DANSLES OPRUIMING PALM BEACH Maandag 2 Januari 10 uur begint onze j aarujrse iUlf 3.65 VITRAGE 395.- LAQUÉ 135.- 8.90 2.90 Coupons tegen halve prijs!! Koffierantsoen wordt gehalveerd DANSSCHOOLKWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem De radio geeft Zaterdag A.S. MAANDAG 9 UUR BEGINT ONZE GROTE HALFJAARLIJKSE f N«j Wereldnieuws Vrijdag 30 December 1949 2 ■III ENIGE VOORBEELDEN. BOUCLÉ LOPER terra 50 cm. breed 90 cm. breed 0." TAFELKLEDEN 140 x 170 12 75 OLD FINISH HUISKAMER SLAAPKAMER ENGELS LEDIKANT 1 persoons jT 50 PLUCHE KARPET 180 X 280 98- WOLLEN DEKENS grijs 150 X 200 SCHOORSTEENLOPER se dessins diverse KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM TELEFOON 11491 Illilil IIII1 (Adv.) Productie der Staatsmijnen reeds boven de raming De staatsmïjnenn hebben op 23 Dec. de productie, welke voor deze mijnen in 1949 op 7.200.000 ton geraamd was, overschre den. Op die dag bleek namelijk, dat de ge zamenlijke productie van de vier mijnen gestegen was tot 7.211.832 ton. Verwacht kan worden, dat de totale productie over 1949 ruim 7.300.000 zal blijken te zijn. De productie van de gezamenlijke Limburgse mijnen over 1949 zal waarschijnlijk onge veer 11..600.000 ton bedragen. In 1948 was de 'totale productie der Limburgse mijnen 11.230.326 en in 1947 10.104.345 ton. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der Werkspoor N.V. te Amsterdam is ir. W. H. van Zoest 'tot directeur der vennootschap benoemd. WENEN, 29 December. (Reuter). Volgens te Wenen uit Boedapest ontvan gen berichten zou het in de Hongaarse communistische partij tot een splitsing zijn gekomen. Bijna 50.000 partijleden zouden zich in het geheim tegen de „imperialis tische politiek" van Rusland hebben ver klaard. Zij zouden contact willen opne men met de Joegoslavische regering er gelijkgezinde groepen in Duitsland, Tsje- cho-slowakije en Bulgarije. In een boodschap, die aan de „Titoïsten" in Duitsland zou zijn gezonden, klaagden de Hongaarse medestanders over een groeiende Russische infiltratie in het le ger, de grensbewaking, de geheime politie en de industrie van Hongarije. In de plaats van de hoge Hongaarse politie-functiona- rissen, die gedurende het proces-Rajk zijn verwijderd, zouden 84 Russische NKVD- mannen zijn gekomen. Voorts wordt in de boodschap gezegd, dat de „40.000 man Russische troepen in Hongarije de bevol king van Zuid-West-Hongarije terrorise ren". Voor zes weken 125 gram per persoon De gering ziet zich naar het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mededeelt genoodzaakt, wegens de zeer hoge prijzen van koffie op de wereldmarkt, verandering '2 brengen in de koffievoorziening. Tengevolge van de krappe wereldvoorraden is de prijs van koffie tot een zodanig peil gestegen, dat indien Nederland in staat en bereid zou zijn deze hoge prijs op de wereldmarkt te betalen, de koffieconsumentenprijs in ons land nagenoeg verdubbeld zal moe ten worden en f 8.25 a f 8.50 per kilo zal moeten bedragen. De noodzaak tot zuinig beheer van de beschikbare deviezen koffie moet voornamelijk in gebieden met harde valuta worden gekocht heeft de regering doen besluiten voorlopig koffie niet meer in die gebieden aan te kopen, zodat de koffievoorziening van de bevol king moet worden beperkt. Gedacht is aan de invoering van een melange van surrogaat en echte koffie. Hiertegen bestaan evenwel vele bezwaren. Controle op de samenstelling van de me lange is onuitvoerbaar. Een bezwaar van huishoudelijke aard is, dat zij, die de voorkeur geven aan echte koffie zij het dan, dat zij zich hierbij beperkingen die nen op te leggen van het originele pro duct verstoken zouden blijven. De regering heeft daarom besloten de nog aanwezige voorraden koffie normaal te blijven distribueren, doch met een ver mindering van het rantsoen, dat voortaan per zes weken 125 gram zal bedragen. De volgende koffiebon, welke op 26 Januari wordt aangewezen, zal recht geven op 125 gram koffie. Deze bon zal dienen voor een periode van zes weken. Op deze wijze kan de rantsoenering nog geruime tijd worden voorgezet. De prijs van de aldus gedistribueerde koffie zal niet hoger zijn, dan de thans geldende prijs, doch naarmate de voorraden goed kope koffie uitgeput raken zal een geringe prijsstijging onvermijdelijk zijn. Daarnaast zal koffiesurrogaat van goede kwaliteit wij in ruime mate verkrijgbaar zijn. Ieder een zal desgewenst koffie kunnen drinken of wel naar eigen smaak de echte koffie kunnen mengen met surrogaat. Het is, zo verklaart het ministerie, te betreuren, dat de vermindering van het koffierantsoen het karakter heeft van een onaangename verrassing bij de jaarwisseling, maar het is belangrijker, dat een tijdige aankondi ging van de komende vermindering de consument reeds thans in staat kan stellen een begin te maken met een zuinig ver bruik van de op de lopende bon verkre gen koffie. Loonsverhoging in de textielindustrie Tussen de werkgeversfederatie in de textielindustrie en de bedrijfsunie van textielarbeiders is overeenstemming be reikt over loonsverhoging. Partijen stellen zich voor op de uurlonen voor de mannelijke arbeiders van het 20ste jaar af een geleidelijk oplopende verho ging toe te passen en wel zo, dat het mi nimum uurloon voor geschoolde arbeiders in de derde gemeenteklasse, waarin de voornaamste textielgemeenten als En schede, Hengelo en Tilburg zijn gerang- van 80 cent op 86 cent per uur, in schikt, op 24-jarige leeftijd gebracht wordt welk nieuw basisloon dan de z.g. Joekes- gulden is verwerkt. Voor andere gemeente klassen en andere groepen worden over eenkomstige verhogingen toegepast. Voor de jeugdige arbeiders wordt toepassing dei- nieuwe tarieven aan nader overleg tussen partijen bij de C.A.O. overgelaten. Wat de vrouwenionen betreft werd voor lopig overeengekomen de weekinkomens van vrouwelijke arbeidskrachten van 23 jaar en ouder alsmede die van jongere kostwinsters te verhogen met 5 procent, voor zover deze lonen niet aanmerkelijk boven de rechtens geldende lonen uitgaan. Aanvang nieuwe lessen Januari. Inschrijving dagelijks Privéles op elk verlangd uur (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Orgel, 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10,35 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuziek. 13.50 „Gees telijk leven". 14.00 Voor de jeugd. 14,20 Dansmuziek. 14.50 Pianospel. 15.00 Boekbe spreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Platen. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Verzoekprogramma. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Nieuws. 18.00 Voor de strijd krachten. 19.00 „Een onbescheiden halfuur aan het einde des jaars". 19.30 Remonstrant se kerkdienst. 20.45 Meditatie. 21.00 ,„Een jaar draait voorbij". 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Oudejaarsavondprogramma. 23.00 Nieuws. 23.15 „De fluisterende harmonica". 23.25 Sextet. 23.50 Koor en voordracht. 0.00 Havengeluiden en klokgelui. 0.02 Toespraken en muziek. 0.30 Voor de strijdkrachten. 3.00 Nieuwsjaarstoespraak. 1.052.00 Gevarieerde muziek. HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Phil harmonisch orkest en soliste. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Rotterdams Philharmonisch Orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Pianoduo. 14.00 Solistenensemble. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkestconcert. 15.05 Let teren en kunsten. 15.40 Orgel. 16.05 Platen. 16 30 De schoonheid van Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Promenade-orkest. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Katholiek Thuisfront. 19.30 Lichte muziek. 19.45 Repor tage. 19.50 West-Indisch commentaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Platen. 21.00 Geva rieerd programma. 22.00 Puzzle. 22.10 Jaar overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Populair con cert. 23.45 Platen. 23.50 Gebed bij de jaar wisseling. 24.00 Nieuwjaarstoespraken cn amusementsorkest. 0.30 Nieuwsjaarstoe spraak. 0.45 Platen. 1.00 Gewijde muziek. 1.30—2.00 Platen. De heer A. H. J. Lovink terug in Nederland Veel vertrouwen in de toekomst van Indonesië Donderdagmiddag arriveerde uit Bata via op Schiphol de laatste Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lovink. De heer Lovink werd op het vliegveld verwelkomd door de ministers Van Maar- seveen, Van Schaik en Götzen. Namens de minister-president was mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken aanwezig. De heer Lovink verklaarde, dat hij het volste vertrouwen heeft in de toekomst van de nieuwe Indonesische staat. Dit vertrouwen geldt ook in het bijzonder de samenwerking tussen Nederland en In donesië. De heer Lovink baseerde dit ver trouwen op de omstandigheid, dat de Ne derlanders in hun hart slechts geluk en voorspoed wensen voor het Indonesische volle. Daarvan zijn de Indonesiërs zich ook terdege bewust. Gevraagd naar de stemming onder de Nederlanders in Indonesië antwoordde de heer Lovink, dat men veel begrip toont voor de historische betekenis van de sou- vereiniteitsoverdraeht, al is men natuur lijk onder de indruk van hetgeen ge beurd is. De Haagse deviezenzaak Eis van SV2 maand tegen drs. B. gehandhaafd Hoewel de Officier van Justitie bij de economisch politierechter te Den Haag 11a een langdurige geheime zitting tot de over tuiging was gekomen, dat drs. W. Bos, eertijds secretaris van de oud-burgemees ter van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, inderdaad belangrijk werk voor de In lichtingendienst heeft gedaan, persisteerde hij bij zijn eis van 5/2 maand gevangenis straf wegens gepleegde deviezen-overtre dingen. Naar het oordeel van de Officier kan drs. B. niet aantonen, aat door hem in Zwitserland opgenomen geld van de poli tieke deluinauent B. inderdaad voor in lichtingen werd besteed. Tot de zeven getuigen behoorden voor aanstaande figuren uit de Inlichtingen dienst alsook de secretai'is-generaal van Binnenlandse Zaken. Jhr. mr. C. H. Bee- laerts van Blokland, de verdediger van drs. B., bestreed, nadat de zitting weer openbaar was, de opvatting, dat niet was aangetoond waarvoor het geld werd ge bruikt. Volgens de verdediger had drs. B. be wezen, dat zijn verklaringen betrouwbaar waren. Hij was betrokken bij het inlich tingenwerk, hij was een vertrouwensman en heeft een specificatie van zijn uitgaven gegeven, waarvan de juistheid globaal kan worden bevestigd. Toen op 23 Mei de oud-burgemeester van Den Haag, erkende, dat hij een recu voor 50.000 Zwitserse francs bij de „Schweize- rische Kreditanstalt" had ondertekend, was er voor drs. B. geen aanleiding meer om onwaarheid te spreken teneinde mr. V. te sparen. In de geheime zitting was volgens de ver dediger aangetoond dat voor inlichtingen moest worden betaald. Vast staat, dat drs. B. belangrijke inlichtingen meebracht, doch dat hij voor 't verkrijgen van geld niet de, overigens aan weinigen bekende, voor- gesclireven weg volgde. Drs. B. was be vreesd voor lekken „en met reden", zei de verdediger. De politierechter bepaalde de uitspraak op 4 Januari. Hij zal schriftelijk vonnis wijzen. Voorts stond terecht de Rotterdammer C. W. van der K., die in Zwitserland 2000 dollar van drs. B. had ontvangen, volgens drs. B. ten behoeve van de inlichtingen dienst. De verdachte ontkende dit; hij had slechts voor zaken een deviezenpotje wil len maken. De Officier van Justitie eiste tegen Van der K. drie maanden gevange nisstraf. De politierechter zal op 4 Januari schriftelijk vonnis wijzen. DE „FRIESLAND" BRACHT OOK PEPER MEE Het laatste schip, dat, komende uit Indo nesië, dit jaar meerde aan de kade van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, was de nieuwe „Friesland". In de ruimen van het zwaar geladen schip liggen behalve een groot aantal geschenk zendingen, partijen van vrijwel alle be kende Indonesische producten waaronder ook peper. Donderdagavond is in de Escamppolder te Loosduinen een schuur van de tuinder De Jong afgebrand. Veertig konijnen kwamen in de vlammen om. Een aantal landbouw machines werd. door het vutu* vernield. Inleidende besprekingen over het unie-secretariaat In de afgelopen dagen zijn reeds inlei dende besprekingen gevoerd over inrich ting en organisatie, van het secretariaat- generaal der Nederlands-Indonesische Unie. Van Indonesische zijde is als secretaris generaal aangewezen mr. A. K. Pringgodig- do, die tevens de functie bekleedt van di recteur van het kabinet van president Soe- karno. Mr. Pringgodigdo heeft met de Nederlandse secretaris-generaal dr. P. Iden- burg en de adjunct-secretaris-generaal mr. Bot de inleidende besprekingen gevoerd. Het is de bedoeling, dat het unie-secreta riaat zal beschikken over twee kantoren, één in Den Haag en één in Batavia. In Den Haag heeft men reeds de beschikking over het pand Bezuidenhout 21. In beide kan toren van het secretariaat zal men werken met gemengde Nederlands-Indonesische staven. Men zal trachten te bereiken, dat alle werkkrachten van het secretariaat de beide talen, Nederlands en Indonesisch be heersen. Men verwacht, dat de eerste secre taris-generaal die de leiding van het secre tariaat zal hebben, mr. Pringgodigdo zal zijn. In artikel" 11 van het unie-statuut wordt bepaald: „De unie beschikt over een permanent secretariaat. Elk der deelgeno ten wijst een secretaris-generaal aan, welke beiden voor een jaar om beurten de leiding van het secretariaat op zich nemen." Bij de inleidende besprekingen is geble ken, dat men van opvatting is, dat het unie- secretai-iaat dient te staan onder en ver antwoordelijk dient te zijn aan de confe rentie van ministers. Onderwijzers ontevreden over de salariëring In het te Leeuwarden voortgezette con gres van de Nederlandse Onderwijzers vereniging werd besloten een paedagogisch centrum te stichten. Langdurig werd gedebatteerd over een voorstel van de afdeling Meppel om ex- politieke delinquenten onder de onderwij zers toe te staan zich aan te sluiten bij de N.O.V. De overgrote meerderheid der ver gadering was het eens met het afwijzend standpunt van het hoofdbestuur. Aanvaard werd verder een voorstel van de afdeling Amsterdam, waarbij het hoofdbestuur wordt opgedragen te ijveren voor het her- j stel van de rechten van de gehuwde onder wijzeres, zoals die voor 1936 golden. In een besloten zitting sprak de voorzitter over de salariskwestie, waarna met alge mene stemmen werd besloten een motie ter kennis van de regering en de Staten- Generaal te brengen, waarin gezegd wordt, dat de laatste wijziging van het bezoldi gingsbesluit voor verschillende onderwij- zersgroepen geen en voor andere slechts een schamele vooruitgang betekent en dat deze grievende achterstelling der onder wijzers een schending is van het in 1946 getroffen accoord. Dit wordt fnuikend ge noemd voor de goede geest in het onder- wijzerscorps en schadelijk voor het onder wijs. 69. „Wat zeg je? Een voorschot?" vroeg mijnheer Bobberbrockde goede man. ..Maar natuurlijkPrins! Neem er maar iets van!" En hij duwde Joris de hele prop bankbiljetten in de handen. „Dit? O tut, tut!" merkte Joris op. „Dit is immers te veel, mijn beste! Het zou niet bij mij opkomen u zo te ontrieven! Slechts een voorschot vroeg ik u, meer niet! Het zou immers de eer der Ramsessen Amenotep- pen schaden, een gast onheus behandeld te hebben! Neen ik zal mij even naar de kassier mijner prinselijke boekhouding begeven, en daar dit geld laten wisselen. Dan kan ik meteen per Prinselijk-proto- SPECIAALHUiS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 (Adv.) colaire Proclamatie de gewenste arbeids krachten op doen roepen. Wacht hier een wijle, achtbare gast dan kom ik u het wisselgeld zo-dadelijk brengen!" En zo pratend verwijderde hij zich. „Ga je gang, ouwe jongen!" riep Bobberbroek hartelijk. „Haast je maar niks. Ik wacht wel even!" En toen Joris verdwenen was dacht hij, in-vergenoegd: „Een aardige vent, die prins! Geen moeite is hem te veel! Doet alles voor je! Onvermoeibaar! Leuke ke rel! En betrouwbaarnatuurlijk be trouwbaar! Alle prinsen zijn betrouwbaar. Dat merk je trouwens wel aan zijn jijne manieren. Zo peinzend keek hij toe- Nieuwjaarsboodschap van UNO-secretaris Trygve Lie drukt zich voorzichtig uit LAKE SUCCESS, 29 December. De secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, heeft in het orgaan voor officiële mede delingen van de organisatie een Nieuw jaarsboodschap gepubliceerd, waaraan het volgende is ontleend. „Indien wij in 1949 niet veel vorderin gen hebben gemaakt in de richting van een oplossing van het fundamentele ge schil, dat reeds sinds het einde van de oorlog een belemmering is geweest voor het tot stand komen van een ware vrede en dat het werk der UNO heeft bemoei lijkt, dan kunnen wij toch zeggen een punt te hebben bereikt, van waaruit het althans dit is de wereld gerechtigd te hopen mogelijk moet zijn steeds dichter bij de mogelijkheid te komen van een hervatting van door beide partijen ernstig gevoerde onderhandelingen. Dit moet op zichzelf reeds als een aanzienlijke verbe tering van de toestand worden beschouwd. Zij, die geloven dat in de komende jaren overeenstemming tussen de grote mogend heden moet worden bereikt, moeten er bij elke gelegenheid naar streven een groter politiek begrip tussen Oost en West tot stand te brengen. Iu de laatste tijd is geen vermindering van de spanning tussen de grote mogendheden te bespeuren ge weest. Ik moet echter herinneren aan de regeling van het uiterst gevaarlijke ge schil om Berlijn en aan het feit, dat de plaatsvervangers der ministers van Bui tenlandse Zaken van de „grote vier" thans werken aan een ontwerp-vredesverdrag" voor Oostenrijk". Tenslotte sprak Trygve Lie nog hoop volle woorden over de mogelijkheid, dat een oplossing van het geschil over de atoom-energie zou worden gevonden. Tito-schisma onder de Hongaarse communisten? Senator Connally voorspelt ver mindering der hulp aan Europa WASHINGTON, 29 December (Reuter). Senator Tom Connally, de voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Senaat, heeft vandaag tegenover ver tegenwoordigers van de pers verklaard, dat de Amerikaanse economische hulp aan het buitenland in 1950 ongetwijfeld in vrij be langrijke mate zal worden verminderd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat het congres bij een eventuele vermindering van de hulp aan Europa voorzichtig te werk dient te gaan, teneinde het welslagen van het Europese herstelprogramma niet in ge vaar te brengen. Het Marshall-plan heeft tot dusverre een opmerkelijke vooruitgang teweeggebracht, zo zeide hij, en het zou „verderfelijke zuinigheid" zijn, wanneer de Amerikaanse hulpverlening op zo dras tische wijze zou worden verminderd, dat de kostbare vorderingen, die gemaakt zijn, verloren zouden gaan. In antwoord op de vraag, wat hij onder „vermindering in vrij belangrijke mate" verstond, zeide Connally, dat de verlaging tot 1 milliard dollar zou kunnen bedragen, doch hij weigerde een bepaald bedrag te noemen. Connally zette voorts uiteen, dat bij het opstellen van het Europese herstelpro gramma was uitgegaan van de veronder stelling, dat het geleidelijk verminderende uitgaven zou vereisen, die in 1952 geheel zouden eindigen. Naar zijn mening dienen de uitgaven voor dit programma zo snel mogelijk te worden verminderd, zonder dat echter hierdoor de „bemoedigende stuw kracht", die de Amerikaanse hulp voor Europa betekent, kleiner zou mogen wor den. Verlaging van de hulp thans zal de schok kleiner maken, die de Europese eco nomie zal ondervinden, wanneer in 1952 de Marshall-hulp geheel ophoudt. In de buitengewone senaatsvergadering der Technische Hogeschool, die 7 Januari te Delft zal worden gehouden, zal het ere doctoraat worden verleend aan dr. ir. P. Ver hagen L.zn. te Rotterdam. vallig uit een venstertje, waardoor men de woestijn zag liggen en nu werd zijn opmerkzaamheid getrokken door een ka- meelruiter, die zich met grote snelheid van de Tempel van Horus verwijderde. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hij in deze ruiter.Prins Ramses Amenotep de zoveelste herkende! En Prins Ramses kreet tot zijn kameel: „Op, op, ontaard, lui dier! Strekt uw galop! Vitessum non olet., gelijk de Ouden u toeroepen! Ik moet de eerste de beste boot halen.wèg uit dit warme land, met het geld!" Dat. hoorde en zag William T. Bobberbroek, vanuit de verte. En toen begreep hij alles..., alles Dronken Thor. De gemeentelijke opera van Cottbus, Sovjet-zone van Duitsland, heeft een voorstelling van „Der Wild- schütz" moeten afbreken, omdat de tenor die de rol van Thor vervulde, dronken op het toneel kwam, een aria in h'ik- staccato zong en vervolgens op een bank neerplofte om snurkend verder te slapen. Het publiek begon te joelen en eiste waar voor zijn geld. De directeur staak te de voorstelling, ontsloeg de tenor en presenteerde hem de rekening van de terugbetaalde plaatskaarten. Mogelijkheid. Een Italiaans ingenieur, Gui- seppe Belluzo, die tijdens het fascistisch regiem minister van Staat was, beweert dat hij een straalmotor heeft uitgevon den, die daarmee uitgeruste vliegtuigen een drie maal groter vliegbereik zou geven. Hij zegt dat Russische vliegtuigen op deze manier iedere Amerikaanse plaats zou kunnen bombai-deren en daar na weer naar hun bases terugkeren. Drieling-ei. Te Holding in Jutland (Dene marken) heeft een kip een drieling-ei gelegd. Slechts één van de eieren had een schaal. Gehaaid. Twee mannen en een vrouw die voor de kust van de Australische staat Victoria aan het spelevai-en waren, kre gen last van zeeziekte toen zij in ruw weer verzeild raakten. Hun situatie werd nog onpleizieriger toen plotseling een haai van 2Ys meter in het kleine bootje sprong en de inzittenden met bek en staart begon te belagen. Na een hevig gevecht dat tien minuten duurde, kon men de haai tenslotte met een klap op zijn neus knock-out slaan. Belangrijk man. Doordat Winston Churchill die met zijn echtgenote een vacantie op Madeira gaat doorbrengen, gisteren te laat in Southampton arriveerde, werd het vertrek van zijn schip, de Durban Castle van de Union Castle-lijn twintig minuten vertraagd. Het is in deze eeuw pas één keer voorgekomen dat het ver trek van een schip van deze maatschap pij ter wille van een passagier is uitge steld. Maagpijn. De Oostenrijker Karl Urbanitsch had zo'n last van maagpijn, dat hij zijn troost zocht in de fles. Onder de invloed van de sterke drank opereerde hij zich zelf vervolgens met een snoeimes. Hij is aan de gevolgen overleden. Brand. Het tijdelijk paleis van de Japanse kroonprins heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Kortsluiting ver oorzaakte brand en wat verkoolde bal ken was alles wat er van over bleef. Olifantslapjes. Een paar Weense slagers zitten met een olifant in hun maag. Het dier dat aan een circus toebehoorde, moest worden afgemaakt en de slagers kochten de ruim duizend kilo vlees die er afkwam. Maar nu wil niemand in Wenen het eten. Peron perst. Drie Argentijnse bladen, die niet achter het regiem van Peron staan, de Katholieke „Los Principios", de radi cale „Intransigente" en het ochtendblad „Clarin" mogen op order van de rege ring niet meer verschijnen. Van haar voetstuk. .Foggy Annie", een standbeeld dat door een geheelonthou dersvereniging in Oldsbury (Engeland) werd opgericht, viel gisteren van haar voetstuk en brak een Ibeen ivan eèn voorbijganger. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Twee kindervoorstellingen Toneel en marionetten Twee grote culturele verenigingen heb ben gistermiddag een zeer goed geslaagde proef genomen met het geven van spe ciale voorstellingen voor kinderen van leden. „Geloof en Wetenschap" liet in de Haarlemse Schouwburg het nog niet zo lang bestaande, doch veelbelovende Am sterdams Jeugdtoneel onder leiding van Ad van Gessel een opvoering verzorgen van het aardige sprookjesspel „Assepoes ter en de Betoverde Katuit" van Jaap Hoogstra, dat wij ongeveer een maand geleden reeds in waarderende trant be spraken. Het succes in het totaal uitver kochte theater was bijzonder groot. In de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum genoten de tweehonderd be langstellenden, die hier een plaats konden vinden, van de wonderlijke avonturen van Jan Pikkeding, zijnde een spel voor ma rionetten door Ankie Last (een dochter van de schrijver Jef Last) door haarzelf met twee assistenten uitgevoerd. Dit pro gramma stond onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap. Het theater van Ankie Last is niet groot en er verschijnen dan ook nooit meer dan drie poppen tegelijk ten tonele. Doch haar vindingrijke geest bedacht voldoende af wisseling om, dit bezwaar op te heffen. Het geheel was een bescheiden lust voor oog en oor te noemen. Vooral het uiterlijk van de zelfgemaakte figuren verdient op rechte bewondering. Zij zou er verstandig aan doen de stabiliteit wat te verhogen, want nu verliepen de bewegingen nog te zwabberend. Met de fantasie en goede smaak, waarvan zij' blijk geeft, zal zij stellig een geheel apart niveau bereiken. Lof verdienen vooral de eenvoudige dé cors, modern van opzet, in heldere kleu ren. Intussen had zij over medeleven van haar jeugdig auditorium niet te klagen. De kinderen waren zo in het spel opge nomen dat hun luide opmerkingen nu en dan zelfs de gang van het opwindende verhaal dreigden te verstoren. Tussen de bedrijven door werden liedjes bij de har monica gezongen als muzikale onder schriften bij een serie grote tekeningen aan een lopende band. De Haarlemse Kunstgemeenschap stelt zich voor om in de Paasvacantie wederom een dergelijk kinderfeest uit te schrijven. D. K. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Johannes Boni- fatius Hoogland, handelende onder de firma J. B. Hoogland Meubelmakerij en Stoffeer- derij. wonende te Haai-lem, Korte Anna- straat 57. Rechter-commissaris: mr. J H. H. Hülsmann. Curator: mi-. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis der rechtbank te Haarlem d.d. 15 November 1949, waarbij Johannes Lambertus Captijn, wagenmaker, wonende te Nieuw- Vennep, gem. Haarlemmermeer, Sloterwee 1153, in staat van faillissement werd ver? klaard

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2