TAXI? BEL ÏSOOO Fa E. BELLAART SLEUTEL WEG! Fris - Keiler Macdonald Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 6 (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) Ontstemde autobus-passagiers Bussen die de halten voorbijrijden: Donderdagmiddag stonden in de Kruis straat bij de Nassaustraat om even over half zes verscheidene mensen te wachten op een autobus naar Heemstede. Het werd een eindje over zes eer zij konden instap pen. Dus na een half uur! Wij kunnen dit met zo'n stelligheid zeggen, omdat een onzer redacteuren onder de slachtoffers was. Er kwamen verschillende bussen voorbij die niet stopten, hoewel zij nog passagiers hadden kunnen opnemen. Dit wekte natuurlijk veel ontstemming en terecht! bij de wachtenden. Wij hadden over deze aangelegenheid een gesprek met de directie, die de ge grondheid der klacht erkende. De directeur was Donderdagmiddag ook in de nabijheid van de bedoelde halte geweest en had toen gezien dat een autobus, waarin nog plaat sen onbezet waren, was doorgereden. Er werden maatregelen toegezegd om zo iets in de toekomst te voorkomen. Expositie van legaat door Herman Moerkerk aan Den Bosch Door het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Bra bant wordt een tentoonstelling gehouden van de vijftig tekeningen die de schilder Herman Moerkerk aan de gemeente 's-Her- togenbosch heeft nagelaten, aangevuld met enige ontwerpschetsen („De rattenvanger van Hameln" en „De gelaarsde kat") voor de in 1935 gehouden stadsfeesten. De ex positie is van 26 December tot 8 Januari te bezichtigen in het Provinciaal Museum aan de Bethanie-straat in Den Bosch. Jubileum van Instituut voor Arbeidersontwikkeling Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Instituut voor Arbeidersontwik keling is in het Concertgebouw te Amster dam een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar minister-president dr. W. Drees het woord heeft gevoerd. De voorzitter van het jubileumcomité heeft het jubileumge schenk, een bedrag van ruim 3400 gulden bijeengebracht door de leden van het instituut overhandigd aan de heer H. König, voorzitter van het centraal bestuur. „Amicitia Juncti" j gaf een toneelavond Erg geestdriftig kan ik niet zijn over de keuze van het stuk, dat de gymnasiale ver eniging „Amicitia Juncti" gisteravond in de Haarlemse Schouwburg opvoerde ten ge- noege van overheids-vertegenwoordigers, curatoren, oud-leerlingen en mede-scholie ren. Het blijspel „Jeugd" van de Franse dichter en toneelschrijver Clauae-André Pugel wil een episode behandelen uit het leven van jonge mensen van deze tijd. Op luchtige wijze worden er enige problemen der ontwakende liefde in aangeroerd. Maar zoals het door een volwassene is geschreven moet het ook door volwassenen worden ge speeld om het pikante raffinement te berei ken, dat leidt tot de in dergelijke gevallen meestal gehoorde conclusie: een hartver- tederende combinatie van frisse levensblij heid en subtiele melancholie. Bij een voor stelling evenwel door een groep vertolkers van gelijke leeftijd als de uit te beelden personen doorziet men een zekere mate van gevoelsvervalsing, althans een dooreen lopen van twee werkelijkheden: die van het stuk en die van de spelers. Daar komt nog bij dat deze comedie over vijf jongelui, die voor enkele dagen thuis het rijk alleen hebben en verzeild raken in allerhande amoureuze perikelen, als onver wacht het levend evenbeeld van de ge droomde minnaar der aanwezige meisjes bij toeval komt. binnenwandelen, in het aller aardigste eerste bedrijf veel meer belooft dan in het vervolg wordt ingelost. Al deze bezwaren nemen intussen niet weg, dat het een bijzonder plezierige avond is geworden, vooral dank zij de vlotte en toch zeer zorgvuldige regie van de leraar F. Hesmerg, die men ten eerste moet prij zen om de weloverwogen bezetting van alle rollen, zodat de natuurlijke geaardheid de technische tekortkomingen gemakkelijk kon aanvullen. Maar ook zijn mise-en-scène, het tempo van de dialogen en de ongedwon genheid van bewegen wekten grote bewon dering. Vooral in het begin hapte de zaal dan ook gretig in het gepresenteerde. Reeds vaak heb ik in schoolvoorstellin gen de één of andere jongedame zien uit blinken, maar toch zelden zo als gister avond. De vertolkster van de rol van Ma rianne Gassin leverde tot in alle onderdelen een buitengewoon knappe prestatie. Zij maakte er inderdaad een goed-gewapende vrouw van, door haar manier van opkomen of gaan zitten zowel als door haar toon van spreken, hautain en sarcastisch, koket en berekenend, zonder het laatste restje kin derlijkheid geheel te verliezen. Veel sym pathieker, maar dat lag grotendeels aan de rol, was de lieve Pernette Laprade, gespeeld met aanzienlijk veel minder talent, te na drukkelijk in haar dictie, maar bekorend door van binnen uit stralende warmte. Van de jongemannen trok vooral de vertolker van de quasi-onverschillige Olivier de aan dacht, hoewel het tweede bedrijf zijn krach ten enigszins te boven ging. Aardige dingen zag men ook van de olijke materialist Ber nard en van het bescheiden meisje Fran- cine. De droomheld gaf zich echter te wei nig moeite om aan het van hem gekoester de beeld te beantwoorden. Oudergewoonte betrad na afloop rector Spoelder het toneel om lofprijzingen en amnestie van straffen uit te delen. Hij werd met een ware ovatie begroet. „Dit is de laatste keer dat ik hier in functie sta," zei deze altijd gewaardeerde spreker, „maar in de toekomst hoop ik nog dikwijls getuige te zijn van dé schoolfeesten, in een verbor gen hoekje of ergens helemaal boven als brandweerman!" Eén van de spelers kwam echter ter geruststelling verklappen dat er in dit cursusjaar nóg een voorstelling ge geven zou worden. Burgemeester Cremers, de wethouders Geluk en Happé, benevens vele andere ge nodigden woonden de voorstelling bij. Na afloop volgde er bal tot drie uur in de Concertzaal. DAVID KONING. In de IJmuidense vissershaven zoeken de meeuwen krijsend naar hun voedselde visafvaldie in deze tijd van schaarse vis aanvoer geen overvloedig kerstmaal oplevert. Canadese ambassadeur speelde Molière Met zijn beide handen vol bloemen, seringen en anjers stond de heer Pierre Dupuy, ambassadeur van Canada, gister avond in het Internationaal Cultureel Cen trum te Amsterdam om temidden van zijn toneelgezelschap, allen jeugdige leden van het corps diplomatique, de toejuichingen in ontvangst te nemen van allen, die zijn tintelende opvoering van Molières blijspel „Les précieuces ridicules" hadden bijge woond, Onder hen bevonden zich Koningin Juliana, Prins Bernhard en de ministers Stikker, Schokking en Van Schaik. „Zover ik me kan herinneren", zei de heer Dupuy, „is het de eerste keer in de geschiedenis van de diplomatie, dat een ambassadeur bloemen krijgt van een mi nister van buitenlandse zaken. Met een zwierig gebaar bood de ambassadeur daar op de hem door minister Stikker geschon ken seringen aan Koningin Juliana aan. Daarop begaf prof. Cleveringa, de voor zitter van het Prins Bernhard-fond, dat de baten van deze avond genoot, zich temid den van de diplomatieke groep om de am bassadeur te installeren in een nieuwe functie: „ambassadeur van de Franse cul tuur". Georgette Hagedoorn bracht vervolgens enige Franse en Engelse liedjes ten gehore. Koningin Juliana en Prins Bernhhrd woon de, rustig in een hoekje gezeten, tot tegen middernacht het feest bij. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Gemengd koor „Polyhymnia" gaf een Kerstconcert Met een Kerstuitvoering gisteravond in de kerk der Remonstrants Gereformeerde gemeente gegeven, heeft het gemengde koor „Polyhymnia" ook een aandeel ge kregen in de talrijke gelegenheids-con certen, die in deze dagen alom worden gehouden. De dirigent Henk Arisz had zich bij de programmakeuze voor het con cert bepaald tot drie werken, die recht streeks samen hingen met het Kerstge beuren, drie composities, die door hun algemeen religieuze strekking op dit Kerstconcert aanvaard konden worden. Hij besloot met het koorwerk „Der Greis" van Jos. Haydn, dat moeilijk met de aard van de uitvoering te verenigen was. „Polyhymnia' is thans geen ensemble van geselecteerde stemmen. Uitbreiding van het koor met een aantal zangeressen en zangers met goede stemkwaliteiten zou een doeltreffend geschenk voor de vereni ging zijn bij een herdenking van haar vijf tigjarig bestaan in Juni 1950. In afwach ting van deze gewenste versterking, zou de dirigent kunnen beginnen met het krachtig onderdrukken van het individuele overheersen van de meest storende tim bres. Bij de huidige samenstelling van het koor is het gevaarlijk de teugels, die het enthousiasme der koorleden breidelen, te laten vieren, zo men enige goede klank- hoedanigheid wil bewaren. Dat werd aangetoond bij de vertolking van „Hodie Christus Natus est" van J. P. Sweelinck. waarbij het de dirigent klaar blijkelijk in de eerste plaats om uitdruk king van grote geestdrift te doen was. Verder kon men, de koorklank buiten be schouwing latend, waardering hebben voor de vastheid waarmede „Sicut cervus" van da Palestrina en fragmenten uit een Mis van Ollando di Lasso werden gezon gen en voor de sfeer die met „Het viel een hemelsdouwe" en „Herders, hij is ge komen" bereikt werd. Gunstig beïnvloed door ingetogen voordracht kon de koor klank bij de uitvoering van „Der Greis" aan welluidendheid winnen. Afgezien van een neiging tot detoneren bij de sopranen werd „Du bist's dem Ruhm und Ehre" van Jos. Haydn verdienstelijk vertolkt. Aan het concert werd medewerking ver leend door de zangeres Didi Sanders. En kele oud-Nederlandse kerstliederen en liederen van vreemde oorsprong waren door haar gekozen. Liederen, die om hun eenvoud, typerend voor de volkslied kunst. eenvoud van voordracht verlangen. Op dit principe bleek de zang van Didi Sanders gericht te zijn, zowel in de zeg ging van de tekst als in het bescheiden klankvolume van de goed geschoolde, warm getimbreerde stem. De organist Jan Boeke begeleidde de zangeres met passende klanktinten, al moest daarbij soms een onwillekeurig domineren van de orgelklank geconsta teerd worden. Als solist speelde Jan Boeke. zorgvuldig registrerend, variaties op „Nun komm der Heiden Heiland" van G. F. Kaufmann, bewerkingen van „Nu syt wellecome" en „Maria soude naer Bethlehem gaen" van Flor Peeters en twee bewerkingen over „Wie schön leuchtet der Morgenstern" van D. Buxtehude. Muziek, die de toehoorders voor wie de associatie tussen tekst en muziek van het bewerkte koraal of lied bestond, de Kerstgedachte in herinnering bracht. De Kerstgedachte vormde ook de kern van de toespraak waarmede dr. W. R. M. Noordhoff het concert inleidde. P. ZWAANSWIJK Volksuniversiteit zet winterprogramma voort Voor het tweede deel van het wintersei zoen van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken bevat het programma voor Haarlem-centrum negen bijeenkomsten en cursussen, voor Haarlem-Noord drie en voor Heemstede eveneens drie. In Haarlem-centrum wordt de eerste bij eenkomst gehouden op Woensdag 11 Januari in het Frans Hals Museum. Mevrouw Kune- gonde Heringa zal voordragen „Lofzang" van Aart van der Leeuw en „De danser van Onze Lieve Vrouw". De heer W. A. Nel spreekt op de Dinsda gen 17, 24 en 31 Jauuari over „Dromen en hun betekenis": dr. G. Stuiveling behandelt op de Woensdagen 8, 15 en 22 Februari het onderwerp „Nederlandse en Vlaamse schrij vers van nu"; dr. O. H. Dijkstra spreekt in twee voordrachten over besmettelijke ziek ten, sociaal bezien en dr. G. van Dam over „Rheuma-bestrijding" op een cursus, welke bepaald is op de Maandagen 6, 13, 20 en 27 Februari; „Moderne Amerikaanse letter kunde" is het onderwerp van dr. G. A. Du- dok op Dinsdagen 7. 14 en 21 Februari; dr. C. Spoelder is docent van de cursus -„De klassieke vorming" op 1, 8 en 15 Maart; Dick Boer behandelt in voordrachten op Dins dagen 28 Februari en 7 Maart „Fotografie"; prof. dr. G. L. Smit Sibinga leidt de cursus „De geheimen van het inwendige der aarde" op Maandagen 6, 13 en 20 Maart: J. W. Bos spreekt op Donderdagen 23 en 30 Maart over „Psychologie van het huwelijk". Het winterseizoen wordt besloten met een wandeling door de duinen van de Amster damse Waterleiding op Zatei-dagmiddag 6 Mei onder leiding van dr. A. Meesters. In Haarlem-Noord spreekt jhr. dr. j. C. Mollerus op Vrijdag 27 Januari over „IJs land", de neer A. Vermeulen op Vrijdag 24 Februari over „Op reis met Uncle Sam" en Willem van lependaal op Vrijdag 10 Maart over „Mens, brood dn toekomst". Voor Heemstede vermeldt het programma: Donderdagen 26 Januari, 2 en 9 Februari Jack Pfersich over „Egyptische.kunst"; Don derdagen 16. 23 Februari en 2 Maart mejuf frouw Florence de Boer over „Hygiëne der vrouw" en Donderdag 9 Maart Jef Last over „Duitsland na de capitulatie". Voorts worden weer cursussen Engels, Frans, Deens en Esperanto gehouden. Kerstpakketten van Leger des Heils uitgereikt Dank zij de steun van vele stadgenoten was het Leger des Heils in de gelegenheid aan driehonderd gezinnen, die daarvoor in aanmerking kwamen, een Kerstpakket uit te reiken. In het gebouw van het Leger des Heils aan de Sehagchelstraat kwamen ver tegenwoordigers van deze gezinnen bijeen. Majoor Bosveld leidde een korte dienst, waarna tot uitreiking werd overgegaan. Dankbaar keerden allen huiswaarts. Het Strandschap Zandvoort De ervaringen der eerste jaren In het orgaan van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten schrijft de heer W. M. B. Bosman, gemeentesecretaris van Zandvoort, een artikel over het Strand schap Zandvoort. Hij concludeert: „De eerste jaren van de practijk van het stradschap waren niet altijd gemakkelijk. Immers enerzijds moesten de bestuursleden ervaring opdoen op dit voor verschillenden van hen geheel nieuwe terrein, anderzijds moesten de Zandvoortse gemeentelijke be stuursorganen er aan wennen, dat een deel van hun autonome bevoegdheden en nog wel betreffende het voor de bevolking van de kustbadplaatsen zo belangrijke strand! aan een ander overheidsorgaan waren overgedragen. Dit in aanmerking nemend, kan mijns inziens gezegd worden dat de werking van het strandschap be vredigend is geweest. Men vergete niet dat het strandschap tot stand is gekomen met de bedoeling een waardevol element te zijn ter bevordering van de wederopbouw. Naarmate deze voortgang vindt en op de thans nog kale kuststrook bedrijfsgebouwen zullen verrij zen, zal ook de betekenis van het strand schap toenemen. Reeds nu is het voor de gemeente Zand voort van het grootste belang in het strand schap een lichaam te hebben, waarin regel matig en op prettige wijze contact tot stand komt tussen haar vertegenwoordigers en die van de ministers van Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken en van de gemeen tebesturen van Amsterdam en Haarlem. De ervaring heeft daarvan bereids het grote nut aangetoond". Rijkskweekschool-leerlingen eerden Henriëtte Roland Holst Ook in Haarlem is de-tachtigste verjaar dag van Henriëtte Roland Holst-van dei- Schalk niet geheel ongemerkt voorbij ge gaan. Ongetwijfeld zal in enige scholen wel voldaan zijn aan het verzoek, dat door een comité onder ere-voorzitterschap van de ministers van Onderwijs van Nederland en België tot de directeuren was gericht, om in een letterkunde-uur voor oudere leerlingen bijzondere aandacht te besteden aan de figuur en het litteraire werk van Nederlands grootste dichteres. De leerlingen van de hoogste klasse dei- Rijkskweekschool aan de Leidsevaart voer den bovendien aan de vooravond van haal ver jaar dag het zogenaamde „Kleine Kerst oratorium" op dat. de grijze strijdster voor de lijdende mensheid schreef in 1936. Dit gave en edele dichtwerk voor spreek koren, kwartetten en solostemmen, afge wisseld door Kerstliederen met als enige dramatische figuren drie herders en drie wijzen ontroerde het auditorium diep. Be halve de leerlingen, waren het personeel der Rijksleerschool, vele oud-leraren en hun dames aanwezig, evenals de raad adviseur van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. H. Wes- selings, de referendaris voor de Kweek scholen. de heer J. A. van Lakerveld en de hoofdinspecteur van de Onderwijzers opleiding, de heer C. Kleywegt uit Nij megen. De declamatie stond op zeer hoe; peil en getuigde evenals de zaalversiering van de opmerkelijke prestaties" waartoe de jongeren in staat zijn, indien ze waarlijk gegrepen worden door een grote kunst als die van Henriëtte Roland Holst, waarin de Liefde het grondmotief is. Afscheid Chef Afdeling Onderwijs te Haarlem Met ingang van 1 Januari gaat de heer J. A. Pijzelman, administrateur, chef van de afdeling Onderwijs der Gemeentesecre tarie van Haarlem, de gemeentedienst met pensioen verlaten. Vrijdag 30 December des middags van half vier tot half vijf zal er gelegenheid zijn van de heer Pijzelman afscheid te nemen ten Stadhuize, Oude Raadszaal. Dag en nacht. Indien in gesprek, kunt U ook bellen 17000 of 16644. Moderne Amerikaanse wagens tegen normaal taxitarief (Adv.) Ouderavond Prins Hendrikschool De Prins Hendrikschool hield een ouder avond, welke geheel door de leerlingen van de 5e en 6e klas werd gevuld. Voor de pauze brachten zij enkele door het hoofd der school, de heer O. de Wit. gecomponeerde liederen ten gehore, ge volgd door de bekende „Verkeerscantate". Na de pauze werd door de leerlingen der 5e klas, onder leiding van hun onderwij zer, de heer Kooiman, opgevoerd het toneelstukje „De baard van Daantje", van Mevrouw W. BlombergZeeman, naar het gelijknamige boek van Leonard Rogge veen. Dit toneelstukje werd gevolgd door een klompen-dansje onder leiding van de onderwijzeres Mevrouw Van Ingen. De avond, welke wérd bijgewoond door ongeveer 300 ouders, vield zeer in de smaak en beantwoordde ten volle aan het doel, dat met het houden van ouderavon den wordt beoogd, teweten het versterken van de band tussen school en huis. BUITENGEWOON CONCERT DOOR DE H. O. V. Zoals gewoonlijk geeft de H. O. V. ook dit jaar op 30 December een buitengewoon concert, waaraan twee solisten medewerken, namelijk de Hongaarse violiste Elise Cser- falvi en or.ze jeugdige landgenoot Theo Bruins, piano; Elise Cserfalvi, de tweede prijswinnares van het Muziekconcours te Scheveningen, werd in 1926 geboren. Op vijf-jarige leeftijd ving zij haar vioolstudie bij prof. Dezsö Rados aan. In 1942 behaalde Elise Cserfalvi de prijzen Hubay en Remenvi. Haar eerste optreden met de" H.O.V. had in het vorige winterseizoen plaats; zij speelde toen even als zij nu zal doen het Vioolconcert van Brahms. Theo Bruins brengt het Pianoconcert van Tschaikowsky ten gehore. Het concert, dat onder leiding staat van Toon Verhey, wordt geopend met een uitvoe ring van de „Wasps Ouverture" van R. Vaughan Williams. „Het huis in het maanlicht" Door een verwisseling van twee delen „zetsel" is een passage in onze Kerstver telling „Het Huis in het maanlicht" gis teren helaas zeer onduidelijk geworden. Puzzelaars zullen mischien ontdekt heb ben dat de regels 38 tot en met 63 (in de tweede kolom) 30 regels lager hadden dienen te staan, maar de meeste lezers zullen deze technische fout voor welke wij hen onze welgemeende verontschuldi gingen aanbieden terecht als zeer storend ondervonden hebben. Kota Inten bracht ruim 1500 militairen voor Kerstmis thuis Vanmorgen begon te Rotterdam de ont scheping van ruim 1500 militairen, beho rend tot de 7 December-divisie en gerepa trieerd met het troepentransportschip „Kota Inten". Zowel in Aden als te Port Said heeft men een militair moeten achterlaten, de laatste wegens een acute blindedarmont steking. Aanvankelijk meende men, dat de soldaat, die in Aden naar het hospitaal werd overgebracht, pokken had, doch bij nader inzien was het „Rode Hond". Heemstede Opvoeding tot burgerzin In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede zal aan de orde komen een voorstel van B. en W., om een crediet van 1000 beschikbaar te stellen, teneinde daaruit te bestrijden de kosten, verbonden aan de verstrekking van de uitgave „opvoeding tot burgerzin" en die, voortvloeiende uit het uitreiken van een stoffelijk blijk van belangstelling aan inwoners der gemeente ter gelegenheid van bijzondere gebeurtenissen-. B. en W. herinneren er in een toelichting op het voorstel aan dat in andere delen van ons land boekjes uitgereikt zijn. De be doeling is de jongere generatie van kies gerechtigden in te leiden tot belangstelling en begrip voor de publieke zaak en hen voor te lichten omtrent fundamentele be tekenis van de democratische instellingen in het staatsbestel, waarin de Nederlandse volkskracht en saamhorigheid in de loop der geschiedenis eigen gestalte verkreeg. Het college wil voor ongeveer vierhonderd nieuwe kiezers een boekje laten samen stellen. De kosten worden op 500 ge raamd. Voorts merken B. en W. op, dat de uiter lijke blijken van belangstelling van het ge meentebestuur met het wel en wee der in woners niet alleen dienen uit te gaan naar de jongeren, maar ook naar de ouderen. Zo blijkt het college steeds weer, dat een teken van meeleven van de zijde der ge meente ter gelegenheid van 50-, 55- en 60- jarige huwelijken op hoge prijs wordt ge steld. Een stoffelijk blijk van belangstel ling verheugt de feestelijkheid en daarom vragen B. en W. ook voor dit doel een bedrag beschikbaar te stellen. Aan lachsuccessen-in-soorten geen ge brek in de komende week. Voorop staat natuurlijk Danny Kaye als „De verstrooide profcssor",die gedurende nogmaals 28 voor stellingen in het Luxor-theater voor een reeks muzikale capriolen en invallen zorgt. In Frans Hals laten Red Skelton en Janet Blair in „Die dwaze mr. Jones" zien, hoe zij de toeschouwers kunnen amuseren. „Maar Julia toch...." (Pal ace). Een Amerikaanse film over het huwelijks leven van een Engelse familie, die in Frank rijk woont, brengt natuurlijk met zich mee, dat een eigenaardige kijk gegeven wordt op het leven in Europa. Dat neemt echter niet weg, dat „Maar Julia toch....!" een zeer vlotte comedie is, die de toeschouwers aan gename ogenblikken bezorgt. Hieraan wer ken in het bijzonder mee de vooral door de film „Mrs Miniver" populair geworden Gfeer Garson en Walter Pidgeon, die thans hun talenten van de vrolijke kant laten zien. Julia is een jonge vrouw, die reeds kort na haar huwelijk een andere weg op gaat dan haar man. Zij leidt een onbezon nen leven, maar de zorgen blijven haar achtervolgen. Gelukkig voor haar zijn er steeds aanbidders, die in moeilijke ogen blikken steun verlenen. Het verlangen naar haar oude huis vlamt echter op, als zij be richt krijgt van het huwelijk van haar doch ter. Het laatste deel speelt zich af op een buiten in Frankrijk, waar het echtelijk paar weer verenigd wordt. A. O. In C i t y kan men nog eens de kostèlijke film „Mijnheer de gouvernante" gaan zien, die enkele maanden geleden reeds hier ter stede in een ander theater is vertoond. Wie Cliff Webb nog niet heeft gezien als „baby sitter" verzuime deze gelegenheid niet. Tenslotte vermelden wij, dat City iedere morgen gedurende de vacantieweek de Watt en Half-Watt-film „Met volle muziek" brengt. S. K. „John Doe" (Rembrandt). Een week geleden schreven wij reeds over deze verdienstelijke film, die onder regie van Frank Capra werd gemaakt. Gary Cooper en Barbara Stanwyck vervullen er de hoofdrollen in. Helaas zal deze film echter haar ongetwijfeld waardevol doel een betere wereld, gefundeerd op naastenliefde in Europa waarschijnlijk niet bereiken. Bij het begin van de eerste avondvoor stelling heeft wethouder D. J. A. Geluk in zijn functie als' voorzitter van Haarlems Bloei gisteravond eenhartelijk openings woord gesproken. Zij, die het zachte schijnsel der Kerst kaarsen eens willen afwisselen met een rauw conflict tussen de niets en niemand ontziende misdadige hartstocht van gewe tenloze boeven en de onverbiddellijke wil van naar recht en rechtvaardigheid streven de burgers, kunnen hun hart ophalen in het Spaarne-theater, waar Bob Steele met vuist en revolver de bedrijvers van „De grote treïnroof" in een even ver diende als smadelijke nederlaag ten onder laat gaan. In het voorprogramma een luch tig en vaak humoristisch cowboyverhaal, waarin Bill Elliott zijn lasso's en zijn liede ren in de strijd om „De laatste buitenpost" werpt. HAARLEM - JANSWEG 42 Electriciteit ©p elk gebied Ceraürale Verwarming en Oliesi@ok Sanitair en ioedgieterswerken Haarlem 50 jaar geleden Het aantal vergunningen Het drankmisbruik is sinds het begin van onze eeuw sterk verminderd, hoewel wij niet onvermeld mogen laten dat er de laat ste tijd van verschillende kanten gewaar schuwd wordt tegen een weer toenemend misbruik. Vijftig jaar geleden, toen Haarlem ruim 62.000 inwoners telde, waren er niet min der dan 198 vergunningen, dus gelegen heden waar sterke drank geschonken werd. Dat was dus op elke 311 ingezetenen (kin deren dus meegerekend) één. Nu heeft Haarlem 161,500 inwoners en zijn er 159 vergunningen. Dit wil dus zeg gen: een op de 1015 inwoners. In 1899 werd aan Vergunningsrecht 13.890 betaald. Dit is naar de waarde van het geld thans berekend ten minste 80.000. Nu wordt er in Haarlem 27.600 aan Ver gunningsrecht betaald. Een groot verschil vooral als wij daarbij in aanmerking nemen dat de bevolking met ruim 160 procent is toegenomen. Die 198 vergunningen werden bijna uit sluitend gevonden in wat wij nu de oude binnenstad noemen. De Haarlemmers die trek in een borrel hadden, behoefden niet ver te lopen. Enkele voorbeelden: In de Grote Houtstraat waren er 8, Gierstraat 6, Kruisstraat 4, Kruisweg 7, Smedestraat 5, Zijlstraat 5. Dit zijn de hoofdstraten. Op het Klein Heiligland waren er 4, aan de Bake- nessergracht 4, in de Groendaalsteeg 2, in de Paarlaarsteeg 4 en aan de Brouwersvaart ook 4. steeg 4 en aan de Brouwersvaart ook 4. Uit de geschatte huurwaarde blijkt ook, dat de waarde der panden in die 50 jaar sterk is gestegen. De huurwaarde van het grote perceel Grote Houtstraat 1, waar de sociëteit „Trou moet blycken" gezeteld was, werd geschat op 710. Het pand Grote Markt 11, waar Brinkmann toen al gevestigd was, haalde 2,meer, want het werd op f 712,ge steld. Parlementaire commissie naar Duitsland „De regering stelt het op prijs, dat een parlementaire commissie naar Duitsland zal gaan, mede met het oog op de destijds aan de Tweede Kamer toegezonden rege ringsnota over onze verhoudingen tot dat land en naar aanleiding van de wensen, terzake aan de Kamer geuit", zo deelde voorzitter Kortenhorst Vrijdag in de Twèe- de Kamer mede. Hij werd gemachtigd om de leden voor zulk een commissie te be noemen. Voorts deelde mr. Kortenhorst mede, dat de Benelux-landen omtrent het inter nationaal privaatrecht onderling gelijk luidende wetten willen vaststellen. Daar om is het gewenst, dat commissies uit de drie parlementen hieromtrent overleg ple gen. Ook in dit opzicht kreeg mr. Korten horst machtiging om de hiervoor nood zakelijke stappen te doen, Zondagmiddag 25 December geeft het Amsterdams Oratorium koor met Corry Bijster en andere solisten een Kerstmatinée in het Concertgebouw en zingt in de kleine zaal het Neder lands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Maandagmiddag dirigeert Hein J or dans het Concert- gebouw-orkest bij de uitvoering van het „WeihnacJifs-oratorium" van Bach, waaraan onder andere mede werken de sopraan Jo Vincent en het Toonkunstkoor. Hedenavond wordt de verjaardag van Henriëtte Roland Holst gevierd. In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft het Salzburger Mario nettentheater tot Vrijdag iedere mid dag en avond voorstellingen, respec tievelijk voor kinderen en volwasse nen. Alleen op de beide Kerstdagen zijn er geen matinêe's. Hedenavond treedt in Extaseaan het Leidseplein hel Ray Ellington Quartet voor het eerst in Nederland In de hoofdstad uit op. De bioscopen zorgen voor vroo- lijkheid: in Alhambra draait „Zeg luister eens evenvan Noël- Noël (in het Nederlands gesproken door Cor Ruys)in Royal en Nögge- ratli is een nieuwe film van Harold Lloyd te zien, in Roxy Een huis vol herrie" met William Bendixin Tuschinski „Schep vreugde in 't le ven" (niet met Lou Bandy maar met James Stewart) en in City een nieu we versie van „De drie musketiers". In theater De Uitkijk draait „Trein naar Liverpool". Woensdagmiddag begint in de Klei ne Komedie een reeks kindermati- née's van het sprookje Roosmarijn- tje en de sneeuwkoningin". In Carré worden gedurende de Kerslvacantie dagelijks twee voorstellingen gegeven door circus Strassburger. De Nederlandse Opera brengt Zon dagavond Fideliovan Beethoven, Maandagmiddag „Manon" van Mas senet en Dinsdagavond „Tosca" van Puccini. Franse Hoge Commissaris is tégen Zuid-West Duitse staat BONN, 23 December. (ANP). De cor respondent van de „Times" te Bonn meldt, dat een gisteren door de Franse Hoge Com missaris in West-Duitsland, Frangois Pon- eet, gepubliceerde verklaring, waarin hij verklaart gekant te zijn tegen het stichten van een Zuid-Westduitse staat voordat er een vredesverdrag met Duitsland is geslo ten, enige opschudding heeft verwekt in het hoofdkwartier van de geallieerde Hoge Commissie te Petersberg. Het vraagstuk van een samensmelting van de „Lander" Württemberg-Baden, Zuid-Baden en Wiirttemberg-Hohenzollern tot één enkel „land" is reeds enige tijd -besproken. In de grondwet van de West- Duitse federale republiek is een bepaling opgenomen, waarin wordt voorzien in een dergelijke samenvoeging van deze „Lan der", terwijl in deze bepaling reeds is aangegeven op welke wijze de samensmel ting zou moeten geschieden. Gisteravond heeft de geallieerde Hoge Commissie een in voorzichtige bewoordin gen opgestelde tegenverklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat er geen aanleiding bestaat om te veronderstellen dat de ge allieerde Hoge Commissarissen in Duits land hetzij gezamenlijk het zij ieder afzon derlijk, reeds hun standpunt hebben be paald met betrekking tot het vormen van een Zuid-West-Duitse staat. In de verkla ring staat verder dat elk voorstel in deze geest door de geallieerde Hoge Commissie moet worden goedgekeurd en dat hierop de aandacht van bondskanselier dr. Adenauer is gevestigd. Frangois Poncet is deze maan voozitter van de geallïeerde Hoge Commissie in West-DuitslancL Zijn Britse en Amerikaan se collega's hebben het wenselijk geoor deeld duidelijk te doen uitkomen dat elke aan hem toegeschreven verklaring over het eventuele stichten van een West-Duitse staat niet als maatgevend voor het stand punt van de geallieerde Hoge Commissie in haar geheel mag worden opgevat. Heilig Jaar ingeluid VATICAANSTAD, 24 December (Reu ter). Aan het begin van de plechtighe den ter opening van het Heilig Jaar, die door 20 kardinalen, tientallen bisschoppen, honderden priesters en 50.000 pelgrims worden bijgewoond, is Paus Pius de Twaalfde door de edelwacht, samengesteld uit de aristocratie van Rome, van zijn par ticulier verblijf in het paleis van het Va- ticaan afgehaald. Van de vroege morgen uren af was de I-jarige Paus in gebed verzonken geweest in zijn kleine particu liere kapel. Kort voor 10 uur plaatselijke tijd daalde de Paus met zijn adellijke escorte en zijn in het rood gekleede lijf wacht de lange trap van het Vaticaan af naar de pauselijke kleedkamer. Hier werd hij begroet door het college van kardi nalen. Vervolgens besteeg hij de pauselijke ze tel, die op de schouders werd genomen door zes dragers en naar de Sixtijnse ka pel gedragen. De prelaten' volgden de Paus in de ka pel, waar een zacht licht de beroemde muurschilderingen bescheen. Na een korte plechtigheid in deze kapel besteeg4 de Paus zijn zetel weer. De processie daalde de 124 marmeren treden van de staatsie trap af langs groepen monniken en kloos terbroeders, vertegenwoordigers van alle kloosterorden, en begaf zich naar de ba siliek onder de plechtige zang van het koor en de tonen van zes zilveren trom petten. In de basiliek, waar _50.000 pel grims op de aankomst der processie wacht ten, had vervolgens de grootse plechtigheid plaats die het Heilige Jaar inluidde. OPEN RELIGIEUZE GEMEENSCHAP. Wegens een sterfgeval kan de van de Open Religieuze Gemeenschap op 2e Kerstdag niet doorgaan. B. en W. van Heemstede vragen de ge meenteraad machtiging van de Nederduits Hervormde gemeente aan te kopen een deel van de tuin'van de pastorie aan de Achter weg voor f 8.500 en de grond te bestemmen voor een later daarop te bouwen ODenbare kleuterschool. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor aan Gedeputeerde Staten te verzoeken met ingang van 1 Januari aan staande de vergoeding voor dc leden van de raad vast te stellen op f 8 per bijgewoon de vergadering (tegenwoordig bedrag f 6) en f 6.— per bijgewoonde commissievergade ring (thans f 3,)e

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 10