Haarlems Dagblad Washington erkent de R.I.S. Colombo Koloniale mogendheden nemen stelling tegen bemoeiingen van de UNO 64 e Jaargang No. 19436 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 29 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abnimementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en (Dprcrijte ï^aaclcmsdjc Courant (Tlnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van de landen, behorend tot het Britse Gemenebest, zullen bijeenkomen te Colom bo. de hoofdstad van het eiland Ceylon, hetwelk sinds kort ook een zelfbesturend Brits Dominion is. Natuurlijk is dit de reden, dat die bijeenkomst daar gehouden wordt: het jonge lid van de broederschap wordt ermee erkend en onderscheiden. Ge moet u dat niet als een geringe zaak voorstellen, zo'n bijeenkomst van het Ge menebest, al zijn er zoveel conferenties en al kost het enige zelfoverwinning om het verloop te volgen, omdat de meeste weinig of geen resultaat bereiken. In dit geval be treft het een aantal landen, over een groot deel van de aardbol verspreid, die door een losse maar niettemin hechte band zijn ver enigd. Zij hebben sinds lang grote gemeen schappelijke belangen en bovendien de herinnering aan gemeenschappelijk ge brachte offers. Dit laatste is misschien van de grootste betekenis. India en Pakistan nemen nu als leden van het Gemenebest aan de conferentie deel. Zij worden vertegenwoordigd door Pandit Nehru, premier en minister van Buiten landse Zaken en door Sir Mohammed Za- frullah Khan, minister van Buitenlandse Zaken. Dan zijn er hun ambtgenoten aan dit laatstgenoemde departement van Austra lië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Afri- ka, van het ontvangende Ceylon zelf en tenslotte natuurlijk minister Ernest Bevin. Hij behoort tot degenen die er een geduchte reis voor moeten maken en is al onderweg, vergezeld door „zijn medische adviseur", zoals men dat in Engeland noemt, want bij een minister kan men toch moeilijk van een lijfarts spreken. Maar het komt wel op hetzelfde neer, want deze dokter, Sir Alexander McCall. vergezelt hem op al zijn reizen. Hij moet nu per trein in Rome zijn aangekomen, vandaar vliegt hij per militair toestel naar Suez en daar wacht de kruiser Kenya op hem, die hem op 7 of 8 Januari te Colombo hoopt te brengen. Dat de kruiser van deze naam is gekozen is on getwijfeld ook weer als een beleefdheid bedoeld, namelijk jegens de Britse belan gen in Afrika. Zo ziet ge dat aan zo'n reis van Bevin nogal wat „protocol" vastzit en zijn eigen persoon maakt er wel een indruk van vervaarlijke belangrijkheid bij. Een heel gevolg van adviseurs zal Bevin achterna vliegen. Het zijn niet alleen diplo maten; alle ministers ter conferentie zullen ook met financiële en economische raad gevers zijn uitgerust. En er staan drie hoofdpunten op een agenda, die men in tien dagen hoopt af te werken, hetgeen kort is voor een internationale conferentie. De U.N.O. zou er minstens drie maanden over doen, maar die vormt dan ook geenszins een gemenebest. In Colombo heeft men betere kansen om het onderling eens te worden. Het eerste punt betreft de gevol gen van het optreden van een communis tische regering 111 China, het tweede de te voeren politiek betreffende een vre desverdrag met Japan, het derde de positie van Groot-Brittannië „als schakel tussen een nauwer verenigd Europa en het Ge menebest". Zo drukt de diplomatieke cor respondent van de Manchester Guardian het uit. Verwacht wordt dat Bevin rapport zal uitbrengen over de Raad van Europa, over de organisatie voor Europese econo mische samenwerking (O.E.E.C.) en over het jongste overleg met de Scandinavische regeringen. Hij zal, zegt het blad, waar schijnlijk de „partners" in het Gemenebest ervan pogen te overtuigen dat er niets in deze ontwikkeling is, dat nadeel voor de samenwerking in het Gemenebest oplevert. Dat zal, zou men zo zeggen, hem weinig moeite kosten. De vraag is veeleer of de partners hunnerzijds wellicht meer belang stelling voor samenwerking van Groot- Brittannië (en het Gemenebest) met een verenigd Europa zullen tonen dan tot dus ver door minister Bevin aan den dag is gelegd. Want het is bekend en hier al meer malen naar voren gebracht: het nationale, liever gezegd nationalistische beleid van Ernest Bevin heeft een rem op de Europese ontwikkeling gezet, die op het vasteland toenemende twijfel en onrust heeft doen ontstaan. Het zou kunnen blijken te Colom bo dat de pas-benoemde nieuwe ministers van Australië en Nieuw-Zeeland en de Canadees Lester Pearson een duidelijker beleid en ook een breder ontwikkeling voor staan. Waarbij minister Bevin voor het eerst de ongewone moeilijkheid heeft, dat zij geen van drieën tot zijn partijgenoten be horen al kenmerken de partij-etiketten de internationale ontwikkeling niet. Een conferentie van het Britse Gemene best, waar ook ter wereld gehouden, zou vroeger in ons land maar vrij geringe be langstelling gehad hebben. Ottawa was indertijd, vanwege de voorkeursrechten waartoe daar besloten werd, een uitzonde ring. Maar nu geldt het niet alleen econo mische zaken; nu staat vooral de politieke ontwikkeling op de voorgrond. In deze tijd voelt het gehele democratische Westen zich direct betrokken bij een conferentie als deze, die een gunstige ontwikkeling ook in ons belang grotelijks zou kunnen bevorde ren of vertragen. Zo is het in de wereld geworden, R. P. Twaalf doden bij noodweer te Buenos Aires Bij een onweer, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag over de streek van Buenos Aires heeft gewoed, zijn 12 perso nen om het leven gekomen en verscheidene gezinnen dakloos geworden. Er werd voor millioenen peso's schade aangericht. Het spoor- en telefoonverkeer tussen Buenos Aires en sommige provincies was tijdelijk onderbroken. Benevens enkele personen, die onder het puin zijn gedood, zijn drie andere personen door afgerukte hoogspanningskabels geëlectrocuteerd. Nationalisatie van bedrijven in Hongarije BOEDAPEST, 29 December (Reuter). Vandaag is in Hongarije een regeringsver ordening gepubliceerd, op grond waarvan alle ondernemingen met meer dan tien werknemers genationalisteerd worden. Ook buitenlandse ondernemingen vallen onder het besluit. Aan alle eigenaren, Hongaarse zowel als buitenlandse, wordt schadeloos stelling beloofd. KAPPERSTARIEVEN VRIJ Bij een beschikking van de minister van Economische Zaken zijn met ingang van 30 December, de tarieven voor kappers werkzaamheden vrijgelaten. Gezamenlijke actie wordt binnenkort in Parijs voorbereid LONDEN (United Press). Een aantal Westelijke mogendheden, wellicht ook Ne derland, zullen de volgende maand in Parijs bijeenkomen om gezamenlijk stelling te nemen tegen een plan dat de UNO grotere toezichthoudende bevoegdheden over hun koloniën en overzeese gebiedsdelen wil geven. Elk van die mogendheden heeft in het openbaar duidelijk laten blijken zich niet te zullen neerleggen bij de ondanks hun heftige tegenstand door de Algemene Ver gadering van de UNO dit jaar aangenomen resolutie waarin de mogelijkheid van poli tiek toezicht van de UNO op alle afhanke lijke gebieden werd bepleit. Het handvest van de UNO voorziet slechts n nauwlettend toezicht op de gebieden welke zijn toevertrouwd aan de hoede van de beheerschapsraad van de UNO. Onder die categorie vallen voormalige vijandelijke koloniën en voormalige mandaatgebieden. Krachtens het Handvest kunnen over alle andere koloniale en overzeese gebieden slechts statistische en technische rapporten aan de beheerschapsraad worden uitge bracht. Groot-Brittannië, Frankrijk en België hebben volgens diplomatieke kringen het initiatief voor de conferentie genomen. Zuid-Afrika en Nederland zullen waar schijnlijk ook deelnemen en het is mogelijk dat ook Portugal, hoewel niet bij de UNO aangesloten, zal worden uitgenodigd. De koloniale mogendheden zijn in de UNO in de minderheid tegenover het Rus sische blok, de Zuid-Amerikaanse staten en de landen van het Nabije Oosten, die met de Verenigde Staten alle het bovenge noemde plan hebben gesteund. Diplomatieke vertegenwoordigers van genoemde koloniale mogendheden hebben er de nadruk op gelegd dat de conferentie niet is belegd om een blok te vormen tegen de beheerschapsbevoegdheden van de UNO, maar om het probleem gezamenlijk aan te vatten en te onderzoeken. Het is echter duidelijk dat elk van de Hevige aardbeving bij Manilla SAN FRANCISCO, 29 December (Reuter) Te San Francisco is langs draadloze weg' uit Manilla (Philippijnen) vernomen, dat aldaar om 11.10 een hevige aardbeving be gonnen is (hedenochtend 4.10 Nederlandse tud). Atlantische Raad komt 6 Januari bijeen De Atlantische Raad komt 6 Januari te Washington bijeen ter bespreking van het in het begin van deze maand te Parijs op gestelde plan voor gemeenschappelijke ver dediging van het Atlantisch gebied. De goedkeuring van deze plannen door de Raad is nodig alvorens de Amerikaanse wapenen aan de landen van het pact kun nen worden verstrekt. De V.S. zullen op deze bijeenkomst ver tegenwoordigd worden door Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, die voor zitter van de Raad is, de andere pactmo- gendheden door hun diplomatieke vertegen woordigers te Washington. Afschuwelijke détails in proces tegen Japanners onthuld Japanse deskundigen in de oorlogvoering met ziektekiemen hebben in 1942 driedui zend met typhus- en paratyphusbacillen besmette broodjes aan Chinese krijgsge vangenen uitgereikt en de gevangenen daarna vrijgelaten, opdat de ziekten onder de Chinese bevolking zouden worden ver breidt, aldus heeft beklaagde Foeroeitsji, destijds medisch assistent bij de afd. voor bacteriologische oorlogvoering verklaard op het proces tegen 12 Japanners, dat in Rusland wordt gevoerd, aldus bericht het Russische persbureau Tass. Professor Albert Einstein (zie foto) heeft deze week in New York een nieuwe theorie over de zwaartekracht wereldkundig ge maakt, welke, indien zij juist bevonden zou worden, vele nog ongedefinieerde krachten in het heelal zou kunnen ver klaren en bepalen. Inmiddels heeft de jonge Columbiaanse natuurkundige Jorge Miller Einstein terzake van deze theorie van plagiaat beschuldigd. Deze Miller publiceerde onlangs een verhandeling over de „electromagnetische interpretatie der zwaartekracht in het atoom in het licht van haar uitwerking in de ruimtewaar van de principes door prof. Einstein zouden zijn overgenomen. landen die ten aanzien van hét plan in de Assemblée het onderspit hebben gedolven, gezamenlijke actie beoogt tegen wat zij reeds „een schending van het Handvest" hebben genoemd. Het vraagstuk werd opgeworpen tegen het einde van de zitting van de Assemblée van dit jaar toen een serie resoluties werd aangenomen waarin volgens de koloniale mogendheden in principe werd verklaard dat de UNO het recht heeft toezicht uit te oefenen over hun koloniën en overzeese gebiedsdelen. Zij toonden er zich toen in het bijzonder ontstemd over dat over hun gebieden politieke inlichtingen werden ver langd. Rovers maakten 5*4 millioen francs buit Drie bandieten, gewapend met machine geweren, hebben Woensdagavond laat het postkantoor van Vienne bij Lyon (Frank rijk) beroofd en zijn ontkomen met een buit van vijf en een half millioen francs, verpakt in postzakken. Het gestolen geld is eigendom van de „Credit Lyonnais". De bandieten verdwenen in een auto. (United Press). Proces tegen Poolse geestelijken Volgens radio Warschau is voor een mi litair gerechtshof te Rzeszow (Oost-Polen) heden een proces begonnen tegen drie rooms-katholieke priesters en drie andere geestelijken die er van beschuldigd worden in 1945-1946 te hebben samengewerkt met een terroristische bende. Twee priesters worden er van beschuldigd, hun parochie kerk als wapenopslagplaats voor de terro risten ter beschikking te hebben gesteld. Een van hen wordt er bovendien nog van beschuldigd de aalmoezenier van de bende te zijn geweest en de leden tegen de wet telijke autoriteiten te hebben opgezet. In het paleis aan het Koningsplein ie Batavia had Dinsdagmiddag de ondertekening plaats van het protocol van de bewindsoverdracht door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de heer Lovink en de Sultan van Djokja. Aan de tafel van links naar rechts: Anak Agoeng, minister van binnenlandse zaken, de Sultan van Djokjakarta, dr. A. H: J. Lovink en dr. Wahab. Staande: J. van Boetselaar en H. van Ravenstein. (Radiografisch overgebrachte foto). De souvereiniteitsoverdracht Nafionaliteifsregeling in werking getreden Tegelijk met de overdracht van de soe vereiniteit aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië is een door beide deel genoten in de unie aanvaarde nationali teitsregeling in werking getreden. Hierbij geldt, dat wie het Nederlander schap bezit, Nederlander blijft en deze hoedanigheid niet buiten zijn wil kan ver liezen. Degenen die echter onmiddellijk voor de souvereiniteitsoverdracht Nederlands on derdaan-niet Nederlander waren, bezitten door de inwerkingtreding van genoemde regeling hetzij de Nederlandse nationali teit, hetzij de Indonesische nationaliteit. De thans geldende regeling geldt voor al deze onderdanen, dus niet alleen voor per sonen afkomstig uit Indonesië, maar ook voor personen afkomstig uit Suriname ot' uit de Nederlandse Antillen. De Neder landse onderdanen, behorende tot de in heemse bevolking van Indonesië, hebben, (met uitzondering van de in het Koninkrijk geborenen, die woonachtig zijn in Suriname of de Nederlandse Antillen), de Indonesi sche nationaliteit verkregen. Eveneens verkregen de Indonesische nationaliteit de niet tot de inheemse bevolking van Indo nesië behorende Nederlandse onderdanen, die in Indonesië zijn geboren of daar te lande woonachtig zijn, zomede*in het bui tenland geboren en daar wonende perso nen, die afstammen van in Indonesië ge borenen. Alle overige Nederlandse onder danen, met inbegrip van de hierboven uit gezonderde groep hebben thans de Ne derlandse nationaliteit. De nieuwe nationaliteitsregeling biedt de mogelijkheid om hetzij door optie, hetzij door verwerping, wijziging in de nationaal- rechtelijlce staat te brengen. De optie of verwerping moet binnen twee jaar gedaan worden. In Nederland kan men zich daar voor wenden tot de griffier van de arron dissementsrechtbank of tot de Hoge Com missaris van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het ministerie van Justitie (le afdeling), Plein 2b te 's-Gravenhage. Vier weken geleden werd een 12-jarige jongen uit Meppel vermist. Woensdag werd zijn stoffelijk overschot uit het Meppelerdiep opgehaald. Zweeds zakenman in Praag veroordeeld PRAAG, 29 December. (Reuter). Gis teren is te Praag na een rechtszitting die de gehele dag duurde een jong Zweeds zakenman, genaamd Holger Hjelm, tot drie jaar dwangarbeid, een boete van 10.000 kronen en confiscatie van zijn bezittingen in Tsjechoslowakije veroordeeld. Het ge rechtshof besloot, dat Hjelm na het uit zitten van zijn straf uit het land gezet zou worden. Hjelm heeft beroep aangetekend. Het gerechtshof oordeelde Hjelm schul dig aan het ongeoorloofde exporteren van machineriën voor de bijouterie-industrie. Aan het begin van dit jaar had hij onder handelingen met Tsjechoslowaakse bijou terie-fabrikanten gevoerd en was het hem onder meer gelukt verschillende onderde len van een machine voor het vervaardigen van een bepaalde steen en vijftig kilo zilver in zijn auto uit het land te smokkelen. Bovendien had hij zich schuldig ge maakt aan deviezenovertredingen en ver scheidene personen bij deze activiteiten betrokken. Voorts had hij een aantal Tsje- choslowaken op ongeoorloofde wijze uit het land geholpen, onder meer een zekere fabrikant Pitas en de gebroeders Beid. Hjelm en zijn medebeklaagden werden schuldig bevonden. De Zweedse legatie heeft nog geen com mentaar op het proces geleverd. Men heeft de algemene indruk, aldus Reuter, dat de bewijzen van het hof het vonnis niet recht vaardigen. Nationaal voorbereidings comité werkt door BATAVIA. 28 December (Aneta). Het nationale voorbereidingscomité heeft liet volgende bekend gemaakt: „Hoewel 27 December de souvereiniteït aan Indo nesië is overgedragen, wil dat nog-geens zins zeggen, dat de apparatuur van' de re gering van de R.I.S. reeds gevormd is en reeds op volle toeren draait. Om deze reden wordt hierbij verklaard, dat teneinde een eventueel „vacuum" te vookomen, de ver schillende commissies en subcommissie van het nationale voorbereidingscomité zullen blijven doorwerken tot nader besluit van de betrokken ministers. Waterman" en „Groote Beer" op de thuisreis Het troepenschip „Waterman" is 24 December uit Tandjong Priok vertrokken, met 1465 militairen. Aan boord bevinden zich 3-II R.I., de staf der 3e infantrie brigade groep, perso neel van de tandheelkundige dienst, 2-II en 4-1 A.A.T. en de staf van het bataljon A.A.T. Het troepenschip „Groote Beer" wordt omstreeks 10 Januari 1950 te Amsterdam verwacht. Catastrofale regenval in Israel Sedert vier dagen wordt Israel getroffen door zware stortregens, die tot een ramp kunnen leiden. Het weerkundig instituut meldt dat de neerslag in deze vier dagen 80 bedraagt van het jaarlijks gemiddel de. Tel Aviv staat gedeeltelijk blank. De groententeelt heeft door het water zeer veel geleden. Na de buitengewone droogte in de zomermaanden is deze overvloedige regen voor vele landbouwgewassen catastrofaal. De toestand in de kampen voor immigran ten is ernstig. Vele tenten zijn door het water meegesleurd. De overheid heeft een dringend beroep gedaan op de bevolking om de 7000 kinderen uit deze kampen op te nemen. Het scheepvaartverkeer te Jaffa en Tel Aviv is volledig gestremd. Russisch veto gevreesd tegen UNO-lidmaatschap WASHINGTON, 28 December (United Press). De regering der Verenigde Staten heeft de Verenigde Staten van Indonesië formeel erkend en H. Merle Cochran benoemd tot de eerste Ameri kaanse ambassadeur bij de nieuwe re publiek. Medegedeeld werd dat Cochran eerder op de dag zijn geloofsbrieven aan Indonesische autoriteiten had aangeboden. Cochran werd in Juli 1948 benoemd tot vertegenwoordiger der Verenigde Staten bij cle UNO-missie voor Indonesië. Truman benoemde tevens Avra Warren, thans ambassadeur in Finland, tot ambas sadeur in Pakistan, een post die oorspron kelijk voor Cochran was bestemd. Ondanks het feit dat hij reeds in deze functie was benoemd, heeft Cochran zich nimmer naar Pakistan begeven wegens zijn drukke werk zaamheden ïn de UNO-commissie. Truman heeft in de plaats van Cochran Edward Dow Jr. tot Amerikaans vertegen woordiger in de UNO-commissie voor In donesië benoemd. Dow was totnutoe plaats vervangend lid voor de Verenigde Staten. Sedert Mei trad hij op als adviseur van Cochran. H. Merle Cochran, thans ambassadeur der Verenigde Staten in Indonesië, bracht in de loop van de dag beleefdheidsbezoeken aan president Soekarno, de sultan van Djokjakarta (minister van Defensie) en de minister van Staat Mohammed Roem. Indonesische autoriteiten toonden zich zeer verheugd over de benoeming van Cochran. Engelse wensen De buitengewone ambassadeur van Groot-Brittannia, Malcolm MacDonald, is door president Soekarno ontvangen. De heer MacDonald bracht bij deze gelegen heid de gelukwensen over van de Engelse Koning. Hij wees er op, dat zijn benoe ming tot buitengewoon ambassadeur bete kent, dat Groot-Brittannië Indonesië vol ledig de jure heeft erkend. Namens de Koning wenste hij de staat kracht, veilig heid, welvaart, vooruitgang, rede en ge luk toe. In de loop van gisteren en vandaag zijn nog de volgende erkenningen der Repoe- blilc Indonesia Serikat door diverse rege ringen bekend gemaakt: Philippijnen. Por tugal, nationalistisch China, Egypte, Noor wegen en België. Ten aanzien van de erkenning door de Chinese nationalistische regering zij gewe zen op de min of meer navrante bijzonder heid dat een der eerste problemen waar over de regering van Indonesië met de Nederlandse regering in unie-verband on derhandelt, de eventuele erkenning van de communistische Chinese regering te Pe king is. Dr. H. M. Hirschfeld, Hoge Commissaris der Nederlandse regering bij de regering van de Repoeblik Indonesia Serikat, heeft Woensdag zijn opwachting bij president Soekarno gemaakt en zijn geloofsbrieven overhandigd. Er werden toespraken ge wisseld. waarna de Hoge Commissaris zich naar zijn ambtswoning in Djakarta begaf. Overleg in de Unie 's-GRAVENHAGE, 28 December (ANP) Het eerste overleg in unie-verband tus sen Nederland en Indonesië op het gebied van het buitenlandse beleid heeft reeds plaats gehad, aldus verneemt de politieke correspondent van het ANP in doorgaans welingelichte kringen. Dit overleg heeft in de eerste plaats be trekking op de kwestie van de erkenning van de regering van Mao Tse Toeng in China en voorts op de de jure erkenning van Israel. De besprekingen over deze aange legenheden zijn reeds ingeleid in de onmid dellijk aan de souvereiniteitsoverdracht voorafgegane dagen en wel tussen de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de heer Lovink en het nationale voorberei dingscomité in Batavia. Na de souvereiniteitsoverdracht werd dit overleg voortgezet in Den Haag met de minister-president van de nieuwe staat, drs. Hatta, die tevens tijdelijk minister van Buitenlandse Zaken is. Reeds voor de souvereiniteitsoverdracht heeft de Nederlandse regering via haar diplomatieke vertegenwoordigers aan de regeringen van alle bevriende mogend heden laten weten, dat zij zou overgaan tot die overdracht en aan de landen verzocht zo spoedig mogelijk over te gaan tot 't ves tigen van diplomatieke betrekkingen met de R.I.S. In politieke kringen in Den Haag houdt men rekening met de mogelijkheid dat een eventuele behandeling van het verzoek om het UNO-lidmaatschap door Indonesië in de Veiligheidsraad door een Russisch veto zal worden verhinderd. Volgens de proce- dureregeling moet de aanvraag van het lidmaatschap door Indonesië zelf geschie den en wel bij de secretaris-generaal der UNO. Deze zendt dan de aanvraag door naar de Veiligheidsraad, die een aanbe veling zal moeten geven aan de Assemblée. Deze laatste moet dan met een twee-derde meerderheid de aanvrage inwilligen. Marinebasis Soerabaja aan A!ri overgedragen SOERABAJA, 29 December (Aneta) De marinebasis Soerabaja werd Dinsdag middag door haar commandeur F. T. Burghard overgedragen aan kolonel Soe- biakto, commandant van de Indonesische marine. Na een redevoering van comman deur Burghard werd de Nederlandse vlag neergehaald en het rood-wit gehesen. De torpedobootjager „Korténaer" schoot 21 saluutschoten af, welke beantwoord werd door een batterij van de Alri, welke de Nederlandse vlag hees, overeérjkomstig het internationaal ceremonieel als een oorlogsschip een bevriende basis bezoekt. Woensdagochtend volgde de plechtige overdracht van de korvetten „Morotai" en „Tidore", die overeenkomstig de wens van Soekarno genoemd zullen worden naar de Indonesische zeehelden Fatioe- moen en Hang Toeah. Interne moeilijkbeden bij de A.V.R.O.? Deheer W. Vogt zou ontslag gevraagd hebben als directeur Het ANP meldt: Naar ons ter ore komt heeft de heer W. Vogt, directeur van de AVRO, zijn ontslag aangeboden. Naar ons wordt medegedeeld is de sa men werking tussen de heer Vogt en het dagelijks bestuur, in 't bijzonder die met de voorzitter, de heer G. de Clercq, reeds lang niet goed meer. Er waren de laatste tijd steeds meer punten van wrijving. Een daarvan was de stijgende invloed van het dagelijks bestuur op de samenstelling der programmes, waartegen de heer Vogt zich verzette. Voorts was er een meningsver schil over schoolradio. De VARA zou de AVRO hebben voorgesteld, gezamenlijk radio-uitzendingen ten behoeve van het openbaar onderwijs te verzorgen. De heer Vogt was voorstander van deze samenwer king, doch het bestuur niet. Hierin heeft de heer Vogt aanleiding gevonden het al gemeen bestuur mede te delen, dat hij zijn ontslag aanbiedt op grond van zijn conclusie, dat de directeur niet het aan zien en het vertrouwen van het dagelijks bestuur geniet, die voor het uitoefenen van zijn functie onmisbaar zijn. Het woord is aan Macaulay: Beleefdheid is welwillendheid in Voor de Stille Armen Nagekomen giften Mej. J. E. A. f7.50; H. J. L. (2e remise) f 10_; H J. C. 10,—; N. N. 10,—; Mevr. M. C. G. L.—S. 10.—: J- P. V. 10,—; J. d. G. 10.—G. d. H. 10,—; ,.St" ƒ10,—; J. A. f 10,—: A. H. K. ƒ7,50; C. N. ƒ5.—: I. B. B. 5 j. w. A. V. S. 5.—: „X'mas" 5.—; H. J. J. N. ƒ5,— R. W. ƒ5.—; Mevr. Wed. Dr. C. j. A M. ƒ2.50; Mej. C. J. H. S. f 5,—; II. H. f3,—: Truitje ƒ2,75: W. V. ƒ2,50; S. E. ƒ2.50; E. R-R. ƒ2.50; J. M. ƒ2,50; A. S. f 2.50; Mevr. Wed. A. C. v. O.—S. 2,50; F. J. f2.50; Mevr. D. V. ƒ2,50; J. V. ƒ2,50; T. H. 'f 1,25; N. N. ƒ1,—: N. N. 1,—. Dagtotaal 179—. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 11435.76. Drs HATTA: „Gekozen weg de beste voor beide volken'' Regering bood Indonesisch# delegatie een diner aan De Nederlandse regering heeft ter ge legenheid van de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië aan de delegatie van de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië in de Treveszaal in Den Haag een diner aangeboden. Alle leden 'van de delegatie waren aanwezig. Mede zaten aan het bijna voltallige kabinet met de secretaris van de ministerraad, alsmede de vertegenwoordi gers van Suriname en de Nederlandse An tillen en voorts de secretaris-generaal en de algemeen adviseur van het ministerit voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Na een dronk van minister-president Droes op het Hoofd der Unie Koningin Juliana, en een dronk van minister Van Maarseveen op de president van de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië, hield drs. Hatta. minister-president van de republiek, een toespraak, waarin hij onder andere zeide: „Een historische daad is verricht, welke van beslissende betekenis is voor het leven van onze beide landen en volken. De Republiek Indonesia Serikat is geworden een vrije en souvereine staat en- komt in een nieuwe verhouding te staan met het Koninkrijk der Nederlanden. Onze nieuwe staat zal zijn een rechts- en cultuurstaat, een staat, waar recht en vrede en arbeid voor de beschaving richtsnoer zullen zijn. Ik ben er van overtuigd, dat er ook in uw hart vreugde zal zijn over het ,feit. dat het conflict, dat Nederland en Indonesië van elkaar gescheiden hield, niet geëindigd is met geweld en chaos, maar met de creatie van nieuwe en vriendschappe lijke banden tussen de beide landen. Het moge waar zijn, dat aan beide kan ten er groepen zijn, die niet ten volle in stemmen kunnen met wat tot stand is ge bracht. het is en blijft echter onze heilige overtuiging, dat de gekozen weg de beste is voor de vrede en welvaart van onze beide volken en van de ganse wereld. Was het in cle verleden tijd zo, dat de Nederlanden na gedane arbeid dankbaar terug zagen naar hetgeen zij beleefd en gewrocht had den, het is onze innige hoop, dat in de komende tijd de Nederlanders, die in de nieuwe verhoudingen ons helpen zullen in ons werk, eveneens na gedane arbeid in Indonesië, datzelfde gevoel in hun hart, mogen hebben, namelijk dat zij oprecht hebben medegewerkt aan de opbouw van het nieuwe en vrije Indonesië". De Marshall-guldens Tweede Kamer wil gekend worden i n de wijze van besteding De regering heeft onlangs bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat be oogt in de Middelenwet voor 1948 alsnog een artikel op te nemen met betrekking tot de beschikking over een gedeelte van het saldo van de speciale rekening bij de Neder- landscne Bank, hetwelk is ontstaan door storting in guldens van de tegenwaarde van in het kader van net Europese herstelpro gramma ontvangen schenkingen. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer wordt er van verschillende zijden op gewezen, hoe onbevredigend het is, dat geen enkel vooraf gaand overleg met de Kamer of een harer organen plaats vindt ter zake van de be steding van de tegenwaarde in guldens der Marshall-gelden. Het is uit de aard der zaak bijzonder moeilijk, zo merkten vele leden op, wijzigingen in deze besteding voor te stellen nadat daaromtrent tussen de Neder landse regering en die van de Verenigde Staten overeenstemming is bereikt. Deze leden drongen er met klem óp aan, dat de Kamer in de gelegenheid zal worden ge steld haar wensen ten aanzien van deze besteding kenbaar te maken, voordat de Nederlandse regering daaromtrent overleg pleegt met de Amerikaanse regering. Een aantal leden vestigde er de aandacht op, dat het rijk niet over een reserve be schikt, waaruit in geval van een ongunstige conjunctuuromslag kan worden geput. Zij bevalen de vorming van zulk een reserve aan IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen. Op vele plaatsen nevel en hier en daar mist, Overwegend droog weer. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Oost. Iets kouder. 30 December: Zon op 3.48 uur. onder 16.37 uur Maan op 13.07 uur, onder 4.00 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 December: Hoog water: 11.05 en 23.43 uur. Laag water: 6.22 en 18.51 uur. Vrydag 30 December: Hoog water: 12.11 en 00.00 uur. Laag water: 7.30 en 19.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1