DANSLES „Jieifsm" Noordoostpoider heeft dringend boerderijen nodig in 30 jaar veranderde er veei op onderwijsgebied in Haarlem &ANSSCHOGLKWEKKEBOOM Nieuwe Graclit 98, Haarlem Wichelroedelopers en aardstralen 'De kleine wereld flMPi Donderdag 29 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haalemsche Courant DE JONGSTE POLDER Komen drie polders in één twaalfde provincie? Zonder door iemand aangevochten koloniale strekkingen wordt de Noordoost- polder gekoloniseerd. En als men de moeilijkheden ziet. waar men van het begin af mee te kampen heeft gehad, dan gaat men haast jalouzie koesteren jegens Cornells Houtman en Jan Huygen van Linschoten en Abel Tasman, die het land dan wel eerst moesten ontdekken, maar als dat eenmaal gebeurd was toch een klaar land vonden. Met bomen en planten en dieren en mensen en alles wat daarmee samenhangt. Maar het is moeilijk te koloniseren, als eerst het land nog gemaakt moet worden. Miefc talloze en enorme machines, die lange dijken maken en dan het water dat daar binnen ligt wegpompen. En dan is het werk nog lang niet afgelopen. De problemen voor de directie van de Noordoostpolder zijn legio. Er ligt daar in de Noord-Oostelijke hoek van wat eens het IJselmeer was 48.000 hectare land; ruim 43.000 hectare daarvan is nuttige cul tuurgrond. Maar er staan nog maar onge veer honderd boerderijen, die tezamen 3600 hectare beslaan. Al die andere boerderijen moeten nog komen. Maar aan de grond is geen gebrek. Aan belangstellende en hunkerende jonge boeren ook niet. Zij zouden liever hier land hebben, dan naar Canada of Australië of Nieuw Zeeland emigreren. Maar daar doe men voor de Noordoostpolder de eerste moeilijkheden al op. Er is geen materiaal voor al die nieuwe boerderijen, die nodig zijn en er zijn ook geen arbeiders om ze te bouwen. En als er dan weer nieuwe boer derijen staan zijn nog niet al die hunke rende boeren uit heel Nederland aan de beurt. Eerst komen de zeshonderd „pio niers", boerenzoons, die officieel deze naam hebben gekregen, nadat ze van het begin af aan de polder door alle kinderziekten hebben heen geholpen. Die al jaren in het nieuwe gebied hebben gezwoegd. Zij hebben de eerste kans en zelfs die zeshon derd zijn voorlopig nog lang niet allemaal aan de beurt. In het komende jaar worden er hopelijk 75 nieuwe boerderijen ge bouwd. Maar ook dan is nog maar een klein deel afgeknabbeld van de 35.000 hectare, die op het ogenblik nog een staats bedrijf vormen; een door zijn omvang nauwelijks lonend staatsbedrijf. Lonende bedrijven krijgen de boeren: het minste wat zij kunen krijgen is twaalf hectare, het meeste 48. „Krijgen" is eigenlijk het juiste woord niet. Er is een regeling ge maakt, die hun de mogelijkheid geeft in de boerderij, die voorlopig nog staatsbezit blijft, te trekken. Van de duizend gulden, die zij per hectare moeten hebben, neemt de Staat een kwart voor zijn rekening en mogen zij de helft lenen. Daarna kunnen zij misschien op den duur de boerderij kopen. Provinciaal wegenplan De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bezwaren tegen het besluit van de Provinciale Staten van Noordholland, om de wegen van Purmerend naar Oosthui zen, van Oosthuizen naar de Hulk en van 't Schouw naar Purmerend op het provin ciaal wegenplan te plaatsen, omdat de wegen parallel lopen met rijkswegen. Daarom stellen Gedeputeerde Staten voor de wegen van het provinciaal wegenplan te doen vervallen. Het college stelt voor thans op het plan te plaatsen de verbinding tussen de Spaarnwouderweg en de Rijksweg Am sterdamHaarlem bij Halfweg, welke gevormd wordt door een gedeelte van de IJweg, een gedeeltelijk nieuw aan te leg gen en gedeeltelijk te verbeteren wegvak door het dorp Zwanenburg, de nieuwe brug over de Ringvaart en de verbinding van die brug met de Rijksweg (3.51 km lang), evenals de Spaarndammerdijk tus sen Sloterdijk Afscheid J. A. Pijzelman Misschien, want er is nog geen beslissing genomen, hoe de Staat deze grond zal uit geven. 'Wel is er een rapport geweest van de commissie-Vissering, dat voorstelde een derde van de beschikbare grond te ver kopen, een derde in erfpacht te geven en een derde in tijdpacht. Maar de regering zal over deze kwestie nog een beslissing moeten nemen. En een beslissing ook moet nog genomen V/orden over de toekomstige staatkundige positie van het nieuwe gebied. Op het ogenblik is er nog geen gemeenteraad en de Noordoostpolder hoort bij geen enkele provincie. Er is een landdrost dr. ir. S. Smeding en eigenlijk staat de polder onder direct toezicht van Den Haag. De enige „democratische" mogelijkheden, die de polderbewoners nu nog hebben, liggen eigenlijk besloten in de advies-commissies, die de landdrost uit de diverse bevolkings centra heeft opgericht. De secretaris van de Noordoostpolderdirectie, dr. J. Blaauw- boer, zou gaarne van de drie polders, die straks in het oude IJselmeer zullen liggen één provincie gemaakt zien. Een nieuwe, twaalfde provincie; en een provincie, die zeker niet de kleinste van de rij zal zijn, groter bijvoorbeeld dan Utrecht en Zee land. En ondanks de niet te miskennen be zwaren, die er aan kleven, zou deze zelfde deskundige het liefst slechts één gemeente in de N.O.P. zien.. Hetgeen dan waarschijn lijk de gemeente Emmeloord zou worden. De polder zou te veel versnipperd wor den, als van de diverse toch altijd kleine bevolkingscentra gemeenten zouden wor den gemaakt. Te klein om nog te stroken met de moderne opvattingen over de om vang van gemeenten. En de bezwaren van een te gecentraliseerd bestuur, zouden zoals enkele jaren geleden reeds is voor gesteld door de toenmalige minister Beel kunnen worden ondervangen door de instelling van „dorpsraden", een soortge lijke instelling als de in sommige steden al bestaande „wijkraden". De polder heeft thans ruim vijfduizend inwoners; evenals dit jaar zullen er ook in 1950 wel weer ongeveer tweeduizend bij komen. Maar een dichtbevolkt gebied zal dit uiteraard nimmer worden. Ook al is het dan de bedoeling, dat Emmeloord, de hoofdplaats, uiteindelijk tien- of twaalf duizend inwoners zal tellen. Maar het is Aanvang nieuwe lessen Januari. Inschrijving dagelijks Privéles op elk verlangd uur Vrijmaking van Franse invoer Naar de Franse staatscourant vandaag mededeelt, is 52 procent van de Franse in voer uit 17 Europese landen en hiui over zeese gebieden vrijgesteld van invoerquota. Tegelijkertijd werd echter medegedeeld, dat op een aantal goederen waarvoor de quotabeperkingen zijn opgeheven, weer douanerechten zullen worden geheven. Frankrijk besloot tot deze vrijmaking van van de. handel nadat 2 November jl. door de organisatie voor Europese econo mische samenwerking een desbetreffende aanbeveling werd aangenomen. Alle leden- staten zouden vóór 15 December soortge lijke lijsten indienen. De Franse lijst omvat een verscheiden heid van grondstoffen, alsmede chemica liën, rubber- en lederwaren, textiel, be paalde soorten machines en camera's. Aon het marktplein in Emmeloord wordt gebouwd. De directie van de Noordoostpoldei krijgt een uitbreiding van een van haar tijdelijke gebouwen. Er is haast bij. Al zijr, er dan nog geen muren, de ruiten zitten er al in. een dringende zaak, dat voor al deze oude Nederlanders in het nieuwe gebied zo snel mogelijk een status in het democratische vaderland zal worden gevonden. Met alle publiekrechtelijke instellingen, die een zo belangrijk deel van de democratie uit maken. Bij dit alles wordt en zeker niet tegen zijn zin één deel van het nieuwe land niet meegerekend: Urk, dat vrijwel zeker een eigen gemeente zal blijven en met een stukje nieuw verworven grond ongeveer honderd hectare in beslag zal nemen. Het oude Urk heeft het gezicht, dat altijd naar de zee was gekeerd, niet omgedraaid. Vooruit ligt de zee en „achter het dorp ligt dan tegenwoordig ook nog wat land". Ook al is men op Urk dan erkentelijk voor het feit, dat de nieuwe weg over het land het verdere transport van de vis heel wat gemakkelijker heeft gemaakt. Hier en daar ligt in de polder een kleine verzameling houten barakken: de arbei derskampen. Want natuurlijk heeft men in de Noordoostpolder nog niet voldoende woonruimte voor al die duizenden mensen, die de polder hebben gemaakt tot wat zij nu is en die haar nog verder op de weg naar de voorspoed zullen helpen. De ar beiders, die in staatsdienst zijn, wonen in die barakkenkampen temidden van de ver latenheid van de polder. Er zijn dertig van die kampen geweest. Tegenwoordig, nu ex- vooral in de dorpen meer is gebouwd, staan er verspreid over het gehele gebied nog maar achttien. De ganse week werken de mannen in de polder en tweemaal in de maand gaan zij van Vrijdagavond tot Dinsdag „met verlof naar huis". Om voor een paar dagen de harde werkelijkheid te vergeten van Emmeloord en Marknesse en al die andere plaatsen in de poldei*. Deze plaatsnamen zijn het overigens, die het enige tikje histoi-ie geven aan het jonge deel van Nederland. Want zij zijn overge bleven uit de heel vroege geschiedenis van Oost-Nederland. Een monnik in het Sint Odulfklooster bij Stavoren schreef ze tien eeuwen geleden neer en de polder maakte hier een dankbaar gebruik van. Al die namen, die de polderbewoners tegenwoor dig weer dagelijks gebruiken, stammen uit de verre geschiedenis. Zowel van Emmel oord, dat vroeger een havenplaats of Schokland was als van de tien dorpjes, die de hoofdplaats in de toekomst zullen om ringen: Nagele, Espel, Rutten, Luttelgeest, Kraggenburg, Ens en Marknesse en de drie plaatsjes, die waarschijnlijk Tollebeek, Creijl en Bant zullen heten. Er bestaat geen twijfel aan: de Noord oostpolder rooit het wel. En haar directie is er volledig van overtuigd, dat als over ongeveer zes jaar de Zuidoostpolder droog zal zijn en klaar voor kolonisatie, zij veilig daar naar toe kan vertrekken en het ge bied, dat hen thans nog zoveel problemen oplevert aan zichzelf en de normale gang van zaken in ons hele land kan overlaten. Dank zij haar eigen werk en ook dank zij de geest van de polderbewon'ers, die toch eigenlijk allemaal wel min of meer „pio niers" zijn. E. P. Morgen, Vrijdag, zit de heer J. A. Pij- zeiman voor het laatst achter zijn bureau in het Haarlemse Stadhuis. Dan wordt, omdat hij de 65 gepasseerd is, zijn ambte- naai-sloopbaan afgesloten. De heer Pijzelman had, als chef van de afdeling Onderwijs op de secretarie, een belangrijke functie en hij vervulde die met ijver, blijk gevend van bekwaamheid. Op 21-jarige leeftijd kwam hij in de gemeen te-administratie; eerst in Buren (G.), daarna in Leiden en Tiel. 1 Februari 1920 werd hij benoemd als commies op de afdeling Onderwijs te Haarlem. Hij maak te promoties en werd op 1 Januari 1938 benoemd tot administrateur, chef van de afdeling Onderwijs. In de dertig jaren dat de heer Pijzel man aan Onderwijs zit, is er in Haarlem veel op onderwijsgebied gebeurd. Daar aan heeft hij een belangrijk aandeel ge had, want wie een beetje heeft rondgeke ken in de keuken der gemeente, weet. dat van de voorbereiding van nieuwe dingen een niet onaanzienlijk deel op de schou ders der ambtenaren rust. De heer Pijzelman kwam in Haai'lem in een tijd dat er volop wei-k was op de afde ling Onderwijs. In 1920 was de nieuwe Ganzenleverworstjes Franse kaassoorten Kreeft Vleesssalades Garnalen Haring GR. HOUTSTRAAT 8 - TEL. 11456 AKU-vertegenwoordiger in Praag gearresteerd Sinds 12 December verdwenen De leider van het verkoopbureau van de A.K.U. (Algemene Kunstzijde Unie) Praag wordt sinds 12 December in die stad in arrest gehouden. Op die dag is hij door vijf mannen uit zijn auto getrokken en in hun eigen auto gesmeten. De Nederlandse gezant in Praag, mr. W. van Tets, heeft zich onmiddellijk kx-achtig achter deze zaak gesteld en zelfs bij het aanbieden van zijn geloofsbrieven hij is eerst kort geleden benoemd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om presi dent Gottwald en de Tsjechische minister van buitenlandse zaken Clementis om in lichtingen te vragen. Men heeft zich van Tsjechische zijde voorlopig met enige algemeenheden van de zaak afgemaakt. De legatie is er nog niet in geslaagd in contact te komen met de gearresteerde. Mr. van Tets, die Prins Bernhard op zijn reis naar de West zal vergezellen, heeft Praag thans verlaten. De eei-ste lega tie-secretaris, mr. J. van der Gaag is nu met de leiding van de Nederlandse legatie belast. Urk krijgt een waterleiding. Door kilometers verlatenheid graven de arbeiders een geul voor de buizen. Maar ook deze vooruitgang kan de Urkers niet met de Noordoostpolder verzoenen. Voordracht van prof. dr. S. W. Tromp voor Bloembollencultuur Over de invloed van „aardsti*alen" en de „afscherming" is de laatste jaren nogal een en ander te doen geweest. Prof. dr. S. W. Tromp te Leiden heeft de land bouwkundige aspecten van het wichel roedelopen wetenschappelijk bezien en daarbij tegelijk de kwestie der „aardstra len" behandeld. „Enkele landbouwkundige aspecten van het wichelx-oedevraagstuk" was de titel van de causerie, welke prof. Tromp hield voor de afdeling Hillegom der Algemene Vei-eniging voor Bloembol- lencultuur. De wichelroede als instrument, aldus spreker, is reeds eeuwen oud en werd voor heen voornamelijk gebruikt voor het op sporen van water in daaraan ax-me gebie den. >e vraag of de wichelroedeloper au serieux behoort te worden genomen, heeft men indertijd ontkennend menen te moe ten beantwoorden, vooral naar aanleiding van de onderzoekingen van prof. Van Gulik. Achteraf bezien blijken die onder zoekingen echter onvolledig en niet immer op de juiste wijze uitgevoerd. Aan de hand van hetgeen thans bekend is en van de proeven, welke de laatste tijd op streng wetenschappelijke wijze met behulp van de nauwkeurigste instrumenten zijn geno men valt af te leiden dat bepaalde perso nen wel tei'dege afwijkingen vertonen, wanneer zij in de nabijheid komen van bepaalde plaatsen. Psycho-galvanische in vloeden wareix daax'bij uitgesloten. Vele wichelroedelopers zijn op hun ge voeligheid getest. Men is daarbij echter lot de conclusie gekomen, dat het resul taat, dat de betrouwbare wichelroedeloper bereikt, evengoed, ja veel nauwkeuriger en zonder de kans op de werking van psycho-galvanische invloeden, die bij de wichelroedeloper te meer bestaat naar mate hij meer emotioneel is aangelegd, door de moderne meetapparaten en con trole-instrumenten kan worden verricht. De door spreker genoemde bodem-af wijkingen kunnen bij daarvoor gevoelige personen inderdaad onaangename reacties oproepen, soms zelfs misselijkheid en dui zeligheid. Hierbij is echter van de invloed van „aardstralen" geen sprake, al meent men van het tegendeel wel eens opzien barende bewijzen te kunnen overleggen. Prof. Tromp noemde het voorbeeld van een sigarenfabriek te Veenendaal, waar de zïektefrequentie onder de arbeiders zeer hoog was, terwijl dit cijfer aanzienlijk terugliep, toen de befaamde „afscherm- kastjes" waren geplaatst. Toen men dit geval ging onderzoeken, bleek dat vele arbeiders waren verplaatst maar ook dat men de cijfers over de zeer koude winter van 1947 had vergeleken met die over de zeer mooie, daaropvolgende zomer. Zulk een bewijs verliest iedere wetenschappe lijke waarde. Wat de menselijke gevoeligheid betreft, waarschuwde prof. Tromp voor de moge lijkheid van suggestie. Ook artsen passen meermalen suggestie op hun patiënten toe, maar bedriegen daarmee zichzelf niet om trent diens werkelijke toestand. Bij de wichelroedelopers is echter het gevaar gfoot, dat zij zich door hun cliënten het hoofd op hol laten brengen. De recente proefnemingen met de be strijding van het zogenaamde wortelrot door afscherming van „aardstralen" heb ben evenmin een zodanig verloop dat hier van een succes kan worden gesproken. Vanwege het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek voert men reeds lang de strijd tegen deze ziekte, een strijd die vele aspecten heeft. Proefnemingen met wichel roedelopers, zowel wanneer de kastjes aanwezig of verwijderd waren (buiten hun voorkennis) hadden onbevredigende resultaten. De mogelijkheid, dat zulke zones meer kwetsbaar zijn voor blikseminslag, kan niet worden, verwox-pen. Immers te dikwijls ziet men hooggelegen punten gespaard, terwijl lager gelegen objecten bij herhaling worden getroffen. Prof. Tromp achtte een voortgezet, diep gaand onderzoek van het wichelx-oede- vraagstuk van wetenschappelijk en prac- tisch belang, en kon het slechts betreuren, dat door de hoge kosten en het vele werk hieraan verbonden, dat onderzoek slechts uiterst langzaam vorderde. Uitbreiding van de P.E.N. Centrale te Velsen Bedrag van negen millioen gulden is nodig Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten de eerste suppletoire begroting 1950 voor het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf aangeboden,waar op een bedrag voorkomt van 6.000.000, bestemd voor uïtbreidiixgswerken van de Centrale te Velsen. De vooxdopige kosten van de twee nieuwe ketels bedragen 9.000.000, waarvan 1.000.000 voor bouwkundige wei-ken, 5.400.000 voor twee ketels en 1.100.000 Hoewel de volledige uitvoering der wer ken een bedrag van 9.000.000 zal vorde ren, menen Gedeputeerde Staten, dat op het ogenblik een bedrag van 6.000.000 ter beschikking kan worden gesteld. Lager Onderwijswet (De Visser) aangeno men, die de financiële gelijkstelling bracht voor het Openbaar en Bijzonder onderwijs. Dat gaf voor de gemeente na tuurlijk veel bemoeiing. Dit komt heel sterk naar voren bij een vergelijking van het leerlingen-aantal der lagere scholen in 1921 en 1949. In 1921 waren er 6500 leer lingen bij het openbaar en 4400 bij het bijzonder onderwijs. In 1949 waren de cij fers: openbaar 680n en bijzonder onder wijs 12600. Er zijn in die dertig jaar heel wat nieu we scholen gebouwd. En aan elk voorstel, dat bij de raad werd ingediend om een school te bouwen, zat heel wat voorberei ding vast. Maar er waren ook heel wat zorgen, misschien in verhouding zelfs nog meer, als de omstandigheden en geldmid delen het niet toelieten dat er gebouwd wex-d. Daxx moesten noodmaatregelen ge nomen worden om de kinderen toch een plaatsje op een schoolbank te geven. Ge lukkig is dit steeds gelukt. Niet alleen xn de crisisjaren 1931-1934, maar ook nu na de oorlog. De zorgen zijn nu nog wel niet verdwenen, doch er kunnen (al is het op bescheiden voet) toch weer plannen ge maakt worden voor de bouw van nieuwe scholen. In 1920 had Haarlem geen openbare kleuterscholen. De gemeente begon haar taak op dit terx-ein door de scholen in de Jansstraat en Smedestraat over te nemen. Later werden verscheidene nieuwe scho len gebouwd, zodat er in 1933 een groot aantal openbare en bijzondere kleuter scholen was. Toen dreigde in 1933. dooi de bezuiniging, het gehele kleuteronder wijs opgeheven te worden. Het gelukte Haai'lem evenwél door het treffen van bij zondere maatx-egelen deze tak van onder wijs toch nog te redden, ook al moesten er zware offers geëist worden van het perso- neel. Thans zijn er in Haarlem 9 scholen en 3 aparte klasjes voor openbaar kleuter onderwijs. Bovendien zijn er 25 bijzondex-e scholen. Ook op het gebied van,het Middelbaar Onderwijs is in die dertig jaar zeer veel veranderd en verbeterd. In 1921 waren er 1200 leerlingen, in 1949 is dit aantal tot 3580 gestegen. De leerlingén zijn nu alsvolgt verdeeld: jongens meisjes totaal Coornhert-lvceum Lorentz-lyceum R. K. lyceum Sancta Maria Christelijk lyceum H. B. S. B H. B. S. A Meisjes H. B. S In de loop der jaren werden verschil lende wijzigingen gebracht in het type van de openbare scholen, vooral in de laatste jaren door *de sliehting van het Lorentz- en het Coornhert-lyceum. De oorlogsjaren leverden veel moeilijk- heden en eisten bemoeiingen omdat telkens scholen ontruimd moesten worden. Zoveel j mogelijk werd het onderwijs toch nog in- tact gehouden, j Na de oorlog vraagt het streven naar I onderwijsvernieuwing veel aandacht. De heer Pijzelman heeft (de bezettings- tijd niet xneegerekend) onder vier wethou- i ders van Onderwijs gewei-kt, namelijk de heren mr. A. Bruch, W. Roodenburg, D, J. l A. Westerveld en D. J. A. Geluk. I De heer Pijzelman was ook secretaris van de Commissie van bijstand uit de Raad voor Onderwijszaken, secretaris van het Schoolmelkcomité, bestuurslid van de Stichting ter bevordering van de School- tandyèrzorging en veie andere comités die op het gebied van onderwijs in de loop der jax-en wex-kzaam zijn geweest. Vx-ijdagmiddag, 3,30-4.30 uur, houdt de heer Pijzelman receptie in de oude raads zaal ten Stadhuize. Daar zullen de amb tenaren hem de hand drukken. Ook is te verwachten dat vele hoofden van scholen, waarmee de heer Pijzelman veel contact had, zullen komen. De secx-etaris mr. Th. A. Wesstra en de wethouder van Onder wijs de heer D. J. A. Geluk hebben, naar wij vernemen, het voornemen in een korte rede uiting te geven aan hun gevoelens Erfelijk Het moet in Bx-azilië of daaromtrent ge beurd zijn, het kan ook in Argentinië of I Egypte geweest zijn. Maar waar het ook gebeurd is. het is een verhaal waar ge peinzend mee het nieuwe jaar in kunt I gaan. Een ordentelijke vader in Brazilië of waar het dan geweest is had het goed met zijn kinderen voor, hü maakte er heren van. Hij had met een paar gewiekste zetten en wat geluk veel geld in de koffie ver diend en zuinig opgepot, ja, het was in de koffie en dus kan het nergens anders dan in Brazilië geweest zijn. Ge zoudt zeggen, dat ge van wat onnozele koffie zo rijk worden kunt, maar zo gaat dat in de grote handel. Ik ben maar van geringe kom-af, zegt de rijke koffiepotter tot zijn kinderen, maar van jullie zal ik heren maken. Hij zal heren van zijn kinderen maken, wat een geluk dat het alle drie jongens zijn. Hij .stuurt zijn jongens naar deftige scholen en moeder doet hun een kanten kraagje om voordat ze gaan. Ze komen thuis met nette rapporten en ze spreken van „u" en „gijlieden" alsof het niets is. Zij worden groot, zij doen examens om de haverklap en zij worden elke dag geleer der en netter. Zij worden zo geleerd en zo net dat hun vader met tranen van trots tegen hen opziet. Dat zo iets allemaal in de koffie kan zitten, denkt hij. Nu zijn mijn jongens heel wat trappen hoger op de maatschappelijke ladder kunnen klimmen, zij mogen er zijn. zij zullen met eerbied worden aangezien. Met drieën zijn ze, zij zullen hun weg nu wel vinden. Zij drieën vinden hun weg wel, zij komen in hoge betrekkingen en doen dage lijks een schone boord om. Zij hebben seci'etai'essen en wachtkamers en salaris sen om uw hoed voor af te nemen. Zij zijn echte heren geworden, dank zij die koffie. 104 58 162 258 35 293 719 719 i 319 319 549 300 849 414 90 504 262 212 474 260 260 voor VERHUIZINGEN groot en klein Goederen zonder prijsverhoging verzekerd ROZENSTRAAT 13 TEL. 20020 (Adv.) Bedrijver van roofoverval krijgt twaalf jaar De Haarlemse arrondissementsrecht bank heeft vanmorgen de 28-jarige landarbeider T. G., die op de avond van de vijfde September een iat'fe roofoverval pleegde op de eigenaars van een klein cafétje bij Hoofddorp, de 78-jarige Piet Haan en zijn 81- jarige zuster Niesje, veroordeeld tot 12 jaar gevangenistraf wegens diefstal met geweldpleging en zware mishan deling. Dit is de maximum-straf die op dit mis drijf staat. De rechtbank heeft bij dit von nis overwogen het bijzonder ernstige karakter van het onderhavige misdrijf en voorts het volkomen gebrek aan berouw en meegevoel dat bij verdachte aan den dag is getreden. De eis van de officier van justitie, mr. B. van den Burg, is met dit vonnis ten volle gehonoreerd. Niesje 1-Iaan ligt nog steeds in het ziekenhuis en zal de gevolgen van de op haar gepleegde aan slag waarschijnlijk nimmer meer geheel te boven komen. Andere uitspraken De PEN-meteropnemer en incasseerder R. H. uit Wormerveer werd wegens ver duistering van zeventienhondei'd gulden veroordeeld tot tien maanden met aftrek. Tegen hem luidde de eis een jaar met aftrek. De verzekeringsagent F. T B. die 3100 gulden van zijn maatschappij verduisterde om zijn hartstocht voor de zogenaamde „fruitmachines" te bevredigen, werd ver oordeeld tot negen maanden waarvan drie voorwaardelijk. De eis tegen hem luidde een jaax- waarvan vier maanden voor- waardelijk. De twintig-jarige monteur De G. uit IJmuiden die fietsen, een loonzakje met 47,en een voorraad koper had ge stolen, kreeg twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk. De eis was negen maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Een ouder kan wat te sukkelen krijgen met zijn kinders. Waarom moet er bij die drie nu weer een zijn die ge bij de rare klanten rekenen kunt? Zijn salaris om uw hoed voor af te nemen en zijn wachtkamer vol secretaressen interesseren hem plotse ling niet nxeer, hij komt bij zijn vader ver télen dat hij er genoeg van heeft een heer te zijn. Ik stik in mijn dagelijkse stijve boord, ik stik in mijn kamer op de twintigste ver dieping. ik stik in de lift en ik-stik in de secretaressen, dat is wat ik doe, de ganse dag. Wat doe ik? Ik schrijf papieren vol, ik zeg tegen een blondje met zijden kou sen en gelakte lippen van 's morgens tot 's avonds „Geachte Heer" en „met de meeste hoogachting vex-blijven wij". Ik vex-tel die geachte heer in deftig schrijf machineschrift allerlei nonsens over colli en connossementen en lege fusten. Weet ge wat een separaat monster is? Neen? Voelt ge u ongelukkig omdat ge dat niet weet? Schijnt de zon warmer omdat ik „Geachte Heer" tegen een gelakt blondje zeg? Blijft mijn hart kloppen omdat ik de ganse dag met de meeste hoogachting verblijf? Ik ben een heer, zegt ge, maar ik zeg u dat ik een boer wil zijn. En ik ga dat worden ook. Hij gaat een boer worden. Daar moet in de familie eeiiwen geleden een boer ge weest zijn, zoiets is erfelijk, zoiets krijgt ge er met examens en kanten kraagjes niet uit. De vader heeft er hartzeer van: Gij een boer? Bedenk wat ge gekost hebt om heer te wox-den. Wat kunnen u collisementen en futsen schelen, leeg of vol? Een boer is een boer, een boer is niets. En ge doet uw oude vader verdriet die het met zijn koffie zo wijs aan de steel heeft gestoken. Dat kan zijn. maar hij trekt er tussen uit, zonder boord,hij blijft weg zonder hoog achting. Zij hebben hem teruggevonden in de binnenlanden bij de Indianen, kijk, nu weet ik zeker dat het in Brazilië gebeurd is. Hij staat daar lachend in zijn daagse velletje op het land. hij peutert met een stok in het zand zoals alle Indianen doen. Hij plant wat rijst en wat tabak en nog wat. andere fratserij om wat te doen te hebben. Hij leeft van de dag in de dag en hij heeft een paar vrouwen volgens de wijs der Indianen voor tussen de dagen in. Ik ben een boer waar ze op uw land bouwhogeschool nooit van gehoord hebben, zegt hij fier tot de hei-en van de expeditie die hem gevonden heeft, een boer zonder diploma's en zonder laboratorium. Daar ligt de grond zoals hij geschapen is, hier staat een mens voor u zoals hij werd ge maakt in den beginne. Een mens met twee blote voeten op de naakte grond. Waarom zoudt ge daar kanten kraagjes en connos sementen en lege fusten tussen willen wringèn? Waar heb ik een eikenhouten bureau en een wachtkamer en een brand kast voor nodig? Er is niets van waarde op de wereld dan de mens en de grond. Zie naar mijn vrouwen die koken in mijn hut zonder elkander te haten. Zij zijn ge lukkiger dan al uw sepax-ate monsters van roodgelakte secretaressen op een stapel bij elkaax-. Ik ben een boer zoals God dat wil, ik zal het blijven en er honderd jaar bij worden. Het zal hem wel in het hoofd geslagen zijn, zegt de vader ongelukkig en berus tend, ik zal er een hartkwaal van krijgen, maar er is geen kruid tegen gewassen. Het zal wel in onze familie hebben gezeten. Daar heeft hij gelijk in. het zit in alle families van alle mensen ter wex-eld. Als ge maar ver genoeg teruggaat in al die stambomen. Als ge maar ver genoeg teruggaat dan hebben wij allen een familielid die met zijn blote handen zijn voedsel uit de rauwe grond heeft moeten graven. I-I*t zit in alle families van alle mensen, om eenvoudig en zonder ingewikkeld heden zorgeloos gelukkig te zijn. J. L. „Die Zeit" beschuldigt België „Von Falkenhausen ten onrechte vastgehouden" HAMBURG. Het West-Duitse week blad „Die Zeit" heeft België er van be schuldigd Genei-aal von Falkenhausen, die in ae oorlog militair commandant van België was, gevangen te houden zonder voorbereidingen te treffen voor een pro ces. Volgens het blad was Von Falken hausen een vijand van Hitier en het nazisme.Hij zou België „gevrij waard hebben voor onderdrukking door S.S. en Gestapo door zijn rechtvaardigheid en menselijk heid." Na de capitulatie, aldus het blad, is hij „van de ene gevangenis naar de andex-e gesleept, in totaal 51 gevangenis sen en krijgsgevangenenkampen, klaarblij kelijke alleen om als getuige te dienen in processen tegen oorlogsmisdadigers.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5