DANSLES c J Minister Schuman verwierf zich in Brussel de dank der „Leopoldisten" DANSSCHOOLKWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTER^GIDS Wereldnieuws Dinsdag 27 December 1949 Frans-Belgiscke vriendschap versterkt (Fan onze correspondent in Brussel) De propagandisten voor de terugkeer van Koning Leopold hebben in de persoon van Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, een bondgenoot gevonden. In een rede in de Belgische hoofdstad over de positie van Duitsland in het nieuwe Europa heeft hij verklaard „dat hij nooit had getwijfeld aan de helden moed van het Belgische leger in Mei 1940", Hij herinnerde zich zo zeu.o hij zeer goed de sombere tijd „toen Frankrijk in de afgrond verzonk" en de Belgen de eerste schok opvingen en ook doorstonden, hoe wel zij toch bijna hopeloos alleen stonden. Die verklaring van Schuman, die lijnrecht ingaat tegen de rede van Paul Reynaud, die Koning Leopold in 1940 een verrader noemde, heeft te Brussel een enorme in druk gemaakt, speciaal dan op de Frans sprekende élite, die alhoewel ze niet voor troonsafstand van de Koning is het regentschap zou willen zien voortdu ren tot op het ogenblik dat de kroonprins zou kunnen regeren. Belgische generaals en andere officieren, die de veldtocht van 1940 hebben meege maakt, zonden aan Schuman danktele- grammen en het ziet er naar uit, dat thans het moment gunstig is om de oude Frans- Belgische vriendschap, die steeds een hoeksteen was van België's buitenlands beleid, opnieuw krachtig te doen leven. Het nauwer samengaan van België en Frankrijk op militair en politiek gebied kan een feit worden, nu een Frans katho liek minister de laatste hinderpaal, na melijk zeer kwade herinnering van Rey- naud's rede, wegnam. Op militair gebied zal deze samenwerking niet, zoals in de dertiger jaren, op het verzet der Vlamin gen stranden, want de legers der vyf lan den van het pact vair Brussel werken elke dag nauwer samen. Zo hield de Belgische luchtmacht haar schietoefeningen aan de Nederlandsekust en oefenden Neder landse gemotoriseerde eenheden in de Bel gische Ardennen. De leerlingen van ae Belgische Koninklijke Militaire School bestudeerden twee maanden lang de ge allieerde landing van Juni 1944 aan de Normandïsche kust, terwijl de zware Bel gische artillerie in Zuid-Frankrijk oefende. Ook op het politieke terrein is het pact van vijf een band tussen Frankrijk, Ne derland en België. De voetangels en klemmen liggen op het terrein der economie. Frankrijk heeft nog geen enkele concessie willen doen op zijn werkelijk protectionistisch douanetarief en dit maakt een vlotte export van Bel gische en Nederlandse goederen naar Frankrijk ook na een eventuele afschaf - Amerikaanse electrische locomotieven voor de N.S. Maximum snelheid 160 km per uur De president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, jr. F. Q. den Hollander, arri veerde Zaterdagmiddag op Schiphol na een veertiendaags verblijf in de Verenigde Sta ten en West-Indië. Ir. Den Hollander sprak met voldoening over zijn besprekingen met de directie der locomotievenfabriek Westinghouse Ltd. in - Pittsburg. Volgens de ontwerpen van deze onderneming zal in Nederland een 25-tal electrische locomotieven worden geboiiwd. De, Heémaf zorgt voor de electrische uit rusting en Werkspoor voor de rest. Het is volgens ir. Den Hollander geenszins uitge sloten, dat de Nederlandse industrie dit type locomotief ook naar andere landen zal exporteren. Gehoopt wordt, dat de eerste machines in de tweede helft van 1951 ge reed zullen zijn. Deze 25 Amerikaanse locomotieven vor men een aanvulling op de 60 Franse machi nes die de N.S. reeds eerder hebben besteld. De eerste Franse electrische locomotieven zullen eind April in bedrijf worden gesteld. De Amerikaanse locomotieven, die hier gemaakt zullen worden, kunnen een maxi mum snelheid van 160 kilometer per uur bereiken. Zij zijn ook geschikt voor het trekken van zware goederentreinen. Aanvang nieuwe lessen Januari. Inschrijving dagelijks Privéles op elk verlangd uur HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8,43 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 ..Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12,30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Verzoekprogramma. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade- orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15,00 Kinderkoor 15.20 Piano 15730 Voor de jeugd. 17.30 Dansmu ziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parlemen tair overzicht. 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten, 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Philharmonisch orkest. 20.55 „Het eenzame eiland". 22.15 Orgel. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23,00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 484 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Woord voor de dag. 3.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerbe richten. 9.03 Platen. 9.35 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.15 „Meneer Goed hart beleeft een ongeluksdag". 12.00 Orkest, koor en solisten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Populaire muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ge wijde muziek 13.20 Mandolinemuziek. 13.50 Platen. 14.00 Meisjeskoor. 14.30 Kamerorkest. 15.15 Franse volksliederen. 15.45 Voor kinde ren. 17.30 Accordeonorkest. 17.45 Regerings- i uitzending. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Volks universiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Regerings uitzending. 19.30 „Als de klokken luiden". 19.40 Radiokran;. 20.00 Nieuws. 20.05 Familie-1 competitie. 20.15 Platen. 20.30 „Verwereld-1 lijking in ons volksleven". 21.00 West-Euro-1 pees concert. 22.00 Verzoekprogramma. 22.45 ©verdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen 1 //l fing der goederencontingenten en een ver gemakkelijk monetair verkeer bijna onmogelijk. Daarom is het volkomen uit gesloten, dat België de zeer positieve re sultaten van de Benelux zou opgeven om in de Franse schuit te gaan zitten. Ook al is de Franse markt, waarbij de interessante Noord-Afrikaanse gebieden dienen ge voegd, voor de Belgische export toch wel aanlokkelijk.' Prins Bernhard verfrekf op 2 Januari naar de West Ook bezoeken aan Noord en Zuid-Amerika Officieel wordt medegedeeld dat de reis van Prins Bernhard overeenkomstig de wens van de regering behalve de Neder landse Antilen en Suriname ook de nabuur landen Venezuela en Brazilië zal omvatten. In aansluiting hierop zal de Prins een offi cieel bezoek brengen aan Mexico en Ca nada. De datum van het vertrek is thans definitief vastgesteld op 2 Januari. De Prins zal zich daartoe na de Nieuw jaars-ontvangst van het Corps diplomatique door de Koningin en de Prins in 't paleis op de Dam, te Rotterdam op Hr. Ms. Karei Doorman inschepen. De Karei Doorman wordt op 18 Januari te Willemstad verwacht. De overtocht van Curagao naar Venezu ela zal per Hr. Ms. kruiser '„Jacob van Heemskerck" geschieden. De verdere trajecten zullen worden af gelegd met de regerings-Dakota PH-PBA, die aan boord van de „Karei Doorman" zal worden vervoerd. Prins Bernhard wordt omstreeks half Maart in Nederland terug verwacht. De terugreis naar Neder land zal per vliegtuig geschieden. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins het volgend jaar een tweede reis naar Zuid-Amerika zal ondernemen, om dan Argentinië en enige andere landen te be zoeken. Blaam op Tribunaalrechtspraak geworpen? Tegen een gewezen lid van het vroegere Tribunaal te Terneuzen, een 51-jarige landbouwer uit Axel, heeft de Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Middelburg vier maanden gevangenisstraf geëist. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1947 van een zakenman uit Terneu zen, die voor de tweede keer voor het Tribunaal moest verschijnen, de belofte had aangenomen een aanzienlijk geldsbe drag te ontvangen, indien deze geen. ver beurdverklaring van aandelen zou worden opgelegd. De politieke delinquent was het. zoals hij voor de rechtbank verklaarde, alleen te doen geweest om „die heren van het Tribunaal een hak te zetten". Daarom zorgde hij ervoor, dat het gesprek, waarin hij de landbouwer vijftienduizend gulden toezegde, werd afgeluisterd en zelfs op een gramofoonplaat vastgelegd. Het ex-Tribunaallid' verklaarde van zijn kant, dat hij het vermoeden had "gehad, dat de beschuldigde zijn vermogen niet volledig had opgegeven en dat hij op deze wijze had gepoogd te weten te komen hoe groot het in werkelijkheid was. De Officier van Justitie was niet voor honderd procent overtuigd, dat dit ver weer waarheidsgetrouw was, zomin als hij er voor het volle pond zeker van was, dat verdachte zuiver uit eigenbelang had ge handeld. Wel stond het voor hem vast, dat de man door zijn optreden een blaam heeft geworpen op de tribunaalrechtspraak en daarmee op de gehele rechtspraak in ons land. Een stuiver van ieder schoolkind Voor de cjoor de oorlog getroffen jeugd De stichting „Het Vierde Prinsenkind" te Dordrecht wil een beroep doen op de Nederlandse schoolgaande jeugd ten be hoeve van kinderen, die zwaar door de oorlog werden getroffen. Zij wil bewerk stelligen dat de schoolgaande jeugd van Nederland zich mede verantwoordelijk gaat voelen voor de duizenden kinderen, die in de oorlog een of beide ouders ver loren en voor de vele jeugdige invaliden. Daarom tracht de stichting te bewerkstel ligen dat op 18 Februari, de verjaardag van het vierde prinsenkind, Prinses Ma rijke, ieder kind één stuiver van huis mee naar school brengt en de schoolhoofden voor inzameling daarvan zorgen. Daardoor zouden enkele duizenden oorlogsslachtof fertjes van een onbezorgde vaeantie kun nen genieten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn instemming met dit plan betuigd. De stichting heeft medewerking gevraagd aan gemeentebesturen en onderwijs-instel- lingen. Opening van het Heilige Jaar. Z.H. de Paus knielt voor de Heilige Deur van de Sint Pieter na de plechtige opening van het Heilige Jaar. Op het Plein van de Sint Pieter loaren vijf honderd duizend pelgrims aanwezig. Demobilisatie en emigratie Kosten van levensonderhoud Wensen van de Stichting van de Arbeid Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft een commissie voor herplaat sing van gedemobiliseerden ingesteld, die niet tot taak heeft in individuele gevallen oplossingen te vinden, maar die de ont wikkeling in het algemeen van deze aan gelegenheid zal volgen en eventueel voor stellen aan het bestuur kan doen. Tot'mi toe is de bereidheid van het Nederlandse bedrijfsleven om gedemobili seerden op te nemen gunstig geweest en waren ook de ervaringen gunstig, welke met de gedemobiliseerden in het algemeen werden opgedaan. Toch mag niet uit het oog worden ver loren, zo verklaart hel bestuur, dat nog voor 'n zeer groot aantal gedemobiliseer den op betrekkelijk korte termijn een be staan zal moeten worden gevonden. Ge zien de grootte van dit aantal is er alle aanleiding om de gedemobiliseerden niet de mogelijkheid te onthouden te trachten 'In'hef buitenland een bestaan te verwer ven. Herhaaldelijk komt het voor,- dat wel de wens tot emigratie bestaat, maar" deze niet verwezenlijkt kan worden om. finan ciële redenen. Reeds enige tijd geleden heeft de Natio nale Demobilisatie-raad bij de ministers van Oorlog en van Marine bepleit, de be staande faciliteiten voor gedemobiliseerden uit te breiden in dier voege, dat de gelde lijke waarde van de zorg, die gedemobili seerden hier te lande ontvangen, zou kun nen worden veranderd in een bijzondere uitkering ineens aan hen die wensen te emigreren. Zij zouden dan uit dit bedrag de kosten van overtocht kunnen betalen en de beschikking krijgen over de in het land van vestiging benodigde gelden. Ook het bestuur van de Stichting van (ile Arbeid heeft zich onlangs in gelijke zin uitgesproken en zijn opvatting ter kennis gebracht van de ministers.' Daarbij werd opgemerkt, dat de tijd dringt. Met de voorbereiding tot. vertrek is vrij veel tijd gemoeid en het seizoen voor emigratie naar Canada een der landen waar voor Nederlandse emigranten zeer goede kansen bestaan begint over enkele maanden. Tevens achtte het bestuur van de Stich ting van de Arbeid het van belang, dat maatregelen worden getroffen, om voor emigranten voldoende scheepsruïmte ter beschikking te stellen. Hiertoe zou zo nodig zelfs het charteren van buitenlandse schepen overwogen die nen te worden. Ook de minister van Sociale Zaken is van deze zienswijze van het stichtingsbe stuur op de hoogte gesteld. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 s (Adv.) zijn gestegen Indexcijfer kwam van 197 op 202 De door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde prijsindexcijfers voor het gezinsverbruik van 15 November vertonen een stijging ten opzichte van die per 15 October. Het totaal-indexcijfer vol gens huishoudrekeningen April 1948 Maart 1949, steeg van 15 October op 15 November van 197 naar 202 of met 2,5 pro cent. De belangrijkste prijsstijgingen werden geconstateerd in de groep voedingsmidde len. Zo stegen per 3 November de prijzen van rundvlees tengevolge van de ophef fing van de subsidie op rundvlees. Hier tegenover stond een tijdelijke verlaging van de prijzen van varkensvlees. Voorts stegen de prijzen van peulvruchten, koffie, thee, kaas, eieren, groenten en fruit. Deze prijsveranderingen hadden tot gevolg dat het indexcijfer voor de voedingsmiddelen van 15 October op 15 November 1949 steeg van 233 naar 242 of met 3,9 procent. Bij de niet-voedingsmiddelen begon het prijsverloop de gevolgen van de devalua tie te vertonen. Kleding en schoenen stegen in prijs, hetgeen tot gevolg had, dat de indexcijfers voor kleding en schoeisel op liepen met respectievelijk 1,9 en 2,2 pro cent. Een stijging van de prijzen, van huis houdelijk linnengoed had tot gevolg, dat het indexcijfer voor de groep woning inrichting en huisraad met 2,3 procent steeg. Tenslotte waren de prijsstijgingen van petroleum en rijwielbanden oorzaak van de stijging van de indexcijfers voor de overige groepen het 1,3 procent. Prijsvraag over televisie De Nederlandse Christelijke Radiovere niging zal een prijsvraag uitschrijven voor een verhandeling over de betekenis dei- televisie, in het bijzonder in en voor Ne derland, haar opkomst en ontwikkeling, de psychologische factoren daarbij werkzaam, de mogelijkheid haar dienstbaar te maken aan de doorwerking van het evangelie en de taak der N.C.R.V. ten opzichte daarvan. Voor de naar het oordeel der jury hier voor in aanmerking komende inzendingen worden beschikbaar gesteld: een prijs van 1.000,een prijs van 500,— en een prijs van ƒ250, POST VOOR DE „WATERMAN" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Waterman", die in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 29 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres dev vermel ding te bevatten: „Aan boord van het troe penschip „Waterman" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. 66. „Nu moeten we dus eens goed reke nen," sprak Joris op donkere toon. Gelijk ik u reeds mededeeldezult gij mij be hulpzaam moeten zijn wat- de kosten be treftIk zal mijnerzijds al het mogelijke doen. Dat ik mij door deze muur heen liet drukken zal u reeds aanmerkelijk op de rekening schelen. De kroon ligt thans, om het gemoedelijk uit te drukken, voor het grijpen. Veertig flinke gravers zullen een achttal dagen nodig hebben om tot de ge wenste diepte te komenen Joris hdalde een boekje te voorschijn en begon vlijtig te rekenen. „Dat is dus zevenhon derd daalders voor de graversen tweeduizenddriehonderdachtendertig voor een krab-machinetwaalfhonderd voor een ploeg baggeraarsdrieduizendvijf- honderdtweeëndertig voor een vol-auto- matische lepelaar.en.ehtwee honderd.... en.... eh.... honderd.... en.ét,, eh...., nu, dat maakt samen tien duizend daalders!" Nu moet je wetendat Panda intussen daar beneden, onder het luik, op de grond was gevallen. Hij bevond zich i7? een groot, maar muf gewelf, waar misschien al in geen tweeduizend jaren een levend wezen was geweest. Heel vaag hoorde hij boven zich, door het luik heen, de stem van Joris en al die getallen. „Hij begint weer!" dacht Panda. „Hij zal die aardige mijnheer Bobberbroek bedriegen! Ik moet iets doen,.»,..,; maar wat?" C.N.V. vraagt handhaving van het Zondag-rijverbod Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft aan de raad van ministers een brief gezonden, waarin het zegt dat naar zijn oordeel de na aanvaarding van het desbe treffende wetsontwerp te verwachten stij ging van de prijs der benzine geenszins zal leiden tot een zuinig gebruik van auto's op Zondag. Degenen, die 's Zondags voor hun genoegen gaan autorijden zijn daartoe in het algemeen financieel in staat. De prac- tijk zal dan ook naar de mening van het C. N. V. stellig uitwijzen, dat op Zondag grote bedragen aan deviezen zullen worden verspild. Wegens de economische toestand, waarin ons land verkeert, acht het verbond een dergelijke verspilling onverantwoord. Op deze wijze wordt naar de overtuiging van het C. N. V. een slecht voorbeeld ge geven aan ons volk. De regering heeft op ons volk een beroep gedaan om in de toe stand, waarin het land verkeert, soberheid te betrachten. De arbeidersgezinnen moe ten zich thans zeer noodzakelijke consump- tiegoederen ontzeggen. Nu zouden diezelfde arbeidersgezinnen, die met de grootste moeilijkheden hebben te kampen om rond te komen, moeten aanzien, dat 's Zondags allerlei mensen, die zich die luxe kunnen veroorloven, 's lands deviezen verspillen. „Wij vleien ons met de hoop", aldus het C. N. V., „dat uw raad met ons zal erkennen, dat het ook uit deze hoofde uiterst onge wenst is, dat het Zondagsrijverbod ver valt". Tenslotte is het verbond van oordeel dat het Zondagsrijverbod de Zondagsrust in belangrijke mate bevordert. Het verbond acht de Zondagsrust een godsdienstig en sociaal, goed van hoge orde en meent dat de overheid geroepen is deze Zondagsrust, voor zoveel dit in haar vermogen ligt, te bevorderen. Het verbond verzoekt de raad van mi nisters met nadruk, het daarheen te leiden dat het Zondagsrijverbod ook na 1 Januari gehandhaafd blijft, hetzij door verlenging van de wet Tijdelijke Regeling Personen vervoer, hetzij op andere daarvoor in aan merking komende wijze. Dr. H. M. Hirschfeld naar Batavia vertrokken Zaterdagavond is de Hoge Commissaris voor Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, per K.L.M.-lijntoestel naar Batavia vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de minis ters Van Maarseveen, Sclhokking, Stikker, Götzen en Van den Brink. Namens-de mi- nister-president was bij het afscheid aan wezig de secretaris-generaal voor Algemene Zaken, mr. C. L. W. Fock. Dr. Hirschfeld zeide dat hij met goed vertrouwen naar Indonesië gaat. Hij zal in Indonesië trachten ook het vertrouwen van de Indonesische leiders te winnen. „Mijn taak is moeilijk en delicaat," zo zeide hij. „maar ik geloof, dat er een goede econo mische samenwerking tussen Nederland en Indonesië mogelijk is." Urn met aarde van erevelden in Indonesië Op Schiphol arriveerde Zaterdagmiddag met de K.L.M. Constellation PH-TDK een urn met de aarde van de 22 erevelden in Indonesië. Deze urn zal in de St. Jacobs- kerk te Den Haag worden bewaard tot zij bij de andere urnen in het nationale monu ment in Amsterdam zal worden bijgezet'. Op een katafalk, gedekt met de natio nale driekleur werd de kist met de urn naar een auto overgebracht. Aanwezig was namens de Koningin lui tenant ter zee eerste klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer, voorts de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, de staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, de secretaris generaal van het ministerie van Overzeese gebiedsdelen, de heer J. M. Kiveron en de waarnemend burgemeester van Amster dam, wethouder B. C. Franke. Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES (Adv.) Politie schoot op baldadige jongens In Aalsmeer heeft een politieman Za terdagavond een revolverschot gelost op vier baldadige jongens van ongeveer 18 jaar, die bij een inwoner van Aalsmeer een ruit hadden ingegooid. Een der jongens werd in het bovenbeen getroffen. Hij moest naar een ziekenhuis in Amsterdam worden overgebracht. Zijn drie kornuiten konden gearresteerd worden. De jongens hadden het de laatste tijd steeds gemunt op het huis van een in woner en reeds enige malen de gevel be schadigd. De politie hield daarom Zater dagavond een oogje in het zeil. Inderdaad verscheen het viertal bij het huis en een hunner gooide met een steen een ruit in. De politieman kwam daarop te voorschijn en sommeerde de jongens te blijven staan. Zij stoorden zich niet aan dit bevel, waar na de politieman eerst enige waarschu wingsschoten loste en daarna zijn wapen op een der jongens richtte, die probeerde, op een fiets weg te komen. De knaap werd in een dijbeen getroffen. Sleepboot van de Marine gestrand De sleepboot „RS 21" van de Nederland se Koninklijke Marine is Vrijdag tenge volge van dikke mist ter hoogte van Nor- derney (Engeland) aan de grond gelopen. Pogingen, gedurende de afgelopen dagen ondernomen, om het schip vlot te brengen, mislukten door hevige stormen. Een red dingboot uit Norderney nam Zondagnacht deb emanning van zestien personen aan boord. Naar het ANP bij navraag vernam be hoorde de „RS 21" in Den Helder thuis. „GYSBRECHT VAN AEMSTEL" Op 1 Januari wordt naar oude traditie in de Amsterdamse Stadsschouwburg een opvoering gegeven van Vondels treurspel .Gysbrecht van Aemstel" gevolgd door ,De Bruiloft van Kloris en Roosje". De rolbezetting heeft een verjonging onder gaan: Johan Schmilz speelt ditmaal de titelrol en Elise Hoomans is Badeloch. De voorstelling staat onder leiding van Albert van Dalsum. De Nieuwjaarswens werd ge schreven door Henriëtte van Eyk. Zending. In een afgelegen Franciscanen klooster van de Oosterse ritus in de Amerikaanse staat Connecticut worden acht jonge geestelijken opgeleid voor de missie in door Rusland bezette Oost- Europese landen. De priesterstudenten ondergaan daar een zware leergang, want naast hun theologische studie ontvangen zij onderricht in de commu nistische ideologie en land- en volken kunde der Oost-Europese landen. Als zij afgestudeerd zijn, zullen de missio narissen illegaal de Oost-Europese lan den binnen gaan. Het klooster wordt geheel onderhouden door particuliere bijdragen. Organisatie. Een fabrikant van pompen uit de Sovjet-zóne van Duitsland, die onder beschuldiging van economische sabotage was gearresteerd, is uit de ge vangenis van Salzwedel naar West- Duitsland gevlucht» Hij werd daarbij vergezeld door de openbare aanklager, die zijn zaak behandelde, en twee cipiers. De vier mannen hebben ook nog kans -gezien, hun meubilair over de zóne-grens te krijgen. Sport. Een vriendschappelijke wedstrijd in Istanboel tussen de Turkse club Fenerbakhje en de Oostenrijkse club Vienna verliep zo vriendschappelijk dat vier spelers gewond van het veld moesten worden gedragen. De Turkse keeper kreeg bovendien een gebroken neus. In goals uitgedrukt was de stand 21 voor de Turken. Brand. Nadat een kerstboom in het plaatsje Hyndman (V.S.) Zondagnacht had vlam gevat, ontstond een brand die de hele zakenwijk van het 1500 zielen tellende plaatsje in de as legde. Meisje. De Amerikaanse filmster, Gary Grant, is op de eerste Kerstdag in het huwelijk getreden met de film-actrice Betsy Drake. Betsy was zijn tegenspeel ster in de film „Ieder meisje moest eigenlijk trouwen". Kerstmis. De 14-jarige Gilbert Granger uit Philadelphia, die afgelopen week 1900 dollar won in een radio-wedstrijd, nam daan Zaterdag 1000 dollar van op om Kerstcadeaux voor arme kinderen te kopen. Hij deelde deze uit in vijf plaatselijke liefdadigheidstehuizen. Titoïst. Volgens het Britse blad „Obser ver" zou Gomulka, de gewezen Poolse vice-premier en secretaris-generaal der Poolse communistische partij, te Warschau zijn gearresteerd. Hij werd onlangs uit zijn functies ontzet onder beschuldiging van verraad en spion- nage. Oog Zes Duitsers, onder wie een meisje van 24 jaar, hebben ieder een oog aangeboden als Kerstgeschenk voor Amerikaanse soldaten die in de oorlog blind zijn geworden. Het aanbod is echter niet aanvaard omdat alle Ame rikaanse soldaten die een netvlies transplantatie nodig hebben, in de V.S. worden verpleegd. -Beroepskeuze. De jongens en meisjes in Oost-Berlijn die het volgend jaar de lagere school zullen verlaten, zullen eens per maand met hun onderwijzers een fabriek gaan bezichtigen om uit te kijken naar een werkkring waar zij-iets voor voelen. Eerste klap. Een onbekende schrijver, de 27-jarige Max Steele, heeft niet .zijn eerste boekj „Debby" getiteld, een-.lite raire prijs van 10.000 dollar gewonnen. De uit drie personen bestaande jury koos dit werk met algemene stemmen uit 66 manuscripten uit. Bons. In de Braziliaanse stad Sao Paulo werden dezer dagen zes mensen ge dood en acht mensen gewond, door de explosie van een eigengemaakte bom. De helse machine was vervaardigd doos. de electricien Edmundo Rossi die er zijn buren op tracteerde, omdat hij meende dat zij er de schuld van waren dat zijn meisje hem de bons had gegeven! Hitte. Dertig penguins uit het Zuidpool gebied klapperden gisteren in het KLM- kantoor te Buenos Aires van opluchting met hun zwemvliezen, toen een regen bui als een zondvloed een einde maakte aan een hittegolf die vijf dagen had ge duurd. Zij zijn op weg naar Hamburg. De temperatuur in de Argentijnse hoofdstad was aldoor om de 100 graden Fahrenheit en badpakken waren de meestgevraagde Kerstgeschenken. Kennemer Golfclub Maandag zijn op de baan van de Kenne mer Golfclub foursomes tegen bogey ge speeld. Winnaars werden mejuffrouw N. Ruijgrok (30) en A. Jurgens (5) met 1 up. vrouw B. Nielsen (14) en L. Breure (30) met mevr. A. v. DijkKlomp (16) en mr. H. De tweede en derde prijs zullen delen me vrouw A. van DijkKlomp (16) en mr. H. J. Ferwerda (20), met 5 down. Vierde werden mevrouw M. EhorstDekker (19) en C. W. de Visser (9) met 8 down. Wielrennen De N.W.U. en doping Ter beteugeling van het euvel van doping in de wielersport heeft de Nederlandse Wiel- ren Unie besloten niet alleen het toedienen van schadelijke opwekkende midden aan, maar ook het gebruik daarvan door renners strafbaar te stellen. Bepaald is, dat in den vervolge een ieder door het aanvragen en verwerven van een rennerslicentie zich onderwerpt aan de verplichting om voor, tijdens of na een wedstrijd, waaraan door1 de betrokken renner wordt deelgenomen, door een medicus een bloed- of urineproef te laten nemen, indien zulks wordt verlangd door een daartoe bevoegde official. De NWU zal óp het in Maart a,s. te houden congres van de UCI voorstellen een derge lijke regeling internationaal te doen gelden. Zolang zulks nog niet is geschied, zullen bui tenlandse renners in Nederland slechts tot de start worden toegelaten, indien zij tevoren schriftelijk verklaren, bereid te zijn zich op verlangen van een bevoegd offcial aan een bloed- en urineproef te onderwerpen. Tien wegrenners per land in het wereldkampioenschap? De Nederlandse Wielren Unie heeft voorts besloten op het congres van de U.C.I. voor te stellen het aantal deelnemers aan het we reldkampioenschap op de weg voor beroeps- rijders te verhogen van zes tot tien. Van Vliet de snelste sprinter in Gent Van Vliet heeft Zondagmiddag op de Gentse baan een sprint wedstrijd gewon nen, welke meetelt voor het officieuze Eu ropese winterkampioenschap. Hij werd eerste in al zijn ritten en maakte de snel ste rondetijd. De Brit Harris kon wegens griep niet aan de wedstrijd deelnemen. Scherens en Derksen boden Van Vliet de meeste tegenstand en werden respectieve lijk tweede en derde.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2