NAAMKAARTJES Haarlemse raad besloot tot bouw van dubbele Kleuterschool in Noord Voor Oudejaarsavond l¥I. Booiman I DE BOO IJ J.G.Kaasenbrood-Technisch groot! Amsterdamse Beurs QKort en Bondig Hotel Restaurant „OUD ST. JAN" De man Df ïjerdag 29 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haalemsche Courant Gistermiddag heeft de Haarlemse raad zich bezig gehouden met de restanten van de agenda, die een week geleden niet kon worden afgewerkt. Mr. Cremers deelde bij de aanvang van de vergadering mee, dat het College tegemoet wilde komen aan de door de heer Alb recht namens de raad vertolkte wens vaker bijeen te komen om overladen agenda's te voorkomen. Met ingang van 18 Januari zal de raad, zoals het reglement van orde trouwens voor schrijft, iedere drie weken vergaderen. Aan de raadsleden zal een speciaal voor hen ontworpen calendarium worden uitgereikt, opdat zij hun afspraken tijdig kunnen regelen. Allereerst kwam het voorstel tot aankoop van een aantal kantoormachines voor de Incassodienst ter sprake. Alles wordt duur der, dus ook de raadsstukjes. Wethouder Bakker deelde mede, dat het gevraagde crediet van 87.000.niet toereikend zou zijn en legde er nog zeven mille op. De heer Loerakker (K.V.P.) vroeg of deze apparaten ook bij andere diensten konden worden gebruikt, dit met het oog op een eventuele opheffing van de Incasso- dienst. Voorts vroeg hij zich af of de in de vorige vergadering aangeschafte citograaf voor het Bevolkingsregister geen nuttige diensten kon bewijzen voor de Incasso- dienst. Wethouder Bakker, die bekende dat hij zich had laten leiden door de kennis dei- specialisten op het gebied van het machinale twee-plus-twee, antwoordde, dat de werk tuigen bij een eventuele verdwijning van de Incassodienst daarover wordt binnen kort beslist bij de afzonderlijke admini straties van Energie- en Waterbedrijf nodig zouden zijn. De citograaf kon theoretisch ook wel voor dat doel worden gebruikt, doch in de praktijk zou dat op grote be zwaren stuiten. Voor het aanbrengen van enige verande ringen in het gebouw van de Voikscrediet- bank werd een crediet van twintig mille gevraagd. De heer Van Veisen (K.V.P.) vond het best, maar dan zou hij een huur contract voor langere tijd en een hogere huur toch wel op prijs stellen, vooral nu de resultaten van de bank gunstiger werden. Wethouder H a p p vond het evenwel volslagen onjuist om enig verband te leg gen tussen bedrijfsresultaten en de huur prijs, al zou hij een verhoging gaarne over wegen. Dat de Bank op stel en sprong weg zou gaan achtte hij niet zeer waarschijnlijk. Tweeduizend gulden voor de schooltuinen Op wens van het Schoolparlement had den B. en W. de raad voorgesteld het sub sidie voor de Vereniging voor School- er Werktuinen met tweeduizend gulden te verhogen, opdat 850 schoolkinderen aan het schooltuinwerlc kunnen deelnemen. De heer B e 11 i n k (V.V.D.) had alle waardering voor de schooltuinen, maar vroeg zich af of het noodzakelijk was. Hij wilde de uit gave pas bij de behandeling van de be groting aan de orde gesteld zien. Ook mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) zeide van het grote belang .van de school tuinen overtuigd te zijn, doch zij meende, dat de waarde daarvan in de ogen der ouders zou verminderen, indien zij geen bijdrage meer behoefden te geven. Tegen over deze min of meer platonische verkla ringen stonden de betogen van de heren VanderGiessen Arbeid).VanHou- welingen Kijkhoek (C.H.) en Mol (C.P.N.). die het voorstel met sympathie begroetten, omdat nu het onderscheid tus sen de kinderen wier ouders wel en die waarvan de ouders niet de bijdragen kon- OGOGOeOOOOOGÖOOOGOOOOOGOGOOQ bieden wij een grote keuze in spécialités als: HORS D'OEUVRES X SALADES O KOUDE KIPSCHOTELS O CROQUETTEN. PASTEITJES G VOL AU VENTS, DIV. PUDDINGEN enz. enz. X S.v.p. vroegtijdig bestellen! O X Uitzending van diners op elk q O gewenst uur O 2e EMMASTRAAT 36 - TEL. 14627 ÖGGQQQQGOOOOOGOOQGGOQOOOGQOG (Adv.) Algemeen Ziekenfonds „Ziekenzorg" Er moet candidaatstelling plaats hebben voor'hc-t bestuur en (Je Raad van Toezicht van „Ziekenzorg". De heren J. J. Schneiders, fin. commissaris. H. van Donkelaar, 2e secretaris en J.J. Rij broek. treden periodiek als bestuurder van afdeling A af, terwijl in de Raad van Toe zicht twee vacatures zijn wegens overlijden van de heren A. Mars en A. Eizema. In Februari wordt de jaarvergadering ge houden. den of wilden betalen, zou worden opge- heven. Bovendien werd dan een eerste stap j gezet op de weg die naar invoering van het tuinwerk als verplicht vak voor de grote stadsjeugd zou leiden. De heer Albrecht (Arbeid) voegde hier nog aan toe, dat een bezuiniging op dit soort uitgaven toch wel van een heel kortzichtige politiek zou getuigen, omdat de gemeenschap dit bedrag dan in een andere vorm dubbel en dwars zou betalen. Wethouder Geluk verduidelijkte dit argument met de opmerking, dat het aan kweken bij de schooljeugd van liefde tot alles wat er groeit en bloeit tot minder ergernis zou aanleiding geven over de ver nielingen in parken en plantsoenen. Boven dien zou het onjuist zijn de ouders te laten betalen voor een vak, dat weliswaar niet uitdrukkelijk in het leerplan wordt ge noemd. maar daar in de zomermaanden wel degelijk in is opgenomen. Er moest over gestemd worden, want de tegenstanders lieten zich niet overtuigen. Het voorstel verkreeg de stemmen van de Partij van de Arbeid, de beide Protestants- Christelijke partijen en de Communisten, zodat het de eindstreep rijkelijk haalde. Hoewel wethouder Angenent enige tijd geleden in de raad had verklaard, dat de woningen aan de Tulpenstraat voldoen de bewoonbaar waven gemaakt, werd de raad gisteren uitgenodigd duizend gulden ter beschikking te stellen voor het aan brengen van een nieuwe voorgoot aan deze panden. Zowel de heer G o e d e e (Arbeid) als de heer Hen nevelt (C.P.N.) ver klaarde, dat men er met die voorziening nog lang niet was, omdat het metselwerk eveneens in vervallen toestand verkeert. Bovendien zal het dringend nodig zijn, dat op de zolderverdieping slaapkamertjes wor den getimmerd, daar de huidige toestand uit sociaal en zedelijk oogpunt verre van gezond is. De heer Hennevelt was daarbij van mening, dat de gemeente de hieruit voortvloeiende kosten voor haar rekening moet nemen, doch dat zag de wet houder anders, omdat hierdoor de huizen toch van karakter en huurwaarde veran derden. In ieder geval beloofde de heer Angenent evenais de vorige keer een gron dig en spoedig onderzoek. De raad stelde vervolgens 2400.be schikbaar voor de verbetering van drie lokalen in de Teylerschool, doch niet dan nadat de heer Van der Gies'sen het had opgenomen voor „zijn" padvinders, die nu uit deze lokalen verdreven zijn en wet houder Geluk was opgekomen voor het welzijn van c.e gemeente-eigendommen. Daar de R.K. school aan de Velserstraat ten tijde van haai- oprichting, in 1937, nog niet in de termen viel voor subsidie en nu wel. heeft het Kerkbestuur de gemeente thans om de jaarlijkse vergoeding inge volge artikel 84 van de L.O.-wet verzocht. Daartoe moet de waarde van het complex geschat worden en nu drong (e heer D c Landmeter (C.H.) er bii het College op aan hij had daartoe reeds een motie achter de hand die ruimschoots werd onder steund dat deze schatting op basis van de waarde van 1940 zou geschieden, opdat een zuivere verhouding zou worden ver kregen. De heer Geluk ontried aanneming van de motie, omdat de raad moeilijk invloed op de schatter kan uitoefenen, doch zegde toe/dat B. en W. het geschatte bedrag aan de raad zullen meedelen, waarna de vroed schap, zo nodig, tegen deze schatting in beroep kan komen. Te ver gegaan? Verkopen U nu reeds gaarne een bizonder mooie hoed tegen verlaagde prijs. Ziet de goedkope aanbiedingen in onze étalages. ste. De raad stelde 235.000.beschikbaar voor de bouw van een dubbele school voor het kleuteronderwijs met zes les- en twee speellokalen aan de Tesselschadestraat in Haarlem-Noord. De heer Van Velsen had ernstige stedebouwkundige bezwaren tegen de ligging, doch de heer G o e d e e hielp wethouder Angenent een handje door te verklaren, dat in de ongetwijfeld weinig gelukkige situatie de beste oplossing was gekozen. Een deel van 't gereserveerde terrein zal later voor de bouw van een badhuis worden gebruikt. Wethouder Geluk deelde mejuffrouw Bolsius mee, dat in het komende jaar alle bouwvolume voor de scholen bestemd zal worden voor het Noordelijkste stadsdeel, waarvan ook het bijzonder onderwijs zal profiteren. KANTOORBOEKHANDEL ANEGANG 14 - HAARLEM Kynoiogenclub „Kennemerland" De Kynoiogenclub Kennemerland hield in het gebouw van de Kegelbond een match welke een groot succes is geworden. Opval lend was de groeiende belangstelling bij het Haarlemse publiek. Vele en vooral tot ver schillende rassen behorende honden werden aan het keurmeesterscorps voorgeleid. D< raskenmerken werd uiteengezet. De Ierse Setter „Goldwyn's Happy Guy' van mevrouw A. Nan kan volgens de keur meester kapitein Verwey tot de beste honden uit het ras in Nederland gerekend worden. Hij werd fraaiste inzending van de match. De prijs voor beste windhond werd gewonnen door de whippet „Teddy van Oranje Nassau" van mevrouw E. Niessen Brey. Tot beste herdershond werd verklaard de typische Laekense herdershond van D. W. van Brouwershaven, „Arno van de Herders hondenwacht". De chowchow „Mar van Nu- riatak" van mevrouw C. OomsLuijken werd beste inzending keesachtigen. De bijzonder mooie boxer „Ajaxalvo" van J. Th. Grob- binlc met algemene stemmen beste der mid del-grote rassen. De Schotse terrier „Adam son" van H. Slobbe werd door keurmeester F. Heerkens Thijssen tot beste aller terriers uitgeroepen. Tot beste van de dameshondjes bracht het de keizerlijke pekingees „Brindie van Scholtenshóf" van mevrouw M. Swaap Storck. ATHLETEN EN CRICKETERS GAAN VOETBALLEN. Op Nieuwjaarsdag zal op het terrein van „Haarlem" aan de Jan Gij- zenvaart de jaarlijkse voetbalwedstrijd ge speeld worden tussen de Haarlemse Atle tiekvereniging en de cricketclub „Haarlem". Mevrouw Scheltema (V.V.D.) vond dat B. en W. een beetje te ver waren ge gaan in hun welwillendheid jegens de Dreefschool, die het gehele perceel Flora park 1 wil huren om ie kunnen uitbreiden. In de eerste plaats wordt woonruimte ont trokken, in de tweede plaats heeft de ge meente op zich genomen de huidige bewo ner een ander huis te bezorgen, hetgeen mevrouw Scheltema eigenlijk de taak van het schoolbestuur vond. „Wanneer men zo hier en daar bij de mensen rondvraagt, dan blijkt dat er nogal wat woongelegenheid loskomt", zo luidde haar, voor hen die al een paar jaar op de wachtlijst van het Huis vestingsbureau prijken, ongetwijfeld belang wekkende onthulling. Wethouder Geluk zou met de suggestie de schoolbesturen zelf de huisvestingskwes ties te laten opknappen rekening houden. In het onderhavige geval had de bewoner evenwel reeds tijdig geweten wat hem boven het hoofd hing. En wat nu de ont trekking van die woonruimte betrof: een nieuw schoolgebouw zou de gemeente zeker duurder zijn uitgekomen. Het laatste punt van deze Silvester-uit- verkoop was in ieder geval het belangrijk- GEZELUGE FEESTDAGEN met een goed RADIOTOESTEL GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 Wij regelen desgewenst de betaling met U. (Adv.) De tentoonstelling „Jonge Kunst 1949' die verleden week in het museum „Het Huis Van Looy" werd geopend, geeft eigen lijk een verre van compleet beeld van wat er in Haarlem op het gebied van de beel dende kunst gaat. Ten dele moet dit dunkt mij geweten worden aan de samenstelling van de jury, die vele schilders er van zal hebben weerhouden hun werk in te zenden. Deze jury toch was slechts gedeeltelijk van tevoren bekend en maakte, voorzover be kend, door haar samenstelling de indruk van eenzijdigheid. Verder zijn enkele talentrijke mensen, die wel hebben ingezonden, door de arbeid van deze jury zeker niet op de meest ka rakteristieke wijze vertegenwoordigd. Zo hangt hier van Spierenburg een op zichzelf wel grappig abstract experimentje, maar van zijn uiterst solide grote schilderijen is er hier geen enkele ;e zien. Goed tot zijn recht komt P. Damave met drie fijne studies in olieverf, waarvan „Herfst" (no. 8) wel de mooiste is. Dan is er nog een serie etsen (gedeeltelijk met de droge naald) van hem aanwezig. Fijn en knap werk, vooral „Moe der .en-kind" en „Vogeltje". Er hangt een knap zeestuk van Mendlick, waaruit alle kennis blijkt, in een lang leven van hard werken opgedaan. Van Rees valt een sterk „Stilleven met kamerlinde" op en van Kloes een tonig doek met een oude kachel. Fris zijn ook een olieverfstudie met schepen en een pittige gouache uit Tessin door Els van Arkel. Van Swanevelt vindt men er een van zijn met toewijding gedane boom studie. Op het gebied der decoratieve kunst is het vooral Molkenboer die de aandacht trekt door zijn kundige moza'fken. Zeer doordacht is zijn kleine paneel „Badeloch". Van Tollenaar noteerde ik een lijst met foto's van decoratieve werken, waaronder mooi glas in lood. Bij de typisch moderne v/erken, die hier in vrij grote getale hangen, rijzen bij de toeschouwer wel enige bedenkingen. Als men enkele ernstige figuren onder hen uitzondert, dan valt vooral de weinige originaliteit op. Bijna al deze richtingen Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 295 y2 297% 246*4 245*4 234*4 A. K. U 185 y2 186 139 Nederlandse Ford 287 Nederlandse Kabel 297 v. Berkei's Patent 116*4 Scheepvaart-Unie. 14814 149 Holl.Amerika Lijn 163*4 163*4 Deli Maatschappij 143% 145 H. V. A 158*4 i6oy2 A'dam Rubber 139% 141)4 Ned. Handel Mij 160 N.-I. Handelsbank 103 - Billiton Mij. II 281 hebben wij in de jaren 1913 tot 1924 ook al de revue zien passeren. Werken van Volten en A. van der Vosse mogen dyna misch of wat dan ook zijn, maar ze kun nen net zo goed anders heten dan „Amour" en „Jour de fête". Het werk van Reemers is mooi van kleur, maar wat heeft het ver der voor toekomst? Ook de overigens stel lig over talent beschikkende Ides is mijns- inziens te jong om overtuigd dergelijke abstractheden te maken. Hij heeft ze dan ook zeker „ergens vandaan". Een ernstig schilder onder de nieuweren is Chapon, van wie vooral het portret „Polly" (no. 20) mij aantrekt. „Les Al- pilles" (no. 53), eveneens van zijn hand, is een frisse gouache. De beeldhouwers zijn hier evenwichtiger vertegenwoordigd dan de schilders. Van Emmy Draaïsma-Haye is het beeld opge steld waarmede zij onlangs de „Prix de Rome" heeft gewonnen en waarover ik bij die gelegenheid reeds uitvoerig schreef. Er is hier bovendien nog een mooi kopje in cliamotte van haar hand. Typisch, half or namenteel en toch van grote charme is „Elisabeth van Hongarije" door Beljon. Als goede plastische werken noem ik nog een zittend naakt in terra-cotta van me vrouw Fokker-van Dijk, een liggend naakt en een studie van honden door me vrouw Ducro Kruyer en een mooi kopje door Nel Bakema. Ik vergat nog te ver melden een knappe allegorische ets „Vi- gilate" door Gerbrands, een vlot zelfpor tret van Houbijne en een goede schets van een liggend naakt door Ducro. L. H. H. SCHUTTE Van meineed verdachte getuige op vrije voeten gesteld Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de in vrijheidsstelling bevolen van G. A. de B. uit Bloemendaal, die in appèl was ge komen tegen de beschikking van de Haar lemse rechtbank, waarbij hij werd aange houden onder verdenking van meineed. De B. zou deze meineed gepleegd hebben in de zaak tegen de gewezen beheerders van de Beatrixkliniek, waarin hij als ge tuige werd gehoord. Deze beslissing betekent niet, dat nu ook wordt afgezien van een vervolging; dat hangt af van de uitslag van het voor onderzoek. Weg met de muggen! De sloot in de laagliggende terreinen tussen de Zomervaart en de huizen aan de Noordzijde van de Van Keulenstraat in Haarlem-Oost levert gevaar op voor de volksgezondheid door sterke vervuiling, gepaard gaande met een muggenplaag. In deze toestand kan verbetering gebracht worden door het leggen van een riool in aansluiting op het bestaande gemaaltje, het dempen van de sloot, alsmede door het leggen van draineerleidingen. B. en W. vragen aan de Raad voor dit werk een crediet van f 10.000. Kerkconcert in Aerdenhout fen bate van „Kinderzorg" Woensdagavond werd in de kapel der Nederlandse Hervormde Gemeente aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout een con cert gegeven ten bate van „Kinderzorg" door de sopraan Kitty Nederkoorn, de claveciniste Bets Nederkoorn, de celliste Hendrica Hoekstra, de violiste Renate Zwaardemaker, het Bachkoor en een dub bel strijkkwartet, onder leiding van Kees Hartvelt. Het vocale deel van het programma be stond uit een koraal uit Bachs Weihnachts- oratorium, een Kerstcantate van Johann Samuel Beyer, waarin Kitty Nederkoorn met fris.en sympathiek geluid de sopraan solo zong en het Bachkoor het slotkoraal voor zijn rekening nam. Verder was er nog het slotkoor uit het Weihnachts-oratorium van Heinrich Schtitz. Over de prestaties van het jonge Bach koor valt vooralsnog weinig positiefs te zeggen; het kwam wel wat voorbarig voor de dag. Want al bestaat het uit een goede groep sopranen en een stel sonore alten, het heeft met zijn twee tenoren en zijn drie bassen geen mannelijke bezetting die daar tegenop kan. Bovendien bleek de zorg voor de samenklank te gering en was men zelfs met het instuderen „in de grondverf" niet eens klaar, wat een mislukking aan het slot van het laatste nummer ten gevolge had. Ik geloof dat Kees Hartvelt daar alle maal te licht over denkt, een ervaren koor dirigent zou zich aan zoveel onzekerheden niet wagen. Vrij wat beter was het instrumentale gedeelte van het concert. Bets Nederkoox-n speelde een Prelude en Fuga van Bach; jammer alleen dat bij de koppeling der klavieren de stemming in de discant vrij bedenkelijk was. Overigens hadden wij graag nog een tweede en zelfs een derde solonummer van de claveciniste gehoord. I Hendrica Hoekstra vertolkte de cello- i sonate in d van Corelli. Vooral met de A^__|ll.Li.iL._i.c.ï. AnrtonAmDn fraaie Sarabande en de pittige Gigue WpCnlUCIïttflCcltGr 0p£[6n0ÏÏ16n HAARLEM EN OMGEVING Gedeputeerde Staten delen aan de Pro vinciale Staten van Noordholland moe, dat in 1948 de salarissen en lonen f79.600 meer heb ben bedragen dan geraamd was. De pensioen lasten overschrijden het geraamde bedrag met f23.000 Aangezien tegenover do hogere uitgaven geen hogere ontvangst is te ver wachten aan verpleeggelden of andere baten moet de bijdrage van de provincie met f 102.600 worden verhoogd. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de gemeente Texel een bijdrage te verlenen van f1000 voor het onderzoek naar de economi sche mogelijkheden van een plan voor een' algemene watervoorziening van deze ge meente. Op de Noordertuindorplaan reed giste ren een bestel-auto weg. zonder dat de chauffeur merkte dat er een klein meisje met een driewielertje voor zijn wagen aan het spelen was. Het kind werd aangereden en kreeg een gebroken dijbeen. De herijk van maten en gewichten in 1950 zal in Haarlem (met uitzondering van Spaarndam) worden gehouden in de maan den Januari en Februari in de Jan Ligthart- school aan de Botermarkt Voor Oudejaarsavond BEZORGEN wij aan huis HORS D'OEUVRES VOL AU VENTS CROQUETTEN HUZARENSLA RUSSISCHE EIEREN JANSWEG 20 TELEFOON 17630 BESTEL VROEGTIJDIG (Adv.) maakte zij een zeer goede indruk. De vorige delen hadden wat droog geklonken, j De top-prestatie van de avond was de uitvoering van een concert voor viool van Bach, gespeeld door Renate Zwaardema ker, met begeleiding van strijkers, waar voor Hartvelt een goed ensemble bij elkaar gebracht had. dat hij met zorg dirigeerde en hetwelk zijn taak dan ook uitstekend vervulde. De viool-soliste speelde op een enkel moment na in het eerste Allegro heerlijk zuiver en fors van toon. Spe ciaal het Adagio klonk prachtig tegen de belangrijke partij van het orkest. Het strijkers-ensemble had ook in de vocale nummers voor goede steun gezorgd en vooral mooi geklonken in de gefigureerde begeleiding van het slotkoraal in de cantate van Beyer. JOS. DE KLERK. Albert de Klerk ontvangt regeringsopdracht De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft opdracht verleend aan de Haarlemse componist Albert de Klerk tot het schrijven van een kamer muziekwerk. De opdracht werd door de componist aanvaard. Burgerlijke stand HAARLEM, 28 December 1949 ONDERTROUWD: 28 Dec., A. Oudendag en W. Butz; C. P. Beunder en H. K. vari Damme; J. L. van Aggelen en A. M. van Kipshagen; D. van Eeken en J. C. Nuijten; S. Stolp en E. F. Wiersma; W. D. Blokker en A. B. Witte; C. B. Bijvoet en C. M. de Regt; T. J. A. Loogman en C. van Dam; A. D. T. Bruijning en J. M. Muller van Brakel; P. C. van Westering en B. E. Visser; H. van Doorn en P. H. van Kleef; H. E. Sonnega en A. M. Hofsté; A. Heinen en A. M. Aronds; A. S. Tukker en M. A. R. van der Storm; T. J. M. van der Helm en T. G. Montauban. GEHUWD: 28 Dec., H. Houtsma en T. Twjjnsira; A. Pijnaker en J. M. Aardenburg; W. M. van Warmerdam en M. Versteeg; J. van der Vlugt en W. J. van der Hulst; B. Harmsen en W. J. Koster; C. van Beek en E. Wijers; J. A. Govers en G. Koonings; A. Turkenburg en E. M. Nimis; C. Olifiers en R. J. M. Zokenberg: H. J. C. Giebels en H. C. Bakker; J. Leferink en H, Visser; J. E. Zijl stra en J. van de Kooij; J. J. M. Francken en S. J, M. Schretlen; C. G. Gees en C, T. van de Water; D. Koning en A. C. van dei- Zwaan; A. van Nienes en G. M. Cornelissen; A. H. Boudewijn en D. Faber; H. H. Nak en J. A. Binsbergen. BEVALLEN van een zoon: 24 Dec., S. Boomsma—Kuyper: 26 Dec., B. Rovers— Stigter; 27 Dec., W. P. Blazervan Lunep- burg; A. W. Toor—Pannebakker; 28 Dec., H. Born—van Sehaik; M. G. Hager—Schmal- fuss; W. C. M. BlankwaterCoule; W. van DijkZegwaard. BEVALLEN van een dochter: 24 Dec., J. C. M. Schouten—Ten Holter; J. Sack—van Heer den; 27 Dec., P. Deen—Visser; M. C. Ooster- baan—Boelens; E. TendelooWitteveen; H. van ter Tooien—Rietveld: W. C. Jansen— Mooijman: D. Putting—Lacourt, 2 d.: J. W. van den Berg—van Wijk: A. dè Nobel—'Wit- baard: 28 Dec., E. LeendertseVreugdenhil. OVERLEDEN: 25 Dec., J. DooijesVenema, 81 j„ van Nesstraat; J. N. E. Gijzel, 71 j„ Tulpenstraat; 26 Dec., T. Giling, 77 j.; Bloe- mertsteeg; F. W. Paartman—Loots, 81 j., Roosveldstraat; P. Kulk, 25 j., Kamperlaan; 27 Dec., M. C. Bahlen—van der Steijlen, 84 j., Ursulastraat. in het Holland Festival Als resultaat van de door wethouder A. van Geluk, de ijverige voorzitter van de stichting Bloemendaals Openluchttheater, gevoerde besprekingen staat thans vast dat de deze zomer te geven toneelvoor stellingen door het Engelse gezelschap „The Young Vic" worden opgenomen in het programma van het Holland Festival. Het betreft hier een reeks opvoeringen van het blijspel „Een Midzomernacht- droom" van Willem Shakespeare onder regie van George Devine, die vermoede lijk gegeven zullen worden op de twee laatste avonden van de maand Juni en de vijf eerste van Juli. Ongetwijfeld zal het bezoek van vreemdelingen aan deze om geving daar gunstig door worden be ïnvloed. SCHEEPVAART Alchiba, Buenos Aires—R'dam pass. 28 Dec. Santos. Ceram, KarachiR'dam 28 Dec. te P. Said. Gaasterkerk, 28 Dec. van Port Said naar Port Sudan. Indrapoera, R'dam—Batavia pass. 29 Dec. Kaap del Armï. Ittersum. A'dam—West-Indië 28 Dec. 230 mijl Z.W. Ouessant. Jobshaven, Gibraltar-Nederland pass. 28 Dec. Kaap St. Vincent. Loosdrecht, Perz. Golf—R'dam 28 Dec. te Port Said. Marken, A'damKey West pass. 28 Dec. Azoren. Nieuw Amsterdam, 29 Dec. van Kingston n. New York. Slamat, JavaNew York 28 Dec. v P. Said. Tarakan, 29 Dec. te A'dam van Java. Boschfontein. 29 Dec. te A'dam van Kaapstad. Celebes. A'damJava 28 Dec. van Penang n. Port Swettenham. Johan van Oldenbarnevelt, A'damJava pass. 28 Dec. Algiers. Tabinta, Amsterdam—Java pass. 29 Dec. Pantellaria. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. KoelemijSchoo. d.; J. A. KruijerVeen, d. ONDERTROUWD: S. H. Booiman en H. C. Beekman; Jhr. D. G. de Graeff en M. Bierens de Haan; W. ter Schiphorst en B. Koning. H. F. Koopman en J. v. d. Eist; E. C. J. Spook en J. C. van Riel. GEHUWD: L. Keesmaat en H. P. Meijer. OVERLEDEN: Wed. H. van Duijnen Ter- maat, 83 j.; M. J. Klingen. 72 j.; Wed. T. Rijkersde Vrij 73 j.; wed. M. A. J. v. d. Leij—Marx, 69 j. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 29 DECEMBER Brinkmann: Humanistisch Verbond, spre ker A. L. Constandse. 8 uur. Spaarne: „De grote treinroof", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze mr. Jones", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „John Doe", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Maar Julia tochalle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De verstrooide professor", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mijnheer de gouvernante", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 30 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Buitengewoon con cert H.O.V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 53) maar iedereen zou zeggen, dat Emily altijd abnormaal was geweest en dat ze een wrok tegen William had gekoesterd we gens het testament van meneer Abel Tatt- lecombe, waarin deze alles aan hèm naliet in plaats van aan Abby Salt en indirect dus ook aan Emily. Mevrouw Cyril Evers- ley voelde zich volkomen veilig. Niemand zou haar in verband met Emily of deze vergiftigingsgevallen brengen. Als u de baas practisch niet gechanteerd had om haar te laten schaduwen, aan zou ze zich terecht volkomen safe hebben kunnen voelen". Juffrouw Silver keek hem afkeurend aan. „M'n beste Frank. Wat 'n vreselijke term: chanteren!" Hij lachte even en begon: „Vereerde leermeesteresmaar was dan onmid dellijk weer ernstig, toen hij vervolgde: „De inspecteur heeft Donald opgedragen om haar te gaan arresteren". HOOFDSTUK XXXIX. Frank Abbott had het goed gezien, wat Mavis Eversley betreft. Ze was inderdaad bijzonder tevreden met hetgeen ze bereikt had. De ene moeilijkheid na de andere had zich voorgedaan je kon eigenlijk wel spreken van tegenslag op tegenslag maar ze had zich niet laten ontmoedigen. Ze had volgehouden en tenslotte had ze 't gewonnen. Terwijl ze alles nog eens overzag, kon ze geen enkele zwakke plek in het geheel ontdekken. Er bestond na tuurlijk de zéér geringe kans, dat Kathe rine alléén door de vergiftigde honing zou sterven en William niet. Die mogelijkheid bestond, en ze bekeek deze even, ook al was ze uiterst gering. Katherine zou na tuurlijk de thee verzorgd hebben, en ter wijl ze de theekoppen inschonk, zou Wil liam zeker al van een en ander zijn be gonnen te snoepen. Hij had altijd een gezonde honger. Er waren dikwijls grap jes over zijn voorliefde voor alles wat zoet was gemaakt. Ze was ervan overtuigd, dat hij zich onmiddellijk van die honing had bediend. Toen Emily erover gesproken had, was ze plotseling op 't idee gekomen, dat dit dè oplossing zou zijn. Ze zou Wil liam èn Emily op dezelfde manier kwijt kunnen raken, als ze het handig aanlegde. William moést uit de weg geruimd wor den. Cyril en Brett waren zo dwaas om te denken, dat ze 't met hem nog wel in orde zouden kunnen maken! Die idiote Brett, die zei, dat ze „het gemeste kalf niet mochten doden", toen ze hem van morgen op kantoor had opgebeld. Dwazen waren Brett en Cyril, en oliedom! Ze zou den tegen William mooi-weer kunnen spelen hun hele verdere leven en hem nooit meer kunnen tegenspreken. Maar zelfs als dat geen onoverkomelijk obstakel voor haar zou zijn, dan nog zou Mavis daarmee niet uit de moeilijkheden komen. William was niet als Cyril of Brett, nie mand zou hem zand in de ogen kunnen strooien. Hij \fras zeer grondig en even knap met cijfers als zij! Als hij de boeken door ging werken, dan zou het hem niet veel tijd kosten om te ontdekken wat zij de laatste zeven jaar gedaan had, en als hij dat ontdekt had, dan behoefde ze van hem geen genade te verwachten, terwijl noch Cyril, noch Brett een vinger zouden uitsteken om haar te helpen. Zij voelden zichzelf allesbehalve safe en, om 't precies te zeggen, had ze hen gedurende al die jaren in niet geringe mate bestolen. Nee.... William moést verdwijnen. En als ze het idee, dat in haar brein rijpte, goed uitvoerde, kon ze Emily ook heel eenvoudig kwijt raken. Dat werd tijd! Ze begon er genoeg van te krijgen, dat Emily haar ieder ogenblik, dat Abby weg was, opbelde en haar uitvoerig op de hoogte stelde van haar haatgevoelens ten opzichte van mannen, welke zich thans in 't bij zonder concentreerden op William ge lukkig kende ze hem alleen maar als Wil liam Smith en ook op meneer Tattle- combe en diens testament. Ze had schoon genoeg van die vervelende, abnormale oude zeur! Bovendien kon ze gevaarlijk worden, als ze haar bezinning helemaal verloor en iets tegenover Abby losliet. Tot dusverre had ze dat niet gedaan. Emily deed graag geheimzinnig en vond het prachtig, dat niémand iets wist van haar en May. Hoe haatte ze de manier, waarop ze die naam uitsprak, als de abnormale vrouw toegaf aan haar geëxalteerde af fectie! Hoe haatte ze de hele figuur van Emily Salt! Op dit moment was ze echter, als alles volgens plan was verlopen, zowel William als Emily kwijt, zonder dat ze ook maar enig gevaar voor ontdekking behoefde te vrezen. Ze had Emily nóóit in haar flat laten komen. Ze kwam vroeger, zeven jaar geleden, wel in haar andere flat dat was in de tijd, dat ze een verhouding had met Brett maar Emily was nooit hier geweest. Ze hadden elkaar altijd wanneer dit nodig was getroffen in een afgelegen tearoom of een dergelijke gele genheid, maar ze had ervoor gezorgd, dat zelfs dit zo min mogelijk voorkwam. Het geval zou volkomen duidelijk zijn: een abnormale vrouw had William Eversley vergiftigd en daarna zelfmoord gepleegd. De enige, die iets van blaam zou treffen, was Abby Salt, die Emily al lang in een j inrichting had moeten laten opbergen. Zo zou de hele zaak op een prachtige manier opgelost zijn. William dood, Emily dood, en die ellendige familie-trots van de Salts stevig geknakt. Ze hadden haar moeder niet meer willen kennen, ze hadden zich er niets aan gelegen laten liggen, of zij het kind, leefde of niet. En wie trok nu uiteindelijk aan 't langste eind? Haar ge dachten dwaalden af naar Katherine. Ze hoorde Sylvia's boze stem nog naklinken: „En wie heeft u gezegd, dat u haar Kathe rine kunt noemen?" Het was als een slag in haar gezicht geweest en als haar plan al niet vast had gestaan, had dit wat Katherine betreft misschien de doorslag gegeven. Zakelijk bekeken, was het inder daad beter dat Katherine ook stierf, om dat er dan nooit meer lastige vragen ge steld zouden worden over dat geld maar persoonlijk zou 't haar eigenlijk meer voldoening gegeven hebben, als Katherine was blijven leven en verdriet-'} had geleden. Ze begon te denken aan de toekomst. Ze zou het met Cyril wel weer goed maken en natuurlijk moest de zaak uit de moei lijkheden gehaald worden. Dat wès moge lijk. Ze zouden die speelgoedbeesten van William ter hand gaan nemen. Daar was geld mee te verdienen, als 't goed werd aangepakt. Alle kinderen zouden die bees ten willen hebben. Het had haar destijds, begin December, bijzonder gespeten, dat ze er niet op in had kunnen gaan. Haar zakeninstinct had dadelijk gevoeld, dat er iets in zat. Maar nu konden ze er onmid dellijk mee aan de gang gaan. Ze zag zich zelf de leding van een en ander in haar stevige handen nemen. Een gevoel van succes, macht en heerszucht kwam over haar. De weg lag recht vóór haar en de toekomst lachte haar tegemoet.Ze had nooit iemand gehad, die haar hielp, be halve zichzelf. Ze had altijd op haar eigen verstand, moed en handigheid om een situatie ten eigen bate uit te buiten, moe ten bouwen. Maar nu was ze dan toch ook een heel eind gekomen Het geluid van de voordeurbel verstoor de opeens de stilte van de flat. Even dacht ze, dat het de telefoon was. Ze dacht aan Brett of Cyril.die opbelden om te zeg gen, dat William dood was. De bel ging weer over en toen wist ze heel zeker, dat het de voordeur was. Zou 't Cyril zijn? Ze opende de deur en zag twee onbe kende mannen voor zich staan. Eén van de twee kwam naar voren en legde een hand op haar schouder. Hij noemde haar naam en zei: „Ik heb het bevel om u te arresterenMet dat hij deze woorden uitsprak, had ze zich losgerukt. Alles in haar schreeuwde: „Nee.... nee.... nee!" Ze wist haar slaapkamer te bereiken, de deur viel met een slag dicht, en ze draaide de sleutel om. Ze had nog éven tijd. precies genoeg tijd.... Toen de deur opengebroken werd, von den ze haar op de grond liggen.... dood, als Emily Salt. HOOFDSTUK XL. In de volgende dagen vonden «twee ge rechtelijke lijkschouwingen plaats in twee verschillende gedeelten van Londen. Er ging niet veel tijd mee heen en veel aan dacht trokken ze niet. In beide gevallen was de uitspraak zelfmoord tengevolge van overspannen geestesgesteldheid. Ogen schijnlijk was er niets, dat May Woods, oud 39 jaar, getrouwd, in verband zou kunnen brengen met Emily Salt, oud 58 jaar, ongetrouwd, behalve dan het feit, dat ze beiden zelfmoord pleegden door cyaankali. Daar er verder geen ge rechtelijke consequenties aan vast zaten, lag het niet op de weg van de politie om het publiek ten koste van onschuldige overlevenden een schandaal op te dienen. Aangezien noch Evans, noch Donald als getuigen gehoord werden, was er inder daad geen enkele aanwijzing, dat er enig verband tussen deze twee zelfmoord gevallen bestond. In het geval van Emily Salt, constateerde de dokter, die haar ge durende haar laatste influenza-aanval had behandeld, dat zij absoluut als abnormaal v/as te beschouwen, en hij deelde tevens mede, dat hy mevrouw Salt geadviseerd had haar schoonzuster in een inrichting te stoppen. Juffrouw Silver en mevrouw Salt verklaarden, dat ze Emily Salt het huis binnen hadden horen komen en dat ze haar even daarna dood onder aan de trap hadden gevonden. Dat was alles. Over een pot honing werd niet gesproken. .(Wordt vervolgdk j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6