TAXI? BEL 13000 Crediet voor opvoeding tot burgerzin j.G.Kaasenbrood-Technisch groot! Taxi? Bel 1.2.3.4,5 Voor Oudejaarsavond M. Booiman mins KANTOORBOEKEN Vrijdag 30 DecemLer 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Enige leden betreuren het uitblijven van een burgemeestersbenoeming De mededelingen van B. en W. van Heemstede over school- en beroepskeuze aan de gemeenteraad waren voor enkele leden aanleiding om in de Donderdagmiddag onder leiding' van de loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent, gehouden gemeente raadsvergadering enige nieuwe mogelijk heden, om te komen tot een nog betere beroepskeuze, te bespreken. De heer Z e g- w a ar d (K.V.P.) deed dat naar aanleiding van een rapport van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Amsterdam en de heer Kamerbeek (vrije lijst) betoogde,dat de industrie meer belangstelling moet tonen in het vraagstuk. De vergadering bepaalde, dat herziening van het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente, dat gelegen is Oostelijk van de Herenweg en Zuidelijk van Groenendaal en de Van Merlenvaart zal worden voorbe reid, wijzigde de tarieven voor gebruik van apparaten van het Gezondheidshuis, nadat de heer Kamerbeek zonder succes een andere regeling had voorgesteld, verleende een crediet voor handenarbeid op de Craye- nester- en Dreefschool en aanvaardde een voorstel van B. en W., om de presentiegel den voor het bijwonen van raadsvergade ringen en vergaderingen van commissies uit de raad te verhogen. Opvoeding tot burgerzin Een discussie werd gevoerd over het Voorstel van B. en W., om een crediet van 1000.beschikbaar te stellen voor op voeding tot burgerzin. De helft is bestemd voor uitgave van een boekje voor ongeveer vierhonderd nieuwe kiezers en de andere helft voor uiterlijke blijken van belangstel ling van het gemeentebestuur bij gouden of diamanten bruiloften enzovoort. Mr. Van W ij k (A.R.) zeide, dat het voorstel er aardig uitziet, maar dat hij er niet geestdriftig voor was. De ervaring heeft geleerd, dat het geven van voorlichting, door de overheid geen succes opleverde. Hij verwachtte, dat het boekje kleurloos en ideaalloos zal zijn. Het zal niemand tot be zieling brengen. Het moet op de weg der politieke partijen liggen de kiezers voor te lichten. Mr. Brongersma (Arbeid) daaren tegen was wel enthousiast over het voor stel. Het boekje behoeft niet kleurloos en ideaalloos te zijn. Het is in samenwexking met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten gemaakt. Het heeft lang geduurd voordat B. en W. met het voorstel gekomen zijn. Spreker wijtte dit aan de Nederlandse regering, die maar geen beslissing neemt in de voor Heemstede zo urgente kwestie, na melijk de benoeming van een burgemeester. Spreker begrijpt niet, waarom de benoe ming zo lang uitblijft. Mevrouw Van NispenVan We 1 y (V.V.D.) wilde alle gemeentenaren betrek ken in de opvoeding tot burgerzin en de heer Zegwaard vroeg het boekje ook aan oudere kiezers uit te reiken. Mr. Pliester (C.H.) zeide voornemens geweest te zijn de Iburgèmeestersvacature bij de rondvraag aan de orde te stellen, maar na overleg met B. en W. zou hij wach ten tot de volgendè vergadering, omdat er een kans bestaat, dat de benoeming spoedig bekend wordt. Hij betreurde inmiddels het feit. Spreker zeide het nut van het boekje niet in te zien en ook voelde hij er niet voor, dat het gemeentebestuur geschenken uit deelt bij gouden bruiloften. De heer Verhoeven (K.V.P.) merkte op, dat inwoners een blijk van belangstel ling' van de overheid op prijs stellen. Ook hij betreurde het, dat er nog geen burge meester benoemd is. Mr. Zeelenberg (V.V.D.) zeide, dat belangstelling wekken voor de zaak zal af hangen van de inhoud van het boekje. Spreker had er vertrouwen in, dat het boekje goed zal zijn en in het aanbieden van geschenken zag hij het scheppen van een gemoedelijke sfeer. Wethouder Disselkoen (Arbeid) be toogde, dat de vooidichting van de overheid tot heden ging over het beleid. Het op de drie en twintigste verjaardag van een kie zerfes) uit te reiken boekje geeft voorlich ting over het democratisch bestuurde land. Een goed boekje is te verwachten. Spreker zag het nut in van het aanbieden van ge schenken bij jubilea; het wordt door de burgerij op hoge prijs gesteld. Wat er ver der gedaan moet worden aan de opvoeding tot burgerzin wilde spreker overlaten aan de burgemeester, die daarin leiding moet geven. Mr. Van Wijk: Dit is een taak voor de maatschappij en niet voor de overheid. Met de stemmen van de heren Pliester, Van Wijk en Kooymans tegen werd het voorstel aanvaard. Bij het voorstel van B. en W., tot aan koop van 1115 m2 grond van de Neder lands Hervormde Gemeente, die grond te betegelen, waardoor hij ingericht wordt als speelplaats voor leerlingen van de GED. OUDE GRACHT 53 - TEL. 12762 tegenover de kerk RADIO PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg Agenda voor Haarlem VRIJDAG 30 DECEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Buitenge woon concert H.O.V.. 8 uur. Frans Hals: „Luchtbrug naar Pimlico", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „John Doe", alle leeft., 1.45. 4.15. 6.45, 9.15 uur. Palace: „De avonturen van O'Flynn". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mv dear secretary", alle leeft, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De men seneter'van Kamaon", 14 j.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur („Door dik en dun" 10.30 uur). Spaarne: „Homme in Oklahoma", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 31 DECEMBER Bioscopen: Middag- en één avondvoorstel ling, behalve Luxor en Spaarne. Voorwegschool en de grond later te bestem men voor een nieuwe openbare kleuter school, hadden de heren Van W ij k en Pliester bezwaren tegen 'het betegelen van het gehele terrein. Wethouder Disselkoen deelde mee, dat onderhoud hogere kosten vergt dan de betegeling. Het voorstel werd aanvaard. De heer Hopstaken (K.V.P.) vreesde ongelukken bij de Leidsevaart en Zand- voortselaan door de slechte verlichting en de heer Brink (V.V.D.) gaf in overwe ging na te gaan, of in Heemstede-West, ten Westen van de spoorbaan een reserve- brandweerspuit geplaatst moet worden, omdat de buurt door de spoorwegovergang niet altijd spoedig te bereiken is. De heer R e ij n d e r s (Arbeid) sprak zijn misnoegen uit over het feit, dat er nog geen burgemeester benoemd is. Als nestor van de raad zegde hij de loco-burgemeester en de wethouders dank voor het vele werk, dat zij in de afgelopen maanden hebben verricht. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer Van Lent, die deze dag zijn zestig ste verjaardag vierde. Oudejaarsrede van de loco burgemeester De loco-burgemeester noemde 1949 een bijzonder jaar. Jhr. Van Doorn legde zijn functie als burgemeester neer. Om onbe kende redenen laat de benoeming van een opvolger lang op zich wachten. Gedurende een half jaar is spreker als loco-burgemees- ter opgetreden; hij dankte allen, die hem ter zijde hebben gestaan in het bijzonder de wethouders, de raadsleden, de hoofd inspecteur, de gemeente-secretaris, de heer Vos en de ambtenaren. De geest van samen werking is in de nieuwe samenstelling van de raad gebleven, hetgeen bevorderlijk is voor de goede gang van zaken. In de raad is vaak gesproken over de autobussen. Moge de fouten als kinderziekten beschouwd worden en de invoering van de nieuwe dienstregeling aan de bezwaren tegemoet komen. Het opruimen van de rails in de Binnenweg, Bronsteeweg en Raadhuisstraat heeft een vlot verloop gehad. Een grote ver betering voor de wielrijders is tot stand gekomen. De promotie van de voetbalvereniging R.C.H. naar de eerste klasse vestigde de aandacht van vele sportliefhebbers op de mooie sportvelden aan de Sportparklaan. Een hoogtijdag voor de gemeente was het bezoek der koninklijke familie aan het jeugdruiterfeest van de F.I.T., welk feest op de weide aan de Vi'ijheidsdreef gehou den is. Te half elf kwam de Koningin met Als jongen van veertien jaar kwam Reinier de Goede in 1893 een Haarlemse glasfa briek binnenstappen om zijn geluk als glassnijder te gaan beproeven. Zeven en vijftig jaren is hij dit beroep trouw ge bleven, doch op 31 December legt hij de glassnijder voorgoed neer. „Ome Nier" fat soeneert een van zijn laatste ruiten. de oudste drie prinsesjes op het terrein en de Prinsessen Beatrix en Irene behoorden tot de deelneemsters aan dit ruitex'feest. Ook Prins Bernhax-d gaf van zijn belang stelling blijk en toen de gasten te ruim zeven uur vertrokken, dankte de Koningin spreker voor deze prachtige dag aan haar gezin bereid, welke dank zij besloot met de opmexking „burgemeester wat heeft u een prachtige gemeente." De uitbreiding van het wandelbos Groe nendaal met een gedeelte van de buiten plaats Meer en Bex-g heeft op enigszins feestelijke wijze plaats gevonden. Hoewel het gereedkomen van de wonin gen ten Zuiden van de Kerklaan enige ver ruiming heeft gegeven in de woningbe hoefte, is de totstandkoming van dit com plex nog bij lange na niet voldoende om in de behoefte te voorzién. Het bouwvolume was in 1949 zeer gering, terwijl dit voor 1950 nog minder wordt. De bouw van veer tien duplexwoningen aan de Javalaan ver keert in een vergevorderd stadium en voor het nieuwe jaar liggen de plannen klaar en zij zullen, hoewel helaas gering in aantal, spoedig aan het oordeel van de raad wor den getoetst. Spreker richtte een woord van dank en welkom tot de teruggekeex-de militairen uit Indonesië en sprak de wens uit dat zij die nog achtergebleven zijn spoedig in goede welstand mogen terugkeren. Het plaatselijk comité van ontvangst dankte spreker voor de wijze waarop de jongens verwelkomd worden. Receptie en feestavond der Nederlandse raffinaderij Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Nedexdanase Raffinaderij van Petroleum-pi-oducten werd gisteren in i Dreefzicht een receptie gehouden, waar talloze personen uit het zakenleven de ge legenheid hebben waargenomen om rie di rectie van het bedrijf te complimenteren. Ook vertegenwoox-digers van officiële en semi-officiële instellingen waren aanwezig. Jhr. dr. J. C. Mollerus bood namens de Haai'lemse Kamer van Koophandel zijn gelukwensen aan. Onder de aanwezigen bevonden zich verder de heex- W. Führi Snethlage. directeur van de economisch-technologische dienst in Noordholland, ir. D. N. de Lange van Openbare Wei-ken en mv. H. B. Wildt Meij- boom, voorzitter van de Raad van Arbeid. Vóór deze officiële receptie was het personeel al in Dreefzicht bijeen geweest om een tegel-tableau aan de directie aan te bieden. Na de overhandiging van dit geschenk, schonk ,de directeur, ir. Schoorl het personeel een radio met ver sterker-installatie voor het bedrijf. Na het diner voor de staf dat op deze receptie volgde, werd het voltallige per soneel 's avonds onthaal^ op de Anova cabaret-revue „Specialiteiten 49-50". Ge rard Walden, Coby Beek, Bob Nelson, Adrie van Oorschot en Berry Kievits zorg den er voor dat niemand zich een ogen blik verveelde en de goede stemming bleef er van begin tot eind in. Het feest werd besloten met een aller gezelligst bal dat tot diep in de nacht duurde. Het danspaar „de Rettichini's" zorgde voor de afwisseling. Dag en nacht. Indien in gesprek, kunt U ook bellen 17000 of 16644. Moderne Amerikaanse wagens tegen normaal taxitarief (Adv.) De autobussen en het Haarlemse sfratennef Verschillende straten krijgen klinkers op een puinbed In de loop van het jaar hebben wij ex- enige keren op gewezen dat de bestraling op verschillende punten der stad (vooral in de buitenwijken) niet bestand is tegen het zware autobusvei-keer. Openbare Werken is van mening dat aan de eisen van het moderne en zware verkeer alleen te voldoen is door het aanbrengen van een fundering onder de bestrating. De uitvoering van dit gehele plan zou een uitgaaf vorderen van ongeveer twee millioen gulden. B. en W. vragen op de begroting voor 1950 een crediet van 350.000.om een deel van dit plan uit te voeren. En wel het meest-noodzakelijke deel. Wij deelden in dertijd reeds mede, dat het eerst verschil lende straten en wegen in Haarlem-Oost aan de beurt zullen komen. Bovendien is 100.000 nodig om tege lijkertijd in die straten ook de riolering ie verbeteren. GEZELLIGE FEESTDAGEN met een goed RADIOTOESTEL GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 Wij regelen desgewenst de betaling met U. (Adv.) Oud-muziekleraar K. F. van Maas wordt weldra tachtig jaar Op 2 Januari 1950 hoopt de heer K. F. van Maas, die gedurende meer dan een halve eeuw in Haarlem als een buitenge woon geviex-de muzieklex-aar werkzaam is geweest, de leeftijd van tachtig jaar te be reiken. Hij verheugt zich nog in een uitste kende gezondheid, doch huiselijke omstan digheden verhinderen hem die dag per soonlijke gelukwensen in ontvangst te nemen De heer K. F. van Maas, zoon van een destijds zeer geziene geneesheer, vestigde zich precies op de datum van zijn twintig ste vei-jaardag als muziekleraar in de Spaamestad. Op zijn zevenstigste verjaar dag vierde hij onder grote belangstelling van talloze vrienden en oud-leei-lingen tevens zijn gouden jubileum als zodanig. Hij had zijn opleiding ontvangen aan de Muziekschool van de maatschappij tot be vordering der Toonkunst en later aan het Conservatorium te Amsterdam. Op de omvangrijke staat van dienst van de heer Van Maas prijken ook zijn werk- zaamheden als dirigent van enige zang verenigingen en als organist van Bakenes- sei-kerk en Rementrantse kex*k. In de jaren 1914-1918 trok hij met zijn uit amateurs en oud-leerlingen samengestelde „forten orkest" langs de militaire legerplaatsen in en rond Haarlem om de manschappen wat muzikale afleiding te verschaffen, voor welke belangloze inspanning hem na de mobilisatie een onderschèiding werd ver- leend. Ondanks zijn hoge leeftijd geeft de heer K. F. van Maas bij wijze vaix liefhebberij nog dikwijls vioolrecitals ten genoege van de patiënten in de Haarlemse ziekenhuizen. Het Haarlemse Stadhuis Herstelling van de kap boven de Burgerzaal is nodig Sedert jaren vertoont de kap boven de Burgerzaal (de hal) van het Haarlemse Stadhuis een ernstige „zetting", waardoor de muren opzij gedrukt worden. Destijds zijn provisorische maatregelen genomen, maar thans wordt het zo delen B. en W. aan de Raad mede noodzakelijk geacht deze door definitieve te vervangen. De kosten van dit werk worden ge raamd op 160.000. De financiële lasten die daarvan het gevolg zijn worden over twintig jaar verdeeld. Een doorgang voor voetgangers Er bestaan ook reeds jaren plannen om een doorgang voor voetgangers te maken onder de Zuid-Oosthoek van het Stadhuis (bij de Koningstraat). Dit plan willen B. en W. thans laten uitvoex-en. De kosten zijn geraamd op f 40.000. Het is nodig bij de uitvoering van het plan ook de ti-ap die toegang geeft tot de hal te veranderen. Ook de lasten van deze uitgaaf willen B. en W. over twintig jaar verdelen. Nieuw meubilair Tenslotte vx-agen B. en W. ook f 25.000 voor de aanschaffing van meubilair in het Stadhuis. Bij het inx-ichten van de nieuwe vleugel in 1939 is wegens de kosten niet direct het benodigde meubilair aange schaft. Door de daarop ingetreden oor logstoestand is de vex-vanging van het nog in gebruik zijnde oude en toen reeds meerendeels wrakke meubilair door mo derne stalen meubelen niets gekomen. Het is nu gewenst daartoe over te gaan. Dooi de uitbreiding van het personeel is ook meer meubilair nodig. Verbouwing van een politie posthuis Het politie-posthuis aan de Amsterdamse vaart is reeds lang te klein. Het is mogelijk het uit te breiden omdat de brandweer vroeger een deel van het gebouw in gebruik had. Nu de brandweer het verlaten heeft, kan de ruimte die zij in gebruik had bij het politie-posthuis getrokken worden. De kosten van de verbouwing zijn op 7200 geraamd, welk crediet B. en W. aan de raad vragen. AMSTERDAMSCIIE RIJTUIG MIJ. Tweede uitvoering van oratorium „Koning Swentibold" Het oratorium „Koning Swentibold", dat ter gelegenheid van het gouden regex-ings- jubileum van koningin Wilhelmina in 1948 door de componist Herman Stx-ategier en de dichter Jacques Schreurs werd geschi-e- ven en in Maastricht de eerste uitvoering beleefde, zal op 19 Januax-i in de Haai'lemse Concertzaal ten gehoi-e worden gebracht. Als solisten werken mede: Corry Bijster, sopraan, Jan van Mantgem, tenor. Guus Hoekman, bas en Willy Brill, declamatie. Verder het koor „Katholiek Haax-lem" en een meisjeskoor van de Max-iaschool. De begeleiding wordt verzorgd door de Haar lemse Orkest Vereniging. Het geheel staat onder leiding van Albert de Klerk. goooooooooooooooooooooooooo g bieden wij een grote keuze in spécialités als; O HORS D'OEUVRES 5 SALADES O KOUDE KIPSCHOTELS CROQUETTEN, PASTEITJES O VOL AU VENTS, DIV. PUDDINGEN enz. enz. g S.v.p. vroegtijdig bestellen! Q Uitzending van diners op elk q gewenst uur O 2e EMMASTRAAT 36 - TEL. 14627 g ze fcfllJLISlKAAl db - ItL. X«i< q óooooooooeoooooooooooooooooö (Adv.) Christien van Bommel—Kouw te Bloemendaal overleden Op 55-jarige leeftijd is in haar woning te Bloemendaal overleden mevr. Christien van Bommel-Kouw, die bekendheid genoot als schrijfster van stukken voor het ama- teui--toneel. Zij bracht haar jeugd door in Nijmegen, waar zij als leerlinge van een meisjes-internaat een blijspel schreef, dat onder de titel „Robbedoes" met haarzelf in de hoofdrol tot opvoering kwam. Een kwart eeuw later gaf zij dit product van haar jeugd ter lezing aan Henk Bakker, welke er een nieuwe bewerking van maakte, die zesr veel werd gespeeld. Er verscheen ook nog een vervolg: „Robbedoes getrouwd". "Van die tijd af schreven mevrouw Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker tezamen talrijke stukken in popu laire trant, zoals: Najaai-sstox-men, Wester man en Zoon, De ebbenhouten olifant, Jong zijn we maar eenmaal en andere. De meeste daarvan werden ten doop gehouden dooi de lettei-lievende vereniging „J. J. Cremer" te Haarlem. In enkele daarvan vervulde zij zelf een rol. Vooral haar creatie van Martha Westerman oogstte veel waarde ring. Bovendien schreef zij geheel zelf standig enkele één-actei'S. De ter aarde bestelling heeft Maandag middag plaats op de Algemene Begraaf plaats aan de Bex-gweg. Het Schelpenpad aan de Dreef De Dreef in Haarlem is nu vernieuwd. Alleen het schelpenpad (het brede wandel pad) is nog niet verbetex-d. B. en W. vragen nu aan de Raad een crediet van 6600 om dit werk te laten uitvoeren. Het is nodig het pad over de gehele lengte op te hogen. OP NIEUWJAARSDAG SPEELT COR RUYS IN DE HAARLEMSE SCHOUWBURG. Het woi'dt zo langzamei'hand traditie dat op Nieuwjaarsdag de Haarlemse Schouwburg wordt bespeeld door het „Vrije Toneel". Ook op 1 Januari 1950 zal dit het geval zijn. Er heeft dan een reprise plaats van het blijspel „De Zilveren Fluit" van Robei't E. McEnroe, geregisseerd door Cruvs Voox-bergh. De medewerkenden zijn: Cor Ruys. Nell Koppen, Kitty Klup- pell, Sara Heyblom. Annie de Lange. Wim van den Bx-ink, Gijsbert Tersteeg, Ton Lensinlc, Eric van Ingen, Ton van Duin hoven en enige andei-en. Concert in Spaarndam Onder leiding van haar nieuwe dirigent Piet Boogaax-d. geeft „Spaarndams Gemengd Koox-" zijn jaarlijkse concert in de Ned. Herv. Kera aldaar op 5 Januari. Medewerking ver- lnen dë heren Geert de Boer, tenor en Nico Winkel, organist. SCHEEPVAART Alchiba, Buenos AiresR'dam pass. 20 Dec. Rio de Janeiro. Bali, A'damJava pass. 29 Dee. Ouessant. Bloemfontein, 29 Dec. van Kaapstad naar Port Elizabeth. Ceram, KarachiR'dam 29 Dec, van P. Said. Leuvekex-k, R'damCalcutta 29 Dec. van Karachi. Oranje, aBtaviaA'dam pass. 29 Dec. Malta. Salland, A'damBuenos Aix-es 29 Dec, te Rio de Janeix-o. Stad Maassluis, 29 Dec. van Gibraltar naar Rottex-dam. Tabinta. A'damJava pass. 29 Dec. Malta. Alhena, 29 Dec. van Rio de Janeiro naar Salvador. Cameronia (tx-oepenschip), 29 Dec van Ba tavia naar A'dam, Edam. 29 Dec. van Philadelphia te Baltimore. Groote Beer. BataviaA'dam 30 Dec. te Suez. Volenaam. R'damMelbourne pass. 29 Dec. eiland St. John (Rode Zee). Waterman, BataviaR'dam pass. 29 Dec. Minicoy. Zeeland, R'damBatavia 30 Dec. te Belawan. Ontploffing voor Poolse ambassade te Parijs Voor de Poolse ambassade te Parijs heeft zich vanochtend vroeg een hevige ontplof fing voorgedaan. Er wordt geen melding gemaakt van persoonlijke ongelukken, maar de meteriële schade blijkt zeer gx-oot te zijn, zo wordt officieel verklaard. De politie stelt een onderzoek in. Australië verplettert Zuid-Afrika De eerste testmatch tussen Zuid-Afrika cn Australië is in een groto overwin ning voor de Australiërs geëindigd. Dc Aussies wonnen met innings en 85 runs. Na dat Australië in de eerste innings 413 had gescoord (Hassett 112 en Loxton 101b hadden de Zuid-Afrikanen dit beantwoord met 137. De tweede innings ging voor dc Zuid-AIïi- kanen maar weinig beter. Dit keer brachten zij het met moeite lot een totaal van 191: slechts Cheetham (35) wist men enig succe: voor korte tijd de Australische aanval te weer§taan. De geweldige Australische fastbowler Lindwall slaagde er in geen van beide innings in een wicket te veroveren. De vrij snelle linkse spin-bowler Johnston daaren tegen veroverde alleen in de tweede innings zes wickets voor 44 runs. Op Nieuwjaarsdag Cricket Langs het Spaarne HFC-Oud Internationals Zondag 1 Januari a.s. zal op het terrein der H.F.C. aan de Spanjaardslaan weder de tra ditionele wedstrijd worden gespeeld tussen H.F.C. en een ploeg van oud-intei-natiohals. Wanneer men de samenstelling van de oranjeploeg voor deze wedstrijd beziet, be seft men. dat er minder dan ooit mag worden gesproken van oude internationals, want do helft van het elftal bestaat uit nog geregeld in de eerste klasse spelende voetballers. Zie de samenstelling maar: doel: Halle; achter: Van der Linden en Caldenhove; midden: Stijger. Pellikaan en Bas Paauwe; voor: Van Gelder. Smit, Roozen. Vente en Wels. H.F.C. zal ongetwijfeld alle zeilen moeten bijzetten om deze ploeg in bedwang te hou den en een interessante wedstrijd is tc vex-wachten. die zeker zeer veel publiek zal trekken. De ontmoeting, die om 2 uur begint zal worden voorafgegaan door een voorwedstrijd, die stellig ook het aanzien waard zal zijn. tussen de juniores A van H.F.C. en die juniores A van Haarlem. Zij die geregeld' junioresploegen aan het werk zien weten, welk een frisse partij deze jonge spelers plegen te vertonen. Deze voorwedstrijd vangt om twaalf uur aan. Haarlemse Kegelbond De eei-ste ronde van de Haarlemse kegel competitie is geëindigd. De stand luidt: Eerste klasse: gesp. gew. gel. verl. hout pnt De Prins 8 6 1 1 2627 O. D. O. 8 5 - 3 2521 L. U. M. G. 6 5 - 1 1936 Haarlem 8 4 - 4 2478 H. B. S. 6 4 - 2 2020 H. V. K. 8 3 - 5 2573 Volharding 6 2-4 1913 Richten en Rollen 6 2 - 4 1840 N. R. V. 8 - 1 7 2426 Tweede klasse: D. V. V. 8 7 - 1 2442 14 E. V. A. 8 6 - 2 2458 12 P. A. X. 8 5 - 3 2362 10 Frans Hals S 4 - 4 2317 Naast de Plank 8 3 - 5 2484 Tigra-Troes 6 2-4 1811 1945 6 2 - 4 1799 Zet hem op 6 2 - 4 1754 H. H. C. 1945 6 1 - 5 1780 Derde klasse: Blijf Sportief 4 3 1 - 1107 Commando Post 14 4 2 1 1 1115 Aan de Rol 4 - - 4 996 0 Schaken Euwe speelt remise in tournooi te Hastings Te Hastings werd Donderdagavond de eerste ronde van het jaarlijks sellaaïstournooi van Hastings gespeeld. De uitslagen in de hoofdgroep luiden: Barda (Noorwegen) Szarbo (Hongarije) Vuli; Fuller (Groot- Brittannië)Home (Groot-Brittannië) L'i: Konig (Groot-Bx-ittannië)-Rossolimo (Frank rijk) afgebroken; Evans (V. S.Winser (Groot-Brittannië) 10: Wood (Groot-Brit- tannië)Euwe (Nederland) ViVi. Sport in 't kort JACK LOVELOCK BIJ ONGELUK GE DOOD. Jack Lovelock dc Nieuw-Zee- landse middenafstandloper die tijdens de Olympische Spelen van 1936 te Berlijn de sportwereld versteld deed staan met zijn overwinning in wereldrecordtijd (3 min. 47.8 sec.) op de 1500 m. is te New York onder een trein van de ondergrondse geraakt cn op slag gedood. Hij was 39 jaar oud. Lovelock was in 1933 wereldrecordhouder op de 1 mijl met een tijd van 4 min. 7.6 sec. DIO ONTVANGT HBC. Zondagmiddag zal op het terrein aan de Muiderslotweg een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen DIO en HBC. IN ALLE LINIATUREN KANTOORBOEKHANDEL DE RÖG9J Anegang 14 - Haarlem - Tel. 11963 IJshockey Bondsploeg—Hagalund 5—7 In de Apollohal te Amsterdam behaalde de Zweedse ijshockeyploeg Hagalund een zege van-75 op een Nederlands bondsteam. De tussenstanden waren 25, 31, 0—1. In de eerste 20 minuten scoorden de gasten vijf maal (L. Wilhelmson 3 maal. L. Bohlin en Niels Eriksson). Bij minstens drie doel punten ging doelman Ingwersen niet vrij uit. Gedurende de eex-ste spelperiode bleek, dat de Nedei'landse voorhoede, bestaande uit de Amsterdammers Overakker, Loek en Feen- stra, de méést homogene is, die in een officieel Nederlands team op het ijs kan worden gebracht. Vooral Feenstra is een spelei-, die de laatste tijd op de voorgrond treedt. Zijn spel doet niet veel onder voor dat van zijn Canadese leermeesters. De andere voorhoede, bestaande uit de Hage naars Schwencke en Van Rhcde en de Tilburgenaar De Laet, was minder door tastend en scoorde dan ook minder doel punten. Overakker doelpuntte in de eerste speelperiode twee maal. Schwencke bracht de stand in de tweede 20 minuten op 35, maar daarna was het weer Overakker. die uit een pass van Loek met een prachtig schot de achterstand terug bracht tot 45. Even later scoorde Loek de gelijkmaker (55). De Nederlanders waren toen overwe gend sterker en ook in de achterhoede vlotte het nu beter. De Haagse doelman Van der Heyden, die in de laatste twee perioden het Nederlandse doel verdedigde, verrichtte goed werk. Toch werd hij twee maal gepas seerd, eerst door Bielke (5—6' en in de laat ste 20 minuten nog door P. Bohlin (5—7). Na het laatste Nederlandse doelpunt in de iweede speelperiode ging de strijd vrijwel gelijk op. Schwencke trof met de puck bui ten bereik van de Zweedse doelman nog een keer de paal. Er leefde' in het begin van de acht tiende eeuw in Holland een landmeter, die Kruik heette. Gewoon Kruik. Maar omdat hij een landmeter was en dus een geleerde, duurde het niet lang of zijn naam luidde Kruikius. En vandaar was het nog maar een klein stapje naar Cruquius. Zijn stof felijk overschot rust in Spaarndam. Maar zijn naam leeft voort en betekent voor de meeste bewoners van deze omgeving een hoog. zwaar gebouw bij de ingang van de Haarlemmermeer aan de weg naar Hoofd dorp. dat men alleen van buiten en nooit van binnen heeft gezien. Weet men trou wens wel, dat er ook van binnen iets te zien is in het oude stoomgemaal, dat Cru- qius heet en dat dit oude gebouw, dat er als een burcht uit zou zien, als er geen grote schoorsteen op stond en zware ijzeren balansen uit zouden steken, een museum herbergt? Niet velen weten het en nog veel min der mensen zijn er wel eens binnen ge weest. Hebben zich voor enkele uren ver diept in molens, machines, pompen, stortvloeren en een maquette, zo mooi, dat wij nu pas beseften, dat wij onze ganse jeugd naar zulle ingenieus speelgoed heb ben verlangd. Deze maquette, die in 1939 op de wereldtentoonstelling in New York heeft gestaan, geeft een volledig beeld in zes fasen van hoe ons land zonder dijken zou worden overstroomd en dan weer zou worden leeggepompt. Slechts een dxaik op een knop doet golven van water over onze kusten vloeien en als de ramp is voltooid volgt automatisch het droogleggen van meren, polders en zelfs het IJselmeer. Maar er is meer in het Ci'uquius-mu- seum. Er zijn kleine onderdelen van an dere stoomgemalen, zoals de Leeghwater en de Lijnden en er is de grote machine ....die vrijwel vergane, houten vloer.... die aangedreven door tien, inmiddels ver dwenen, stoomketels tot 1933 het water uit de Haarlemse hoek van de Haarlem mermeerpolder pompte. En die ook een eeuw geleden meehielp een polder te ma ken van het Haarlemmex-meer. Hetgeen niet alleen noodzaak was voor een uitbrei ding van ons landbouwgebied, maar ook omdat het oude meer bij storm zowel Haarlem als Amsterdam in ernstig gevaar bracht. Men had genoeg yan het' meer en na enig geharrewar werd het grote besluit genomen: het moest dan maar een polder worden. De Cruquius kwam en begon te pompen en tot 1933 is zij daar mee door gegaan. Alsmaar pompend. Het is daarom zo'n somber gezicht, als men op het ogenblik de grote stoomma chine, die indertijd de kracht voor het hele gemaal opleverde werkeloos, zwij gend en een beetje vochtig van het lek- water in het grootste, ronde deel van de Cruquius ziet staan. Somberder nog, dan de op sommige plaatsen gescheurde bui tenmuren en de vrijwel vergane houten vloei", waar vroeger het water het eerst op werd gepompt. Want het oude gebouw is zwaar ver vallen. Het lekt en tocht en deze beide onpleizierige factox"en maken het moeilijk voor het museum om zijn bestaan voort te zetten. Vandaar dat het bestuur thans een actie voert om geld te verzamelen voor een volledige restaux'atie van het museum, dat enig is in zijn soort. En daarom ook als regel vrij wat buiten landse bezoekers krijgt; haast meer dan Hollanders, die de bestrijding van het water meestal als eigenlijk niets bijzon ders zien, omdat ze er hun hele leven zo dicht bij hebben gestaan. Ondanks het feit dat deze machines toch in feite hun voorouders van de verdrinkingsdood heb ben gered. Als dit plan slaagt, zal aan die weg „de Meer in" over een paar jaar een herboren Cruquius-museum staan. Met nog mooiere maquettes en molens en kaarten en ma chines. Binnenkort komt er al een ponxp- machine die tijdenlang bij Arkel in de Alblasserwaard haar plicht heeft gedaan. En zoveel musea heeft Haarlem niet, dan dat niet iedereen dit herbox-en Cruquius- museum als een loffelijke instelling zou beschouwen. Aan het Zuidelijkste eind van het Spaarne zal de geschiedenis van het droogmalen van al onze polders weel levend worden. En wie bij het zien van al die oude machines eens wat schamper mocht lachen, moet maar eens naar de top van het gebouw klimmen: daar heeft hij liet mooist denkbare uitzicht op de resultaten van die oude machines. Een bloeiende Haarlemmermeer. E.P. Taxi Bei 1 3 0 0 0 DAG EN NACET Ruitersport Jeugdwedstrijden In de Haarlemse- Manege werden gister middag wedstrijden voor de jeugd gehouden, die bestonden uit een „pas de deux een cavaletti-nummer. een springconcours cn een stoelendans. De pas de deux werd ge wonnen door mej. I. Wallage en T. Hooge- werft. Twee werden mej. T. v. d. Meer en mej. M. Schroder. De individuele uitslag luidde: 1. Mej. T. v. d. Meer met Irish Beauty; 2. mej. I Wallage met Sans Souci. Ook het cavaletti-nummer werd gewonnen door mej. T. v. d. Meer. Twee werd weer mej. L Wallage. Het springconcours won mej. I Wallage, op de voet gevolgd door T. Hoogewerff.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5