De allernieuwste Philips Radio's H. J. MAERTENS Kerstshow van „Bloemlust in Lisse geopend Kerstgave aan de Stille Armen Sportprogramma's Amsterdamse Beurs DonSerdag 22 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant Vandaag opende» de tentoonstelling „Bloemlust" te Lisse haar deuren voor het eerst in dit seizoen. Nog een tweetal ten toonstellingen zal, in Januari en Februari, volgen. Weer is de grote holle hal van de veiling H.B.G. aan de Grachtweg te Lisse herscha pen in een toverhuis door de vaardige en artistieke hand van de heer W. v. d. Lee. Slingerpaden voeren de bezoekers langs de kleurige pracht van hyacinten en tul pen, langs de franke frisheid van de nar cissen. Met deze laatste zijn de firma's War- naar en Ed. Nieuwerthuis met grote en rijk geschakeerde inzendingen versche nen. De firma G. C. van Meeuwen en Zn. heeft een prachtige inzending amaryllis. Terzijde staan artistiek opgemaakte hya cinten in manden, die duidelijk doen zien welke resultaten met de hyacint als ver- gieringselement kunnen worden bereikt. In het centrum van de tentoonstelling Jieeft het Laboratorium voor Bloembollen- Vandaag wordt in Lisse de grote Kerst- tentoonstelling geopend. Een schat van tulpennarcissen, hyacinten en amaryllis i$ hier bijeen gebracht. Nijvere handen richten de tentoonstelling in. Onderzoek een interessante stand, terwijl 1 de Rijkstuinbouwschool aanwezig is met de resultaten van de stookproeven met nar cissen. I De tentoonstelling is hedenmiddag, na een welkomstwoord van de voorzitter van I het organisatie-comité, officieel geopend door de heer J. Verhey van Wijk, voor- fitter van de Kamer van Koophandel voor Leiden en Omstreken. Hij zei o.a.: Al hebben wij als Kamer van Koophan del natuurlijk altijd de werkkracht van het kwekerij- en exportbedrijf hoog weten te waarderen, in de laatste jaren heeft de al gemene aandacht van het Nederlandse volk, en iii het bijzonder dié van de rege ring, zich in het bijzonder gericht op de bollenstreek, omdat deze in de benarde po sitie van het land één van de beste devie- eenbrengers is. Het was voornamelijk de export van bloembollen, welke in het jaar Van onze bevrijding bewerkte, dat uit het district van de Kamer van Koophandel bijna 10 van de gehele Nederlandse ex port van dat jaar afkomstig was. Leverde de bloembollenexport naar de Verenigde Staten niet ongeveer één vierde op van al de zo begeerde harde dollars? Gelukkig kan ik zeggen, dat de populari teit van deze streek en de algemene be langstelling voor het bloembollenvak in de laatste jaren niet alleen gewekt wordt door materialistische overwegingen, het spek ken van de deviezenpot, maar ook dat de bloembollenvelden meer attentie dan ooit van Nederland en de rest van de wereld trekken, en dat het tentoonstellingswezen met Lisse als glanzend voorbeeld en mid delpunt van de bloembollenstreek debet is aan deze groeiende populariteit. Als men hier binnenkomt zal de gewone bezoeker door de charme van dit schone geheel bijna de werkelijkheid en de grote moeilijkheden, waarmede het bloembollen- bedrijf elk jaar te kampen heeft, vergeten. Ik weet iets van de moeilijkheden met de regering. Het is mij bekend, dat enorme hindernissen in de afgelopen jaren te over winnen zijn geweest en importbelemme ringen van het buitenland uit de weg te ruimen en dat de regering en uw ver tegenwoordigers zich daarvoor de grootste moeite moeten getroosten. Het is aan hun volharding en aan de taaie verkoopkracht van de bloembollen exporteurs te danken, dat binnen vier jaren Het nieuwe reglement van Rijnland De Provinciale Staten van Zuidholland hebben zonder hoofdelijke stemming het nieuwe reglement van het hoogheemraad schap Rijnland aangenomen. Indien de Staten van Noordholland (in Januari aan staande) een dergelijk besluit nemen, en de Koninklijke goedkeuring op die beide besluiten volgt, kan de invoering der nieu we regeling binnenkort een feit worden. Van deze gebeurtenis zal de gewone burger niet veel bemerken. De water schapslasten op de landelijke eigendom men zullen enigszins dalen; hiertegenover zal een kleine heffing op de gebouwde eigendommen staan. Maar het totale bud get van Rijnland, waarvan de gewone dienst tegenwoordig in totaal ongeveer 1.000.000 bedraagt, blijft nagenoeg on gewijzigd. Het belastingvlak alleen wordt verbreed; en hiermede wordt een kleine onbillijkheid weggenomen, daar immers de regionale waterstaatsverzorging niet slechts voor de agrarische eigendommen, maar ook voor vele andere belangensferen (inzonderheid stedelijke) onontbeerlijk is. Met deze belangenverhouding zal de nieu we lastenverdeling beter in overeenstem ming zijn. De taak van het hoogheemraadschap Rijnland zal onder het nieuwe reglement blijven wat zij was; de verzorging van waterkering en van de boezem in Rijnlands meer dan 100.000 ha grote gebied. De om schrijving dezer taak wordt alleen wat scherper; en enkele bijzondere attributen ervan worden nader uitgewerkt. Dit is van belang met name voor de afbakening der taak tegenover andere openbare li chamen. Een tovertuin na beëindiging van de oorlog het export volume van bloembollen in kilogrammen snel en gestadig stijgt, en dat in 1949 het fabuleuze bedrag van 80 millioen zal wor den bereikt. Spreker wees vervolgens op de goede samenwerking van kwekers en exporteurs. De heer C. J. Segers, voorzitter van de stichting „Bloemlust" sprak een welkomst woord. Hij zei onder andere: Het lijkt zo eenvoudig. Vooral de niet- vakman vindt het al heel gewoon om voor de Kerstdagen een bloemententoon stelling te bezoeken. De jonge vakgenoten vinden zo'n Kerst tentoonstelling gewoon. De oude. vakgenoten vinden een derge lijke zaal met bloemen buitengewoon, want zoiets wat nu vertoond wordt, was 25 jaar geleden niet mogelijk. De inzenders vinden het een prestatie, want wat heeft het hun veel zorgen ge baard om alles op tijd klaar te hebben. Maar voor de organisatoren is zulk een Kerst-tentoonstelling een nachtmerrie. Zij toch hebben maar te zorgen, dat de zaal gevuld is met een schat van bloemen, ook als sommige inzenders op 't laatste moment komen vertellen, dat zij niet meedoen, want dat zij hun bloemen, wegens het moeilijke broeiseizoen niet „klaar" hebben! Bovendien wordt hun taak nog ver zwaard, doordat zij generlei financiële medewerking van de vak-organisaties hebben en zij dus zelf ook nog de verant woordelijkheid vooi; het financiële beleid te dragen hebben. Dat niettegenstaande al die moeilijk heden de bezoeker tpch van een geheel gevulde zaal met bloemen kan genieten, is te danken aan de energie en medewerking der inzenders en aan de algehele toewij ding van de werkcommissie, die dat vele werk geheel belangeloos heeft verricht. Haarlemse Olieraffinaderij bestaat veertig jaar Een belangrijk Haarlems bedrijf, de Ne derlandse Raffinaderij van Petroleumpro- ducten, herdenkt op 29 December zijn veertigjarig bestaan. Op die dag wordt in „Dreefzicht" een receptie gehouden en 's avonds wordt het personeel een feestavond aangeboden. Ter gelegenheid van het heugelijke feit heeft de directie een uitnemend verzorgd ge denkboek uitgegeven, dat samengesteld werd met medewerking van jhr. dr. J. C. Mollerus. De oorsprong van de onderneming ligt in een apotheek aan het Frans Halsplein in Haarlem, waar de apotheker, de heer L. Schoorl Sr., in 1909 witte pharmaceuti- sche vaseline trachtte te bereiden door het raffineren van een destillatie-residu van speciale aardoliën. Toen zijn proefnemin gen lukten, besloot hij over te gaan tot de fabricage van vaseline, die in Nederland toen nog niet plaats vond. Met zijn com pagnon, de heer Doorn, richtte hij een vennootschap onder firma op. Op een ter rein aan de Reguliersstraat in Haarlem werd een ijzeren loods geplaatst waarin de apparatuur voor de fabricage werd opge steld. Natuurlijk was alles in het begin nog zeer primitief en het personeel bestond nog slechts uit twee arbeiders. Als een dei- eerste klanten kon de vennootschap het Koloniaal Etablissement en het Rijksmaga zijn voor Geneesmiddelen noteren. Gelei delijk nam de omzet toe, er werd meer personeel aangenomen en in een tweeploe- genstelsel gewerkt. De productie werd uit gebreid tot verschillende wassoorten. Nog later begon men met het fabriceren van riemvet. In 1913 werd een nieuw en groter fa brieksgebouw betrokken aan de Spaarn- damse weg. Het proeffabriekje verhuisde mee en doet thans nog dienst als schaft lokaal, kleedruimte en wasgelegenheid voor de arbeiders. Een jaar later begon met de eerste wereldoorlog reeds een zware en moeilijke tijd. Desondanks slaag den de eigenaars erin hun bedrijf met in spanning van alle krachten gaande te hou den. In die jaren trad de heer Paul Wolff, een deskundige op het gebied van de olie handel, in dienst van de Raffinaderij. Hij heeft tot 1931, toen hij de fabriek weer verliet, zeer belangrijk werk verricht. In 1916 werd de fabriek uitgebreid, speciaal voor de vervaardiging van bleekaarde. In de na-oorlogse jaren wei-den het kantoor en het laboratorium vergroot. Na 1924, toen de vennootschap werd ontbonden, zette de heer Schoorl Sr. het bedrijf alleen voort, daarin bijgestaan door de heer Diets. In 1929 werd het bedrijf niet alleen door de crisis zwaar getroffen: een gedeelte werd door brand verwoest. Het herstel ging langzaam, aan de felle concurrentie van Amerika moest het hoofd worden ge boden en de export eiste steeds meer aan dacht. De zoon van de heer Schoorl, ir. L. Schoorl, deed in 1933 zijn intrede in het bedrijf en begon dadelijk zijn aandacht te schenken aan het verkrijgen van rationeler productiemethoden. De vervaardiging van vaselines werd geheel gemoderniseerd, ter wijl ook de fabricage van technische witte oliën aanzienlijk werd uitgebreid en de productie van oliën voor machinaal ge bruik werd begonnen. In 1938, temidden van deze economische opleving, ontviel de stichter, de heer Schoorl Sr., aan zijn on derneming. Daarbij bleek dat hij zich ook in de harten van zijn ondergeschikten een blijvende plaats had veroverd. Ook in de tweede wereldoorlog is men er tot de hongerwinter met veel kunst- en vliegwerk in geslaagd het bedrijf voor slui ting te behoeden. In 1942 werd een nieuw ketelhuis in gebruik genomen. In de bezettingstijd was de Raffinaderij immer een toevluchtsoord voor haar perso neel. In die jaren ook werd een Pensioen fonds met een geheel premievrij pensioen voor het personeel gesticht. Zo groeide de Raffinaderij in veertig jaren tot een mooi bedrijf met vele rela ties over de gehele wereld. „WEIHNACHTS ORATORIUM" Haarlems Gemengd Koor geeft op Maan dagavond 26 December de jaarlijkse uitvoe ring van het Weihnachts-Oratorium van Bach met solistische medewerking van de alt Riek van Veen, de sopraan Nely de Bock Verdel. de tenor Chris Scheffer en de bas Hennan Hülsmann. De begeleiding wordt verzorgd door het Amsterdams Philharmo- nisch Orkesl en de organist Gosse Kroese. De trompetsolo zal worden geblazen door J. W. Verhèyen van het regiment Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda, Liederenavond Jo Vincent De liederenavond die Jo Vincent, met Emmy van Eden als begeleidster, Woens dagavond in de Gemeentelijke Cöncertzaal gaf, kenmerkte zich door een sfeer van eenvoud en zo goed als vlakke eenvormig heid. Een jonge zangeres die met een der gelijk eenzijdig1 programma van bijna allemaal lieve en aardige stukjes zou debu teren, kon voorlopig wel inpakken, want zij zou op zich de schijn laden dat haar horizon niet groot en haar artistieke temperament maar een smeulend vuurtje is. Maar Jo Vincent kan zich heel wat ver oorloven. Zij heeft nog altijd haar zilverig rein geluid, dat, juist in eenvoudige me lodieën zo ontroerend mooi kan zijn. En al is de dramatische uitbeelding met sterke spanningen, nimmer haar sterkste zijde geweest, wij zullen toch nooit ver geten, dat zij ons menigmaal verrast heeft met overtuigende interpretaties, waarbij zij als het ware boven zichzelf uitgroeide. Wij denken in dit verband aan vertolkingen van liederen van Chausson, Moussorgski en Wolf. Ja, wij weten maar al te goed wat deze begenadigde zangeres nog meer kan dan met strelend fraai geluid te charmeren. Maar men zou het ook steeds bewezen wil len zien en er de dwingende kracht van willen ondergaan. Tussen al die gemoedelijke behaaglijkheid was er heel veel moois, alleen een groot zangeres zal een simpel adventsliedje als „Het was zo stil" een zo reine sfeer kunnen meegeven, een volksmelodie als „Mud Unsrer Lieben Frauen" zo innig en ontroe rend kunnen maken, een „Standchen" van Brahms zo lich en jolig of „Wer hat dies Liedlein erdacht" van Maliler zo jeugdig blij en tevens zo technisch vlot en verfijnd. Doch als pas het vijftiende lied een effectieve contrastwerking tot stand brengt, zijn de be?te kansen voorbij om de nodige spanning in het programma te houden. Dat vijftiende was een eenvoudig, maar sterk geladen lied van Chopin. Het bracht even tjes verademing. Ook Poulenc stond op het programma, maar slechts als bewerker van een viertal Poolse volksliederen. Aan het slot van de avond zong Jo Vincent be kende Kerstliederen. Emmy van Eden toonde als begeleidster voortdurend haar vlotheid en volgzaam heid. JOS. DE KLERK. Thans negen jaar geëist tegen ex-directeur van Arbeidsbureau De Bijzondere Raad van Cassatie heeft Woensdag de zaak behandeld tegen de ge wezen leider van het Gewestelijk Arbeids bureau te Hoofddorp en latere directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem Th. van der R„ die door het Bij zonder Gerechtshof te 's Gravenhage was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaren met aftrek van voorarrest. Hem was ten laste gelegd dat hij zich had schul dig gemaakt aan verraad. De advocaat-fiscaal van het gerechtshof was in beroep gegaan. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad achtte de straf van 4 jaren te laag op grond van hetgeen uit het dossier van Van der R. gebleken is. Hij concludeerde tot gegrond verklaring van het beroep en tot wijziging van de straf in 9 jaren met aftrek van voorarrest. Uitspraak over 4 weken. Prins Bernhard en twee prinsesjes naar Londen Prins Bernhard is hedenmorgen met de oudste twee prinsesjes voor een kort be zoek naar Londen vertrokken. ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk Besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nasau, in goud. aan de heer D. Speets, dirigent van de Amsterdamse Postharmonie, wonende te Santpoort. J. Th. Bornwater overleden Gedurende vele jaren geliefd arts te Overveen Iu het rusihuis „Sint Bernardus" te Sas- senheim is op negentigjarige leeftijd dokter J- Th. Bornwater, die gedurende een halve eeuw arts te Bloemendaal was, overleden. De heer Bornwater werd op 16 April 1860 te Zoelerwoude bij Leiden geboren. Nadat hij zijn studies had voltooid, ves tigde hij zich eerst te Alblasserdam en daarna op 12 Februari 1886 te Over veen. Een grote praktijk werd aan zijn zorgen toevertrouwd, geen gemakkelijke taak in een lijd toen wegen en verlichting vaak alles tc wensen overlieten. Op zijn initiatief is er in zijn gemeente veel ge daan op hygiënisch gebied en op het ter rein der volkshuisvesting. In vele ver enigingen cp sociaal-medisch gebied was hij de stuwende kracht. In 1913 deed de thans ontslapene zijn intrede in de Bloemendaalse raad. Hij be hoorde tot geen enkele politieke partij, doch zijn gezag was groot genoeg om bijna een kwart eeuw lang als aanvoerder van een „vrije lijst" de stemmen van vele burgers te verenigen. In 1931 werd hij wet houder van onderwijs en sociale zaken- De Bloemendaalse raad besloot uit dank baarheid jegens zijn grote verdiensten een der gemeentelijke scholen naar hem te noemen. De Koningin benoemde hem tot Officier van Oranje-Nassau. Nadat de thans ontslapene zijn praktijk had neergelegd, vestigde hij zich in „Duin- rust" te Overveen. Na de evacuatie van deze inrichting vond hij een onderdak in „Sint Bernardus" te Sassenheim, waar ook de uitvaartdiensten zullen worden ge houden. De begrafenis heeft vanmorgen op het R.K. kerkhof te Overveen plaats gevonden. Autobus tegen een boom; vele passagiers gewond Hedenmorgen is tussen Meppel en Zwolle een autobus tegen een boom gebotst, waarbij vele passagiars wei-den gewond. De bus chauffeur meest plotseling remmen om dat een voor hem rijdende vrachtauto onver wacht linksaf een rijweg inreed. De bus slipte en reed tegen een boom. Afscheid W. Grenzenberg Vandaag heeft de heer W. Grenzenberg, wegens het bereiken van de 65-jarige leef tijd en na een 38-jarige dienstvervulling ons bedrijf verlaten. De heer Grenzenberg begon op 27 De cember 1911 zijn arbeid op de zetterij van de Oprechte Haarlemse Courant. In 1919 werd hij tot chef van de zetterij en druk kerij benoemd, welke functie hij met grote ijver en bekwaamheid heeft vervuld. Reeds enige maanden geleden was hij door ziekte genoodzaakt zijn werk neer te leggen. Vandaag is zijn dienstverband officieel geëindigd. Namens directie en personeel is de heer Grenzenberg te zijnen huize dank gebracht voor de toewijding waarmee hij steeds zijn werk heeft verricht. De van veel waardering getuigende toespraken gingen vergezeld van geschenken en bloe men. Ook de Grafische bedrijven Joh. Ensche dé en Zonen N.V., in wier dienst de heer Grenzenberg van 1911 tot 1919 was, zonden een bloemstuk. Rechtbank Bijzondere belediging „Opzettelijke belediging in geschrifte van de Nederlandse politie", was wat van ochtend de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank ten laste legde aan een 73-jarige journalist, de heer C. R. uit Heemstede. In een hoofdartikel in „De Vrije Socialist" had de verdachte scherp geschreven tegen het feit dat de politie revolvers draagt. Zo scherp dat hij had gesproken van „het beulswerk van de branie-achtige, snauwende politieman"; stokken en sabels zijn vervangen door de revolver, in een klein tasje op de heup zes kogels, zes moorden".; „ook de burgers zullen zich moeten bewapenen"; „de radio levert wel prairie-muziek, wij leven in een Wild-West"; „het is aan ons om de verzetsgeest onder de- burgers weer aan te wakkeren"; „de politieman, die af en toe moordt, weerspiegelt de geest van zijn su perieuren". Verdachte erkende zonder meer, dat hij dit artikel had geschreven in het orgaan van de Nederlandse vereniging van Vrije Socialisten, dat in een oplage van onge veer duizend over ons land wordt ver spreid. Het betreffende nummer van het blad van Zaterdag 10 September 1949 was door de politie van Hengelo in beslag ge nomen. De verdachte zag niet in, dat hij bele digend had geschreven; beledigen be schouwde hij als laf en zinloos. „Integen deel", zei R., „ik voel mij beledigd, dat ik hier voor belediging terecht moet staan". Het woord „beul" zag hij niet als beledi gend, „het is een normaal Hollands woord voor vonnisvoltrekker. Ook de politie, die mij een proces-verbaal gaf, voelde zich geenszins beledigd en heeft deze kwestie uitvoerig met mij besproken". De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, constateerde dat de objectieve lezer van dit artikel het wel als beledigend zou moeten beschouwen. Al was het al leen maar door de conclusie, dat de politie bestaat uit de ergste misdadigers, die wij kennen. Mr. van der Valk Bouman wilde echter geenszins een martelaar maken van deze verdachte, door hem een gevange nisstraf op te leggen. Als iedereen echter zo scherp ging schrijven, aldus de officier, zou „het hek van de dam" zijn. Hij eiste daarom een boete van dertig gulden of achttien dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De verdachte had zoals altijd het laatste woord. Hii zei, dat de opmerking over de politie-mannen als „de ergste mis dadigers" bedoeld was als een citaat van Domela Nieuwenhuis, de vroegere hoofd redacteur van „De Vrije Socialist". R. vroeg tenslotte vrijspraak voor zichzelf, omdat hij zijn opus als geenszins beledi gend beschouwde. SCHEEPVAART Arendskerk, BrisbaneR'dam 21 Dec. van Aden. Groote Beer. BataviaA'dam 21 Dec. 180 mijl Z.O. Cevlon. Indrapoera. R'damBatavia pass. 22 Dec. j Gibraltar. I Kamerlingh Onnes, 20 Dec. van Singapore naar Batavia. I Kota Gede, Java—R'dam 21 Dec. v. Belawan. j Kota Inten, Batavia—R'dam pass, 22 Dec. Ouessant. 1 Mataram, 22 Dec. van Batavia n. R'dam. zijn zojuist gearriveerd bij (Betaling is te regelen) Nassaustraat 5, HAARLEM Tel. 17628 en 18429 De inzameling sluit over Het zou zo zei mr. F. van der Goot, bestuurslid van de Haarlemse Armenraad te betreuren zijn, als de Kerstinzame ling voor de Stille Armen nu minder op leverde dan verleden jaar. Onverklaarbaar zou het wel niet zijn, want de economische toestand is immers voor verschillende ge vers achteruit gegaan. Maar toch moet alles er op gezet worden om althans het zelfde bedrag als in 1948 beschikbaar te krijgen, want er zijn meer Stille Armen die voor een uitkering in aanmerking ko men. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van Kerstmis. Laat ieder die in staat is te geven maar dit nog niet gedan heeft, het alsnog doen. Maar dan dadelijk, want an ders komen de gelden niet meer op tijd om voor Kerstmis uitgedeeld te worden. Het kan nog net! Wie contanten heeft kan morgen bij Haarlems Dagblad aanlopen, wie over de Giro wil overschrijven (Giro 273.107) moet het biljet zo mogelijk nog heden, Donderdag, op de post gooien, dan is het nog net op tijd voor de verantwoor ding van Zaterdag. Dan hebben de gevers op Kerstmis de voldoening in deze hun plicht gedaan te hebben. En de Stille Armen worden even uit hun ellende opgeheven. Ik vind zo vervolgde mr. van dei- Goot de actie voor de Stille Armen een dankbaar werk. Niet omdat iemand die er zijn krachten aan geeft op dank aanspraak zal maken, maar wel omdat het werk van zo groot belang voor de samen leving is. Het verschilt veel met de ar menzorg die elke week terugkeert. Hier betreft het mensen die koppig tegen hun tegenspoed strijden en nog steeds niet bij Sociale Zaken hebben aangeklopt om steun, hetgeen alleen kon door al maar soberder in hun levenseisen te worden. De Kerstgave is bedoeld om de Stille Armen op de Kerstdagen te laten voelen, dat er zeer velen zijn die niet alleen met hun lot bewogen zijn, maar ook behoefte hadden om dit in een daad om te zetten en daar door mede te werken om een lichtstraal te laten vallen in die sombere omstandig heden. In dit opzicht had ik een mooie erva ring. Er was een man die, door tegenspoed in zaken, een Stille Arme geworden was. Hij werd. als zo vele lotgenoten, geholpen. Maar nu kwam hij 25 gulden brengen voor de Kerstuitdeling en vertelde daarbij: U moet niet denken dat ik er nu weer geheel bovenop ben. Neen, er is wel verbetering gekomen, maar het is toch nog altijd zor gen. Die 25 gulden heb ik er af geknepen, want het kon. En daarom moest het ook! Toen ik zelf in de put zat en een Kerst gave kreeg, heb ik gevoeld hoeveel troost het geeft als je dan ervaart dat er mensen zijn die om te denken. Nu zie ik in, dat enkele dagen ik moet meehelpen om anderen, die nu door zorgen gebogen worden, die verkwik king te geven. Het lot van vele Stille Armen is inder daad hard. Wij advocaten kunnen af en toe een kijkje achter de schermen nemen. Ongetwijfeld zal dat ook wel zo zijn bij dokters en predikanten. Ik denk in het bijzonder aan het lot der verlaten vrou wen. Er komen in de laatste jaren veel echtscheidingen voor. Het is helaas zo dat verscheidene mannen, louter uit egoïsti sche overwegingen, de voorkeur geven aan een jongere vrouw. De terzijde gestelde vrouw krijgt wel een uitkering, maar van vele mannen, vooral van hen die in zaken zijn, is het inkomen moeilijk vast l* stel len, in het bijzonder als zij er op uit zijn zich tegenover de rechter zo arm mogelijk te houden. Het gevolg is, dat de verlatene in veel gevallen van een zeer bescheiden uitkering moet rondkomen. Die vrouwen hebben het dan heel moei lijk. Ik ken er die in jaren geen cent voor hun eigen kleding hebben uitgegeven, maar genoegen genomen hebben met „af- dragertjes" van vriendinnen. Alles wat uitgespaard kon worden op het bescheiden huiselijk budget, werd besteed aan de op voeding van de kinderen die aan de vrouw werden toegewezen, want die mochten niet onder de scheiding lijden. En dan te weten dat de kinderen af en toe door de'vader gehaald worden, om dan te ge nieten van de grotere welstand in zijn nieuwe gezin. Alleen met het gevolg dat die kinderen dan bij de vrouw terugkeren en voelen dat zij het bij moeder toch maar erg sobertjes hebben.Het lot van deze verlaten vrouwen, die in eenzaamheid haar strijd om het bestaan en de toekomst van de kinderen voeren, is zwaarder dan de buitenstaander zich kan indenken. La ten wij alles doen om ook aan die Stille Armen een Kerstmis te bezorgen waarbij zij even uit de ellende van de zwaar drukkende zorgen komen, waardoor zij. althans op die dagen voelen, dat er nog weldenkende stadgenoten zijn, die aan haar eenzaamheid en verlatenheid denken! Als advocaten komen wij ook in deze tijd veel in aanraking met de ellende van 't woningtekort. Het is eigenaardig, maar die drukt onregelmatig zwaar op de Stille Armen. Velen zijn gedwongen geworden medebewoners in hun huis op te nemen, of hebben het eigen vrije huis moeten verlaten om elders onderdak te vinden op een kamer. Samenwoningen leveren in het algemeen al grote moeilijkheden op, maar als die dan nog komen naast de zware zorgen om in financieel opzicht het hoofd boven water te houden, dan drukken ze dubbel zwaar zo besloot mr. v. d. Goot, Santpoort Mr. A. J. W. Koch tot notaris benoemd Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amster dam in de vacature-Th. M. Taverne mr. A. J. W. Koch, candidaat-notaris, wonende te Santpoort. De standplaats van mr. Koch is Amsterdam. Kerstwijding van de Hervormde jeugd In vele kerken zal deze Adventsdagen het tere verhaal van Christus' geboorte ver teld worden en in de stille glans van het kaarslicht zal overal de innige sfeer van de Kerstnacht gaan hangen: in woord en spel. Gisteravond hebben de jeugdgroepen van de Nederlands Hervormde Kerk in Sant poort voor een stampvol kerkgebouw een Kerstspel „Haast U naar de stal" ten tonele gevoerd. Eenvoudig en soms zelfs bekorend schuchter klonken de kinderstemmen onder het koepelgewelf en met volledige ernst hebben de lekenspelertjes hun rollen ver vuld. Een kinderkoortje zong van het orgel af de reien en een paar serene meisjes stemmen zorgden voor het antwoord op het toneel: de studie, welke aan deze avond vooraf moest gaan, is niet zonder vruchten gebleven. Een bijzonder aardig verhaal over twee kinderen uit Brooklyn en bekende Kerst liederen vulden de avond verder. KIENEN OM WILD. Heden wordt in café „de Weyman" een wild-kienavond van „Terrasvogels" gehou den. FEESTAVOND VOOR VOETBALJEUGD. Het bestuur van „Terrasvogels" heeft tegen Vrijdagavond voor de junioren en adspiranten een feestavond belegd. Met verschillende aardige spelen zijn voor de jongens aardige prijsjes te winnen. Veiling Boschbeek De uitslag van de voorlopige veiling van de buitenplaats „Boschbeek" ie Santpoort, welke Woensdag in café „De Weyman" ten overstaan van notaris W. Boerlage werd gehouden luidt: Perceel 1: /65.800,C. Janus: perceel 2: ƒ40.400, C. Brink; perceel 3: ƒ11.000. J. Bleeker; perceel 4: ƒ133.700, H. P. Sibbe; perceel 8: ƒ12.900, A. Markerink; perceel 9: A. Markerink, ƒ13.600; perceel 10: ƒ2400, P. J. Bakker; perceel 11: ƒ2500, J. Bleeker; perceel 12: ƒ21.200, J. Bleeker: perceel 13: ƒ19.200, P. J. Bakker. De percelen zijn voorlopig toegekend, j De percelen 5, 6 en 7 zyn niet geveild. De toeslag volgt op 4 Januari 1950. Provinciale Staten in vergadering bijeen In de Donderdagmorgen voortgezette vergadering der Provinciale Staten een verslag van de zitting van Woensdag vindt men elders in dit blad heeft de heer K a p t e ij n (Arbeid) zijn rede over in dustrialisatie voortgezet. Hij betoogde, dat vooral jonge ondernemers gesteund dienen te worden, ook al zijn er grote risico's aan verbonden. In het verleden is immers ge bleken. dat grote industrieën met geld ge steund werden, doch zij konden zich niet handhaven. De heer Kapteijn hield voorts een pleidooi voor vernieuwing van het Nijverheidsonderwijs. De heer B u t e r (Arbeid) beval het vestigen van industrieën aan, om te voor komen, dat er artikelen uit het buitenland gekocht moeten worden. Dan zal de werkloosheid zich niet uitbreiden. Tot heden is weinig aan industrialisatie ge daan; alleen is hier en daar een industrie uitgebreid. De heer I n gw ersen (A.R.) was van mening, dat de Economisch Technologische dienst geen credieten moet beschikbaar stellen voor de industrieën. Dit moet de taak zijn van de bankinstellingen. De heer Prakken (Arbeid), lid van Gedeputeerde Staten, antwoordde de heer Vermeulen, dat er met andere instanties in de provincie getracht zal worden zo spoedig mogelijk een tunnel bij Velsen te verkrijgen. Gedeputeerde Staten zijn er van overtuigd, dat de toestand onmogelijk is. Wat de Economisch Technologische dienst betreft, zeide spreker, dat de be palingen van het rijk van dien aard zijn, dat het niet gemakkelijk is gelden be schikbaar te stellen. De zaken dienen vol gens spreker door de dienst geregeld te worden en deze moet credieten beschik baar kunnen stellen. Inschakeling van een bankinstelling achtte hij niet de juiste weg. Bovendien gaat het meestal over kleine bedragen. Indien er jonge onder nemers zijn dan zullen zij zoveel mogelijk geholpen worden. Bij de behandeling van het hoofdstuk „arbeid, maatschappelijke steun en voor zorg" vestigde de heer Van Delden (Comm.) de aandacht op de toestand van de arbeiders, werkzaam bij de DUW. Vol gens spreker is die toestand zeer ongunstig. De heer Sajet (Arbeid) juichte het voorstel van Gedeputeerde Staten, om een bijdrage van 30.000,te verlenen aan 't werk van de Stichting van geestelijke volksgezondheid in Noordholland toe. Velen profiteren van deze stichting. Reeds vele gemeentebesturen verlenen financiële medewerking en spreker verwachtte, dat ook het rijk zal steunen. Voorts pleitte spreker voor de instelling van een buiten dienst van de Provinciale ziekenhuizen en het behartigen van de belangen van idiote kinderen die over het algemeen zeer slecht gehuisvest zyn. De heer Hoy tink (A.R.) sluit zich aan bij de opmerkingen van de heer Sajet over de geestelijke volksgezondheid en de verpleging van idiote kinderen. Het werk van de stichting is zeer belangrijk en breidt zich meer en meer uit. Ook besprak de heer Hoytink het gebrek aan zieken- huisruimle voor krankzinnigen. De heer Visser (Arbeid) herinnerde aan de critiek, welke geleverd is op de Dienst Uitvoerende Werken. Het is een fout. zei spreker, dat een ieder naar deze dienst wordt gezonden, Men kan niet ver wachten, dat alle arbeiders grondwerk kunnen verrichten. Spreker verwachtte, dat Gedeputeerde Staten de belangen van de arbeiders zullen behartigen, ondanks het feit, dat de DUW een rijkszaak is. Mejuffrouw mr. Ribbius Pele- t i e v deelde mee, dat Gedeputeerde Sta ten diligent zullen blijven ten aanzien van de belangen der idiote kinderen. Zij was dankbaar voor de steun van enkele staten leden over de geestelijke volksgezondheid. De voor- en nazorg geschiedde tot nu toe in Amsterdam. Than? werkt de hele pro vincie mee. De heer De Vries (Arbeid) merkte op. dat het in de vergadering der Staten weinig zin heeft te spreken over de DUW. Klachten moeten door de vakbeweging behandeld worden. Een motie van d<? heer Van Delden de regering ie verzoeken aan de arbeiders, werkzaam bij de DUW een Kersttoelage te verlenen werd verworpen met 4313 stemmen. Dc suikerfabriek te Vierverlaten heeft de suikerbietencampagne geëindigd. Dc fa briek heeft gedurende deze campagne 190 millioen kilogram suikerbieten verwerkt, hetgeen ongeveer neerkomt op 240.000 balen suiker van 100 kilogram. De Fries-Groningse suikerfabriek heeft bijna 328 millioen kilo gram suikerbieten verwerkt. VOETBAL Het voctbalprogramma van de KNVB voor Maandag 26 November luidt volgens de of ficiële mededelingen: West I, eerste klas: Zeeburgia—DOS. West II. eerste klas: SW— Ajax; EDO—Xerxes. West J. tweede klas B: Watergraafsmeer—WFC: WA—Storm vogels. Derde klas: TerrasvogelsVitesse; Beverwijk—Kinheim; Halfweg—De Kenne- mers: Succes—ADO '20; Helder—DEM: WMS Velsen; KWBloemendaal; De Meer Schoten; De MeteoorAalsmeer; Zandvoort- meeuwen—DEC. Vierde klas: DSS—WMHO; IEV—Oranje Zwart; BPC—WB; RKAVIC— Vliegende Vogels; EHS—Rodi; Onze Gezel len—NAS; DVAVDCO; THBPIW; ZRC VVD; ETOLijnden. West I, derde klas: TYBB—Hi 1 linen; Alphen—Roodenburg. Vier de klas: Hillegom—SJC; BSM—Roukoop. KORFBAL Het programma van de Haarlemse Korf- balbond luidt: Adspiranten Derde klasse: Oosthoek d:—Aurora b: Haarlem eSport Vereent c. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I, Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 296 247 236% 187% 138 285 290 117 14854 161 V-> 142% 156% 139% 159 104% 284 Openings koersen 295% 24554 236% 187J4 147 y2 14354 156 139

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7