c De Rotterdamse havens zijn thans grotendeels hersteld nm\ Oliebollen De radio geeft Vrijdag J Wereldnieuws VEILIGE WEGEN Ui Donderdag 29 December 1949 De „Diwero", die werken tot een bedrag van f 126 millioen uitvoerde, wordt opgeheven Woensdag zijn de werkzaamheden voor het herstel der Rotterdamse havens offi cieel geëindigd. De dienst van de „Diwero" wordt op 31 December door de minister van Verkeer en Waterstaat overeenkomstig de wens van de gemeente Rotterdam op geheven, zodat per 3 Januari de gemeente de werkzaamheden aan de haven weer voor eigen rekening neemt. Reeds in de winter van 1944 werden geheime besprekingen gevoerd over het toekomstige havenherstel. Na de bevrijding is de marine spoedig begonnen met het opruimen van wrakken en versperringen en in de eerste dagen van 1946 werd een contract getekend met de maatschappij „Havenherstel", een combinatie van vijf grote Nederlandse en drie grote Engelse aannemersfirma's. Het programma werd in zulk een snel tempo uitgevoerd, dat reeds in de loop van 1946 verschillende kleinere werken gereed waren. Dit jaar kwamen de laatste stukken in de Waal haven en de Merwehaven gereed. Thans zijn ook de kademuren in het zeehavengebied, voor zover door oorlogs geweld vernield, hetsteld. Het op diepte brengeri der havenbekkens en het verwij deren van resten puin is tevens gereed voor de Lekhaven, de Wilhelminakade, de Rijnhaven en de Maashaven. In de Merwe haven en in de Waalhaven wordt nog naar puinresten gezocht. Dit laatste opruimings- werk zal over acht a tien maanden vol tooid zijn. De Rijnhaven is thans op 9 meter diepte gebracht, evenals de Maashaven en de Merwehaven. De ruimte op de kaden is aanmerkelijk vergroot. Overal zijn in de herbouwde kademuren een stroomgoot en een sleepleidingskanaal ten behoeve van de kranen, alsmede aansluitingen op wa terleiding, electricteit en telefoon, aange bracht. De „Diwero" (Dienst voor de Uitvoering van de Wederopbouw van Rotterdam) heeft zijn werkzaamheid uitgestrekt over de verwoeste binnenstad, inclusief Kra lingen, over de verwoeste gebieden in Rotterdam-West en Hoek van Holland en voorts over de Spaansepolder, voor zover daarin de uit de binnenstad afkomstige industrie een plaats zal vinden. Vijf millioen kubieke meter puin opgeruimd. De belangrijkste werkzaamheden, die onder verantwoordelijkheid van de „Di wero" verricht werden, zijn de puinop- ruimingen. Op 1 November 1940 was reeds alle bovengrondse puin, drie mil lioen kubieke meter, weggevoerd. Na die tijd werden twee millioen kubieke meter aan funderingspuin opgeruimd. Daardoor werd aan bruikbaar materiaal verkregen 52 millioen bakstenen, 65.000 ton ijzer en 2 426 km houten palen. Voorts nam de „Diwero" ter hand de straataanleg in de binnenstad, tezamen met de nieuwe waterkering Schiedamse- dijkBlaakGroenendaal. het verbin dingskanaal RotteLeuvehaven, de Leu- vesluis die nog in uitvoering is, evenals de kademuren aan Boompjes, Leuvehaven, Binnenvaartcentrum, Wijnhaven en Scheepmakershaven, de rederijbrug, een gedeelte van de Maasboulevard en de ver- zamelriolen, voorts de straataanleg in het verwoeste Kralingen en de Spaansepolder en tenslotte het havenherstel. In totaal is aan deze werken uitgegeven een bedrag van 126 millioen gulden. De kosten van het herstel der kademuren hebben bedra gen 48 millioen gulden. Van de26 elevators van ae graaneleva tormaatschappij zijn er op het ogenblik 22 in bedrijf. Die worden niet alleen voor het opzuigen van graan gebruikt, maar ook voor het transport van copra. De „Karei Doorman" neemt een kraanwagen mee naar de West Een kraanwagen met een lengte van twaalf-en-een-halve meter, een gewicht van negen ton en een hefcapaciteit van 2500 kg gaat aan boord van de „Karei Doorman" naar de West. Een drijvende bok met een hefvermogen van 60 ton heeft dc kraanwagen op het dek van de „Karei Doorman" gehesen, daar de eigen kraan van het vliegtuigdek- schip slechts een hefcapaciteit van zes ton heeft. De kraanwagen is bestemd voor een dei- vliegvelden, die de marine in West-Indië in gebruik zal nemen. Klokken van Straatsburg luiden nieuwe jaar in De klokken van de Straatsburgse kathe draal zullen op oudejaarsavond te mid dernacht ook via Hilversum I te horen zijn. Haar gelui zal gevolgd worden door de uitzending van vredesboodschappen van het Europese parlement, dat zijn zetel in Straatsburg heeft. De vredesboodschap pen zullen worden uitgesproken door de heer Paul Henri Spaak, voorzitter van de Europese consultatieve vergadering en de heer Gustav Rasmussen, Deens minister van buitenlandse zaken, voorzitter van het comité van ministers. VERDIENDE PLUIM Men pleegt nog al eens al of niet ge rechtvaardigde critiek uit te oefenen op het personeel van de N.Z.H., maar de chauffeur die dezer dagen het initiatief nam een aantal verpleegsters van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort ter wille te zijn, verdient een pluim. De zusters hadden een voorstelling in Haarlems schouwburg bijgewoond en na afloop bleek de laatste bus naar Velserend reeds vertrokken te zijn. De chauffeur van de bus naar Bloemendaal bood aan de dames tot hun bestemming te brengen en vroeg daartoe verlof aan de haltechef aan het Stationsplein. Deze betuigde eveneens zijn instemming, waardoor de verpleegsters een lange wandeling werd bespaard. HORS D.OEUVRES GR. HOUTSTR. 21, HAARLEM TEL. 10065 (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Platen. 11.30 Accordeonorkest. 12.00 Harmonette. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 1315 Zuid Amerikaans orkest. 13.45 Piano. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Muziekcauserie. 25.00 Cello en oiano. 15.20 Boekenschouw. 15.40 Piano. 16.00 Filmprogramma. 17.30 Muziek causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Orgel en zang. 19.30 „De toe komst, waarop wij ons voorbereiden". 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws, 20.05 Inter nationaal vrijzinnig protestantisme in 1949. 20.30 Godsdienstige causerie. 20.55 Boekbe spreking. 21.00 Verzoekprogramma. 21.25 Discussie. 21.55 Euitenlands weekoverzicht, 22.10 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 8 30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerbe richten. 9 03 Platen. 915 Voor zieken. 9 35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Popu laire muziek. 13.45 Orkest. 14.10 Koorzang. 14.40 Voordracht. 15-00 Platen. 15.35 Decla matie. 16.00 Amusementsmuziek. 17.30 Friese causerie 17.45 Pianoduo. 18.15 „Waar het om gaat". 13.30 Koor. 18.45 „Een halve eeuw ging voorbij" 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen ding. 19.30 Volksmelodieën 19.40 Radio- krant, 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 „Als ecu schaduw". 20.35 Philharmonisch orkest. 21,20 „Deo volente", hoorspel. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. Lien Ho, de reuzen-panda in de. Londense dierentuin is ernstig ziek tengevolge van gebrek aan vitaminen. Via de B.B.C. is Dinsdag in een S.O.S. bericht verzocht om jonge bamboespruitenwaarmede men Lien Ho hoopt te genezen. Verkeerde Chinees gedagvaard Iemand, die de naam zou kunnen hebben van Wu Mei Lin, was gedagvaard Woens dagmiddag voor de Economische Politie rechter te Haarlem te verschijnen wegens het verkopen van textielproducten in een periode, dat textielpunten in ontvangst ge nomen moesten worden, maar de Chinees Lu Wu Mei verscheen. Hij woonde op het adres waar de dagvaarding voor Wu Mei Lin was aangekomen en hij had iets te maken gehad met de textiel, waarover in de oproep gesproken werd. De politie rechter moest Wu Mei Lin, indien hij ten minste bestaat, vrij spreken, want hij had niets gedaan en de Chinees, die versche nen was, kreeg te horen, dat hij een dag vaarding zal ontvangen met zijn eigen naam er op vermeld. De naam van een andere Chinees was wel goed gespeld. Hij had in Purmerend op 8 November jl. negen handdoeken en zes en veertig washandjes te koop aange boden, maar kon volgens de bepalingen van de textielbeschikking geen inkoop factuur tonen aan de controlerende amb tenaar. Aan de politierechter liet hij fac turen zien, gedateerd op 11 November en vermeldende de aankoop van andere tex tielproducten. Hiermee bereikte hij geen succes. De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de Chinezen de grootste afnemers zijn van smokkelwaar uit Belgic en Zwitserland. Zij bezitten hoeveelheden horloges, fotografische artikelen, textiel enzovoort. De bonafide handel kan er niet aankomen. Hij eiste een geldboete van 25,subsidiair 10 dagen hechtenis. Een woordenvloed van de Chinees hielp niets. De politierechter veroordeelde hem con form de eis. Mr. J. Ie Poole ridder in de orde van de Ned. Leeuw Slotvergadering stichting Toezicht Politieke Delinquenten Met een openbare vergadering in Den Haag van het hoofdbestuur van de stich ting „Toezicht Politieke Delinquenten" is het werk van deze stichting officieel afge sloten. De voorzitter van het hoofdbestuur, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, noemde de stichting een instituut van nationale sa menwerking. Met toewijding hebben het personeel en de 20.000 toezichthouders ge werkt. Bijzondere waardering uittte prof. Duynstee voor de werkzaamheden van mr. J. Ie Poole, die gedurende vier jaar direc teur van de stichting is geweest, en voor de steun van het ministerie van Justitie. „Ons werk", zo zei prof. Duynstee, „is niet zonder strubbelingen en conflicten verlopen. Wij zijn dankbaar voor de tole rantie waarmede het ministerie onze cri tiek op zijn besluiten heeft verdragen en voor de financiële steun, welke ons een bestaansbasis heeft gegeven". Met de liquidatie van de stichting werd op zijn voorstel het dagelijks bestuur belast. De minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, verklaarde in een toespraak, dat de stichting de afzondering van politieke delinquenten in een aparte kaste heeft be let. Botsingen tussen ex-politieke delin quenten en de maatschappij werden ver zacht of voorkomen. Dat de opzet over het geheel genomen geslaagd is, was, aldus de minister, te danken aan de liefde voor de evenmens en de zin voor realiteit, die het bestuur en alle werkers heeft vervuld. De regering is zeer erkentelijk voor het ver richte werk. Minister Wijers deelde tenslotte mede, dat de Koningin de oud-directeur, mr. Ie Poole, had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, als een blijk van waardering voor hetgeen de heer Le Poole en zijn medewerkers hebben ge daan. Mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken, voorzitter van de raad van bij stand. releveerde nog de verdiensten van het dagelijks bestuur. Op zijn voorstel werd een telegram gestuurd aan mr. Kolf schoten, burgemeester van Eindhoven, die als minister van Justitie bij de oprichting van de stichting krachtdadige steun heeft verleend. Tenslotte dankte mr. Le Poole nog voor de hem verleende onderscheiding. Slot van bonnen-affaire In October behandelde de Haarlemse po litierechter voor Economische Zaken enige zaken, welke verband hielden met de bonnenfraude bij de Graf. Inrichting Joh. Enschedé en Zn. N.V. De zaken tegen vier personen werden aangehouden, omdat deze ook voor de Haarlemse rechtbank moesten terecht staan en de politierechter eerst de straffen wilde afwachten. De vier ver dachten zijn inmiddels door de rechtbank veroordeeld en Woensdagmiddag zette de politierechter hun zaken voort. Wat G. J. betreft, die tot. negen maanden gevangenisstraf is veroordeeld, merkte de Officier van Justitie op, dat hij de schakel is geweest, die het dichtst bij de bron zat. Andere „schakels" moeten een straf van één jaar ondergaan en daarom eiste spre ker tegen J. een straf van drie maanden. Ter toelichting merkte de Officier van Justitie op, dat de verdachten het econo misch gestel in 1947 ernstig in gevaar hebben gebracht. Een groot aantal bonkaar ten is in omloop gebracht en de omzet van J. moet meer dan 40.000 bedragen hebben. Mr. H. J. M. Tonino zeide in zijn plei-_ dooi. dat verdachte vroeger geen zwarte' handelaar is geweest. Door moeilijkheden in zijn bedrijf heeft hij zich bezig gehouden met het verhandelen van bomien. Spreker drong aan op een voorwaardelijke straf. Het vonnis luidde drie maanden voorwaar delijk. Tegen J. M. v. B., C. K. en J. W. die tot anderhalf jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld door de rechtbank, luidde de eis een voorwaardelijke straf van zes maanden. Mr. A. W. Hellema, de verdediger van Van B., was van mening,- dat zijn cliënt zich niet aan een economisch misdrijf heeft schuldig gemaakt, maar de politierechter merkte op, dat verdachte bonnen in voor raad heeft gehad, zij het ook in de om geving, waar hij werkte. Mrs. J. H. Ekering en J. H. Junge acht ten de straf van de rechtbank voldoende. De politierechter zeide dat een straf moest worden opgelegd en veroordeelde de drie verdachten tot een gevangenisstraf van één maand voorwaardelijk. Historische vondsten in Maastricht Bij werkzaamheden, die nodig waren na een wegverzakking op het Emmaplein te Maastricht, heeft men belangrijke oud heidkundige vondsten gedaan. Men ont dekte de funderingen van een in 1475 ge bouwde vestingtoren van buitengewoon grote omvang. In de nabijheid vond men de funderingen van een kleinere toren. Tussen de beide torens bevond zich een brug over de oude vestinggracht. Verder vond men nog kazematten, kelderruimten en andere onderaardse vertrekken. Dinsdagmorgen is van het Centraal station te Amsterdam een groep hardrijders en -rijdsters per Scandinavië-expres naar Noorwegen vertrokken, waar zij in enige wedstrijden zullen uitkomen. Van links naar rechts: mejuffrouw Dans, mevrouw Schade, Jan LangendijkJ. Maar se, C. Heus, Jo en Jan van Hoorn en het be stuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond de heer H. Wesselo. Achter deze rij de heer Nooy. Uit het raam van de trein links de leider KI. Schenk en rechts de secretaris R. K. Jager. De hard rijders zullen voorlopig vijf weken in hotel Bondeheimen in Hamar verblijf houden. Of zij daarna nog langer in Noorwegen blijven dan wel naar Nederland terugke ren, zal afhangen van de bij het oefenen gemaakte tijden. Hxiiskes, Broekman en Van dér Voort vertoeven reeds als afge vaardigden van de K.N.S.B. enige tijd in Noorwegen. Eerste Kamer Begrotingshoofdstukken en wetsontwerpen goedgekeurd De Eerste Kamer heeft Woensdagavond zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring gehecht aan enige hoofdstuk ken der rijksbegroting voor 1950, namelijk die van het Huis der Koningin, de Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Ko ningin, de nationale schuld, de buitenge wone aflossing van nationale schuld, de onvoorziene uitgaven, en de Wet op de Middelen. Bij deze laatste kreeg de com munistische fractie aantekening, dat zij ge acht wilde worden te hebben tegen gestemd. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Eerste Kamer voorts de volgende wets ontwerpen goedgekeurd: voorzieningen ten aanzien van de geldelijke belangen van de Staat bij de N.V. Limburgse Tramweg Maatschappij; wijziging van de begroting 1948 van Verkeer en Waterstaat; wijziging van de begroting 1949 van het Zuiderzee- fonds (kosten wegens indroging van gron den aan de randen van de Noord-Oostpol- der tussen Lemmer en Blokzijl); onteige ning van een perceel nodig voor de uit breiding van het ziekenhuis te Goes en onteigening van percelen voor de uitbrei ding van de waterwinplaats in de ge meente Vollenhove van de waterleiding maatschappij „Overijssel" te Zwolle. De vergadering is daarna verdaagd'tot Don- derdagochteryl. Post voor troepenschip „Cameronia" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Cameronia" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 2 Januari 1950 in Neder land ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Cameronia" op thuisreis naar Nederland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag dus niet wor den vermeld. (De „Cameronia" is een Engels schip, dat door de Nederlandse regering voor het troepenvervoer is gecharterd). ADVERTENTIE Vinding van grote betekenis voor de huisvrouw Triomftocht van ACTIEF WIT De Romeinse vrouwen waren verrukt, toen haar mannen uit Germanië voor het eerst een soort zeep meebrachten, waardoor zij haar kledij op een nieuwe manier konden wassen. Vele eeuwen later kwam het wassen in een nieuw stadium: de harde zeep werd uitgevonden. Weer later volgden de was- poeciers, - daarna opnieuw een stap vooruit: het zelfwerkend wasmiddel. En zojuist kwam een nieuwe omwenteling tot standde uitvinding van het „Actief Wit", verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Daarmee doet een geheel nieuwe methode zijn intree: het optisch bleken. Het goed wordt vele malen helderder en zachter. Wie slechts éénmaal de uitwerking van „Castella" gadeslaat, begrijpt de unieke triomftocht van dit nieuwe wasmiddel. Bij duizenden en duizenden tegelijk gaan de huisvrouwen van Nederland op „Castella" over. Zij spreken er met elkander over, zij schrijven geestdriftige brieven aan de fabri kant (Dobbelman in Nijmegen), in één woord: er voltrekt zich op het gebied van de was- behandeling een complete ommekeer! PANDA EN DE MEESTEK>GID§ „Watwat zou dat voorstellen?" vroeg Panda zich af, terwijl hij het grote, heidense Egyptische beeld stond te bekij ken. „Als iemand dit ooit ontdekt had, dan stond het nu al lang in een museum.' Dat is een godinch.ja! En Isis was óók een godin! Ja! En op haar hoofd op haar hoofdOh! Dat is de kans van mijn leven! Ik moet opschieten! Ik moet voortmaken! Misschien kan ik nog. voordat mijnheer Bobberbroek al zijn geld aan Joris Goedbloed geeft....". En Panda rende naar het beeld toe, om te gaan pak ken wat die godin op haar hoofd had Maar tjahet is de vraag of hij nog op tijd zal zijn! Want intussen waren Joris en William T. Bobberbroek het eens ge worden. „Nou, goed dan, Prins," zei Bob berbroek, terwijl hij zijn geld te voorschijn haalde. „Graaf die kroon uit en als het de échte is, dan krijg jij, je tienduizend daalders. Ik wil óók niet kinderachtig zijn". „De échte Kroon van Isis!" betuigde Joris, die er geen idee van had waar die wel kon zijn. „Die zult gij van mij heb ben, o geëerde gast! In snelle, korte tijd. Let op! Maar misschien kunt ge mij al reeds iets in voorschot geven voor de eer ste onkosten der graafwerken?" Ja, ja, die Joris! Hij is wat men slim noemt, maar slecht van inborst. Bankbil jettencirculatie weer boven 3 milliard Maar f 108 millioen lager dan eind 1948 Met een toeneming van circa 75 millioen is de bankbiljetfenomloop wederom boven de 3 milliard gulden gekomen. In de af gelopen week is de circulatie toegenomen tot 3035,7 millioen gulden, zo dat het oude jaar besloten wordt met een totale biljettenomloop, die 108 millioen gulden lager is dan aan het eind van het vorige jaar. Dit blijkt uit de weekstaat van de Nederlandse Bank. Kenmerkend voor de geldbehoefte is de toeneming van de post voorschotten in rekening-courant met 20 millioen tot 168,4 millioen gulden. De deviezenpositie is met 20 millioen gulclen verbeterd. Een belangrijke stijging vertoont ook de post vorderingen in guldens op vreemde circu latiebanken en wel van 329,5 tot 363,7 mil lioen gulden. Diverse rekeningen aan beide zijden van de balans liepen achter uit en wel aan de debetzijde met 15 en aan de creditzijde met 7 millioen gulden. Ook de Staat had blijkbaar aan het eind van het jaar grote uitgaven te verrichten. Het saldo van de schatkist is althans met 33 millioen gedaald tot 583.3 millioen gulden. Een jaar geleden was het saldo van de schatkist 178,5 millioen gulden. De bijzon dere rekening liep met 9 millioen gulden op en bedraagt nu 610,4 millioen gulden. Het conflict aan het Leeuwarder gymnasium Aan een der curatoren wordt verzocht, ontslag te nemen Aan de gemeenteraad van Leeuwarden is het rapport voorgelegd dat een uit deze raad benoemde commissie heeft uitge bracht over het in Juli van dit jaar aan het Stedelijk Gymnasium gerezen conflict tussen curatoren en leraren en de rector. De commissie acht geen termen aan wezig tegen rector en leraren disciplinaire maatregelen voor te stellen. Verder is de commissie van oordeel, dat de raad het curatorium of een of meer leden daarvan niet kan ontslaan, slechts een verzoek tot het vragen van ontslag kan in overweging komen. De commissie beschouwt het als een beleidsfout, zowel van het curatorium in het algemeen, als van curator ds. B. in het bijzonder, dat laatstgenoemde aan de beraadslaging over zijn zoon heeft deel genomen. Curator ds. B. had bij de in het geding zijnde beslissing rechtstreeks per soonlijk belang. Hij heeft daardoor zijn kwaliteit als curator onvoldoende gescheiden gehouden van die als vader. Tenslotte heeft de com missie overwogen, dat curatoren tegen over rector en leraren een correcter hou ding hebben aangenomen dan rector en leraren tegenover het curatorium. Het zou mede daarom onjuist zijn, dat aan curato ren, wier juridische positie minder sterk is dan die van rector en leraren, verzocht zou worden heen te gaan. De commissie stelt onder andere aan de raad voor, aan de curator ds. B. te verzoeken als zodanig ontslag te nemen en aan de overblijvende curatoren enerzijds en rector en leraren anderzijds te verzoeken met elkaar een bespreking te houden onder leiding van de president-curator, teneinde te trachten met elkaar tot overeenstemming te komen. De commissie is tot de conclusie geko men, dat het wenselijk is de regeling van het conflict en een eventuele wijziging van de verordening als twee gescheiden zaken te behandelen. De commissie acht het wenselijk, dat burgemeester en wethou ders, alvorens wijziging van de verorde ning in overweging te nemen, daarover advies vragen aan het curatorium en aan rector en leraren en wel nadat het conflict zal zijn geëindigd. De raad verenigde zich geheel met dit rapport. Ned. Onderwijzersvereniging houdt driedaags congres Te Leeuwarden wordt een driedaags congres van de Nederlandse Onderwij zersvereniging gehouden. De voorzitter, de heer A. C. Zevenbergen uit Amsterdam begroette onder meer de vertegenwoordi gers van België, Engeland en Indonesië. In een zeer uitvoerige openingsrede memo reerde hij de vele wensen, die op onder wijsgebied nog onvervuld bleven, zoals de wijziging van de Lager Onderwijswet en het kleuteronderwijs, dat dringend om een wettelijke regeling vraagt. „Met zorg zijn wij vervuld", zo zeide hij, „over het grote tekort aan onderwijzers, dat in de naaste toekomst te verwachten valt. Reeds in 1952 moet het aantal leerkrachten met 3310 zijn toegenomen, wil het onderwijs behoorlijk voortgang vinden. In 1958 zullen er 11.770 onderwijzers bij moeten komen. Regering, hoe denkt gij dit probleem op te lossen?" vroeg de heer Zevenbergen. Ten aanzien van het voorstel tot aan sluiting bij het N.V.V. als vakcentrale werd besloten deze aangelegenheid eerst in de afdelingen te bespreken. Meevaller. In de West-Schotse haven Campbeltown zwom gisteren een grote school haring de haven binnen. Eén schip hoefde niet eens van de kade los te gooien en een ander hoefde maar een klein eindje uit de wal te varen om de haringen te kunnen vangen. De schepen maakten samen een besomming van vijftienduizend gulden. Verslapping. De communistische partij van Noordrijn-Westfalen heeft in het open baar een reprimande gegeven aan de redactie van het partijblad „Neue Volks- zeitung" omdat men de gelukwens van de partij aan Stalin in verkorte vorm had opgenomen. De partij noemde dit een „politiek) fout die een teken is van verslapping, waarvan de partij reeds openlijk melding heeft gemaakt". Zelfcritiek. Het vlot trouwens helemaal niet met de communisten in West-Duitsland want de partij-afdeling in Dusseldorp heeft een verklaring uitgegeven waarin haar leiders zichzelf critiseren wegens het gebruik van Titoïstïsche en anti- Russische argumenten bij de scholing van partijleden. Zij beschuldigen zich zelf van „bourgeois zelfoverschatting". Treurdag. Vandaag wordt in Griekenland een treurdag gehouden voor de 28.000 kinderen die door de Griekse guerilla's achter het IJzeren Gordijn zijn gebracht. De kranten verschijnen met een rouw rand en overal hangen de vlaggen half stok. Koningin Frederika heeft een ra dio-toespraak gehouden, waarin zij een beroep deed op de wereld ter wille van de kinderen. Gouden regen.. De 75-jarige weduwe Rosa Koehler uit Schwaebisch-Hall bij Stutt gart heeft acht millioen dollar geërfd. Haar kinderen kregen 2V2 millioen dol lar. Zij zijn de rechtstreekse nakome lingen van de Amerikaanse snuif-fa- brikant Hermann Schafer. Sinds 1922 hebben honderden mensen die de naam Schafer droegen naar deze erfenis ge dongen. De Amerikaanse regering heeft het geld thans vrij gegeven voor uit betaling aan de erfgenamen, die in zeer bescheiden omstandigheden leefden. Verre vlucht. In Buenos Aires is een vis sersbootje aangekomen met dertien vol wassen Estlanders, twee kinderen en een hond aan boord. Deze mensen waren eerst uit Estland naar Zweden gevlucht en hadden daar het bootje gekocht. Tweedehands. De auto van de voormalige Gestapo-leider Heinrich Himmler is te koop. De Amerikaanse autoriteiten heb ben de prijs van de 16 cylinder gepant serde luxe-Mercedes op 11.000 gulden gesteld. Bescheidenheid. President Perón van Ar gentinië heeft geweigerd de acte te teke nen waarbij hij tot divisie-generaal werd benoemd, hoewel daartoe eenstemmig door de Senaat was besloten. Retour. De Sovjet-Unie heeft één van de drie ijsbrekers die haar in de oorlog door de V.S. waren geleend, is terug gegeven. Enige tijd geleden, verklaarden de Russen dat de schepen nog muurvast in het ijs zaten. Handeltje. In München staan zeven Duit sers voor een Amerikaans gerechtshof terecht wegens het verkopen van oor logsmateriaal. Zij boden moderne Schnorkel-apparaten, vliegtuigvizieren en microfilms van de tekeningen van alle moderne Duitse gevechtsvliegtui gen aan. Een van de beschuldigden is de 39-jarige generaal Max Primbs. 'MENTHO-RE2U V erkoudheidszalfl j| INADEMEN INWRIJVEN-i; Bestrijdt de kouij van buitenaf langs twee wegenïj^ Zuid-Afrikaanse studenten bezoeken ons land Een groep van 61 Zuid-Afrikaanse stu denten, die een reis door tal van Europese landen maakt, is in ons land aangekomen. De studenten willen zich door hun be zoek een beeld vormen van een aantal landen, hun bevolkingen, de sociale toe standen, de cultuur en de geschiedenis. De studenten blijven hier tot 1 Januari. Vervolgens gaan zij naar België Luxem burg, Frankrijk, Zwitserland en Italië, om vervolgens via Engeland naar Zuid-Afrika terug te keren. In Amsterdam zullen de studenten de musea, de diamantslijperijen en andere bezienswaardigheden bezoeken. Ook gaan zij naar Volendam Alkmaar en Haarlem. Hier wordt het Frans Halsmuseum bezich tigd. s leuwe lts Het paard uit het ryk van 1001 nacht door H. J. Lijsen. Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuidhollandse Uitgeversmaat schappij. Dit boek van de hand van één van Neder lands grootste hippische experts, behandelt zoals de titel al zegt het Arabische paard. Nu zou men te ver gaan wanneer men zou willen beweren, dat de omvangrijke stof die dit onderwerp op kan leveren,'hier uit puttend behandeld is. Dat is trouwens in één boek onmogelijk, want men zou er een com plete bibliotheek voor nodig hebben. Het is ook alleen maar de bedoeling van de heer Lijsen geweest om de Nederlandse paarden man een beter inzicht te verschaffen in dit al te vaak miskende paardenras. Want het begrip „Arabische hengst" moge dan op de leek een fascinerende invloed hebben, voor de practische paardenman is de Arabier veelal een paard dat door zijn geringe afme tingen van nul en gener waarde heet te wezen, Lijsen doet die mythe van onbruik baarheid met krachtige argumenten en ge duchte voorbeelden sneuvelen en aan die feiten heeft hij allerlei legenden toegevoegd, die de leesbaarheid van het boek ten zeerste verhogen. Dit boek over het nobelste ras van het nobelste dier zoals Lijsen zegt: „Er zijn paarden en er zijn Arabische volbloeds" zal de vakman veel leren over dingen die hij niet wist en het zal voor de beginner van A tot Z een openbaring zyn. W. L. B. Astrologie en Wetenschap, Een onderzoek naar de betrouwbaarheid der astrologie, door S. Vestdijk, Uitg. Van Loglium Slaterus, Arnhem. De laatste kans dei- mensheid, door William Vogt; oorspr. titel: Road to survival, vert. Nel Bakker met medewerking van dr. J. H. Westermann; Uitg. v/h. Van Ditmar N.V., Amsterdam. Zoeklicht op Zuid-Amerika, door mr. W. J, van Balen: uitgave Boom-Ruygrok N.Vn Haarlem; 3de druk. y

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2