Haarlems Dagblad 1950 Onzekerheid over Amerikaanse houding in de Chinese kwestie Gelukkig Nieuwjaar! Vorst Weerbericht 61e Jaargang No. 19138 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 31 December 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks Pehalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kv artaal ƒ4,25. Franco per post f4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en ©pretijtc ïjaatlcttiocbc «Courant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboóm MOGE HET ÉEN GEZEGEND Nieuw Jaar voor u zijn. Misschien verwacht u van de krant, die zich immers zo veel vuldig met politiek bezig houdt, dat zij woorden van teleurstelling over het Oude hierop laat volgen. Maar dat zou een een zijdige meningsuiting zijn, want voor velen zal ook 1949 een spanne tijds zijn geweest, die zij hun leven lang onthouden zullen omdat er hun een groot geluk in ten deel is gevallen. Zelfs op politiek gebied kan het trouwens niet slechts als teleurstellend worden beschouwd. Al zijn de grootste tegenstellingen, die in de wereld heersen, niet verminderd, toch hebben zich wel gun stige ontwikkelingen voorgedaan ook. En andere, waarvan wij nog moeten afwach ten welke de gevolgen zullen zijn. Ik zal hier geen overzicht van dat alles gaan geven, maar alleen zeggen dat het slot van 1949 voor ons Nederlanders en voor de Indonesiërs wel van zeer grote en histori sche betekenis is geworden door de souve- reiniteits-overdracht. Als wij hieraan den ken komt het bekende verlangen op om eens even in de toekomst te kunnen kijken. Hoe zullen wij daar op de volgende Oude jaarsdag, als de eerste helft van de twin tigste eeuw voltooid zal zijn, over denken? Als de eërste helft voltooid zal zijn Met verwondering heb ik onlangs in een weekblad de bewering gelezen, dat wij bin nen een paar weken in de tweede helft van de eeuw zouden zijn beland. Dat is niet waar. Vandaag loopt het 49ste jaar van de eeuw ten einde, morgen begint pas het vijf tigste. De helft van honderd jaar is nog al tijd vijftig en niet negen-en-veertig. Daar om hebben wij ook geen aanleiding kun nen vinden tot het werpen van terugblik ken op „de eerste helft der eeuw". Het resterende jaar kan zoveel goeds brengen voor het lot der mensheid-als-geheel, dat de balans over 50 jaar. die niet voor 31 December 1950 vastgesteld zal kunnen wor den, wellicht een minder groot deficit zal aanwijzen dan nu over 49 jaar zou moeten worden geboekt. Laat ons daarop hopen: dat vijftigste jaar rest als blijde mogelijk heid der halve eeuw. Dit is de dag der goede voornemens. Zou den de verzamelde voornemens van het mensdom, als zij maar voor een groot deel ook in de maatschappelijke taak ten uitvoer werden gelegd ons niet van een schoon jaar 1950 verzekeren? Wij zijn er niet af met de wil daartoe alleen aan staats hoofden en regeringen toe te wensen; wij zijn er ook niet af met hem tot hun raad gevers en parlementen uit te breiden. Het zijn, in deze tijd misschien meer dan ooit en zeker in „het Westen", juist de luste loosheid en matheid, de apathie der volken ten opzichte van de grote vraagstukken die zich in een veranderde samenleving opwer- pen, die vordering remmen. Daar zijn ver klaringen voor. Maar zijn het geldige ver ontschuldigingen? Neen. Als wij van de krant onze goede voor nemens ten aanzien van de krant bepeinzen dienen wij eigen tekortkomingen te erken nen en ons te bezinnen op pogingen om uw belangstelling voor de waarlijk grote pro blemen van een waarlijk uiterst spannend tijdvak tè -versterken. Maar daarbij mag ons beroep op uw medewerking worden gedaan. Het is misschien goed aan de voor avond van een nieuw jaar nog eens tegen gelatenheid en vooral tegen goedkoop pessi misme over nieuwe wereldoorlogen te waarschuwen. Ook tegen vrees, die de slechtste aller leidslieden is. Met onver schilligheid, met fatalisme, met zwart galligheid is nog nooit iets bereikt en zij vrijwarenvan niets, zij beschermen tegen niets. In ieder opzicht is het beter, zulke gevoelens van lauwheid en moedeloosheid overboord te gooien. In ieder opzicht is het beter te luisteren naar de Stem. die niemand onverhoord laat en waarop ieder mens zich verlaten kan. Laten wij ook allen begrijpen, dat wat dit deel der wereld eertijds groot en toonaangevend heeft doen worden, en gedurende lange eeuwen blijven, zijn Christelijke cultuur is geweest. Laten wij ons de vraag stellen, nu het in benarde toe stand en materiële afhankelijkheid van anderen is komen te verkeren, zonder dat die anderen nochtans zijn oude plaats heb ben kunnen innemen: aan wie de schuld? Daar is weer een enkel kort jaar in de Eeuwigheid vergleden. Een nieuw kort jaar ligt voor ons. Wat zullen wij erin tot stand brengen? Binnen de ons vertrouwde kring, die ons volk op een heel klein stukje van de wereld vormt, ongetwijfeld meer dan in de vier voorgaande, omdat wij ons weer wat verder van de ontwrichting en onder mijning, door de oorlogstijd veroorzaakt, zullen verwijderen. Dit, in elk geval, is een bemoedigende gedachte. Dat het afgelopen jaar nog sporen, soms zeer zichtbare, van de nawerking van die tijd getoond heeft, wie zou het willen ontkennen? Maar in het overwinnen van die menselijke inzinking zijn wèl vorderingen gemaakt en blijven zij zich voltrekken. Het nieuwe voor ons is dat wij als volk een in zo menig opzicht moei lijker. meer toewijding en vooral meer begrip eisende taak in de wereld te ver vullen hebben gekregen dan tevoren. Als enige voorspelling voor een nieuw jaar gewaagd mag worden zou ik met vertrou wen deze willen doen: dat 1950 ons volk verder op die weg zal doen vorderen dan zijn voorgangers. R. P. Tsjecho-Slowakije zegt verdrag over Italiaanse arbeiders op PRAAG. Tsjechoslowakije heeft het in 1947 met Italië gesloten verdrag over de werkgelegenheid voor Italiaanse ar beiders in Tsjechoslowakije opgezegd. De economische omstandigheden, die tot deze overeenkomst hadden geleid, zijn gewij zigd, aldus de bekendmaking. De parti culiere overeenkomsten, die met Italiaanse arbeiders gesloten zijn, blijven van kracht voor de periode, die in de overeenkomsten is vastgelegd. Beide regeringen overwegen de mogelijkheid van een nieuwe soortge lijke overeenkomst, in het bijzonder met betrekking tot het overmaken van loon naar Italië en de economische belangen van beide landen. Grensovereenkomst tussen Noorweger, en Sovjet-Unie Te Oslo ïs een overeenkomst tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie ondertekend waarbij regelingen getroffen worden voor de behandeling van geschillen en andere incidenten aan de grens tussen beide lan den in het Noorden. De onderhandelingen over deze overeenkomst waren 1 Decem ber te Oslo begonnen. Verhoogde militaire steunverlening tot behoud van het bolwerk Formosa LONDEN, 30 December (Reuter). Volgens persberichten uit Washington zal Amerika de Chinese nationalistische regering militaire hulp en advies ver lenen bü de verdediging van haar laat ste bolwerk, Formosa. Deze mogelijke wijziging in de Amerikaanse politiek ten aanzien van China kwam voor de Engelse functionarissen te Londen ge heel onverwacht. Men was van mening geweest dat de V. S. de nationalistische regering als verloren beschouwden. Volgens sommige persberichten zou pre sident Truman reeds besloten hebben de Chinezen op Formosa alle mogelijke hulp te verlenen, alleen actieve oorlogvoering uitgezonderd. Te Londen heeft men alge meen de indruk, dat ondanks het verzet van enkele functionarissen te Washington een wijziging in de Amerikaanse politiek gaan de is. Volgens Michael McDermott, de woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, is van de zijde der Chinese nationalisten via verschillende kanalen een aantal niet-officiële verzoeken tot de V. S. gericht om een groep adviseurs naar Formosa te zenden. Berichten die niet bevestigd werden mel den dat reeds Amerikaanse officieren op Formosa zijn. In Londen wijst men op de berichten, volgens welke de Britse erkenning van het communistisch regiem in China in de ko mende week een feit zou worden. Met het oog hierop zou een wijziging in de Ameri kaanse politiek in China op een ongelegen moment komen. Men schrijft aan generaal Douglas Me Arthur, de geallieerde commandant in Japan, het inzicht toe, dat een vriend schappelijk gezind Formosa een strategi sche noodzakelijkheid is. Van de republi keinse partij is bekend, dat zij afwijzend staat tegenover een afschrijven van het nationalistisch regiem. Een woordvoerder van de Chinese ambassade te Washington verklaarde tegenover Reuter, dat de Chinese na tionalistische regering op Formosa in de komende maanden aanzienlijke hoe veelheden wapenen van de Verenigde Staten verwacht te zullen ontvangen. De Chinese woordvoerder voegde er ech ter met nadruk aan toe, dat deze wapenen betaald worden met het geld, dat in No vember door het Amerikaanse Congres voor hulpverlening aan China ter beschikking is gesteld en dat het hier geen nieuwe vorm van militaire hulpverlening betrof. Inmiddels hebben Amerikaanse functio narissen de berichten tegengesproken, dat president Truman reeds besloten zou heb ben nieuwe steun aan de nationalistische regering op Formosa te verlènen of een militaire missie naar het eiland te zenden. De functionarissen verklaarden, dat nie mand er aan dacht een dergelijke missie daar naar toe te zenden. Wel zeiden zij, dat de raad voor de na tionale veiligheid voortdurend studie maak te van de Amerikaanse politiek ten op zichte van de Chinese nationalisten op For mosa. De republikeinse Amerikaanse pers zou o.m. door middel van zogenaamd „uitlek ken van nieuws over het zenden van nieu we hulp naar Formosa" pressie op Truman pogen uit te oefenen om een definitieve Holland-Nautic wint proces Aanspraak inzake rechtsherstel Van de zijde der curatoren vernemen wij, dat hedenmorgen de mededeling is ontvan gen dat het proces, aanhangig gemaakt door Stork inzake rechtsherstel, door de Holland-Nautic is gewonnen. Door deze uitspraak is zo wordt ons medegedeeld het voortbestaan van de Holland-Nautic verzekerd. Stelsel van maatschappelijke veilig heid in de Verenigde Staten? WASHINGTON. De raad van econo mische adviseurs van president Truman heeft er in zijn vierde jaarlijkse rapport op aangedrongen dat in de Verenigde Sta ten een stelsel, dat voorziet in maatschap pelijke veiligheid voor de Amerikaanse burgers, zal worden ingevoerd. De raad is van mening dat een dergelijk stelsel, waar van de kosten zullen moeten worden ge dragen door werkgevers en wernemers, in de Verenigde Staten kan worden inge voerd, zonder dat dit een belemmering voor de verdere ontwikkeling van het land zou vormen. „Het is het beste ouden van dagen recht te geven op bescherming en hen nie.t over te leveren aan een toekomstige poli tieke beslissing, waarvan thans nog niet kan worden voorzien, hoe zij zal uitval len", alclus de raad, die verder nog ver klaart dat een Amerikaans stelsel van maatschappelijke veiligheid uiteindelijk geheel zal moeten worden bekostigd uit de bijdragen der werkgevers en werk nemers. wijziging in zijn politiek te brengen. Robert Taft, leider van de republikeinse partij in de Amerikaanse Senaat, heeft gis teravond verklaard, dat Formosa uit handen van de communisten zou worden gehouden, al moest de Amerikaanse marine er ter be scherming worden heengezonden. De aan wezigheid van de Amerikaanse marine in de wateren rondom Formosa zou wel voldoen de zijn om een oversteekpoging van de communisten te voorkomen. „Kader vóór" te Moskou Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat de communistische leiders uit de verschillende wereldstreken, die na de viering van Stalins verjaardag te Moskou zijn achtergebleven, in beraad zijn gegaan over de in de toekomst te vol gen tactiek in de gehele wereld. Volgens de te Londen ontvangen berichten zou alleen nog maar de Oost-Duitse delegatie onder Walter Ulbricht uit Moskou naar huis zijn teruggekeerd. Met het oog op „de verplaatsing van het communistische suc ces van West-Europa naar Oost-Azië" aldus de waarnemers, wordt in het bijzon der de aanwezigheid van Mao Tse Toeng te Moskou van betekenis geacht. Het beraad te Moskou zou een antwoord kunnen be tekenen op de in het afgelopen jaar door de niet-communistische mogendheden tot stand gebrachte coördinatie in het kader van het Atlantische pact, aldus de waar nemers. De handel tussen Nederland en West-Duitsland is voor een aantal artikelen en producten op ruime schaal hervat. Nederlandse paarden, waar in Duitsland grote vraag naar is, daar zij de Duitse veestapel mee op peil zullen kunnen helpen brengen, gaan sinds kort in kleine contingenten over de grens. Dezer dagen arriveerde aan een der grensposten zo'n contingent forse hengsten, die even poseerden vóór hun emigratie. Franse regering won het vertrouwen Bij de stemming over de twee voorstel len inzake de begroting voor 1950, die Vrijdag aan de Franse Nationale Vergade ring zijn voorgelegd, heeft de Franse re gering het vertrouwensvotum gekregen. Volgens officieuze cijfers was de uitslag van de stemming over het eerste voorstel 305 tegen 289. Daar de ongebruikelijke procedure werd gevolgd, dat do tweede motie van vertrouwen vijf minuten na de eerste werd ingediend, dienden de afge vaardigden hun stem over beide moties tegelijk in. Tevoren had Bidault er op gewezen, dat Frankrijk naar verhouding veel minder voor de nationale defensie uitgeeft dan de Verenigde Staten en de andere grote mo gendheden. Zelfs Zwitserland trok op de begroting 30 procent uit, Frankrijk minder dan 20 procent. De Franse regering heeft thans de ,.be- lastingenstrijd" gewonnen, welke in de afgelopen veertig dagen tussen haar en een grote groep van haar eigen aanhangers uit het centrum en de rechtervleugel gevoerd is. Vrijdagmiddag verkreeg de regering namelijk in de Nationale Vergadering een meerderheid van achttien stemmen voor de twee paragrafen van haar begrotings- ontwerp, waaraan zij de vertrouwens kwestie had verbonden. Die twee para grafen behelzen een productie- en winst belasting, waaruit een opbrengst van 62 milliard francs verwacht wordt. Door een aantal concessies te doen in de loop van het debat had de regering ten slotte een kleine meerderheid bijeen weten te krijgen. Een der voornaamste concessies was het laten vallen van een belasting op het wegvervoer. De rechtse radicalen, die de aanval tegen de regering leidden, verklaarden zich tevreden. De uitslag van de stemming over de twee paragrafen was respectievelijk 305 tegen 287 en 306 tegen 288 stemmen. Voor het overige was de begroting reeds Woensdag door de Nationale Vergadering aangenomen. Thans moet de raad van de republiek nog over de gehele begroting stemmen. Merle Cochran over Nieuw Guinea DJAKARTA, 30 December (Reuter) Merle Cochran, Amerikaans ambassadeur bij de V.S., heeft op een persconferentie medegedeeld, dat Amerika geen invloed op de Indonesiërs heeft uitgeoefend om Nieuw-Guinea buiten de overeenkomsten van Den Haag te laten. Hij zeide, dat de UNO-commissie pogin gen had gedaan een oplossing te vinden, toen de partijen niet tot overeenstemming konden komen. „Er werden geen geheime onderhandelingen gevoerd". Trygve Lie: „Weinig kans op oorlog" LAKE SUCCESS. Trygve Lie, de secre taris-generaal van de UNO, heeft in een radio-uitzending verklaard: „Ik geloof, dat de meerderheid va i de staatslieden en van de volleen tot de conclusie is gekomen, dat oorlov in onze moderne wereld spoedig uit de lijd zal geraken, en wel door de vooruitgang van onze wetenschap, van wege de atoombom en het bacteriologische wapen, welke niemand de overwinning kun nen bezorgen doch alleen chaos kunnen veroorzaken. Misschien staan we nog voor vele jaren van politieke spanningen, eco nomische, phychologische en zelfs culturele oorlog, doch dit zijn, naar mijn opvatting, manieren van oorlogvoering, die beheerst kunnen worden door vreedzaam internatio naal optreden". Anti-Stalinistische propaganda in Oost-Duitsland West-Duitse communisten gaan demonstreren Een anti-Stalinistische ondergrondse communistische partij-organisatie in Hon garije heeft aan afzonderlijke leden van de socialistische eenheidspartij in Oost- Duitsland propaganda-brieven gezonden, waarin deze aangespoord worden zich aan te sluiten tot een verenigd front tegen „Sov- jet-terreur", aldus het West-Berlijnse blad „Sozial-Demokrat". De brieven zijn geda teerd: „Boedapest 29 October" en vermel den als naam van de afzender „het hoofd bestuur van de illegale communistische partij van Hongarije", die naar eigen zeggen 50.000 leden telt. „De onder drukte Hongaarse arbeiders wenden zich het eerst tot de arbeiders in de Oostelijke zóne en Oost-Berlijn, omdat zij weten, dat deze dezelfde ervaringen met het Sevjet stelsel opgedaan hebben als wij", aldus deze brief. Maar tegelijkertijd komt uit West-Duitsland het bericht, dat de communistische partij aldaar een beroep heeft gedaan tot het houden van „machtige demonstraties in het hart van het Ruhrgebied" op 7 en 8 Januari tegen het Ruhrstatuut en „hermilitarise ring". Communistische leiders uit Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Zwe den zullen evenals de West-Duitse com munistische leider Max Reimann over dit onderwerp te Düsseldorf, Essen en Dort mund spreken. Als spreker uit Nederland wordt het Tweede Kamer-lid J. Haken genoemd. Amerikaanse hulp geboden aan Iran President Truman heeft de sjah van Iran enkele uren voor diens vertrek uit de Verenigde Staten er van verwittigd, dat de V. S. bereid zijn Iran bepaalde militaire hulp te verlenen en de verzoeken van dit land om leningen van de wereld bank zullen ondersteunen. De aard en de hoeveelheid van de hulp werd in deze bekendmaking niet nader aangegeven. Ook is de Amerikaanse rege ring voornemens Iran te helpen in het kader van het programma voor het ver lenen van financiële cn technische bijstand aan minder ontwikkelde landen. Israel weigert regering uit Jeruzalem terug te trekken De regering van Israël heeft in een brief aan de voorzitter van de beheerschapsraad der UNO medegedeeld, dat zij weigert het parlement en de ministeries, die onlangs te Jeruzalem zijn ondergebracht, uit deze stad terug te trekken. Deze mededeling is bedoeld als antwoord op de resolutie van de beheerschapsraad, waarbij tegen de vestiging van de Israë lische regeringsinstanties te Jeruzalem ge protesteerd werd. Handelsbesprekingen tussen Groot-Brittannië en Duitsland FRANKFORT. Op een nog nader vast te stellen datum tussen 11 en 17 Januari zullen Groot-Brittannië en West-Duitsland handelsbeprekingen op zeer grote schaal beginnen, zo deelde een officieel Brits woordvoerder vandaag mede. Hij voegde hier aan toe, dat het nog niet vast staat of de besprekingen te Londen of te Frankfort zullen worden gehouden, doch dat zowel datum als plaats waarschijnlijk Maandag bekend zullen worden gemaakt. Volgens deze woordvoerder hebben de Duitsers thans officieel een Britse uitno diging aanvaard om de besprekingen te be ginnen, die het gehele terrein der Brits- Duitse handelsbetrekkingen zullen omvat ten. De besprekingen zullen een uitgebreide vrijmaking van de handel tussen de beide landen beogen, zulks op basis van de doel stellingen van de organisatie voor Europese economische samenwerking. Naar verluidt zijn de Britse voorstellen voor het eerste na-ooxdogse handelsverdrag tussen Engeland en Duitsland verstrekkend en zijn zij breder van opzet dan de Duitse voorstellen. De Duitsers hebben enige bij zonderheden betreffende hun voorstellen bekendgemaakt Zij omvatten onder meer de volgende vier hoofdpunten: 1. Uitbreiding tot het gehele sterling- gebied van de lijst der goederen, die West- Duitsland op het ogenblik vrij naar Groot- Brittannië mag uitvoeren. 2. Vergroting der contingenten van de goederen, die West-Duitsland niet vrij naar Engeland mag uitvoeren. 3. Uitbreiding van de lijst der goede ren, die West-Duitsland vrij naar Engeland mag uitvoeren. 4. Erkenning van de Duitse mark (een „harde valuta") als betalingsmiddel tussen West-Duitsland en het sterlinggebied. Soekarno maakt einde aan pa trouillering van Nederlandse Marine DJAKARTA, 30 December (Reuter) President Soekarno heeft heden een nood wet uitgevaardigd, waarbij een eind ge maakt wordt aan het recht van schepen der Koninklijke Marine om in de Indone sische territoriale wateren schepen te on derzoeken. De wet verbiedt de Neder landse Marine tevens Indonesische schepen te onderzoeken of aan te houden buiten de territoriale wateren of buitenlandse sche pen op te dragen deze wateren te verlaten. Men vermoedt, dat de Indonesische marine zal patrouilleren in het gebied, dat bekend staat als „het paradijs der smokke laars." Hel woord is aan Epictetus: Verschans u in tevredenheid, want dat is een onneembare vesting. Sinds Kerstnacht is de Hilversumse viool- paedagoog Louis Grooters in hongersta king. Aanvankelijk beoogde zijn actie de verwezenlijking van wettelijke bestaans zekerheid voor alle gebrékkigen; thans wil de hongerstaker en passant de afschaf fing van het winst- en concurrentiesysteem bereiken. Hij leeft nog slechts op slappe thee. Ook het roken heeft hij eraan gege ven. „Er op of er onder', zei hij grimmig. Amerikaanse stafchefs naar Japan Het Amerikaanse departement van De fensie heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse stafchefs begin Februari een be zoek aan Japan willen brengen. Voor deze reis waren reeds sedert verscheidene maan den plannen gemaakt, doch tegen de aan gekondigde tijd zou zich voor de vier chefs voor het eerst de gelegenheid voordoen om gezamenlijk de reis te maken. De chefs hebben in het afgelopen jaar ook dergelijke reizen gemaakt naar de Amerikaanse legers in Duitsland, Oosten rijk en Alaska. In antwoord op de gestelde vragen zeide de woordvoerder vaxx het departement, dat de chefs géén bezoek zouden brengen aan Formosa, de Philippijnen of Korea. De vier chefs zijn generaal J. Lawton Collins, admiraal Forrest P. Sherman, generaal van de luchtmacht Hoyt S. Van- denberg en generaal Omar Bradley, de voorzitter van het college van stafchefs. Tsjecho-Slowaken blijven liever in het Westen Twee beambten van het Tsjecho- Slowaaks consulaat te Hamburg hebben gezegd niet naar Tsjecho-Slowakije te zullen terugkeren, ofschoon zij order daar toe ontvangen hebben. In de loop van dit jaar hebben nog tien andere Tsjecho- Slowaakse burgers te Hamburg geweigerd naar hun land terug te keren. Te Oslo heeft de archivaris van de Tsje- cho-SIowaakse legatie ontslag genomen en om asyl als politiek vluchteling verzocht. Ter legatie zijn nu nog slechts twee be ambten over, beiden communist. In Stockholm heeft een dertigjarige chauffeur van de Tsjecho-Slowaakse lega tie bij de immigratie-autoriteiten om po litiek asyl verzocht, na geweigerd te heb ben naar Praag terug te keren. Voor de Stille Armen Nagekomen giften Mej. H. C. B. ƒ5.—: Mevr. Wed. M. A. H.— L. ƒ25.—; M. L. 10,—: Mej. G. v. L. 10,—; Prof. Dr. P. H. G. v. G. 5.—: Maarten ƒ4,—; K. D. S. f3.—: J. H. ƒ2,50; M. ƒ2.—; Mevr. v. d. W. ƒ2,50: S. G. ƒ1.—. Dagtotaal 70.—. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 11.505,76. Japanse oorlogsbacteriologen veroordeeld in CHabarofsk Het Russische persbureau Tass meldt, dat vier van de twaalf Japanners, die te Cha- barofsk terecht staan onder beschuldiging van bacteriologische oorlogswapenen te hebben ontwikkeld en gebruikt, tot 25 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De von nissen der anderen variëren van twee tot 20 jaar. Hotta, voormalig kwartiermeester bij de Japanse legereenheid „731", die vol gens de Sovjet-Russische beschuldiging bacillen bij de oorlogvoering gebruikte, heeft in het proces tegen 12 voormalige Japanse militairen te Chabarofsk ver klaard, dat krijgsgevangenen bij proeven met ziektebacillen in ijzeren kooien wer den opgesloten „als dieren in een dieren tuin". Toen er eens een opstand kwam onder de krygsge angenen. omdat zij de vreselijke martelingen niet meer konden verdragen en trachtten te ontsnappen, werden zij achterhaald en doodgeschoten. Volgens Hotta, aldus meldt Radio Moskou, kregen de slachtoffers bij de proeven ijzeren schilden tegen de borst en de rug en waren de gebruikte lakens besmeurd met bloed. De gewezen Japanse generaal Sjiri Isjii, die in een buitenwijk van Tokio woonde, is op grond van de beschuldigingen, die in de loop van het proces in Rusland tegen hem werden uitgebracht, ondergedoken. Vol gens de Russische radio zou ex-generaal Isjii aan het hoofd hebben gestaan van de Japanse bacteriologische studiediensten te Charbin in Mandsjoerije. Volgens radio-Moskou .heeft de open bare aanklager bij het proces te Chabarofsk verklaard, dat de voorbereiding van de bacteriologische oorlogvoering door Japan vele jaren geleden begonnen is in het la boratorium van Isjii, die daarbij de steun genoot van de Japanse generale staf. Isjii veranderde later zijn naam in Togo. In 1936, aldus de openbare aanklager, gaf keizer Hirohito opdracht de „misdadige experimenten" van Isjii op veel grotere schaal uit te voeren. In Mandsjoerije wer den twee grote bacteriologische stations gevestigd, die verbonden waren aan het Kwantoengleger. Toen de Russische '.roe pen dit leger versloegen, redden zij de wereld voor de tweede maal van een bac terieoorlog. De eerste maal was, toen zij de Duitsers beletten bacteriologische wa pens tegen millioenen vreedzame burgers te gebruiken, aldus de openbare aanklager in het proces te Chabarofsk. Nationalisten verlaten Toenghai Een Chinese militaire woordvoerder op Formosa heeft medegedeeld, dat de natio nalisten het eiland Toenghai, ten Noorden van Hainan, verlaten hebben. Volgens een door radio Moskou uitge zonden communiqué van de Chinese com munistische legerstaf hebben de commu nistische strijdkrachten in de loop van November 160.000 soldaten en officieren van het leger van de Kwomintang buiten gevecht gesteld. In diezelfde periode wer den 132 steden en een gebied met ongeveer dezelfde oppervlakte als Japan en met 31.140.000 inwoners bezet. NIEUWJAARSVERRASSING: Het K.N.M.I. deelt mede: I11 de afgelopen dagen is een zodanige ontwikkeling in de algemene weerstoe- stand gekomen, dat thans een spoedig invallen van de vorst moet worden ver wacht. Na de ontwikkeling van een krach tig hogedi'ukgebied boven Noord-Rusland is een zeer koude, uit Siberië afkomstige lucht over geheel Rusland gestroomd. In Moskou daalde de temperatuur Donderdag tot 25 graden onder nul. De koude lucht uit Rusland stroomt thans midden-Europa binnen. Zaterdagmorgen was deze lucht tot ongeveer op 600 km. ten Oosten van ons land doorgedrongen. Waarschijnlijk zal de koude lucht Zon dagavond Nederland bereikt hebben en het daaropvolgende etmaal het lielc land overstromen. Voordien za! de temperatuur tijdens opklaringen des nachts reeds tot even onder het vriespunt kunnen dalen. Er bestaat een grote kans dat na Zondag de vorst verder zal gaan toenemen en dat de temperatuur dan ook overdag beneden het vriespunt blijft. De eerste paar dagen is geen sneeuwval van enige betekenis te verwachten. IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Meest matige Oostelijke wind Temperatuur om het vriespunt. 1 Januari: Zon op 8.48 uur onder 16 39 uur Maan op 13.49 uur. onder 6 30 uur 2 Januari: Zon op 8.48 uur onder 16.40 uur Maan op 14.24 uur onder 7.43 uur Hoog en Ia3g water in IJimiidcn Zaterdag 31 December: Hoog water 0.47 cn 13.12 uur. Laag water 8 33 en 20.53 uur. Zondag 1 Januari Hoog water: 1.40 en 13.57 uur. Laag water: 9.28 er. 21.44 uur. Maandag 2 Januari: Hoog water: 2.23 en 14.37 uur. Laag water: 10.17 en 22.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1