Haarlems Dagblad Beoordelingsfout van piloot wordt als vermoedelijke oorzaak genoemd Zaak tegen Haarlemse deurwaarder voor Amsterdams gerechtshof Weerbericht 61e Jaargang No. 19437 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 30 DecemlJer 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. cn Oprechte ïfaarlcmerbc Courant (Srato i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Rapport over de ramp met de Franeker Bemanning zou met op de hoogte zijn geweest van de slechte weersomstandigheden op vliegveld van Bombay Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft thans het rapport ontvangen van de directeur-generaal der burgerluchtvaart in India over het op 12 Juli aan de K.L.M. Constellation PH-TDF „Franeker" nabij Bombay overkomen ongeluk. De „Franeker", die van Batavia naar Amsterdam onderweg was via India had een bemanning van elf personen aan boord benevens vier en dertig passagiers, waarvan dertien Amerikaanse journalisten. Allen kwamen om het leven. K.L.M.-directie maakt voorbehoud Het vliegtuig was boven het vliegveld Santa Cruz uit de wolken gekomen. Het maakte op vrij geringe hoogte een bocht om het vliegveld en vloog daarna in Oos telijke richting weg. Enkele ogenblikken later «raakte het de toppen van de bomen op een heuvel in de omgeving van het vliegveld en stortte neer. Onder het opschrift „directe oorzaak" wordt in het rapport verklaard, dat de piloot vermoedelijk de weersomstandig heden verkeerd beoordeeld heeft toen hij wilde landen. Toen hij mei-kte dat de weerstoestand boven het vliegveld ongun stig was, is hij weer gaan stijgen, in plaats van te wachten op instructies van het vliegveld. In het rapport worden voorts enige „in directe oorzaken" genoemd, onder andere onbekendheid van de piloot met de situatie in de omgeving van het vliegveld. Voorts wordt opgemerkt, dat de „Franeker" een speciale vlucht maakte. Bij vluchten, die volgens dienstregeling worden gemaakt, wordt niet op het vliegveld van Bombay geland. In het rapport wordt verder gezegd, dat de bemanning van de „Franeker", voordat zij het vliegveld Palam van New Delhi verliet om naar Bombay te gaan, door een weerkundige werd voorzien van een weer- voorspelling voor de route. Deze voorspel ling was gebaseerd op de weerkaarten van 12 en 18 uur van 11 Juli. De weerkundige was niet in het bezit van gegevens over het weer boven het vliegveld Santa Cruz. De weerkundige op Palam verzocht de bemanning van de „Franeker" om zodra het toestel in de lucht was, de weervoor spelling voor Bombay op te vragen. Deze werd'ontvangen in het vliegtuig om 1.23 uur. Tussen 3.14 en 3.16 uur ontving het vliegtuig nieuwe aanwijzingen omtrent „hevige buien en wolken". Weervoorspelling van de vorige dag. Het is niet mogelijk geweest de pagina van het logboek waarop deze mededelingen geschreven moeten zijn geweest, uit de wrakstukken te voorschijn te halen. „Het blijkt", aldus het rapport, „dat het vliegtuig de vlucht begon met een weer voorspelling die gegrond was op gegevens die ean dag te voren waren samengesteld". Ongelukkigerwijze ving het vliegtuig de weervooi'spelling niet op die elk uur wordt uitgezonden uitsluitend ten dienste van vliegtuigen die onderweg zijn, in weerwil van het feit dat de bemanning over deze actuele weerberichtuitzendingen te Palam was ingelicht. Zodoende had het vliegtuig tot 3.16 uur geen kennis van de feitelijke weerstoestand te Bombay. Aan het slot van het hoofdstuk waarin het onderzoek vaü de wrakstukken wordt beschreven zegt het rapport: „Daar geen bewijs werd gevonden, dat structurele of technische gebreken zijn opgetreden is er geen reden om de oorzaak van het ongeluk toe te schrijven aan enig mechanisch defect aan het vliegtuig, de motoren of de technische installatie". Commentaar van de K.L.M. De directie van de K.L.M. heeft aan persvertegenwoordigers een toelichting ge geven op de conclusies van het rapport over de ramp met de „Franeker". Deze toelichting werd gegeven door de heer A. D. Snitslaar, hoofd van het vlieg bedrijf der K.L.M. De heer Snitslaar zeïde dat de conclu sies in het rapport naar de mening der K.L.M., zonder enige toelichting, aanlei ding kunnen geven tot gevolgtrekkingen welke minder juist zouden zijn. Blijkens de samenvatting van het rap port, aldus de heer Snitslaar, heeft men de oorzaken van de ramp niet met zeker heid kunnen vaststellen. Er wordt nadruk kelijk gesproken van „vermoedelijke" of „waarschijnlijke" oorzaken. Er wordt gewag gemaakt van een be oordelingsfout van de gezagvoerder. Wan neer men de gezagvoerder een beoorde lingsfout in de schoenen schuift, aldus de heer Snitslaar, dan hoort daarbij, dat ver zuimd is een goed advies te geven. Het rapport beschouwt het advies van de ver keersleiding tot landen onjuist, omdat onder de toen heersende omstandigheden de geadviseerde landing niet veilig geacht werd. Wat de onbekendheid van de beman ning der „Franeker" met het terrein in de omgeving van Bombay betreft, merkte de heer Snitslaar op, dat de bemanning te Batavia en te New Delhi is voorzien van alle mogelijke inlichtingen over de aan komst te Bombay. De gezagvoerder heeft te Batavia opdracht gekregen in New Delhi Mr. Van Maarseveen naar Indonesië Ter oriëntering De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maarse veen, zal in de tweede helft van Januari een reis naar Indonesië maken. Hij wordt vergezeld door de staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht Moorman en wel licht ook door de staatssecretaris van Oor log. mr. Fockema Andreae. De reis van minister Van Maarseveen zal een algemeen oriënterend karakter dragen. de laatste gegevens omtrent Bombay op te vragen. Bovendien was de vertegenwoor diger van de K.L.M. voor India en Pakistan, de heer Richardson, te New Delhi aan boord "van de „Franeker" gegaan, om de bemanning in te lichten over het traject New Delhi-Bombay. De heer Richardson had een zeer lang durige ervaring als vlieger in die streken. De K.L.M. acht de waarschijnlijkheid, in het rapport genoemd, dat de gezagvoer der niet op de hoogte was van de voor een vlieger onder deze omstandigheden be langrijkste factor, de hoogte en ligging van de heuvels ten Oosten van het vliegveld, niet groot. Deze heuvels waren nauwkeu rig aangegeven op het aan boord aanwe zige landingskaartje. Wat betreft het ontbreken van door de K.L.M. vastgestelde landingsminima voor het vliegveld Bombay merkte de heer Snitslaar op, dat het vrijwel niet mogelijk is om minima vast te stellen voor vlieg velden die de K.L.M. niet geregeld aandoet, j „De kunde en de ervaring van de gezag- i voerder van de „Franeker", de heer Van der Vaart, waren zeker zo groot, dat hij i in staat was op de juiste wijze rekening te houden met omstandigheden als in Bombay", aldus de heer Snitslaar. De K.L.M. aanvaardt de conclusies van het rapport onder voorbehoud ten aan zien der „vermoedelijke oorzaken". Stalin wenst geen Oost-Duits leger Verslag van Oost-Duits vice-president BERLIJN, 29 December (Reuter). Walter Ulbricht, de 56-jarige Oost-Duitse vice-minister-president, die Woensdag van de viering van Stalins verjaardag uit Mos kou is teruggekeerd, heeft geconfe reerd met de leiders van de Oost-Duitse regering en leden van het centrale comité van de socialistische eenheidspartij. Hij' zou ter conferentie verklaard hebben, dat hij een „bespreking van beslissend belang" had gehad met Stalin, in aanwezigheid van Molotof, Wysjinski, Beria, Malenkof en Soeslof. Op deze bespreking was overeen gekomen, dat de Oost-Duitse politiemacht een totale sterkte zou mogen hebben van 180.000 a 200.000 man. Stalin zou zelf bij de bespreking met nadruk hebben ver klaard, dat er geen sprake kon zijn van oprichting van een Duits leger op dit ogenblik en dat de volkspolitie slechts een sterkte zou mogen bereiken welke vol doende zou- zijn om haar het hoofd te kun nen doen bieden aan eventuele binnen landse onrust en „Westelijke agenten". Volgens de berichten werden ook kwes ties van handel en diplomatieke betrek kingen tussen Oost-Duitsland en de Sov jet-Unie besproken doch niet van herstel betalingen en maatschappijen in Sovjet- Russisch bezit. Drs. Haifa in Zwitserland Drs. Mohammed Hatta is Donderdag middag met een speciaal vliegtuig van de KLM uit Amsterdam in Zürich aangeko men. in gezelschap van prof. Soepomo. Hij werd op het vliegveld begroet door de Ne derlandse consul-generaal in Zürich. Een der leden van het gezelschap deelde mede, dat het bericht, dat Hatta zich in Zwitser land onder behandeling moet stellen van een oogarts, onjuist is. Heden zal Moham med Hatta weer uit Zwitserland vertrek ken en naar Amsterdam terugvliegen, van waar hij Zaterdag de terugreis naar Ba tavia aanvangt. Aardbeving in Manilla had geen ernstige gevolgen De aardbeving, die zich gisteren op de Philippijnen voordeed en Manilla twee en een halve minuut deed schudden, was de hevigste, die het land sinds 1937 heeft ge troffen. Men vermoedt, dat het epicen trum zich 160 km. ten Oosten van de kustplaats Baler bevond. De schade te Manilla is gering en er zijn geen slachtoffers. Chinees conflict in de Veiligheidsraad Russische afgevaardigde acht Chinese delegatie niet be voegd Bij de opening van een zitting van de Veiligheidsraad, waar de kwestie Kasjmir behandeld zou worden, heeft Jacob Malik (Sovjet-Unie) verklaard, dat de Sovjet- Unie dr. T. S. Tsiang, de afgevaardigde van de Chinese nationalistische regering, niet bevoegd acht de bevolking van China in de raad te vertegenwoordigen. De Chinese communistische regering heeft de UNO reeds meegedeeld, de wettigheid van de status der Chinese delegatie bij de Veilig heidsraad niet te erkennen, aldus Malik. Galagan (Oekraine) ondersteunde Maliks verklaring. Dr. Tsiang, die 1 Januari voor zitter wordt van de Veiligheidsraad, ant woordde, dat de verklaringen, der beide gedelegeerden „een aanval zijn op de wet telijke en zedelijke grondslagen van de Veiligheidsraad en de UNO". Tsiang ver klaarde in de algemene vergadering reeds bewijzen te hebben aangevoerd, „dat de zogenaamde volksrepubliek van China niets anders is dan een marionettenregering, dooi de Sovjet-Unie uitgedacht en aan de macht geholpen, terwijl mijn regering zich ba seert op een grondwet en een president en vice-president, vrijelijk gekozen door ver tegenwoordigers van het volk, aan het hoofd heeft staan". Generaal McNaughton, de huidige voor zitter van de raad, verklaarde de kwestie gesloten. Het debat over Kasjmir werd tot een on bepaalde datum uitgesteld. Tegen van W. Jr. wederom 3 jaar geëist Vanmorgen behandelde het Gerechtshof te Amsterdam onder praesidium van jhr. mr. van der Does de Willebois de Zcfok tegen de oud-deurwaarder uit Haarlem J. van W. Sr. en diens zoon, de geschorste deurwaarder D. G. van W. De 42-jarige.D. G. van W. werd in Mei van dit jaar door de Haarlemse rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens verduistering van 34 mille ten nadele van de Prijsbeheersing. Hij had dit bedrag een deel van een aan een chemische fabriek opgelegde boete in 1945 wel geïnd, doch niet afgedragen. Zijn 75-jarige vader werd, eveneens con form de eis, tot twee-en-een-half jaar ver oordeeld wegens meineed bij de behande ling van de zaak tegen zijn zoon en wegens valsheid in geschrifte die hij als mededader in deze zaak had begaan. Bovendien werden beide verdachten uit het recht ontzet als deurwaarder of incas seerder werkzaam te zijn. In October kwam er een verrassende wending doordat de jonge Van W., die evenals zijn vader steeds hardnekkig had ontkend, toegaf de verduistering te hebben gepleegd en het geld in bewaring te hebben gegeven aan een waarzegster. Bij onderzoek Tijdens zijn verblijf in West-Indië waarheen hij binnenkort met de „Karei Doorman" vertrekt, zal Prins Bernhard ook verschillende Midden- en Zuid-Amerikaanse landen bezoeken. Hierbij zal hij gebruik maken van zijn particuliere Dakota de PH-PBA, die in gedemonteerde staat aan boord van de Karei Doorman de reis naar de West meemaakt. De Prins zal het toestel in Latijns Amerika veelal zelf besturen en oefent nu ijverig in de link-trainerop Schiphol (foto) om met de bizondere condities die het vliegen daarginds stelt, vertrouwd te raken. Ook Hongaarse Philips- ondernemmg genationaliseerd „Spionnage en sabotage" Het Hongaarse regeringsbesluit tot na tionalisatie van bedrijven met meer dan 10 werknemers vermeldt onder andere de volgende buitenlandse ondernemingen: Standard Electric Company, de Hongaarse Telefoonmaatschappij, Vacuum Oil, Shell, Philips, Radio' Brown Bovery, De Brits- Hongaarse Jute Industrie en verscheidene textielfabrieken. De drastische nationalisatie is Woensdag zonder voorafgaande publicatie meege deeld aan vakverenigingsleiders en de lei ding der betrokken bedrijven. Het besluit garandeert schadeloosstel ling aan alle eigenaren. Zij moeten binnen 90 dagen de activa opgeven. De directeur van economische zaken, Erno Gero, heeft verklaard dat buiten landse eigenaren van industriële bedrijven in Hongarije hun belangen hebben ge bruikt om „organisaties voor spionnage en sabotage op te richten". Naar schatting vallen 1500 maatschap pijen te Boedapest en omgeving onder de bepalingen van het nationalisatie-besluit, waaronder fabrieken, drukkerijen, foto- technische laboratoria, scheepvaart- en ri viertransportbedrijven, grote garages, res taurants die meer dan tien kelners in dienst hebben, grote juweliersbedrijven en kledingmagazijnen. Men verwacht dat de kleinere bedrij ven uiteindelijk in coöperaties zullen wor den samengevoegd. De heer .4. K. J. Lovïnk is. tiadat zijn taak als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon met de souvereiniteitsoverdracht geëindigd was, per vliegtuig uit Batavia naar Nederland teruggekeerd. Gistermiddag kwam hij op Schiphol aan, waar zijn doch tertje hem en zijn echtgenote, die ook ïn Indonesië was, met een stevige zoen verwelkomde. India erkent het communistische China De regering van India heeft meegedeeld, dat zij het communistische regiem in China erkent. Na Birma is India het twee de niet-communistische land, dat hiertoe is overgegaan. De Indiase regering heeft de nieuwe regering van China doen weten, dat zij bereid is diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Overeenkomst tussen Frankrijk en Vietnam van kracht Vertegenwoordigers van Frankrijk en Vietnam hebben Donderdag te Saigon een overeenkomst getekend, waardoor hetin Maart gesloten verdrag van kracht wordt. Vietnam wordt thans een onafhankelijke staat in de Franse unie. Vandaag zal Frankr':k officieel de macht overdragen aan ex-keizer Bao Dai, hoofd van de staat Vietnam. Amsterdamse bouwvak arbeiders in staking Gisteren is een groot aantal bouwvak arbeiders te Amsterdam in sympathie staking gegaan tegen een bedrijf, dat bouwt in Nieuwendam en waarbij het personeel al enige tijd in staking is. De nieuwe en meer uitgebreide actie staat in verband met het feit dat bedoeld bouwbedrijf werk willigen uit Utrecht heeft laten komen. Misschien zou nog alles goed zijn ge gaan als niet de heer B. Blokzijl, pas te ruggekeerd van een bezoek aan China en de Sovjet-Unie, op een meting van de EVC eergisteravond deze staking ^ls het ware had uitgelokt. Gisteren tegen de avond hebben de sta kers op verschillende punten te Amster dam gepoogd te betogen, doch zij werden door de politie, die tijdig was ingelicht, met zachte drang verdreven. Hedenochtend was het werk nog niet hervat. De staking omvat ongeveer acht honderd man. Zij betekent voor de herbouw in Amsterdam een geduchte handicap. Kinderen door melk met t.b.c besmet In de Donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Naarden heeft de burgemeester medegedeeld, dat een po litieel en een veterinair onderzoek is ge last tegen een modelbedrijf te Naarden wegens het afleveren van besmette melk. Thans is namelijk gebleken, aldus de burgemeester, dat een niet onbelangrijk aantal kinderen in Naarden met tubercu lose is besmet na het gebruiken van melk uit dat bedrijf. Deze besmette melk is in September en October afgeleverd. Pas thans is deze besmetting aan het licht ge treden omdat de kinderen nu zijn gaan reageren. De burgemeester deelde nog mede, dat twee kinderen in een inrichting opgenomen moesten worden. bleek evenwel, dat aan de 34.000 gulden een belangrijk deel ontbrak. D. G. van W. bleef ook vanmorgen voor het Hof bij zijn bekentenis: hij was in hoger beroep gekomen, omdat hij meende, dat ontslag van rechtsvervolging had moeten volgen en de strafmaat hem te hoog voor kwam. De verdachte vertelde, dat hij oor spronkelijk getracht had over de 34.000 gul den een hogere provisie te bedingen, daar was niets van gekomen. Zijn magnetiseuse tevens waarzegster had hem aange raden het geld toch onder zich te houden, omdat hij het nog wel eens nodig zou kun nen hebben. President: „Een interessant advies. Jan en alleman kan u dat wel zeggen." Van W. verklaarde vervolgens, dat hij het geld in een enveloppe bij deze vrouw in bewaring had gegeven. Toen hij het weer terug wilde halen, bleek er tien mille aan te ontbreken. Aangifte bij de politie was na al deze transacties niet meer mogelijk en van dat ogenblik af zocht Van W„ zoals hij verklaarde, de gevolgen door vervalsingen in de boeken te maskeren. Het geld zou door diefstal bij de magnetiseuse-waarzegster zijn verdwenen. „Een zonderling verhaal" vond de presi dent. „en wij moeten dat allemaal geloven, nadat u drie jaar gelogen hebt." De president las daarop een verklaring van de vader voor. waarin deze zegt, dat hij de tienduizend gulden uit de enveloppe heeft genomen nog voordat de zoon deze naar de waarzegster had gebracht. Later was zijn geweten gaan spreken en zou hij de tienduizend gulden aan Van W. Jr. terug hebben gegeven. Van W. Jr. ontkent echter dit bedrag ooit te hebben ontvangen. Volgens de vader zou zijn zoon hei geld bij een Haarlemse arts in bewaring hebben gegeven. „U bekent nu wel", zo zei de president, „maar we staan nog voor de vraag, waar het geld is gebleven. Denkt u die tier. mille soms als een appeltje voor de dorst te ge bruiken? Een gedachtegang die niet zo vreemd is, als men ziet, dat die dokter on derstand aan uw vrouw geeft." De verdachte beweert vervolgens, dooi de president scherp ondervraagd, dat hij ir. 1947 weliswaar het voornemen had het be drag aan te zuiveren, doch zijn vriendin de waarzegster had hem ervan weerhouden. „Ze maken je niets", had zij gezegd. „U ging dus geheel op haar visioenen af", concludeerde de president. „Heeft zij soms ook al die schaamteloze leugenbrieven ge dicteerd die u in die tijd heeft geschreven?" Verdachte: ,,'t Scheelde niet veel." Nadat een accountant het Gerechtshof inzicht had gegeven in de vele feilen, die de boekhouding vertoonde, merkte de Pre sident tegen Van W. op: „Will u soms uw chaotische boekhouding als rookgordijn ge bruiken om daarachter uw fraudes te ver bergen?" Van W. zei. dat ook drukte en ziekte tot deze indruk hebben bijgedragen. De oud-deurwaarder Jan v. W. als getuige in de zaak van zijn zoon gehoord, ver klaarde, dat hij van plan was geweest de vier-en-dertig mille op een giro te storten van de Prijsbeheersing. Op weg naar het postkantoor kwam hij tot de ontdekking, dat hij per vergissing het nummer van zijn zoon op het biljet had ingevuld. Hij keerde terug en stak in een opwelling 10.000 gul den van de vier-en-dertig duizend, die hij bij zich had, in zijn eigen zak. Reeds een dag later was hij tot inkeer gekomen en had hij dit geld weer aan zijn zoon terug gegeven. Van W. Jr. bleef er evenwel bij, dat hij geen geld van zijn vader had ont vangen en hij vond het ook niet aanneme lijk. dat deze zich het geld toegeëigend zou hebben. Een van de raadsheren en de procu reur-generaal riepen uit: „Wij vinden dit volkomen ongeloofwaardig, bovendien heeft u tevoren een heel andere verklaring voor de verdwijning van die 10.000 gulden ge geven." Om eindelijk eens klaarheid in de situatie te verkrijgen, spoorde ook mr. T. A. M. A. van Löben Seis zijn cliënt tot het spreken van de waarheid aan: „Beken nu toch, dat jullie hebt samengespannen om die 34 mille te verduisteren." Maar Van W. Jr. houdt vol, dat hij deze keer de waarheid spreekt. „Ik stond destijds onder invloed van die waarzegster." Mr. P. J. Hoeffelman gaf in zijn requisi toir een kort overzicht van de warwinkel van verklaringen, die in deze zaak waren afgelegd. Door de bekentenis van de ver dachte ligt zij anders dan voor de recht bank. Bewezen kan worden geacht, de ver duistering van ƒ23.600.—. De vraag blijft onbeantwoord waar dit geld is gebleven. Gezien de buitengewoon onbetrouwbare mentaliteit van de verdachte, die volgens de procureur-generaal ook nu nog steeds in onderdelen is blijven liegen, had de Haarlemse rechtbank hem terecht tot de hoogste straf voor verduistering veroor- deeld. Mr. Hoeffelman vorderde dan ook dat Van W. Jr. wederom 3 jaar gevangenis straf met aftrek worde opgelegd. (De zitting duurt voort.) Redacteuren van „De Gil" in beroep voor perszuivering De raad van beroep voor de perszuive ring heeft gisteren de zaak behandeld tegen H. A. S. en W. II. M.van den H., de beide verantwoordelijke figuren van het tijdens de bezetting verschenen weekblad „De Gil". Tijdens deze eerste dag van de behande- deling, is voornamelijk gesproken over de kwestie of men „De Gil" als „goed" of „fout" moest beschouwen. Nadat vele ge tuigen waren gehoord, waaronder ver tegenwoordigers van de Sicherheitspolizei, het rijkscommissariaat en de illegaliteit, kwam de president, jhr. mr. dr. G. L. van Vierssen Trip, tot de conclusie, dat de eer ste tien nummers van „De Gil" slecht wa ren en Duitse propaganda gaven, doch dat daarna tot het laatste zestiende num mer een kennelijke verbetering is inge treden. Aan appellant Van den H. was boven dien nog het schrijven van drie anti-Ame rikaanse brochures onder zijn pseudoniem Willen W. Waterman, ten laste gelegd. Appellant ontkende evenewei deze bro chures geschreven te hebben. Vandaag werd de zitting voortgezet. (In eerste instantie was de appellant S. ont zet tot 5 Mei 1961 en Van den H. tot 5 Mei 1965). Hef woord is aan La Rochefoucauld: Het verlangenbekivaam te schijnen, belet vaak het te worden. EERSTE KAMER Uitzending van dienstplichtigen De Eerste Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp inzake uitzending van dienst plichtigen behandeld. De dienstplichtigen der landmacht, die thans hun dienst over zee vervullen verblijven daar krachtens machtiging, verleend bij de wet van 4 Augustus 1947. Volgens deze wet duurt hun verblijf overzee (Indonesië. Suriname of de Nederlandse Antillen) niet langer dan tot het einde van 1949, tenzij het met hun eigen toestemming dan wel bij de wet wordt verlengd. Het wetsontwerp, dat thans aan de orde was, beoogt te bepalen, dat het verblijf overzee niet langer zal duren dan tot het einde van 1950. De heer Jonkman (Arbeid) infor meerde naar de voorziening van Nieuw- Guinea met strijdkrachten, naar de ver plichtingen welke worden opgelegd door de overeenkomst inzake het unie-statuut. De heer Reijers (C.H.) vroeg zich af of Nederland nog bevoegd is eenzijdig over te gaan tot uitzending van dienstplichtigen naar gebiedsdelen die de onze niet meer zijn. Èr wordt bovendien in de wet gespro ken van Nederlands-Indië en dat bestaat niet meer. De heer Van Santen (C.P.N.) be toogde. „dat de koloniale verhouding wordt voortgezet in collaboratie met Soekarno en Hatta onder Amerikaans-Nederlandse di rectie". De heer Al gr a (A.R.) drong erop aan, dat de militairen, die in Indonesië blijven of daarheen worden gezonden een duidelijk inzicht krijgen waarom zij blijven of ge zonden worden. De minister van Oorlog, mr. Schok king, antwoordde dat het ontwerp vooral van technische aard is. Het bataljon, dat naar Nieuw Guinea is gedirigeerd, zal op tijd repatriëren. Het is nodig, dat nog kleine groepen naar Indonesië gaan. Het zou on billijk zijn degenen die ze moeten aflossen, langer naar te houden. Het aantal genees kundigen dat^gereed stond voor uitzending, is zeer aanmerkelijk verminderd. Als de omstandigheden blijven zoals ze zijn dan zag de minister het ogenblik aan breken, dat van Indonesische zijde een be roep zal worden gedaan op de tienduizen den militairen van wie vele technisch be kwaam zijn, om diensten te verrichten. Het wetsontwerp is hierna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd met aan tekening, dat de communisten geacht willen worden te hebben tegengestemd. Nadat een groot aantal wetsontwerpen zonder stemming of discussie was goedge keurd heeft de voorzitter prof. Kranen burg, een korte toespraak gehouden,waar in hij opmerkte, dat 1949 een zeer belang rijk jaar is geweest op het gebied van de wetgevende arbeid der Kamer. Hij gaf te kennen, dat de Kamer nog veel arbeid in de volgende weken wacht en hij deelde mede, dat het zijn voornemen is de Kamer op Woensdag 4 januari bijeen te roepen. De voorzitter wenste allen een gelukkig einde van 1949 en een goed begin van 1950, in welke wens hij mede betrok de leden van het kabinet, de griffier, de commies griffier, het personeel en de pers. Grondige diefstal in Laren Door verbreking van een ruit hebben dezer dagen onbekenden zich toegang ver schaft tot een tijdelijk onbewaakte villa aan de rijksweg te Laren. Twee slaapka mers werden nagenoeg leeggeplunderd. Een grote hoeveelheid bed-, toilet- en ta fellinnen, bijna alle onder- en bovenkle ding van de bewoonster, voorts Smyrna- en Marokko-voerkleedjes en -kleden wer den gestolen. Uit de hall werden zilveren en met zilver gemonteerde toiletartikelen, een bont van steenmarter en een stofzui ger ontvreemd. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De heer W. Vogt blijft directeur van de A.V.R.O. Geschillen zijn bijgelegd Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. is Donderdagmiddag bijeengekomen om de ontslagaanvrage van de directeur, de heer W. Vogt, te bespreken. De vergade ring duurde ruim zes uren. Na afloop werd het volgende communiqué ver strekt: „Het algemeen bestuur der A.V.R.O. heeft in zijn vergadering van heden de ontslagaanvrage van de directeur niet aanvaard. Het heeft de gerezen geschillen met het dagelijks bestuur besproken en bijgelegd en in aansluiting daarop heeft het zijn volledig vertrouwen uitgespro ken in het bele;d van de directeur en hem verzocht aan te blijven. De heer Vogt heeft aan dit verzoek voldaan". OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Op vele plaatsen mist, overigens en kele wolkenvelden. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht temperatuur plaatse lijk iets beneden het vriespunt. Morgen overdag dezelfde of iets lagere tempe raturen dan vandaag. 31 December: Zon op 8.48 uur. onder 16.38 uur Maan op 13.24 uur. onder 5.15 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Vrijdag 30 December: Hoog water: 12.11 en 00-00 uur. Laag water: 7.30 en 19.55 uur. Zaterdag 31 December: Hoog water: 0.47 en 13.12 uur. Laag water: 8.33 en 20.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1