hoogte te stellen terwijl daaraan verder, door het houden van een inleiding hierover op de ouderavonden, meerdere bekendheid ge geven zal kunnen worden. Bedoelde ad viseurs van het Arbeidsbureau zijn daar toe gaarne bereid. Stadsverwarming Vraagstuk In Haarlem niet aan de orde Utrecht heeft reeds sinds 1923 stads verwarming. Nu is men er dan ook in Rot terdam mee begonnen. Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van de stoom uit de turbines der electrische centrale, die dan door buizen naar de op het net aangesloten percelen wordt geleid om daar als warmte bron te dienen. Elk jaar zal Rotterdam het net uitbreiden. In enkele andere steden is nu ook het vraagstuk der stadsverwarming in studie genomen, onder andere in Nijmegen, Til burg en Heerlen. Den Haag heeft er vanaf gezien, omdat men meent dat daar naast kabels, gas- en waterleidingbuizen geen voldoende plaats meer is voor verwarmingsbuizen. Indertijd is ook in Haarlem aandacht ge wijd aan het vraagstuk. Op dit moment is het evenwel niet in overweging. Trouwens de bezwaren die voor Den Haag gelden, zijn ook hier aanwezig. Voor de eerste tijd wordt er blijkbaar niet aan gedacht, want anders zou in de binnenstad niet al het asfalt pas vernieuwd zijn. Stoom aan de industrieën? Wel worden, naar wij vernemen, in Haar lem plannen uitgewerkt om aan industrieën die in de nabijheid van het Energiebedrijf gevestigd zijn, stoom te leveren. Die kan dan, behalve voor verwarming, ook nog voor andere doelen aangewend worden. Derde verdachte in Haagse deviezenzaak vrijgelaten In Augustus is de econoom W. C. van der K. uit Rotterdam gearresteerd, die ervan verdacht werd betrokken te zijn bij de overtreding der deviezenbepalingen door de oud-burgemeester van Den Haag en diens secretaris. Van der K. is Woensdag verhoord door de economische politie rechter in Den Haag tijdens een zitting met gesloten deuren en daarna in vrijheid gesteld. Op 29 en 30 December zal de economi sche politierechter de zaken tegen drs. W. B. en mr. J. A. W. V. eveneens in een zitting met gesloten deuren behandelen. Rattenbestrijding Evenals het afgelopen jaar is geschied, zal ook het volgend jaar en wel van 47 Januari te Haarlem de strijd tegen ratten plaats hebben. De ingezetenen worden verzocht hieraan volle medewerking te willen verlenen en klachten omtrent, hinder van ratten spoedig", in elk geval vóór 4 Januari ter kennis te brengen van de Gemeentelijke Reinigings dienst, Oudeweg 93 te Haarlem. Militairen, die weigerden naar Indonesië te gaan, veroordeeld Voor de Krijgsraad te velde te Rotter dam stonden Woensdag 22 militairen te recht, die op 28 October van dit jaar ge weigerd hebben met de „Zuiderkruis" naar Indonesië te vertrekken. De auditeur-militair zei in zijn requisi toir, dat hij bij de bepaling van de straf maat rekening wilde houden met de tijd, die de verdachten in voorarrest hadden doorgebracht en met hun huiselijke om standigheden. Hij eiste tegen de verdach ten straffen welke varieerden van drie j aai en zes maanden tot één jaar en zes maan den. Mevrouw T. SoenitoHeyligers, die als raadsvrouwe van de 21-jarige A. S. uit Minnertsga (Fr.) optrad tegen hem had de auditeur-militair een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden geëist meende dat geen dienstweigering maar desertie ten laste gelegd had moeten wor den. De verdachte verklaarde, dat hij niet in Indonesië wilde vechten. Dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven, die als toegevoegd verdedigeroptrad en zijn pleidooi hield, nadat tegen de tweede verdachte, de 22-ja- rige J. H. E. uit Eexterveen een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden was geëist, zeide dat de bevelvoerende gene raal thans een milder standpunt inneemt, zodat hij graag zou willen, dat de Krijgs raad hetzelfde zou doen. De Krijgsraad veroordeelde hierna A.S. tot een gevangenisstraf van drie jaar en acht maanden met aftrek van de tijd sedert 28 October in voorarrest doorgebracht en de 22-jarige J. H. E. tot twee jaar en negen maanden, beiden met ontslag uit de mili taire dienst. Ook E. kreeg aftrek van het voorarrest sedert 28 October. De overige verdachten werden veroor deeld tot straffen variërend van een jaai en tien maanden tot drie jaar en acht maanden, eveneens met aftrek van de pre ventieve hechtenis en met ontslag uit de militaire dienst. Twee zaken werden aangehouden. Dammen Weesp—H.D.C. 8—6 (voorlopig) Voor de hoofdklasse-competitie van de Nederlandse Dambond, district Noordholland speelde de Haarlemse Damclub haar laatste competitiewedstrijd in dit seizoen tegen de ongeslagen Weesper Damclub. „Gezellig Samenzijn" en „Jozef Blankenaar" hadden nog kans op de titel, aangezien de verenigin gen slechts één punt bij Weesp achterston den. Weesp was volledig, terwijl de Haar lemmers invallers hadden voor P. J. van Dartelen, Th. Tolenaars en Ph. Rost. Na een uiterst spannende strijd eindigde deze in een voorlopige overwinning met 8—6 voor Weesp, terwijl drie partijen moesten worden afgebroken. Bord negen staat echter voor de Haarlemmers gewonnen, bord een zal niet meer dan remise opleveren, terwijl aan bord acht Weesp voordeel heeft. De kans op een gelijk spel is dus nog aanwezig, in welk geval de uitslag van de laatste competitiewedstrijd tussen „G.S." en „J.B." de beslissing zal moeten brengen welke van beide verenigin gen met Weesp zal moeten herkampen om de kampioenstitel. Gaat echter de partij aan bord acht voor Haarlem verloren, dan is de Weesper Damclub kampioen. De uitslag luidt: J. H. Beeke—J. B. Sluiter afgebr.; W. C. BeekeJ. H. Meure 11; H. van Ravensteijn J. H. Blom 2—0; J. Dolman—Chr. Gerritsen 02; Sj. MeijerJ. P. van Eijk 11; A. de JonghH. T. Luif 20; G. J. de BruijnJ. W. van Dartelen 11; J. van ProosdijNico Blom afgebr.; C. A. Offreins—A. Smit afgebr. C. Th. BorlandJ. J. Koren 1—1. In Londen is gisteren een overeenkomst getekend waarbij de positie van de leden der gewapende machten der landen van het Brusselse pact geregeld wordt. De ondertekening in het Foreign Office met van links naar rechts René Massigli (Frankrijk)Ernest Bevin (Groot Brittannië)André Clasen (Luxemburg) en jhr. E. Michiels van Verduynen (Nederland). Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad van Lisse in openbare zitting bijeen ter be handeling van de gemeentebegroting. Afwe zig was de heer F. v. Kesteren. Namens de Katholieke Volkspartij sprak de heer P. de Koning woorden van waardering aan B. en W. Uit de begroting blijkt hun vooruit strevendheid. Spreker betreurde het dat het toegewezen bouwvolume voor 1950 zo gering is. Hij vroeg een snelle doorbraak van de Oranjelaan ten behoeve van het verkeer, verlaging van schoolgelden en zo efficient mogelijk werken in de be drijven. Voor het financieel beleid had spre ker waardering. Ten slotte vroeg hij de aandacht voor het verkeer, dat op de Heren weg gevaar oplevert. De heer A. de Vries, sprekende namens de C. H. en A. R. fractie, zeide pessimisti scher te zijn. De Protestantse fractie is met zorg vervuld voor de toekomst wegens de grote rente en aflossing, welke de gemeente moet opbrengen. De salarisregeling noemde hij bevredigend, echter niet de wedde van de wethouders. Voor Volksgezondheid vroeg de heer De Vries ook aandacht en speciaal het bouwen van woningen, doorlichting dei- bevolking en de bouw van een badhuis. De heer H. v. Waveren van de Staatkundig Gereformeerde Partij sprak woorden van waardering voor de begroting doch betoogde dat niets met zekerheid is te zeggen, alles is slechts met Gods kracht te volbrengen. De overheid gaat nog steeds door met het ont heiligen van de Zondag door sport te laten beoefenen. De heer P. v. Leeuwen (Arbeid) had wel enkele verlangens, ten eerste meer statistie ke gegevens en deskundige rapporten, zui nig omspringen met de agrarische grond, alle minder goed bollenland moet voor an dere doeleinden besteed worden. Burgemeester Lambooy meende, dat de hulde zeker terug valt op de zeer actieve raad. Hij deelde mede, dat voor 1950 vijf woningen en tien gebouwen voor industriën op het programma staan. Er zal een intensieve controle worden uitgeoefend op snel rijdende autobestuurders. Voor de bouw van een zwembad is een plan binnengekomen, dat echter nog door B. en W. behandeld moet worden. Binnenkort zal een commissie voor openbare werken benoemd worden. Wat de aantrekking van industrie betreft, zeide spr. dat er stromingen zijn tegen industrialisatie in de bollenstreek. Als deskundige voor het inwinnen van advies voor bouw van een brug over de Gracht en eventuele andere objecten wordt geraadpleegd prof. Vrore, van Delft. Wat de financiën betreft zal er zeker een voorzichtige politiek gevoerd moeten worden. Op korte termijn zal de bevolking door gelicht worden. De heer Van Waveren kreeg ten antwoord, dat B. en W. alles doen wat redelijk is. Op Zondag worden geen speedwaywedstrijden gehouden, Wethouder Tibboel sprak over het gas bedrijf. Men tracht een oplossing te vinden, om te voorkomen dat distributie van gas ingevoerd zal moeten worden. Het is nood zakelijk verbeteringen aan te brengen. De heer Randsdorp, voorzitter der woning- commissie lichtte de werkwijze tussen B. en W. en de commissie toe. Wethouder J. W. A. Lefeber gaf een over zicht van de arbeid van Openbare Werken, zoals de verbetering van de Stationsweg ten behoeve van Keukenhof en de tweede Oranjelaan, ten behoeve van doorgaand ver keer. Bij de behandeling der posten vroegen de heren P. de Koning en A, de "Vries verbete ring dei- verlichting op de Grachtweg in de Schoolstraat en de Bondstraat. De heer Steenwinkel wenste een bedrag op de begroting voor de bouw van een badhuis. „Door Eendracht Sterk" vertoonde een Kerstspel Voor een groot aantal leden van de Katholieke Arbeidersbeweging te Heem stede vertoonde Woensdagavond de toneel afdeling „Door Eendracht Sterk" het Kerstspel van Henri Brochet, vertaald door Pater Boon onder de titel „Een ster was verloren gegaan" in het R.K. Verenigings gebouw. Dit spel behelst een droom van Vaderke Delen, wiens enige herinnering aan een gelukkig familieleven bestaat uit een Kerstster, gemaakt door zijn kleindochter tje dat in de oorlog bij een bombardement onder het puin werd begraven. Tijdens een nachtelijk verblijf in de openlucht droomt hij dat zijn ster plotseling verdwenen is. Na veel zoeken vindt hij haar terug, stra lend boven de stal van Bethlehem. De vertaler heeft er een echt Vlaams stuk van gemaakt, waarin zelfs een spre kende os en een ezel ten tonele verschijnen. Dit lang niet gemakkelijke spel kreeg een mooie vertolking. Vooral de zwervende hoofdpersoon werd voortreffelijk uitge beeld. Andere goede rollen waren die van de politieagent Narcisse, die voor de vro lijke noot moest zorgen, en die van tante Clara, het wijze bagijntje. Maar de speel ster, die de rol van Maria vertolkte, bleek niet geheel aan de zware eisen te^ kunnen voldoen. Vooral de tocht naar Bethlehem vormde een zwakke episode. Het geheel maakte veel indruk. De voorzitter van de afdeling, de heer N. J. van der Linden dankte aan het slot van de toneelavond voor het geboden spel, dat hedenavond herhaald wordt fh de wedstrijd om de beker van „Heemsteeds Leven". De heer De Vries vroeg restauratie van de Gemeentetoren. Toegezegd werd, dat spoedig een aanvang gemaakt zal worden; het Rijk zal 45 pet. bijdragen. De begroting werd goedgekeurd. De ge wone dienst sluit met een bedrag van f599.133 en de kapitaaldienst geeft een na delig saldo aan van f69.877. De aftredende leden van de dienst Sociale Zaken, mevrouw v. Aalstv. d. Laan en de heer Jac v. Dijk werden herbenoemd. De verkoop van een perceel grond aan de heer Teeuwen werd na bespreking goedgekeurd. Bij de bespreking om de subsidie te verhogen voor het Damobilisatiecomité werd kritiek uitgeoefend op de organisatie van de laatst gehouden huldigingsavond. De heer Rands dorp sprak er zijn leedwezen over uit, dat aan de nabestaanden van militairen die in 1940 gesneuveld zijn nooit gedacht is. Vervolgens werd het voorstel de inrij Zwartelaan ingang Herenweg en uitgang Zwartelaan hoek Veeneburg te verbreden ten behoeve van het verkeer goedgekeurd. De kosten bedragen f 5000. Na uitvoerige be spreking ging de raad accoord met een voor stel der tennisvereniging om een tweetal banen aan te leggen in het sportpark. Hillegom Het oude „Flora" gaat verdwijnen Het café-restaurant „Flora" in de Hoofd straat te Hillegom, dat met zijn grote serre zoveel ruimte in beslag neemt dat er voor de voetgangers maar weinig overblijft; waarin sinds mensenheugenis Hillegom- mers hebben gebiljart en hun potje bier gedronken en waar het iedere Donderdag op de beurs stampvol is met bollenmensen, zal een zodanige gedaanteverwisseling ondergaan, dat men het na afloop nauwe lijks zal herkennen. Niet slechts zal achter het bestaande worden gebouwd, die aan 750 mensen plaats zal bieden, maar de serre zal wor den teruggebracht en langs de voorgevel van het gehele gebouw worden doorge trokken, dat hierdoor in aanzien aanmer kelijk veranderen enverbeteren zal. Ook inwendig zal het geheel worden ge- modreniseerd, terwijl de hótel-accomoda- tie zal worden uitgebreid. In verband met de toenemende klachten over het gebrek aan restaurant- en hótel- accomodatie in de Bloembollenstreek is deze verbouwing, die waarschijnlijk pas in het volgend bollenseizoen haar beslag zal hebben gekregen, van groot belang. Een stukje oud-Hillegom verdwijnt er mee, maar veel uiterlijk schoon gaat er niet door verloren en een belangrijke ver- keesrobstakel wordt meteen uit de weg geruimd. Kerstconcert Een Kerstconcert, waarvan de baten be stemd waren voor het bouwfonds van de Gereformeerde Kleuterschool, werd in de Gereformeerde Kerk gegeven door Lize Schoo (sopraan) en Cor Kool, de organist der kerk. De belangstelling was niet over groot, hetgeen in belangrijke mate de acoustiek, maar minder de kas van de kleuterschool ten goede kwam. Het programma was met grote zorg sa mengesteld. Nadat Cor Kool het met de bekende Chaconne van Pachelbel had in geleid en daarmee de rechte sfeer had geschapen, zong Lize Schoo op voortref felijke wijze enkele liederen, waarvan „Jesus und die Seele", getoonzet door An- thon van der Horst en Cornelius, „Die Hirte" (waarbij de uitstekende begeleiding in 't bijzonder moet worden genoemd) het meest opvielen. In Zagwijn's „De Nagte- gaal" en het bekende Wiegeliedje van Cath. van Rennes kon de zangeres de kwaliteiten van haar stralend, soepel ge luid tentoonspreiden, maar ze vielen in het geheel van het programma een weinig uit de toon. Cor Kool besloot het programma met een fantasie en fuga op Psalm 68 van zijn leermeester Jacob Bijster, een waardige en monumentale afsluiting. Bloemendaal Nog meer duplexwoningen Vrijdagmiddag komt de gemeenteraad van Bloemendaal in een extra-zitting bij een, ter behandeling van het voorstel van B. en W. financiële medewerking te ver lenen voor de bouw van twaalf duplex woningen aan de Donkerelaan door de Woningbouwvereniging „Bloemen daal- Noord" BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. C. H. Frederikse—Dyse- rinck, d.; P. AshcroftDooley, z. ONDERTROUWD: J. M. M. H. Seelen en E. A. M. Post; H. G. Breij en M. M. E. Goed hart; P. W. Maris en T. Bremer; H. J. Ster- neberg en P. C. van Tienhoven; G. J. West en M. E. Nederhand; C. D. Landzaat en B. Kleijn. GEHUWD: J. Th. A. Rienstra en M. E. Wan; F. Kroon en Th. M. Bolleman, BINNENLAND De burgemeester van Culemborg, de heer Y. Keestra, heeft om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. Een koopman en een expediteur te Heer len ontvingen van klanten valse briefjes van honderd gulden, doch bemerkten de verval sing te laat. zodat niet meer achterhaald kon worden wie de briefjes hadden aangeboden. Breda is gekozen als vestigingsplaats van het nieuwe sanatorium „De Klokken- berg". Het sanatorium komt in de bosrijke omgeving aan de Gelderseweg. Morgen, Vrijdag, zal het 10 jaar geleden zijn, dat Antony Fokker overleed. Namens de directie van de N.V. Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker zal die dag aan de voet van het monument op het graf van Fokker te Westerveld een bloemstuk worden gelegd. De Venlose recherche heeft de 26-jarige vrouw A. J. V. gearresteerd, die er van ver dacht wordt, haar pas geboren kind levend te hebben begraven. Haar man is in 1945 naar Indonesië vertrokken, waarna haar kinderen onder voogdij zijn gesteld, omdat zij ze ver waarloosde. Zeven jaar gevangenisstraf is geëist tegen de thans 45-jarige M. van C.. tijdens de bezetting werkster in het dr. Kuyperhuis te 's Gravenhage. Zij wordt er van verdacht, behalve als werkster ook als spionne en ver raadster te zijn opgetreden, tengevolge waar van zeven personen, werkzaam in het huis, door de Duitsers werden gearresteerd en het dr. Kuyperhuis in 1941 werd gesloten en de inventaris in beslag genomen. Het stoffelijk overschot, dat in de nacht van Zondag op Maandag door een loodsboot uit Vlissingen werd geborgen, is thans ge ïdentificeerd als dat van de stuurman Sissing van het m.s. „Toornvliet", dat voor de Engelse kust is vergaan. Een motorenfabrick in Den Haag gaat een 25.7 cc. rijwielhulpmotor vervaardigen. Er worden twee types gefabriceerd, namelijk een voor voorwielaandrijving en een voor in bouw in achterwielen. België heeft de in- en doorvoer van her kauwende dieren en varkens uit Nederland tot nader order verboden. De reden is het optreden van mond- en klauwzeer bij de uit Nederland ingevoerde dieren. De Almelose politie heeft twee 12-jarige jongens uit Enschede aanghouden. De knaap jes hadden de school verzuimd en in Hengelo en Borne uit verschillende kerken geld ge stolen. Van het geld hadden zij kinderpistolen en snoepgoed gekocht. HAARLEM EN OMGEVING Het Kerstfeest dat Zondagmiddag in de gevangenis woi-dt gevierd, staat niet, zoals wij gisteren schreven, onder leiding van de Protestants Christelijke reclasseringsvereni- ging, maar wordt georganiseerd door de ge vangenispredikant. Het is het gewone Kerstfeest voor allen, behalve de R.K. Het Chr. Gem. koor „Asaf" zal Zondag morgen, Eerste Kerstdag in gebouw Salem aan de Bakenessergracht het Kerstorator rium van Heinrich Fidelis Müller in de Hol landse tekst uitvoeren, onder leiding van de dirigent J. Scheffer. Orgelbegeleiding van de heer H. E. Kerkhoven. Ds. D. J. D. du Fossé zal een kort wijdingswoord spreken. 2 Januari zal de heer W. A. Dolleman zijn zilveren jubileum vieren als president kerkvoogd van de Ned. Rerv. gem. van Santpoort. De gymnasiale vereniging „Amicitia Juncti" geeft op Vrijdag 23 December in de Stadsschouwburg een opvoering van het toneelstuk „Jeugd" van C. A. Puget. Na af loop is er bal in het Concertgebouw. De burgemeester van Bloemendaal en wethouder mr. F. P. Th. Röhling (Onderwijs en Personeelszaken) zullen op 23 en 30 De cember geen spreekuur houden. De wethou ders mr. J. C. C. W, Hijszeler (Soicale Zaken) en A. van Geluk (Publieke Werken) houden respectievelijk op 27 December en op 24 en 31 December geen spreekuur. De rekening der provincie Noordholland over 1947 is thans afgesloten. De inkomsten waren f98.470.003. de uitgaven f98.104,935, zodat er een batig saldo is van f365.068. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor te bepalen, dat een herzie ning van het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente, dat is gelegen oostelijk van de Herenweg en zuidelijk van Groenendaal en de Van Merlenvaart zal worden voorbereid. Aangezien de inlcomengrens van de ziekenfondsleden is opgevoerd tot f 3750 stellen B. en W. van Heemstede de gemeen teraad voor wijziging te brengen in de tarieven voor het gebruik van hoogtezon, diathermie-apparaat en de installatie voor het bestralen met infra-rode stralen in het Gezondheidshuis. De ziekenfondsleden moe ten meer betalen. Op Zaterdagavond 24 December zal in de kerk dW Broedergemeente Parklaan de Kerstavonddienst plaats vinden onder leiding van ds. Schutz en met medewerking van het kerkkoor. In het programma der Nederlandse Strijdkrachten hoopt het P.I.T.-Comité (Pro testants Interkerkelijk Thuisfront) te Haar lem op Zondag 25 December 1949 (le Kerst dag) rechtstreeks voor de P.C.J.-zender een korte dienst uit te zenden. Deze dienst wordt gehouden des middags om kwart over één in de Grote of St, Bavokerk. Grote Markt. Voorganger zal zijn ds. J. Bronsgeest. De heer W. Fontijne te Haarlem is te Amsterdam geslaagd voor het examen semi- arts. Benoemd is tot adjunct-accountant bij de Rijksaccountantsdienst de heer B. Wee- mink te Haarlem. Mej. J. Henneveld te Hierden is be noemd als onderwijzeres der Chr. school (hoofd de heer Wassenaar) te Haarlem. De heer C. Versloot te Haarlem is be noemd als onderwijzer der Bijzondere U.L.O. school aan de Mauritskade te Amsterdam. FEUILLETON die zi jn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 48) William antwoordde: „Ja, dat heb ik ook opgemaakt uit hetgeen Cyril me ver telde". Brett trok zijn wenkbrauwen op. Zijn donkere ogen keken enigszins spijtig, maar er was toch een lach in. „We zijn de oor log doorgekomen, maar dat is eigenlijk ook alles, wat je ervan zeggen kunt", merkte hij op. De lach verdween. „Luister eens Wil liam", vervolgde hij. „Het heeft geen zin er lang om heen te draaien, ik kan je beter dadelijk vertellen, dat we er slecht voor staan". William antwoordde niet onmiddellijk, maar vroeg dan: „In hoeverre?" Brett keek hem strak aan en zei recht op de man af: „Katherine's geld is op". Katherine, die in de flat op William zat te wachten, nam de telfoon op en hoorde William's stem vaag en, naar het scheen, verweg: „Ben jij daar Kathy?" „Ja." „Luister eens, liefste, ik kan onmogelijk voor de lunch thuis komen. We zitten tot over onze oren in zakenJa, Brett is hier. Ik bel uit zijn kamer op. We zijn alles aan het doorpraten. Cyril is nog op Evendon. Wat die afspraak met mr. Hall betreft, die kan ik onmogelijk nakomen. Brett heeft hem opgebeld en kreeg hem te pakken, juist voordat hij ging lunchen, zodat hij weet dat ik terug ben en ik ga morgen met hem praten". „Wanneer zie ik je?" „Ik hoop tegen een uur of vijf, maar wacht niet op me met thee drinken". „Natuurlijk doe ik dat wel", antwoord de ze, „We gaan die heerlijke honing proe ven". Ze hing de hoorn op de haak en liep terug naar de tafel, die voor de lunch ge dekt stond. Ze had een vleesschotel in de keuken in de oven staan. Voor het dessert had ze beschuitjes met Abby Salt's honing gedacht, maar ze nam nu het bakje met honing weg en zette er gewone frambozen- jam voor in de plaats op tafel. Ze wilde aan deze bijzondere delicatesse niet begin nen zonder William. Daarna liep ze naar de keuken om de warme vleesschotel te halen. Het was een heel eind over vijven, toen William thuis kwam. Hij keek met een ge voel van welbehagen de gezellige kamer rond, waar de theetafel vlak bij het vuur was getrokken, en kuste Katherine. „Hoe gaat het, lieveling?" vroeg ze. „De zaak zit geweldig in de knoei, Ka thy". „Wel, denk daar nu maar niet meer aan. Drink eerst eens lekker thee". Hij hield zijn arm om haar heen gesla gen. „Straks", zei hij, en na even zwijgen merkte hij op: „Weet je, ik geloof, dat Brett eigenlijk erg blij is, dat ik terug ben". „Was hij vriendelijk?" William lachte. „Hij was één en al char me en hartelijkheid. Brett, hééft hersens, alleen gebruikt hij ze niet altijd. Cyril niet, tenminste wat hij aan hersens heeft brengt noch hemzelf, noch iemand anders verder. Het is niet mijn bedoeling hen te kleine ren. Maar wat ik wil zeggen, is, dat Brett voldoende hersens heeft om in te zien, dat hij zijn houding onmiddellijk moest bepa len. Hjj zou öf kunnen doen, alsof ik Wil liam Smith was, die zich onder valse voor wendsels wilde indringen, öf hij zou mij met open armen moeten ontvangen. En hij had niet meer dan één blik op mij nodig om te beseffen, dat de William Smith-mythe niet op zou gaan, zodat hij onmiddellijk tot de andere houding van warme hartelijkheid overging, hetgeen hij werkelijk meesterlijk deed. Natuurlijk was het ook heel slim gezien, aangezien ze de wet in niet geringe mate overtreden heb ben, en Brett vanzelfsprekend allesbehal ve graag naar de gevangenis zou gaan". „Ozei Katherine. „Al jouw geld is weg, Kathy". „Ozei Katherine weer. „Het ging, zoals het altijd in dergelijke gevallen gaat. Ze namen eerst een klein beetje om de zaak er boven op te krijgen, en daarna namen ze meer om de zaak staande te houden. Ze zijn nu op het punt aangeland, dat ze geruïneerd zouden zijn, als jij trouwde. Brett wilde dat niet hele maal toegeven, maar natuurlijk was dat de reden, waarom hij trachtte met jou te trouwen". Katherine's lippen trilden. „Zou er geen andere reden mogelijk geweest zijn, liefje?" „Wel, je zei zelf, dat hij niet van je hièld," zei William ernstig. „Gode zij dank! Er zijn al genoeg complicaties in deze zaak. Wat ik met dit alles eigenlijk wilde zeggen, is dat Brett al of niet tegen z'n zin de houding aannam, alsof hij erg blij was mij weer te zien, omdat hij genoeg hersens heeft om te begrijpen, dat hij het best mijn partij kan kiezen. Maar m'n gevoel zegt me, dat hij ook werkelijk blij is, dat ik terug ben. Ik geloof niet, dat hij een dergelijke weerziens-scène had kunnen opvoeren, zonder dat ik hem doorzien had, als hij 't niet écht meende". Katherine knikte. William had mensen altijd onmiddellijk door. Hij leek zo dood gewoon en eenvoudig, en dat was hij ook in menig opzicht, maar hij scheen zelfs door stenen muren heen te kunnen zien. Ze vroeg: „Wat ben je van plan met hen te doen, met Brett en Cyril?" „O, Cyril kan zich uit de zaak terug trekken. Hij kan naar Evendon gaan. Hij is van geen enkel belang voor de zaak. Bretthij grinnikte even kan ech ter zijn beroemde charmes gebruiken om de houten speelgoedbeesten aan de man te brengen. Ik ga die namelijk op grote schaal fabriceren en op die manier ben ik van plan de zaak er weer bovenop te werken. Allemensen, wat heb ik 'n hon ger. We hebben alleen maar met sand wiches geluncht, Zorg jij voor thee, ter wijl ik me even ga opknappen". Toen hij terugkwam, vond hij Kathe rine bij de tafel met de theepot in haar hand. Ze was echter niet bezig thee in te schenken, doch keek gefascineerd naar iets aan de andere kant van de tafel. Hij kreeg de indruk, dat ze al langer dan dit moment in die richting staarde. Toen hij naast haar kwam staan, zette ze de thee pot neer en zei: „Dèar is een dode vlieg". „Vliegen? In deze tijd van 't jaar?" „O, er zijn hier altijd nog wel enkele. De mensen hier hebben geen behoorlijke provisiekasten en zijn zo slordig. Maar die vlieg is dood". „Watbegon hij, maar opeens greep ze zijn hand vast. Het was warm in de kamer, maar haar hand was ijskoud. Ze zei: „Daar heb je nog 'n dode vlieg, wacht eens!" Ze keken nu beiden de tafel over. Be halve Carol's helgroene theeblad met theepot, suikerpot, melkkannetje en kop jes, stonden er op tafel een groot brood, een schaal met cake, een schaal met bis cuits en een open glazen bakje met Abby Salt's bloemenhoning. De kleur was een prachtig doorschijnend geel. Er zat een dode vlieg op. Terwijl zij samen stonden te kijken, kwam er een tweede vlieg aan vliegen, die zich ook op de zoetigheid neerzette, en vol genot erin onderdook. Even later rolde ook deze vlieg dood opzij. Katherine's hand klemde William's arm vast. Geen van beiden sprak een woord. Toen opeens begon de telefoon te rinkelen. Katherine liet William's arm los en liep op de schrijftafel toe. Automatisch nam ze de hoorn op. Ze hoorde juffrouw Sil ver's stem zeggen: „Bent u daar, mevrouw Eversley?" „Ja." „U hebt een pot bloemenhoning gekre gen van mevrouw Salt, nietwaar?" „Ja." „Wilt u onder geen beding die honing aanraken. U hebt dat toch nog niet ge daan?" „Nee". Juffrouw Silver scheen opgelucht te zijn en kuchte. „Ik ben heel dankbaar, dat te horen. Mag ik meneer William Eversley ook even spreken?" William nam de hoorn over. Hij hield een arm om Katherine's schouders gesla gen en hoorde juffrouw Silver zeggen: „De zaak heeft zich bijzonder ernstig ontwikkeld. Ik spreek van uit Selby Street. We wachten hier op de komst van de poli tie. Ik zou graag willen, dat u en uw vrouw onmiddellijk hierheen kwamen. Het is van het grootste belang voor u. Wilt u die bloemenhoning meebrengen? Uw vrouw vertelde me, dat u er nog niet van gegeten had. U moet er niet aan komen, maar de pot weer zó in 't papier wikkelen, dat vingerafdrukken in tact blijven." Na een moment van zwijgen, antwoord de William: „Goed, we komen", en hing de hoorn op. Katherine en hij keken el kaar zwijgend aan. HOOFDSTUK XXXVI. Juffrouw Silver had ongeveer een half uur eerder gebeld aan de voordeur van Selby Street no. 176. Ze had afgesproken, maar werd desalniettemin met weinig welwillendheid ontvangen. Dat ze ontvan gen werd, kwam door het feit, dat ze tij dens het telefoongesprek met mevrouw Salt met enige autoriteit Abel Tattlecombe erin betrokken had. „Ik geloof, dat hij zou adviseren mij te ontvangen", had ze gezegd. Abby's stem had stijf geklonken. „Ik volg niet altijd de raadgevingen van mijn broer op. (Wordt vervolgdb

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6