Haarlems Dagblad Nieuwe hoop „Schenken wij Indonesië behalve de vrijheid ook onze vriendschap en ons vertrouwen'5 De Franse politieke verlies- en winstrekening over het jaar 1949 Weerbericht 64e Jaargang No. 19433 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 106O0. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37. Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 24 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 14.75 Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie. ctt öpccüitc Daatlctttsrbc Courant (3nno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom AAN DE VOORAVOND van Kerstmis 1949 valt het zeer zwaar ons Vrede op Aarde voor te stellen. Wie oprecht is kost het moeite de woorden te bezigen met be trekking tot mensenwerk, dat zozeer faalt. Er liggen twee wereldoorlogen achter ons en bijna vijf jaar na'de wilde vernieti ging van de tweede zijn wij nog niet in staat gebleken er lering uit te trekken. Geloof, moed, overtuiging schijnen te ont breken bij de meerderheid van diegenen, tot wie de mensen opzien en van wie zij leiding verwachten. Met die allen worden niet alleen de staatslieden van het ogenblik bedoeld. De gedachte reikt verder: zij om vat allen, die in de verschillende landen door hun denken en hun werkzaamheid de samenleving leiden en er de toon in aan geven. Een „heersende klasse" vormen zij niet; die term is vanouds verbonden aan materiële welstand. Tot het toonaangevende deel van een volk behoren nu mensen van sterk verschillende levensstand: zowel lie den die uit welgestelde kring als die uit de soberste omgeving afkomstig zijn. Van velen hunner is de arbeid stug en volhardend maar niet groot, niet bezield, niet gedreven door een moedig élan. Dat is zo in ons land; het is evenzo in andere landen. Soms is men ontsteld als men zich op de kleinmoe digheid en bekrompenheid bezint, die in de taal van algemeen bekende staatslieden tot uiting komen. Vaak beklemt de gedachte aan een kunst en litteratuur, die nu zo weinig scheppende kracht, zo weinig vruchtbaarheid tonen. Maar misschien zal dit Kerstfeest nieuwe moed en een nieuwe bezieling doen ont waken bij menigeen, die Kerstmis verstaat. Waarom zou dat niet kunnen gebeuren? Het is een arme mens die niet in het wonder gelooft in een leven, dat op zichzelf een wonder is en waarin hij door wonderen is omgeven. Is het keerpunt in deze wereld crisis niet nabij? Ik weet niet waarom het niet nabij zou zijn, waarom men dit niet zou kunnen verwachten, terwijl toch de ervaring leert, dat de menselijke beweging geen trage, noodlottige geleidelijkheid aangeeft, maar plotselinge versnellingen in nieuwe koersen toont. De zwartkijkers ik wil hen altijd weerspreken moeten nog immer bewijzen dat de inzinking, die op grote oorlogen volgt, zich ooit voort zou blijven zetten en niet door een herleving, een wederopbloei gevolgd moet worden. Zij kunnen dat niet, want de historie bewijst het tegendeel. En de mensen die tot leiding geroepen zijn in dit oude deel der wereld, Europa, zouden een grootse taak in die herleving kunnen en moeten vervullen. Niet allen denken daar zo over. Ik lees een betoog van H. M. van Randwijk in het weekblad Vrij Nederland onder de titel „Schrijvend over Europa". Hij verklaart dat een Europese éénwording (zij het dan nog slechts van de smalle West-Europese helft) uit verstandelijk oogpunt een zo vanzelf sprekende noodzaak is, dat hij daar geen woord ter verdediging aan heeft te ver spillen. Hij zegt, met een tikje ironische meerderheid in zijn toon: „Als altijd is er de trouwe Brugmans, die even schoon als optimistisch over deze zaken weet te spre ken. Hij heeft gelijk." Maar daar voegt hij aan toe dat de materiële en technische macht van een verenigd Europa slechts van betekenis is in handen van een doelbewuste, meer nog: van een zichzelf bewuste, in zich zelf vertrouwende geest, terwijl Europa ook geestelijk verteerd wordt door tegenstellin gen en twijfel. Hij zegt een sprekender ding, namelijk: het verraderlijke ligt'in de ver wachting omtrent het resultaat van de Europese éénwording. Dit is de zwartgalligheid weer. Europa wordt geestelijk verteerd door tegenstel lingen en twijfel en daarom moet men geen verwachtingen van zijn vereniging koeste ren. Het merkwaardige is dat de schrijver van dit betoog de uitwerking op Europa (en in zekere mate op de gehele wereld) van zulk een moedige, bevrijdende, krach tig voortschrijdende daad als de éénwor ding van een werelddeel volstrekt over het hoofd ziet. Het zonderlinge is dat hij niet overweegt, dat juist die tegenstellingen en twijfel, waardoor Europa „geestelijk ver teerd" wordt, verklaring vinden in het eigen aarzelen om tot de daad over te gaan. De bevrijdende daad, want zij zou waarlijk een bevrijding uit het getalm van benelux, fibenel, scandanglia cn andere halfheden (en uit het keurslijf der oude grenzen) betekenen. Zou zij niet tallozen, in de eerste plaats de jeugd die een eer lijke kans wil krijgen en met teleurstelling en verbazing de knoeiende, stuntelende wereld aanschouwt waarin zij terecht is gekomen, van vreugde en ondernemings geest vervullen? Zou zij niet om een be grip te noemen dat vier jaar geleden op gang deed een doorbraak betekenen? een doorbraak van loomheid, moedeloos heid en verstarring? De doorbraak in ons politieke partijleven, na de oorlog be proefd, is mislukt. Was het niet omdat deze poging, ondernomen in een klein land dat de verlammende gevolgen van een bezet ting nog geenszins te boven was, niet alleen te vroeg werd gedaan maar boven dien te klein van opzet was? Is in dit tijds gewricht de beurt niet aan veel groter (eheel: aan West-Europa? Het bevestigend antwoord op deze vra gen is hoopvol. Ook de geda te dat Euro pa's tegenstellingen en twijfel veroorzaakt Worden door zijn aarzelen om tot de daad over te gaan is hoopvol. Want het zal niet kunnen blijven aarzelen. Het zal eenmaal moeten besluiten. De tijd dringt. En dan? Dan zal het geweldige moeilijkheden maar ook geweldige mogelijkheden voor zich zien. Dan zullen degenen, die gereed staan om hun kracht te geven, toesnellen. Dan zal er een nieuw élan zijn en de wereld zal een herboren Europa (de West-Euro- pese helft, maar die herbergt zeer veel) herkennen: strijdend in nieuwe wording, verse krachten puttend uit zijn oude cul tuur. Uit zijn Christelijke cultuur. Kerstmis spreekt tot ons van Vrede op Aarde. Het schenkt ons moed en hoop. Het zijn moed en hoop alleen die ons kunnen doen slagen. R. P. KERSTBOODSCHAP VAN KONINGIN JULIANA Politie-staat. De echtgenote van wijlen pre sident Benesj van Tsjechoslowakije, die aan een ernstige oogziekte lijdt waardoor haar gezichtsvermogen blij vend wordt aangetast, heeft geen visum voor Zwitserland gekregen, waar zij zich wilde laten opereren. Zij werd met een politie-auto uit Praag naar haar woonplaats Sezimovo teruggebracht. Gisteravond heeft Koningin Juliana voor beide zenders de volgende Kerst boodschap uitgesproken: Landgenoten, Ik zou graag met u samen even een ogenblik van bezinning hebben bij het komende Kerstfeest want verleden jaar was er oorlog, en dit jaar vrede voor ons in Indonesië. Moge de vrede voor Indo nesië bestendig zijn dat is ons aller wens voor ons jonge broederland. De dag na Kerstmis zal een zeer bij zondere voor ons zijn, want dan zal -een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevoren. In het verleden zijn bij ons, Nederlan ders, aspiraties van velerlei Mort werk zaam geweest in Indonesië. Eigenbelang en naastenliefde zonden wij erheen. En zij, die hun beste krachten gaven en geven voor dat land en dat volk, voelen zich soms onzeker, of er thans dankbaar om voortzetting van hun levenswerk zal wor den gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mondig gewordene, zal worden terzijde geschoven. Toch bouwt een samenleving altijd voort op het werk van hen, die de ander en niet zichzelf zochten en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk vergeefs was. Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar wij willen nu op dit moment niet het oog op het verleden richten, maar liever op de waarden in de toekomst. Wij hebben allen de langs democratische weg tot stand gekomen besluiten te aan vaarden. Onverschillig of gij van oordeel zijt, dat Indonesië al lang, of nog lang niet rijp is voor haar onafhankelijkheid, en hoe bezorgd en zwaar uw hart ook is: ik zou willen zeggen in heilige ernst en een beroep doende op uw diepe welwillend heid jegens Indonesië: wanneer de Neder landers eerlijk dit spel, volgens de nieuwe regels, spelen, zullen zij in Indonesië wel kome gasten zijn. Wij weten: wie behouden wil, zal steeds verliezen, en wie bereid is te verliezen, zal behouden, ook al behoudt hij iets heel anders, dan hij zich oorspronkelijk had voorgesteld zoals nu inderdaad gebeurt bij voorbeeld het groeiend vertrouwen, dat een mondig wordende samenleving ons geeft veelal daar, waar het de laatste jaren zo jammerlijk ontbroken heeft. De onderlinge vriendschap der beide volken is immers, hoewel soms slapend, toch levend gebleven, en kan nu tot nieuw leven gewekt worden. Laten wij bij dag en bij nacht klaar staan tot helpen, wanneer wij er om gevraagd worden. Bij deze souvereiniteitsoverdracht laten wij iets los en zij ontvangen iéts, name lijk onze erkenning van wat ieder volk immers met zijn diepste wezen wenst," en immers ook door geen Nederlander een ander in wezen wordt misgund. En omdat het nu Kerstmis is en ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil be zien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de zekerheid hardop uitspreken, dat het voor de meesten van ons in ons hart een gul en vrijwillig afstaan zal zijn. Wij voor ons moeten de dingen op lange termijn kunnen zien, en met de souverei- niteit, ook ons vertrouwen schenken en onze vriendschap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij Nederlanders ons o*p Kerstmis met de Joodse herders, de wijzen uit het Oosten, en ontelbare anderen scharen om het kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ere zij God in den hoge vrede op aarde in de mensen een welbehagen." En dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer, in groeiende broèder?'- n. En wij mogen dit inzetten, voor zover wij, elk voor onszelf, wijs zijn en van goeden wille, wetende, dat aan de overzijde, in Indonesië, gelijkgestemden opstaan. Maar voor wij dit beginnen, doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te worden. Wij, die gewend waren leiding te geven, worden tenslotte zelf weer geleid door een hogere leiding. Laten we eens bedenken, wat een kleine visjes wij zijn in de grote stroom der histo rie, zwemmend stroom op of stroom af, maar vaag beseffend wat de school, waar toe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze hogere leiding gaat er toch niet ook maar één van deze kleinste visjes verloren. De mensheid is zich altijd sterker bewust van de nood, dan van de liefde tot Hem, die nog steeds de Behoeder is van de mens. Ook is de strijd op aarde hem liever dan de strijd tegen deze strijd door Christus te verlangen in zijn leven. En wat tot een volkomen redding van de wereld zou moe ten voeren, wordt hulpeloos vermeden en verzwegen, en naar de binnenkamer van deze ontoereikendheid verbannen. Hoe zcuden wij de wereld kunnen red den? Zeker niet op de talloos vele manieren van mensen en door mensen. Daarom is Kerstfeest nooit het werkelijke Kerstfeest, maar wel een droom van een droom, die wij zo graag zouden verwerkelijken in een „vrede op aarde." En wij verlangen ernaar, dat het ons de kracht moge schenken, onszelf te geven aan Hem, die dan door ons de wereld zal ver heffen uit nood en verderf, tot een wereld waar de mens zichzelf in zal vinden, en geven aan allen. Duitsers roofden in geallieerde uniformen Agenten van het Amerikaanse leger hebben in Beieren zeven leden van een bende gearresteerd, die zich bezig hield met bankovervallen. Tot de gearresteerde leden der bende, die in Zuid-Beieren bij Chiemfee gewa penderhand 30.000 mark uit een bank roofde, behoren twee Polen. De andere vijf zijn Duitsers. Bij overvallen werden ge allieerde uniformen en auto's gebruikt, zodat zij vaak toegeschreven werden aan Amerikaanse manschappen. Moord op A. M. de Jong Levenslang geëist tegen twee ex-S.S.'ers De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen de ex-SS'ers D. B. en L. Th. van G., aan wie onder an dere ten laste was gelegd, dat zij in October 1943 de schrijver A. M. de Jong in zijn wo ning te Blaricum van het leven hebben be roofd. B. was er bovendien van beschul digd, dat hij in Beverwijk een poging heeft gedaan, de directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken, de heer L. W. M. Spaan, te vermoorden. Zijn toeleg mis lukte echter doordat de heer Spaan die dag toevallig zijn kantoor op een ander tijdstip verliet dan gewoonlijk. Beide verdachten hadden ontkend, schul dig te zijn aan de moord op A. M. de Jong. De advocaat achtte het tenlastegelegde echter bewezen op grond van de getuigen verklaringen. Bij de behandeling van de zaak waren beide verdachten pertinent door mevrouw De Jong herkend. Isaac Allal, de enige overlevende van de vliegramp in Noorwegen, heeft zich hij zijn kameraadjes in het Grefsrudkamp gevoegd. Daar worden de kinderen opgevoed tot flinke burgers van hun nieuwe vaderland, Israel. In het Frans, dat de meesten wel machtig zijn (sommigen spreken slechts Arabisch) worden zij onderwezen. Een lachende Isaac, nog altijd met een pleis ter op zijn neus, laat zich de maaltijd goed smaken. Cririek op geallieerde heropvoedingvan DuifslanG Meer „verwarring" dan „orde" MINNEAPOLIS. Dr. William Mi- cheels, hoogleraar in de industriële weten schap aan de Universiteit van Minnesota (V. S.) die onlangs een bezoek van vier maanden aan Duitsland heeft gebracht, verklaart dat liet geallieerde heropvoe- dingsprogram in Duitsland veeleer geka rakteriseerd schijnt te worden door „ver warring" dan door „orde". In een scherp critisch rapport aan het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dr. Micheels dat „een politiek van opportunisme in Duits land, veroorzaakt door te grote aandacht voor vraagstukken in het Oosten, gemak kelijk een monsterachtige vegetatie in onze eigen achtertuin kan doen opkomen over drie, vijf, tien of twintig jaar". Volgens dr. Micheels was men geneigd zich blind te staren op de opmerkelijke economische vorderingen, die in enkele ja ren in Duitsland gemaakt waren. Hij zag hiertegenover echter geen tekenen van soortgelijke morele vorderingen. De activiteit van dr. Micheels was hoofd zakelijk beperkt tot Beieren. Daarnaast had hij besprekingen gevoerd in Stuttgart. Berlijn. Bremen en Frankfort. In zijii rap port dringt hij er op aan. dat de opvoe ding en het onderwijs tot de voornaamste activiteit der Verenigde Staten in Duits land zullen behoren. Proces te Wroclaw Hoge straffen voor Franse „agenten" WROCLAW. Het militaire gerechts hof te Wroclaw (Polen) heeft gisteren vier Fransen en twee Polen schuldig bevonden aan spionnage voor de Franse inlichtingen dienst. Yvonne Bassaler. een 29-jario,o vooraan staande verzetsstrijdster uit. de Franse maquis, en de 24-jarige Fransman Rukisow werden tot respectievelijk 12 en 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld doch zullen negen jaar hiervan moeten uitzitten. De Franse arbeider Feldeisen. moet 8 van de 12 jaar gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld is, ondergaan en de 44-jarige Hcofman, die verklaart de Franse natio naliteit te bezitten, werd tot elf jaar ver oordeeld, waarvan hij er zeven moet on dergaan. De 26-jarige Pool „an Kubisiak kreeg twintig jaar. waarvan hij negen jaar moet uitzitten en de mijningenieur Hild kreeg zes jaar. Het proces was het eerste tegen Franse genten". Officieel was bekend gemaakt, dat het proces détrils van de Franse spion- nage-acliviteit in Polen zou onthullen. Het proces heeft zeer veel publiciteit in Polen gekregen. Afscheidsreceptie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon BATAVIA, 24 December (Aneta). Vele honderden autoriteiten, vertegen woordigers van de handel, het bedrijf en cle burgerij maakten hun opwachting in het Paleis aan het Koningsplein, waar de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en mevrouw Lovink recipieerden in verband met hun aanstaand vertrek naar Neder land. Onder de aanwezigen bevonden zich de commandanten van leger cn marine, leden van de voorlopige federale regering, minister Leimena en vele andere Neder landse en republikeinse autoriteiten. Voor de Stille Armen 19e verantwoording R. H. 20.—; N. V. v. h. B. H. 250,—; G. L v E 25,—: Mevr. Wed. M. J. v. T.—B. no.—: M. M. J. ƒ5,—: J. W. te Z. ƒ5,—; S. M. R. f2,50; C. B. ƒ2,50; M. d. G. ƒ1,—: A. Ie H. ƒ250: Courantenbezorgers Haarlems Dasblad f 14,70: M. H, J. S. 2,50; R. B. ƒ5,—; J. P. R. ƒ5,—; W. B ƒ5.-: G. en R. ƒ2,50: fam. B. ƒ2.—: Mevr. S. ƒ1.—: les ƒ7,50; H. H. ƒ10.—; N. N. ƒ1.—; R. V. 2*0; H van B ƒ2.van Erik ƒ10,A, N. C. ƒ2,50; G. en C. S. ƒ5,—; Kienavond loterij club „Altijd Prijs" geh. in Café Dieben 93.50;Dr. A, M. ƒ10.—; Wim ƒ2,50; G. R. ƒ2,50; D.—IC. ƒ2,50; Jansen ƒ10,—; J. H. ƒ1,—; P. E. f2.—: Nogmaals H. J. W. 10,—; M. S. ƒ5.—:' J. D. R. ƒ2,50; H. A. ƒ10.—: Bobbic ƒ2,50; W. H. ƒ5,—; E. S. 10,—; „Uit Freddy's Stuiverpot" ƒ2.N. N. ƒ2.50; Mej. J B. f 2,50; II. v. E. ƒ1.—: J. L. H. ƒ2,50; „Boef" f2,50; J. v. d. V. ƒ1,—; G. A. M. E. f5.—: Jasta ƒ1.—: Bridgeclub „Spel cn Vriendschap" 8,55; Fiddo en Etic 1.—: A. en p. ƒ2,—; C. v. D. 2,50: P. ƒ5,—; M. C. M. ft,—;" E. R. ƒ2.—; Fr. F. ƒ1,—; Fam.. P. V 5.—; C. J. v. G. ƒ1.—; N. J. V. ƒ2,50; Karei ƒ1,—; P. v. G. ƒ3,—: Onderh. Electr. W. P. C. ƒ7,50; H. en M. ƒ3.50: B. E. G. K. S. 25.—; J. S. van G. 3.—; F. E. H. de_B. 1.—; „Van ens viertjes" ƒ3.Jeska ƒ25.—; Fie- ny's saldo 1.G. G. en G. D. H'lem 45, V. 10.—: N. N. 1,— Dagtotaal 998.75. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ11.091,76. Aan de bureaux Grote Houtstraat 93 cn Soendaplein 37 zal Haarlems Dagblad weer gaarne giften in ontvangst nemen. Ook kan men storten op onze Postgiro rekening 273107. de Twentse Bank. de Rotterdamse Bank en de Amsterdamse Bank. alle te Haarlem, met vermelding voor de Stille Armen. Alle giften worden in de courant ver antwoord. Bij het Comité voor de Stille Armen zijn nog de volgende giften binnengekomen: Psvch V. en N. dienst, gein. Haarlem ƒ7, J. W. H. ƒ1.—: Mej. O. ƒ1.—: Schouwburg voorstelling ..Christmas Carol" ƒ223,50; Dr. W. 10.—. Bij de Twentse Bank is ingekomen: Baronesse v. H. v. A. ƒ25.J. H. te O ƒ10,—; A. E. F.—S ƒ5,—: Hands. Ondern. E. 10.—; H. P. Fabr. 10.—; N. V Mij. H. 10.—: P. C. A. d. 1. P. ƒ25.—: N. V. R. B. en K. Dr'.ii ƒ15.—: F. C. M. 25.—: I. C. H. ƒ5.—: N. V. S. P. R. Co. ƒ50,—; C. v. H. ƒ2.50; B. M. S. de G. 2,50; N. V. D. ƒ250. Totaal is thans bij het Comité ingekomen f869,bij de Twentse Bank is ingekomen 'ƒ631,—. Uitreiking Kerstgaven Op de dag voor Kerstmis sluiten wij als gewoonlijk de inzameling voor de Stille Armen. Uit de verantwoording in dit nummer blijkt dat aan onze bureaux tot heden 11.091,76 is afgegeven. Verleden jaar was ons totaal 11.452,54. Er komen altijd nog vele nagekomen giften (in 1948 werd na de Kerstdagen door ons .nog 852,94 ont vangen), zodat het totaal van 1948 mis schien zelfs nog overschreden zal worden. In totaal was hedenmorgen door het comité voor de Stille Armen (natuurlijk met inbegrip van hetgeen bij .ons is bin nengekomen) ontvangen 15.100. Verle den jaar werd de eindrekening afgesloten op 17.309.54. Heden zijn door het Comité de Kerstga ven aan de Stille Armen uitgereikt. Van het geld dat thans nog inkomt, zal het Comité in de kofnende dagen nog uitke ringen doen, om de Stille Armen, die geen Kerstgave ontvingen, te verblijden met een verrassing bij de jaarwisseling. Hef woord is aan.. Stanley Jones: .4!s God het mysterie uit ons lé ven wegnam, zouden geen gees telijk initiatief of durf meer nodig zijn. Koffierantsoen wordt waarschijnlijk gehalveerd Wegens de sterk gestegen wereldmarkt prijs van koffie heeft de regering de import van dit product enige tijd geleden stopge zet. Naar het A.N.P. uit doorgaans goed in gelichte kringen verneemt, zal op grond van de thans bestaande koffievoorraden in ons land het rantsoenaanzienlijk verminderd moeten worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal op de koffiebon, die over enige weken zal worden aangewezen, slechts de helft van het thans geldende rantsoen beschikbaar worden ge- steld. Sommige levensmiddelc-nbedrijven heb ben reeds voorbereidingen getroffen om weer tot fabricage van koffiesurrogaat over te gaan. Cisteren vijf doden bij vier ongevallen Op verschillende plaatsen in ons land gebeurden gisteren ernstige ongelukken met dodelijke afloop. Gistermiddag is te Hijkersmilde in Drente een vrachtauto van een expeditie bedrijf te Zwolle door onbekende oorzaak cp een boerenwagen gereden. Van de twee broers die op de wagen zaten, werd één oo slag gedood. De ander werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Assen overleed. Te Achlum bij Hariingen kreeg gisteren een tweejarig meisje een pot vol kokende thee over zich heen. Het meisje is enkele uren later aan de brandwonden bezweken. Bij een bedrijfsongeval te Sneek raakte een 48-jarig arbeider tussen een wagen en een muur bekneld. Het ongeval liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, doch later op de dag is het slachtoffer overleden. Op de brug over de Lek bij Vreeswijk werd een negentienjarige loodgietersknecht door een hem achterop komende vracht auto gegrepen en een eind meegesleurd. In een ziekenhuis te Utrecht is de jongeman later overleden. Franse regering krijgt - nauwe- iijks - vertrouwensvotum PARIJS, 24 December (Reuier) Na een nachtelijk debat in de Franse Natio nale Vergadering over de begroting heeft de vergadering een motie van vertrouwen in de regering met 303 tegen 297 stemmen aangenomen. Aan de vergadering was de vraag ge steld, of zij over de begrotingswet voor 1950 wilde debatteren en minister-presi dent Bidault had te kennen gegeven, dat de uitslag der stemming als een vertrou wensvotum voor cle regering zou worden beschouwd. Maandag begint cle bespreking van de wet paragraaf na paragraaf. De hachelijke overwinning van de Franse regering wordt te Parijs als een aanzienlijke verzwakking van de positie der regering Bidault beschouwd. (Vgii onze correspondent te Parijs) Einde December 1948 stelden velen cle vraag: zal 1949 het jaar worden van De Gaulle? Het antwoord blijkt thans niet alleen ontkennend te luiden, doch boven dien gevoelt men bij deze nieuwe jaar wisseling nauwelijks de aandrang meer om de vraag voor de volgende twaalf maan den te herhalen. Niettemin is het Gaul- lisme, ofschoon wel verzwakt, nog niet verslagen. De voornaamste leiders van de derde macht Queuille, Moch, Bidault zijn er in geslaagd de lange generaal in een hoek te manoeuvreren, hem, voor het moment al thans, politiek onschadelijk te maken. Tot dusver wisten de coalitiepartijen te voorkomen dat de voorwaarden ontston den welke Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen noodzakelijk zouden maken. Alleen die verkiezingen hadden de gene raal de weg naar de macht kunnen ope nen. Maar het gevaar van een Gaullistisch dat is waarschijnlijk een semi-dictato- riaal experiment blijft bestaan zolang de regeringspartijen er niet in slagen op democratische grondslag het Franse huis houden, weer wat op orde te brengen. De grote verrassing van dit jaar is dr. Henri Queuille geweest. Wanneer men be hoefte gevoelt om een politiek etiket op het Franse jaar 1949 te plakken dan zou dat de naam van deze radicale politicus moeten vermelden. Tegens ieders verwach ting in heeft hij dertien maanden stand gehouden en daarmee het schamele^record der na-oorlogse Franse premiers geslagen. In zijn persoon heeft de republiek haar wedergeboorte beleefd. Niet alleen zag men verscheidene figuren Dalaclier en Raynaud vooral die voor de oorlog hun reputatie verwierven, na een retraite weer zelfbewust naar voren treden, doch ook de zecxen en gebruiken van het vroegere régime werden gedurig vaardiger over de Franse politiek. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, en aangenomen dat de coalitiepartijen althans zoveel eensgezindheid op zullen weten te brengen dat ze niet willens en wetens aansturen op eigen ondergang, kan deze periode der herleefde derde republiek voortduren tot het jaar 1951. Pas dan zal i cle Kamer vernieuwd moeten worden. Ook de werkelijke kracht der Franse communisten zal men dan kunnen meten. Ofschoon hun strijdlust ongetwijfeld is ge taand hun mislukte pogingen om alge mene stakingen te provoceren hebben dat wel aangetoond is numeriek hun macht nog altijd niet te onderschatten. Voor zover thans is gebleken heeft het Titoïsme óók een begrip dat dit jaar werd gebogen in de Franse communis tische gelederen wel enige aanhang ver worven, doch van een splijtzwam kan men in dit verband zeker (nog) niet spreken. Wat Frankrijks buitenlandse politiek betreft, dient men te wijzen op de gedeel telijk geslaagde pogingen van Robert Schuman om de traditionele verhouding tegenover Duitsland in een verzoenende richting te sturen. Daarentegen is ten aan zien van Engeland een onmiskenbare ver wijdering ontstaan. In het bijzonder de abrupte devaluatie van het pond, die zon der overleg met de continentale landen door Stafford Cripps werd doorgevoerd, heeft de „Entente Cordiale" op een zware proef gesteld. Attlee's regering zal. zo zij het verloren crediet wil herwinnen, tegen over Frankrijk zeer overtuigende bewijzen van haar ernstige wil tot vriendschappe lijke samenwerking af nebben te leggen. Van die vriendschap hangt Europa's toekomst goeddeel.s af. NEVELIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in üe Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Nevelig of mistig maar overwegend droog weer met plaatselijk enkele lij delijke opklaringen. In de kustprovin cies zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. elders meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Iets kouder. Zon op Maan op Zon op Maan op Zon op Maan op 25 December: 8.48 uur. onder 16.32 uur 12.15 uur, onder 23.15 uur 215 December: 8.48 uur. onder 16.33 uur 12.25 uur. onder uur 27 December: 8.48 uur. onder 16.34 uuf 12.34 uur. onder 0.26 uur (Eerste kwartier) Hoog cn laag waler in IJmuidcn Zaterdag 24 December: Hoog water- 6.54 en 19.14 uur. Laag water- 2.26 en 14.48 uur. Zondag 25 December: Hoog water: 7.39 en 19.58 uur. Laag water 3 07 en 15.30 uur. Maandag 26 December: ft Hoog water: 8.23 en 20.43 uur. fi Laag water: 3.46 en 16.08 uur. e Dinsdag 27 December: ft Hoog water: 9.09 en 21.37 uur. n Laag water: 4.28 en 16 53 uur. a«x>c«X)ocioocoocooooccoooococooooococOT3cooooooooococoo

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1